Het groote Avontuur De bekende Amerikaansche schaakmeester R. Fine is Zaterdag na een langdurig verblijf in ons land naar Amerika vertrokken. Het vertrek van het C.S. te Amsterdam, waar dr. Max Euwe den heer en mevr. Fine uitgeleide deed In het Concertgebouw te Amsterdam werd Zaterdagavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan het «Concertgebouw-bal» gehouden, waaraan ook de bekende band van Jack Hylton haar medewerking verleende Na_ de officieele opening van het nieuwe turngebouw voor het K.L.M.- personeel op Schiphol werd door eenige leden van het personeel voor de aanwezigen een demonstratie gegeven van basket-ball Onder groote be langstelling heeft Zaterdag de be grafenisder slacht offers van de ern stige ontploffings ramp bij Villejuif (Fr.) plaats gehad. Een overzicht van de droeve plech tigheid ok m de atgeioopen dagen heerschte er in de omgeving van het paleis Soestdijk een groote drukte, waar vele I stellenden, evenals de aanwezige journalisten, het wachten niet moe worden In de Baarnsche bosschen in de omgeving van het paleis Soestdijk is ten behoeve van Z. K. H. Prins Bernhard een manege gebouwd, welke binnenkort in gebruik zal worden Het door Lizzy Ansingh geschilderde portret van Lau Ezerman, dat den acteur bij diens 25-jarig tooneeljubileum aangeboden zal worden FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 29) Het, spijt me vreeselijk, zei hij, maar ik heb Bérteau vandaag niet gezien. Ik weet, dat hij vanmorgen met den journalist naar de posten van Walesi en Kasema is vertrokken en dat hij morgen naar mijn af deeling moest komen. Samen bespraken zij het geval. Gek toch, hoorde mijnheer Dubois de directeursvrouw zeggen met een snik in de stem. Hij lachte: Maar mevrouwtje, blijf alstublieft kalm U kunt er van overtuigd zijn, dat die twee mannen ergens zitten te praten. Misschien bij Legrand. (Legrand was een der meest bedre ven prospeeteurs van de mijnen). Maar u niet ongerust, ik zal dadelijk overal laten opbellen door Pietro. Goed mijnheer, riep Pietro. die het ge sprek had afgeluisterd. En Pietro belde naar mijnheer Legrand en naai- al wie een telefoon bezat, maar Berteau en de journalist bleven onvindbaar. Het was reeds over half elf, toen mevrouw met een kreet opsprong en naar de barza liep. waar zij het gerucht van een auto had meenen te hooren. Er was inderdaad een auto, maar een auto, waaruit Dubois, Legrand en de se cretaris van haar man mét bezorgde gezichten stapten. De geschiedenis was onbegrijpelijk gewor den. De secretaris deed nog eens uitvoerig zijn verhaal: hoe hij namelijk omstreeks half- zes afscheid had genomen van zijn meester en den journalist. De drie mannen waren nu samen naar het kantoor gaan kijken. Er lagen eindjes siga retten in een aschbakje op het bureau. De zonnehelmen van den directeur en den jour nalist hingen aan den kapstok. Voor de barza stond de auto van Berteau, maar die van den journalist was verdwenen. De nachtwaker had reeds om zeven uur niemand meer in het kantoor gezien. Ondertusschen waren.nog andere auto's met Mongbwaloebewoners voor de directeurs villa- aangekomen, want Pietro had zijn werk goed gedaan. Plij had niet alleen gevraagd naar mijnheer Berteau maar de geheele zaak lang en breed uiteengezet. Mijnheer Dubois vroeg eindelijk of iedereen wou zwijgen. Dat was zijn goed recht, want hij voerde in den post het gezag na den directeur. Mijne heeren, sprak hij, wij moeten kalm blijven. De zaak lijkt ingewikkeld te zijn en mijns inziens is ze heel eenvoudig. De direc teur en de journaist zijn met die andere auto nog even een luchtje gaan scheppen. Zij heb ben vermoedelijk ergens een defect gekregen. Zou dit niet het waarschijnlijkst zijn? Ik stel voor, dat allen, die over een auto beschikken, op zoek zouden gaan. Bovendien zullen wij inlanders met lantaarns uitzenden naar de goudvelden in den omtrek. Even later snorden auto's in alle richtingen door het eenzame Mongbwaloe en het licht van de stallantaarns beefde langs smalle weggetjes. Het hoofdkwartier was ten huize van den directeur gevestigd en een paar dames waren mevrouw Berteau gezelschap komen houden. Van 1 uur af begonnen de speurders terug te komen'en naar gelang de eens na de an dere, moedeloos met het hoofd schuddend de barza kwam opgestapt, groeide de onrust. Er werd niet meer gesproken, er werden geen plannen meer gemaakt. Iedereen zweeg en vleide de aanwezigen met de hoop, dat de nog afwezigen met goed nieuws zouden opda gen. Bij het aanbreken van den dag ,was ieder een overtuigd, dat er iets onheilspellends in de lucht hing. Mevrouw Berteau zat meer dood dan levend in een