Wat vrijer financieel beheer voor de gemeenten Zij kon niets optillen Andere belastingverdeeling bepleit. EEN TWEE, IN DE MAAT Ned. Ford keert 141 slot-dividend uit. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 HA'AREEM'S DAGBEAD 3 EERSTE KAMER. Regeering beraadt er zich nog over. Zoeken naar nieuwe middelen aan den gang. DEN HAAG Vrijdag. Minister van Boeyen is het type 'van den zeer degelijken Nederlander. Met een bij kans onbegrensde breedvoerigheid kan hij zelf op detail-kwesties ingaan. Vandaar, dat hij wel zeer veel tijd noodig had om den heeren senatoren van antwoord te dienen ter zake van al wat zij bij „Binnenlandsche Zaken" hadden aangevoerd. Naar aanleiding van de soc. dem bewerin gen als zou de Bijzondere Vrijwillige Land storm ten doel hebben speciaal het Marxisme te bestrijden, ging de Minister met kracht tegen deze z.i. volkomen ongemotiveerde be schuldiging in! Terzake van de Luchtbescherming vernamen we o.m,, dat de Regeering nog lang niet toe is aan een hergroepeering der gemeenten in de gevarenklassen van de betreffende wet. Tot dusverre kon alleen grootendeels organisato risch werk gedaan worden. Voor de te treffen voorzieningen is een weloverwogen plan ge maakt: de gemeenten zullen weldra weten, waaraan ze toe zijn. Wat de wenschelijkheid van samenvoeging van kleine gemeenten aangaat, wil de Mi nister geval voor geval beoordeelen. Te spoedig zal deze bewindsman de wenschelijkheid hier van zeker niet aanwezig achten. Aan gemeen telijke samenwerking geeft hij de voorkeur en pas als men langs 'dien weg eventueele moei lijkheden niet kan oplossen, zal z.i. samen voeging mogelijk aan de orde dienen te komen. Mr. v. Vessem kreeg te hooren, dat de door hem 'gewenschte wijziging van de Kieswet, waardoor benoemde afgevaardigden ook zon der nog him geloofsbrieven te hebben ingezon den zullen kunnen bedanken, bij de eerst volgende herziening dier wet aan de orde zal kunnen komen. Ander punt: burgemeestersbenoemingen. Het behooren tot zekere politieke groep geeft, al dus de minister, nog geen aanspraak op be noeming. De totale geestesgesteldheid van de candidaten wordt hierbij in aanmerking ge nomen, zulks met inbegrip van politieke en godsdienstige inzichten teneinde de grootst mogelijke overeenstemming te bereiken met de meest gangbare opvatting in de gemeente. Aldus kan er natuurlijk ook 'n eind komen aan nu nog wel aanwezigen achterstand en on billijkheid, ofschoon dit aan 't adres der soc. democraten de Minister niet «-opzette lijk wil meewerken aan het „inhalen van achterstand" van eenige politieke partij. Betrekkelijk zeer vluchtig maakt de Minis ter zich af van het woningbouwvraagstuk en van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Eerstgenoemd vraagstuk achtte de heer v. Boeyen yoorzoover het de kleine gemeenten betreft in verband met de over zichtelijkheid gemakkelijk oplosbaar. Maar t.a.v. de groote gemeenten moet opnieuw be studeerd of op bepaalde gebieden behoefte bestaat aan uitbreiding der woningproductie. Daarbij wil de minister aan den particulieren woningbouw gelijke kansen geven als den ge meentelijken woningbouw. En nu het moeilijke probleem der finan cieele verhouding, alsmede in dat verband dat van de gemeentelijke autonomie. Deze wordt heusch niet blijvend beknot door den Haag. Doch men moet in elk geval bedenken, dat men de financieele gemeentelijke onafhan kelijkheid niet zoover doorgevoerd wenscht te zien, dat het