Bda I Weensche „Curiosa" in veiling D INCASSO-BANK N.V. CREDIETEN SAFE-DEPOSIT ZATERDAG S FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD ïr Manuscript van het Fiakerlied brengt f 135.op. Alfred Pick's zonderlinge collectie. (Van onzen correspondent.) Ween en, Januari. IN het hartje van de Weensche binnen stad. niet ver van den Stefansdom en van den Graben, en ook vlak in- de buurt van den Hofburg, het voormalige keizer lijke paleis, bevindt zich het Dorotheum, de Hoofdzetel van de Weensche Bank van Lee ning, in den volksmond zooals men bij ons van ,.Oome Jan" spreektTante Dora" geheeten. Deze instelling dateert reeds uit het jaar 1707 en werd door keizer Jozef I. een oom van Maria Theresia, opgericht. Het Doro theum is echter niet alleen „mont de piété", doch het is tevens het allergrootste en- voor naamste venduehuis van de Oostenrijksche hoofdstad. Hier hebben dikwijls buitengewoon interessante veilingen plaats. Menig kost baar kunstwerk van haast onschatbare waar de is hier van eigenaar verwisseld en tal van beroemde verzamelingen zijn hier onder den hamer gekomen. Déze dagen werd er de vermaarde collectie van den kortelings hier ter stede overleden Weenschen rechter dr, Alfred Pick verkocht, •welke bijna uitsluitend uit curiositeiten be stond, welke samenhingen met de geschiede nis en liet leven van Weenen in de vorige eeuw. Deze dr. Alfred Pick was een zoon van Gustav Piek, den dichter en componist van het wereldberoemd geworden Weensche „Fiakerlied", het lied van den Weenschen huur- oftewel aapjeskoetsier, dat de populaire Weensche volkszanger Alexander Girardi meer dan vijftig jaar geleden, op den 24en Mei 1885, voor de allereerste maal in het pu bliek gezongen heeft. Dit geschiedde in het reusachtige koepelgebouw van de Rotunde in den Prater, hetwelk enkele r- ^nden geleden, zooals men weet, geheel is ebrand. Het heeft niet lang geduurd of dit lied. dat pit tig is en waarin tevens een diepe melancholie sluimert, werd in de heele wereld gespeeld en gezongen. De aanvangstrofen: ,,I' hab' zwa harbe Rappen Mei' Zeug dös steht am Grab'n werden over-en-over bekend. Thans mag dit lied in Duitschland niet meer ten gehoore gebracht worden, omdat de auteur ervan niet arisch was! Het oorspronkelijke manuscript van deze compositie, met een krantenuitknipsel, een af beelding van Girardi als „Fiaker" en een entréekaart voor de Rotunde van den 24en Mei 1885 tezamen in één lijstje achter glas was het voornaamste van Alfred Pick's ver zameling en van de verkooping in het Doro theum. Hiervoor bestond dan ook gedu rende de bezichtigingsdagen de grootste be langstelling. Het manuscript heeft 380 schillingen opgebracht, dat is iets meer dan 135 gulden. Het werd door het Gilde der Weensche Koetsiers en Voerlieden gekocht, hètwelk van plan is er een museum mee op te gaan zetten. Dit Fiakerlied-manuscript zal ex- een van de voornaamste attracties van zijn. Verder werden voor dit toekomstige museum ook drie fraaie oude koetsiersvesten, bont van kleur, uit de collectie-Pick gekocht, alsmede twee ouderwetsche koetsiersdassen en de hooge hoed, die een van de bekendste Ween> sche huurkoetsiers, ,.Schuster-Franz" ge naamd, indertijd gedragen heeft. Rijk gevarieerde collectie. Er bevonden zich ook verschillende andere oude „kachelpijpen" op de verkooping. Een ervan had toebehoord aan den Oostenrijk- schen graaf Hans Wilczek en een aan den Fiakerlied-auteur Gustav Piek. Vóór slechts één schilling per stuk werden zij op de veiling gebracht. Er waren tal van merkwaardige din gen op de