N HOUDT DAT IN T OOG! Onze Indische Luchtpostbrief. I BIJ 'T BESTELLEN BRANDSTOFFEN Twee dooden op een onbewaakte. r Pijp rookew is Oizs Dobbelmcmtt lekker, man! Onverwachte wacht-gevolgen. DONDERDAG 27 JANUARI 1933 HAAREEM'S DAGBEAD' Indië in spanningDefensiebelasting. Japansche penetratie. Een entree voor het laatste paradijs. Beleediging van Moliamed? r' Onze Indische correspondent schrijft ons «-ü 1R .Januari uit Batavia: ATUURLIJK leeft geheel Indië op het oogenblik in blijde afwachting van de groote gebeurtenis in de prinselijke familie en wordt nog slechts gewacht op het losbreken van de si renes, het fluiten van de fabrieken, het bul deren van de kanonnen en het verschijnen der vliegmachines ,om aan de vreugde uiting- te kunnen geven. De stad is reeds volop ver sierd, de groote gebouwen zijn óf met flood light verlicht óf hebben de contouren ver scherpt door lange rijen electrische lampjes. Ook de huizen zijn reeds op enkele plaatsen met oranje en vlaggen versierd en in enkele groote Chineesche tuinen ziet men muziek tenten opgesteld om aan het feest luister bij te zetten. De handelszin van de Inheemsche bevolking heeft het zoover gebracht, dat men 's morgens en in den namiddag vele koop lieden langs de huizen ziet rondgaan met lange bamboevlaggestokken of vlaggen. Een spanning hangt er over Batavia, die óók dooi de zware regens der laatste weken niet wordt' opgeheven en die zal leiden tot een vreugde uiting als nog zelden hier is beleefd. Valsche tijdingen. Zoo vlug als thans het bericht zal door komen ging h.et vroeger niet. Bij de geboorte van Prinses Juliana werd dit pas den dag daarop bekend gemaakt, nadat den dag van te voren nog een valsch bericht was ver spreid. In Krawang had dit inmiddels reeds tot feesten geleid lang voor de officieele da tum was vastgesteld, zoodat het program reeds was afgewerkt, toen het eigenlijke be richt kwam, dat eerst op 2 Mei om half elf werd vrijgegeven. Krantenberichten werden door de valsche tijdingen van vroeger ge wantrouwd en het „officieele bericht" werd vereischt, alvorens een „officieel" feest kon worden gevierd. Thans zijn de programma's al weken van te voren uitgewerkt onder toezicht van co mités en subcomités. Daarbij is er rekening mede gehouden, naar gelang de blijde tij ding onder een. tropische regenbui tot ons zou komen, dan wel onder stralende zonne schijn of midden in den nacht. Het zal in hoofdzaak het feest worden voor de kinde ren, die bij duizenden in optochten en onder gezang zullen worden verzameld. Dit zegt evenwel niet, dat de grooten zich onbetuigd zouden laten, want als de goéde stemimng er is, kan Indië feest vieren. Het is alleen te hopen, dat het noodweer van het vorig jaar bij de huwelijksfeesten zich niet zal her halen. De Volksraad weer bijeen. In afwachting van deze komende dingen zien wij den Volksraad weer in de voorjaars zitting bijeengekomen, waarbij enkele be langrijke onderwerpen aan dit college zijn voorgelegd óm advies. Naast de salarisvoor- stellen bracht de Regeering het ontwerp voor een defensie-uitvoerrecht, te heffen over na genoeg alle exportproducten, van één procent van de waarde. Hiertegen zijn zeer ernstige bezwaren van vele kanten naar voren ge bracht, welke echter naar alle waarschijn lijkheid de Regeering niet zullen beletten deze heffing door .te voeren.. De voornaamste tegenwerpingen die ten aanzien van deze defensiebelasting worden geopperd, betreffen allereerst de ongelijke verdeeling van deze heffing op een bepaalde groep van producenten en exporteurs. Aldus wordt nl. volgens deze opposanten slechts op een deel van de Indische samenleving een extra-last gelegd, terwijl elkeen het recht moet hebben deze mee te dragen. Een twee de tegenwerping geldt de met deze heffing- gesignaleerde poging om op deze wijze het aandeel in de kosten der defensie van Ne derland af te schuiven op den rug van Indië. Deze zegslieden kunnen hier nog altijd niet billijk vinden, dat