Propaganda-avond „Nazorg''. Emser-Zout GARAGE RABO Vertelling H' VRTjnAG 28 JANUARI 1938 HA'ARITEM'S DAGBEAD 8 Redevoeringen van Mr. L. G. van Dam. Dr. A. van Voorthuysen en den Burgemeester. Vertooning van de A.V.O'-film. Ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van .Nazorg" had Donderdagavond in de Ge meentelijke Concertzaal een propaganda- bijeenlcomst plaats, waarvoor zeer veel be- langsteling bestond, ook van de zijde der autoriteiten. Aanwezig waren o.a. de burgemeester Dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k; de wethouders W. J. B. van Liemt, A. G. Boes, M. A. Rei- Reinalda en E. van de Wall; Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-wethouder en voor zitter van de Ned. Vereeniging voor Arbeids- onvolwaardigen; vele raadsleden; Dr. L. C. Kersbergen, directeur-geneesheer van het St. Elisabeths Gasthuis; de heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie: Rabbijn S. Ph. de Vries, Dr. J. Weener, oudste predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente; leden van de Staatscommissie voor Onvolwaardigen; enzoovoort. Door mevrouw Is. DroogDeckers en Zuster Merison werden bloemen overhandigd aan mevrouw Bar.sse J. W. de Vos van SteenwijCk van Roijen, aan mevrouw Schuyt, aan me vrouw Van Dam en aan mevrouw Voorthuysen. De bijeenkomst werd geopend door den heer W, P. J. .Overmeer, voorzitter der Verbandscommissie Het verheugde hem dat de Burgemeester niet alleen aanwezig wilde zijn, maar zich ook bereid had verklaard een slotwoord te spreken. Tot zijn leedwezen moest de heer Overmeer mededeelen. dat de Minister van sociale Zaken, Prof. Mr. Romme. wegens ver- Diijf in het buitenland, geen gevolg kon ge ven aan zijn voornemen, hier een rede uit te spreken. Het deed den Voorzitter echter ge noegen. dat Dr. A. van Voorthuysen. oud inspecteur bij het Buitengewoon Lager On derwijs te Utrecht, bereid was gevonden, de plaats van den minister in te nemen. Als er één man is, die met het werk voor de onvol waardigen in ons land bekend is, dan is dat zeker Dr. Van Voorthuysen. Spreker deelde mede, dat de belangstelling voor het Nazorg- werk te Haarlem groot is. Dat was te ver wachten, want deze arbeid wordt gedragen door de burgerij, zooals alom in ons land bekend is. Zonder dien steun en zonder het sterk ontwikkeld particulier initiatief sou het onmogelijk zijn geweest, dezen arbeu' brengen tot het peil, waarop die heden Hij merkte op, dat de mooie luxueuze behalve de zenuw- en zielszieken, de t.b.c.- patiënten enz., die hulp vinden bij consulta- tiebureaux en zusters voor Maatschappelij- ken Ziekenzorg, ongeveer 2000 zwakzinnigen telt van jong tot oud. 1100 gebrekkigen, 80 blinden en 80 doofstommen. Van bijna allen trekt zich de Nazorg het lot aan. De Nazorg is een dienst, die uitnemend georganiseerd is. dank zij de bijzondere medewerking van het gemeentebestuur en van de burgerij. De dienst is goed georganiseerd, omdat hij on der leiding en verantwoordelijkheid staat van de plaatselijke overheid met inschakeling van het particulier initiatief. Dat bestaat nog lang niet in alle plaatsen, waar nazorg ge vonden wordt. De organisatie is geheel in overeenstemming met het volkskarakter; de Haarlemsche burgerij draagt ook dit werk; de onderlinge samenwerking is voorbeeldig. Zoo kan het niet anders, of het Nazorgwerk moet wel schoone vruchten afwerpen. Uiter aard is dit werk niet voldoende, als er geen voorzorg is; die