U... ECHTE WALES-ANTHRACIET rs 2.40 afm. 20/35 °'a' 2.10 afm. 12/20 WITTOP KONING Verzeker Uw Ski-genot iPpod/udj- HAARLEM KAA'NDX'G 31' JANUARI '1938 HA ARE EM'S 13 A "G BEAD" Voor het paleis. „Een Prinses, doorrijden!" pET is tien mimiten voor tienen. De Amsterdamsche straatweg ligt stil in den regenaehtigen morgen. Auto's snorren voorbij, houden even in voor het paleis en de bestuurders staren even zijwaarts, naar de woonstede van het prinselijke gezin en dan snorren de auto's weer verder. Oogenschijnlijk is er niets bij zonders. Doch dan komen van alle kanten fotogra fen, op de fiets en met auto's. Zij posteeren zich voor het paleishek, waar zij nu reeds zoo vele dagen hebben gestaan, doch thans staan zij er met een zekerheid, dat er werke lijk een einde zal komen aan den vruchte- loozen wachttijd, want: de telex van het A.N.P. heeft hen gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Auto's snorren aan, met gevaarlijke zwaaien parkeeren tegenover en bij het pa leis journalisten springen er uit, en al spoe dig begint het ook op den straatweg duidelijk te worden, dat er iets groots op handen is. Dan plotseling, het is vijf minuten voor tienen, vernemen de wachtenden het blijde ■bericht; Een prinses Uit hotel Trier, waar de telex het heeft gemeld, en bijna gelijktijdig uit het Badhotel, van waar auto's in ra zende vaart komen aansnellen, han den wuiven, er wordt zenuwachtig heen en weer geloopen, en dan gaat het van mond tot mond: „een Prinses". Deze roep veroorzaakt een levensgevaarlijk moment op den straatweg: in alle richtingen stuiven auto's en motorfietsen weg. Het wordt zelfs een oogenblik leeg voor het paleishek, dat thans gesloten wordt en waarvoor de rijksveldwacht nost vat Als het tien uur is, luiden de klokken in Soest reeds. De saluutbatterij van Baarn schiet reeds, naar later bekend wordt, heeft zij reeds te 9.55 geschoten, dus vrijwel gelijktijdig met het oogenblik, dat het bericht per telex door liep. In de omgeving van het paleis is de bat terij echter' nauwelijks te hooren, zij wordt overstemd door de kerkklokken en de sirenes, die wonderbaarlijk snel in werking zijn ge steld. Nu dringt het ook door tot het publiek, en er zijn vele vriendelijke voorbijgangers, die den journalisten en fotografen met stralend gezicht komen inlichten: „een prinses". Men ziet een colonne rijksveldwachters op de. fiets uitrukken: het zijn de mannen, die te kwart over tien precies de omlegging van het verkeer in de hand zullen nemen. Tusschen tien en kwart over tien passeert er dus het normale verkeer langs den rijksstraatweg. Auto's snor ren voorbij, achteloos en niets vermoedend, doch de meeste stoppen toch, vooral wanneer voor de woning van den brigade-commandant der rijksveldwacht den heer van Amerongen, tegenover het paleis, een vlag aan den mast wordt geheschen, welke ceremonie plechtig voor het front der manschappen plaats vindt. De inzittenden' der auto's begrijpen spoedig, wat er aan de hand is en raampjes worden opengedraaid. Nieuws? Ja, zegt dan de rijks veldwachter, tot wien de vraag is gericht, „Een prinses", rijdt u maar door.." De vlaggen uit. De stemming is uitstekend, men ziet" onbe kenden elkander de hand drukken en stugge politie-mannen breed lachen. Het voorbeeld van de vlag tegenover het paleis is aansteke lijk. Honderd meter voorbij de vlag zijn er al auto's, die de nationale kleuren voeren: er is blijkbaar op gerekend. Van de gebouwen in de omgeving van het postkantoor, van de café's, van de woonhuizen, van de werkplaatsen, van de boerenwoningen, overal waait na eenige minuten de vlag. En als dan te kwart over tien de Rijksstraat weg plots weer stil wordt, omdat de verkeers regeling is ingegaan, zoodat auto's het paleis niet meer kunnen passeeren, dan zijn de rijks veldwachters, wier taak het is op de knoop punten van wegen het autoverkeer tegen te houden, tevens inlichtingenbureaux geworden. Want wie laat zich nu den toegang naar het paleis Soestdijk in deze dagen ontzeggen, zonder te vragen: „Wat is er dan voor nieuws?" En de veldwachteh heeft een goede bui. hij begrijpt, dat de automobilist het ge willigst aan zijn aanwijzingen gevolg zal geven, als hij hem eerst inlicht. En zijn roep is dan ook: „Een prinses, doorrijden". En daarna? Daarna wist immers heel Nederland de blijde tijding. per 70 k-g. