Abessynië wordt gepacificeerd. Klnslantïne MAANDAG 31 JANUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 24 Grootsche opgezette exploitatie. De arbeid in de „Hel van Dankalië". Italië, thans heer en meester in Abes synië, is bezie/ met de pacificatie van het veroverde gebiedWaren het, tijdens den oorlog, de soldaten, die voor bruikbare wegen zorgden, mi de wapens rusten, zijn het de terrazzieri, de ervaren grondwerkers, die de grootsche plannen der Italiaansche ingenieurs moeten verwezenlijken. Onze medewerker, ing. H. Heinen, be schrijft in een drietal artikelen, wat er reeds tot stand gebracht is en wat men nog tot stand denkt te brengen. Of de plannen, welke men gemaakt heeft, zullen slagen of schipbreuk zullen lijden, zal pas in de toekomst gezegd kunnen icorden. Zeker is, dat de geheele wereld met nieuwsgierig heid en met een .zekere spanning de pacificatie van Abessynië door de overweldigers blijft volgen k AAR leeft een wee vizioen in onze herinnering uit de eerste Augustus dagen van het jaar der amok 1914. Een aan het station te Zürich door gemaakte nachtmerrie van voortdurende af- en aanstoomende, uit louter goederen- en beestenwagens bestaande treinen, volgepropt het uitgeputte, hongerige en dorstige men sehen; een waakdroom van hulpvaardige Zwitsersche vrouwen, die gedurende het kor te oponthoud der treinen zich langs de wa- genristen spoedden, om water aan te reiken en voedsel en soms ook andere zaken, want gedurende de lange reis in de Augustushitte werden zelfs kinderen geboren op het stroo, dat de vloeren der spoorwagens dekte, temid den van de wriemeling van opeengepakte mannen, vrouwen en kinderen. o as km /v. "'Cx 2063 n s Moes sa 0 jj IHARAVAANA 1 WEGE/V bus hed INMNLEG i./ obriiid" v,„. Van de voorvallen, die de journalist al zoo te aanschouwen krijgt om ze nooit meer uit zijn herinnering te kunnen bannen, is-dit een der aangrijpendste, deze tragische uittocht der terrazzieri, der Italiaansche wegwerkers met hun families uit Duitschland en Oostenrijk, waar ze uitgewezen werden, omdat men hen plotseling niet meer noodig had, nu de wereld in haar zelfverminkings-kolder niet meer aan wegenaanleg dacht. Eens hadden ze Italië verlaten, omdat het hen niet voeden kon, en zij waren de wereld inge trokken, om in Zwitserland, Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk met vlijt het zware grondwerk te verrichten, waarvoor de lands- zonen zich te goed achtten. En van het karige loon, dat zij, de terrazzieri, verdienden, had den ze steeds nog iets kunnen overhouden, om het naar huis te zenden. Thans dromden ze, als onbruikbaar mate riaal verladen, met hun duizenden en duizen den terug naar madre patria, dat haar aldus geretourneerde, nijvere zonen eerst in Mei van liet volgend jaar weer bezigheid zou kunnen verschaffen, bezigheid met spade en pikhou weel ten deele, doch vooral bezigheid met de wapens24 Mei 1915 schreef men immers, toen het vaderland der terrazzieri door den wereldwaanzin geslagen werd. Drle-en-twintig jaren zijn er verloopen se dert dien massalen uittocht der wegwerkers door Zwitserland, en diegenen der op deze schrikkelijke reis geboren zuigelingen, die er het leven afbrachten, zijn thans 23-jarige mannen, terrazzieri op hun beurt, mannen van het pikhouweel en van de spade. Niet in Frankrijk, Duitschland, Zwitserland of Oostenrijk leggen zij nu wegen en kunst werken aan en boren zij tunnels, zooals hun vaders met de fusciacca den breeden, roo- den, wollen gordel om het middel dat in dertijd deden, want voor de terrazzieri, die in het moederland niet noodig zijn, is elders werk aan den winkel. 