auctie, welke wat het materiaal aangaat van nul en geener waarde wai-en, zooals een oud slagroom-kannetje uit een van de meest populaire Weensche koffiehui zen, dat al lang niet meer bestaat, een oude blikken lantaarn xnet bonte glazen, die vroe ger 'gehangen heeft aan den muur van de danszaal van een bekend Weensch bier- en wijnhuis, dat ook al sinds tientallen van jaren ter ziele is gegaan, een paar oude leeren por tefeuilles en sigai-enkokei-s, verder al lang bedorven bonbons, die afkomstig zijn van groote feesten in het vroegere keizerlijke pa leis. met papiertjes erom met de beel tenissen van keüfcer Frans Jozef, van keizerin Elisabeth, van kroonprins Rudolf, kroonprinses Stefanie en andere voi'stelijke personages ér op. een paar doosjes, waar die bonbons oorspronkelijk in hebben gezeten, een sigarenpijpje en een paar oude handschoe nen, die vroeger het eigendom zijn geweest van den Weenschen huui-koetsier Bratfisch, met wien kroonprins Rudolf altijd zoo graag uit rijden ging, een stuk baksteen van een groot Weensch huis, dat eenigen tijd geleden afgebroken werd en 'n reusachtig aantal cou rantenuitknipsels. Voorts een bajonet, die waarschijnlijk afkomstig is van den slag bij Aspern, een lederen cassette, die het eigendom van kroonprins Rudolf is geweest, waarin een bloem van de krans, die zijn moe der keizerin Elisabeth in 1889 op zijn baar gelegd heeft, de vei-gulde sleutel van de dood kist van de moeder van Alexander Girardi en meer lugubere dingen. Een reusachtige hoe veelheid vergeelde photographieën van kun stenaars en kunstenaressen, leden van den adel en van het Habsburgsche huis uit lang vervlogen tijden, dikke pakken brieven van Franz Lehar, Paul Lindau, Ferdinand von Saar, Adèle Sandrock, Johann Strauss, Hugo Thimig, Charlotte Wolter, prof. Billroth, Marie Ebner von Eschenbach, Arthur Schnitzler, Gi rardi, Bauernfeld en tal van anderen. Alfred Pick verzamelde alles, wat hij maar krijgen kon. Toen enkele jaren geleden de beroemde Weensche pianist Alfred Grünfeld gestorven was, begaf dr. Pick, die toen al een oude heer met een witte baard was, zich naai de woning van den overledene om te vragen, of men hem niet een hoed van den kunste naar wou geven voor zijn verzameling. Grün- feld's zuster, die dit niet begrepen had, vond het goed en zei, dat de man ook nog wel een paar schoenen kon krijgen, die er nog heel goed uitzagen en die hij best zou kunnen dragen. In zijn collectie bevond zich ook het uit hangbord van den ouden Weenschen huur koetsier Hitt-inger.. Deze man had dr. Piek goed gekend en had enkele dagen vóór zijn dood tegen zijn vrouw en zijn dochter gezegd, dat zij dit aan hem moesten geven, want dr. Pick had een speciale voorliefde voor alles, wat met het Weensche Fiaker-wezen samen hing. Toen de rechter het uithangbord kwam halen, zag hij in de woning ook een potlood- teekening hangen, die de bekende Weensche schilder Koch, die hoofdzakelijk naam als paardenschilder had, eens van den koetsier gemaakt had. De twee vrouwen gaven hem die teekening ook. Nu heeft de dochter van dien koetsier de oude teekening op de veiling weer teruggekocht. De meeste dingen, die. op de veiling te koop werden aangeboden, liebben slechts weinig geld opgebracht Burcht Je koop. Er zijn trouwens dikwijls dingen in Oosten rijk, die goedkoop te krijgen zijn. Zoo wordt er op het oogenblik een oude burcht te koop aangeboden, die ongeveer zeven eeuwen oud is, vierenvijftig vertrekken bevat en met de acht juk grond, die erbij behooren, toch voor een luttel bedrag van slechts 10.000 