voorzorg is nog in een be ginstadium en dat ze ontbreekt, wordt in de praktijk dan ook steeds gevoeld. Spreker is er echter van overtuigd, dat de voorzorg niet zal blijven behooren tot de vrome wenschen. Het verleden heeft bewezen, dat het ge meentebestuur diligent is; dat het steeds zijn volle aandacht er voor heeft en in de toekomst zal bevorderen, dat ook de voorzorg er zal ko men, om tenslotte te komen tot een volledi ge zorg voor alle misdeelden van hun jeugd af. Mr. L. G. van Dam. Alvorens de bijeenkomst voor geopend te verklaren, had de heer Overmeer nog een aangename taak te vervullen, namelijk een woord van hulde te brengen aan den heer E. P. Schuyt, den leidgr van „Nazorg". „Het is indertijd van Mr. Bruch, oud-wethouder van Onderwijs, een gelukkige greep geweest, om den heer Schuyt tot hoofd van het Nazorg- werk te benoemen", aldus heeft Mr. Heerkens Thijssen in het orgaan „Plaatselijk Nazorg- werk" geschreven en die woorden woorden zijn spreker uit het hart gegrepen. De voor zitter schetste het moeilijke werk, dat de heer Schuyt verricht heeft met zulk een groot enthousiasme en met zulk een groote liefde. Spreker dankte ook den tegenwoordigen wet houder van Onderwijs, den heer A. G. Boes voor zijn groote belangstelling in dit werk. Ook aan mevrouw Schuyt bracht spreker dank voor den steun, dien zij steeds aan haar man heeft verleend. Namens vrienden en medewerkers overhandigde de voorzitter den heer Schuyt een gouden horloge en sprak den wensch uit, dat hij nog lang tot zegen van zoovelen werkzaam mag zijn. Hierbij werd gevoegd een fraai door den heer Jan Wiegman vervaardigd album, bevat tende de namen der schenkers. De opdracht luidt als volgt „In dankbare herinnering aan het 12y2l jarig bestaan van „Nazorg" te Haarlem 1925— 1938. Aan den pionier E. P. Schuyt uit waar deering, door medewerkers en vrienden aan geboden". (Onderteekend door het bestuur van de Verbandscommissie „Nazorg" te Haar lem Rede Dr. A. van Voorthuysen. Dr. van Voorthuijsen begon met er zijn leedwezen over uit te spreken, dat Mi nister Romme verhinderd was, hier op dezen avond het woord te voeren. Plet zou aange naam zijn geweest uit den mond van deze hooge autoriteit waardeerende woorden te hooren, over hetgeen te Haarlem op het ge bied den Nazorg is tot stand gekomen. Tevens zou het goed zijn geweest voor de nazorg beweging in haar geheel, wanneer de Minister van Socale Zaken zijn instemming had be tuigd met de maatregelen, welke ten behoeve van de onvolwaardigenzorg noodig worden geacht. Dr. A. van Voorthuysen. Spreker zegt niet teveel, wanneer hij Haar lem een eenig voorbeeld van goede organisatie der Nazorg noemt. Hij gaat in het kort de jeschiedenis na en stelt vast, dat de organi satie voor het grootste deel te danken is aan den arbeid van den heer E, P. Schuyt. Door diens werkzaamheid is er een dienst tot stand gebracht welke hulp verleent aan zwakzin nigen. blinden, doofstommen en lichamelijk gebrekkigen. Het is juist de vorming van een systemati sche zorg voor de belangrijkste soorten van onvolwaardigen, welke van groote beteelcénis De hulpbehoevenden kunnen worden ver deeld in twee groepen: vooreerst de groep van personen, die door gemis aan energie en aan verantwoordelijkheidsgevoel niet in eigen levensonderhoud kunnen voorzien. En vervolgens de groep der onvolwaardige, gen, die niet op eigen beenen kunnen staan ten gevolge van een bepaalden geestelijke of lichamelijke