volgens, een nauwkeurige becijfering van posten van den buitengewo nen naar den gewonen dienst, Nederland slechts ongeveer f 110 millioen betaalt voor leger en vloot, terwijl het aandeel van Indië in de imperiale defensie ongeveer f 25 mil lioen hóóger ligt. Daarmee neemt deze uit gaaf een veel grooter aandeel van de ont vangsten van de Indische begrooting af dan van de Hollandsche begrooting. Daarbij wordt natuurlijk niet uit het oog verloren, dat Nederland nog met zware be- grootingstekorten te kampen heeft, waar tegenover Indië reeds den weg der overschot ten op den gewonen dienst heeft ingeslagen. Maar dezen weg heeft Indië alléén kunnen inslaan door enorme aanpassing van alle zij den, o.a. door de salarissen en materieele voor zieningen tot op het been af te kluiven. Onze „zuur-verdiencle" verbetering mag in Indië niet leiden tot een zekere vervreemding- van Holland, zeker niet in de huidige omstan digheden, waar het gaat om b ei d e r belang. Er is met Indië in deze omstandigheden altijd wel weer te praten, óók als het over „afschui ven" gaat, als men het maar niet aankomt met een politiek, die gaat beknibbelen op de kos ten van een halven onderzeeër of motorboot. Als de groote achterstand op het gebied der imperiale defensie maar eerst snel wordt ingeloopen, komt men aan een algemeeijen wensch van Indië tegemoet. Visscher ijconflicten. Als onderdeel van onze defensie zal de be waking m onzen archipel dan almede krachti ger kunnen geschieden. Het feit, dat de „Kor- tenaer" en de „Valk" zeer onlangs niet minder dan 80 Japansche visschers moesten aanhou den, die in verboden wateren hun bezigheden uitoefenden, stemt tot nadenken. Vroeger waren deze overtreders heelemaal niet te ach terhalen, omdat slechts opgetreden kon wor- .den met een enkel patrouillevaartuig, dat langzamer voer dan de groote visschersvaar- tuigen. Het is dan ook meermalen voorgeko men, dat wij ten spot waren voor de omlig gende landen. De kans, dat de visscherij- conflicten zich zullen uitbreiden is bovendien in de laatste maanden er niet geringer op ge worden, nu door den boycot der Chineezen in Singapore de Japansche visschers erop zijn aangewezen, om hun visch hier in Batavia aan de markt te brengen. Uiteraard zien de Inlandsche visschers met leede oogen aan, hoe de groote aanvoeren der Japansche visschers de prijzen op de Batavia - sche markt doen kelderen en het bestaan der eigen zeevisscherij in gevaar brengen. Wel wordt er van de niet alhier ingeschreven vaar tuigen een hoog invoerrecht geheven, doch dit wordt steeds ondervangen door de vaartuigen hier te stationneeren. Er zal hier door het gouvernement een middenweg moeten worden gezocht, die een oplossing zal aangeven voor de vraag, wat zwaarder weegt; het bestaan van een eigen zeevisscherij met voor ook In heemschen een broodwinning dan wel zeer 'lage vischprijzen voor den consument en ver meerdering der invoerrechten. Op deze wijze krijgt de Japansche penetratie steeds meer voet. Aan méér gewetensbezwaren is het optreden dezer landslieden onderhevig, zooals dit in Celebes geschiedt, waarbij de Japanners zich de medewerking verzekeren van verschillende Inheemschen. Zij zetten dan hun „kongsies" (soort'vennootschappen) op naam van Inheemschen en ontkomen op deze wijze aan bepaalde eischen. Vooral in Noord-Celebes zien wij een groote toeneming van Japanschen handel, cultures, transport bedrijven en kustvaart. De mooiste klapper tuinen zijn in hun bezit, met de daaraan ver bonden invloed op den coprahandel. Naast de kustvaart van de K.P.M, zijn tallooze groote Japansche motorbooten „uit de zee verrezen" voor passagiers- en ladingvervoer, met Ja- pansch kapitaal doch onder Arabischen naam. Reeds nu heeft men in de Minasassa een com pleet Japansch dorp. Het zou geen overbodige luxe zijn als aan deze vreedzame penetratie eens zeer bijzondere aandacht werd besteed. Een toeristenlcaart voor Bali? Dit behoeft natuurlijk niet op de wijze te