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Jean", 8.15 uur. H. B. S. a, Zijlvest: Koos Vorrink over Vrije Jeugdvorming voor de Volksuniversiteit, 8.15 u. Gebouw Protestantenbond: Dr. S. Hofstra over „Geestesleven van een negerstam" voor de Volksuniversiteit, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Koningin Victoria. 2,30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Muni in Het leven van Emile Zola. 2.30, T en 9.15 uur. Frans Hals: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De laatste trein uit Madrid, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Groote Sensatie en De Kribbebijter, 8 uur. Beverwijk: Vergadering van den ge meenteraad, 7.30 uur. DINSDAG 1 FEBRUARI Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Openbare avond van jong-theosofen. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne '16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Verzeker U van een prettige ski-tijd en de beste polis iseen ski-pak van Sporthuis Haarlem. Wij bieden U keus uit een grote sor tering flatteuse en in de parctijk be proefde ski-pakken tegen werkelijk voordelige prijzen. De ski-tijd is kost baarkom daarom nu keus maken bij: /CROOTE HOUT5TR. 123 TELEF. 12215 (Adv. IngezMed.) Nacht van wachten in het Badhotel. Tot de paleistelefoon rinkelde „Een prinses is geboren!" BAARN, 31 Januari. In de werk kamer van het A.N.P. in het badhotel was het Zondagavond, niet voller of levendiger dan anders. Echter was de spanning tastbaarder dan waar elders ook. Wel waren eenige bijzon dere maatregelen noodig, omdat het A.N.P.-vertrek natuurlijk in het mid delpunt der belangstelling zou staan, zoodra bekend geworden zou zijn, dat de blijde gebeurtenis te ver wachten was. In de hall van de A.N.P.- vleugel zaten twee korporaals, die verdwaalde slenteraars in de hotel gangen in het oog hielden. In de A.N.P.-kamer waren de leden van den staf aanwezig tezamen niet de officieren van dienst van het departement van Defensie. Deze waren kapitein Steenhauer en le luite nant Staring. In de A.N.P.-kamer beschikte men aan vankelijk slechts over dezelfde aanwijzingen als de overige journalisten. In den loop van den avond werden deze aanwijzingen echter sterker en verween de laatste zweem van twijfel over de komende dingen. Vol spanning hielden wij de wacht. De directe telefoonverbinding met het paleis, rinkelde een enkele maal en veroorzaakte een moment, van intense stilte. Neen, niets bij zonders, slechts een simpele dienstaanwijzing werd doorgegeven. Zoo werd het middernacht. Langzaam verstreek uur na uur; De conversatie stokte, slechts een enkele opmerking werd gemaakt, doch een ieder beleefde in zich zelf te sterk de historische beteekenis van dezen nacht om zijn gevoelens in enkele nietszeggende zinnen tot uitdruk king te brengen. Wachten Langzaam gleden de uren voort. De nacht maakt plaats voor de ochtendschemering en toen omstreeks 7 uur het daglicht in de ka mer scheen, was er nog geen verandering ge komen. De stemming werd gedrukt. Waarom duurde het zoo lang? Zouden er bijzondere moeilijkheden zijn? Geen enkel contact was mogelijk met het paleis in de nachtelijke uren. In volkomen passiviteit zaten de officieren en de A. N. P.- menschen rond het paleis-toestel en de telex. AfwachtenAfwachten Een nacht was voorbijgegaan en nog was het teere geheim nog niet ontsluierd. Tegen zeven uur kwam de comman dant van de saluutbatterij Baarn even binnenloopen en vroeg of hij om zeven uur kon beginnen met het af vuren der saluut-schoten. Neen, wach tentusschen kwart over negen en half tien: de paleis-telefoon belt. