Haarlem's Dagblad INGRIJPENDE REORGANISATIE IN DUITSCHLAND. Mutaties in Duitschland Legerleiding geheel in handen van Hitier. Toenemende invloed van de partij op het leger. Fa. VAN BASTEN Damesbureautjes Negen inbraken te Haarlem opgehelderd. Ei, ei! 55e Jaargang No. 16756 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterclag 5 FeEruari 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertentiën; 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De zeer ingrijpende wijzigingen in de sa menstelling van de Duitsche regeering en de militaire leiding, waartoe Hitier gisteren is overgegaan, zullen in de geheele wereld sterk de aandacht trekken. Het bericht omtrent het te verwachten aftreden van den mi nister der Weermacht generaal Von Blom berg, dat deze gebeurtenis inleidde, zag er nog heel tam uit in vergelijking met het geen hu gebeurd is. Dat er meer achter zit dan -het 'huwelijk van Von Blomberg met zijn secretaresse, waarbij Hitler en Göring als ge tuigen optraden maar dat niettemin in strijd bleek met de traditioneele Pruisische officie ren-opvatting omdat het als een mésalliance werd beschouwd, is duidelijk. En er komen wat al te veel gezondheidsredenen bij de verleende eervolle ontslagen in het geding. Blijkens Hitler's dankbare afscheidsbrieven aan Von Blomberg en aan Von Fritsch, op perbevelhebber van het leger, wilden die beiden al eerder weg omdat zij het te kwaad hadden met hun gezondheid. Omtrent Von Dircksen, gezant te Tokio, wordt ook al be richt dat zijn gezondheidstoestand sinds ge- ruimen tijd te wenschen overliet en aan Von Neurath, thans vereerd met den post van voorzitter van den geheimen kabinetsraad inzake buitenlandsche aangelegenheden, die Hitier daarin van advies moet dienen, schrijft de Führer: „gij hebt mij opnieuw verzocht met pensioen te mogen gaan". Natuurlijk zullen er allerlei veronderstel lingen gelanceerd worden omtrent de be doelingen van al deze mutaties. Met zeker heid kan men alleen zeggen dat de directe regeeringsmacht van de Duitsche nationaal- socialistisehe partij er mee toeneemt, door dat Hitier zelf het ministerie van de Weer macht van Von Blomberg overneemt en voor al doordat Von Ribbentrop, de ambassadeur te Londen, minister van Buitenlandsche Za ken wordt. D'at gelijktijdig met het aftreden van- Von Neurath als minister van Buitenlandsche Zaken juist de ambassadeurs te Rome en Tokio, Von Hassell en Von Dircksen, van hun posten worden teruggeroepen en juist de am bassadeur te Londen in Von Neurath's plaats treedt moet wel sterk opvallen. Het ligt voor de hand, hieraan een wijziging in de buiten landsche politiek, ten aanzien van de zoo genaamde „as" Berlijn-Rome-Tokio te ver binden. Maar welke? Velen zullen geneigd zijn er uit af te leiden dat de samenwerking er niet sterker op wordt en zelfs het gelijk tijdige aftreden van den destijds-zoo-ge- ruch'tmakenden Von Papen, als ambassadeur te Weenen, er mee in verband trachten te brengen. Overigens was dit 'laatste aftreden inderdaad al meermalen aangekondigd. Beschouwingen omtrent een eventueele bui tenlandsche politieke beteekenis van de ge nomen beslissingen zijn op het oogenblik zeker nog voorbarig. Men weet er niets van. Met „men" bedoel ik dan allen die niet in de ge heime beraadslagingen van de Wilhelmstrasse ingewijd: zijn en misschien een paar buiten landsche kanselarijen. Het ia welbekend dat er van de motieven van een dictatoriaal ré gime heel weinig uitlekt en dat de Duitsche •bladen alleen mogen publiceeren hetgeen van hoogerhand is toegestaan ofwel bevolen. Der halve zal men op de eventueele gevolgen moe ten wachten eer men een antwoord op de thans rijzende vragen kan geven. De rest is politieke- tinnegieterij, die natuurlijk heel amusant kan wezen en vandaag in duizenden