Uit Haarlem's Gemeenteraad. H.D. DONDERDAG 27 JANUARI 1938 HA'AREEM'S DAGBLAD 6 De moderniseering der middenstandswoningen, Eenige door de regeering opgelegde bezuinigingen aanvaard, De woningen van Tuinwijk-Zuid zullen voortaan door de gemeente geëxploiteerd worden. Woensdagmiddag, vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, burgemeester. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ir. H. J. Struijk vraagt ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. Wordt eervol ontleend. Mej. F. J. M. W. Vrijer verzoekt ontslag als onderwijzeres aan School No. 19. Ook dit wordt eervol verleend. Dit wordt eveneens verleend aan den heer H. Rosenberg als onderwijzer aan School no. 63 Opneming van pleeg kinderen. In herstemming komt het amendement van Mevrouw Maarschall-Komin ten aanzien van de bepalingen in de Algemeene Politieverorde ning voor het opnemen en hebben van pleeg kinderen, namelijk om ook controle uit te oefenen op pleegouders in den derden graad. Het amendement werd nu verworpen met 21 tegen 18 stemmen. Instandhouding van twee scholen. Aan de Lager-Onderwijswet 1920 is een (nieuw) artikel toegevoegd, waarbij o.m. werd bepaald, dat de Raad moet besluiten tot op heffing eener openbare school voor gewoon lager onderwijs, waarvan het aantal leerlin gen minder dan 125 (voor een gemeente met 100.000 of meer inwoners) bedraagt. Voor opheffing (met ingang van 1 Sept. 1938) zouden als gevolg van deze wetsbepa ling in aanmerking komen de in v.m. Spaarn- dam gelegen School no. 39 en de School voor gewoon lager onderwijs met Montessori- leermethode (aan de Bakkerstraat 11), welke over 1937 gemiddeld respectievelijk 111 en 90 1/4 leerlingen telden. Naar aanleiding van verschillende bezwaren tegen opheffing van deze twee scholen stellen B. en W. voor te besluiten, aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoeken te bepalen, dat deze scholen tot wederopzeggens in stand mogen worden ge houden. Aangaan dading. Voorstel om te besluiten, behoudens goed keuring van Ged. Staten, met de N.V. v.h. Jonker's Betonbouw te Haarlem een dading aan te gaan, waarbij deze vennootschap, te gen betaling door de gemeente Haarlem van f 2.000. algeheel afstand doet van alle ver der vermeende aanspraken tegen de ge meente Haarlem met betrekking tot den bouw door deze vennootschap van een voorfilterge bouw van gewapend beton met bijkomende werken op het terrein van het pompstation te Overveen. Goedgekeurd. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Verhooging voorschot Woning stichting „Patrimonium'' Voorstel tot verhooging van het voorschot aan de Woningstichting „Patrimonium" met ten hoogste f 14.000 voor de restauratie der middenstandswoningen. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) achtte dit voorstel van B. en W. voorbarig. De raad heeft indertijd voor 6 woningblok ken een crediet van 2 ton beschikbaar ge steld. Er is nu gebleken dat het voor „Patrimonium" gereserveerde bedrag te wei nig is, maar het is mogelijk dat op een an dei- blok wordt overgehouden. De heer Rei na ld a (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. het«crediet voor elk blok af zonderlijk moeten houden. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) handhaafde zijn bezwaar. Er is nu kans, dat het bedrag van 2 ton belangrijk wordt over schreden en dat moet voorkomen worden. De heer R e i n a 1 d a had verwacht dat de heer Klein Schiphorst hulde aan B. en W. gebracht zou hebben, want het college heeft bereikt dat veel middenstandswoningen die leeg stonden nu verhuurd zijn. Het duurzame belang van de gemeente is gediend met een afdoende verbetering der middenstandswo ningen. Als het denkbeeld van den heer Klein Schiphorst zou toegepast' worden zou den de andere woningcomplexen lijden on- e van den weg staande auto s mogen wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting oi één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. Wir^'^ROOD der het feit dat er voor „Patrimonium" meer moet worden uitgegeven. De heer Castricum (r.