afwijking. Het is zeer noodig, dat deze twee groepen in de praktijk uit elkaar worden gehouden. De paupers-zonder-meer moeten In de zorg Voor het levensonderhoud van henzelf en van hun gezinnen worden geholpen. Voor de on volwaardigen is veel meer te doen. De moderne behandeling van zwakzinnigen, blinden, doof stommen en misvormden eisclit allerlei maat regelen van doelmatige medischen zorg, van onderwijs en opleiding en van arbeidsvoor ziening. Hoe langer hoe meer ziet men in, dat de onvolwaardigen ten opzichte van de maat regelen, die zij noodig hebben, een afzonder lijke categorie vormen, die niet bij de gewone armenzorg gerekend mag worden. In Haarlem heeft men deze afzonderlijke onvolwaardigenzorg tot stand weten te bren gen. Het is den heer Schuijt, die hier heel ;oed werk heeft verricht. Er is op dit gebied nog veel te doen. Na dezen teestavond begint morgen weer een nieuwen dag. Wil wenschen de heer Schuyt veel voorspoed hij het verdere volbrengen van zijn levenstaak (Applaus). Rede Mr. L. G. van Dam. Mr. L. G. van Dam kreeg vervolgens het woord om eenige mededeelingen te doen over 't werk van Nazorg in Haarlem. Spreker toonde zich verheugd over de groote belangstelling van autoriteiten en Burgerij. Zooals een moe der haar misdeelde kind het meeste lief heeft, zoo is de samenleving zoo uitermate bezorgd voor de geestelijk en lichamelijk zwakken Vroeger waren die stakkers een voorwerp van spot en verwaarloozing. Dat heeft later gelukkig plaats gemaakt voor deernis en medegevoel. Het besef van mensehelijkheid en naastenliefde groeide steeds meer. Ook het sociale en maatschappelijk besef is groeiende: de belangstelling der autoriteiten wordt grooter. Daarmee wordt de druk, die op de ouders wordt gelegd, verlicht. Vroeger wisten zij immers niet, wat er na hun dood met hun misdeelde kinderen zou gebeuren. Nu weten zij, dat men probeert, nuttige menschen in de maatschappij van hen te maken, door het ver richten van nuttigen en zegenrijken arbeid. Wie de voorwei'pen ziet. welke door de onvol waardigen in de Haarlemsche Werkinrichtin gen vervaardigd zijn, krijgt respect en eerbied voor hen, die de kinderen leiden. Het is soms zelfs onbegrijpelijk, dat sommige dingen door zulke kinderen gemaakt zijn. Ze kunnen de vergelijking met het werk van normale jongens glansrijk doorstaan. Men kan begrijpen, welk een levensvreugde de on volwaardigen op deze manier krijgen. Zij zul len allen helaas geen plaats krijgen in het vrije bedrijfsleven, maar zij worden toch niet aan hun lot overgelaten. Het Haarlemsche nazorgwerk heeft in onze samenleving een buitengewoon goede plaats, dank zij het werk van den heer Schuyt en dank zij het harmo nische samengaan tusschen gemeentelijke or ganisatie en burgerij, De heer Schuyt heeft dat mooie contact kunnen verkrijgen. Bijna tweeduizend Haarlemmers steunen dit zegen rijke werk. Zonder dezen grooten financieelen steun zou Nazorg nooit zooveel nuttig werk hebben kun nen verrichten. Spreker dankte daarvoor de burgerij en ook het gemeentebestuur voor zijn steun. De heer Van Dam wijdde dankbare woor den aan zijn voorganger, die van 1925 tot 1931 de voorzittersfunctie heeft vervuld en ook met zulk een groote liefde, wijlen den heer Vincent Loosjes. Spreker bracht warme hulde aan den heer Schuyt voor zijn gewel digen arbeid en zijn liefdevolle toewijding" I voor de .wijze waarop hij dezen arbeid bij de burgerij populair heeft gemaakt. Ook