Haarlem's Dagblad Buitenlandsche sympathie. Een bijzaak. Den Haag in licht en luister Het feestprogramma voor heden 55e Jaargang No. 16752 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 1 Februari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse uumiuers 6 cent per cï. Advertentiën i l-S regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De geboorte van ons Prinsesje heeft ook in het buitenland groote belangstelling gewekt en een stroom van gelukwenschen in Neder- landsche richting ontketend. Het is prettig ook voor een natie, gelukwenschen te ont vangen en het is des te prettiger als ze niet alleen in formeelen of plichtmatigen vorm komen. Als iemand een blijde viering in zijn familiekring beleeft laten de kaartjes m.h.g. van de buren hem wel niet onverschillig *e hooren erbij maar aan een klank van uitgesproken hartelijkheid en sympathie hecht hij bijzondere waarde. In de buitenlandsche sympathie, die onze Koninklijke Familie en ons volk in deze dagen betoond wordt, ontbreekt die klank niet. Al weken geleden is hij gaan klinken in de vele belangstellende informaties, in vele uitingen van de buitenlandsche pers ook. Dat b.v. som mige Engelsche bladen in die uitingen heel wat kiescher hadden kunnen zijn zij vastge steld maar niet „den- Engelschen" of „de Engelsche pers" als geheel aangewreven. Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is en de bek jes in Fleet Street zijn sterk verschillend van model, waarbij de luidruchtigste niet de mooi ste en evenmin de belangrijkste zijn. Iets der gelijks komt trouwens in ieder land voor. De sympathie voor ons Koningshuis en ons volk heeft natuurlijk een dieper oorzaak dan de normale menschelijke belangstelling voor iedere geboorte van een Koningskind. Er komt zelfs meer bij da-n de bewondering en toegenegenheid die de persoonlijkheid van Prinses Juliana sinds jaren ook buiten de landsgrenzen gewekt heeft. Er komt bij dat men de Nederlandsche constitutioneele mo narchie, gegrondvest in het oudste, regeeren- de Huis in Europa, in een ontwrichte wereld als een bolwerk, als een „vaste burcht" ziet staan die toch weer vertrouwen geeft in de blijvende waarde van menschenwerk. Door de wilde stormen der tijden heen en de laatste kwarteeuw der historie is inderdaad zeer stormachtig geweest heeft in deze wereld althans de Nederlandsche eenheid van vorst en volk zich niet alleen weten te handhaven maar -is zij zelfs opnieuw versterkt. Haar groote kracht, haar waarde en weerstands vermogen zijn opnieuw aangetoond. Hier ook «vaart de natie weer hetzelfde als de mensch 4ie eveneens gesterkt pleegt weer te keeren ait beproevingen die hij moedig heeft door staan, uit lijden dat hij het hoofd heeft gebo den. Ik heb het op deze plaats al meermalen geuit: ook buiten de vaak ietwat gezwollen taal van feestredehen, in rustig aanvoelen en nadenken beschouwd, ver van feestgewoel en menschenmassaas, in de stille rust van een studeerkamer, komt men tot de slotsom dat wij in Nederland inderdaad gezegend zijn met een eenheid in ons Koningshuis die maar zeer weinige andere volken kennen. Dat sommige ons daarom wel eens benijden is begrijpelijk. Dat alle hun hartelijkheid uiten nu ons bolwerk opnieuw versterkt is door de geboorte van een Prinses vindt zijn verklaring- in het feit dat de wereld sinds 1914 zooveel intemationaler georiënteerd is geworden niet het minst door den invloed van bioscoop en radio en de menschen hun houvast in dezen tijd vol onzekerheden en gevaren niet alleen meer binnen hun landsgrenzen zoeken. In het Nederlandsche voorbeeld vinden zij, al geldt het een kleine natie, inderdaad een hou vast.... een blijyend bewijs dat menschelijk streven, eenmaal in goede banen geleid en daarin volhardend doorwerkend, toch inder daad groote en goede dingen kan blijven tot stand brengen. Is dit de taal der nationale zelfverheerlij king? Ik geloof het niet: ik geloof dat de fei ten niet te loochenen zijn en dat de buiten landsche sympathie in deze dagen dat erkent en bevestigt. En ik zou u willen aanraden het artikel