Bekentenissen In galop. 9 BENSDORP SFINX- Oud-Haarlemsch een jong Vorst. Vreugdefeest voor WEK DE GAL IN UW LEVER OP V R IT DAG 28 JANUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Ervaren ruiters zullen zich niet meer den dag herinneren waarop zij hun eersten galop ondernamen. Maar ik, nog lang niet ervaren zijnde, herinner mij hem levendig. Pas was ik zoover gekomen dat ik met draaglijk zelfvertrouwen, „doorzittend", mijn korten draf presteerde en zonder al te vee! blunders licht reed ofwel EngeLsch draaf de. Een begin van zelfgenoegzaamheid begon reeds te ontkiemen. Toen smoorde die eerste galop het. Hij begon niet op het daarvoor bestemde oogenblik. Toen mij volledig was uitgelegd wat ik allemaal te verrichten had om de zwarte Caroline in galop te krijgen, plus toe lichting omtrent de aan te nemen houding, tijen het waarschuwingcommando „In galop!' en het uitvoeringscommando „Marsch!" ge geven waren en ik al de gegeven aanwijzin gen toepaste, bleef Lien rustig doordraven. Haar scheen niet op te vallen dat ik iets wou. Bij een tweede poging snoof zij. Bij een derde versnelde zij alleen maar den draf. Hierop trad onze mentor op ons toe, brulde met dreigende intonatie „In galop!", klapte met zijn zweep en Lien galoppeerde. U zult gereedelijk toegeven dat zoo'n start niet de ware is en dat zij weinig- toekomstbelofte in houdt. Immers, men stelt zich voor er nog eens alleen op uit te zullen gaan en dan te galoppeeren als men dat belieft. Ook had ik nooit ergens gelezen dat die heldhaftige ruiters-in-boeken er een man achter hadden staan, die het paard het bevel „Rengalop!" gaf als zij tot hun stormachtige avonturen overgingen. Maar het vervolg was nog minder glo rieus. Zoo'n manége is niet groot. Het is tenslotte «en ruime zaal, meer niet. Als zoo'n paard nu voor het eerst onder je in galop gaat, maakt dit den indruk alsof zijn snelheid vertien voudigt en je gezamenlijk tegen den tegen- ©vergestelden wand zult springen. Weliswaar wordt zijn gang in zoo'n korten galop vol strekt niet veel groot er, maar de nieuwe be weging van zijn lichaam is zoo ongewoon en zoo soepel en bovendienhij beweegt zich dan toch ook maar sprongsgewijze voor waarts. Hij past ineens drie tempo's toe. Dit is technisch en ik zal mij niet wagen aan een verdere verklaring, maar genoeg! Het is een feit. Het paardenlichaam neemt daarbij een ietwat zwevende actie aan. Dit alles nu had ik volstrekt niet verwacht en de uitwerking was dat ik onmiddellijk alles verkeerd deed. Mijn voeten schoten dooi de beugels naar voren, ik boog mij voorover instede van achterover te leunen, mijn knieën klemden niet en ik trok de teugels zwaar aan. De houding voorover had tengevolge dat ik heviger botste dan in de eerste draaf-les. terwijl ze mij voorgespiegeld hadden dat je galop zoo behagelijk en rustig bleef zitten en als 't ware meeveerde. De losse knieën had den de uitwerking dat ik er in de eerste bocht bijna af duikelde en 't gehijsch aan de teugels noopte de zwarte Lien weldra tot overgang in een bedaarden stap. Ik kon mij voorstellen wat ze dacht, maar besloot dit te negeeren, paste opnieuw de voorgeschreven middelen toe en brulde nu zelf in haar ooren: „In galop, Lien, voor den duivel!" Lien stak haar ooren even op en nam een traag en onverschillig drafje aan. Hierop werd zij tot staan gebracht en ik ernstig toegesproken, terwijl mijn vriend Flo- ris, nog altijd gewapend met zijn voorsprong van tien lessen in het verleden, lustig- de manége rond-galoppeerde op het bedaarde en bejaarde ros Polonius. Het relaas van mijn verdere pogingen zal ik u besparen. Zij duurden gelukkig niet lang, Ook tweede sluisdeur in Wijk