Haarlem's Dagblad EEN ORANJE-PRINSES GEBOREN Een jonge loot aan den Oranje-stam. Een Vreugdedag FEESTUITGAVE Algemeene Blijdschap H" Heden verheugt gansch het Nederlandsche Volk, in Moederland en Koloniën, zich over de blijde gebeurtenis in het Kroonprinselijk gezin. En aller gedachten gaan uit naar Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard en ieder deelt in de blijdschap over het ge luk, dat Hun heden is ten deel gevallen; De klokken luiden... MAS N D A G 31 JANUARI 193S Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Couraat-Uitgaveiien Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEERÈBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse uuuimers 6 cent per ex. Advcrtentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel rueer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegclabonuemcnlstarieven op aanvraag. Vruag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Hedenmorgen bereikte ons het blijde bericht, dat Prinses Ju liana liet leven heeft geschon ken aan een dochter. BAARN, 31 Januari. Hedenochtend om kwart voor tien is de broeder van prins Bern- hard, Prins Aschwin, per auto uit Duitsch- land in Soestdijk aangekomen. Thans is dan een einde gekomen aan den tijd van gespannen verwachting en nu ju belt heel Nederland het Vorstenkind, dat he den is geboren, toe. De heugelijke tijding heelt zich met won derbaarlijke snelheid over het land ver spreid en ternauwernood was de officieele mededeeling verschenen, dat Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana het leven had geschonken aan een dochter, of men wist het van Noord naar Zuid, van Oost naar West, hartelijk meelevend in de blijdschap welke thans in onze Koninklijke Familie heerscht. Allerwege heeft men uiting gegeven aan de blijdschap over de geboorte van dit Vor stenkind en vooral in de groote steden zag men weldra talrijke vlaggen wapperen, een vroolijk aanzien gevend aan de straten in deze grauwe, wintersche dagen. Ook in Haarlem heeft men terstond op velerlei wijze, zijn blijdschap getoond over deze nieuwe loot aan den Oranje-stam, welke nieuw leven heeft gegeven aan ons Vorstenhuis, dat 200 lang en zoo innig aan ons volk verbonden is. i-ET is vandaag een vreugdedag voor 't gansehe Nederlandsche volk, in Europa zoowel als in de overzee- sche gewesten en in al die nabije en verre landen waar Nederlanders wonen. D'e geboorte van een Oranje-telg voert nieu we levenssappen toe aan ons Koninklijk Huis en tevens aan ons nationaal bestaan, want volk en Vorstenhuis zijn zoo innig vereend als wellicht in geen ander land het geval is. Die vereeniging is veel beschreven en veel bezongen, zoo veel dat men haar is gaan be schouwen als een zaak die vanzelf spreekt. Toch zijn er oogenblikken geweest zij liggen niet zoo ver achter ons in de historie waarin onrust heerschte over het voort bestaan van het Huis van Oranje. Niet over de vraag of het Nederlandsche volk het trouw zou blijven maar over de toekomst der opvolging. In dergelijke oogenblikken even als op tijdstippen van groote vreugde in en door het Koninklijk Huis voelen wij allen de intensiteit van de eenheid tusschen Vorsten huis en volk en verblijden ons daarin. Zulk een tijdstip van groote nationale vreugde is nu weer aangebroken. Wéér, zeg ik, want de viering van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en de enkele maan den later volgende groote festiviteiten bij haar huwelijk liggen ons nog versch in het geheugen. Pas enkele maanden geleden, toen men zich reeds voorbereidde op de viering van de blij de gebeurtenis die thans tot een feit is ge worden, wierp het ernstige auto-ongeluk dat Prins Bernhard trof een schaduw over land en volk. De toen gewekte ongerustheid duur de gelukkig slechts kort; weldra werden de geruststellende mededeelingen der medici tot de algemeene zekerheid, dat het jonge en sterke gestel van den Prinsdezen schok met succes doorstaan had. Ook het leven der vorsten is, als dat van alle menschen, van licht en schaduw vervuld. Wij kunnen ons er vandaag in verheugen dat nevens de geluk kige jonge moeder een blijde jonge vader zich over het kindje kan buigen en ten volle dee- len in haar schoone toekomst-droomen. De Prinses is ons volk zeer dierbaar, in niet minder mate dan H.M. de Koningin dat reeds als toekomstig troonopvolgster was. In haar hebben wij ook allen begrepen dat zij een kind van dezen tijd is, het nieuwe ver staat en het volk in haar eenvoud en be minnelijkheid zeer na staat. Wij zijn even min vergeten hoe zij zelf, in een mededee ling per radio, ons indertijd de verwachting van deze blijde gebeurtenis te verstaan gaf op een wijze, welker openhartigheid en kieschheid ons gelijkelijk troffen. Dat was een direct contact met het Nederlandsche volk waaruit als het ware het vertrouwen sprak: Ik weet dat gij u allen evenzeer ver heugen zult als ik; wat is het heerlijk u dit te kunnen zeggen. Ook in het buitenland heeft men toen gevoeld, hoe groot en innig de verstandhouding tusschen ons volk en zijn Prinses is. Thans is die dieper dan ooit te voren. Naar de jonge ouders maar ook naar H.M. de Koningin gaan vandaag onze eerbiedige en blijde gelukwenschen uit. Ook voor de Koningin is dit ongetwijfeld een dag van zeer groote vreugde. Het leven van haar kleinkind opent ook voor haar een blij ver schiet. zoowel in het familieleven als in het feit. dat de toekomst van haar Huis ten bate van haar volk opnieuw verzekerd is. Als de welgemeendheid en het aantal der heilwenschen bij de geboorte van een kind liet levensgeluk van dat kind kunnen be- invloeden dan wacht deze telg van het Huis van Oranje wel een zeer schoon levenslot. Want allen hopen wij daarop, allen verheu gen -wij ons. Moge Gods zegen die wenschen tot verwezenlijking brengen. R. P. Nu laat men in het land de klokken luiden, Met helderen en f eestelij ken klank, Alom in Noorden, Westen, Oosten, Zuiden, Een galm van vreugde en aan Gode dank. Juicht, er is een Oranjekind geboren, Een nieuwe telg van 't oud bemind geslacht, Nooit kon een volk een blijder tijding hooren, Dan deze, die het heden is gebracht. Het grootst geluk dat menSchen wordt gegeven, Treedt binnen in het prinselijk gezin, Een heel een volk, dat er in mee wil leven, Verheugt zich daar met liefde en eerbied in. Vergeten zijn voor 't ©ogenblik de zorgen, Daar wappert blij de rood wit blauwe vlag, En aan den einder licht een nieuwe morgen. De aanvang van een nieuwen schoonen dag. Wij voelen ons weer meer dan ooit verbonden, Volk van millioenen om een wieg geschaard, De weg naar 't hart van 't volk is reeds gevonden Waarin het kindje blijvend wordt bewaard. P. GASUS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 29