4583 kilometers weg worden in Oost-Afrika aangelegd, waarvan 3438 k.m. reeds door 40 verschillende particuliere ondernemingen on der handen zijn genomen, met behulp van 107.000 arbeiders, waarvan 60 pCt. uit Italia nen en de rest uit inboorlingen bestaat. Daar is in dit groote wegenplan mede be grepen een zeer merkwaardige havenaanleg, of liever gezegd de verandering van het tot nog toe onbeduidende Roode Zee-haventje As sab in een haven van een omvang gelijk aan die van Genua of van Barcelona, omdat de navenplaats met het belangrijke wegenknoop punt Dessié verbonden wordt door middel van een snelverkeersweg, welke dwars door de hel van Dankalië, de heetste streek hier op aarde, loopt. In April van dit jaar smeten de terrazzieri te Assab de eerste ceinentblokken voor den tevens als golfbreker dienstdoenden buitenpier in zee; over 4 jaar moet het geheele havenpro ject dat 80 millioen Lire kosten zal uit gevoerd zijn. Maar de weg door de hel van Dankalië, de weg van Assab over Sardó naar Dessié, moet reeds over ruim een jaar in ge bruik genomen zijn. Steeds heeft de Roode Zee door haar vele stroomingen en ongustige winden als onge schikt gegolden voor havenaanleg, waardoor de schepen er op groeten afstand uit de kus: lossen moeten en een haven als Assab tot not toe practisch buiten het groote verkeer ge sloten was. Over 4 jaar moet dit nu geheel verandei zijn, omdat thans te Assab een der grootste verkeersaderen begint, die Afrika ooit gekend heeft en waardoor de haven als het ware de mond wordt, waardoor het enorme en gecom pliceerde Ethiopische lichaam zich voeden zal. Djiboeti, de haven van Fransch Somaliland met haar Fransche douane en haar spoorweg verbinding met Addis Abeba, zou daardoor na genoeg geheel uitgeschakeld worden als af scheep- en aankomsthaven voor Ethiopië. Een hel op aarde. Hier bij het stille havenplaatsje aan de Roode Zee, eens het trefpunt van Danakil- herders en Arabische schippers en thans ver anderd in een centrum van technische bedrij vigheid, begint Dankalië met zijn ïjzerkleuri- gen steenaehtigen bodem, het verschrikkelijke woestijngebied met zijn laaiende hitte; een hel op aarde, waar de thermometer nooit een lagere temperatuur aanwijst dan 34 graden C., waar een hitte van 50 graden gewoon is en men wel temperaturen tot bijna 70 graden doorstaan moet! In Assab, op den drempel van dezen aard- sehen oven, duurt de hitte-periode, welke in Augustus inzet, 4 maanden, terwijl er gedu rende de rest van het jaar een moesson heerscht, die met zijn loeienden wind de lucht zuivert. Acht maanden lang waait het er dan en dikwijls zoo sterk, dat hij, die zich aan het geopende venster van zijn woning begeeft, den indruk krijgt als reisde het geheele land schap met een 80-kilometer-vaart door de ruimte. Vandaar, dat de haven terdege beschermd dient te worden, tegen de door dien wind hoog opgezweepte golven van de Roode Zee. De Ita liaansche ingenieurs, die de opdracht kregen in 4 jaar tijd het onbeduidende haventje in een geheel modern geoutilleerde, groote zee haven om te tooveren, zeggen dat het inder daad mogelijk is. Zij gaan twee in zee uitste kende pieren van elk 300 m. lengte en 200 m. breedte bouwen, met op eiken pier twee groote goederenloodsen; en voor die pieren denken zij een erndweegs in zee een buitenpier, een als golfbreker bedoelden, langen dijk te leg gen, die met 2 golfbrekers resp. aan beide kan ten van de haven het geheele scheepvaart bassin tegen stroomingen en golfslag bevei ligen moet. Zij moeten met hun tegen de algemeen gangbare opinie indruischend oordeel wel heel zeker van hun zaak zijn, die ingenieurs, want mocht na de beëindiging van de havenwerken over 4 jaar blijken, dat hun optimisme onge grond was, dan zullen niet alleen de daaraan gespendeerde kosten en moeite vergeefsch ge bleken zijn, doch bovendien zullen daar dan een machtige. 