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, Jhr. rar. Dedel meldt aan de vertegenwoordigers van het depar tement van defensie, 'dat het oogen blik gekomen is om de batterijen de gereedstelling te doen innemen. Kapitein Steenhauer neemt de me- dedeeling in ontvangst en onmiddel lijk daarna vliegen de ordonnancen met de telegrammen aan de legerauto- riteiten het hotel uit. Luitenant Staring voert een serie inter communale telefoongesprekken om de com mandanten der saluuutbatterijen in de ver schillende garnizoenen namens den minister van defensie opdracht te geven, de gereed- stelling in te nemen. Dit commando wordt dan nog eens telegrafisch bevestigd. Ontknooping nadert! Thans weten wij, dat de ontknoo ping spoedig zal volgen. Hoe lang nog? Eenige uren, schatten wij. Elke schatting bergt echter gevaren in zich, want zoo lang als het wach ten geduurd heeft, zoo snel is nu de ontknooping. Enkele minuten voor tienen rinkelt weer de bel van de paleis-lijn. De spanning heeft nu haar hoogte punt bereikt. De passiviteit is omgezet in de grootste activiteit. Dan grijpen een lid van de A. N. P.- redactïe en een der officieren naar de telefoon. Het is jhr. Dedel Zijn stem, beheerseht als altijd, heeft toch een bijzondere trilling, toen hij zeide: „Thans kan ik u mede- deelen, dat een Prinses geboren is". „Een Prinses", wx>rdt in de A. N. P.- kamer herhaald. Nauwelijks is dit te lefoongesprek afgeloopen, of het be richt: „Een Prinses geboren". „Aandacht militaire autoriteiten 51 schoten", wordt op de telex gedic teerd en onmiddellijk daarna doorge zonden op het A. N. P.-net naar de dagbladen, naar de garnizoenen, naai de departementen, voorts naar de om- roepvereenigingen en naar het bui tenland. Slechts enkele seconden: de geheele wereld van Oost tot West, in Europa en de Nederland- sche gebieasdeelen over zee, weten, dat onzei Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een dochter. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 770.6 m.M. te Biarritz. Laagste 716.5 m.M. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 F. Laagste hedennacht 36 F. Hoogste heden 40 F. De depressie, welke Zaterdag hevigen storm in West-Europa veroorzaakte, is naar het Oosten getrokken. Een nieuwe depressie nadert uit het Westen, het centrum, ligt thans be zuiden IJsland. De Britsche eilanden, onze omgeving en West-Frankrijk, staan reeds on der invloed van de nieuwe depressie, met krachtigen, Zuidwestelijken wind en regen. De randstaten en Oost-Europa staan nog onder invloed van de aftrekkende depressie. Ook hier is de lucht betrokken met regen of sneeuw en krachtigen Zuidwestelijken wind. Scandinavië, Duitschiand en Midden-Europa verkeeren onder invloed van den rug van hooge drukking tusschen beide depressies in. De lucht is hier opgeklaard en de wind is meest slechts matig. Voor onze omgeving wordt matige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind verwacht, met aanvankelijk regen. Later tijdelijk opklarend. De tempera tuur zal waarschijnlijk stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 744 m.M. Stand van heden 755 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 3.37 uur; n.m. 15.44 uur, Strand berijdbaar van 8.3013.45 uur. Belangrijke telefoonnummers s Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De telex heeft zijn werk gedaan en het is, of er een abrupt einde is gekomen aan de spanning, welke latent zooveel weken in dë A. N. P.-kamer heeft geheerscht en welke in de laatste uren tot de hoogste toppen was opgevoerd. Hoofdstad lioort de blijde mare. Trieste Maandagmorgenstemming verdween als bij tooverslag. Amsterdam beleeft een voorproefje van den Nationalen Feestdag. „Er is een Prinses geboren". Deze blijde mare vloog vanmorgen van mond tot mond, in minder dan geen tijd was de geheele hoofdstad op de hoogte van de blijde gebeurtenis, die met zooveel spanning, zoo'n in tens medeleven en met zooveel ver langen door heel. de bevolking werd tegemoet gezien, De vlag op het re dactiegebouw van het. A.N.P. was de eerste, die geheschen werd. Onmid dellijk reageerden .dë bewoners van de oude Patriciërshuizen aan de overzijde van de gracht, de bevolking van de groote kantoorgebouwen. Ze komen voor