bij Duurstede aangekomen. Het transport van de tweede sluisdeur bestemd voor de sluiswerken te Wijk bij Duur stede is gisteren voorspoedig verloopen. Woens dagmorgen om 6 uur uit Vreeswijk vertrok ken, sleepten de 4 sleepbooten de zware last tegen het vallen van den avond de haven van Wijk bij Duurstede binnen. De derde sluisdeur is inmiddels in Am sterdam te water gelaten en wacht nu op het transport. Met het ophangen van de deu ren wordt gewacht tot de volgende week. DRIELING GEBOREN. MONSTER, 27 Jan. Het echtpaar Kort^- van der Zalm, wonende in de Heerenstraat te Monster, is vannacht verblijd met de geboorte van een drieling. De moeder en de drie kleine meisjes maken het goed. De meisjes hebben de namen Juliana. Ber nard a en Wilhelmina gekregen. In totaal heeft het echtpaar thans tien kin deren. Reeds eerder werd in dit gezin een tweeling geboren. Van deze tweeling is even- Wel een kind, na eenige jaren, overleden. want het uur was bijna om. En de volgende maal ging het niet veel beter. Maar bij de derde gelegenheid kreeg ik Rex zoo maar ineens in galop. Het was natuurlijk ook mo gelijk dat hij eenvoudig aan het uitvoerings commando van zijn baas gehoorzaamde en er toevallig net zin in had bovendien. Dat weet je nooit heelemaal zeker met manége- paarden. In elk geval bleef hij „er twee volle ronden in" en dat gaf mij moed. Hi had dan toch niet zooveel fouten gemaakt dat hij er dadelijk uit raakte. Maar toen Rex er ge noeg van had en tot draven besloot, was hij daar niet meer af te brengen aangezien er op dien avond acht man „in colonne" reden draafde ik treurig middenin voort, terwijl voor en achter mij louter galops bedreven werden. De eerste kiem der zelfge noegzaamheid was nu voorgoed verstikt. En de volgende maal wou Caroline eerst niet in galop en daarna wel en zat ik nog altijd na één ronde voorover. En de daarop volgende maal Neen, dit verhaal wordt inderdaad veel te eentonig. Maar ook galoppeeren leert men. Het moet evenwel zeer vervelend zijn voor den leeraar. Als onze Duitsche leeraar ons inder tijd in het hoofd gestampt had: Alt, arg und arm, Kalt, klug, krank und warm enzoovoorts en we wisten dan tenslotte niet waarvoor dit ezelsbrug-rijm eigenlijk ook weer diende, werd de man terecht wanhopig, zoo als ik (later) begreep. Welnu: galop-les geven lijkt mij even inspannend en taai als Duitsch of wiskunde of welk H.B.S.- of Gymnasium vak u maar wilt. Onze leeraar leerde het mij niettemin en op een goeden dag wilde het toeval dat ik alleen reed en zijn oude vader, met zwarte winterjas en ronde hoed maar ook met zestig jaar beroeps-ervaring gewapend, mij eens even onderwees. Mocht hem dit onder oogen komen, laat hij dan weten dat ik hem dankbaar blijf voor de lange reeks galops In dat uur, die net op het goede tijdstip kwam om mij erdoorheen te helpen. Honden stappen, draven en galoppeeren ook, de meeste met precies dezelfde actie als paarden. Wist u dat? „Let op de actie, van uw hond, als gij hem uitlaat", adviseert een paardsch leerboek en ik heb het gedaan en vooral den zuiveren rengalop dien mijn teckel Tom ontwikkelt, achter een kat aan, met eer bied gadegeslagen. Zijn korte draf is minder indrukwekkend: hij loopt er wat scheef bij. Maar als aanschouwelijk leermateriaal voor de lichaamsbewegingen van het paard is hij sindsdien een nieuwe gewaardeerde taak in mijn leven gaan vervullen. Sommigen uwer zullen zich hem uit zijn fragmentarisch Dag boek, in dit blad verschenen, herinneren. Het doet mij genoegen dat ik u weer eens iets van hem -melden kan. Hij wordt steeds wijzer en maakt het uitstekend. R. P. Oude vrouw aan brandwonden bezweken. In een woning aan den