BALLANGRUD WERELDKAMPIOEN Megan Taylor ONTTROOND Wereldkampioenschappen Schaatsrijden te Davos wereldkampioen Kunstrijden voor dames C. Colledge tweede Jan Langendijk sneller dan ooit te voren Nieuw wereldrecord op de 10.000 m. (Cecilia Colledge, wereldkam pioene kunstrijden op de schaats die in den titélwedstrijd van dit jaar na de verplichte figuren nog de leiding had, zag zich in de tweede helft den titel op het nippertje ontnomen door Megan Taylor.) Prachtige ritten van Langedijk. Op den tweeden dag van de wereldkam pioenschappen in het hardrijden op de schaats is de Noor Ivar Ballangrud. dank zij zijn schitterend rijden op de 1500 Meter en zijn phenomenale prestatie op de 10.000 me ter. er voor de vierde maal in geslaagd, den titel te veroveren. Ballangrud reed op de 10.000 meter tegen Mathisen. Beiden gingen gelijk door de fi nish na een zeer opwindenden rit; voor hen werd een nieuw wereldrecord van 17 min. 14.4 sec. genoteerd. Het oude wereldrecord stond op naam van Armand Carlsen (Noorwegen) met een tijd van 17 min. 17.4 sec., gevestigd op 5 Fe bruari 1928 te Davos. Het was dus precies tien jaar oud. Voor Nederland deed zich het zeer verheu gende feit voor. dat Jan Langedijk er in riaagde, op de 10.000 Meter zijn persoonlijk ■ecord met niet minder dan 15.5 sec. te ver beteren en op 17 min. 28.2 sec te brengen, "ndien hij in de laatste ronde niet gevallen vas, zou zeer waarschijnlijk ook door hem -et wereldrecord van Carlsen zijn verbeterd. "Iet was de rit van zijn leven. Alle buitenlandsche officials waren a f over zijn prestatie. Het succes van Langedijk in deze twee- caagsehe wedstrijden, is wel buitengewoon Langedijk heeft den naam van ons land schitterend opgehouden. groot geweest. Met zijn achtste plaats in de algemeene rangschikking, zijn derde plaats op de 10.000 meter en zijn vierde plaats op de 5.000 meter mag ons land alleszins te vreden zijn, vooral indien men bedenkt, dat het puikje van 's werelds snelste rijders te Davos aan den start zijn geweest. Zijn punten-aantal in de Nederlandsche rangschikking ging Zondag door zijn schitte renden tijd op de 10.000 meter opnieuw flink naar beneden. Met 45 sec.. 2 min. 20.5 sec., 8 min. 28.5 sec. en 17 min. 28.2 sec., over resp. 500. 1500. 5.000 en 10.000 meter, -heeft hij zijn puntenaantal thans tot 195,09 terug gebracht; Van der Scheer staat op 196.30 en Heiden op 197.51. Aan de uitslagen van de 1500 meter ont- leenen we; 1 Engnestangen 2 min. 15.9 sec. 2 Ballangrud 2 min. 16.1 sec. 3 Berzins 2 min. 16.4 sec. (nieuw Letlandsch record). 13. Langedijk 2 min. 21.9 sec. 14 Koops 2 min. 23.9 sec. Langedijk's pech hij de 10.000 meter. Onze landgenoot Langedijk reed tegen Wazulek. den Oostenrijker, die nog redelijke kansen op den kampioenstitel had. Regelmatig noteerden wij voor Langedijk ronden van 41 sec., zoodat hij dus aanzien lijk beneden zijn eigen schema bleef, zes, zeven seconden liep hij op zijn schema in, het werden er acht. negen, zelfs tien. Rustig reed hij door en nadat er 6.000 meter op za ten, riepen de officials elkaar toe: „dat kan een nieuw wereldrecord worden!" De spanning steeg met elke ronde. Zou de Nederlander het halen? Op de tribunes voelde men, dat er iets bijzonders ging ge beuren. De bel luidde voor de laatste ronde: de mogelijkheid, het wereldrecord van Ar mand Carlsen