H. O. V. „Beatrix" MAAND AG 7 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 MUZIEK Cala-Ledenconcert. Het wegens den nationalen feestdag tot Zondagavond 6 Feburari uitgestelde concert had Fransche Avond kunnen heeten. Drie werken van Fransche componisten werden ten gehoore gebracht; alle drie vertegenwoordig den ieder op zijn wijze, den Gallischen geest, om het even, of die zich in de sfeer van het sprookje, in een meer reëel-menschelijke ode of. wel in de schildering van religieuze visioe nen kenbaar maakte. Niet alles vertolkte den geest van dezen tijd. Chabrier's „A la musique" staat nog ge heel in het laatste gedeelte der vorige eeuw, waartoe ook Debussy's eerste werken, als bijv. diens Deux Arabesques, Petite Suite, L'enfant prodigue enz. behooren. Chabrier's werk is welluidend, gracieus en warm in de lijnen zijner melodiek. Het stelt geen proble men. maar bekoort. De „eerste uitvoering" van van Zondagavond moge niet de „eenige" blij- i ven! Het zal echter bij eventueele lierhalin- j gen aanbeveling verdienen om het vrouwen koor niet meer ter zijde te plaatsen, maar zooals het na de pauze bij „Le miroir de j Jésus" was opgesteld. Over Ravel's „Ma mère 1' Oye" behoeven we niet te schrijven: het is een der standaard werken op het repertoire der H.O.V., waarvan I elke uitvoering opnieuw de verfijnde, doch geniale orkestratie doet bewonderen, al leed j die van Zondagavond eenigszins onder stem- miiigsonzuiverheden. Van Caplet's „Le miroir de Jésus" kas het de derde uitvoering die op een concert der H.O.V. plaats had. Deze kunst is geheel transcenden taal, onwezenlijk. Zij grijgt wat de behande ling van het koor betreft, terug naar de mid- j deleeuwen en doet dan denken aan de Primi- I tieven; die van solo en orkest is volstrekt mo dern. Slechts het orkestrale voorspel van „Couronnement au Oiel" doet Bach's tijdperk in de verte doorschemeren, maar getransfor meerd; in dit geval naar mijn indruk niet tot voordeel. Overigens is Caplet ha zijn opvat tingen en uitingen zeer persoonlijk. Maar ik heb' hoe langer hoe meer de overtuiging ge kregen, dat dit werk in de concertzaal eigen lijk een deel van zijn werking inboet. Ik zou het willen hooren in een Roomsch-Katholiek kerkgebouw, waar het licht spaarzaam dooi de gebrandschilderde glazen valt: waar de I vlammen der gewijde kaarsen flakkeren voor het Maria-altaar in een zijkapel: waar wie rookwalm de omtrekken verdoezelt, en waar j de klanken uit onzichtbare hoogta neerdalen. Daar moeten die ongrijpbare rythmen, die I flakkerende vioolfiguren en ruischende harp- glissandi een heel anderen indruk maken! Wat de uitvoering betreft: Bertha Seroen, die wel als de ideale vertolkster dezer kunst beschouwd mag worden, zong prachtig, vol emotie en aangrijpend door haar doorvoelde voordracht. Het Aerdenhoutsche Vrouwenkoor bleek door zijn dirigent Felix de Nobel zóó goed voorbereid te zijn, dat het een willig in strument in de hand van Frits Schuurman was. Zijn taak is anders lang niet gemakke lijk. En ook het strijkorkest werkte zeer prij zenswaardig, hetgeen vooral in het groote unisono, waarmee het Tweede Deel begint, opmerkelijk was. Corry Bijster zong zeer mooi en vol uit drukking de solo in Chabrier's „A la musique". Dat Schuurman alles vol toewijding en vol komen deskundig leidde, spreekt haast van zelf. K. DE JONG. Links: Z.K.H. Prins Bemhard met H.K.H. Prinses Beatrix in staatsiekleed. Dit staat siekleed werd voor de tweede maal gebruikt voor het toonen van een Prinses bij het op maken van de acte en werd nu voor de zeven de maal gedragenuit sluitend door Prinses sen. uit