Duitsche bierhuizen en in tienduizenden bui tenlandsche café's opgang zal maken, maar niet op werkelijke feiten zal zijn gebaseerd. Hetgeen met dergelijke gesprekken veelal het geval pleegt te zijn. Niet minder gezellig is het daarom, te beproeven als profeet op té treden met de plezierige kans dat men binnen eenige weken triomfantelijk kan binnentreden met een: nou-wat-heb-ik-jullie-gezegd! Hetgeen, aangezien de herinneringen aan zulke gesprek ken zoo snel vervagen, niet eens precies juist hoeft te zijn. Wel blijkt weer dat Hitier nog steeds van krachtig en vooral van plotseling ingrijpen houdt en er bizonder prijs op blijft stellen, het Duitsche volk en de buitenwereld ineens voor een verrassing te zetten. De befaamde „raid" van 30 Juni 1934, die zoovelen het leven kostte en de aankondiging van verscheidene ingrijpende besluiten zijn daar even zoovele herinneringen aan, die vandaag weer naar hartelust kunnen worden opgehaald. R. P. Klemtoon valt op eerste lettergreep. j-R heeft eenige twijfel bestaan ''over de uitspraak van den naam van het jonggeboren Prin sesje. De meeningen waren ver deeld, men legt den klemtoon öf op de eerste of op de tweede öf op de derde lettergreep. Thans behoeft men echter niet meer te twijfelen, omdat het Prinselijk Paar den wensch te kennen heeft ge geven, dat de klemtoon op de e zal vallen, dus B a t r i x. Von Ribbentrop wordt minister van buitenlandsche zaken: Von Neurath voorzitter van den nieuw inge- stelden geheimen kabinetsraad. ADOLF HITLER heeft gisteren een aantal verstrekkende besluiten bekend gemaakt, tengevolge waarvan het kabinet, de weer macht en de diplomatieke dienst in het buitenland aanzienlijke wijzigingen hebben ondergaan. Ten aanzien van de legerleiding werd het volgende decreet ge publiceerd „Het opperbevel over de geheele weermacht in het Rijksministerie van Oorlog komt met zijn functies als „oppercommando der weer macht" en als mijn militaire staf direct onder mijn bevelen. Aan het hoofd van den staf van het oppercommando der weermacht staat de vroegere chef van het bureau Weermacht als „chef van het opper commando der weermacht". (Generaal Keitel.) Hij is in rang gelijk gesteld aan de Rijksministers. Het oppercommando der weermacht neemt, tegelijkertijd de zaken van het Rijksministerie van Oorlog waar en de chef van het opper commando der weermacht oefent namens mij de bevoegdheden uit, die tot nu toe de rijksminister van oorlog had. De taak van het opper commando der weermacht is in vredestijd volgens mijn aanwijzingen de uniforme voorbereiding der rijksverdediging op elk gebied te verzorgen. Von Ribbentrop vervangt Von Neurath. Von Ribbentrop. e Fuehrer heeft den ambassadeur te Lon den, Von Ribbentrop, ontheven van zijn ambt van ambassadeur te Londen en tot rijksminister van buitenlandsche zaken be noemd. Gezanten ontslagen. Tegelijkertijd heeft hij de ambassadeurs te Rome, Von Hasselt, te Tokio, Von Dircksen, en te Weenen, Von Papen, van hun ambt ont heven en ter 'beschikking gesteld. Geheime kabinetsraad ingesteld. Hitier heeft het volgende decreet inzake de instelling van een geheimen kabinetsraad uitgevaardigd: ,.Te mijner adviseering bij de leiding- der buitenlandsche politiek stel ik een geheimen kabinetsraad in. Ik benoem tot president van den ge heimen kabinetsraad den rijksminis ter baron Von Neurath. Ik benoem tot leden van den geheimen ka binetsraad: den rijksminister van buiten landsche zaken Joachim von Ribbentrop, den minister-president van Pruisen, rijksmi nister van luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen, generaal-veldmaarschalk Hermann Goering, den plaatsvervanger van den Fuehrer rijksminister Rudolf Hess, den rijksminister voor volksvoorlichting en pro paganda, dr. Josef Goebbels, den rijksmi