van den Leidschen hoogleeraar prof. dr. Huizmga in dit nummer met aandacht te lezen. U weet allen dat hij een onzer knapste historici is en daarbij een auteur van bijzon dere begaafdheid, zooals hij ook in dit artikel toont. Het verheugt mij dat Haarlem's Dag blad het u kan aanbieden en ik geloof dat de lezing ervan u goed zal doen zooals die mij goed heeft gedaan en dat het in uw herinne ring zal blijven als een ervaring die u in een goede overtuiging en in uw zelfvertrouwen als Nederlanders heeft gesterkt. Hetgeen voor ons allen veel waard is en het lichter doet vallen den last van zware tijden te dragen. Ik hoop ook voor het Prinsesje, dat de bui tenlandsche sympathie ertoe zal bijdragen haar een leven in vrede te geveneen leven waarin de volkenstrijd zal uitblijven. Dat is wel de grootste wensch van alle tijden en er ïs zelden aanleiding geweest hem zoo sterk voorop te stellen als in dezen tijd. R. P. INDISCHE GELUKWENSCHEN VOOR HET PRINSELIJK PAAR. BUITENZORG, 1 Februari (Aneta/A.N.P.). Onmiddellijk na ontvangst van de heuge lijke tijding in Indië verzond de gouverneur- generaal volgend telegram' Aan H. M. de Koningin. „Met innige vreugde heeft de bevolking van Nederlandsch Indië het bericht ontvangen van de voorspoedige bevalling van H. K. H. Prin ses Juliana. Uw Majesteit moge mij veroorlo ven Hoogstderzelve mede namens de bevol king dezer gewesten de meest eerbiedige wen- schen aan te bieden voor het welzijn van Moeder en Kind. „STARKENBORGH". Hoera!!!! Een Prinses ïs geboren. De manschappen van de saluut- schotenbatterij in het Zuiderpark te Amsterdam brengen na het 51ste saluutschot een driewerf hoera uit op de vorstelijke jonggeborene. (Een Engelsch geleerde verklaart dat, volgens de wetten der phy- sica, de bij te weinig vleugelopper- vlalcte heeft, om te kunnen vliegen.) Ik heb een zeer oprecht respect, Voor alle, dus ook Engelsche, geleerden, Het heeft mijn aandacht steeds gewekt, Als ik te lezen kreeg wat zij beweerden. Natuurkunde, die is voor mij Een wetenschap van allerhoogste waarde, Ontdekte zij niet velerlei, Geheimen van en buiten onze aarde? Maar aan den eerbied van den mensch, Die nuchter, zooals u en ik, wil blijven, Is, aan alles. toch. een grens, Waarover wij ons zoo niet laten drijven. De vleugels van de bij zijn klein, 0 Te klein voor vliegen, heb ik daar gelezen, 'k Moet een bij ziende, lijkt het mij, Dan wel in dubblen zin bijziende wezen, Ik wrijf mijn oogen, lees 't weer na, Het staat er, het zijn inderdaad de wetten Der onvolprezen physica, Die 't vliegen van de nijvre bij beletten. Nu heb ik met mijn eigen oog En in mijn eigen tuin bij eigen bloemen, Heel vaak een bij gezien die vloog, Onder een vroolïjk onverdroten zoemen. Ik zeg dien prof niet, dat hij liegt En ik durf zelfs zijn woord niet te weerleggen, 't Schijnt dat de bij onwettig vliegt, Dat wil ik er alleen dus maar van zeggen. P. GASUS. Toestand van Prinses Juliana geeft reden tot tevredenheid BAARN, 1 Februari. Dr. 3. de Groot deelt mede Prinses Juliana heeft een betrek kelijk rustigen nacht gehad. Ook heden geeft de toestand van Moeder en Kind reden tot tevre denheid. ONZE PREMIEPLAAT. Dat de uitvoering op kunstdrukpapier en in twee kleuren van de herdenkingsplaat van Piet van der Hem een succes zou worden hebben wij verwacht en onze verwachting is niet beschaamd. Aan onze bureaux zijn op den geboortedag niet minder dan 450 exem plaren gekocht. Zooals men weet is de prijs uiterst laag gesteld op 10 cent. Er is nog een beperkte hoeveelheid beschikbaar, men haaste zich dus met afhalen. De plaat is verkrijg baar aan ons hoofdkantoor Groote Houtstraat 93 en ons hijkantoor Soendaplein 37. DE GALA-AVOND OP DE GROOTE MARKT TE VOLGEN. Naar wij vernemen zal hedenavond op de Groote Markt van 8 uur af de geheele gala avond door luidsprekers te volgen zijn. De werkloosheid te Haarlem. Weer een goede week. Den laatsten tijd ging het slecht op de ar beidsmarkt te Haarlem. Geregeld liep het aantal werkloozen naar boven, in sterker mate zelfs dan in den winter van 1937. De