gaan, als men voor Bali schijnt te overwegen. Er gaan namelijk geruchten, dat het in de bedoeling zou liggen om een toeristenkaart voor Bali in te voeren, welke bezoekers tegen vergoeding van een rijksdaalder zouden moe ten koopen. Wel wordt deze zeer eigenaardige „bevordering" van het vreemdelingenverkeer verdedigd met de bewering, dat tegenover dit toegangsbewijs de entrée's voor tempels enz. zouden vervallen, doch een goeden naam op het gebied van toerisme heeft Indië toch al niet en deze voorgestelde maatregel zou dit land nog eens extra duur maken. Wanneer men daartegenover zou stellen, dat in Bali nog wel het een en ander voor den toerist ge daan wordt, dan blijft dit toch verre achter bij hetgeen andere landen bieden, die juist overal kortingen verleenen en op deze wijze trachten hun land meer bekend te maken. Hoe grooter het aantal bezoekers, hoe meer geld zal worden uitgegeven, dat rechtstreeks aan de bevolking ten goede komt. Laat men niet komen met de heffing van een entrée voor het „laatste paradijs" als voor een lunapark, want dit zou aan den goeden naam van dit eiland en geheel Indië ten zeerste afbreuk doen. Bijna was'er in het Indisch aardsch para dijs onlangs een groote strubbeling gekomen in verband met het nieuwe ontwerp van een huwelijksordonnantie, waarin de polygamie zal worden beperkt. Daartegen is nogal eenig protest gehoord, vooral van mannelijke Mo- hammedaansche zijde, waartegen echter ook de vrouwelijke kant deze aangelegenheid van haar zijde wilde belichten. Een zekere Siti Soemandari schijnt zich daarbij niet van haar zachtmoedigste zijde te hebben laten kennen; zij zou zich volgens den geloovigen Moham medaan, in haar zucht naar emancipatie en het vuur van haar pleidooi enkele krenkende uitdrukkingen met betrekking tot den profeet Mohamed hebben laten ontvallen, o.a. dat hij zichzelf het prerogatief van negen vrou wen had toegekend. De schrijfster en een mederedactie-lid van het betreffende blad hebben nu echter hun verontschuldigingen aangeboden, zoodat de in enkele Mohamme- daansche. kringen bepleite vervolging wegens beleediging van den Profeet als juridische puzzle niet meer behoeft te worden opgelost. (Nadruk verboden.) De dagelijksclie autorit van de Prinses. Prinses Juliana is Woensdagmiddag te half drie uitgereden, vergezeld door Prinses Arm gard. Zij reden in de Packard van de Prinses, waarvan de kap, in verband met het zachte weer, was opengeslagen. De autorit duurde dit keer langer dan gewoonlijk. Eerst om kwart over vieren kwam de Prinses weer bij het paleis terug. Zij had een tochtje naar Eemnes gemaakt en was over Amersfoort teruggekeerd. Toen de auto voor het paleis stopte, ging de Prinses nog niet naar binnen, doch bleef met Prinses Armgard nog eenigen tijd in den tuin wandelen. GEEF DE HUID WAAR ZIJ OM VRAAGT! Mefidol! Hoor' heilzomewerking niet oppervlok- in de ondeisre huidlogen. Geef uw huid Meridol, 's nochts vet- ie; overdog dogcrëme, tevens een voortreffelijke basis poeder! Uw huid vroogt om DOOZÉN VANAF 25 CT. TUBEN VANAF 30 CT. (Adv. Ingez. Med.) Doodelijk ongeluk op spoor overweg. Fietser door vrachtauto gegrepen. Woensdag is de 35-jarige heer A. van Rens- sen op den overweg van het station te Ede (G.) door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer werd met zware verwondingen naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer van Renssen begaf zich per rijwiel van zijn woonplaats Bennekom naar Ede waar hij in dienst was van de N. C. R. V. Bij den overweg moest hij wachten voor een pas- seerenden trein. Toen de boomen weder ge opend werden, sprong de heer van Renssen op zijn fiets. Hij werd door een met steenen geladen vrachtauto aangereden en kwam on der dit voertuig terecht. Door het ongeluk had de sneltrein Utrecht -Arnhem een kwartier vertraging. Koelbloedig marinevlieger voorkomt ongeluk. Sampan plotseling in de startbaan. Door de koelbloedigheid van een Marine vlieger is m de haven