-k.) zei dat de kosten voor de „Patrimonium''-woningen in dertijd geraamd zijn op f 53.000. Nu wordt een verhooging met 25 pet. gevraagd. Is er wel zuinig genoeg gewerkt? Er is toch een grens voor de te maken verbeteringen. De heer Klein Schiphorst zei geen critiek bedoeld te hebben op de houding van B. en W. Hij wil alleen het maken van een uitrekening uitstellen. Het voorstel van B. en W. werd aangehou den om het advies van de commissie voor Openbare Werken te vragen. Intusschen zal met de uitvoering' van het werk worden voortgegaan. Opgelegde bezuinigingen. B. en W. bieden aan den Raad een le sup- pletoire begrooting dienst 1937 aan waarbij rekening is gehouden met de wenschen van de regeering tot het invoeren van verschil lende bezuinigingen. Deze betreffen: Schrapping van den post voor schoolreis jes. Bezuiniging op onderhoudsuitgaven tot een bedrag van f 6775. Verlaging van de subsidie aan Haarlem's Bloei van f 5000 tot f 2500. B. en W. hebben nog niet het bedrag ge vonden dat op „onderhoud" gespaard moet worden, maar daarvoor is op de suppl.-be- grooting een gelijk bedrag bezuinigd op an dere uitgaven. Ingevolge deze veranderingen wordt het tekort op de begrooting, waarvoor een extra bijdrage van het rijk is aangevraagd, ver laagd met f 11.065. zoodat dit nu op f 394.935 is gesteld De heer Peper (communist) zei dat het jaar studeeren dat men in Den Haag over de begrooting 1937 gedaan heeft, weinig succes heeft gehad. De bezuiniging op een bedrag van meer dan 4 ton is slechts f 11.065. De eisch om de subsidie van „Haarlem's Bloei" van .f 5000 tot f 2500 te verlagen is niet te verdedigen. De „cost" moet voor de „baet" uitgaan. De raad heeft gemeend, dat „Haarlem's Bloei" dit geld noodig heeft en op dat standpunt moet de raad blijven staan. De opgelegde bezuinigingen betreffen loonsverlagingen en onderwijsverslechterin- gen. De raad moet deze verslechteringen af wijzen, móet geen boodschappenjongens van Den Haag worden. De heer Van der Wall (c.-h.) zei, dat juist is dat de bezuinigingen niet groot zijn. Daarom te meer een reden om ons er niet tegen te verzetten opdat onze gemeente zoo spoedig mogelijk de goedkeuring op haar begrooting krijgt en ook uitbetaling van de gevraagde extra bijdrage. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed, alleen de communisten stemden tegen. Bouw in het Zuider- lioutpark. B. en W. stelden voor grond in het Zuider- houtpark te verkoopen voor den bouw van 51 woningen. De heer Peper (communist)Waarom is dat voorstel niet behandeld in de commissie voor Openbare Werken? Kan het niet zijn dat de kooper speculatie met den grond op het oog heeft? De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder zei dat de bedoelde commissie gekend is in het voorstel. Het betreft hier den grootsten grondverkoop die in jaren heeft plaats gehad. Speculatie heeft de kooper niet op het oog. Het is alleen de bedoeling om huizen te bouwen als geldbelegging voor een groote maatschappij. B. en W. hebben volkomen vertrouwen in het plan. De bedongen prijs van den grond (8 gulden) is niet te laag. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Overplaatsing onder wijzend personeel Voorstel tot overplaatsing van de volgende leei'krachtena. Mej. J. E. C. Vernout van (Adv. Ingez. Med.) School No. 38 aan den Rijksstraatweg naai school No. 17 aan de Wilhelminastraat; b. de heer G. A. Paardehaar, van School No. 32 aan de Karolingenstraat naar School No. 44 aan het Weltevredenplein. De lieer Posthumus (S.D.A.P.) had geen bezwaar tegen de verplaatsingen, maar wees er toch op, dat de gemeente met overplaat singen voorzichtig moet zijn, want door elke overplaatsing krijgt een wachtgelder immers een kans minder om een baantje te krijgen. Is het juist, dat er binnenkort te Haarlem geen wachtgelders zullen zijn? Beschouwen B. en W. een overplaatsing' van een gewone school naar een opleidingsschool als een promotie? Als dat zoo is moet men aan alle onderwijzers een kans geven. De heer W e u s t i n k (RK.) was het niet eens met de vorigen spreker. Zoo'n overplaat sing is inderdaad een promotie maar daarom moeten de hoofden van opleidingsscholen ook bevoegd zijn om een keuze te doen. De heer Boes (V.D.)wethouder, zei dat in dit geval van overplaatsingen geen wacht gelder in het gedrang komt. Er zijn nog slechts zeer weinig wachtgelders die voor plaatsing in aanmerking komen. De gemeente zal heel gauw door de lijst heen zijn. Overplaatsing van een lagere naar een op leidingsschool is geen bepaalde promotie, ook al erkent spreker dat het werk anders is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Rijwielbergplaats. Voorstel om te besluiten, voor het maken van een rijwielstalling voor het Gymnasium in het leeggekomen perceel aan de Jacobijne- straat no. 26, voor het maken van een rij wielbergplaats ten behoeve van den Incasso- Stortings- en Ophaaldienst in den achtertuin van het bureau van Openbare Werken en voor het uitvoeren van diverse werkzaamhe den in laatstgenoemd bureau ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag'van f 9790,—. De heer Van Kessel (RK.) vond f 4000 voor een rijwielstalling veel te duur. Wat moet het in de toekomst worden als de leerlingen der middelbare scholen met een goedkoop autotje naar school gaan? De heer W e u s t i n k (RK.) vond het ge vraagde crediet ook veel. Het gaat slechts om een stalling van 120 rijwielen. De heer Klein Schiphorst (RK.) zei dat er voor het maken van deze rijwielberg plaats yeel verbouwd moet worden. De reke ning is wat te ruim opgezet. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei zich met genoegen te kunnen aansluiten bij den heer Klein Schiphorst. De verbetering is noodig want de tegenwoordige stalling bij het Gym nasium is nu zeer onvoldoende. De heer Van Kessel wilde op een ander punt een goedkoopere rijwielstalling maken. De heer Reinalda: waar? B. en W. weten geen andere plaats. De heer Van Tetering (R.K.): brengt de rijwielstalling ook huur op? Betalen de scholleren er voor? De heer Van der Wall (CH.) wet houder, zei dat B. en W. dit denkbeeld in over weging hebben. Overneming perceelen Tuinwijk Zuid". Voorstel om alle bezittingen der Woning- bouwvereenig'ing „Tuinwijk Zuid" over te ne men om tot een gunstiger exploitatie van deze woningen te komen. De heer Peper (communist) wees er op, dat de bestuurders van vele arbeiderswo- ningbouwvereenigingen er in geslaagd zijn hun complexen wel goed te besturen. Wat willen B. en W. doen om een betere exploitatie van de woningen van Tuinwijk- Zuid te bereiken? Spreker heeft indertijd al eens voorgesteld de woningen te verbouwen om ze geschikt te maken voor dubbele bewo ning. Als daartoe wordt overgegaan zal de exploitatie beter zijn. Dan komen ^er 170 arbeiderswoningen in een mooie omg&üng. De heer KleinSchip horst (R.K.) her innerde er aan dat hij na de annexatie dade lijk gezegd heeft, laten wij de huizen voor een beetje verkoopen, dan hebben wij de strop ineens. Toen is er een ton aan besteed om de woningen te verbeteren, maar er zijn geen nieuwe huurders gekomen. Alles wat men er aan ten koste legt is weggegooid geld. Het beste is de woningen maar te sloopen, dan kan men andere huizen op den grond bouwen. De heer Wolzak (A.R.) zei, dat nu alleen