DE BLIJDE GEBEURTENIS. Hoe de blijde tijding te Haarlem ontvangen werd. Een spontane feeststemming. Preoccupatie. MAANDAG 31 JANUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 15 Om tien uur bracht de telex ons het be langrijke, lang verbij de, bericht van de ge boorte van een Oranje-telg: „Prinses, Doch ter Geboren". Onmiddellijk daarop wei-den door ons tal- looze bulletins in de stad verspreid. Nadat de eerste voor de ramen van ons bureau wa ren opgehangen steeg een luid hoerageroep op. Ook werd de vlag van ons gebouw in de Groote Houtstraat geheschen, terwijl de ver lichting werd ontstoken. Er kwam dadelijk, nadat de blijde mare zich verspreid had een spontane feeststemming in de stad. Omstreeks 11 uur werd een Feestuitgave van Haarlem's Dagblad (12 pagina's rijk ge ïllustreerd) in de stad verspreid. Met welk een in de historie ongekende snel heid heeft zich het nieuws van de blijde ge beurtenis verspreid. Nauwelijks had de ver heugende tijding vorm gekregen in de magi sche formule „Een Prinses geboren" of het was alsof een tooverfee in oranje tule haar staf over onze stad zwaaide. Spontaan werden in alle huizen de vlaggen uitgestoken. Rood-wit- blauw slingerde zich plotseling als een lange kleurige keten door de straten. De klokken beierden Vergeten was de triestige morgenstemming. En het woord werd bewaarheid dat het er niet om gaat hoe de dingen zijn, maar hoe de men- schen ze zien. Niemand zag de grijze wolken meer. Overal was vreugde en zonneschijn in de harten, in onze opgetogen fantasie, die vandaag sterker was dan de werkelijkheid. De klokken beierden, sirenes loeiden, men- schen juichten. Welk een volk, dat van zoo'n door-de-week- schen druilerigen dag een festijn maakt met zon, Oranjezon, warmte, geestdrift, enthou siasme. Hoe spontaan welde de vreugde in aller harten op, vreugde om het Prinsesje, om ons Prinsesje, om onze Prinses, Prins Bern- hard en onze Koningin, naar wie al deze ju belkreten uitgaan. Waar de menschen plotseling vandaan kwa men zal de geschiedenis wel nooit weten te vertellen. Met een enorme snelheid greep de verheugende tijding om zich heen: „Een Prin sesje geboren!!". Boodschappers op stalen rossen. Slagersjongens, boodschappenjongens verga ten even hun taak voor hun baas en dienden het algemeen belang door langs de straten heen te snellen en spoorslags vanaf hun stalen -rossen den volke kond te doen van de blijde geboorte. De een vertelde het aan den ander verder. De mare ging van mond tot mond. En hoe het precies ontstond weet niemand, maar binnen een minimum van tijd concentreerde zich de drukte op de Groote Markt die tot een soort hoofdkwartier van de Oranje-vreugde geproclameerd werd. .De winkelmeisjes vergaten hun clientèle en spoedden zich juichend naar buiten. De meis Jes. van Gerzon zongen van „houdt er de moed maar in". Waarom dit lied? Niemand weet het. Dat hoeft ook niet. Wij voelen allemaal mee met de natiaonaie vreugde én zingen wat ons voor den mond komt, als het maar Plollandsch, vaderlandsch, vroolijk en frisch is. Op het midden van de Groote Markt ontstond als het ware een poel van beweeg,, die langzamerhand in de straten uitkolkte. De jeugd schakelde arm-in-arm en zoo ontstond een zee van men schen, die door de straten af en aan rolde. De jongens en meisjes juichten alle auto's toe, die langs reden, want zij hadden er behoefte aan iets toe te juichen, lucht te geven aan hun vreugdevol gemoed, allen verbonden door één vreugde. Vrachtauto's, die geen vracht hadden, werden van alle zijden beklom men. En zoo trokken de geïmproviseerde feest- wagens de straten door, met een joelende, jui chende, vroolijke vracht. De chauffeurs lieten zich deze vreedzame verovering van hun wa gen met een glimlach welgevallen. De natio nale vreugd verbond allen. De politie-agenten