Haarlem's Dagblad De taillelijn. Luchtbombardement. De eerste foto's Het belangrijkste van Prinses Beatrix Toestand van Prinses Juliana en Prinses Beatrix blijft goed WEEKBERICHT 55e Jaargang No. 16757 Uitgave Lotirens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven euAlgem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Boutstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 7 Februari 1935 Abonnementen per week f0.25. p mnnnd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. frunco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel9 f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. (Uit een modebeschouwing: Parijs lanceert taillelijn hoog, laag, of normaal). .Wat heeft de vrouw in dezen tijd Op nieuwsgebied het meest van noode? Het is het groote nieuws, gewijd Aan de aanstaande voorjaarsmode. De lente nadert al met spoed. De zon gaat alweer koestrend schijnen. De vrouw denkt aan een nieuwen hoed. Aan nieuwe kleur en nieuwe lijnen. Zij geeft haar eigen oordeel prijs. Om zich van ver te laten leiden. De vraag is maar: wat wil Parijs, Wat zal het haar voor nieuws bereiden. Parijs laat haar niet in den steek, Het komt zijn plannen openbaren. Ik las in deze winterweek. Al wat zijn nieuwe wenschen waren. De rokken even lang (of kort) Daar zal ditmaal niets mee gebeuren, Terwijl de hoed nog platter wordt. Zijn rood, geel, blauw de nieuwe kleuren. Maar daarna restte nog een vraag, Belangrijk in de hoogste mate, Wordt nu de taille hoog of laag, Dit wil menin het midden laten. P. GASUS. SS» ent U voorstander van den eenvou- digsten, goedkoopsten en snelsten weg om iets te bereiken? Natuurlijk. Dan een Groentje in Haarlem's Dagblad, als U iets aan te bieden of te vragen hebt. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan Schönfhan: Bij menschen die er zich op beroemenhet hart altijd op de tong ie dragen, is de mond gewoonlijk grooter dan het hart. HEDEN16 PAGINA'S pag. De gezondheidstoestand van Prinses Ju liana en Prinses Beatrix blijft goed. 1 De bemanning van de „AJdabi" is in ons land teruggekeerd. 3 Prinses Armgard is naar Duitschland ver trokken. 3 Vijf schilderijen van Van Dongen mogen te Eindhoven niet geëxposeerd worden. 3 V011 Papen zou Duitsch ambassadeur bij Franco worden. 4 Engeland richt een ernstige waarschuwing tot de rechtsche regeering in Spanje. 4 De Engclsche vlieger Clouston is gestart voor een recordvlucht naar Nieuw Zee land. 4 Bailangrud wint het wereldkampioen schap schaatsenrijden. 7 Jan Langendijk rijdt te Davos bij de we reldkampioenschappen op de schaats zeer goed. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Luchtbombardement. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Berlijn in de toekomst. o H. D. Vertelling: 10.52,84. 5 J. B. Schuil over Fcestueck in Salzburg. 6 Criticus over den wedstrijd E. 11. S. Halfweg g Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op tf> Er zijn dezer dagen berichten verschenen omtrent voorstellen van den Engelschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Anthony Eden aan Duitschland, betreffende luchtbom bardementen. De Engelsche minister wou een verdrag sluiten, waartoe natuurlijk ook andere mogendheden zouden dienen toé te treden, om het bombardeeren van burgerbevolkingen en open steden in het algemeen te verbieden. Bo vendien wou hij beginnen met een dergelijke overeenkomst ten aanzien van Spanje, waarbij dan andere mogendheden mede hun invloed op de strijdende partijen in dat land zouden moeten uitoefenen. Nu weten we allang dat zulke overeenkom sten niets uithalen. Als er eenmaal oorlog is worden ze toch geschonden en dan geven de partijen elkaar altijd de schuld. Het is altijd de andere die begonnen is en het buitenland gelooft dat naarmate het sympathie voor de eene of voor de andere partij koestert. Zoowel de oorlog in Spanje als de oorlog in China hebben dat weer duidelijk