Parallelweg te Den Haag, heeft een droevig ongeluk plaats ge had, waarbij de 65-jarge rnej. M. de V. het leven heeft verloren. De oude vrouw zat Woensdagavond bij de kachel de krant te lezen. Op een gegeven mo ment viel zij in slaap, waardoor de krant uit haar handen gleed en tegen de brandende kachel viel, met het noodlottige gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vatten eveneens vlam, zoodat zij ern stige brandwonden opliep. De G.G.D. vervoerde haar naar het zieken huis aan den Zuidwal waar zij Donderdag is overleden. REGELING TUSSCHEN NEDERLANDSCHE EXPORTEURS IN JAPAN EN DE JAPANSCHE EXPORT ASSOCIATIE. BATAVIA, 27 Januari (Aneta) Nadat de handelsbesprekingen tusschen Nederland en Japan, eenige jaren geleden aangevangen, leidden tot het „Hart-Is-hizawa-agreement", bleef de verhouding tusschen Nederlandsche exporteurs in Japan en de Ja.pansche export associatie nog ter regeling over. Ook deze ver houding is thans in 'n overeenkomst vastgelegd en kan gemakshalve worden aangeduid met ,Van Mook—Kotani-agreement". Deze overeenkomst werd heden gesloten, waarmede dus de besprekingen geheel en be vredigend voor beide partijen zijn beëindigd. Hierover kan nog worden gemeld, dat offi cieel geen mededeelingen zullen worden ge daan.. De overeenkomsten zullen verder hun weg vinden naar 's-Gravenhage en Tokio. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 26 Januari is aan H. Klerk, op zijn verzoek, het ingang van 1 April 1938 eer vol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Krommenie, met dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking bewezen. NED. CHR. AANNEMERS- EN BOUWVAK PATROONSBOND AANVAARDT HET C. A. O. In de Donderdag in het jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden buitengewone ledenver gadering van bovengenoemden bond werd besproken het ontworpen landelijk collec tieve contract voor de bouwbedrijven. Na een inleiding van den voorzitter, den heer Swarts, ontstond een breedvoerige discussie, welke tenslotte er toe leidde, dat met over- groote meerderheid de vergadering zich uit sprak vóór de aanvaarding van het nieuwe een loonsver- Oneerlijk postbeambte stal geld uit brieven. Eén jaar en vier maanden geëisclit. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Donderdagmiddag terecht de 42-jarige post beambte J, S., te Rotterdam. Hij wordt ex- van verdacht: le. op 20 October 1937, dienst doende in den postwagen tusschen Boxtel en Breda, een enveloppe met twee bankbiljet ten van f 10 te hebben gestolen; 2e. op dien zelfden datum en in dienzelfden wagen een pakket brieven te hebben weggenomen; 3e. op 3 Juli 1935 een enveloppe met vier bank biljetten van f 10 te hebben weggenomen; 4e. op 1 Augustus 1936 een enveloppe met negen bankbiljetten van f 10 te hebben weg genomen; 5e. als ambtenaar der P.T.T. een enveloppe met vier bankbiljetten van f 10 te hebben weggenomen. Verdachte bekende ter zitting alleen het eerste ten laste gelegde. Ook gaf hij toe, meermalen brieven gestolen te hebben, doch niet die, genoemd in 2, 3, 4 en 5. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde op lid 5 na bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en vier maanden. GEVAARLIJKE MANOEUVRE MET DEN DOOD BEKOCHT. Op den Deventerstraatweg te Holten (O.) is Donderdagavond de 24-jarige wielrijder Lubbersen, die zich door een zeswieligen vrachtauto liet trekken, komen te vallen en voor een passeerende autobus terecht geko men, De wielen van de bus gingen den jonge man over het lichaam met het gevolg, dat hij op slag dood was. Men diene goed uit te stappen uit Dieseltreinen. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat reizigers, die met de Dieseltreinen rijden, zich niet houden aan de aanwijzin gen, die overal in deze rijtuigen te vinden zijn omtrent de gelegenheid tot het irr uitstappen. Bij den dienst van exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen zijn hier over klachten binnengekomen, zoodat thans het personeel er nogmaals op gewezen is, dat het flink de hand moet houden aan de bestaande bepalingen, die beoogen het ver laten en instappen van de treinen zoo vlu; en oi-delijk mogelijk te doen geschieden. Wanneer steeds reizigers door den uitgang- naar binnen willen, of omgekeerd door den ingang de treinen willen verlaten, ontstaan opstoppingen in het verkeer. Er zal licht stagnatie ontstaan. De conducteurs moeten de reizigers op tactvolle wijze attent maken op te hunnen gerieve genomen maatregelen en de verkeerd loopende passagiers tei-ugstu- ren. Blijkt er, dat iemand zich desondanks niet voegen wil in de ordemaatregelen, dan kan tot verbaliseeren worden overgegaan, waartoe, zooals men weet, deconducteurs bevoegd zijn. MARINEWERF TE HELLEVOETSLUIS VERHUURD. Met ingang van 1 Januari jl. heeft de firma Schat in Utrecht van het rijk de marinewei-f met bijbehoorende gebouwen en inrichtingen te Hellevoetsluis gehuurd. Het ligt in de be doeling van deze firma daar in den loop van dit jaar een industrie te vestigen, waarin on der meer gemaakt worden davits, glijspan ten, electrische lieren, motorlooze lieren en uitzetinrichtingen voor reddingbooten. BROS a/s beschuit Bij aankoop van 5 blokken inééns J i»\een doosje proefmonsters GRATIS. üollemelk-chocolade 6IJ UWEN WINKELIER OF IN DE BENSDORP VERKOOP-FILIALEN EN DEPÓTS (Adv. Ingez. Med.) ALS in 1515 de 15-jarige zoon van' Philips den Schoone, de latere Karei V in Holland wordt gehuldigd krijgt ook Haarlem op 15 Juni, dus midden in den zomertijd haar „Blijde Inkomste". Onze vroegere rijksarchivaris de heer C. J. Gonnet heeft indertijd de bijzonderheden van deze feestviering bijeengezocht: De Groote Houtstraat, Barteljorisstraat en Kruisstraat werden versierd met meitakken gekapt uit den Voorhout. De schilder Claes Meynertsz had de wapens van den jongen graaf in rood en goud uitgevoerd, die onder anderen buiten aan de Groote Houtpoort als welkom werden opgehangen; maar er waren buitendien zoo veel wapens ter versiering noodig, dat de burge meesters er een kleine tweehonderd in Delft lieten printen (drukken). Acht el lang is de draperie van rood, geel en wit laken, waar mede de concierge de oude portiek op het bordes had opgetooid. Maar de burgemeesters zelf hadden nog andere besognes, namelijk het kiezen en verzamelen der geschenken, die den jongen vorst zullen worden aangeboden: al lereerst twee fraaie hengsten met sierlijke dekken van zijde en laken en schoone tuigen. Zelfs wordt het genoodigde voeder erbij ver strekt, een geschenk, dat op bijna honderd pond berekend wordt. Bovendien zal de stad vier aam rijnwijn ten geschenke geven, elk aam een vier ankers groot. Drie daarvan zijn voor den genadigen heer zelve, de vierde voor de hem begeleidende moei (tante) Margaretha van Savoye. De ka- merheeren en de kanselier meent men het best met een geldschenking elk van 50 pond genoegen te doen. Ze beschikken namelijk niet over dragers voor geschenken in natura. Bij de plechtige intocht trekken dertien ge zellen aan de touwen in het klokhuis, zoodat het davert over de stad. De schutters zoowel de jonge handboogers van S. Sebastiaan als de oudei-e voetboogschutters van St. Joris, zijn in hun mooiste paluren reeds om negen uur de Groote Houtpoort uitgetrokken tot aan de grens der stedelijke Vrijheid, een Kilometer buiten de poorten. Hen vergezellen