B.M.H.C behaalt het Afdeelingskampioenschap Bernd Rosemeyer. IJSHOCKEY Max Schmeling wint op punten van Foord HOCKEY In het eerste jaar van haar eerste-klasseschap! Het Dagelijksch Bestuur van B.M.H.C. Kunstrijden voor paren WA AND AG 31 JANUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 19 (Be beroemde Duitsche auto coureur Bernd Rosemeyer is tijdens een recordrit bij een snelheid van 400 km per uur omgekomen, doordat zijn wagen door een windvlaag uit den koers werd gedreven.) Eernd Rosemeyer had zich roem verworven, Kij was op sportgebied een ware held, Bernd Rosemeyer is nu ook gestorven, Zooals de dood zoovele renners velt. Men zeide van hem, dat hij zeer sportief was, Een sympathieke frissche jonge man, Ik denk dus wel, dat hem het leven lief was, Zooals een sterke 't leven minnen kan. Hij heeft den strijd veel malen aangebonden, In 't brooze mechaniek, dat loeiend rent, Hij heeft de kilometers rauw verslonden, En vaak het zoet der zegepraal gekend. Hij heeft de menschen in den iban gevangen Van de sensatie, als hij record reed Men heeft hem juichend kransen omgehangen, Omdat hij weer zoo heerlijk rillen deed. Men maakt hem tot held als een belooning, Hij met zijn jonge onverschrokkenheid, Hij was de ongekroonde snelheidskoning, Maar snelheidsslaaf was hij tezelfdertijd. Hij streed met steeds maar sterkere motoren, En telkens was zijn zege het besluit, Tot hij nu toch één keertje heeft verloren Bernd Rosemeyer's lied is daarmee uit. Wanneer de snelheid wordt ten troon geheven, Als een roemruchtig na te streven doel, Eischt zij soms 't offer van een krachtig leven, Een veel te zware prijs naar mijn gevoel. Men'bouwt machines met veel paardekrachten, Daar men de windkracht onvoldoende vindt, En gaat men zich dan onverslaanbaar achten, Dan wordt de mensch verslagen door den wind. P. GASUS. Nederland—Frankrijk (2—1) Een Nederlandsehe combinatie, waarin op genomen waren de Canadeezen Mooney en Gordon, speelde Zaterdagavond op Houtrust een wedstrijd tegen een Fransche ploeg. Na een spannenden en dikwijls zeer ener veerenden kamp slaagde de Nederlanders er in, met 2—1 te winnen, een score, welke reeds in den eersten speeltijd was bereikt en waar toe het brillante spel van Mooney in niet ge ringe mate bijdroeg. Deze Canadees scoorde beide doelpunten. Het eerste in samenwerking met den Amster dammer Tacbnis, het tweede na buitengewoon fraai solospel, waarbij drie Franschen voorbij werden geloopen op een wijze, die de circa 40 00 toeschouwers in extase bracht. Eenige malen moest de leiding ingrijpen wegens ruw spel, waaraan men zich vooral aan Fransche zijde bezondigde. Over het algemeen speelde de Nederlandsehe ploeg een goeden wedstrijd. Behalve de twee Canadeeren deden ook De Jong en Van der Flier uitstekend werk. A. IJ. H. C.—Parijs (7-2) Voor circa drieduizend toeschouwers is Zondagmiddag op de kunstijsbaan te Am sterdam een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de ploegen van de A. IJ. II. C. en Parijs. De Amsterdammers wonnen met 7'2. De uitslagen der speeltijden waren 1—0, 2—1 en 4-1. In bokswedstrijd te Hamburg Uit Hamburg: In de Hanseatenhalle te Hamburg heeft de Duitsche zwaargewicht kampioen Max Schmeling Zondag een overtui gende overwinning op punten behaald op den Zuid-Afrikaan Ben Foord. Schmeling had een duidelijk overwicht, vooral in de laatste ronden, doch Foord ver weerde zich kranig; hij incasseerde de hevig ste slagen