aangetoond. Men kan wel beproeven den oorlog te voorkomen maar men kan hem niet, als hij eenmaal be gonnen is, aan bepaalde spelregels binden of zooals dat euphemistisch heet „humani- seeren". Dus zullen velen zich verwonderd hebben over het streven van minister Eden, die zich niet belangrijker voorstellen kon bezighouden dan deze, waaraan zelfs het groote publiek niet meer gelooft. Dat de Duitschers voor de voorstellen van Eden niets voelden heeft dan ook weinig belangstelling gewekt. De meesten zullen gedacht hebben: „Nou ja, dan niet. Langs dezen weg wordt toch nooit iets be reikt". De Londensche correspondent van de N. R. Ct. komt nu met een uitlegging van Eden's motieven. Volgens hem zou de Engelsche re geering alleen maar het doel hebben, een gunstige stemming voor zichzelf in eigen land te kweeken. Want het schiet met de toenade ring tot Duitschland niet op. Ten aanzien van Oostenrijk stellen de Duitschers zich op het standpunt, dat dit een Duitsche „familie- aangelegenheid" is, waarmee Engeland en Frankrijk niets te maken hebben. Dit ontken nen Engeland en Frankrijk, die in deze om standigheden onwillig blijven ten aanzien van Duitschland's koloniale ambities. Van een al- gemeene regeling van hangende kwesties en het zijn er zoo enkele komt op deze wijze heelemaal niets. Maar over een jaar, zegt de cox-respondent, moeten er weer verkiezingen in Engeland gehouden worden en dan moet de oppositie de regeei'ing niet kunnen verwijten dat zij geen onderhandelingen met Duitsch land heeft gevoerd of wil voeren. Daarom zou men over het luchtbombardement kunnen be ginnen en er een beetje lang over doen. Het kost tijd. Maar de Duitschers schijnen deze bedoeling door te hebben, enzoovoorts. Het is een trieste uitlegging. Als zij juist is, en de waarschijnlijkheid schijnt groot, geeft zij wel een treffend bewijs van de ineenzinkinj van het internationale politieke beleid, dat een jaar of zeven geleden nog door zulke hooge doeleinden geïnspireerd werd eix is afgezakt tot kleine politiek van eigenbelang. Geen won der dat een.man als Churchill verklaax-de: er zijn geen staatslieden meer in het tegenwoor dige Europa. Is de redeneering van de N. R. Ct. niet juist, dan blijft de eerder gestelde vraag: wat men toch met dergelijke voorstellen hoopt te be reiken? Zij raken de kern van de zaak niet. zij spelen schuilevinkje met het feit dat de oorlog een verkrachting van recht is, dat alle middelen toelaatbaar en ieder voor zich zelfs loffelijk geacht worden door de strijdende par tijen als de dollemansbende eenmaal is losge broken en dat beperkende bepalingen daarin geen enkele kans hebben. De Italiaansche pers heeft dezer dagen nog met voldoening geschreven over een „welge slaagden luchtaanval" op Barcelona, die geen ander doel had dan wat burgers en hun vrou wen en kinderen te vermoorden. Er sneefden er zooiets als honderdvijftig bij en dat kon In dit nummer publiceeren wij de eerste foto's van Prinses Beatrix, daarmee handelend ixi overeenstem ming met den wensch van Z. K. H. Prins Bernhard, dat zij niet eerder dan in de avondbladen van heden zouden worden gepubliceerd. Boven links Prinses Beatrix, 24 uur oud rechts: 43 uur oud, op den ochtend van den 2den Februari. Hiernaast Prins Bernhard met- Beatrix op den ochtend van den 3den Februari. Voor verdere foto's zie men elders in dit nummer pagina 5. weer beschouwd worden als een ontmoediging voor de tegenpartij. Nu ja, dat was de zooveelste heldendaad uit de lucht. Er zijn er al zooveel geweest. In China bombardeert men elkaar ook uit de lucht: er zijn allerlei stakkers bij omgekomen. Als er eeixmaal oorlog is kan men heusch niet anders verwachten. Dierenbescherming is een zaak die een aardig en stijgend succes in deze wereld heeft verworven. Maar Menschen- bescherming! Toch is er altijd nog hoop op een andere koers. Zoolang er leven is, is er hoop. Zoolang er-in Europa geen groote oorlog is uitgebroken, is er voor Europa ook nog hoop. Daarna zou er geen meer zijn. R. P. Haarlemsclie chauffeur stal boter. Melkinrichting voor f 3300.