aan de orde is de overdracht der huizen. Er wordt nu geen geld gevraagd voor een betere exploitatie. De heer Reinalda (S.D.A.P.) wethouder, zei dat het fulmineeren van den heer Klein Schiphorst tegen de woningen van Tuinwijk nu geen zin heeft. Het gaat er nu alleen om of de gemeente de exploitatie der huizen zal overnemen. Het is onjuist te denken dat de woningen niet goed zijn. Vele Haarlemmers wonen er jaren in en met veel plezier. De woningen zijn na de restauratie zeer goed ge worden. Laten de raadsleden eens komen kij ken. Als zij zelf overtuigd zijn moeten zij reclame voor de huizen gaan maken. De ge meente heeft f 1.100.000 in de huizen zitten en daarom heeft de gemeente veel belang bij een goede exploitatie. In het volgend jaar zullen nog eenige verbeteringen van dit com plex worden voorgesteld. B. en W. zijn erkentelijk voor de wijze waar op de bestuurders van „Tuinwijk-Zuid" het complex bestuurd hebben, te meer omdat er veel moeilijkheden waren. Toch is het beter dat de gemeente het overneemt. Er zal even wel niet over gedacht worden de woningen voor dubbelbewoning geschikt te maken. De huizen zijn daarvoor bovendien te klem. Het geheele Zuiderhoutkwartier zou naar bene den gehaald worden al daar zulke prutswo ningen voor de arbeiders zouden komen, want het zouden prutswoningen worden als ze in tweeën werden gedeeld. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Benoemingen. Tot lid der Commissie van Toezicht óp het Frans Hals Museum wordt herbenoemd Prof. Dr. P. H. van Moerkerken te Haarlem. Tot tijdelijke leeraren aan het Gymnasium worden benoemd de heeren P. Smits en W. Klei te Haarlem en H. J. Geerlings te Heem stede. Tot onderwijzeres aan school No. 38 wordt benoemd mej. C. J. Heyboer te Haarlem. EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts mevr. S. Velleman— Pinto, Winschoten en de heeren H. Terwey, Bloemendaal, M. R. Rens. Amsterdam en K. Bijlsma, Leeuwarden; geslaagd voor het arts examen le gedeelte de heeren H. F. Stallmann Amsterdam, G. H. Beuningh, Heusden, W. BobiiioffBielok (Rusland)B. Sierwerda, De Rijp en M. C. J. van den Boom, Maastricht. op de pijnlijke plek, bestrijdt HOEST, KEELPUH CRIEP, RHEUMATIEK STEKER IR DEZUeni PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. Ingez. Med.) De pop Osahi. door HEINZ A. TIBEN. ER slot van rekening is het van weinig belang, of een verhaal, dat van wegen en dwaalwegen van het menschelijk hart vertelt, zich werkelijk en waar achtig heeft afgespeeld of dat het uit het spel der gedachten van hem ontsproten is, die het neerschrijft. In het eene zoowel als in het andere geval ligt toch altijd weer de oorsprong en het zaad van het verhaal in een mensche lijk hart. Maar misschien vindt de een of ander het goed te vernemen, dat het noodlot, waarvan hij hoort of leest niet slechts spel van gedachten is, maar dat de menschen, om wie het gaat, waarachtig geleefd hebben. Zulken lezers en hoorders kan ik'verzekeren, dat zich de kleine, zeldzame liefdesgeschiedenis, waar van in het kort verteld zal worden, werkelijk is gebeurd, ja, dat een van de twee .men schen. waarover het gaat, heden, nu ik dit schrijf, nog leeft. In het jaar 1906 was met het Keizerlijk Japansche leger een jonge man in het veld getrokken; hij heette Jomosaki, kwam van het eiland Shikoku, zuidelijk van Osaka, en was de zoon van een armen, onwetenden visschersman. Het oorlogsenthousiasme dat geheel Japan vervulde, had ook de jonge dames van voor namen huize aangegrepen. Velen traden met toestemming der ouders als verpleegster in dienst van den staat. Hierbij was ook het meisje Osahi, afstammend van het oude adel lijke' Daimyo-geslacht, Onder de gewonden, die na den grooten slag bii Sian-Jang in de lazaretten werden opge nomen, bevond zich