van Tandjong-Priok een ongeluk, dat zeker ernstige gevolgen had gehad, voorkomen, meldt het „Bat. Nwsbld." Toen een watervliegtuig, dat tusschen Ba tavia en Singapore verkenningen uitvoert, in verband met lastige Japansche visschers, uit Prioks haven wilde opstijgen, zag de vlieger plotseling op zijn startbaan een sampan (soort prauw). Deze machine had reeds zoo'n groote snelheid, dat van tijdig uitwijken geen sprake kon zijn. De man aan het stuur van het vliegtuig verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet! Met zekere handbeweging trok hij zijn toestel op en dit wipte netjes over het prauwtje, dat. door den geweldigen lucht druk, echter omkantelde. De inzittenden van de sampan geraakten te water; zij kwamen er met een nat pak af; hun prauwtje kon geborgen worden. De schuld van het ongeval, dat buitenge woon gelukkig afliep, ligt geheel bij den sampan voer der, daar die minstens op 200 meter van de startbaan had moeten blijven VAN UW Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.j Mr. L. C. Besier treedt op 1 April a.s. af. Als procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd, zal mr. L. C. Besier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, op 1 April zijn functie neerleggen. Mr. Besier is in 1868 geboren te Utrecht. Daar bezocht hij het gymnasium en studeerde hij in de rechten, om 23 Juni 1891 te promoveeren op een proefschrift: De stichtingen en het ont werp tot herziening van het Burgerlijk Wet boek, en op stellingen. Na eenige jaren de practijk van advocaat en procureur te hebben uitgeoefend, werd hij benoemd tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten ter stand plaats Middelburg. Dit was in 1896; een jaar later werd hij ambtenaar van het OM. te Utrecht. In 1903 volgde zijn benoeming tot substituut- officier van justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaar later werd mr. Besier benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak overleed, werd mr. Besier in zijn plaats benoemd tot procureur- generaal Sluisdeur voor Wijk-bij-Duurstede ter bestemder plaatse. Tweede deur van Vreeswijk vertrokken. WIJK BIJ DUURSTEDE, 26 Januari. - Vier sleepbooten hebben Dinsdag den ge- heelen dag' tegen den sterken stroom van de Lek geworsteld om een van de twee sluisdeuren, bestemd voor de sluiswerken te Wijk bij Duur stede van Vreeswijk daarheen over te brengen. Om zes uur in dén ochtend vertrokken, ar riveerde de sleep om acht uur gisteravond te Wijk bij Duurstede. Nadat de deur was verankerd, keerden de sleepbooten terstond naar Vreeswijk terug Hedenochtend vertrok de tweede deur om zes uur uit Vreeswijk. Verwacht wordt, dat. nu het weer iets gunstiger is dan gisteren, om zes uur in den middag Wijk-bij-Duurstede zal worden bereikt. Donderdag hoopt men over te gaan tot het ophangen van een dei- deuren. De derde sluisdeur wordt vermoedelijk Za terdag a.s. te Amsterdam te water gelaten, om met het oog op het verkeer, wederom op Zondag door het Merwedekanaal te worden getransporteerd. Bij eenige vertraging der werkzaamheden zal dit laatste transport mogelijk nog een week later eeschieden. Auto 250 meter door trein meegesleurd. Inzittenden kwamen terug van een condoleantie-bezoek. Enkele minuten voor half zes is Woensdagavond op den onbewaak- ten overweg op den Springenweg onder de gemeente Apeldoorn een vierpersoonsauto, welke den overweg wilde passeeren, door nog onopge helderde oorzaak in botsing geko men met den lokaaltrein, welke om 5.34 uur uit Het Loo te Apeldoorn moet aankomen. De auto werd in den flank gegrepen en ruim 250 me ter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Uit de ravage van de totaal ver splinterde auto werden de lijken ge borgen van de beide inzittenden, de heer E. Maat en mevrouw T. Stam- Kuyk, beiden uit Deventer. Zij moe ten bij de botsing, die met een ont- zettenden slag gepaard ging, reeds zijn gedood. Het stoffelijk overschot van de ongeluk- kigen is