de heer Van Dam hoopte, dat de heer Schuyt zijn werk nog vele jaren mag verrichten. Ook hoopte hij, dat met den steun van gemeente, provincie en burgerij nog heel veel voor het misdeelde kind in Haarlem verricht zal wor den. De heer Overmeer dankte beide spre kers. Slotwoord van den Burgemeester. De Burgemeester, die met applaus begroet werd, verklaarde dat het wel een beetje ba naal zou zijn, nog wat over het werk van Na zorg te zeggen, als men eerst twee zoo bij uit stek deskundigen heeft gehoord. Hij bracht hulde aan Dr. Van Voorthuysen, die zijn naam met eere draagt; die niet geweest is de man, de inspecteur, dien men vreesde en dien men liever zag gaan, dan komen, maar een man, die vruchtbaar en opwekkend heeft ge werkt. Spreker is er verheugd over. dat dit werk in Haarlem in zulk een gunstigen bodem is gevallen. Hij dankte vóór den lof, die aan 't gemeentebestuur werd gebracht, een lof dien de mannen van dit gemeentebestuur, die dit werk gesteund hebben, verdienen. „Allen die in deze zaal aanwezig zijn, hebben hart voor dit werk en dat siert hen. Het is het ken merk van een waarachtige beschaving en van werkelijk menschelijk gevoel. Niet allen kun nen daadwerkelijk meewerken, maar wel kan men moreel en stoffelijk steunen. Nu het zoeklicht van de publiciteit op dit werk ge richt is. hoop ik dat deze bijeenkomst op al len voldoenden indruk gemaakt heeft en dat men dag in, dag uit, jaar in en jaar uit onze onvolwaardige medeburgers in hun moeilijken strijd zal steunen en dat de belangstelling le vendig mag blijven." (Luid applaus). De heer Overmeer dankte den Burge meester voor zijn sympathieke woorden, De A.V.O.-film. Na de pauze werd de bekende A.V.O.-film (Arbeid voor Onvolwaardigen) -vertoond. Zoo- als onze lezers weten illustreert deze film op treffende wijze wat er op het gebied der arbeidszorg voor de misdeelden gedaan wordt. Men ziet blinden, doofstommen, slechthoo- renden en lichamelijk gebrekkigen werken in verschillende af deelingen.der Philips fabrie ken te Eindhoven, op de scheepsbouwwerf Wil- ton-Feyenoord in Schiedam, aan den loopen den band bij de Bata-fabrieken te Best, op het kantoor van het Hoogovenbedrijf te' IJmuiden, in de werkplaatsen van Stork te Hengelo, hij de spoorwegrijtuigenfabriek van Beynes te Haarlem, als teekenaar bij de lin-o- leumfabriek van Bruyn de Jong te Haar lem. Verder ziet men de opleiding van jeugdige blinden tot brailledrukker,, tot wever, borstel-, manden- en mattenmakers en zelfs tot orgel bouwers en rijwiel reparateurs; van doof stomme jongens tot kleermaker, schoenma ker, meubelmaker, enz. De bijeenkomst werd op bijzonder muzi kale wijze opgeluisterd door een ensemble, be staande uit orkestleden van de H.O.V. HET NATUURLIJK is alléén verkrijgbaar in vierkante glazen flacons. - Per flacon 1.10. (Adv. Inqez Med.) GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - Tel. 11266 BETROUWBARE AUTO'S V. zeltrijders (zonder chautteur) per dag, week, maand en langer WINTER TARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Inqez Med.) De marineblauwe jumper ET jonge paar zat aan tafel. Het ge sprek ging over Nella's vriendin, Daisy. „Weet je", zei Fred, de echt genoot, „ik wensch je vriendin Daisy werkelijk alle goeds, het is een schat van een kind en ik gun haar ook al de mooie dingen die je haar al cadeau hebt gedaan zooals jurken, handschoenen, taschjes en weet ik wat allemaal meer. En je weet ook wel dat ik