de ramen; juichen.... roepenvragen „Er is een Prinses geboren", wordt uit het raam van het AN.P. geroepen. Vreugde allerwege. Weer gejuich, opgewondenheid en blijd schap allerwege. Vlaggen worden geheschen, oranjewimpels sieren de gevels. Als een electrische vonk verspreidt het heugelijke bericht zich door de city, door de buitenwij ken, in kantoorgebouwen, werkplaatsen scho len. eii in de cafés. De eere-schoten donde ren:.allerwegestaaktmen dén arbeid. Jongen oud. arm en rijk begeeft zich op straat, getooid met oranje. De scholen zijn vrij, duizenden kinderen ontvluchten de schoolgebouwen, trekken door de bevlagde straten, zingen hun vaderlandsche liederen en stralend van blijdschap dragen zij de tij ding waarop heel Nederland wachtte verder uit. De eerste extra edities met de blijde mare zijn op straat verschenen, overal duiken koop lieden op met oranje linten en speldjes. Mu ziek klinkt door de straten. Er wordt in de druilende regen, die absoluut geen invloed heeft op de blijde oranjestemming gezon gen en gedanst „Er is een prinses geboren", dat is de groote en blijde tijding, die men elkaar mededeelt. El- is een enthousiasme in de stad, zooals wij nooit eerder hebben gezien. In enkele minuten is de trieste stemming van dezen Maandag ochtend veranderd in die van een hoogtijdag. Men bejubelt Oranje, men is gelukkig en blij met het jonge ouderpaar.. De spanning, die dagenlang het publieke leven heeft beheerseht is geweken om plaats te maken voor een spon tane vreuggde van een volk, gelukkig in het bezit van het Oranjehuis, gelukkig met den jonggeboren telg uit het prinselijk gezin. De herauten in het gedrang Steeds voller wordt het en steeds rumoeriger wordt het in de Kalverstraat, waar blijkbaar vele zaken hun personeel verlof hebben gege ven om even de straat op te gaan, want drom men winkelmeisjes, zonder hoeden of mantels haasten zich eveneens naar den Dam. zoodat de drie herauten, die plotseling in de Kalver straat verschijnen, moeite hebben om zich met hun paarden een weg door de menigte te ba nen. Aan alle kanten door een dichte drom menschen omringd houden zij halt op den Dam. Hun trompetten schallen en in een plot seling vallende stilte leest de heraut, die ge tooid is met de dracht der oude Amsterdam sche poorters, het reeds bekende nieuws voor, dat gevolgd wordt door daverend gejuich, ge zang van „Lang zullen zij leven", „Oran je boven" en opnieuw gejuich. Men wacht nu op het bespelen van het Dam-carillon en' inmiddels is overal de feest viering begonnen, heeft Amsterdam het na tionale feest ingezet, dat nog slechts een voor proefje belooft te zijn voor den grooten natio nalen feestdag, die morgen gevierd zal wor den door duizenden en tienduizenden meer dan heden, omdat dan ook het zakenleven zal zijn stilgelegd. Inde Residentie. Nu na zooveel lange dagen de zoozeer ver beide mare door het land is gegaan, de blijde gebeurtenis een feit is geworden en in ge heel Nederland en ver over de gx-enzen de bange spanning is gebroken, plaats makend voor uitbundige vreugde, over de geboorte van een nieuwen oranjetelg, heeft ook de koninklijke residentie, welke zich ditmaal noode de eer van het blijd* ?°beureri baai- Hoe druk het voor het Stadhuis op de Groote Markt was kort na de bekendmaking van de blijde tijding. De herauten kondigen van het bordes van het Stadhuis de geboorte van een Oranjetelg aan. veste zag ontgaan, zich onmiddellijk na het vernemen der heuglijke tijding opgemaakt om uiting te geven aan lang ingehouden blijd schap over deze vermeerdering In de Ko ninklijke familie. Dagen van spanning liggen achter óns, da gen vol verwachting en hoop, welke thans beide in vervulling zijn gegaan, dagen, waarop Alk-bericht omtrent de Prinses nauwkeurig werd gevolgd, dagen, waarop men de radio bijna niet durfde afzetten. Doch thans is aan de spanning een eind gekomen. Nauwelijks waren de woorden van den ra dio-omroeper, die de blijde mare verkondigde, in de huiskamer verstorven, of men haastte zich anderen in dit heuglijk nieuws te doen Öeelen. Maar ook