H Verruiming van het inter nationale handelsverkeer. Van Zeeland's adviezen. België. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN DE RAMP TE VILLEJUIF. V R TT D A G 2S J ANUAET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Economische belemmerin gen en haar remedie. De inhoud van het rapport-Van Zeeland, dat de vroegere Belgische minister-president aan regeeringen van Frankrijk en Engeland heeft aangeboden, is thans gepubliceerd. Van Zeeland, die in het eerste hoofdstuk van zijn driedeelig rapport principieel den vrijen internationa len handel stelt boven de autarkie, die daarin ook te kennen geeft, dat hij naast een algemeene belangstel ling voor pogingen, om het interna tionaal verkeer te verruimen door een gemeenschappelijke actie, ter stond is gestuit op groote reserve ten aanzien van de wijze, waarop dit is te bereiken, bestudeert in het tweede hoofdstuk de directe belem meringen van den internationalen handel en in het derde deel de alge meene voorwaarden, welke voor het bereiken van verbetering worden geëischt. Dr. Paul van Zeeland. De „directe belemmeringen en haar re-, medie" worden verdeeld in economische en financieele factoren. Daaromtrent kan het volgende worden gemeld: De schrijver, die de mogelijkheid verwerpt binnen afzienbaren tijd tot een algemeene verlaging van de tarieven te komen, bepleit afspraken om de tarieven niet te verhoo- gen, naast regelingen om die tarieven te ver lagen, welke liggen boven het gemiddelde van het nationale tarief. Een en ander ware te regelen in den vorm van tweezijdige de claraties. In verband met de tarieven be spreekt schrijver de méestbeguhstigingsclau- sule en verdedigt: 1. de clausule algemeen en on voorwaardelijk; 2 uitzondering, wanneer een land ontoelaatbare discriminaties toepast of zou weigeren deel te nemen aan een algemeene poging tot .vermin dering der handelsbelemmeringen. 3 uitzondering in een geval a.ls het Oslo-verdrag, wanneer een speciaal regime wordt ingesteld, niet om te discrimineeren. doch om verminde ring van belemmeringen in het alge meen te bevorderen. Het verdrag moet dan voor derden openstaan. Verkapte belemmeringen zooals sanitaire rechten, die averechts worden toegepast, dumpingbepalingen, enz. Deze dienen zoo mogelijk bij tweezijdige regelingen te wor den opgeruimd. Arbitrage wordt bepleit, eveneens instelling van „gemengde commis sies" ten einde toezicht te oefenen op de uitvoering van verdragsbepalingen. Dienaanpraande concludeert de schrijver, de industrieele contingenten zoo radicaal mogelijk af te schaffen, en de agrarische daar, waar dit met inachtneming van den biizonderen toestand van den landbouw mo gelijk mkg worden geacht. Financieele belemmeringen. Deze kwestie moet niet worden geplaatst aan het begin, maar aan het einde van de internationale samenwerking, die Van Zee land bepleit. Nu het monetaire drie-landen- accoord bevredigend heeft gewerkt en sedert 1936 de noodige rust in de verhoudingen is ingetreden, moet via bevestiging van dit ac- coord een pariteit worden vastgelegd voor zekeren tijd (ten minste 6 maanden). Deel nemers zouden door declaraties jegens elkaar de verhoudingen kunnen vastleggen. Hindernissen in het betalingsverkeer. Schrijver ziet hier de grootste „draw-back", Oplossing acht hij alleen mogelijk, wanneer de oorzaak dezer regelingen zal zijn wegge nomen. zijnde de onevenwichtige marktver houdingen. Wegneming van deze soort be lemmeringen is alleen te verrichten door den staat zelf die controle, enz. instelde. Het eerste stadium moet zijn: opheffing van alle belemmeringen van betalingen ter zake van goederenverkeer, wanneer met het verleden eerst is afgerekend. Schrijver bepleit contractueele regeling van oude buitenlandsche schulden, regeling- van de oude clearing-achterstanden (via een systeem van regeling van staatswege in de valuta van het crediteurland)De courante achterstallige schulden voor handelstrans acties. die nu op clearing voorkomen, moeten als nieuwe verplichtingen worden beschouwd, die opnieuw ontstaan bij het