besef verloren gaat, dat men den samenhang met het groote geheel der overheidsuitgaven in het algemeen in het oog hoort te houden. Wat nu de gewenscht geachte scheiding tusschen gewone èn crisis-armenzorg betreft, deze ligt ten grondslag aan de regeling in zake het werkloosheidssubsidiefonds. De Mi nister stipte terloops de verschillende moei lijkheden aan, die zich ten dezen (kunnen) voordoen en merkte vervolgensop, hoe de verschillen tusschen woon- en werkgemeen- ten hoe langer hoe meer vervagen, wat ook op belastingterrein waarneembaar, is Verder bezuiniging, toevloeiing van meer middelen, of beide tezamen ziet daar de 3 mogelijkheden welke zich, in theorie, zouden kunnen voordoen bij het zoeken naar een betere oplossing. Applaus begroette tenslotte de mededeeling van den heer v. Boeyen, dat de Regeering zich beraadt omtrent de vraag of het mogelijk zal zijn aan de gemeenten wat meer vrijheid ten aanzien van het finan cieel beheer te verleenen en over de vraag of er, laat 't dan wezen in bescheiden mate, nog nieuwe middelen gevonden kunnen wor den. Z.h.st. nam de Kamer de begrooting van Binnenlandsche Zaken aan. Na de koffie drongen Mr. v. Rappard (liib.) en Mr. Kal ff (c.h.). beiden warme plattelands-kampioenen en geestdriftige Tie- lenaars, er op aan, dat het heerlijke melk koetje, het P.T.T-bedrijf W/< millioen jer jaar overschat: het is om van te watertan den, zei Mr. Kalff een klein beetje min der zakelijkheid aan den dag moest leggen wat de spaarzaamheid i.z. postbestellingen ten plattelande betreft. Van de post kwam Met een hoeveelheid trotyl naar Nederland gekomen. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag de zaak tegen den 52-jarigen koopman A. J. F. uit Rotterdam behandeld. F. kwam op 15 October j.l. van Antwerpen naar Nederland en nam daarbij zijn weg door Zeeuwsch Vlaanderen. Te Sas van Gent werd hij aangehouden door de commiezen, die in hem een smokkelaar meenden te zien. Zij vonden op hem artikelen, die wel geen smokkelwaar zijn, doch waarvan het vervoer volgens den officier van justitie in strijd is met de wapenwet. De gewraakte artikelen bestonden uit een hoeveelheid van ongeveer 3VI> kg. trotyl, een stof, welke wordt gebezigd voor het doen ex- plodeeren van handgranaten en bommen en een vijftal slagpijpjes met gevaarllijke stof. Verdachte verklaarde, dat hij aanhanger van de leer van Lenin en Stalin, doch geen aangesloten communist meer en ook geen terrorist was. De Officier van Justitie achtte den man toch zeker een staatsgevaarlijk persoon en geloofde niet. dat het gevaarlijke goedje voor de regeeringsgetrouwe Spanjaarden was be stemd, zooals F. wilde doen voorkomen. Daar voor was de hoeveelheid te gering. De Officier van Justitie vordèïde twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. Ir. H. van Minister van Zaken men bij de radio terecht, toen prof. Kra il enburg (v.d.) opkwam tegen de intrek king der omroepvergunning voor den vrij denkers-omroep Daarna weer 'n plattelands-pleidooi bij monde van den heer v. Voorst tot Voorst (r.-k.)„ die voor snellere bezorging alsmede voor snellere doorvoering van de automatiseering van de telefoon opkwam. Mr. v. Vessem (nat.