schillingen dat is iets meer dan 3300 gulden, wordt aan geboden. De burcht, Schlaining geheeten, op een af stand van vier kilometer van Tatzmannsdorf, niet zoo heel ver van Weenen, wordt reeds in oude kronieken van het jaar 1270 genoemd. Zij kwam toen in het bezit van koning Ottokar. Vier jaren later werd zij tevergeefs door vijan den belegerd. Toen de Hongaren in 1446 om Wiexxer-Neu- stadt heen lagen, was er een zekere Andreas Paumkircher, een ridder uit Stiermarken, die zich bijzonder dapper gedragen had, Toen de bewoners van de stad weer eens een uitval gedaan hadden en vele vijanden hadden doen sneven, bleek het. toen zij in de veste terug kwam, dat een van de groote en zware met ijzer beslagen poorten van de stad niet meer dicht kon. De Hongaren zouden hierdoor ge makkelijk naar binnen kunnen dx-ingen. Maar Paumkircher, die volgens de beschrijvingen van dien tijd reusachtig groot geweest is. sprong naar voren, drukte zijn krachtige bovenli chaam met zoo een geweld tegen de deur van de poort, dat deze langzaam meegaf en ge sloten kon worden. Wiener-Neustadt was ge red, de belegenraars trokken weldra onver richter zake af en keizer Friedrich III, gaf de oude burcht Schlaining aan Paumkircher ca deau, als belooning voor zijn moedig gedrag. De ridder stichtte hier een kerk en een klooster en liet enkele kleine huizen oprichten, die door een muur werden omgeven. De slotheer mocht eigen munten laten slaan en later gaf de kei- z&r hem ook nog het zoogenaamde stapelrecht, d.w.z. dat iedere rondreizende koopman, die door Schlaining kwam, verplicht was zijn wa ren hier twee dagen lang te koop aan te bie den. Zoodoende hadden de bewoners nooit'ge brek aan levensmiddelen of aan gebruiksvoor werpen. Paumkircher kwam later in opstand tegen den keizer. In 1471 werd hij voor een gerechts hof te Graz gedagvaard. Men had hem beloofd, dat geen haar op zijn hoofd gekrenkt zou wor den. voordat de vesper-klokken zouden luiden. Paumkircher verdedigde zich voor de groene tafel en besteeg' een half uur voordat de klok ken zouden beginnen te luiden, zijn paard. Maar de Grazers lieten nog vóórdat hij de bui tenpoort bereikt had de klokken beieren, zij namenhem nog binnen de stadsmuren ge vangen en lieten hem na een proces van et telijke dagen als een misdadiger ter dood brengen. In 1648 kwam de burcht in het bezit van de grafelijke Hongaarsche familie Batthyany. Tot ongeveer een jaar geleden was zekere dr. Seles- ky eigenaar van het kasteel. Hij moest het slot toen aan een Hongaarsche bank overdoen, daar hij in moeilijkheden gekomen was. Deze bank tracht het oude kasteel nu aan den man te brengen. Voor 10.000 schillingen kan meix het al hebben. Voor een oude burcht met een historisch verleden voorwaar geen al te hooge prijs! W. M. BEKAAR. JUBILEUM VAN DEN HEER H. DE GROOT Donderdag 10 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. de Groot in dienst trad bij de firma Gebr. Bijvoet te Overveen, zoo lezen we in d'è „Hobaho". Dat hij zeer ge zien is moge blijken uit het feit dat men hem waardig keurde bestuurslid van de R.I.V.I.B. te worden. Het zal de heer Groot die zich voornamelijk op den bloembollenhandel in het binnenland gespecialiseerd heeft, Donder dag a.s. zeker niet aan belangstelling ontbre ken. FEESTELIJKE OPENING DICKENSMARKT. De feestelijke opening van de Dickensmarkt zal plaats hebben Woensdagavond 16 Februari a.s. in de zaal boven de magazijnen van de firma Gebr. Gerzon, Groote Houtstraat. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Instituut voor Ai-beidersontwikkeling organiseert eerst een cursus-serie over de Fransche revolutie op 22 Februari, 1 en 8 Maart. Inleider is dr. P. Klinkenberg uit Amster dam. „REÜNIE IN WEENEN". Woensdag 9 Februari zal in den Stads schouwburg te Haarlem door het Ver. Rotter- damsch Hofstad-Tooneel, directeur Cor van de LugtMelsert. het groote successtuk van, Robert Emmet Sherwood „Réunie irf Weenen" gaan Medespelenden zijn Cor van der Lugt. Melsert. Annie van Ees. Anton Roemer, Piet Bron, Enny HeymansSnijders, Hans van der Werff. Ludzer Eringa. Adolphe Engers, Myra Ward, Guus Oster. Coba Keiling. Theo Fren- kel. Tine Opscholten, Alex Pola, Cor Dom- melshuizexx. Lajos Balogh, Joan Stenger, Jaap Hoogstra, Kees Schouten, Cecile Bach, Gerhard Alexander, Eduard Palmers, Louki de Koning. Hélène Berthé. Evert Burema en Gerard Arbous. FEESTAVOND GRONINGER AMUSEMENTS- EN REISVEREENIGING „MARTINI". Zaterdag 12 Februari a,s. viert „Martini" haar 1 jarig bestaan in Hotel „Leeuwerik", Kruisstraat 30. Het jaarfeest is alleen toe gankelijk voor leden, donatexuxs en introducé's. Het uitgebreide en attractievolle programma vermeldt o.m. een tooneelstuk, op te voeren door de Martini-tooneelclub: het optreden van den humorist-conférencier Van Tongeren, terwijl het mannenkwartet ..Orpheus" oJ.v. den heer N. de Zwager en een acobatengroep o.l.v. den heer Limbergen medewerking' ver- leenen. Een gezellig bal tot 3 uur met attrac ties onder leidhxg van den heer Pielage zal het feest besluiten. Een nieuwe spelling. Van plaatsnamen in Noordholland. Wij hebben reeds eenige wijzigingen ver meld. die de minister van Binnenlandsche Zalcen heeft voorgesteld voor de schrijfwijze van verschillende aardrijkskundige namen in ons land. Wij laten hieronder volgen de vol ledige lijst van verandering voor Noordhol land: Oude namen- Wijziging: Blaricum Blarikum Callantsoog Kallensoog Castiicum Kastrikum 's-Graveland 's-Gravenland Haarlemmeiiiede en Spaarnwoude Haarlemmerliede. Koog aan de Zaan Koog-aan-de-Zaan Nedeiiiórst den Berg Nederhorst-den-Berg Nibbixwoud Nibbikswoud Nieuwe Niedorp Nieuwe-Niedorp Noord-Scharwoude Noordschanvoude Oude Niedorp Oude-Niedorp Oudoi'p Ouddorp St. Pancres Sint Pankras. De Rijp De Rijp Sijbekarspel Sibekarspel Texel Tessel Velsen Velzen Wijdewormer Wijde-Woimer Zuid-en Noord- Schermer Schermer Zuid-Scharwoude Zuidscharwoude SCHOOL 42. Door de zorgen der Ouder-Commissie van School 42 (Linnaeusschool) zal den kinderen van die school ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix een traktatie wor den uitgereikt, in den vorm van een Oranje- reep chocolade. DE WERKZAAMHEDEN VAN „PRO FAMILIA". Voor de leden van de afd. Haarlem en omstreken van den Bond voor Sociale Werk sters en van de Josephine Butlei-vereeniging zal mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam. Donderdagavond 10 Februari a.s. in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Ge- meeixte, Ged. Oude Gracht 104, een voordracht houden over het onderwerp: de werkzaam heden van ..Pro Familia" «bureau voor ge zinsmoeilijkheden te Amsterdam). Café-Restaurant HAARLEM. trekt de aandacht door Het vermaarde orkest JOSé ROSENBERG. Het gezelligste borreluur met uitgebreid garnituur. Het meest verzorgde Diner a 1.75, in het intiem restau rant. Het Zondag morgen kopje koffie met gebak naar keuze. Een ongeëvenaarde sfeer en stemming. Muziek en Dans in de „Cosy Corner". Dir. R. H. DE HOOG, v.h. Dir. Rest. „La Réserve", A'dam. (Adv inoez Med.) Uit de Neil. Hervormde Kerk te Haarlem. De predikantsvacature. In de vergadering van