instellen van de betalingsvrijheid. D? nieuwe vriie toestand te ondersteunen door een systeem van credietverleening (ex port-steun imooït-f'nnncierinsï- volgens het systeem als thans door de B.I.B. toegepast wordt. Centrale banken openen wederkeeng rekeningen bij de B.I.B. In eikaars valuta, bestemd voor financierins van leveranties naar elkander Zoo wordt het valuta-risico geëgaliseerd in de mate. als er pariteit, be- stac' ----hen de transacties over en weer. Zou deze methode niet worden aanvaard, dan moet de oplossing toch worden gezocht in de richting van een internationaal fonds, dat verschillen overbrugt en risico's dekt. Hoe denkt schrijver zich nu de procedure om tot een regeling en een resultaat te ko men? a. op korten termijn overleg tussehen En geland, Frankrijk, de Ver. Staten, Duitsch- land en Italië om het eens te worden over de grondslagen van verdere actie. b. instelling van een bureau ad hoe, dat van verschillende staten opmerkingen vraagt en ontvangt en op grond daarvan een schets maakt voor een algemeen verdrag. c. dit verdrag zij in een diplomatieke con ferentie tot stand te brengen. Schrijver ziet deze toekomst hoop vol in, omdat er reeds zeer veel ma teriaal is verzameld zoodat. wil men werkelijk, er iets te bereiken valt op korten termijn. Het verdrag is opgezet als een „al gemeen pact van economische sa menwerking". Het bevat twee deelen, namelijk: a) een negatief deel waarin de onderteekenaars op zich nemen, een zekere groep van economische en fi nancieele maatregelen, welke alge meen worden geoordeeld den inter nationalen handel te belemmeren, niet te zullen nemen. b) een positief deel waarin de staten zich verplichten, mede te zul len werken naar hun beste krachten en in opbouwenden geest om door overleg oplossingen te vinden voor de betrokken problemen. Deze algemeene regeling zal naar behoefte en mogeliikheid worden aangevuld door spe ciale regelingen, hetzij van alle onderteeke naars onderling, hetzij van groepen van sta ten, hetzij tussehen twee staten onderling. Dr. van Zeeland verwacht evenwel van het bedoelde algemeene pact een sterk stimu- leerende werking. De geste is er dan en de weg zou openliggen voor een vervolg. Duitsche belangstelling. Duitsche politieke kringen verklaren, dat het nog onmogelijk is een definitief oordeel te vellen over het rapport van Van Zeeland. Zij zijn nochtans van meening. dat men hier te doen heeft met een belangwekkende poging de moeilijkheden en tegenwoordige problemen op te lossen. Zij hopen, dat deze poging met succes zal worden bekroond. Zij voegen hieraan toe, dat Duitschland zich er niet als eerste be hoeft over uit te spreken, daar de eerste ge dachte in dezen is uitgegaan van Engeland. Engeland en Frankrijk moeten derhalve eerst de verwezenlijking toestaan der in het rapport vervatte denkbeelden, Duitschland zal er zijnerzijds geen hinder palen aan in den weg leggen. In de Vereenigde Staten. Het rapport van Van Zeeland is in de Ver eenigde Staten een sympathiek, doch gere serveerd onthaal te beurt gevallen, aldus Ha- vas, men juicht het beoogde doel gunstiger toe dan de bepleite methoden: Het denkbeeld van een confei'entie van vijf met Amerikaansche deelneming schijnt te moeten worden afgewezen, daar de Ver eenigde Staten zich in geen enkele oecono- mische controverse met Europeesehe landen willen begeven. De eenige mogelijke samen7 werking moet langs diplomatieken weg wor den gevestigd en men preciseert, dat de Ame rikaansche samenwerking beperkt zal zijn door 1. De bestaande wetten, zooals de Johnson- wet, waarbij de opening van credietën aan landen, die met hun betalingen der oorlogs schulden in gebreke zijn gebleven of de wet, waarbij retorsiemaatregelen worden geno men tegen landen, die discrimineerende maat regelen ■tegenover de Vereenigde Staten heb ben genomen. 