per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer Maat en mevrouw Stam-Kuyk wa ren op den terugweg van een condoleantie- bezoek bij een zwager van mevrouw Stam. Met behulp van ijlings ontboden spoor wegpersoneel slaagde men er eerst na ruim drie kwartier in de spoorlijn weer vrij te maken. Het is niet uitgesloten, dat de heer Maat, die slecht van gehoor was. den trein niet heeft gehoord, waardoor de botsing niet meer te vermijden was. Handige colporteurs en onnoozele inenschen. Toch zullen zij hun straf niet ontloopen. ,,U speelt twaalf jaar in de Staatsloterij en als u niets trekt, krijgt u al uw gestorte gelden terug. De staat garandeert dat". Deze aanlokkelijke voorwaarden zouden de colporteurs van de N.V. Nationale Administra tie Bank te 's-Gravenhage, tal van bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen voorgehouden heb ben, om hen over te halen beleggings-obliga ties van die bank te koopen. „Op die voorwaarden wil iedereen wel in de Staatsloterij spelen", merkte de president van het Haagsche gerechtshof op, voor welk college de colporteur en de inspecteur van de bank Woensdag moesten terechtstaan, nadat de Middelburgsche rechtbank hen wegens op lichting had veroordeeld tot gevangenisstraf fen van een en twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. In werkelijkheid was het echter anders, men kon beleggings-obligaties van de bank koopen. waaraan als speciale premie een lot in de Staatsloterij verbonden was. Na twaalf jaar trouw betaald te hebben, kreeg men dan zijn geld terug, d.w.z. men ont ving z.g. inkomsten-obligaties, waarop rente werd betaald, wanneer de inkomsten van de bank-dat toelieten, een onzekere factor dus. De rij van getuigen, menschen uit de een voudige landbouwersbevolking van Zeeland, kwam voor het hof verklaren, dat de colpor teurs hen op listige wijze overgehaald heb ben die obligaties te nemen. President: „Zijn er veel van die obligaties geplaatst?". Een getuige: „Er is in totaal voor ongeveer f 53.000 geplaatst, waarvan f 21.000 is betaald, grootendeels zuur verdiende spaarcentjes". De beide verdachten zelf ontkenden die voorstelling te hebben gegeven, wel hebben ze er erg *iet de Staatsloterij geschermd en dat voornamelijk als lokaas gebruikt, doch ze heb ben de bank geenszins verzwegen en ook geen onwaarschijnijke voorwaarden genoemd. Zwaardere straffen geëischt. De procureur-generaal requireerde zwaar dere gevangenisstraffen, dan de rechtbank heeft uitgesproken, nl. een jaar en zes maan den voor den colporteur J. van B. en twee jaar en zes maanden voor den inspecteur A. Z zonder aftrek van de preventieve hechtenis. Noorderlicht stoorde radioverkeer sterk. Korte golf volkomen stil gelegd. De Noorderlichtverschijnselen. die Dinsdag in Europa waar te nemen waren, hebben vol gens de mededeelingen van de radio- en tele foonmaatschappijen te Washington het korte- golf.verkeer over den Atlantischen Oceaan zoo goed als onmogelijk gemaakt. De radiomaatschappjjien konden telegram men slechts op de lange golf overseinen. Opmerkelijk was dat de z.g. daggolf van 16 meter vrijwel den geheelen nacht function- neerde, behalve tijdens eenige avonduren, toen plotseling elk korte-golfverkeer onmoge lijk werd. PAAR DUIZEND TON MOSSELEN DOOR GRONDVERZAKKING BEDOLVEN. In de Oosterschelde op de slikken onder de gemeente Kattendijke heeft een grondver zakking plaats gehad, waardoor een paar duizend ton mosselen werd bedolven. DE „PELIKAAN" GEEN MOTORSTORING. BATAVIA, 26 Januari. (Aneta). In tegen spraak met een bericht, dat de „Pelikaan" een motorstoring te Palembang heeft gehad kan worden medegedeeld, dat niet genoemd vliegtuig, doch de „Oehoe" op de uitreis naar Batavia, even te Palembang is teruggekeerd na het vertrek, voor het treffen van een voorziening. Het feit, dat de „Oehoe" met nauwe lijks een uur vertraging te Batavia aankwam, bewijst wel, dat dit geval van ondergeschikt belang is geweest. Er zijn nog wel men schen, mannen