de dagbladen hadden intusschen niet stilgezeten. Onmiddellijk na het verschijnen van de mededeeling op den telex-rol werden met spoed de bulletins, vervaardigd, welke even later op tal van plaatsen in de stad het verblijdende bericht bekend maakten aan de zich op straat bevindende menschen, die in groote belang stelling voor deze kennisgeving samendrom den en die ieder op eigen wijze uiting gaven aan hun vreugde over de prinselijke geboor te. Om kwart over negen waren de vier kanon nen op het Malieveld opgesteld. Om 9.55 werd van de kazerne uit het bericht doorgegeven. „Een prinses geboren, 51 scho ten". Enkele seconden later knalde het eerste schot en om 10.13 het 51e. De menigte groeide spoedig tot enkele hon derden aan. Militaire politie zorgde ervoor, dat de menschen op behoorlijken afstand van de vuurmonden bleven. Na elk schot ging er een gejubel op en vooral "de schoolkinderen, die aankwamen rennen lieten zich niet onbe tuigd. Velen waren met oranje getooid, enkele scholieren hadden zelfs al oranjemutsen op. Na het eerste schot gingen de vlaggen uit. Interessant was het te zien, hoe verrassend snel het aanzien van een stad zich kan wij zigen, Reeds zeer kort na het bekend worden van de jeuglijke tijding werden de eerste vlaggen uitgestoken, door het publiek met lui de vreugdekreten begroet. Dra volgden er meer en in een minumum van tijd wapperde er in de residentie een zee van vlaggen. De trams werden geleidelijk gepavoiseerd, de autobussen en taxi's werden in een minimum van tijd van vlaggetjes voorzien. Men toog de stad in, eerst naar het Malie veld, later naar Binnen- en Buitenhof, waar nauwelijks een half uur na ontvangst van het bericht zingende en joelende feestgangers in optocht op en neer hosten. Ook de kerkklok ken bleven niet achter, vroolijk galmden haar feestelijke klanken over'de stad en in strijd met alles wat anti-lawaaicampagne heet, snerpte het geluid van auto-claxons door de lucht, belden de trambestuurders extra luid en weerklonken fabriekssirenes. Ovatie voor dr. Colijn. Een jubelende schare scholieren heeft hedenochtend omstreeks half elf een ovatie gebracht aan onzen minister-president, dr. H. Colijn. Voor het departement van alge- meene zaken zongen zij net zoo lang „Lang zal hij leven', totdat de heer Colijn voor een der vensters verscheen en glimlachend en wui vend dankte voor deze onverwachte en harte lijke hulde. Op verschillende departementen werd de heuglijke tijding door den minister aan de ambtenaren medegedeeld en ook daar kwam de stemming er spoedig in. Op het departement van economische zaken trachtten de ambtenaren nu reeds een vrijen dag te forceeren. Men trok door de diverse .gangen onder het geroep: „In naam van OTanje doe open de poort', VOGELENZANG DE FEESTEN TE VOGELENZANG. Het Oranje Comité herinnert er aan, dat er morgen op den Nationalen Feestdag' gratis kaarten verkrijgbaar zijn voor de feestuit- voeringen in het Vereeniginigsgebouw van. af 9 uur. GRATIS VERVOER BIJ DE N.Z.H. Wij vernemen dat reeds veel aanvragen zijn binnengekomen van personen die heden hun geboortedag herdenken, om een gratis vervoer- biljet te krijgen. BAARN, 31 Januari. Hedenochtend om kwart voor tien is de broeder van prins Bern hard, Prins Aschwin, per auto uit Duitscbe land in Soestdijk aangekomen. DE ORANJEBOOM BLOEIT VOORT. HEEMSTEDE Maandag. Ter dankbare herinnering aan de blijde ge beurtenis in het Oranjehuis biedt het ge meentebestuur van Heemstede aan de leer lingen van alle in de gemeente gevestigde openbare, zoowel als bijzondere scholen, een van Delftsch Blauw vervaardigde beker aan, dat wij alle bekende MERKARTIKELEN voor radig houdenen dat HYGIDENT, de nieuwe, zelfwerkende kunstgebit reiniger, alle vlekken en aanslag ZONDER BORSTELEN .verwijdert. Koop bij ons HY GIDENT. Prijs 45 c. normale flacon, 85' c. extra grpote flacon. Drog. K. VAN EDEN, Spaarne 38, Gr. Houtstraat 161, Gen. Cronjéstraat 49. KOLEN IN KITTEN VAN ALTENA Kleverparkweg- 21 B, Haarlem Telefoon 11716

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 16