de gilde- oversten met hun veelkleurige vendels, het bestuur der rederijkers van „Trou moet blijcken" en „Lied' boven al" met hun bla zoenen; geestelijken in plechtige gewaden, burgemeester en schepenen in hun deftigste tabbaarden, de eerste voorafgegaan door hun roededragende boden en om hen allen heen staat een breede schaar poorters verlangend uit te kijken tot eindelijk een stofwolk de komst, van den grafelijken stoet aankondigt. Voorafgegaan door musiceerende pijpers en schalmeispelers gaat het dan in statigen op tocht naar het klooster der Lazaristen, thans Bank van Leening in de Kleine Houtstraat no. 72, dat door de goede zorgen van de bezitters de St. Jansheeren tot vorstenlogement is in gericht. Over de nog bestaande stoep en door het smalle poortje treedt de stoet naar binnen en langs de eveneens behouden kruiskozijnen aan de achterzijde heeft de jonge vorst in den ouden kloostertuin een vroolijker uitzicht dan op de thans bijna geheel ombouwde binnen- om zich te verfrisschen van de ook maar korte reis van Leiden naar de Spaarnestad; want om twaalf uur: ..op den noen" worden zij voor de plechtige huldiging verwacht op het stadhuis. Daartoe staan op het Zand (de Groote Markt) reeds keurig opgesteld de schutters, de burgervendels der verschillende stadswijken, alle oversten der gilden en am bachten. De magistraten wachten de gasten op het bordes van het stadhuis, de geestelijken op de trappen. Onder het trompetgeschal dei- herauten naderen dan eerst 's graven raden en rechtsgeleerden, de edelen, waaronder de Haarlemmers dadelijk de blazoenen van Eg- aond en Brederode herkennen. Achter den graaf en de 36-jarige Margaretha van Savoye volgen de pages en hovelingen en stedelijke pensionarissen en de schrijvers van den graaf sluiten den stoet. Een vorstelijke kapel van 28 personen vult het Zand met vroolijke liederen als de vorst het stadhuis wordt binnengeleid. De pastoor van de St. Bavo leest dan den Nederlandscher tekst voor van den eed op de privilegiën, dooi Karei op het evangelieboek in het Latijn be collectieve contract, dat o.m. WJt, hooging van 2 cent over de geheele linie in- Izworen, waarop de hem begeleidende hoogste houdt. geeslplijke, de Deken van Besancon, den ma- gistraten der stad den eed afneemt van trouw aan den landsheer. Nauw is dit afgeloopen of de klaroenen verkondigen aan de buiten- staanden, dat de band tusschen vorst en volk ook officieel gesloten is. De jonge vorst biedt dan aan de magistra ten een maaltijd aan in de herberg van Jonk vrouw van Ruyven op de Groote Markt. Maar tegelijk begint een wedloop op de stadskelders, waar de lakeien der hooge gasten voor hun meesters envoor henzelf stoopen wijn kunnen halen. Voor de goede orde in dezen zijn speciaal daarvoor gegoten loodjes uitge- gegeven in waarde afdalend vaix 16 stoops voor de aanzienlijkste heeren tot 2 stoops (een stoop is 2y2 Liter) voor de bedienden Een vrij gevigheid waarin ook der stede dienaren dee- len. Het volk blijft op de been en hoeft zich niet te vervelen, want behalve met de goochelaars en potsenmakers amuseeren zij zich ook met de voorstellingen die de rederijkers op hoog- opgeslagen open tooneelvloeren met toepasse lijke teksten op de Markt ten beste geven. En in de tijden toen de Haarlemmers geen straatverlichting kenden, blijven de burgers nog lang buiten, want 56 toortsen worden voor het stadhuis ontstoken en het gebouw zelf met 24 waskaarsen elk van zes pond verlicht, zoo dat het Zand en de gevels er om heen in on- gewonen glans staan. Den volgenden morgen gaat het vorstelijk gezelschap onder het beieren van alle klokken ter plechtige Hoogmis in de St Bavo om kort daarop