den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem kwam in bespreking een brief van de Colleges van Kerkvoogden en Notabelen, met het ver-zoek, dat de kerkeraad moge be vorderen, dat in de bestaande vacature een rechtsvrijzinnig predikant zal woi'den beroe pen door het kiescollege, (en bij voorkomen de gelegenheid, indien het aantal lidmaten, behoorende bij den Ger. Bond er gi-oot^ ge noeg voor is, ook een predikant in die xnch- ting) In de toelichting werd opgemerkt, dat de begrooting voor 1938 met een tekort sluit van f 2200, terwijl vroegere tekorten reeds zijn opgeloopen t.ot f 8500. Verder werd gezegd: .Daar bet maar al te zeer bekend is hoe spe ciaal onze kapitaalkrachtige gemeenteleden onze gemeente vex-laten en velen zich vesti gen buiten kerkelijk Haai'lem. doch binnen de burgerlijke gemeente, zou natuurlijk grenswijziging de ideale oplossing zijn. Wij weten echter, dat hieraan zooveel vastzit en deze op zooveel bezwaren stuit, dat zij tot in lengte van jaren tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Eeix tweede middel om in het tekort te voox-zien zou verhooging van den hoofdelij- ken omslag kunnen zijn. Hiertegen bestaaix onzei'zijds echter overwegende bezwaren exx wij vreezen, dat er o.m. het gevolg van zal zijn, dat vele links-georiëxxteerden, die tot heden lid van onze kerk bleven, dan uittre den. Ditzelfde geldt uit den aard der zaak van zeer rechts-georiënteerden in onze kex-k" Breedvoerig werd over deze aangelegen heid gesproken, waarbij verschillende be zwaren tegen het voorstel van Ker-kvoogden en Notabelen naar voren werden gebracht. Opgemex-kt werd dat de financieele toe stand der gemeente al 20 jaar ziek is en dat die al eerder aan den dag getreden zou zijn als uit andere fondsen niet 135 mille aan de Kerkvoogdij was geschonken. Er zal binnenkort een openbare vergade ring gehouden worden waarin de verschil lende zaken besproken zullen worden. De actie van de commissie Waardenburg werd besprokexx. waarbij werd vex-klaard, dat de gemeente wel offervaardig is, getuige de op brengst van de vele bazars. Het voorstel van Kerkvoogden en Notabe len werd in stemming gebracht exx met een zeer groote meerderheid vei-worpen. De commissie voor de 7e predikaxitsplaats heeft een gemeenteavond belegd op Vrijdag 11 Februari in het gebouw der H.J.M.V. Ds. K. H. Miskotte zal een inleiding houden over „De achtergrond van ons werk" OS. C. J. VAN PAASSEN IN HET DLACO NESSENHUIS OPGENOMEN. Wij vernemen, dat Ds. C. J. van Paassen. •meritus-predikaht bij de Ned. Herv. Ge beente. in het Diaconessenhuis is opgeno- men voor het ondergaan van een operatie, die goed geslaagd is. Hedenmorgen - ernamen we. dat zijn toestand redei"v •- VOORDEN- -POLITIERECHTER Afrekening. X. te Hillegom. Wegens het met buiten sporige kracht, plaatsen van een vuist_op het oog van een anderen Hillegommer f 15. IJ. te Hillegom. Wegens het ongevraagd door middel vaix een bierglas maken van in kervingen in het voorhoofd van genoemden X f 20. Mej. Z. te Asseldelft. Wegens het onge vraagd aan een juffrouw te Krommexxie geven van een karakterbeschrijving van een jonge dame, destijds bij laatstgemelde juffrouw in diexist; f 10. A. te Haarlemmermeer. Wegens het in strijd met de gewone beleefdheidsvormen be groeten van zijn broeder door een wandel stok op diens hoofd te leggen f 10 en f 23 aan den dokter voor repai'atiekosten. Mej. B. te Beverwijk. Wegens het. ont trekken aan zijn bestemmixxg van een fiets band, hetgeen een stilstand aan den gasmeter ten gevolge had, wat de gemeente geld kostte 2 maanden voorwaardelijk. C. te Beverwijk. Wegens het verkeerd ge bruiken van zijn vrijen tijd door uit verveling op een rijwielplaatje te gaan wrijven, terwijl er een stukje koperblik onder lag, hetgeen ten gevolge had. dat dit blikje op een rijwiel plaatje ging gelijken, zoodat een juffrouw dit later als zoodanig ging gebriuken. wat. haar in 't politiebureau bracht. 