nister en chef der rijkskanselarij dr. Hans Heinrich Lammers, den opperbevelhebber van het leger, generaloberst Walther Brauchitsch, den opperbeyelhebber der marine generaal- admiraal dr. Erich Raeder, den chef van het oppercommando der weermacht, generaal der artillerie Wilhelm Keitel. De loopende zaken van den geheimen ka binetsraad leidt de rijksminister en chef der rijkskanselarij. Generaal von Fritsch vervangen. Zooals uit deze mededeeling blijkt is de opperbevelhebber van de luchtmacht, Generaloberst Goering, tot generaal-veld- maarschalk benoemd en den generaal der ar tillerie von Brauchitsch benoemd tot opper bevelhebber van het leger, onder gelijktijdige bevordering tot Generaloberst. Deze is dus de opvolger van generaal von Fritsch. Jongste hervormingeen compromis Het gevoel, dat te Berlijn na den gedenk- waardigen avond van den vierden Februari overheenscht, is dat van verlichting, want sedert een week hadden zoo meldt Havas in verband met het uitstellen van de Rijks dagbijeenkomst en de kwestie-Von Blomberg, de meest fantastische geruchten de ronde gedaan. De veranderingen, die zich giste ren hebben voorgedaan, zijn zeer gewichtig. Er komt in tot uiting dat de partij een steeds grooteren invloed verwerft op leger, buiten landsche politiek en economisch leven. Dit economische leven was het uitgangspunt. De ten uitvoer legging van het vierjarenplan legt de bevolking steeds zwaardere lasten op. Het leger kon gemakkelijk het centrum worden van alle openlijke of verborgen tegenstanders. Het leger was geneigd zich te verzetten tegen al te drastische nieuwigheden op economisch gebied en critiek te oefenen op de godsdienst- politiek, het anti-semitisme en zelfs op de buitenlandsche politiek. Het moest op econo misch gebied in conflict komen met de totalitaire beginselen van het nationaal- socialLsme. Niettemin blijkt de reorganisatie van het leger een compromis. Daar hij in de onmogelijkheid verkeerde, het leger een minister en leiders te geven, die uitsluitend aan het nationaal- socialisme verknocht waren, nam Hitier de onmiddellijke leiding op zich doch het schijnt, dat Goering weldra geroepen zal worden Von Blomberg te vervangen. Ten aanzien van de instelling van een ge heimen kabinetsraad vraagt men zich af, of deze raad in zijn tegenwoordige samenstelling het initiatief van het ministerie van buiten landsche zaken, dat voor het eerst onder lei ding van een partijman staat, zal kunnen remmen. In de geheele crisis is de naam van Schacht, die als president van de Rijksbank eigenlijk demissionair is, niet genoemd. Niet temin staat het vast, dat men de verwijderde oorzaken van de reorganisatie van gisteren zal moeten zoeken in de geleidelijke afschaf fing van het stelsel van Schacht. Geen ministers zonder portefeuille Rijksminister baron von Neurath, die ont heven is van zijn ambt van rijkminister van buitenlandsche zaken, blijft rijksminister en wel met weglating van de tot dusver gebruikelijke toevoeging „zonder portefeuille". Bij deze gelegeenheid heeft de Fuehrer te vens bepaald, dat ook de overige rijksminis ters, die geen departement beheeren, voortaan den titel van minister zullen dragen zonder toevoeging van de aanduiding „zonder por tefeuille". Dreigde een militaire staatsgreep? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph and Morning Post" heeft van een bron. die hij als volkomen betrouwbaar beschouwt, een uitvoerig relaas ontvangen omtrent de Duitsche regeeringscrisis, welke zich achter de coulissen in de laatste tien dagen heeft voltrokken, aldus schrijft de Tel. Hieruit blijkt, dat op een gegeven oogenblik Hitier de situatie als zoo ernstig beschouwde, dat hij zijn positie door een militairen staatsgreep be dreigd achtte. Hij heeft toen snel en forsch gehandeld. Hij gaf bevel tot de arrestatie van generaal von Fritsch, den opperbevelhebber van het Duit sche leger. Deze arrestatie werd door Himmler, den chef der Duitsche po litie, zelf uitgevoerd, np wee dagen lang werd von Fritsch -11- gevangen gehouden op een plaats, die door de geheime politie was aan gewezen. Later werd hem toegestaan, naar zijn woning terug te keeren, waar hij zich gisteren nog steeds in huis arrest bevond onder bewaking van twee officieren. Vermoedelijk zal dit huisarrest thans worden opgeheven en dan natuurlijk ten stelligste wor den ontkend. De arrestatie geschiedde Dinsdag j.l. den dag, dat von Fritsch een diner zou hebben ge geven, waarop de Britsche en Fransche am bassadeurs waren uitgenoodigd en dat in al lerijl werd uitgesteld op grond van een „onge steldheid" van von Fritsch. Het is-thans mo gelijk, het verloop van de crisis met een be hoorlijken graad van nauwkeurigheid te re- construeeren. Rijksdag bijeengeroepen. De Duitsche Rijksdag is tegen Zon dag, den 20en Februari, te Berlijn bij een geroepen. (Vervolg op pag. 4.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) UW LEVERANCIER HEEFT 'T. (Adv. Ingez. Med.) Negentienjarige kantoorbediende de dader. Bekentenis afgelegd. De Haarlemsche ingezetenen'*» kunnen voor- loopig weer gerust ademhalen. Den laatsten tijd werden hier herhaaldelijk inbraken gepleegd, zonder dat het aan de politie mocht gelukken' den dader te arres teeren. Maar nu zit hij dan toch achter slot en grendel. De politie heeft namelijk Vrijdag middag aangehouden een 19-jarigen kantoor bediende uit Haai'lem, die verdacht werd, de ze inbraken te hebben gepleegd of pogingen daartoe te hebben aangewend. De jongen werd naar het Politiebureau aan de Smedestraat overgebracht, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. Het duurde niet lang, of hij legde een volledige beken tenis af. Zoo bekende hij te hebben ingebroken in perceel Parklaan 27, waar hij een bedrag van f 89 ontvreemdde. Verder maakte hij zich schuldig aan de volgende misdrijven: InbVaak in het kantoor en pakhuis van Kre- mer's Koffie- en Theehandel N.V., aan de Kromme Elleboogsteeg 8. Hier stal hij f 50. Poging tot inbraak in het kantoor van den Provincialen Waterstaat aan de Nieuwe Gyacht. Hier wordt niets vermist. Inbraak in den winkel van den boekhande laar H. aan de Oranjestraat, waar niets gesto len werd. Poging tot inbraak in het perceel Nieuwe Gracht 90. Inbraak in het Belastingkantoor aan de Zomerluststraat. Hier heeft de jongeman blijkbaar niets van zijn gading kunnen vin den. Inbraak in de Melkinrichting Hafam aan de Pieter Kiesstraat, waar een bedrag van ruim f 15 en een fototoestel buit werden ge maakt. Inbraak in de Ovei-hemdenfabriek van de firma Kerkvliet aan den Zijlweg. Van deze in braak werd geen aangifte bij de politie ge daan blijkbaar omdat hier alleen maar een kistje sigaren, eenige kettinkjes en een mesje ontvreemd werden. Tenslotte een poging tot inbraak in het kantoor van Bremer's Houthandel aan de Friesche Varkensmarkt, waar hij waarschijn lijk gestoord werd. Verder deelde de jeugdige delinquent mede, dat hij in totaal van het door hem ontvreem de geld ongeveer ƒ70.— had geschonken aan een vriend, een 18-jarigen musicus, te Haarlem woonachtig, die wist dat dit geld gestolen was. In verband hiermede werd ook deze musicus door de politie aangehouden. Deze jongen heeft eveneens bekend. In een logement te Amsterdam, waar de kantoorbediende zich den laatsten tijd schuil hield, werd door de politie het ontvreemde fototoestel in beslag genomen. Dief en heler blijven beiden in verzekerde bewaring. De politie zet het onderzoek voort. Het woord is aan Vosmaer: Een eenzijdig leven is maar half: eerst in het samen leven komt ieders leven tot zijn volle