BAL IN HET CONCERTGEBOUW. Het groote Avontuur De bewoners van een huis in de 3de Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam werden Donderdagnacht opgeschrikt door het kraken van hout en breken van glas. De woning verzakte en moest terstond gestut worden De «kat met de gouden oogen». zoo als bovenstaand exemplaar op de in ternationale kattententoonstelling te Londen werd genoemd Tientallen slachtoffers zijn te betreuren bij den ernstigen brand, die een college te St. Hyacinthe in de Canadeesche provincie Quebec op 50 mijl van Montreal verwoestte. De ruïne van het uitgebrande gebouw Prins Louis Ferdinand van Pruisen en zijn verloofde Grootvorstin Kyra van Rusland brachten Donderdag een bezoek aan ex-keizer Wilhelm ter ge legenheid van diens 79sten verjaardag. Het prinselijk paar tijdens een wandeling in Doorn in gesprek met een kennis FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. Riefenberg had nauwelijks den tijd 0111 enkele nader inlichtingen aan te teekenen. Een andere ingenieur stond hem al op te wachten. Zij begaven zich nu naar den Tsi- berg. Bij zijn aankomst, den vorigen dag, had de journalist opgemerkt, dat de hoogste berg top uit de streek was gehuld in een gouden stofwolk. Hij kreeg nu de verklaring van dit verschijnsel. Op zekeren dag, zeide de ingenieur had den wij ontdekt, dat Tsi-berg, die 1650 meter hoog is, ongemeen rijk was aan goud en nu hebben wij besloten den berg af te graven. Zij waren tot op een bepaalde hoogte ge komen en daar zag Riefenberg hoe kleine zwarte gedaante zich op den naakten top be wogen en voortdurend een stroom van rots blokken en zand naar beneden daverde over een afstand van 175 meter. Dat verklaarde de gouden stofwolk. Ook hier werd het gouderts naar een ver- morzelfabriek geleid, waar het de bekende be werking onderging. Een gedeelte van den namiddag bracht Rie fenberg door op den Tsi-besrg. Op den terug weg naar Nizi, werd tenslotte nog een bezoek gebracht aan de groote kraan, die op het water van de rivier dreef en er ingewikkeld uitzag. Zooals bij een gewone baggermachine werd slijk opgehaald uit de bedding, maar hier werd de modder op het breede dek machinaal gewasschen en het goud er uit gehaald. Alleen deze machine, verklaarde hem de ingenieur, levert ongeveer 30 kilogram goud per maand. Daarmee was de avond ongeveer ingetreden en had Riefenberg in een recordtempo met de voornaamste instellingen van Nizi kennis ge maakt. Een groot gedeelte van den nacht zat hij te schrijven over alles wat hij had gezien. En zoo brak eindelijk de dag aan, dat Rie fenberg zich, overeenkomstig het plan van den directeur-generaal naar den sector van Mong- bwaloe zou begeven.. Nog voor zeven uur kwam een auto met een negerchauffeur hem in het passagier^ huis halen en bracht hem naar de „mess" van de ingenieurs. Daar gebruikte hij het ontbijt in gezelschap van den secretaris, die nog maals herhaalde dat alles met den heer Berteau, directeur van de afdeeling van Mong- bwaloe, was geregeld. Het belooft vandaag mooi weer te wor den, besloot de secretaris. Aan het tochtje naar Mongbwaloe zult u veel genoegen be leven; de autoweg slingert langs prachtige bergketens. Riefenberg voelde zich in een uitstekende stemming, toen hij een paar oogenblikken la ter in den wagen ging zitten om de 50 kilo meter die Nizi van Mongbwaloe scheidden, af te leggen. Er is geen haast bij, riep hij tot den chauffeur, die aanstalten maakte de auto op roekelooze negermanier langs de ravijnen te laten loopen. De villa van den heer Berteau stond even buiten Mongbwaloe, tegen een bergflank, van waar men een prachtig uitzicht had op den omtrek en het postje in de vallei zag liggen Het kon ongeveer negen uur zijn, toen de plaatselijken directeur van zijn vrouw af scheid nam en aanstalten maakte om zich naar zijn kantoor te begeven, Alweer een verloren dag mompelde hij, denkende aan de verplichting die hem werd opgelegd, Riefenberg rond te leiden. Toen hij zijn auto in gang wou zetten, riep zijn vrouw nog van de barza of hij toch liever niet het middagmaal zou komen gebruiken. Maar daarvan wou haar man niet hooren. De goudertsgroeven lagen ver van elkaar verwij derd. en er was afgesproken dat Bertau pas tegen den avond met den journalist naar huis zou komen voor het avondmaal. Geloof me, vrouwtje, laten wij het bij onze afspraak houden, riep de directeur nog. Als die journalist belang stelt in het bedrijf, zullen we geen tijd te verliezen hebben. Het zou natuurlijk kunnen zijn, dat die mijnheer niet anders verlangt dan gezeten in een „club" enkele aanteekeningen te maken, In dat geval telefoneer ik wel. Tot straks. De auto gleed den heuvel af en stopte even later voor het hoofdkantoor waar benevens het kantoor van den directeur, een klem secretariaat was ondergebracht. Mongbwaloe kon in geen enkel opzicht wor den vergeleken met Nizi, al was eerstgenoemd centrum verreweg het voornaamste wat de goudproductie betreft. Dat kwam doordat Mongbwaloe hoofdzakelijk was ingericht voor de behandeling van alluviaal goud, hetgeen het gebruik van ingewikkelde fabrieken over bodig maakte. Er waren niet veel blanken ge vestigd