500 k.m. lange verkeersweg Dessië-Ascoma-Sardó-Assab en een spoorlijn Millet-Sardó-Assab ondanks alle opofferingen voor niets zijn aangelegd. Zoo is dan momenteel Assab behalve haven plaats in groeiperiode tevens als het ware een groote wegenfabriek, werf, werkplaats en magazijn tegelijk, waar alle voorbereidende werkzaamheden voor den wegenaanleg ge schieden en vanwaar het benoodigde mate riaal verzonden wordt, om het even of het ge reedschappen, motorvoertuigen, levensmidde len, ijsmachines of wat ook betreft. Want ginds in het kale, door den zonnebrand versinterde Dankalië heeft op tallooze plaat sen de maan-stilte der woestijn het veld moe ten ruimen voor het geluid van nijverende gereedschappen, voor het brommen van mo toren, het grommende gedruisch van steen brekers en den donder der dynamietontplof- fingen. De mensch is daar gekomen; de ruste- looze terrazziere, die zelfs een steenwoestijn niet in vrede laten kan. „Werkdorpen" Merkwaardige dorpjes zijn op bepaalde af standen langs het 500 k.m. lange traject As- sab-Sardó-Dessié opgetrokken, dorpjes, die uit eenige houten barakken, een paar tenten en een wagenpark bestaan, zoo men tenminste den naam wagenpark gebruiken mag voor een verzameling zware vrachtauto's, tractors, weg- walsen en personenauto's. Rondom de barak ken, waar de blanke werkers wonen, tallooze lage muurtjes van losopgestapelde steenen: aldus palen de inlandsche werklieden op hun eigenaardige nomadenmanier hun slaapste den onder den blooten hemel af. •Elk werkdorp heeft zijn ingenieur, zijn me dicus en zijn hospitaaltje, zijn douchehok, ijs kast en ijsmachine. In de nabijheid van het dorp zijn de wer kers den geheelen dag onder de zengende stralen van de zon aan den arbeid, ten einde in het stugge bazalt of in de lava den weg te effenen met behulp van pikhouweelen, bei tels, mokers en alle andere middelen, die den terrazziere ten dienste staan. Gaten worden in het gesteente gehakt voor de dynamietla- dingen, die de groote klompen zullen oprui men, puin wordt terzijde gebracht en zoo wordt dan den ganschen dag gewerkt aan den snelverkeersweg, die over ruim een jaar den automobilist in staat zal stellen, zonder eenig ongemak in zeven uur tijds de 500 kilometers, die Assab van Dessié scheiden, af te leggen. Wanneer de avond gaat vallen over het werkdorp, laat men alvorens met het avond eten te beginnen eerst de springladingen ontploffen; maar dan branden ook al spoedig Dat tuut ik f encfeA. Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom 'w/ï stilt en voorkomt pijnen! FINE OP WEG NAAR AMERIKA. Zondagavond om half tien is de Amefikaan- sche schaakmeester Reuben Fine met zijn echtgenoote van Amsterdam naar Cherbourg vertrokken om zich vandaar met de Queen Mary naar New York te begeven. Sinds Juli 1936 isFine niet meer in zijn vaderland ge weest. Zijn terugkeer heeft niet alleen ten doel om aan het kampioenschap van de U.S.A. in April te New York deel te nemen, Fine is tevens van plan zich als beroepspeler terug te trekken en zijn studie in de wiskunde voort te zetten. Evenals Euwe wil hij leeraar in de wiskunde worden, welk beroep ook trouwens Keres nastreeft. (Adv. Ingez. Med.) rondom het dorp de honderden vuurtjes der bruine en zwarte arbeiders, der Arabieren, So mali en Yemenieten, terwijl een donkere ge stalte te midden der vuurtjes heen en weer gaat: de „korporaal" der inboorlingen-arbei ders, die zijn mannetjes controleert voor het ter ruste 'gaan. Zoodra aan beide kanten van het dorp de weg over voldoenden afstand gereed gekomen worden de houten huizen en tenten afge broken, tezamen gelegd en op de vrachtwa gens geladen, teneinde 10 of 15 kilometers ver derop wederom te herrijzen. Zoo reizen die werkdorpen voortdurend verder met hun be volking van ongeveer achthonderd mannen; want vrouwen treft men er niet aan, daar bij de zwoegers aan den weg door Danakil. Aldus wordt dan de lange weg op verschil lende plaatsen tegelijk aangelegd, in losse mo ten als het ware, die steeds meer naar elkaar toegroeien, om tenslotte ineen te vloeien tot een lange, rechte baan. Waar de bestaande karavaanwegen eigenlijk niet meer dan sporen groote om wegen vertoonen, aangezien hier een steil op rijzend rotsmassief, ginds weer andere obsta kels vermeden moeten worden, daar gaat de g recht toe recht aan, omdat al die obsta kels voor hem worden opgeruimd. Het terrein wordt nu dienstbaar gemaakt aan den weg; de karavaanwegen voegden zich