zeven generaties. Boven: Minister-presi dent dr. H. Colijn, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en jhr. mr. G. C. J. van Reenen bij het teekenen der acte van de geboorte-aan gifte. AANBESTEDING. Hedenochtend werd in de voormalige in fanterie kazerne aan den Koudenhorn het bestek no. 61 inzake voorzieningen aan ge bouwen van de Ripperdakazerne alhier aan besteed. De laagste inschrijfster was de firma A. Boots uit Beverwijk met een bedrag van: f 18189. ELECTRICITEITSTARIEVEN IN NOORD HOLLAND. In de jaarvergadering van de Haarlemsche Handelsvereeniging, te houden op Donderdag 24 Februari a.s. zal de actie, door de drie middenstandsbonden te voeren, om te ko men tot verlaging van de electriciteitstarie- ven in Noord-Holland, nader worden be sproken. Het doel is, de stroomtarieven verlaagd te krijgen welke gelden voor de plattelands zoowel als voor de zelf distribueerende ge meenten, dus niet alleen de tarieven van het P.E.N., maar ook die van de gemeentebedrij ven, in casu van de gemeente Haarlem. HAARL. SPEELTUINVEREEN. MEERLEBOS. Het op de jaarvergadering gekozen nieuwe bestuur van de speeltuinvereeniging „Meer- lebosbestaande uit de heeren J. Smit voorzitter)H. A. Oldersom (secretaris; Rijnstraat 117) en Sieval (penningmeester) deelt ons het volgende mede: De vergadering constateerde dat er in het afgeloopen jaar zeer veel is gebeurd in de speeJtuinbeweging te Haarlem, waardoor deze beweging bij het publiek in geen gunstig daglicht i? komen te staan. Zeer veel is er vernield, waarvan het Haarlemsche speeltuinkind de dupe is gewor den. Desondanks meenen onze leden, dat wij door eendrachtige samenwerking opnieuw het vertrouwen en de medewerking van het Haarlemsche publiek moeten zien te win nen. in het belang van de jeugd. Wij meenen dan ook onverpoosd te moe ten doorgaan met dit zoo bij uitstek mooie werk. ook al zal ons een zeer moeilijke taak wachten. Tewerkstelling van jonge werkloozen. De minister van Sociale Zaken heeft de vol gende circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden: „Onder voorwaarden, welke aan de toezeg gingen voor uitvoering van werkobjecten door jonge werkloozen waren verbonden, kwamen o.a. gelijk Uw college bekend is, de twee vol gende voor: a. Uit één gezin mag niet meer dan één jon geman bij de werkverschaffing' voor jeugdigen worden geplaatst. b. Bij de werkobjecten mogen slechts jonge ren worden tewerkgesteld, die niet voor steun verlening of plaatsing bij de werkverschaf fing in aanmerking komen. Bij de uitvoering der werkobjecten bracht de toepassing van deze voorwaarden, zooals mij gebleken is, in vele gevallen moeilijkheden met zich mede. Ik meen dan ook, dat er aan leiding is om hier wijziging aan te brengen. In de plaats van de bovengenoemde voor waarden zullen thans ter zake de volgende gelden: le. Tegen het plaatsen van twee jongens uit één gezin bestaat in den vervolge geen bezwaar Komt er uit een gezin het verzoek om meer dan twee jongeren bij 'n werkobject te plaat sen, dan dient een aanvraag, met toelichting, bij mij te worden ingezonden, opdat mijn De partement zoo noodig een speciale regeling kan treffen. 2e. Jonge werkloozen. die voor steunverlee- ning c.q. plaatsing bij de werkverschaffing van ouderen in aanmerking kunnen komen, mogen wel bij de werkobjecten voor jeugdigen worden geplaatst. Op het aan hen uit te kee- ren steunbedrag, behoeft het gebruikelijke zak geld, hetwelk jonge tewerkgestelden ontvan gen, niet te worden afgetrokken. 