van 17 min. 17.4 sec, te ver teren. lag binnen het bereik van Langedijk. Een kreet ging op: in de voorlaatste bocht had Langedijk het ongeluk te vallen. Hij gleed door en kwam in de buitenbocht te recht. Vrij snel stond hij weer op. doch moest opnieuw vaart nemen. Wazulek was zooveel achter geraakt, dat. toen Langedijk weer op volle snelheid liep. de Oostenrijker nog steeds een vijftal meters achter hem lag. De baanwachter vergat Langedijk met zijn vlag te beduiden, dat hij de buitenbocht moest rijden, zoodat onze landgenoot de binnenbocht nam. Gelukkig zag Langedijk nog bijtijds, dat hij de ver keerde baan te pakken had. Midden in de bocht, welke hij overigens reeds zoo groot mogelijk had genomen, ging hij naar de bui tenbaan over. Beide rijders gingen tenslotte gelijk door de finish. Voor Langedijk en Wazulek werd dezelfde tijd 17 min. 28.2 sec. genoteerd, waarmede de Hollander dus niet minder dan 15.5 sec. van zijn eigen tijd afhaalde. En die val heeft hem minstens tien secon den gescheeld, dat was althans de opvatting van de meeste deskundigen. Binnen wereldrecordtijd In de volgende serie reden Ballangrud en Mathisen tegen elkaar. De chronofneters we zen uit. da! het ook nu zeer snel ging. Tot in de laatste ronde bleven zij bij elkaar On der enthousiast gejuich werden' de laatste vier honderd meter gereden. Op het laatste Dit is de IJmuidenaar Prins, die den cenigen goal in den wedstrijd Storm vogelsFeijenoord gesco,')d heeft. rechte einde was de tweekamp zoo mogelijk nog opwindender. Met miniem verschil, wel licht enkele centimeters, kwam Ballangrud het eerst door de finish in den tijd van 17 min. 14.4 sec. Het -wereldrecord van Carlsen was met pre cies 3 seconden verbeterd. Voor Mathisen werd eenzelfde tijd opge geven. zoodat ook hij dit wereldrecord op zijn naam heeft gebracht. Opnieuw was er dus reden tot juichen voor de Noren: in diepe stilte werd hun volkslied ten gehoore gebracht. De strijd om den titel was intusschen be slist: Ivar Ballangrud had den titel veroverd. Voor de vierde maal heeft Ballangrud het wereldkampioenschap behaald. Aan de uitslagen van de 10.000 meter ont- leenen we: 1 Ballangrud 17 min. 14.4 sec. (wereldre cord); 2 Mathisen. zelfde tijd (wereldrecord); 3 en 4 Langedijk en Wazulek. beiden 17 min. 28.2 sec.; 8 Koops 17 min. 59.4 sec. Het eindklassement luidt: l en wereld kampioen: Ballangrud (Noorwegen) 190.907 punten. 2 Wazulek (Oostenrijk) 192.233 punten; 3 Mathisen (Noorwegen) 192.660 punten; 8 Langedijk (Nederland) 195.560 punten: 9 Parkkinen (Finland) 195.663 punten; 10 Koops (Nederland) 200.797 punten. Megan Taylor heeft Zondag bij de wreldkampioenschappen Kunstrijden voo r dames Cecilia Colledge ont troond. Uit STOCKHOLM: Door op schitterende wijze haar vrije figuren uit te voeren, heeft de jonge Engelsche kunstrijderes Megan Taylor haar landgenoote en titel-verdedigster Cecilia Colledge onttroond en het wereldkampioen schap kunstrijden voor dames behaald. Er kwamen Zondag slechts elf rijdsters uit, daar de Oostenrijksche Emmy Putzinger bij het oefenen geblesseerd was en niet kon deel nemen. Megan Taylor voerde zeer moeilijke figuren op zorgvuldige en gracieuse wijze uit, zoodat de jury niet aarzelde, haar prestatie hooger aan te slaan, dan die van Cecilia Colledge, die er toch ook zijn mocht. Megan Taylor