14 dagen gevange nisstraf. D. te IJmuiden. Wegens onattent lossen van een vischschuit, waardoor vijf tongexi in stede van in de mand oxxder zijn trui terecht kwa men: een maand voorwaardelijk. Rekening werd gehouden met de omstaxx- digheicl, dat 's mans dochter dien dag ver jaarde en hij dus in een bijzondere gemoeds stemming verkeerde. E. F. en G. te Haarlemmermeer. Wegens het onoordeelkundig en ontijdig plantexx van bloembollen bij zakken te gelijk in de schuur van G.'s oom ixx plaats van te wachten tot de eigenaar der bollen er hun de beschikking over gaf: 1 maand voorwaardelijk ieder en f 20 schadevergoeding. H. te Koog aan de Zaaxx. Wegens het ixx den trein aan den hoofdconducteur geven van een anderen naam, dan waarop deze krachtexxs zijn functie recht had en dien conducteur na- loopen zonder als diens assistexxt te zijn aan gesteld f 25. I. te Amsterdam. Wegens wegexxs volslagen gemis aan voor eexx weggebruiker ïxoodige kalmte door reeds in drift te geraken, wan neer een auto ixx volle vaart nog 5 centimeter afstand weet te bewaren en in die driftop welling den bestuurder een stomp toe te dienen f 6. J. te Zaandanx. Wegens het kleineeren van zijxx vader tegenover de ambtenaren der steun regeling, door er niet voor uit te komen, dat zijn vader hem te eten gaf. doch te zeggen, dat zijn broer het deed, wat deze niet ver plicht was en de ambtenaren bewoog J. uit- keering te geven. 4 dageix. K. te Koog a. d. Zaan. Wegens gemis aan beleefdheid tegeixover dexx burgemeester door aaxx diens vriendelijk verzoek om op het mi litiebureau te verschijnen niet te voldoen f 20. Een sluwe handelaar. Nog buiten de afrekening bleef een jong- mensch, dat in de gelukkige omstandigheid verkeerde, dat zijn ouders hun 40-jarig huwe lijksfeest zouden vieren, maar ixx de ongeluk kige, dat hij geen geld had oxn zijxx ouders bij die gelegenheid een tastbaar bewijs van zijn vreugde exx genegenheid te geven. En toen zag hij kans f 14 in zijn bezit te krijgen op eeix manier, die zijn scherpzinnigheid misschiexx eer aandoet, maar zijn karakter niet iix het verhaal omtrent het cadeau voor zijn ouders werd dan ook voor kennisgeving aangeno men. De jongen ging met zijn broer naar Aals meer, waar de laatste cyclamen wilde koopen en wel 45 potten voor f 15.75. Nu kan men al daar niet rechtstreeks van de kweekers koopen die bij de veiling zijn aangesloten; dat gaat over de veiling. De kweeker vulde dus in zijn veilingboek in 45 potten cyclamen voor f 15.75 en de jongen moest met het boek naar het veiliixggebouw. Hij had echter van 45 5 gemaakt eix van f 15.75 f 1.75, wat kan, omdat met potlood was geschreven. De blauwdruk daaronder was echter niet te veraxideren exx daarom gaf de joixgexx het veilingboek niet over, maar scheur de de nota eruit, welke hij ovex-reikte. Dit wordt ook geaccepteerd. Voor de veiling was het dus alsof maar 5 potten voor f 1.75 waren verkocht, hetgeen aardig met den gemiddelden prïis overeen komt en hii betaalde dan ook f 1.75, doch ont ving nu ook een bon voor 5 potten, welke hij aan dexx kweeker moest geveix om de cyclamen te krijgen. Het lag echter in de bedoeling van den broei om 45 potten te koopen en daaxwoor had hii ook