naar het ter rein, en maakten omwegen van honderden kilometers. Heuvels worden geslecht, zandbodem ver hard, rotsmassieven opgeruimd of doorsneden, drooge rivierbeddingen overbrugd, opdat de weg recht op het doel kan. afgaan. Aan drie eischen wordt nauwgezet voldaan; ten eerste dat het wegdek ook onder de hevigste regen buien, die optreden kunnen steeds vrij van water gehouden wordt, en voorts in ver band met het sterk geaccidenteerde terrein, dat tweedens alle bochten wijd en ten derde alle stijgingen gering zijn. Groot is de verscheidenheid der omstandig heden, waaronder het werk verricht wordt. De eerste 25 K.M. van Assab af gerekend zijn bijv. met woestijnzand bedekten rotsbodem, waarna een zone van»bar lavagesteente volgt, dat vol diepe kloven en spleten is, en waarin de, gedurende den regentijd water bevattende, wadi Ghibdo zijn bedding van 45 m. diepte en 300 m. breedte uitgeslepen heeft, hetgeen den bouw van een zware brug noodzakelijk maakte. Meestentijds is zoo'n wadi kurkdroog, en in zijn bedding zou men diep moeten graven, aleer men water aantreft; doch één morgen van regenval is voldoende, om hem te veran deren in een wildbruisende rivier van 4 m. diepte en 300 m. breedte! 14 km. weg in 14 dagen. Even verderop begint dan het verschrikke lijke lavagebied, dat zich tot ver voorbij Dioita uitstrekt en alwaar de temperatuur bijna steeds boven de 50 graden C. is. Hier bevinden zich de werkkampen 50 a 60 k.m. van het dichtstbijzijnde watergat verwijderd! Doch ondanks de alles verzengende schroeihitte, die het hout der barakken voortdurend met luid gekraak doet scheuren en splijten, vor dert men hier met behulp van dynamiet, pik houweelen en mokers snel, zoodat de 800 mannen van het werkkamp bij Dioita in veer tien dagen tijds 34 k.m. ruwen straatweg dus zonder gereedgewalst wegdek aanleg den. Over een rotsachtige hoogvlakte van bazalt gaat het verder, tot eindelijk door een ravijn Sordó bereikt is. Zandwoestijn volgt thans tot Ascoma, met zeer veel wadi beddingen, waarover telkens bruggen gebouwd moeten worden. En eindelijk loopt dan de weg door woest bergterrein, hetwelk meer en meer plantengroei vertoonen gaat, bij Dessié op den 2200 k.m. langen z.g. keizerlijken weg MassauaAsmaraMakalléQuoramDessié Addis Abeba uit. Ergens in de naakte steenwoestijn van Dan kalië staat een houten werkstad, waar vracht auto's, steenbrekers, tractors, compressoren, smalspoorlocomotiefjes, ambulance-auto's, pompen, wegwalsen, ijzerconstructiedeelen en nog vele andere zaken bijeen zijn. Te midden van dit alles regeert oppermach tig een jonge ingenieur, die de wonderlijkste dingen distribueert: water, machines, elec trische stroom, kleeren, barakken, benzine, spelden, zonnebrillen, en alle andere zaken, die de menschelijke fantasie maar bedenken kan voor den arbeid aan een woestijnweg. Het is een wonderlijke ingenieur, die zich b?moeit met blikjes tomatenpuree, electri- sche centrales en gecondenseerde melk, met Dieselmotoren, waterleidingen, sokken, vulca- niseerinrichtingen en papier. En toch is hij de man die de macht heeft ergens op een bijna onbereikbaren rotstop een electrische lamp van 300 kaarsen te laten branden en hij is het, die verzekeren kan, dat in gindsch gat (pat*!* (Adv. Ingez. Med.) in de rotsen, waar de thermometer het vertikt nog verder te stijgen, morgen zonder mankee- ren ijs gefabriceerd zal worden. De intendance-dienst. Hij is de ingenieur-intendant, die jonge man, de leider van den intendance-dienst ten behoeve van het leger van werkers langs den weg. En die interdance vormt de belangrijkste arbeidsgemeenschap van 't heele traject, zij is 't magazijn, de provisiekamer en de werk- herstelplaats voor alle van haar afhankelijke werkdorpen, en ze beteekent voor de terrazieri en andere werkers dagrvan het leven. Indien een natuurramp, een aardbeving of een cycloon,de intendace vernietigde, zou alle arbeid langs den weg ophouden, evenals het leven der duizenden werkers. De vrachtwagens