afgeloopen week gaf zelfs een beter re sultaat te zien. Nu daalde het aantal met 39, terwijl dezelfde week van 1937 een stijging gaf van 55. Er zijn nu nog 6593 werkloozen. Dat is nog 159 beneden het aantal vaar eind Januari 1937 en 483 beneden dat van eind Januari 1936. De feestelijke avond voor den Nationalen Feestdag Aan indrukken van dien feestelijken avond hier in Den Haag op Prinsesjes-geboortedag geen gebrek. Vele, vele indrukken en des te moeilijker op te schrijven omdat het één grootsch feestgedruisch was, waaruit je als journalist, dan toch de punten-van-hou- vast moet zoeken en waarin je als blij-burger zelf je houvast moeilijk vinden kon, omdat je zelf meedeed en er in méégesleurd werd, tot achter de boterige oud-Hollandsche wa fels in de poffertjeskraam toe. Daar had ik me op een plaatsje geworsteld, want 't was er stampvol van allerlei menschen die hun feestvreugde wilden botvieren aan het oud- Holandsch gebak, dat voor zoovelen blijkbaar welhaast dezelfde feestelijkheid heeft als de champagne in de duurdere- en de oran je ster-met-«m «klont in de goedkoopere „ten ten". Ik heb mij dan maar aan de wafelen- kraam gehouden, maar ik kan u de verze kering geven dat het in de dure mondaine restaurants, zoowel als in „de Druiventros" en „de Roemer" of hoe al die bescheidener lustoorden méér mogen heeten even vol is geweest en even druk is toegegaan als bij ons bij de wafels in dat houten lustoord op den Voorhout. Wat doet een Hagenaar wanneer het don ker wordt en het is feest? Dan gaat hij licht jes-kijken. Dan schuifelt hij met nog een paar honderd-duizend Hagenaars door de stad en geniet van de duizenden gekleurde vurigheden aan de gevels der groote gebou wen. De ministeries hebben dan hun strakke, degelijkheid afgelegd en hebben met kleu rige letters van licht hun vreugde aan hun gevels geschreven. De bankgebouwen, stee- nen vermaningen van rotsvaste soliditeit, doen jolig en vurig met lampjes en lichtende neonlijnen, die zich spiegelen en kaatsen in onzen overgelijkelijken Hofvijver, die zelf aan zijn vreugde uiting geeft door een fan tastische fontein uit zijn binnenste te doen omhoogspuiten, een zuil van waterdruppels in wisselend kleurenlicht. Wat doet een Hagenaar nog méér wanneer het een feestelijke avond is? Hij gaat „ergens zitten". Dat wil zeggen hij dringt ergens binnen en hij vecht om een zitplaats en hij bestelt iets en hij gaat zingen met de menschen, -die-hij-niet-kent, maar die mét hem vroo- lij'k zijn. En dezen avond zingt hij van Oranje en van Wilhelmus van Nassouwe en van Willemien en hij zou geen rechtgeaard Nederlander zijn wanneer hij de klok niet liet luiden en wan neer hij niet, telkens wanneer het denkbeeld bij hem opkomt dat hij naar huis moet gaan, dit voorbeeld .den kop in zou drukken met een krachtig en jubelend „wij gaan nog niet naar huis". Zoo zitten wij huiselijk op elkanders schoot en zingen huiselijk met elkander liederen en hebben oranje mutsen op het vroolijk hoofd en groote papieren oranje bloemen op den borst. En alle Hagenaars zijn dronken van vreugde, van oranjemuisjes en een enkele on der ons óók wel een beetje van oranje-bitter. Den Haag is over het algemeen een heel deftige stad. Met over het algemeen heel def tige menschen.. Menschen die er over het alge meen uitzien of ze van deftigheid bevroren zijn. Maar dezen avond is al die door-de- weeksche deftigheid weggedooid op de Oranje-gloed ën op de warmte die afstraalt van alle lichtjes, van alle poffertjes-fornuizen en vooral: van alle harten. Over het algemeen is de Hagenaar een principieel man: principieel vooral in de zui nigheid. Principieel geeft hij niet- graag een dubbeltje aan een man die principieel mis schien geen recht op een dubbeltje heeft. Maar deze principieel-vreugdige avond is er om de principes te laten varen en de dubbel tjes te laten rinkelen in de schoteltjes en bordjes en bakjes en hoeden die ons vragen derwijs worden voorgehouden. Waarom zouden wij een man die in zijn jaegertje door een hoepel kruipt: of een man die een loeiende koe nadoet, of