en gaf steeds opnieuw strijd. De wedstrijd, die over twaalf ronden ging, döoj t££S6bower* bijgewoond. B.M.H.C. Kampioen Thans moeten iederen Zondag kamers ge huurd worden in Hotel „Zomerzorg", om aan de bezoekende vereenigingen een behoor lijke kleedgelegenheid te geven! Is het niet ten zeerste begrijpelijk, dat de pi.m. 200 leden van B. M. H. C., nu het eerste team het kampioenschap heeft behaald, thans nog meer dan voorheen wenschen voor hun club: behoorlijke velden en een eigen clubhuis! Zondagmiddag 4 uur in Hotel Zomerzorg te Bloemendaal. De spelers van B. M. II. C. verkleeden zich; ze zijn tevreden over de 4—0 zege op H. D. M., wat ook meer had kunnen zijn. „Hoe zouden Amsterdam en H. H. IJ. C. ge speeld hebben?" Dat is aller vraag. Amsterdam wordt opgebeld. ,Hoe hebben jullie gespeeld?", luidt de vraag. „Met 1—0 verloren van Hilversum". „Wat zeg je?Verloren?met 10?.. Hoe is het mogelijk! Maar daar boffen wij bij! Wij gaan H. H. IJ. C. opbellen!" Even later luidt weer de vraag: „hoe heb ben jullie gespeeld?" „Met 20 verloren van Togo!" „Wat? Ook verloren? Maar dan zijn wij kampioen, want Amsterdam heeft ook al ver loren!" Rang! De telefoon wordt op den haak ge smeten. Het was te mooi om waar te zijn! Daar had niemand op gerekend! Op gelijk tijdige nederlagen van Amsterdam en H. H. IJ. C.i Niemand dacht nog aan een kampioen schap. En nu is het daar ineens! In allerijl werden plannen samengesteld en de kam- pioensfuif is Zondagavond in Amsterdam ge houden. Na weken van spanning en de verwachting dat die spanning nog hooger zou stijgen, tot de beslissing, welke misschien tot eind Fe bruari kon gerekt worden, komt de ontspan ning Even zijn de spelers er beduusd van en dan klinkt het juichende: „Wij zijn er!" B. M. H. C., Groot-Haarlemsche hockey club, ook van deze plaats van harte geluk- gewenscht met de bijzondere prestatie en het zoo snel bereiken van het gestelde doel: aan Haarlem, de bakermat van hockey in ons land, weer een eereplaats te géven in het Ne derlandsehe hockey-leven. B. M. H. C., proficiat! En nu: het landskampioenschap kan oolc behaald worden! Wat slechts weinigen hebben ge dacht, wat niemand, die in B. M. H. C. belangstelt, gehoopt heeft en wat in de hockey-geschiedenis zijns ge lijke niet heeft, is geschied: het eerste jaar, dat B. M. H. C. in de eerste klasse speelt, wordt het afdeelingskam pioenschap bereikt! Een uitzonderlijke prestatie, die tot groote verheugenis stemt, niet alleen voor B. M. H. C. zelf, doch ook voor het Haarlemsche hockey-leven, dat van oudsher zoo'n vooraan staande plaats in ons land heeft ingenomen. Het is trouwens een der redenen geweest, die geleid hebben tot de fusie van „Bloemen daal en M. H. C." tot „B. M. H. C.", om aan Haarlem weer de plaats terug te geven, welke haar in het hockey-wereldje toekomt. Dat ge schiedde in 1936. Om precies te zijn: de oprich tingsvergadering had plaats op 17 Juni 1936 in Hotel Zomerzorg te Bloemendaal. De verrichtingen van Bloemendaal en M. H. C. waren in de jaren daarvóór niet dave rend geweest. Steeds was het voor beide ver eenigingen een strijd tegen de degradatie ge weest; een strijd, die wel eens gewonnen en ook wel verloren werd. Het is eenige malen stuivertje wisselen ge weest 'tusschen M. H. G. en Bloemendaal; de eene club ging uit de eerste klasse; de andere kwam er in. En zelfs zoo ver kwam het, dat beide clubs met een plaats in de promotie klasse genoegen moesten