der intendance rijden af en aan, steeds maar weer, dag in dag uit; heele autotreinen halende diverse benoodigd- heden voor het immense werk uit Assab, an dere colonnes weer voorzien de werkdorpen langs het tracé van alles waaraan ze behoefte hebben; vaten met water, benzine en olie, kis ten met levensmiddelen, gereedschappen, 'etc. Tractors zeulen de zware machines, die bij de wegwerken gebruikt worden naar de aller uiterste posten der vuurlinie van den arbeid: de steenbrekers, compressoren, betonmolens en wat niet al. Driemaal per week vertrekt er een vracht wagen voor een eenzamen rit langs het ge heele parcours, om de poststukken aan de ge adresseerden, en de werkers een landme ter, een monteur of een terrazzieri naar zijn post te brengen. Tienduizenden kilo's levensmiddelen verlaten elk etmaal in vracht wagencolonnes de intendance. Colonnes met blanken en colonnes met kleurlingen, colon nes zus en colonnes zoo. In koortsachtig tempo rijdt dat-dagelijks af en aan langs het tracé; veelal over zwaar, nagenoeg ongebaand ter rein, dat een heele beproeving vormt voor de de armen der chauffeurs en de veeren wielen der wagens. Een complete electrische centrale bezit de intendance, om de verlichting van haar hou ten stad te bewerkstelligen en de noodige electrische energie voor haar werkplaatsen, haar koelinrichtingen en haar ijsfabriek te leveren. Van acht kilometers verderop, alwaar zich een waterput bevindt, brengt een water leiding het kostbare vocht aan. Maar niette min trekt van hier steeds weer opnieuw een ingenieur er met zijn vliegende co lonne op uit, om in de uitgedroogde bed ding van een of andere wadi naar water te bo ren, hetwelk dan door buisleidingen naar de plaatsen van bestemming wordt vervoerd. Al dus groeit daar in het verzengde landschap van Dankalïe een net van waterlei dingen! Drie verschillende particuliere ondernemin gen zorgen voor den aanleg van de 500 K.M. lange autostrada Assab—Dessié; elk harer heeft haar eigen gedeelte in bewerking, elk haar eigen intendance, eigen werkdorpen en werkers en materiaal. En alles wat zoo'n onderneming aanvoert in de woestijn, blikken met levensmiddelen, bergen van ijzer, cement, benzine, gereed schappen, water en al het vele ander meer het wordt allés omgezet in weg, in gladden, breeden kaarsrechten snelverkeersweg, van Assab aan de Roode Zee tot Dessié, dat aan den keizerlijken weg ligt. Doch over het ver band tusschen de zeehaven Assab den weg door Dankalïe, den keizerlijken weg en nog Veel meer andere dingen een volgenden keer. H. H. (Nadruk verboden.) Voor den inhoud dezer rubriek steil Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden shikken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Uit de N. S. B. getreden. Naar wij vernemen heeft de heer G Bouman te Oterdum, groepsleider, tevens lid van den raad van discipline en een der eerste strijders van de N.S.B. in het noorden, als lid van de N.S.B. bedankt. DR. E. VAN KAALTE IN RELGIë. Zaterdag heeft dr. E. van Raalte voor het Instituut voor Belgische journalisten te Brussel gesproken over de Nederlandsche pers. Heden zou hij voor de studenten van de juridische faculteit van de universiteit te Gent een voordracht houden over het handvest van den Volkenbond en het verdrag van Versail les. Het Nooi'derbad te Zandvoort had het Zaterdag met den sterken storm zwaar te verantwoorden. Vele handen waren aan het werk; met zakken zand trachtte men te herstellen wat de kracht van den storm vernield had. R.K. HDDENSTNDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem voor het eerst in het nieuwe jaar ter vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Stumpel, hield een nieuwjaarsrede. Ampel werd besproken over het rapport van de door het hoofdbestuur ingestelde commis sie ter bestudeering van het euvel der spaar- zegelkassen en het kortingstelsel. Besloten werd het rapport, vergezeld van een conslusie van het v.