een man die met een gebroken stem ons zijn gebroken hart zingt niet beloonen met een dubbeltje? Op zoo'n avond als deze is de man-met-de-. aap ons zeer sympathiek en de vrouw die over de moedervreugd zingt is ons zeer dierbaar. •Een heer, die anders principieel nooit geeft omdat zijn halve stuiver „tóch maar verdob beld of verdronken" wordt geeft roekeloos vele halve stuivers tegelijk aan de dienaren van de muzen met een héél klein emmetje, omdat hij het principieel oirbaar acht dat deze lieden op een dag als dezen óók eens een of ander glaasje drinken. Zoo zijn we allemaal anders-dan-anders omdat er een prinsesje geboren is en zoo vin den we het allemaal prettig om eens anders dan anders te zijn. Zoo prettig licht en luchtig was ineens ons aller leven. Zoo anders dan andere avonden was deze avond in Den Haag. Alle straten vol, alle café's en restaurants en danslokalen vol en bovenal: alle harten boordevol van de gelukkige gebeurtenis, waar aan wij allen deel hebben. Dinsdag is de officiëele feestdag. En Maan dag was er in de plechtige afkondiging der geboorte van de stoep van het stadhuis en in het „kond doen" der bereden herauten ook al wat officiëels. Dat behoort er zoo bij en dit zouden wij niet gaarne gemist hebben. Want dat was alles van zwierige, oubollige plechtigheid. Maar de ware feestvreugde komt uit de harten en de gemoederen der menschen. En ik verzeker u dat die harten en die ge moederen zich hebben doen gelden dezen eersten feestelijken dag. Tot diep in den nacht. En tóch is er nog vreugde in overvloed ge bleven voor den Nationalen Feestdag. Daar wil ik u morgen nog van vertellen. Mi'. E. ELIAS. H. 3 aarlem telt ongeveer 34000 gezin nen. In 1937 bevatte Haarlem's Dagblad 46829 advertenties van Vraag en Aan bod. De simpele vergelijking dezer beide cijfers bewijst, dat zoowat ieder gezin aan die rubriek meedoet. Dankdiensten in de kerken. Hedenmorgen werden in de verschillende kerkgebouwen ter gelegenheid van de ge boorte van een Oranjetelg dankdiensten ge houden. In de Groote Kerk werd de dienst geleid door den oudsten predikant Dr. J. Weener. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond dooi den Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. baron Röell en echtgenoote; Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, met echtgenoote en dochter: Mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris: de hee- ren A. G. Boes en E. v. d. Wall, wethouders; vele predikanten, ouderlingen, diakenen en raadsleden. Dr. Weener las den 103den Psalm voor. waarna het Zusterkoor van het Diaconessen- huis onder lëïding van den heer George Robert eenige mooie liederen ten gehoore bracht. De predikant zei, dat er niet alleen groote vreugde heerscht in de woning van het Prinselijk paar te Soestdijk, maar ook in het heele land; in een wijden cirkel staat het Nederlandsche volk om de wieg van de nieuwe loot aan den Oranjestam. Een oogen- blik was er ernstige bezorgdheid over het ongeluk, aan den Prins overkomen. Maar die vrees is gelukkig ook weer voorbij. Er is dankbaarheid in het heele vaderland. In derdaad is er Oranjevreugde. Oranje is aan Nederland en ons land aan Oranje verbon den dn lief en leed, Dat is zoo al eeuwenlang gegaan. Dat is bij den dood van Koningin Emma, van Prins Hendrik en bij het huwelijk van Prinses Juliana op ondubbelzinnige wijze gebleken. „Wij danken God voor het geluk, aan het jonge paar geschonken, en'voor de vreugde, bereid aan Koningin Wilhelmina. die nu een kleinkind in de armen mag druk ken. Geslachten verdwijnen, maar de band en de liefde blijven. En thans staan we allen band in hand om de wieg van de Oranjetelg. Wü dragen het Koninklijk kind aan God op en stellen het onder Zijn veilige hoede. Moge God de ionge ouders bekwamen voor de ver killing van bun moeilijke taak". Dr Weener herdacht' mei eerbied hef. lich- '•>nr' moor. dat. Koningin Emma van Haar ••ijke leven heeft achter gelaten. De dienst werd geëindigd met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhel mus. Het woord is aan La Rochefoucauld: Men prijst geiooonlijk slechts om zelf geprezen te worden. HAARLEM: Gem. Concertgebouw: Gala-avond 8 uur. (Genoodigden moeten voor 8 uur op hun plaats zitten, omdat dan de Radio-redevoering van Minister Colijn via luidsprekers te hoo ren zal zijn). Krelagehuis (Leidsche Vaart)Volksfeest, cabaret en dans, georganiseerd door de ver- eeniging „Koninginnedag". 