3e. Jonge werkloozen, die volgens de bij rondschrijven van 23 November 1937, getrof fen regeling een bijslag kunnen ontvangen uit hoofde van het feit, dat zij vóór hun werk loosheid reeds werk gehad hebben, behoeven evenmin te worden uitgesloten van deelneming aan de werkobjecten, of van plaatsing bij de Centrale werkplaatsen. Echter mag dan de in bovengenoemde circulaire bedoelde bijslag niet worden uitgekeerd. Betrokkenen komen dus alleen in aanmer king voor het gewone zakgeld, zooals dit bij de werkobjecten en centrale werkplaatsen wordt toegekend. De reddingboot te Wijk aan Zee maakte Zaterdagmiddag een uitstekend geslaagden oefentocht. De boot met haar «akkere bemanning, die steeds paraat is haar taak, ook wanneer het ernst is, met den inzet vaak van eigen leven, te De geboorte van Prinses Beatrix. Viering in het buitenland. In Belgic. Zondagmorgen is in de Nederlandsch-Evan- gelische Kerk op de St. Kathrijneplaats te Brussel een plechtige dankdienst gehouden naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix. De Nederlandsche gezant te Brussel, de leden van het gezantschapspersoneel en vele leden der Nederlandsche kolonie woonden den dienst bij. Tot de aanwezigen behoorde verder minister Slotemaker de Bruine. Ds. ten Kate hield een predikatie. Een Limburgsch zangkoor luisterde den dienst op. Te Gent werd een dankstonde gehouden in de Ned. Hervormde kerk. In het kerkgebouw, dat bij den aanvang van den dienst, te half elf, geheel gevuld was, merkte men op den consul der Nederlanden te Gent. baron A. van Wassenaer, tal van leden der Nederlandsche kolonie, zoomede vele leden van het consulaire corps en de burgemeester van Gent, de heer Vanderstegen. Na afloop van den kerkdienst hield baron van Wassenaer op het consulaat een ont vangst. Te Parijs. In de drie gedeelten, waarin de herdenking van de geboorte van prinses Beatrix voor de te Parijs wonende Nederlanders gesplitst is, was deze Zondag gewijd aan de kerkdiensten, zoowel van Protestanten, Katholieken als Israëlieten. Om elf uur Zondagmorgen vond een dank dienst plaats voor Protestanten in de Taber- nakelkerk, welke in het Noordelijke stadsge deelte van Parijs gelegen is. De Nederlandsche gezant en mevrouw Loudon alsmede een zeer groot aantal Nederlanders, waaronder alle vooraanstaande personen uit de Nederland sche kolonie, waren bij den dienst aanwezig, welke geleid werd door den hulppredikant Achterberg uit Emmen. De dienst der Katholieken in de kerk van de Eerwaarde Zusters van „La Providence" gaf door haar muzikale sfeer een geheel ander en misschien ernstiger karakter. Ook hier wa ren de heer en mevrouw Loudon aanwezig, ter wijl medewerking werd verleend door het koor der Katholieke Vei-eeniging onder leiding van den heer Van der Broek en in den dienst werd voorgegaan door Zijne Hoogwaardige Excel lentie monseigneur Chaptal. Als laatste herdenking van den dag dank dienst der Israëlieten in de synagoge van de Rue Chaseeloup Laubat, waar ten derde male op dezen Zondag onze gezant en mevrouw' Loudon van hun medelering met alles, wat met onze Nederlandsche kolonie gebeurt, blijk gaven. De viering te Milaan. Nadat de Hollandsche Club te Milaan Dins dagavond de gelukkige gebeurtenis had ge vierd, had Donderdagmiddag een receptie plaats ten huize van den consul generaal en mevrouw De Visser, waarbij zoo goed als alle te Milaan woonachtige Nederlanders met hunne dames tegenwoordig waren, evenals verschillende landgenooten uit de omliggende provincies. Zaterdagavond had de Nederlandsche ver- eeniging voor Noord-Italië, in het bekende Odeon-restaurant te Milaan, een groot diner georganiseerd. Feest te Weenen, In de Nederlandsche kolonie te Weenen' heeft zulk een groote