niet van het soort ben dat geeft om weer iets terug te krijgen, maar Daisy is al te egöistisch, het komt eenvoudig niet in haar hoofd op jou ook eens met de één of andere kleinigheid te verrassen en dat kan ze zich heusch nog wel veroorloven hoor! Ik houd toch heelemaal niet van die vriendschappen tusschen vrouwen, meestal duren ze tot de een de ander overtroeft met een vlotteren hoed of een duurdere» mantel, dus op z'n best van het eene op het andere seizoen. Een mannenvriendschap daarente gen duurt meestal heel wat langer, ja, als er geen bijzondere omstandigheden zijn die een spaak tusschen het wiel steken duurt ze dik wijls levenslang!" „Dat is misschien in het algemeen gespro ken dikwijls wel zbo", gaf Nella als haar meening te kennen, „maar Daisy beoordeel'; je daar een beetje verkeerd! Nog kortgele den was ik bij haar en daar hing over een stoel een dot van een marineblauwe jumper. En toen -ik hem zoo bewonderde beloofde ze mij direct dat ze hem mij zou schenken". „Waarschijnlijk is hij haar te nauw of te wijd", viel Fred in. „Nu beoordeel je haar alweer verkeerd", antwoordde Nella,' „hij is haar inderdaad een beetje nauw, maar daar is het niet om be gonnen, ze wil hem mij geven om mij een genoegen te doen!" „Dan staat haar misschien de kleur niet' meende Fred nog te moeten opmerken. „Ik weet niet wat je tegen Daisy hebt", liet Nella zich hooren; ze draagt wel nooit marineblauw en in zooverre zou je dus gelijk kunnen hebben maar dat is heusch niet de reden; ze wil mij den jumper geven alleen voor mijn plezier!" Op dat oogenblik ging de telefoon, Nella nam de hoorn van het toestel: het was Daisy. „Nella, begon ze ben jij daar?" O zeg, je moet niet boos zijn. maar die jumper, je weet wel, daarvan kan helaas niets komen Ik heb er nl, nog eens naar geïnformeerd en nauw-aansluitend wordt juist weer veel gedragen; en dat zou nog niet het ergste zijn, maar denk je eens in, de aanstaande modekleur is nöfcabene marineblauw GERARDA MARS. ARROND. RECHTBANK Aanrijding te Westzaan In den avond van 6 October, omstreeks 7 uur reed een driewielige bakfiets, bestuurd door een bloemenkoopman uit Zaandijk op den pro vincialen weg te Westzaan, rechts van den weg, toen een achteroprij dende auto er bot tegenop reed, tengevolge waarvan de bestuur der van de bakfiets eraf werd geslingerd en onder aan den dijk terecht kwam. De man had een dubbele beenbreuk en een hersenschud ding, waardoor hij elf weken verpleegd is moe ten worden en nu nog zijn gewone werkzaam heden niet kan verrichten. De autobestuurder stond nu terecht voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij beweerde de bakfiets, ofschoon deze een electrisch achterlicht voerde, niet te hebben gezien, hetgeen hij hieraan toeschreef, dat hij zijn licht had omgeschakeld en daardoor wel licht een oogenblik geen aandacht aan den weg had geschonken. Een dame, die naast den chauffeur had ge zeten, verklaarde eveneens de bakfiets niet gezien te hebben. De officier van justitie vond de manier van rijden zeer roekeloos. Als iemand het licht wil overschakelen, dient hij zich er eerst van te overtuigen, of zich iets voor hem op den weg bevindt. De eisch luidde 2 weken hechtenis. Auto op den overweg verpletterd Op 20 October 1937 omstreeks 9 uur 's mor gens werd op den onbewaakten overweg, Ma dewég geheeten, gelegen tusschen Beverwijk en Heemskerk, een vrachtauto door een van Beverwijk komenden electrischen trein gegre