2. De beginselen van de handelspolitiek van Huil, 3. De openbare meening der Vereenigde Staten, welke vijandig staat tegenover iedere economische of financieele concessie, welke de regeering aan dictatoriaal bestuurde lan den zou kunnen toestaan. Men doet evénwel opmerken, dat de Ver eenigde Staten niet zullen weigeren in samen werking met andere landen een oplossing van de wereldcrisis te zoeken. Men onderschat evenwel niet de kracht der oppositie van Duitschland en Italië tegenover de voorstellen ran Van Zeeland, die naar de Amerikaansche meening, hun politiek van autarkie en koloniale expansie zouden moe ten prijsgeven. T umult in de Kamer. Een Rexistische afgevaardigde bracht gis teren In de Kamer den liberalen afgevaardig de Jaspar in het geding. Deze laatste zeide in zijn antwoord als minister nimmer den uit voer van wapenen naar Spanje te hebben be gunstigd. Van de banken der Rexisten werd toen Jas par zich naar zijn zitplaats begaf een scheid woord geroepen, waarop een vechtpartij ont stond tussehen Jaspar en een Rexistisch af gevaardigde. Het kwam tot een algeheele kloppartij. De vergadering moest daarop worden schorst. Na hervatting van de zitting las de voor zitter een verklaring voor: „Wij zijn, zeide hij, „getuige geweest van een betreurenswaardig schouwspel. Sedert geruimen tijd kunnen wij zien, hoe in de- pers te kwader trouw valsche lastercampagnes worden gevoerd. Wanneer deze hier herhaald worden, kunnen zij aan leiding geven tot incidenten, zooals er zich zoojuist hebben voorgedaan. In andere krin gen hebben zich soortgelijke incidenten afge speeld. Twee maatregelen kunnen hieraan een einde maken, in de eerste plaats strenge toe passing van het reglement, in de tweede plaats wijziging van de wet op de pers ter on derdrukking van laster. De voorzitter spoorde aan tot kalmte en stelde voor, over te gaan tot de behandeling van de begrootrng van justitie, doch de Rexist Sindic voegde hem daarop een scheld woord toe. De voorzitter verzocht Sindic het woord terug te nemen en toen deze dit weigerde werd hij tot de orde geroepen. Toen Sindic daarop uitriep „dat laat mij koud", stelde de voor zitter voor, Sindic van verdere bijwoning der vergadering uit te sluiten. Dit voorstel werd met zitten en ópstaan aangenomen. Sindic weigerde echter zich hierbij neer te leggen en bleef in zijn bank zitten. De zitting werd daarop ge schorst, waarna de militaire comman dant van het parlementsgebouw, ver gezeld van twee soldaten, zich naar Sindic begaf, die daarop zijn bank ver liet. Na dit incident werd de behandeling van de begrooting van justitie voortgezet. Sindic is uitgesloten van het bijwonen der eerstvol gende acht Kamervergaderingen. Aangezien de vroegere Rexistische senator ;raaf Xaverius Degrunne weigerde zich te onderwerpen aan den maatregel van den Se naat hem voor de bijeenkomst van Donder dag uit te sluiten, werd besloten hem eveneens voor acht vergaderingen te schorsen. .verloven. Met de 22-jarige gravin Apponyi. In de officieele kringen in de hoofd stad van Albanië, Tirana, bevestigt men het in het buitenland verspreide bericht over een op handen zijnde ver loving van koning. Zog met gravin Geraldine Apponyi, die zich sedert verscheidene dagen te Tirana be vindt. Gravin Apponyi is 22 jaar oud. Brug over de Niagara ingestort. Arbeiders hadden haar tijdig verlaten. Tengevolge van den zwaren ijsgang is de brug over den Niagara-waterval gisteren in gestort. De ingenieurs, die belast waren met de vei;sterking van de brug over den water val, hebben verklaard, dat de op de brug werkende arbeiders enkele minuten voor de instorting de brug verlaten hadden, zoodat de vrees, dat zij meegesleurd zouden zijn, on gegrond is. De instorting van de brug ge schiedde in slechts twee minuten. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Vreeselijke verwoesting werd aangericht. Zien jullie wel; jongens en meisjes, daar zit liickie! Hij is in gezel schap van een van de mannen, die hem ontvoerd hebben. Luister, Dickie, ik wil weten, waar oom Mopperniet en Sim en Thijs zijn. Ik wil niet hebben, dat ze er achter komen, waar jij bent. Wij kunnen je veel te goed gebruiken. Dickie staarde den spreker angstig aan. Maar voor wat moeten jullie me dan hebben? vroeg hij. De man lachte even. Laat dat maar aan ons over, hè? Daar zullen wij wel voor zorgen. Wat hoor ik toch voor gerommel boven? De man stond op, jullie kennen hem toch zeker nog wel uit Thijs' avontuur in het bosch-van-hou-je-maar-stil? Hij heet Neusopius, waarschijnlijk wel, omdat hij zoo'n grooten neus heeft! Neusopius keek in den schoorsteen, doch zag niets Rij hoorde alleen een vogel schreeuwen. Hij keek kwaad. Die vervelende vogels tegenwoordig ook! bromde hij. Die maken zoo'n lawaai! Kleeren in de boomtakken.... et in beslag- genomen oorlogs tuig van de C. S. A. R. heeft Woensdagmorgen, aldus schrijft onze Parijsche cor respondent, een tiental onschuldige slachtoffers gemaakt; met een donde rend geweld zijn ongeveer zesduizend granaten de lucht ingevlogen, alles verbrijzelend, laboratorium, autos. hoo rnen en ook.... menschen. Het was ongeveer met deze nuchtere termen, dat we in den loop van den morgen door een telefoonbericht werden opgeschrikt. Vuillejuif is een klein voorstadje niet zoo heel ver ten Zuid-Oosten van Parijs en dus duurde het niet zoo heel lang. of we kwamen in dit voorname lijk door arbeidersgezinnen bewoonde plaatsje aan. De paniekstemming, die er de eerste oogienblikken na de ontploffing geheerseht had en die een bijna algemeene vlucht der be volking ten gevolge had gehad, was weer ge luwd, doch een geweldige emotie had zich nu meester gemaakt van die meestal armelijke menschen. een emotie over den gewelddadigen dood van een groot aantal slachtoffers, emotie ook over het verlies van met dikwijls heel veel zorg en moeite bijeengebracht bezit. Want reeds op een paar kilometer van de plaats der ramp kon men de sporen ervan ontdekken. Scherven van kapot geslagen ra men lagen op de stoep, hier en daar wezen de bewoners op een dak, waarvan een enkele dak pan was afgerukt. Hoe verder we gingen, hoe duidelijker de sporen van de ramp werden. Op den breeden straatweg, die het eigenlijke Vil- lejuif met een soort armoedig tuindorp ver bindt, kwam onheilspellend luid bellend een Roode-Kruis-auto ons tegemoet gereden. „Dat is de derde al," vertelde een oud vrouwtje, dat tevergeefs een zenuwachtig snikkend meisjp trachtte te kalmeeren. „Ja, de derde," her haalde mompelend de menigte, die zich ver drong achter een sterke en onverbiddelijke politie-afscheiding. „Mogen we er nog niet door, monsieur agent?" smeekten een paar vrouwen, bewoonsters van het tuindorp, dat onmiddellijk na de eerste oogenblikken van schrik door het energiek optreden van een paar onverschrokken mannen geheel ontruimd was. „Nog niet, moeder, nog een beetje ge duld", troostten de agenten. Een ravage. Terecht was deze maatregel geno men, het was er gevaarlijk enaf zichtelijk! Talrijke der toch al wankele huisjes waren door de kracht der ont ploffing zoo beschadigd, dat de muren ontzet waren en bij het minste konden instorten. Sommige daken waren in- geslagen en hingen schuin over de buitenmuren. Geen ruit was er natuur lijk heel gebleven en overal waren de straatjes en slopjes bezaaid met scherven. En tussehen die huisjes en schuurtjes, in al die tuintjes, hier en daar op de daken zag je brandweerlieden en mobiele garden zoeken en speuren. Naar wat? „Naar overblijfselen", was het korte antwoord: overblijfselen van de ont plofte granaten, maar. ook en vooral overblijfselen van.,-., menschen! Want let terlijk kapot, geslagen zijn die arme kerels ge worden, die daar dien morgen werkten in het laboratorium. Zoolang wij door het tuindorp liepen, begrepen wij het nog niet zoo goed en pas toen we een paar honderd meter verder de plaats der ramp bereikt hadden, begrepen we ai het verschrikkelijke, dat hier gebeurd was. Dat laboratorium behoort aan de Parij sche politieprefectuui en staat op het midden van een met een steenen muur omgeven en met hooge boomen begroeid terrein. Drie of vier kleine gebouwtjes waren het, waarin al de sinds de laatste weken gevonden granaten van de geheime C. S. A, R.