geld meegegeven, zoodat- de jongen niet met zijn 5 potten-bon kon aankomena. Deze zou trouwens xxiet met den blauwdruk dei- nota kloppexx. Daarom veranderde de jongen op de bon weer 5 in 45 en f 1.75 in f 15.75 eix daarmee kreeg hij de 45 potten eix hield f 14 in zijn zak. Een eenvoudig kunstje, zou men zeggen en dat is het ook, maar het komt altijd uit, want als de kweeker de afrekening van de veiling kx-ijgt, ziet hij de fout. Zoo ook nu en zoo doende moest de jongen voor valschheid in geschrifte terecht staan. Er was geen gunstig rapport over den jongen, die tamelijk onhan delbaar is en de officier eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen De rechter ziet er blijkbaar juridisch iets ongewoons in. want hij deed geeix uitspraak, maar zal dit 9 Febx-uari a.s. schriftelijk doen Als we het wel hebben zit het in de vraag, in hoeverre hier van geschriften sprake is. die tot bewijs van eenig feit moeten dienen. TREKKERS PROPAGANDA-AVOND. Het bestuur van de Kemxemer Vereeniging voor Jeugdherbergen belegt op Woensdag 9 Februari a.s. een propaganda-avoixd in het Kennemer Lyceum te Overveen voor de bij de N. J. H. C. aangesloten trekkers en ver dere belangstellenden. Als spx-eker konxt dr. J. Melchior. leeraar M.O. te Amersfoort, ter wijl voorts een Jeugdherbergfilm en een ge- kleux-de bloembollenfilm wox-den vertoond. Getracht zal worden hier een commissie te vormen ter viering van het 10-jarig bestaan van de Vereexxigiixg in October a.s. Deze propaganda is een onderdeel van de winterpropaganda onder leiding van dexx propagandist. Bij een aantal doktoren zijn in de wachtkamers propaganda-portefeuilles ter inzage gelegd, terwijdoor middel van een circulaire de aandacht van jeugdvereeni- glixgen. oudercommissie- en hoofden van cholen werd gevestigd op de mogelijkheid een lezing met smalfilm of lantaarnplaatjes over jeugdherbergen te doen houden. KRUISWEG 59 HAARLEM legen zakelijke oi persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5 en hooger (Adv. ingez. Med.) FEESTAVOND „VILL AN DRY" REVUE: „WIJ DRAAIEN WEER". De groote zaal van ons Gemeentelijk Con certgebouw was gisteren op den propaganda- feestavond van de Vereeniging van Perso- xxeel in dienst van spoor- en tramwegen voor het „Herstellingsoord Viliandry" stampvol, en de steixinxing heeft heel den avoixd niets te wenschexx overgelaten, zoodat het doel, waar voor dit feest was georganiseerd, dus volkomen bereikt is. De heer Van Dam, die den wegens ziekte verhinderden heer Moltmaker, vex-ving, sprak de feestrede uit en wekte de aanwezigen op om de Vereeniging zoo veel mogelijk te steu nen, opdat Viliandry zich steeds meer zou kunnexx uitbreiden en ook in de toekomst aan haar schoone doel zou mogen blijven beant woorden. Het progi"amma van dezen propagaxxda- avond werd verzorgd door een Utrechtsch Revue- en Cabaretgezelschap, dat onder lei ding stond van den heer Anton Axitheunisse. Dit gezelschap is het best te vergelijken met het Haarlemsch Revue- en Cabaretgezelschap van derx heer Van Delden, al weet de heer Vaix Deldexx over het algemeen in zijn revues wat meer vaart te brengen. De revue „Wij draaien weer", welke de Utrechtsche dames eix heereix hier opvoerden, oixderscheidde zich in ïxiets van de revues, die wij doorgaans van dilettanten op het tooneel krijgexx. Het was dezelfde opeenvolging van chansons, solozang, dansen en sketches en de meeste sketches of eigenlijk alle haddeix wij reeds ixx vroegere revues gezien. In de aankleeding was het geheel nog al eenvoudig gehouden, maar de Ucave-girls