pen, waarbij de auto werd vernield en de 19- jarige bestuurder eruit geslingerd, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd geblesseerd. Verdacht schuldig te zijn aan dit ongeval stond terecht de 25-jarige vrachtrijder R. uit Heemskerk, eigenaar van de auto. Hij zou na melijk, toen hij voor het bereiken van den overweg bij den bestuurder in de auto zat, dezen hebben laten stoppen, waarna hij uit den wagen gestapt en naar de spoorbaan zou zijn gegaan om zich te overtuigen, of de weg veilig was. Daarop had hij den bestuurder een teeken gegeven, dat deze kon oprijden, wat ook geschiedde, maar op dat oogenblik nader de een trein uit de richting Beverwijk, welke de auto aan de voorzijde greep en verbrijzelde, terwijl de chauffeur uit de cabine werd ge slingerd en naast de spoorbaan terecht kwam. De verdachte zegt, geen trein te hebben zien aankomen door den zwaren mist, waardoor er slechts 10-15 M. zicht was, ook geen geraas van een aairkomenden trein te hebben gehoord en evenmin fluitsignalen. Hij had zoodoende gemeend dat de weg veilig was en daarom het teeken tot doorrijden gegeven. Wel had hij toen de wagen reeds weer in beweging was; gezien en gehoord, dat een landbouwer, die met paard en wagen aan den overkant van den weg stond, hem beduidde, dat er een trein aankwam en dat hij toen tegen zijn chauffeur had geschreeuwd, maar deze hoorde het blijk baar niet en reed door. De chauffeur zegt, dat zijn patroon ge stopt heeft om te gaan zien, of de weg veilig was en toen een teeken tot. doorrijden heeft gegeven. Ook deze getuige zegt geen trein te hebben gehoord en gezien en evenmin fluit signalen gehoord te hebben. De getuige, die met zijn paard en wagen aan den overkant stond, zegt gehoord te hebben, dat er een trein aankwam, doch hij had dezen eerst op zeer korten afstand gezien vanwege de mist: ook hij had geen fluitsignalen ge hoord. Zijn zoon, die bij hem was, evenmin. Zij zagen, dat de auto wilde doorrijden en tracht ten door roepen en wenken het tegen te hou den, maar de bestuurder merkte dit blijkbaar niet op. Andere getuigen, die zich in de nabijheid hadden bevonden, zijn niet eenstemmig in hun oordeel omtrent de fluitsignalen. Sommigen zeggen wel fluitsignalen te hebben gehoord, anderen beweren, dat ze niet zijn gegeven. Een getuige is van meening, dat men op eenïgen afstand van de spoorbaan beter het aankomen van een trein kan hooren dan op de spoorbaan zelf. De treinbestuurder zegt de auto te hebben gezien op ongeveer 100 M. Toen stond de auto nog stil, maar deze reed op en de bestuurder kon een botsing niet vermijden. De bestuurder veronderstelt, reglementair fluitsignalen te hebben gegeven, maar herinnert het zich niet. Een hoofdinspecteur van de spoorwegen zegt als deskundige, dat een aanrijding met een auto gevaar voor treinontsporing kan doen ontstaan. Dr. Muller, deskundige, verklaart, dat de chauffeur ernstige hoofdwonden had, doch niet bewusteloos is geraakt, gedurende 6 we ken niet heeft kunnen werken en wel eenigs- zins, doch niet ernstig in levensgevaar heeft verkeerd. De officier van justitie is van meening, dat verdachte zeer onvoldoende heeft opgelet of er een trein in aantocht was en dat hij zoo doende schuldig' is aan het ongeval, waarom tegen hem §en hechtenisstraf van een maand wordt geëischt. De verdediger, Mr. Folkers, meent, dat ook de chauffeur overtuigd was, dat er geen trein in aantocht was en dat hij niet uitsluitend