zette door deze hoogere waardeering haar geringen achterstand na de verplichte figuren om in een voorsprong, die haar tot wereldkampioene maakte. Op de derde plaats eindigde de voor de Vcr- eenigde Staten rijdende Weensché Hedy Ste- nuf. De viere plaats was weer voor een En gelsche rijdster, Gladys Jagger. Cecilia, een naar geval, Wanneer men er al half op rekent, Dat men den titel winnen zal Tja, ik begrijp wat dat beteekent. Nadat je op den eersten dag Het best van allen had gereden, Was 't een bijzonder hard gelag, Om toch te eindigen als tweede. Cecilia, het is een strop, Maa^toch, probeer om niet te treuren, Kom houd het jonge hoofdje op, De beste kan zooiets gebeuren. Je bent zoo jong, het volgend jaar Kun je dien titel weer herkrijgen, Dus moedig aan het trainen maar, Alleen zóó kan je kans weer stijgen. En denk er dan intusschen aan, Je hoort nog tot de eerste krachten Wij, die wel andre schaatsen slaan, Blijven je ook als tweede achten. En treur je desondanks nog na, Kom dan eens kijken, beste tweede, Wanneer ik aan het schaatsen sla, En.... wees weer met jezelf tevrede... Engnestangen neemt revanche. De loting had uitgewezen, dat Engnestan gen in de laatste serie alleen over de baan moest gaan. Geestdriftig aangemoedigd dooi de vele toeschouwers, die zich op de tribunes van het clubshuis bevonden, nam de 28- jarige Noor op schitterende wijze de bochten. Zeer snel ging hij door de rechte einden. Voor menigen insider bleek het evenwel een groote verrassing te zijn. toen een luid ge juich aankondigde, dat Engnestangen het anderhalf uur tevoren gevestigde wereldre cord van Freisinger met 0.1 sec. had verbe terd. De wilskrachtige Noor had zijn doel be reikt. Met 'n tijd van 41.8 sec. had hij dit wereldrecord op zijn naam teruggebracht. Fraaie prestatie van Langedijk. Langedijk kwam in zijn serie tegen den Let Berzins uit. Deze was een goede gang maker voor den Noordhollander, die het eerst de buitenbaan had. Men kon aan zijn rijden zien, dat hij zich geheel gaf, al gleed hij niet zoo goed door de bochten als de Let. Op de binnenbaan wist Langedijk een gedeelte van den achterstand op Berzins in te halen, terwijl hij met een felle eindspurt trachtte binnen zijn persoonlijk snelsten tijd te komen, namelijk 45.6 sec., gemaakt op 30 Januari van het vorige jaar te Davos, iets, wat hem royaal gelukte. Precies 45 seconden werden voor hem genoteerd, waarmede hij dus 0.6 sec. onder zijn eigen record bleef. Koops reed tegen den Hongaar Hidveghy. Het was jammer, dat onze lamdgenoot zoo weinig tegenstand ondervond, anders zou ook hij beslist zijn eigen besten tijd verbeterd hebben. Nu bleef hij er met 46.1 sec. juist 0.1 sec. boven. De 5000 Meter. De 5000 Meter werd des middags gereden. In de zesde serie reed Langedijk tegen Koops, een toevallige speling van de loting. Een rondenschema was voor Langedijk opge steld, waarbij onder zijn persoonlijk record van 8 min. 30.2 sec. gemaakt op 31 Januari van het vorige jaar te Davos. zou kunnen ko men, indien hij de eerste ronden onder de 40 en de volgende ronden met een gemiddelde van 40 seconden zou rijden. Onze landge noot is hierin schitterend geslaagd. De eer ste 200 Meter legde hij in 23 sec. af., daarna drukten wij tijden van 30 en 39.5 sec. af; vervolgens werd het regelmatig 40 seconden, eenmaal 41 sec., maar