stonden voor een enorme taak. Doch ook hier bracht de glimlach uitkomst. Een ieder be greep elkaar. Werd het wat te bont, dan werd het ingetoomd en werden de ordehandhaving en de ongebreidelde feestvreugde in harmonie vereenigd. Harmonie, het heel groote kenmerk van dezen blijden dag. Harmonie in vreugde,, eens gezindheid. Allen hosten in de straten af en aan, jubelend, oranje-blanje-bleue plekken trotseerend. „Meneer, een Oranje-speldje?" „Ik heb er een juffrouw". „Ik zie hefcmiet". „Dat is waar ook, het zit onder mijn jas up m'n pak". „Maar u moet het boven dragen". „U heeft gelijk: Oranje boven, juffrouw, Oranje bóóóóvenü" En zoo flitste het eene gesprek na het an dere hèen en weer. Iedereen sprak over Oranje, Oranje boven, Oranje overal. Padvinders reden op hun fiet sen rond en schetterden met hun trompetten „niet-officieel" in het rond. Iedereen had zich met oranje uitgedost; oranje hoeden, oranje strikken, linten. Kleurig waren de straten met haar vlaggenspel, met haar met groen versier de fagades, doordarteld met pinkende glinster- lichtjes. Met een geïproviseerd bekken van twee deksels trok iemand de straten door. Hij bleef niet alleen. Ras volgde hem een heele stoet. En zoo formeerden zich overal optoch ten, ontbonden zich, stelden zich weer samen, naar gelang het uitkwam, naar gelang men zin had. Plotseling klonken knallen! en men vond het blijkbaar noodzakelijk voor Haar lem's reputatie als historische stad om op par ticulier initiatief eenige saluutschoten te los sen in den vorm van donderbussexplosies. Oud en jong zong en sprong door elkaar. Iedereen kende elkaar plotseling, meneer Pie- terse vergat dat hij meneer Jansen nooit placht te groeten, mevrouw Jansen herinner de zich het burenruzietje met mevrouw Pie- terse eensklaps niet meer en alle Pietersens en.Jansens, in welke namen ons geheele volk gesymboliseerd pleegt te worden, hosten arm m arm door Haarlem's straten. Opgetogen en opgetuigd waren allen en was alles. Iedereen vond zich in de eene groote vreugde. Als een machtige, spontane reactie vlamde de vreugde door de stad en zette aller harten in gloed. De Herauten verhlaeren plechtighlyck. Omstreeks half twaalf kwam er beweging in de menigte, die zich voor het Stadhuis had verzameld. Reeds uit de verte kon men boven de menschenzee uit de trots op hooge paar denruggen gezeten herauten, twee in getal, zien naderen, geëscorteerd door eenige pad- Vinders, die ditmaal met het oog op de drukte i eenige moeite hadden het pad te vinden. De politie hielp echter een handje en weldra was de weg tot het Stadhuisbordes geplaveid. De Herauten stegen van hun paarden en beklom men met plechtige schreden de trappen van Haarlem's stadhuisbordes. Hun kleurige klee- dij en hun gepluimde mutsen teekenden zich vroolijk, en tegelijkertijd plechtig, tegen den pittoresken achtergrond van het Stadhuis. De padvinders zetten den mond aan de trompet. Klaroengeschal klonk over het plein van de Groote Markt. Het volk bewaarde even de stilte. „Aan de Burgerij van Haarlem deelen wij de vreugdevolle boodschap mede dat Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een dochter". Een golf van vreugde ging door het publiek. Deze plechtiige bekrachtiging van de blijde mare ontving een geestdriftig onthaal. De zangers zongen weer, de zangeressen ieder een bezat op dezen dog vocale kwaliteiten kweelden liederen, dooreen, verschillend, en toch één, nationaal, Hollandsch, Oranje. De radio galmde haar klanken weer uit over het plein en de menigte, die zich voor dit oogen- blik voor het Stadhuis samengetrokken had, vloeide weer uit in de verschillende straten. Men dringt tezamen, men danst en springt en jubelt en juicht. Men lacht en vlagt, den gan- schen vreugdevollen dag voort. De lucht blijft mild grijs. Maar in aller harten schijnt warm