de visscherszoon Jomosaki. Omdat het tot de plichten der verpleegsters behoorde, door voorlezen en vriendelijke ge sprekken de lijdenden op te beuren, leerde Osahi den jongen man nader kennen en het merkwaardige gebeurde dat die twee over de schijnbaar onoverkomelijken afstand tusschen hun beider herkomst heen, innige genegenheid voor elkaar voelden. Toen de oorlog ten einde liep en Jomosaki naar Japan teruggekeerd was, bracht hij nog korten tijd door in een zieken huis, gelegen temidden van hooge bergen, om geheel z'n zware verwondingen te boven te komen. Osahi volgde hem daarheen als ver pleegster. Maar omdat er geen feitelijke reden voor was, dat een jonge, voorname dame nog langer zwaren verpleegstersdienst vervulde, was men verbaasd, dat zij nog niet naar het ouderlijke huis was teruggekeerd. Daarover ondervraagd, bekende Osahi haar ouders, dat zij den jongen Jomosaki liefhad en zijn vrouw wenschte te worden. De vader liet niet merken, hoe groot z'n afkeer hierover was, dat zijn dochter, het kind van een Daimyo, op den werkelijk belaehelij- ken inval was gekomen een visscher uit het laagste volk als vrouw te volgen. Glimlachend hoorde hij -de woorden aan, toen zeide hij: „Mijn Morgenzon" Osahi is in het Hollandsch „Morgenzon" zal haar adel en haar schoonheid niet wegwerpen. Ik verbied je, als je vader, dezen jongen ooit weer terug te zien, laat staan, hem als ver loofde te beschouwen. Nooit meer zal je de ge dachte hebben, zijn vrouw te worden. Het is vanzelfsprekend, dat mijn Morgenzon een heer uit adellijken huize tot man zal nemen, die haar den wil van haar vader en de wijs heid harer hooge moeder zal aanwijzen." Osahi boog glimlachend en nam dit gebod aan, zooals het de zede sinds eeuwen voor schreef. Doch daar de vader haar niet verboden had, Jomosaki nog éénmaal te schrijven, stuurde ze hem een brief, waarin ze hem mededeelde, dat zij hem weliswaar nooit terug zou zien, maar toch altijd aan hem zou blijven denken, ook als zij straks de trouwe en liefhebbende echtgenoote van een anderen man zou zijn. Jomosaki nam wel de woorden van haar vader ernstig en onherroepelijk op, evenals zij zelf. maar schreef haar, hij had de kunst van het schrijven intusschen geleerd dat hij met haar gedachten alléén niet in leven zou kunnen blijven, zoodat hij nu zou moeten sterven, omdat hij haar toch nooit terug zou zien. Osahi antwoordde hem, Hij mocht zich niet van het leven berooven. Zij zou weliswaar nooit meer in zijn nabijheid zijn omdat dit voor al tijd verboden was, maar in de toekomst zou hij toch niet geheel zonder haar zijn. Hij moest geduld hebben en haar vertrouwen. De jonge man begreep niet, wat zij met deze woorden bedoelde. Maar hij vertrouwde haar en ging, toen hij het ziekenhuis had verlaten, zijn oude werk hervatten en met succes, want reeds spoedig waren er teekenen van goeden welstand, Het meisje bad into -sci-.ci: ;o' ven bekwa men poppenmaker in Kobe een levensgroote pop laten maken, die wonderbaarlijk juist haar evenbeeld was geworden. Osahi kleedde haar aan met haar eigen gewaden en stuurde haar dan naar haar vriend Jomosaki. Dit geschenk maakte hem zoo gelukkig, dat hij voor de pop Osahi een mooi vrouwenvertrek inrichtte en haar alle eer bewees, een goede echtgenoote waardig. Hij bleef ongehuwd. In de uren, die z'n suc cesvolle zaken hem overlieten voor rust en wijding* zat hij bij de pop Osahi, sprak met haar, vertelde haar, wat er dien dag gebeurd was, zette haar spijs en drank voor en was een tevreden, gelukkig man. De menschen hoorden wel van zijn eigenaardigheid, maar niemand zou het hebben gewaagd, hem daar om te bespotten en te minachten. Al bleef hij ook alleen en zonder vrienden, toch was hij een waardig burger van de kleine stad, waai- hij zaken deed. Osahi