droegen toch dikwijls aai-dige, fleurige costuums en zij vormden ook door hun met blijkbaren zorg ingestudeerde dansen het beste deel van deze revue. Vooral hun eerste optreden in een soort marionettendaxxs maakte een zeer goeden indruk door de gelijkheid en het rlxytme der bewegingexx en de kleurige, frissche harlekijxx-pakjes. Ook het Hallo! Hallo! van deze girls was dank zij de-pittige uitvoe- rixxg een geslaagd nummer. De komische ïxummers werdeix voornamelijk verzorgd door de heereix Johan van Deelen en Piet van Kooy, welke laatste heer tot groot vermaak van het publiek travesti-i-ollen ver vulde. Het succes, dat de heer Van Kooy oogstte met zijix cello-solo waarbij hij door mevrouw Van Kooy op den vleugel werd begeleid leek mij meer vex-diend dan zijn vrouwenrollen. Mevrouw Van Kooy. de zangeres van dit gezelschap, beschikt over een wat kleine, maar sympathiek klinkende stem en haar zang was zeker niet minder dan wij anders in revues gewoon zijn. Een daverend lachsucces had het mannen- kwartet „nu of nooit" en het gaf dan ook een grappige parodie, al was zij allerminst nieuw. Vaix de finales hield die vóór de pauze in haar huldiging van „Viliandry" het meest ver band met het eigenlijke doel van den avond en zij sloeg dan ook geducht in. En niet nxixxder was dit het geval met de „Vredes- finale". waarin het ons allen beheerschend vei-laxxgend naar vrede tot uiting kwam. Zoo was het dus ee~ revue vol afwisseling, die blijkens lxet herhaalde en warme applaus bii het publiek zeer in den smaak viel. De Utrechtsche dames en heeren hebben de stemming er in weten te brengen en dit zal ongetwiifeld het herstellingsoox-d Viliandry ten goede zijn gekomen. J. B. SCHUIL. W. BRAKEL OPFVT EF.N yERNIKUWDE WINKEL. Hedenmiddag opende de heer W. Brakel Jr. zijn geheel vernieuwde winkel Botermarkt 17. De heer Brakel had reeds jaren een winkel in dit pand. doch hij heeft thaixs zijn zaak geheel gemoderniseerd, o.a. is de lampekap- penafdeeling opgeheven. Het interieur van de winkel maakt een zeer frisschen indruk, de verschillende artikelen, radiotoestellen, stof zuigers, haarden, waschmachines. fietsen enz. zijn zeer overzichtelijk en keixnelijk met een vakmaxxshand opgesteld. De achtergrond, waar de artikelen tegen prijken bestaal uit licht crèixxekleurige wanden afgezet met licht- groexxe randen; een zeer stemmige combinatie In het midden van de winkel staat zoowaar een mmitatuur-lichtzuil, die het ixx deze om geving zeer goed doet. De winkel wordt in het geheel op indirecte wijze verlicht. Alles bij elkaar genomen heerscht er in de winkel eexx sfeer, waarin al de geboden artikelen tot hun recht komen, en waarin de klanten rustig hun keuze zullen kunnen bepalen. NEDERLANI) HE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Voor de Nederlandsche Maatschappij vooi Nijvei-heid en Handel houdt de heer A. F. Hac- cou, comm. der burgerwacht in Bloemen- daal, Vrijdag 18 Februari in de Sociëteit Ver eeniging een lezing over het onderwerp: .Economische verdedigingsvoorbereiding". EXAMENS. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagu voor het doctoraal examen i-echten «Vrijt Studierichting) de heer J. Vanderveldcn. te Bloemendaal. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: .Die Afrikaanse romantematologie", de heer P. J. Nienaber, geb. te Petrusburg, Oranje-Vrii- staat. Zuid-Afrika. Geslaagd voor het propaedeutisch examen In de Theologie de heer G. J. Lindijer en voor het cand. ex. in de Theologie mej. M. E. Mon- sees.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11