de Oranje-zon. Soms regent het even, heel zachtjes. De lucht plengt drupkens. Vreugdetranen De blijde mare. Hoe zij te Zandvoort ontvangen werd. Toen even vóór 10 uur het verblijdende be richt kwam, dat een Prinsesje geboren was. begon plotseling de luidspreker-installatie op het Raadhuis te loeien, om de gemeente het heugelijk feit te melden. De sirene van de Waschfabriek „Hollandia" en op het Hotel d'Orange stemden onmiddellijk mede in. Bijna op hetzelfde oogenblik vlogen de vlag gen op het Tramplein en omgeving de hoogte in. De luidsprekers" schalden het Wilhelmus over het plein en in een ommezien laaide aan alle zijden de feestvreugde op. Vooral toen de schoolkinderen de scholen uitholden en zin gend door de straten gingen trekken was de feestvreugde volkomen. Kort daarna klonken van den Watertoren, voortgedragen door den wind, de tonen van het oude Wilhelmus en van andere vaderlandsche liederen over het dorp. Zoo verkondigde de Muziekkapel Zand voort de blijde mare. Hedenmiddag om 3 uur zongen de kinderen, onder leiding van den heer Dees, op het Tramplein, waar burgemeester Van Alphen een feestrede hield. Op school ontvingen de kinderen een aardige verrassing van het Oranje-comité in den vorm van een beschuit met oranje muisjes. De feesten te Haarlem. De fakkeloptocht. Hedenavond zal een fakkeloptocht door de- straten van Haarlem worden gehouden. De opstelling zal omstreeks 8 uur geschieden. De opstelling heeft plaats aan de Dreef. De route is: Houtplein, Gr. Houtstraat, Anegang, L. Veerstraat, Riviervischmarkt, Groote Markt Z. Z., .Stadhuis, Groote Markt N. Z., Jansstraat, Nieuwe Gracht Z.Z., Kruisbrug, Nieuwe Gracht N.Z., Jansweg, Kennemerplein, achter den Julianaboom om, Viaduct Kruisweg, Kruis straat, Krocht, N. Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oudegracht, Gierstraat, Gr. Houtstraat, Hout plein, Dreef, Paviljoenslaan. De stoet wordt ontbonden vóór het Paviljoen aan de Paviljoenslaan, waar een vreugdevuur ontstoken wordt. De achttien muziekcorpsen die aan den fak keloptocht hebben deelgenomen, brengen, ter wijl het vreugdevuur brandt, onder leiding van den dirigent Jos. de Klerk, het Wilhelmus ten gehoore. Alle scholen gesloten. Onmiddellijk na het bekend worden van de blijde mare zijn alle scholen, ook de Middel bare, gesloten. Alle scholieren hebben dus heden en ook morgen, den Nationalen Feest dag, vrij. Blijde gebeurtenis herdacht in de zitting van het Kantongerecht. Hedenmorgen had de kantonrechter, rar. P. H. F. Bijl de Vroe, zitting toen de blijde tij ding bekend werd. De Kantonrechter heeft toen eenige hartelijke en gevoelvolle woorden aan de blijde gebeurtenis gewijd. 'k Zit hier weer als alle dagen, Mij vol zorgen af te vragen, Waar ik over rijmen zal: 'k Weet niet, waar mij aan te wagen, Hoe moet ik vandaag nu slagen, Het is zoo'n speciaal geval. Alle soorten vreemde zaken. Waar je rijmpjes op kan maken, Lijken kleurloos en banaal: Ik kan enkel zuchten slaken, 'k Moest mijn pogingen maar staken, Bij gebrek aan stof en taal. Klankgeroezemoes van buiten, Dringt door de gesloten ruiten In mijn anders stil kantoor; 'k Zie geen kans om het te stuiten En ik wil het oor niet sluiten, Ik ben blij, dat ik het hoor. Wat zit ik mij af te sloven, a 'k Heb 't papier al weggeschoven En daarmee mijn rijmensplicht; Klanken van: oranje boven, Die geen muur of ruiten dooven, Zijn vandaag het schoon gedicht. En u zult er niet door lijden, Want U kreeg reeds lange tijden, Zooveel schoon poëtisch niet; Dezen dag van echt verblijden, Denken u en ik toch beiden Aan een teeder wiegelied. (TEEKENING VAN PIET VAN DER HEM.) Pand.'twelck. decedent tTjck in rijck .bqrcluiuvkj ley cl Op koesterenden echoot,,met Schoonheid overgoten; Pand 'twelck Oranje troost,en Hollands bonclcjenootem Pand 'metveel1 wenschen van