steeds bleef hij juist dicht onder zijn tabel, zoodat. toen de laat ste ronde inging, het wel vast stond, dat hij zijn tijd zou verbeteren. Met 1.7 sec. bleef hij er onder en op dat moment was hij zelfs de snelste rijder. Koops had goed volgehouden, doch slaag de er niet in zijn besten tijd te verbeteren. In de volgende serie bleef de Oostenrijker Wazulek reeds onder den tijd van Langedijk met 8 min. 27.9 sec. Uit Stockholm: Onder groote belangstel ling zijn Zaterdag te Stockholm de wereld kampioenschappen kunstijden voor dames begonnen met het verrijden van de verplich te figuren. De Engelsche rijdster Megan Taylor had na de eerste drie figuren de lei ding in het klassement maar de wereldkam pioene, Cecilia Colledge. kwam er steeds be ter in en wist door schitterend rijden na zes figuren de leiding van haar landgenoote over te nemen en tot het einde te behou den. p. GASUS. De Zesdaagsche te Antwerpen Uit Antwerpen: Het volledige veld voor de Antwerpsche zesdaagsche is thans samenge steld. Het ziet er als volgt uit; Pijnenburg Wals (Nederland). Slaats—Pellênaars (Neder land), van Schijndelv. d. Broek (Nederland),, Savelberg—Muller (Nederland). Kremer— Bakker (Nederland), LapebieChoqye (Frank rijk), Introzzi—Romanatti (Italië), Christen- senStieler (Denemarken), Archambaud Mithouard (Frankrijk), voorts de Belgen: Buysse-rBilliet, DeneefDekuysscher, Kaers Huys, RonsseDepauw, Meerschaert—Ver hagen, DeryckNaye, Verreycken—Declerq, HuybrechtsPalmans. De verdediging van Stormvogels heeft het tegen Feijenoord zwaar te ver antwoorden gehad, maar de IJmui- denaren wisten de situatie kranig meester te blijven. Bij een worste ling voor het Stormvogejs-doel stompt keeper De Vries met beide handen den bal weg. Ballangrud toonde zich te Davos weer de snelste schaatsenrijder. In ons nummer van Zaterdag deelden we reeds mede, dat de Noor Engnestangen er in geslaagd was, het wereldrecord op de 500 meter, hetwelk Freisinger hem enkele uren tevoren had ontnomen, terug te winnen met een tijd van 41.8 sec. Nader wordt over de wedstrijden van Za terdag gemeld: Onze landgenoot Langedijk is er in geslaagd zijn persoonlijke records op de 500 en 5000 meter te verbeteren en wel in die mate, dat de Oud-Karspelaar op het oogenblik de beste Nederlandsche rijder van alle tijden is geworden. Stralend scheen de winterzon over Davos, toen de wedstrijden een aanvang namen. In totaal namen 27 rijders aan de 500 Meter deel. Het begin en het eind van den morgen ver liepen sensationeel. In de tweede serie kwam Freisinger tegen den Engelschman Mott uit. Van strijd was natuurlijk geen sprake, de Engelschman kwam in de bocht te vallen en reed den afstand niet eens uit. Freisinger zette er onmiddellijk een scherp tempo in. Vooral op het rechte einde ging het zeer snel. Prachtig gleed de Amerikaan door de boch ten en ook voor de laatste 100 Meter had hij nog reserve genoeg voor "n flinken eindspurt. Even was het stil. men begreep dat het hard was gegaan. Daar klonk het door den luidspreker: „Freisinger 41.9 sec., nieuwe wereldrecord". Het Amerikaansche volkslied werd ingezet. Een fenomenale prestatie. Men meende im mers, dat het wereldrecord van Hans Engne stangen met 42.3 sec., gevestigd op 30 Jan. 1937 te Davos, bijzonder scherp stond.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13