nemen. Toen kwamen weer de fusie-plannen te voorschijn. Want het voornemen daartoe was al eerder opgekomen bij Bloemendaal, doch door M. H. C. van de hand gewezen. Nu kwamen de Musschen echter op hun weigering terug. Langdurige onderhandelin gen volgden met het resultaat, dat een nieu we Haarlemhche hockey-elub, genaamd B. M. H. C., werd geboren op 17 Juni 1936. Het eerste bestuur van de jonge vereeniging was aldus samengesteld: H. André de la Porte, voorzitter; E. G. Bouwer Sr., vice-voorzitter; M. J. Gunning, secretaris; R. Mulder, tweede secretaris; E. G. Bouwer Jr., penningmeester; Dr. W. H. Bierman en A. Land, commissa rissen. B. M. H. C. debuteerde als nieuwe vereeni ging voor het eerst tijdens de feestelijke opening van de velden van Be Fair. Haar prestaties waren niet bijzonder fraai te noe men. Tegen den eerste-klasaser 't Gooi werd met 40 verloren en van den promotïe- klasser Be Fair maar nauwelijks met 43 wonnen. Dat was op 13 Sepetember 1936. De week daarna speelden B. M. II. C. I en II op den hockey-dag te Heemstede. Nu wa ren de resultaten heel wat beter: B. M. H. C.Strawberries 2 50 B. M. H. C.Zandvoort 80 B. M. H. C.—H. B. S. 7—0 B. M. H. C. 2—A. M. V. J. 5—0 B. M. H. C. 2—Oh Kay 4—1 De eigenlijke hockeydag te Amsterdam is in 1936 jammer genoeg niet doorgegaan we gens den regen. B. M. II. C. begon het seizoen 1936/37 als promotie-klasser. Van den beginne af waren alle hoop en alle verwachting op een afdee- ,lingskampioenschap gericht, dat dan ook met vlag en wimpel werd behaald met vier pun ten voorsprong op nummer twee. Tegen B. H. V. was de laatste wedstrijd van het seizoen, toen B. M. H. C, reeds kampioen was. De promotie-wedstrijden moesten dus ge speeld worden; deze vergden wel het uiterste. Immers aan het einde van deze competitie stonden B. M. H. C. en S. C. H. C. precies ge lijk, zoodat een beslissingswedstrijd nood zakelijk werd. Deze werd gespeeld op het ter rein van 't Gooi op 23 Mei 1937 en door B. M. H. C. met 20 gewonnen. De eerste klasse was dus bereikt! De beide doelpunten waren toen gescoord door A. de Roos en Schmeink, de beide spe lers, die ook zoo'n groote rol gespeeld hebben bij het behalen van het kampioenschap van de eerste klasse. Het kampioensjaar 1937/'38 begon met den gebruikelijken hockeyday. B. M. H. C. I en II deden het in Heemstede weer best, getuige de resultaten: B. M. H. C.—Alliance 3—0 B. M. H. C.Zandvoort 80 B. M. H. C.—Alkmaar lw; 51 B. M. H. C. 2Strawberries 30 B. M. II. C. 2—A. M. V. J. 2—0 De verwachtingen waren voor den heoekey- dag in Amsterdam dus hoog gespannen, doch dit werd een teleurstelling. Zoowel B. M. II. C. I als B. M. H. C. II werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld, resp, door Nij megen (01) en H. D. M. (0—2). B. M. H .C. begon de competitie geenszins met kampioensaspiraties. Het begon met een 22 gelijk spel tegen H. H. IJ. C., vervolgens een magere 32 zege op Togo en daarna weel een 1—1 gelijk spel tegen H. O. C. Maar toen volgde een 3—1 zege op Hilversum; dat gaf moed aan B. M. H. C.; de benjamin der 24 eerste-klassers; de eenige nog ongeslagen club. En toen daarna H. D. M. met 20 ge klopt werd, waren de kampioens-aspiraties er wel. Het derde gelijke spel boekte B. M. H. C. tegen Amsterdam, doch dit deed aan haar leidende positie, twee punten voorsprong op No. twee, gelukkig geen afbreuk. Zelfs toen een week later B. M. H. C. on- Hier hebt u het Hockey-elftal, dat