veel" duysendeii verbeycl. (j.v.ctJVÖndel) De Nationale Feestdag. De Nationale Feestdag wordt dus Dinsdag gehouden. Op den Nationalen Feestdag wordt te half elf een vuurwerk afgestoken in den Hout vóór het Paviljoen; te acht uur begint een volks feest (cabaret, dans) in het Krelagehuis aan de Leidsche vaart, Leden van „Koninginne dag" hebben op vertoon van hun diploma 1937 op het volksfeest vrijen toegang, de niet-leden betalen een entrée van 25 cents. Gedurende den dag van den Nationalen Feestdag zullen muziekcorpsen door de stad trekken. Op het Wilsonsplein, Raamgracht, Nassau- laan en Botermarkt zijn vermakelijkheden op gesteld, Yrijw. Burgerwacht. De Commandant der Vrijwillige Burgerwacht Haarlem verzoekt den leden hedenavond om 7.30 uur in de Infanterie Kazerne te verzame-r len. Tenue ongewapend. Dienst in de Oud-Katholieke Kerk. Dinsdagmorgen te half elf zal een kerk dienst worden gehouden in de Oud-Katholieke kerk, in de Kokstraat, naar aanleiding van de geboorte van een Prinses. De bisschop van Haarlem mgr. H. S. J. van Vlijmen, zal dan een korte herdenkingsrede uitspreken. De gala-avond. Morgen wordt de gala-avond in het Ge meentelijk Concertgebouw gehouden. oe gaia-avond begint 8.15 uur. Den genoo- aigden wordt verzocht vóór acht uur op hun plaatsen aanwezig te zijn daar van 8 tot 8.15 uur de rede van minister Colijn door luid sprekers zal te hooren wezen. HET GALA-CONCERT VAN DE H.O.V. Het gala-concert van de H.O.V., dat Dins dagavond in den Stadsschouwburg zou plaats hebben, is tot nader te bepalen datum uitge steld. FILMAVOND N.C.R.V. De filmavond van de Nederlandsche Chr. Radiovereenlging, die morgen, Dinsdagavond zou worden gehouden zal ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag niet doorgaan. CURSESSEN SCHOOLVRIJE JEUGD GESLOTEN. band met de blijde gebeurtenis de cursussen Men verzoekt ons mede te deelen dat in verband met de blijde gebeurtenis de cursus sen schoolvrije jeugd heden- en morgenavond gesloten zijn. Bloemen stro omen liet paleis binnen. Eerste felicitatie-telegram was van den Couverieur-Generaal. Prinselijk Paar ontvangt de huls van eerste eereschot. Naar wij vernemen, zal de eerste huls van de saluutbatterij Baam, welke om 9.55 het eere-schot heeft gelost, aangeboden worden aan H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Een stroom van gèlukwenschen en van bloemstukken werd reeds korten tijd na het bekend worden van de geboorte van een Prinses ten paleize Soestdijk bezorgd. Het eerste felicitatie-telegram was van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. Het eerste bloemstuk was een groote mand van witte azalea's met oranje strik ken, aangeboden door de beide Baarnsche Oranje-vereenigingen. Daarna kwam een prachtige bloemenmand van de gemeente Baam met een oorkonde en onmiddellijk daarop een bloemstuk van burgemeester Van Recnen Felicitatiereeister in het paleis Noordeinde. In een vertrek van het paleis Noordeinde te Den Haag liggen den geheelen dag felici- tatieregisters ter teekening gereed. Onder de eersten die hun handteekening in deze re gisters zetten was de Deken van het Corps Diplomatique, de heer A. de Pury. gezant van Zwitserland. Hierbii zij aangeteekend. dat van het Zwitsersche gezantschapsgebouw reeds dadelijk na het eerste kanonschot, de viae werd uitgestoken. De Zwitsersche lega tie is aan de Koninginnegracht gevestigd^en de schoten wai-en daar dan ook zeer duide lijk hoorbaar. Zeer vele anderen volgden het voorbeeld van den Deken. Gezanten, leden van het permanente hof van internationale justitie en vele Nederlandsche autoriteiten, 'civiele en militaire, begaven zich naar het paleis Noordeinde om op deze wijze van hun be langstelling in de vermeerdering van ko- nJnklijk gezin te getuigea

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15