— benadeeld. Drie Zandvoorters kochten de boter op. De Haarlcmsche politie heeft den 38- jarigen M. geax-resteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan vei-duistering van een partij boter, ter waarde van ongeveer 3300 ten nadeele van de melkinrichting „Hafam" waar hij als chauffeur in dienst is geweest. Hij bediende daar o.m. het rayon Zandvoort, maar nam voortdurend grootere hoeveelheden boter mee, dan er door de klanten besteld was, hetgeen hij gemakkelijk kon doen, daar er slechts eens per drie maanden gecontroleerd werd. De boter verkocht hij aan drie in woners van Zandvoort en het daarvoor ont vangen geld wendde hij te eigen bate aan. De zaak kwam aan het licht, doordat M. steeds brutaler werd en grootere hoeveelheden boter wegnam, hetgeen ten slotte tot een on- dei-zoek door de directie leidde. M is toen onmiddellijk ontslagen maar de directie deed. van- het geval geen aangifte bij de politie. Toen echter dezer dagen in het kantoor van de „Hafam" werd ingebroken en de po litie een onderzoek instelde, waarbij zij ook om inlichtingen vroeg naar personen thans of voorheen bij de zaak werkzaam, kreeg zij tevens kennis van de vroeger gepleegde ver- duistei'ing vaxx boter. Onmiddellijk stelde de politie een nader onderzoek in, met het ge volg dat de gewezen chauffeur M. gearresteerd werd en de drie afnemers van de boter in verhoor werden genomen. Tegen deze laatsten is ter zake van heling proces-verbaal opgemaakt, terwijl M. wei-d ingesloten. V erkiezingshartstocliteii Egyptisch dorp. 111 Vechtpartij eischt tien dooden en 48 gewonden Te Naziet Khalaf in Boven-Egypte heeft de verkiezing van het doi-pshoofd aanleiding gegeven tot een bloedige vechtpartij. De aan hangers van twee candidaten geraakten in een hevig gevecht gewikkeld, waai-bij van geweren gebruik, werd gemaakt. Het gevolg was, dat tien personen werden gedood en 48 gewond. EXAMENS. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het caixd. ex. theologie C. H. Lindeboom, Utrecht, voor het doet. ex. wis- en natuur kunde W. C. Monna, Den Haag. POLITIEKE JACHTPARTIJ IN POLEN. WARSCHAU, 7 Februari (PAT). In de bosschen van Bialowieza wordt vandaag een jachtpartij gehouden, waaraan deelnemen de Hongaarsche regent, Horthy, de president der Poolsche republiek, Moscicki, maarschalk Smigly Rydz. Prins Axel van Denemarken, de Hongaarsche minister van Buitenland sche Zaken. Beek. generaal Sosnkowski en andere politieke personen. Het stadje Bialo wieza is in feesttooi. BAARN, 7 Februari. Aangezien met Prinses Juliana en Prinses Beatrix nog steeds alles naar wensch gaat, zal er in overleg met Dr. De Groot de eerstvolgende dagen geen officiëele mededeeling worden gedaan. Coöp. Vooruitgang U.A, HAARLEM. per pond ROOMBOTER, le keur 79 ets BAK- en BRAADVET 35 cts ABRIKOZEN 30 cts GROOTE PRUIMEN 18 cts GEDROOGDE PEREN 16 cts! APPELEN 25 cts! GEM. FRUIT 25cts MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez Med.) Koninklijke «rift voor Artis. II. UI. de Koningin schenkt een belangrijk bedrag. AMSTERDAM 7 Februari. Het Artis Reddings Comité heeft van H. M. de Koningin een belangrijke gift ont vangen voor de verjonging van Artis. Het Comité is aangesloten bij den post- chèque- en girodienst onder no 321500 en heeft voorts één rekening bij het gemeente girokantoor van Amsterdam onder a 4400. KAMERLID SLAAGT VOOR MEESTERTITEL. Zaterdagochtend is het Antirevolutioaire Tweede-Kamerlid A. B. Roosjen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. OOK MEISSNER GENOEMD ALS GEZANT TE WEENEN? BERLIJN. 7 Februari 'Havas) Dr. Otto Meissner. minister van Staat en chef van de iresidentieele kanselarij, zou tot gezant te Weenen benoemd worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1