op last van zijn patroon is doorgereden. Deze toch was niet alleen uit den wagen gestapt om een sein te geven, maar omdat hij, die zijn kind bij zich had, bang was in een auto over een onbewaakten overweg te rijden, aangezien hij al eens bijna is overreden. Voorts meent de verdediger, dat geen fluit signalen zijn gegeven. Dat het rommelen van een trein niet wordt gehoord, is niets bijzon ders. Spreker meent dan ook, dat hier van schuld bij verdachte niet gesproken kan wor den, waarom hij vrijspraak vraagt. Uitspraak over 14 dagen. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Op den geboortedag van een prins of prinses en den daarop volgenden nationalen feestdag- zullen door het Rozekruisers Genootschap geen cursorische voordrachten of vergaderin gen worden gehouden. De diensten gaan ech ter op de gewone data door. EEN REIS NAAR WEiST-INDIë. Wegens de groote belangstelling zal onze stadgenoot Jhr. Dr. J. C. Mollerus in het Rembrandt Theater alhier Zondagmorgen andermaal een causerie houden over zijn er varingen op Madeira, Barbados en Trinidad, terwijl hii zijn reis zal beschrijven door een der mooiste gedeelten van Venezuela met een bezoek aan Caracas. Daarna zal een overzicht gegeven worden van een bezoek aan Curacar aan Suriname. Na deze inleidmg zal een serie lantaarn plaatjes vertoond worden van Curacao. Ma deira. Trinidad. Barbados en Venezuela. Het zal wel niet, noodig zijn. gezien de re putatie van den heer Mollerus als spreker, deze causerie in de belangstelling van het publiek aan te bevelen. B'j sneemo en ij, I «om. en re/en' ah°udt "'"■koudheid I (Adv. Ingez, Med.i Chr. Nationale Werkmansbond. Veertigjarig bestaan der afd. Haarlem. De afdeeling Haarlem van den Chr. Natio nalen Werkmansbond vierde Donderdag haar 40-jarig bestaan. De receptie. De feestviering werd Donderdagmiddag ingezet met een buitengewoon druk bezochte receptie in Hotel Lion -d' Or. Het aantal van hen, die bij het bestuur hun opwachting kwa men maken, overschreed de honderd! Er waren tal van fraaie bloemstukken, o.a. van den Chr. Besturenbond, de Chr. Hist. Kies- vereeniging en vele afdeelingen van den Bond. Het gemeentebestuur van Haarlem was ver tegenwoordigd door den wethouder, den heer E. v. d. Wall en voorts waren er afgevaardig den van het ministerie van predikanten, het College van Notabelen en van Ouderlingen en Diakenen der Ned. Herv. Gemeente; van het Hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmans bond en het Provinciaal Comité van Noord- Holland van dien Bond; van Patrimonium en Maarten Luther en voorts oud-leden van het Ned. Jongelingsverbond en vele afgevaardig den van andere afdeelingen van den Werk mansbond. Menig hartelijk woord werd natuurlijk ge sproken en menige goede wensch voor de toe komst geuit. De feestavond. In de groote zaal van St. Bavo in de Smede- straat, dezelfde zaal waar 40 jaar geleden de afdeeling Haarlem werd gesticht, gaf die af deeling nu een feest- en herdenkingsavond die klonk als een klok. Er was bijna geen plaats onbezet. Op de gebruikelijke wijze werd die avond geopend en de voorzitter, de heer J. van Daale sprak een pakkend openingswoord, waarin hij o.a. zijn vreugde uitte over de belangstelling- van kerkelijke zijde ook bij dit jubileum ge bleken en de aanwezigen opwekte, den Bond trouw te blijven, opdat de organisatie met succes haar werk zal kunnen voortzetten. Het zou ons te ver voeren, het uitgebreide programma op