8 uur. Gebouw Kegelbond (Tempeliersstra&t), Oranjebal van het dansinstituut Kwekk»- boom. Dreefzicht: Haarlemsche Amusementsver- eenging: Oranjb thé-dansant 2.306 uur, Oranjebal 83 uur. Gebouw H. J. V. (Lange Margarethastraat). Oranje-avond van de Gereformeerde Jeugd- centrale voor Haarlem en Omstreken. Ontsteken van het vuurwerk in den Hout voor het Paviljoen 10VG uur. Kermisvermakelijkheden op het Wilsons- plein, Raamgracht en Nassaulaan. Op den geheelen dag trekken muziekkorpsen door de stad. BLOEMEND AAL. 3 uur: n.m.: Kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerken te Bloemendaal en Overveen en in de Geref. Kerk te Bloemendaal. 5.uur: Vreugdevuur in Park „Rijnegom", Aerdenhout. 5.30 uur: Vuurwerk op het sportveld aan den Zeeweg. 6.uur: Fakkeloptocht vanaf het Owr- veensche Kopje. 8.15 uur: Feestavond iri het Jeugdhuis te Bloemendaal. 1. Openingswoord Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester. 2. Voordrach ten door Clinge Doorenbos. 3. Zang Bloe- mendaal's Gemend Koor en Volkszang. 4. Feestrede Mr. De Vries van Doesburgh. In „Domi" te Overveen gelijk programma met openingswoord door den heer A. J. Prin- senberg, wethouder. Feestrede Prof. R.. Ca- simir, zang Overveensch Dameskoor. Vondelschool, Aerdenhout: Openingswoord Mr. A. Bos. Feestrede Prof. R. Casimir, zang Overveensch Dameskoor. In Overveen en Aerdenhout: optreden Clinge Doorenbos. Vogelenzang, feestviering in het Vereeni- gingsgebouw. HEEMSTEDE. Lichtstoet waaraan verschillende vereeni- gingen zullen deelnemen. Om 7 uur vertrekt de stoet van de Dreefschool. Tegen 8 uur komt hij bij het Raadhuis. Daar zal een mu ziekuitvoering plaats hebben. De burgemeester zal van het balcon van het Raadhuis de me nigte toespreken. DE VORSTELIJKE BABY. Naar ons ter oore komt weegt de vorstelijke baby 7 pond. De lengte is 52 c.M. en de kleur der oogen is blauw. Zilveren rammelaar voor het Prinsesje. Geschenk door het Prinselijk Paar aanvaard. 's GRAVENHAGE 1 Februari. Het Haagsch Comité voor Volksfeesten heeft het volgende telegram ontvangen, d.d. 31 Januari uit Soestdijk: „In opdracht van Hunne Koninklijke Hoog heden Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ik de eer het Haagsche Comité voor Volks feesten Hoogstderzelve oprechten dank over te brengen, voor de zeer gewaardeerde aan bieding, mede namens de burgerij van den fraaien zilveren rammelaar voor de jongge boren Prinses, welk geschenk Hunne Konink lijke Hoogheden met bijzondere erkentelijk heid hebben aanvaard. De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana J. C. BAUD." DE BLIJDE GEBEURTENIS. Wij vernemen, dat de beide grootmoeders van de jonggeboren Prinses en Prins Bern hard bij de bevalling van Prinses Juliana aan wezig zijn geweest. De moeder van den Prins heeft zelf actief deelgenomen aan de verple ging van Hare Koninklijke Hoogheid. HEDEN: 10 PAGINA'S pag. Dr. Colijn spreekt tot het Nederlandsche volk. - Feestvreugde in geheel Nederland. 3 Bij een ernstige botsing tusschen vracht auto's ïs een man gedood. 3 Het buitenland leeft mee met de blijde ge beurtenis. 4 Aari de Spaansche kust is een Engelsch schip getorpedeerd. 4 Haarlemsche feestvreugde steeg Maandag avond ten top. 5 Velen hebben gisteren ir. W. G. C. Gelinck bij zijn afscheid gehuldigd. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Buitenlandsche sympathie. j Mr, E. Elias: Den Haag in licht en luister. 1 Criticus over den wedstrijd Stormvogels D. II. C. 2 R. P.: Ruiterlijke Bekentenissen. 3 Prof. dr. J. Iluizinga: De eenheid Neder landOranje. 7 J. B. Schuil over: Jcan. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 6

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1