en dan waren ze nog verspreid in het binnenland, over een twintigtal vind plaatsen. Het was tegen het einde van de maand en een bepaling van de hoofddirectie schreef voor dat om de maand al het opgedolven goud naar Nizi moest worden overgebracht. In deze dagen had de heer Berteau het steeds zeer druk. Hij alleen immers mocht het goud in ontvangst nemen. Ieder onderpostje beschikte over een paar betrouwbare inlanders, die ge zamenlijk het goud in een metalen bus, ver gezeld van een borderel, naar Mongbwaloe brachten. Iedere bus was genummerd en werd bij het vertrek gesloten. Alleen Berteau be schikte over de passende sleutels. Op den stoep van het kantoor zaten nu twee inlandsche gouddragers te wachten. Eerbiedig sprongen ze overeind toen de heer Berteau uit zijn wagen wipte. Het was een nog jonge man, ingenieur Berteau, knap en donker, iemand die met zijn personeel wist om te springen en overal tegelijk kon zijn. Hij droeg een Man chester short-hroekje en hooge laarzen. De baas gaat vandaag naar de groeven, dachten de inlanders. Vlug, zei Berteau tot de twee negers, ik heb geen tijd te verliezen. De metalen bussen werden geopend en de doffe goudschilfertjes gleden in een weeg schaal. De directeur keek de borderellen na; het gewicht klopte. Een bewaker ging hem vooraf naar het kantoor. In een wand was een groote massieve, metalen deur met geheim slot. Zij verleende toegang tot een kluis, die de afmetingen had van een kleine kamer. Op rekken stonden twintig groote kroezen, één der post, waarin zich het goud telkens gedurende een maand opstapelde. Terwijl de directeur den inhoud van de schaal in de kroes uitgoot, overwoog hij dat het een schitterende maand zou zijn. Vluchtig berekend schatte hij dat er wel voor een waarde van vijf millioen frank goud aanwezig was. Berteau duwde de zware deur dicht. Hij liep even.tot- op het secretariaat. Geen nieuws van den journalist? Jawel, antwoordde de secretaris. Nizi heeft getelefoneerd, dat hij even over zevenen is vertrokken. De kleine wijzer van een klok aan den wand stond op half tien. Zoo, dan had hij al sedert een uur hier kunnen zijn. Enfin des te beter, besloot de directeur. Zijn er soms stukken te onderteeke nen, dan kan ik dat nog vlug doen. Enkele minuten later stopte de auto van Nizi voor het gebouwtje. Het is mi.i aangenaam, mijnheer Riefen berg, zei Berteau, terwijl hij den journalist tegemoet ging, ik dacht al dat een defect u ergens ophield. Bonjour, lachte Riefenberg, ik heb onder weg een beetje gedraaid. Het land is hier ook zoo prachtig en wij journalisten stellen in alles belang. Ik heb op zijn minst vijf blad zijden vol geschreven over de wonderbare na tuur hier. Want zoo gaat het mij nu eenmaal als ik inspiratie heb moet ik dadelijk naar pen en papier grijpen of het gaat voorbij en dan ben ik alles kwijt. Sta me bij, dat is een poëet, dacht Ber teau, en hij zei hoffelijkshalve: Zoo heeft iedereen zijn beroep. Hij noodigde zijn bezoeker uit naar binnen te gaan en vroeg waarin deze belang stelde. In alles, zei Riefenberg, ik heb het u al gezegd. Nee, dacht Berteau, zoo speel ik het nooit klaar, terwijl hij zenuwachtig luisterde naar een betoog over journalistiek. Neem mij niet kwalijk, trachtte hij ein delijk te onderbreken, maar tevergeefs, Rie fenberg was niet tegen te houden. Luister nu eens, begon Berteau plotseling op zulk een beslisten toon, dat de andere in het midden van een zin bleef steken. U hebt mij verkeerd begrepen, als ik u vraag in wat u belang stelt, heb ik daarbij het goudmijn bedrijf op het oog, al heb ik alle respect voor wat u mij weet te vertellen over de journa listiek. De hoofddirectie heeft mij gevraagd u hier rond te leiden. Is u een flink looper? De luidruchtige journalist kwam overeind. Ik een goed looper? zijn vinger wees naar een spitsen bergtop. Ik geef u vijf minuten voor, als gij het aandurft tegen mij te loopen om het eerst dien berg daar te be stijgen. Berteau was ontwapend en lachte. Meer hoef ik niet te weten, kom dan maar mee. Een paar oogenblikken later zaten zij in de directoriale auto en reden in de richting van de rivier. Riefenberg was gewapend met een lijvig schrijfboek en een potlood. Zoo onstui mig als hij daareven babbelde, maakte hij nu aanteekeningen. (Wordt vervolgd) De groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam wordt In gereedheid gebracht voor het bal, dat Zaterdag a.s. georganiseerd wordt ten bate van het pensioenfonds der leden van het Concert gebouw-orkest. Toepasselijke decoraties ontbreken niet De fundamenten van den Martinitoren te Groningen worden versterkt met gewapend beton, waartoe •en vlechtwerk rond den voet van het gevaarte is aangebracht Ter gelegenheid van den verjaardag van de Groothertogin van Luxemburg, hielden de Luxemburgsche zaakgelastigde en zijn echtgenoote, de heer en mevrouw Collart, Donderdag avond te Den Haag een receptie, welke door vele autoriteiten werd bezocht. Een overzicht Koning George VI van Enge land vloog deze week naar Cranwell, om er de cadetten te inspecteeren, die in op leiding zijn voor de Britsche luchtmacht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9