langs den Ouden weg en den Spaarn- dammerdijk naar Amsterdam door te gaan. Als in Augustus 1540 Karei V andermaal Haarlem bezoekt, zijn mede in verband met de vei-beterde stadsfinanciën, de toebereidse len van nog grootscher aard. Het oude stads- sehip zal hem uitgeleide doen. Het moet daarvoor eerst droog gehoosd en gekalefaterd worden en daarna met zwart laken en beschil derde wapexxs uitgedoscht. De geheele Groote Houtstraat wordt dit keer van poort tot Zand met banen zwart laken behangen. De artillerie zal bij de poort drie stuks groot geschut af vuren. Op het Zand zetten de knechts der Stadsfabyk houten kruisen neer waarop in den avond 29 teertonnen zullen branden, elk voor een braspenning d.i. 7 ets. aangekocht. Weer is de passende versiering van het stadhuis aan den concierge opgedragen, die nu langs deuren en ramen, goedspekende op papier geschilderde teekeningen van de krijgsbedrijven van den vorst met sparregroen omlijst. Ja. het schavot wordt zelfs in de ver siering inbegrepen. Burgemeesteren zullen voor een voldoende hoeveelheid Rijnsclie wijn zorgen; dit maal weer afloopend van 12 tot 2 „der stede kan nen" wat met een stoop gelijk staat. Als de vorst op de Markt is aangetreden biedt burgemeester Engbrecht Willemsz Ramp hem de stadssleutels aan met „een handvat van fluweel", fraai bestikt met het Haarlem- sche wapen. Reeds te voren was 's konings zuster Maria weduwe van den vorst van Hon garije afgestapt in het deftigste vrouwen klooster der stad St. Michael, op de plaats van het huidige Proveniershuis, een klooster dat stond onder de speciale leiding van den com mandeur der St. Jansridders. Als verblijf wordt den vorst nu de comman derij van St. Jan zelf aangeboden, waar de commandeur Symon van Zanen hem eerbie dig welkom heet. Een ontzagwekkend menu, ontzagwekkend zoowel voor de koks als voor de gasten, wordt weldra daar opgedischt op de tafels die bijna doorbuigen van het zilver en de zware dito roemers naar den eisch met Rijn- sche en Spaansche wijn gevuld. Het volltt amuseert zich weer op dezelfde wijze als vroeger op de straten en is weer bij hoopen toegestroomd als 's anderen daags de vorst op het Spaarne te scheep gaat onder het bulderen der kanonnen en het beieren van alle klokken. Eerst buiten Spaarndam nemen de magistraten afscheid, als de vorst op een andere boot overstapt die hem naar Uti-echt zal brengen. De Heeren houden dan nog een nafeestje ten huize van Jan van Berkenrode, die aan de Veerstraat zijn woning had en de bootslieden van het stadsschip worden in de handboog doelen onthaald. J. M. STERCKPROOT. Eere-promotie van minister Slotemaker. Aan de Praagsclie Universiteit. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine is Donderdag gepromoveei-d tot doctor honoris causa van de Evangelisch Theologische Jan Huss faculteit te Praag. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine Minister van Onderw., K. en W. De plechtigheid geschiedde in de rechts kundige faculteit van de Karei IV universi teit, in tegenwoordigheid van den Tsjechi- schen minister van Openbaar Onderwijs, Franke, den minister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, den Nederlandschen gezant, L. Carsten, en den consul-generaal. A. M. Doorn, den chef der Fransche militaire mis sie, generaal Faucher, alsmede tal van an dere persoonlijkheden uit de politieke, cul- tureele en kerkelijke wereld. Minister-presi dent Hodza, die ongesteld was, liet zich door den ministerieelen raadsheer Caha verte genwoordigen. Verscheidene sprekers, w.o. prof. Bednar en de deken der Evangelische faculteit, prof. Zilka, gaven uiting aan de dankbaarheid van Tsjecho-Slowakije en de