gisteren aan B. M. H. C. het afdee lingskampioenschap bezorgde. Eerste rij v. 1. n. r.: B> Brusse, N. Dalmeyer, A. Stiicker. Tweede rijW. v. Olplien, H. de Wit, H. A. van Olphen, Derde rjj: P. Gunning, L. de Koos, A. de Roos, B. Schmenk, B. Pot, nieuw tegen H. H. IJ. C. in den returnwed strijd 22 gelijk speelde, bleef de voorsprong van twee punten gehandhaafd. En weer een week later liep B. M. H. C. nog verder uit, door het gelijke spel van haar twee naaste concurrenten tegen elkaar. Met de regel maat van een klok bleef B. M. H. C. winnen en daar de andere clubs nogal eens punten verspeelden, werd de voorsprong van B. M. H. C. steeds grooter. Intensieve training is er eigenlijk niet ge weest. Ja, toen, de kansen eenmaal kwamen, is er met de spelers wat over tactiek gespro ken en vanzelf gingen de spelers zich wat ontzien. Verder niets. Het is de clubgeest weest, die B. M. H. C. tot daden inspreerde: een clubgeest, die niet kunstmatig gekweekt is, doch die vanzelf is gekomen en waarvoor nu de spelers wat over hebben, ook zonder- commando's of controle van hooger hand! Deze clubgeest zou nog gestimuleerd kun nen worden door het bezit van een eigen huis. Want het moge gek klinken: feitelijk is B. M. H. C. dakloos! De terrein- en kleedhuis- accomodatie is dan ook een voortdurende zorg voor het ijverige bestuur. B. M. H. C. speelt met 11 teams in de com petities van den Bond. In Bloemendaal zijn slechts twee terreinen beschikbaar, waarop bovendien de Bloemendaalsche dames moeten spelen. De lagere teams spelen hun thuis wedstrijden in het Heemsteedsche Sportpark, ver van hun clubgenooten. Reeds lang zijn plannen voor uitbreiding gereed. Doch het houdt verband met de financiën van de gemeente Bloemendaal. Deze gemeente wil immers een sportpark stichten naast het Provinciaal Ziekenhuis; daar komt dan de voetbalclub Bloemendaal. Na deze verhuizing zou B. M. H. C. de be schikking krijgen over de tegenwoordige ter reinen van voetbal-Bloemendaal en dan kun nen voldoende hockey-velden aangelegd en een goed clubhuis gebouwd worden. W. VAN OLPHEN. Secretaris. J. v. cl. STADT, Voorzitter. A. STÜCKER, Penningmeester. Het actieve bestuur, waarvan de leden zelf nog spelen in diverse teams en die dus zelf den last van het gebrek aan velden en club huis ondervinden, laat niets onbeproefd om dat te bereiken. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J. v. d. Stadt, voorzitter; L. de Roos, vice- voorzitter; A. Stücker, penningmeester; W. v. Olphen, secretaris; R. Mulder, tweede secre taris; Mr. W. M. Gunning en B. van Gijn, commissarissen. De spelers, die het kampioenschap behaal den, waren: Doel: Dalmeyer. Achter: Brusse en Stücker. Midden: W. v. Olphen, de Wit en H. van Olphen (captain). Vóór: Gunning, L. de Roos, A. de Roos, Schmeink en Pot. Maxie Herber en Ernst Baier winnen den titel voor de vierde achtereenvolgende maal Uit Troppau: Op de onoverdekte ijsbaan te Troppau zijn Zondag voor 10.000 toe schouwers de Europeesche kampioenschap pen kunstrijden voor paren gehouden. De Olympische kampioenen Maxie Herber en Ernst Baier slaagden er door schitterend rij den in, voor de vierde achtereenvolgende maal den titel te behalen, Wederom was het jonge Oostenrijksche paar Ilse en Erik Pausin de meest gevreesde tegenstander, maar het Duitsche paar was absoluut beter. Bij de Europeesche schaats kampioenschappen

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 23