-soc.) klaagde over het z.i. veelal te lage peil van sommige radio uitzendingen, terwijl de heer de Zeeuw (s.d.) zich bij Prof. Kranenburg aansloot en verder het incident besprak van de uitzen ding' van den „Oranje-lol" op de Rotterdam - sche beurs, waar men zich aan anti-socialis tisch gezang te buiten was gegaan. Van 's Ministers antwoord zij slechts ver meld, dat hij daarin op den voorgrond plaat ste, dat allerlei geuite wenschen toch kwalijk voor inwilliging in aanmerking kunnen ko men, als men behoorlijk rekening houdt met de daaraan verbonden bedrijfskosten. Dat de radio-programma's al te veelvuldig op te laag peil zouden staan ontkende de minister, die overigens nogmaals betoogde, dat de uitzen dingen een thesisch, niet een polemisch ka rakter hooren te hebben. Ook deze begroo- ting g;"~ er z.h.st. door. E. v. R. Kinderbijslagfonds voor het bloembollenbedrijf. De aanstaande uitkeeringen. De Commissie van Beheer van het Bijslag fonds voor het bloembollenbedrijf maakt be kend, dat de tweede uitkeeringen dezen win ter zullen plaats vinden overeenkomstig on derstaande regeling: Uiterlijk 10 Februari a.s. moeten belang hebbenden zich aanmelden, die werken bij werkgevers: te Bennebroek bij P. v. Lierop, Schoollaan 22; Overveen bij G. v. d, Veldt, Rollandspad 15; Warmond bij H. J. Weijers, Dorpstraat B 214; Wassenaar bij P. v. d. Meer, Oostdorperweg 23, Breezand en Anna Paulowna bij L. Elf ring, Molen vaart: Juliana- dorp en Koegras bij W. Tamis, Kortevliet 30; 't Zand bij Jac. Bleiendaal, Boschweg. Voor de overige plaatsen: Afdeeling Egmond 10 Febr. van 77 bij S. Bruinenberg, Zeeweg. Afdeeling Limmen 10 Febr. van 88 1/4 uur Piuszaal. Afdeeling Hillegom 11 Febr. van 5%7 uur R.K. Volksbond. Afdeeling Lisse 11 Febr. van 5VzIV2 uur R.K. Volksbond. Afdeeling Sassenheim 11 Febr. van 5Vz6 uur geb. K.S.A. Afdeeling Oegstgeest 11 Febr. van 6 Va7 uur St. Willibrordusgeb. Afdeeling Noordw.hout 11 Febr. te 8 uur geb. v. werkloozen a. d. Schoolstraat. Afdeeling Noordwijk 11 Febr. van 8 3/4 9VZ uur Juvenaat. Afdeeling Voorhout 11 Febr. te 9 uur Boek horstlaan 14. Afdeeling Heemstede 11 Febr. van 6V27 uur R.K. Volksbond. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat men voorzien moet zijn van familie- register, verklaring (en) van de (n) werkge ver (s) en zich persoonlijk op aangegeven tijdstip moet aahmelden. „Vele jaren heb ik geleden aan rheumatische pijnen, die steeds erger werden, zoodat ik ten slotte zelfs niets meer kon optillen. Mijn han den waren totaal machteloos, terwijl ik steeds door mijn heele lichaam pijn voelde. Ten einde raad, heb ik na allerlei middelen te hebben geprobeerd, mijn toevlucht genomen tot TOGAL-tabletten en een TOGAL-kuur doorgemaakt, die mij veel baat heeft gegeven. Nu kan ik mijn huiswerk weer verrichten en voel ik mij een geheel ander mensch". Aldus schrijft ons Mej. W. Wanneer U dus lijdt aan rheumatische pijnen, jicht, spier- of zenuwpijnen, neem dan ook eens de proef met het wereldvermaarde middel TOGAL. Bij alle apothekers en drogisten vanaf f 0.80 Het geheim der Togal-tabletten is hun heilzame werking op bloed en Inwendige organen, waaruit zij de onzuiverheden, de eigenlijke oorzaak van vele pijnen en ongemakken, afdoende verwijderen. (Adv. Ingez. Med.