den voet te volgen; wij moeten volstaan met te vermelden dat er een aardig orkest was onder leiding van den heer H. Pohl en dat tot groote voldoening der feestgangers welwillende medewerking werd verleend door het Chr. Gemengd Koor Haarlem, directeur de heer A. van Zoest, dat als eerste nummer drie coupletten van het Wilhelmus zong, die staande door de aanwezigen werden aange hoord. Dit koor deed meer: het voerde met groot en welverdiend succes „Een plattelands repetitie" (in costuum) uit. „Films en nog wat" uitgevoerd en toegelicht door den heer Fortgens, was ook een zeer aar dig nummer, dat o.a. portretten te zien gaf van mannen uit vroegeren en den tegenwoordigen tijd. die zich voor den Bond verdienstelijk hebben gemaakt of er nog voor werken. Vertoond werden ook nog de portretten van de leden van de Koninklijke Familie, waarbij op origineele (fotografische) wijze een toe speling werd gemaakt op de te verwachten blijde gebeurtenis. Spontaan klonk hierna uit de zaal het „Wilhelmus van Nassouwe". En verder werd het programma uitsluitend verzorgd door leden der afdeeling. Zeer goed gevonden waren de korte schetsen, waarin te zien werd gegeven wat de Werkmansbond voor zijn leden doet: dat hij een Ziekenfonds heeft, een levensverzekering, een Rusthuis en een Kindertehuis. Een treffend oogenblik was het, toen de voorzitter drie leden, die van de oprichting af lid der afdeeling zijn, de heeren Broertjes, de Vries en Schouten huldigde en hun, onder hartelijke instemming der aanwezigen, het eerelidmaatschap aanbood en een oorkonde. Later werd ook de voorzitter gehuldigd, te zamen met den penningmeester, den heer S. Piso, omdat zij beiden gedurende 20 jaar, on afgebroken in het bestuur zitting hadden gehad. Hartelijk en waardeerend werden zij toegesproken en als stoffelijk blijk van erken telijkheid kreeg de heer van Daale een vul penhouder en een vulpotlood en dé heer Piso een mooie lamp. Na de pauze werd een groot tableau vivant vertoond met schitterende kleur- en licht effecten en trad ook het Christelijk Gemengd Koor Haarlem nog op. Zij nog vermeld, dat in de pauze ten bate van het Kinderhuis kaarten werden verkocht, waarvan de cijfers 18981938 werden ge vormd door de portretten van bekenden uit den Chr. Nat. Werkmansbond. Zij vonden ge- reeden aftrek. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten Godsdienst Beusekom, Van. Kerk. staat en samen leving in het Oosten en bij ons. Bruin, De. Het formulier van den kinder doop. Vriezen. Onderzoek naar de paradijs voorstelling bij de. oude Semietische volken. Rechtswetenschappen Faber, Om een vrije volksgemeenschap. Kempe. Criminaliteit en confessie. Langeveld. Het wetboek van den boeren stand. Palm. Het merk. Opvoeding en onderwijs: Abraas. Padvinders seinboekje. Gunning Wzn. Over Montessori. Wolf, De grote oude (Lord Baden Powel of Gilwell). Het welpenboekje Geschiedenis Fuchs. Jan Pieterszoon Coen in uitspra ken van hemzelf en anderen. Gids, Algemeene, voor het Allard Pierson Museum 1937. Licht. Lebenskultur im alten Grieehen- land. Luyken. Het menschelijk bedrijf. Nederl. en in het Nederl. vertaalde romans: Gorjky. Uit mijn studententijd Scott. Het gulden evangelie. Thijssen, Het taaie ongerief. Woude, Van der. Belle van Zuylen. Duitsche romans Baum. Leben ohne Geheimnis. Baum. Die Tanze der Ina Raffay. Gogolj, Altvaterische Leute; und andere Erzahlungen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10