óók, die dat, zonder blik ken of blozen, zeggen. ,,'t Brandt op de tong" ,,'t Ruikt naar in huis" Jawel, maar goede tabak - IBIS - brandt niet op de tong, en ruikt lekker in huis. (Adv. Ingez. Med.) Heel Nederland wachtdat hebben de journalisten in alle toonaarden verteld en u wéét dat, even zoo goed als ik dat weet. U had het vermoedelijk zelfs wel geweten wanneer de journalisten u dat niet verteld hadden. Maar hebt u ook in uw dagelijksehe eigen omgeving gemerkt, welke ongedacht merk waardige gevolgen dat wachten heeft in den gewonen kleinen gang van het leven? Ik heb verschillende van die gevolgen ge noteerd, om daar later een diep-psycholo- g'isch stukje-voor-de-krant over te schrijven. Wist u dat mijn buurman, die leeft voor voetbal (en van den handel in allerlei ge bruiksvoorwerpen die vrijwel onbruikbaar zijn, maar dat doet er niet toe). Weet u dat mijn buurman Zondag niet eens naar de match geweest is? En dat hij voor het eerst sinds zijn elfde jaar de heéle week niet over voetbal gesproken heeft? Wist u dat mijn buurvrouw (liefhebbend en geliefd echtgenoote vair den buurman voor noemd) reeds sedert zestien dagen geen on aardig woord gezegd heeft over hare boe zemvriendinnen en familieleden (zoowel eigen als aangehuwd) Wist u dat mijn vriend de politicus, een aardige man vol belangstelling voor 's lands wel en wee, die anders zulke geweldige, maandenlange ritten op zijn stokpaardje kan maken, nu al ruim twee weken te voet rond wandelt in een schoone wereld waarin alle menschen broeders zijn en dat hij met klem van redenen tegen mij heeft betoogd, wat ik altijd met klem van redenen tegen hèm heb betoogd, dat de schoonste aller werelden die is. waarin de menschen begrip hebben voor eikaars belangen in plaats van voor hun eigen belangen alleen? Wist u dat mijn neefje bereids zeventien dagen lang onvoldoendes op school heeft ge kregen. omdat hij eiken avond zegt: „ik hoef mijn huiswerk niet te maken, want morgen is het tóch feest". Wist u dat mijn nicht, die los-vaste verkee ring heeft, haar los-vaste verkeering. die journalist is. al in geen weken gezien heeft, omdat hij eiken dag door de telefoon gezegd heeft: „Mien, ladewe geen afspraak maken voor morgen, want morgen zal het feest wel zijn en dan heb ik het als journalist reuze- druk. Mien. Wist u dat deze Mien door deze scheiding van-weken aanmerkelijk losser in haar los- vaste schoenen is komen te staan en dat de heele familie verwacht, dat wanneer de blijde verwachting niet spoedig werkelijk heid wordt, het te verwachten is, dat de los- vaste verkeering van Mien uit zal raken, om dat ze nu al twee keer met dien jongen van den overkant naar de bioscoop geweest is? Wist u dat heel veel ouders heel veel vra gen over heel veel ooievaars moeten beant woorden, waarvan de hachelijks te is: „moe-* der, worden de jonge ooievaartjes óók door de ooievaar gebracht?" Wist u dat er in mijn familie nog nooit bij voorbaat zooveel muisjes zijn gegeten als deze weken en dat ik snak naar een stukje pittige kaas op mijn brood? Wist u dat er met geen enkelen journalist burgemeester. Commissaris van de Koningin en van politie huis te houden is, jyandaag- den-dag, en dat er nog nooit zóó intens op potlooden en vulpenhouders gekloven is?" Wist u Enfin, u weet het wel. Dat behoef ik u toch niet te vertellen? Mr. E. ELIAS. Wielrijder zag auto te Iaat. Doodelijk gewond. Donderdagavond is op den Velpei'weg te Arnhem de 50-jarige heer Reyers, die op zijn rijwiel uit een zijstraat kwam, door een auto welke hij te laat opmerkte, gegrepen. De heer R. kreeg een zeer ernstige hoofdwonde. Enkele oogenblikken later overleed hij op de plaats van het ongeluk. Bijna 00.000 radio-toestellen in ons land. Op 31 December 1937 waren volgens de voorschriften op de postkantoren aangege ven 695.897 radlo-ontvangtoestéllen. Het aantal aangeslotenen op de radiodistributië bedroeg op dien datum 375.972.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5