> Gemeenten verkeeren tegenover het Rijk in nadeelige positie. Woongemeenschap krijgt vee meer dan werkgemeenschap. Steeds grooter uittocht naar Villadorpen. oor de vereeniging van liberale leden van Provinciale Staten en gemeentebesturen hield prof. dr. N. J. Polak Vrijdagavond te Utrecht een inleiding over de verdeeling der belastingen tusschen rijk en gemeenten. Spreker zette aan de hand van cij fers uiteen, dat, vooral sedert de ver hooging van de invoerrechten en de omzetbelasting, de belastinginkomsten van het rijk aanzienlijk minder on derhevig zijn aan fluctuaties door verandering van prijsniveau en omzet- grootte dan die van de gemeenten. Het allergevoeligst daarvoor zijn naar spre kers meening de progressieve belastingen naar het inkomen, daarop volgen de progres sieve belastingen naar bezeten en geërfd vermogen en de progressieve belasting naar huurwaarde en andere uitzonderlijke tee kenen van welstand. In een derde klasse van gevoeligheid bracht spreker de omzetbelas ting, de dividend- en tantième-be lasting, de invoer-, statistiek-, zegel- en re gistratierechten, de belasting op openbare vermakelijkheden en nog enkele kleinere hef fingen. Weinig gevoelig achtte hij de coupon belasting, een aantal accijnzen in de zake lijke belasting op het bedrijf en bijkans on gevoelig eenige andere accijnzen, de grond belasting, de rijwielbelasting en de motorrij tuigenbelasting. Van de totale belastingin komsten vormen nu naar sprekers bereke ning: bij de bij het gezamenl. rijk: gemeenten; De allergevoeligste belastingen 13 1 De belastingen v.d. 2e graad van gevoeligheid 12 De belastingen v. d. 3e graad van gevoeligheid 39 de weinig gevoelige belastingen 17 de bijkans niet gevoelige bel. 19 45 1 100 100 De belastingen ten bate van het Gemeen tefonds en het Werkloosheidssubsidiefonds, welke beide fondsen over de gezamenlijke ge meenten worden gedistribueerd, zijn in deze opstelling onder de gemeentelijke inkomsten gerekend. Gemeenten in moeilijk parket. Het is begrijpelijk, dat onder der gelijke omstandigheden gemeenten, die op hooge lasten zitten, in moei lijkheden geraken. Van de gemeen telijke belastinginkomsten is bijkans de helft uitermate gevoelig voor prijs- en conjunctuurveranderïngen, is drie kwart zeer gevoelig daarvoor. Zijn zulke gemeenten dan nog on dernemers van gevoelige bedrijven, zooals haveninrichtingen, vervoer, kracht, industriegrond, dan is hun inkomen wel zeer precair. Om de rekening sluitend te maken moeten zij dan hun tarieven verhoogen of aan recht- matigen drang naar verlaging weerstand bie den. Voor die verhooging hebben zij bijna geen andere objecten dan opcenten op de uiterst gevoelige inkomsten- en gemeenten- fondsbelastingen en op de zeer gevoelige per- soneele en vermogensbelastingen. De bezwa ren van de opcentenverhooging op het per soneel zet spreker nog eens in het bijzonder uiteen. Voorts worden onder zulke omstan digheden hoog noodige verlagingen of af schaffingen tegengehouden, b.v. van de be- drijfstarieven, de zakelijke belasting op het bedrijf, de precariorechten en de personeele belasting op bedrijfsperceelen. Het ongeluk wil nu, dat de contribuabe- len zich gemakkelijk aan den hoogen druk dezer belastingen kunnen onttrekken door te verhuizen naar gemeenten, die niet zulke zware lasten hebben te dragen. Want de voornaamste belastingbronnen zijn op woon plaats georienteerd. De gemeenten worden nog steeds, alsof er in de laatste kwart eeuw geen verkeersontwikkeling ware geweest, ver ondersteld, woon- en werkgemeenschap te gelijk te zijn. Maar de woongemeenschap is een geheel andere geworden dan de werkge meenschap. En de belastingplichtigen dragen vooral aan hun woongemeenschap bij, veel meer dan aan hun werkgemeenschap. Spreker schetste de vicieuze cirkel, waarin men hier ronddraait. Steeds meerdere uit tocht van koopkrachtigen uit de steden naar de villadorpen, steeds