^f'iHoctuur, door te zenden aan den Ned. R.K Middenstandsbond met het ver soek. te trachten het daarheen te leiden als :n' de conclusie -van het hoofdbestuur is aan "-■geven. Over dp ver'pging van de electriciteitstarie- ven in Noord- Holland werd gediscussieerd met het gevolg, dat het standpunt van den bond ten deze aan de commissie tot verlaging der electricitéitstarieven in Noord-Holland zal worden toegezonden, en eveneens aan de Noord-Hollandsche Hanze-afdeelingen. De korting op de Spoorweg- pensioenen. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van Donderdag 20 Januari inzake de korting op de Spoorwegpensioenen zij het mij vergund het volgende te mogen opmer ken. Wellicht zullen vele lezers opmerken, dat de korting van 10 pet. op de pensioenen van het spoorwegpersoneel toch niet zoo erg is en dat de gepensionneerden in deze tijden toch ook wel een veer kunnen laten, waar thans zoo- velen hunne inkomsten verminderd zien. De ze opmerking zou juist kunnen zijn, indien deze veer al niet reeds gelaten was bij het begin der pensionneering van bijna ieder lid van het spoorwegpersoneel, want verreweg het grootste deel van het spoorweg personeel heeft -vóór zijn pensionneering, zooal niet alle dan toch een groot deel der toegepaste kor tingen op de salarissen medegemaakt, zoo dat dus in de pensioenen met al die verlagingen is rekening gehouden, waardoor het verleende pensioen aanmerkelijk gedrukt werd. Er wa ren dus reeds veeren genoeg gelaten om nu na de pensionneering met plukken op te hou den. Waarom moet nu juist het spoorwegperso neel (speciaal de lagere gepensionneerden) het bij de Regeering ontgelden, terwijl het Overheids- en Indische pensioen en last not least de spoorwegpensioenen van f 4000 onaan getast blijven? Evenals het hoofdbestuur van den Bond voor gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen zegt: „Het is betrok kenen van harte gegund", onderschrijf ik dit volkomen: van eenmaal verleende pen sioenen afblijven! doch dan ook van alle pen- Het nieuwe bijkantoor Haarlem-Noord van de Haarlemsche Nutsspaarbank, dat op 1 Fe bruari a.s. op den hoek van den Rijksstraat weg- en de Raadhuisstraat zal worden geopend. (Architect J. J. van Noppen.) sioenen, ook van de lagere en laagste pen sioentjes! Mr. F. v. d. Goot zei in een pleidooi voor den Kantonrechter: „Het vertrouwen in een rechtvaardig staats beleid is een hoog ding". Moet nu ter wille van één millioen gulden dit vertrouwen ge schokt worden en blijven? Laten we hopen, dat minister en Kamerle den, zoo spoedig daartoe aanleiding gevonden kan worden, dit vertrouwen weder zullen we ten te hei-winnen. EEN LID VAN HET GEP. SPOOR WEGPERSONEEL. Haarlem, 22 Januari 1938. Huldiging St. Nicoïaas- Commissie. Dat de ouders der leerlingen van Openbare en Doopsgezinde scholen zullen meewerken, om de huldiging van de St. Nicolaascommissie zoo goed mogelijk te doen slagen, daar twijfe len we geen oogenblik aan. Zij zullen hun gift bezorgen of doen bezorgen op een der wijzen, die is aangegeven In de dezer dagen aan de kinderen uitgereikte circulaire. Daarbij doen wij een beroep op de velen, die nu niet meer op de schoolbanken zitten, maar die in hun kinderjaren zeer zeker genoten hebben van het Sinterklaasfeest en die daaraan de pret tigste herinnering bewaren. Van hen willen we ook gaarne iets ontvan gen Zaterdag 29 Januari a.s. van 2.304 uur is er gelegenheid in alle openbare scholen (U. L. O., G. L. O., B. L. O. en Voorbereidend L. O.) en in de Doopsgezinde scholen om een bij drage te storten. Namens het huldigingsco mité wordt daar zitting gehouden. We rekenen op een grooten toeloop! Bedragen, groot en klein, van ouders, van oudleerlingen en belangstellenden zullen zeer gaarne in ontvangst worden genomen. Wij rekenen op medewerking van allen Het dagelijksch bestuur van het huldigings- comitë: P. VOOGD, KI. Houtweg 87. voorz. D. DE BOER, Leidschevaart 268. penningm. giro278433. E. GEERTS Wzn., Engelszstraat 26. secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 22