ontplooiing. (Nederland heeft in 1937 rond een milliard eieren uitgevoerd.) Al hebben dan de laatste zware jaren Ons land geen gouden eieren gelegd. De eieïuitvoer weet nog wat te klaren, Want een milliard is iets, dat toch wat zegt. Een één met negen eierronde nullen. Is een milliard, een duizelend begrip, Daar kon het buitenland geducht van smullen, En 't is een pracht getuigschrift voor de kip. Men moet niet op z'n eieren zitten blijven, Veel beter wordt er iets mee uitgevoerd, Hoewel 'k als leek er nauw over durf schrijven, In 't vorig jaar is -goed ge-eierboerd. Ons land kan een voorspoedig eiland wezen. Wanneer het zich daarop heeft ingesteld. De vreemdeling kiest, naar wij kunnen lezen, Wat -gaarne onze eieren voor zijn geld. En was de prijs niet mooi. dien men kon maken, Een appel en een ei was 't op z'n minst, Zelfs dan, al deed men vroeger beter zaken, Bleef nog een appel (voor den dorst) als winst. MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij de Hyacin- thenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.per maand. Bevragen op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dort- straat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) VEILIGHEID VOOR ALLES. Onze ondervinding heeft ons geleerd, dat, wan neer eens een controle wérd gehouden over alle in gebruik zijnde huistrappen en ladders, er zeker 80 zouden worden afgekeurd, om dat ze onbetrouwbaar of levensgevaarlijk zijn. Iedereen die ze verkoopt heeft nog geen ver stand van trappen. Sinds de alom bekende Haarlemsche Klompen centrale zooveel werk maakt van gegaran deerde, veilige hooge trappen en ladders, is het gevarencijfer merkbaar lager, evenals de prijs. De verstandige wacht nu niet meer tot de trap of de hals gebroken is. Honderden gaan er dan ook toe over, wanneer het om een veilige trap gaat, deze van „De Klompencentrale" te betrekken op het Pleintje Reitzstraat 1 en Dr. Leydsstr. 10, Telef. 11785. Keuze uit 156 maten en soorten. Overal heen wordt franco thuis geleverd. Het adres is alge meen bekend en ook aanbevelenswaardig. Het is een oude zaak, waar bijna iedereen uit Haarlem of omgeving reeds eenige malen is geweest om andere nuttige practische huis houdelijke artikelen te koopen, o.a. keuken stoelen, strijk- en keukentafels, wasch-, en wringmachines, wringerbokken enz U denkt maar aan het pleintje. Een kind kan U den goeden weg wijzen naar meer veiligheid. (Adv. IngezMed.) HEDEN: 16 PAGINA'S Een 19-jarig kantoorbediende te Haarlem heeft bekend 9 inbraken te hebben ge pleegd. 1 De naam van Prinses Beatrix moet uitge sproken worden met klemtoon op de e. 1 Ingrijpende wijzigingen in het Duitsche kabinet en leger. 1 en 4 De Ned. Ford Fabriek keert 14 pet. slot- dividend uit. 3 De regeering overweegt de gemeenten meer financieele vrijheid te geven. 3 De mogelijkheid van nieuwe heffingen wordt door de regeering onderzocht. 3 De Koninklijke Familie heeft gisteren een rijtoer door Baarn en Soestdijk gemaakt. 3 De gemeenten moeten leven van de op brengst van zeer gevoelige belastingen. 3 Het bombardement van de „Alcira". 4 Opstand te Kanton voorkomen. 4 Bioscopen 3 Minder kinderwagens en meer rolstoelen? 15 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Mutaties in Duitschland. 1 P. v. d. Hem: Een, twee, in de maat. 3 Van een bijzonderen medewerker: Lord Byron 1788—1938. 5 W. S.: Als het Kindje binnenkomt.5 Sport in 't korf. g C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. 7 Jules Kammeijer; Blijft Fit. 7 J. B. Schuil: Adolphe Engers. 3 Financieel Economisch Weekoverzicht; De sceptische ontvangst van het rapport- Van Zeeland. g Van onzen Weenschen correspondent: Weensche curiosa in veiling. n J. B. Schuil: Feestavond Villandry. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1