hoogere belastingen en slechtere voorzieningen in die steden, ver dere uittocht, zelfs van de bedrijven, ver spilling van verplaatsingskosten en tenslotte verarming van de steden, vergrooting van den afstand tusschen de sociale klassen. Annexaties zouden niet baten, daarvoor liggen de lustoorden te ver van de werkplaat sen en zijn ze te gemeenschappelijk voor ver schillende werkgemeenten (Wassenaar—den Haag Rotterdam, Baarn Amsterdam Utrecht, BloemendaalHaarlemAmster dam). Nieuw stelsel van belastingverdeeling. Spreker ontwikkelde een stelsel van belas tingverdeeling tusschen de gemeenten naai de beginselen, die de Volkenbond en de inter nationale kamer van koophandel voor verdee ling van belastingen tusschen de staten heb ben aanvaard, en wel zoodanig, dat met ver mijding van dubbele heffing de opcenten op inkofhsten-, gemeentegrond- en vermogens belastingen zouden ten goede komen: voor wat betreft inkomen uit onroerend goed aan de gemeente, waar dat onroerend goed is gelegen; voor wat betreft inkomen uit eigen onder neming en directeurs- en commissaristantiè mes aan de gemeenten, waar de onderneming haar bedrijf uitoefent; voor wat betreft salarissen, loonen en andere arbeidsinkomsten aan de gemeenten, waar de arbeid doorgaans wordt verricht of het vaste uitgangspunt voor de verrichting van zwer vende arbeid zich bevindt; voor wat betreft opbrengst van roerend ver mogen aan de gemeente, waar de belasting plichtige woont. Versmade liefde Vreemde jongeman bij een vreemde daad gearresteerd. Vrijdagmiddag vervoegde de 21-jarige werk- looze S. uit Utrecht zich bij een wapenwin kel in de Nobelstraat aldaar. Hij wenschte een revolver te koopen, waarom hem door den winkelbediende eenige exemplaren werden ge toond. Vervolgens wenschte S. nog patronen te zien. Toen ook deze op de toonbank lagen greep de klant plotseling een revolver en eenige patronen en wilde zich daarmede snel uit de voeten maken. De winkelbediende, die door het opvallende en zenuwachtige optre den van den klant reeds direct wantrouwen had gekoesterd, greep den vluchtenden jonge man, met wien hij weldra in een hevig ge vecht gewikkeld was. Voorbijgangers, die op het tumult kwamen aanloopen, leverden S. aan de inmiddels aangekomen politie over, die hem medenam naar het bureau. De jongeman, wiens eigenaardig optreden vermoedelijk aan een versmade liefde te wij ten is, heeft getracht in de cel een einde aan zijn leven te maken. Dit kon evenwel nog tij dig worden voorkomen. Hij zou ook voor het zelfde doel een revolver hebben willen bemach tigen. DRIEJARIG KIND OVERREDEN Op den hoek van de Van Boetzelaarstraat en de van Beuningenstraat te Amsterdam is Vrijdagmiddag een jongetje van drie jaar, dat onvoorzichtig overstak, onder een fiets terecht gekomen. De G. G D. heeft het kind met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelmina- Gasthuis gebracht. Mussolini wil bij Hitler in den pas blijven, Jaardividend 20 °/o In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad van Beheer der N.V. Nederland- sche Ford-automobiel Fabriek werd besloten aan de jaaulijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het slot- dividend te bepalen od 14 pet. (v. j. 7 pet hetwelk tezamen met het in December jl' uitgekeerde interim dividend van 6 pet. een jaardividend vormt van 20 pet. over het boek jaar 1937. (Over 1936 bedroe* het totaal- dividend 10 pet.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5