zetel. Om zes uur gilde de sirene van de fabriek door de stilte. De heer Dubois, bij afwezigheid van den directeur, verzamelde de mannen in een hoek van de barza en zei fluisterend: Mijne heeren, het is tijd. Iedereen moet aan het werk. Ik zal me verder met deze angstwekkende verdwijning bezig houden. En die morgen was zonnig en warm als de vorige dag en in de -afdeelingen van Mong bwaloe werd er gewerkt en gezwoegd alsof er niets was gebeurd. Het eenige verschil was dat mevrouw Berteau in het bed lag te rillen van koorts en dat Dubois in den directorialen zetel zat. Sedert een half uur ongeveer was hij in telefonische verbinding met den hoofdpost van Nizi en sprak met den onderdirecteur-gene raal, bij afwezigheid van Benóifc, Het was een vreeselijk geval.. Hij had zijn plicht gedaan en deed nu het eenige wat hij voorloopig nog kon doen: Nizi waarschuwen. Het besluit was, dat dadelijk een politiecommissaris en de on derdirecteur-generaal naar Mongbwaloe zou den komen, Verder zou een auto in razende vaart naar Waheriia vertrekken om Benoit- te waarschuwen. Juist toen Dubois de telefoon wou ophangen verscheen de secretaris in de deuropening en toonde hem een bus met goud, terwijl hij fluisterde: „de sleutels!" Hallo, hallo!" riep de ingenieur in den hoorn. Ik vergat iets te zeggen. Met Berteau zijn natuurlijk de sleutels van de brand kluis verdwenen en ik zie dat zoo juist goud Ls aangekomen. De andere sleutel bevindt zich in Nizi. In-orde, werd hem geantwoord, wij zul len er voor zorgen. Tegen den middag kwamen de commissaris van politie en de onderdirecteur te Mong bwaloe aan. Zij begaven zich dadelijk naar het kantoor. Ik stel voor bij mij het middagmaal te gaan gebruiken, zei Dubois, dan zal ik u alles uitvoerig vertellen. Goed, antwoordde de onderdirecteur en overhandigde hem den sleutel van de brand- kluis. Het opbergen van het goud vroeg weinig tijd. De secretaris stond met de schaal te wachten, terwijl Dubois het slot deed wer ken. Terwijl hij-de deur opende, zei hij nog hoofdschuddend: Wat een vreemd geval toch, men zou bijna Verder geraakte hij niet. Hij slaakte een gil en deinsde achteruit. De aanwezigen spron gen naar de kluis en staarden met ontzetting naar het lijk van Berteau, dat op den grond lag met een aureool van goudschilfers rond het rood-bebloede hoofd. De zware giet-ijzeren kroes, waarmede de moord werd bedreven, lag naast het lijk. Van den journalist viel geen spoor te vin den. In het directeurshuis op den heuvel stond de feesttafel nog even rijkelijk gedekt. Alleen de bloemen waren verwelkt. Een ontstellend bericht. Alle dagen, om 1 uur, werd de middag-uit gave gesloten van het groote dagblad „Het Wereldnieuws", waaraan Riefemberg was ver bonden. Van het middaguur af heerschte in de kantoren van het blad steeds een zenuwach tige drukte. De redactiesecretaris ontving de telegrammen, spoedbestellingen en de berich ten van het „Internationaal persagentschap", die onverpoosd uit alle hoeken van het land en d£ wereld toestroomden, Het kwam er in die oogenblikken op aan een vlugge, oordeel kundige schifting te doen en de belangrijkste, zaken te overhandigen aan de redacteuren, die belast waren met het persklaar maken van de berichtgeving. Loopjongens renden van de redactie naar de drukkerij, waar de zetmachines ratelden. Op de handzetterij ging het al even zenuw achtig toe; onder het waakzaam oog van een paar redacteuren werden de gezette artikelen en berichten door de arbeiders in de metalen vormen gerangschikt. Zoodra de drukproeven verbeterd binnenkwamen en de correcties waren uitgevoerd, gleden de vormen onder een hydraulische pers en de matrijzen ver huisden op een drafje naar de gieterij in het onderhuis. In ruime, hooge zalen- stonden daar de indrukwekkende rotaliepersen te wachten. Het kon dien dag ongeveer 20 minuten vóór- 1 uur zijn, toen een loopjongen den redactie-; secretaris een bericht overhandigde, dat per! verreschrijver van het „Internationaal Pers agentschap was ontvangen'. De korte tekst- luidde als volgt: „Wahenia (Kongo), 29 October. De jour-; nalist P. Riefenberg, verbonden aan het dag blad „Het Wereldnieuws", heeft tijdens een bezoek aan de goudmijnen van Loepoeta den directeur van den sector Mongbwaloe ver moord en is op de vlucht gegaan met een hoeveelheid goud ter warde van vijf millioen frank. Vooralsnog is men er niet in geslaagd het spoor van den misdadiger te vin den" Het witte velletje papier met de getikte let ters beefde in de hand van den redactie-secre taris. Drie-, viermaal herlas hij het ontstellende nieuws. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 28