-organisatie een zesduizend in getal tot nader onderzoek waren opgeborgen. Dat onderzoek had plaats gehad en dien morgen zouden ze door mili tairen in vrachtwagens worden geladen en naar het artilleriepark te Versailles worden vervoerd. Wat er toen precies gebeurd is? Nie mand, die het weet, niemand, die hèt kan na vertellen! Dood, verscheurd, versplinterd! De eenige der op het laboratorium werkzame per sonen, die aan de ramp ontkomen is, een in genieur, had zich net even naar buiten be geven en gedekt door een cementen muur, die gelukkig aan den geweldigen luchtdruk weer stand bood, ontkwam hij aan het verschrik kelijk lot zijner kameraden, doch gezien had hij niets, zoodat wel voor altijd de oorzaak dezer ontploffing verborgen zal blijven. Waar schijnlijk heeft een der soldaten een kist met granaten laten vallen, waarop met korte tus- schenruimten de heele Voorraad in de lucht vloog. „Het was alsof een geweldige witte bol hoog in de lucht opsteeg", vertelde onzen ge tuige, die niet ver daarvandaan op het kerk hof werkte. „Na den eersten knal volgde een tweede, daarna nog enkele, die veel zwakker waren," getuigt een tweede. Ontploffing van geweldige kracht. Geweldig moet de kracht van de ontploffing geweest zijn. En al zijn de getuigen weinig in aantal, al weten ze weinig te vertellen, het schouwspel, dat we hier te zien krijgen, is helaas, welsprekend genoeg. In de laan, die van het portiers!»isje naar de ge bouwen van het laboratorium leidt, is het pad bezaaid met glasscherven, met kalk, met brokstukken steen, met flarden kleeren' ook. Een verschifcke- lijke modder, een afzichtelijke brei is het, waarin men haast den voet haast niet durft zetten uit vrees een menschelijfc overblijfsel te vertrap pen. In de naakte takken der boomen hangen allerlei voorwerpen, een kepi, een broekspijp, stukken kleeren, waar van men niet onderscheiden kan, wat het eigenlijk geweest is. Ook hier zoeken brandweerlieden en sol daten het heele terrein af en al die lugubere overblijfselen worden men zou haast zeg gen bijeengeplukt. Vóór onze komst heeft men in de takken der boomen en verspreid over het terrein reeds talrijke uiteengerukte lichaamsdeelen gevonden en nu nog vinden de zoekers elk oogenblik menschelijke over blijfselen. Enkele lichamen zijn ook terugge vonden. doch zoo onherkenbaar zijn ze ver minkt, dat slechts met behulp van in de zakken gevonden papieren hun identiteit vast gesteld kon worden. 1-Iet hoofdgebouw van het laboratorium heeft betrekkelijk weinig geledende granaten immers waren in kisten verpakt en op het pleintje ervoor opgestapeld en vrij goed heb ben de steenen muren weerstand geboden aan den luchtdruk Natuurlijk zijn alle ruiten verbrijzeld, bloei er van de instrumenten niets meer over, is het dak beschadigd en vertoonen de muren hier en daar spleten, doch het is betrekkelijk weinig vergeleken bij de andere gebouwen, die van lichtere bouwstof waren op getrokken. Sommige muren zijn hier compleet verdwenen en geen spoor is ervan terug te vinden. De daken zijn de lucht ingeslingerd en de brokstukken ervan op honderden meters teruggevonden. De twee zware vrachtauto's, waarop de granaten geladen moesten worden, zijn ge deeltelijk versplinterd enkele tientallen meters op zij gesmeten en op de plaats, waar enkele oogenblikken te voren de chauffeurs nog ge zeten was, vond men niets terug' dan een sleu telbos. Het is een helle-visioen op dat kleine stukje terrein tussehen die hooge boomen, die ar melijke huisjes. Het is ons niet mogelijk er lang te blijven, het is te verschrikkelijk en terwijl de autoriteiten hun onderzoek voort zetten en de brandweerlieden en de mobiele garden ernstig, met strakke gezichten zoeken, steeds maar zoeken, keeren we terug. De be volking is nu toegelaten in de straten, waar geen gevaar meer dreigt, maar in de huizen kunnen ze het niet uithouden en ze drommen samen voor den ingang van het noodlottig terrein. Hier en daar ziet men ex-, die een verband dragen om het hoofd, of om den arm of om de hand. Want ook hier zijn gewon den gevallen, getroffen door springende rui ten of neerstortend puin. We loopen