was met een heer uit een Daimyo- geslacht gehuwd en leefde aan diens zijde vele gelukkige, rustige jaren, tot hij stierf. Haar kinderen waren intusschen opgegroeid en hadden het ouderlijk huis verlaten. Zoo was Osahi dus alleen, maar het gebod haars vaders was haar ook nu nog heilig, zoodat zij, of schoon zij aan geen levenden meer rekenschap schuldig was, het niet zou hebben gewaagd, Jomosaki terug te willen zien. Nu, kort geleden, ontving Mevrouw Osahi het bericht, dat Jomosaki overleden was. Vol gens zijn laatste wilsbeschikking bracht men haar de pop, tegelijk met de boodschap van z'n dood. Mevrouw Osahi steeg onmiddellijk in een vliegtuig, om de kleine stad op te zoeken, waar Jomosaki had geleefd en gestorven was. Ze kwam nog juist op tijd, om zijn lijkkoets te volgen. Omdat de overledene geen familie en geen vrienden meer had gehad, was zij de eenige, die achter zijn stoffelijk overschot meeliep, op weg naar diens laatste rustplaats. Toen keerde ze huiswaarts en had nu volop tijd, de pop te aanschouwen, die zij vele tien tallen jaren geleden aan haar vriend had ge schonken. Oog in oog met de pop, glimlachte Osahi vroolijk en tevreden: .Gelukkige Jomosaki, hoe is het je gelukt, zin en doel van het leven te vinden, te be grijpen en tot je eigen te maken! Jouw ge liefde is in al die jaren jong en mooi geble ven. In haar trekken groeven zich nooit zorg en moeite der wereld. Haar smalle glasoogen straalden altijd licht, haar wangen bleven al tijd zacht, als de bloesem van de perzik. Jouw handen hebben haar den glans der jeugd bewaard. Gelukkigste mensch, gelukkige Jomo saki! Want ik ben heel oud en leelijk gewor den." i VOOR DEN KANTONRECHTER Een kwakzalver. Een man, die niet verschenen was, moest terechtstaan, omdat hij onbevoegd de genees kunde zou hebben uitgeoefend. Hij reisde na melijk het land af om zijn medemenschen van eczeem te verlossen. Hoe hij aan de adressen van de eczeemlijders kwam, is zijn beroeps geheim, maar hij beschikte blijkbaar over een goeden inlichtingendienst, want hij klopte bij verschillende lieden aan, die aan een of an dere soort van die huidziekte leden Zoo was er een bakker met bakkerseczeem, een chauf feur met hoofdeczeem en weer anderen met hun speciaal eczeem Hij wist echter, zoo be weerde hij, vooral een probaat geneesmiddel tegen de ziekte en praatte den menschen zijn zalf aan, waarvan de uitwerking alleen was, dat ze hem van zijn chronischen geldnood ge nas; de koopers vonden er niet den minsten baat bij. De ambtenaar herinnerde er aan, dat ver dachte al meermalen voor het verkoopen van zijn eczeemgeneesmiddel was veroordeeld en vond het alleen maar een soort verzachtende omstandigheid dat deze kwakzalver zich niet als genezer van alle mogelijke kwalen opwierp. Evenwel meende hij, dat tegen dergelijke praktijken streng moet worden opgetreden, waarom hij, daar het vier gevallen betrof, vier boeter, eischte van 25. De kantonrechter wee* niet alleen den eisch toe, doch deed er nog 4 maal 5 bij. Melkbrood. Wanneer in brood de letters M.B. staan, verwacht men, dat er ook melk in verwerkt is en wel minstens de hoeveelheid, welke de wet als minimum eiseht. 't Is al zoo krap mo gelijk gesteld, zei de ambtenaar, dat minimum aan vet en wat er verder geëischt wordt, dat men, als een bakker in belangrijke mate on der dat minimum blijft, gezegd kan worden, dat hij ondeugdelijk brood verkoopt, wat een nadeel is voor de volksgezondheid en de beurs der verbruikers. 't Was niet de eerste maal, dat bij den bakker minderwaardig brood was aangetrof fen en hij was reeds met 15 beboet. Aangezien deze boete hem niet van zijn knoeizucht heeft genezen, beproefde de amb tenaar het nu met 25, waarmee de Kantan- rechter accoord ging. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag was het vijftig jaar geleden, dat het echtpaar J. C. HessenBrakenhoff, Oranje boomstraat 72, in het huwelijk trad. Vele blij ken van belangstelling mochten de echtelieden dien dag reeds in ontvangst nemen. Zij mogen zich nog verheugen in een goede gezondheid. De bruid telt 70 ende bruidegom 73 jaren. De bruidegom heeft 43 jaar gewerkt bij de Kon. Fabriek van Spoorwagens, firma J. J. Beynes. Woensdagavond werd door het Tramfanfare onder leiding' can den Reynier van 't Hoff een serenade gebracht. Daartoe had zich het korps opgesteld op het Hrouwersplein, van waar men met een pittigen marsch naar het huis van het gouden echtpaar marcheerde. Hier bracht het verscheidene nummers ten gehoore. De bruid maakte hierbij nog' een dansje, wel een bewijs, dat zij nog fit is. De voorzitter van het korps wenschte het echtpaar geluk. Hierna begaf een commissie uit de buurt zich naar het bruidspaar; de heer F. A. A. Moseman overhandigde namens de buurtbe woners een fraaie bloemenmand, waarvoor de oudste zoon van het bruidspaar dank zegde. LEZING VAN PROF. Dr. J. v. GELDEREN OVER CHINA. Op Maandag 31 Januari a.s. organiseert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een cursus over het actueel vraagstuk: Wat ge beurt er in China?" Inleider is Prof. Dr. J. v. Gelderen, die eenige jaren geleden de regeering vertegen woordigde in Ned. Indië en speciale studie heeft gemaakt over de vraagstukken in het Oosten. De cursus vindt plaats in de bovenzaal van café Brinkmann Groote Markt. JACOB DE GRAAF t De H.O.V. heeft een gevoelig verlies gele den door het overlijden van een harer ge- trouwste orkestleden, den heer Jacob de Graaf, altist en 2e slagwerker. Hij was 23 jaar geleden in dienst getreden onder di rectie van den heer Kriens en heeft van dien tijd af zijn werk steeds met groote toe wijding en accuratesse vervuld. De overledene was een man van buitenge wone plichtsbetrachting. De H.O.V. verliest in hem een voortreffelijk musicus en de or kestleden een bemind collega. CHRISTELIJKE ORANJE VEREENIGING PRINS WILLEM I. Aangezien de geboorte van een Oranje-telg nog op zich laat wachten, is de feestvergade- ring die op 26 dezer was aangekondigd niet De leden ontvangen nu nader bericht wan neer en waar deze feestvergadering zal gehou den worden. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2 D. Wie vatbaar is voor mededoogen, En zelf nog leeft in zonneschijn, Die moet weldadig naar Vermogen, En lid van ons genootschap zijn. Postgiro 212793. Telefoon 12255. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 28 JAN. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 10.05 Diversen 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen 12.20 Keulen 1.20 Ned. Brussel 2.20 Diversen 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 8.20 Munchen 9.20 Motala 10.20 Fransch Brussel 10.30 Berlijn 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 5.20 Droitwich 9.40 Weenen 10.50 Lon don Regional 11.30 Droitwich. Progr, 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Populaire Muziek. 1. The open air brigade, London Piano Acc. Band 2. Marimbaland, Marimbaband: 3. Love me my loved one, London Piano Acc. Band; 4. On with the Waltz, Don Sebastiaan;5. Theatreland memories. Grand Massed Band; 6. Somewhere in the blue mountains London Piano Acc. Band; 7. The Missourri Waltz, Alexander's Ac cordeon; 8. Irela. London Piano Acc. Band; 9. Tonight, London Piano Acc. Band; 10. Caval cade of Martial. Songs, Gr. Massed Brass Band; 11. Give me this waltz, London Piano Acc. Band; 12. Delilah waltz, Alexander's Ac cordeon; 13. Two heats in Waltztime. London Piano Acc. Band; 14. Round about Regent street, London Piano Acc. Band.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10