Tsjecho-Slowaak- sclie Gereformeerde kerk voor de gastvrij heid, die Nederland aan Comenïus heeft ver leend, en voor de door de Nederlandsche re geering en prof. Slotemaker in het bijzonder, verleende hulp bij den bouw van het Co- menius-mausoleum te Naarden. Na de eigenlijke promotieplechtigheid sprak prof. Slotemaker een dankwoord. Hier in wees hij er o.m. op, dat de cultureele ban den tusschen onderscheiden landen van het uiterste gewicht zijn. In tijden, waarin eco nomisch en politiek zulk een toenadering moeilijkheden geeft, is het een grootsche taak voor wetenschap en cultuur om al het hare te doen, zulk een toenadering te be vorderen en te bewaren. Daardoor zal tevens de cultuur zelve in elk der betrokken landen verrijkt en ver diept worden. Bovendien is onze tijd zwaar van proble men, die ons verwarren en slechts moeizaam een oplossing vinden, terwijl tegelijk de ma- terieele technische en economische elemen ten zich op den voorgrond dringen, en drei gen volledig beslag op ons te leggen. Hier heeft nu de wetenschap een eigen taak. De wetenschap kan de situatie verhelderen. Zij kan echter de oplossing niet geven, indien zij zich niet orienteert aan een wereld, die bo ven en buiten de materieele, economische en technische werkelijkheid woont. Prof. Slotemaker noemde vervolgens de namen van Johannes Huss en Johannes Comenius, den een in verband met de naar hem genoemde faculteit, den ander in ver band met de laatste rustplaats, die in Ne derland aan Comenius bereid is. Beide ma len, aldus spr. staan wij hier tegenover groo te figuren, die aan een brandende liefde voor hun volk, brandende liefde voor geestelijke overtuiging paarden, die aldus tweezijdig hun volk hebben gediend en wier naam tot op dezen dag in Tsjecho-Slowakije en daar buiten een program beduidt. Dit alles, zoo besluit prof. Slotemaker, moge de groote dankbaarheid wettigen, die mij bezielt te genover faculteit en autoriteiten. Na zijn rede werd prof. Slotemaker warm gelukgewenscht door minister Franke, die te zijner eere een noenmaal aanbood. Tijdens den maaltijd werden toespraken gehouden, waarin de vriendschap tusschen Nederland en Tsecho-Slowakije werd onderstreept. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- rioi-<fr)eïr 'S' worclf- Pw v°etlsel niet verteerd, het be- Y°rmen Z1C>> in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordi humeurig en loom. U ziet alles zwart De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg ®,r CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Ei.seht Ca?er'! Leve'"Pilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van f0,75. (Adv. IngezMed.) Ir. Mussert ontslagen van rechts vervolging. Melchers tot vijftien gulden boete veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft Don derdag vonnis gewezen in de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert, leider van de N. S. B. die terecht heeft gestaan, verdacht van mishan deling. gepleegd tijdens het bekende incident op het Blauwe Zand te Amsterdam op 14 Mei j.l., kort voordat de verkiezingen plaats had den. Conform den eisch van den officier van justitie heeft de rechtbank ir. Mussert ont slagen van rechtsvervolging en het beroep op noodweer, dat door verdachte was gedaan gegrond verklaard. De rechtbank veroordeelde daarentegen Melchers, die wegens mishandeling van=ir Mussert terecht heeft gestaan, tot vijftien gulden boete, subsidiair tien dagen hechte nis. Diens beroep op noodweer werd door de rechtbank verworpen. In deze strafzaak had de, officier van justitie vijftien gulden boete subsidiair tien dagen hechtenis gerequireerd

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5