terug' naar Villejuif. En weer klingelt achter ons luguber het gebel van een ambulance-auto. Alweer een! Hoeveel zullen er nog volgen? J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). „Der Stuermer" is weer verschenen. Wijziging in tie hoofdredactie? Het voorloopige verbod, dat het anti semitische orgaan van Julius Strei- cher „Der Stuermer" heeft getroffen, is opgeheven. Gezaghebbende kringen verklaren, dat „Der Stuermer" onder een nieu wen hoofdredacteur weer zal uitko men. De intrekking van het verbod blijkt ook uit het feit, dat Donderdag- het speciale nummer van „Der Stuer mer", waarin de doodstraf wordt ge- eischt voor „rassenschenders" ten verkoop werd aangeboden. De verkoop van dit nummer wordt aangeprezen met geweldige aanplakbiljetten. jjAPM PROGRAMMA ZATERDAG 29 JANUARI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang. 2.45 Amateurs uitzending. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 VARA-Orkest, m.m.v. solist. 4.30 Toespraak voor Geheelonthouders. 4.50 Gramofoonplaten. 5.15 „De Krekeltjes". 5.40 Boekbespreking. 6.00 Orgelspel. 6.20 Friesche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Her haling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 Zang, orgel en gramofoon muziek. 9.15 „En nu.... Oké". 10.35 „Hoe wij gaan bouwen", vraaggesprek. 10.45 Souvenir- orkest, m.m.v. solisten. 11.20 Berichten. 11.25 —12.00 Zang en orgel. HILVERSUM n, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinder uurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmu ziek. 5.00 De KRO-Boys, m.m.v. solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaal- tjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Economische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeeiingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest. 9.15 Revue-programma. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Schotsch orkest, m.m.v. soliste. 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20 New Coventry Hippodrome Orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgelspel. 3.50 Fr. Biffo's Koperkwintet. 4.20 Viool en piano. 5.00 Declamatie. 5.20 Jack Payne en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Theater-orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Ame rika. 9.55 BBC-orkest m.m.v. solist. 11.05 Pae- dagogische voordracht. 11.20 Billy Merrin's Band. 11.50 Orgelspel. 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50 en 8.55 Gramofoonmuziek. 9.50 Conser vatorium-orkest, 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Giardino-orkest en zang. 3.20, 4,05 en 8.35 Zang. 8.50 Radio- tooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Sym- phonieconcert, m.m.v. soliste. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.201.20 J. Bouillon's dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Oswald Heyden's orkest. 7.50 Blaas- orkest. 8.50 Pianovoordracht. 11.20 Omroep- Amusementsorkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Erich Börschel's orkest en solisten. 5.30 Om roeporkest en -Amusementsorkest. 11.2012.20 Hans Bund en Arthur Rink met hun orkesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Omroep- salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Ra- diotooneel. 3.20 Omroepkleinorkest en decla matie. 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. 5.35 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Vlaamsch kwar tet en gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Fragm. „Les contes d'Hoffmann" opera. Hierna gramofoonmu ziek, 11.20—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Ra- diotooneel. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Paul God win's orkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 „La Malmédienne". 8.20 Gramofoonplaten. 8.35— 12.20 „Hérocüade", opera. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Berichten. 9.50 Kwartetconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20— 11.20 Hans Bund en Arthur Rink met hun orkesten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6