vreugde geheerscht over de geboorte van de Prinses te Soestdijk, dat er geen einde scheen te komen aan het feest vieren. Na de geslaagde bijeenkomst van de Nederlanders op Maandagavond in den Rat- hauskeller en na de receptie van Dondardag- middag op het gezantschap, hebben ongeveer een vijftigtal landgenooten aan het einde van de week nog eens een gezelligen avond georganiseerd in een etablissement aan den Stefansplatz. in het hartje van de binnen stad, vlak tegenover de machtigen St. Ste- fansdom, dien Prinses Juliana en Prins Bemhard het vorig jaar tijdens hun bezoek aan Weenen bezichtigd hebben. Onder de aanwezigen, die zich aan een fraai met de Nederlandsche kleuren en met gouds bloemen versierden disch vereenigden. bevon den zich de Nederlandsche consul-generaal J. Z. Lapaina en de consul J. H. G. Schouten. Tc Kopenhagen. Ook te Kopenhagen is de blijde gebeurtenis feestelijk gevierd. Reeds had men verleden Maandag gelegenheid gehad, bij de wekelijk- sche Maandagsche lunch in hotel d'Angleterre. waar de Hollandsche gezant presideerde, de geboorte te vieren. Donderdag werd in het gezantschap een receptie gehouden, zoo druk bezocht, als de Hollanders dit hier nog nooit hadden meege maakt. De gastin werden ontvangen door Mr. Ms. Gezant. Ridder Huyssen van Kattendijke en mevrouw van Kattendijke, die bijgestaan door Voor ons prinsesje Beatrijs Een wiegje in een oud paleis, Verzorgd door teed're handen. Een wolk van crème, waarin thans rust Het kindje, dat de liefde kust Van heel de Nederlanden. Wat gaven z'U een wond'ren naam Uw vader en Uw moeder saam: „Zij, die geluk zal brengen". Geluk, na veel verdriet en kruis, Geluk aan 't Koninklijk Huis, Dat Uw geboort' verlenge. Geluk aan 't Prinselijk paar. Voor 't welk dé hemel U bewaar' Als rijke huw'lijks-zegen. Geluk ook, Beatrix voor ons Straalt uit uw klein verblijf van don: Elk vaderlander tegen. Wij komen stil en zoetjes aan Om bij uw witte wieg te staan, Wij groote donk're menschen. Zoo blank van tint als 't crème en wit Waarin uw teeder lijfje zit: Zoo'n blank geluk we U wenschen! Ontvang, o jong Oranjekind, In 't leven, dat voor u begint Geluk in ruime mate. En spreidt ook zelve om U rond 't Geluk, dat U de hemel zond: Dan zijt ge recht „beate". M. VAN DER HILST. haar beide dochters zich met de ruim 200 gasten onderhielden. Nog twee feesten zullen de Hollanders hier meemaken, den veertienden een groot diner van de Deensch-Nederlandsche vereeniging onder voorzitterschap van Hr. Ms. gezant en den zeventienden een kinderfeest des middags en 's avonds een populair feest voor alle hier te lande wonende Hollanders. De Gala-avond. De heer P. J. M. van Tetering, die belast is geweest met de organisatie van den Gala avond, zendt ons een uitvoerig schrijven waar in hij er zijn vreugde over uitspreekt, dat deze bijeenkomst op den Nationalen feestdag ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Bea trix. zoo uitstekend geslaagd is. Hij dankt voor de geweldige, enthousiaste en spontane mede werking die hij van allen kant mocht onder vinden. Allereerst brengt hij hulde aan het bestuur van de vereeniging „Koninginnedag", in het bijzonder aan de heeren Ir. P. H. Lefebvre, voorzitter, en Mr. P. Fuhri Sneth- lage, secretaris. Van alle instanties werd mede werking ontvangen. Niet het minst van het Haarlemsche gemeentebestuur; de burgemees ter confereerde een klein uur met een huurder van het Concertgebouw, om het mogelijk te maken, dat dit gebouw op den Nationalen feestdag vrij kwam voor den gala-avond. De dienst van den Hout en de Plantsoenen zorgde voor de versiering van het gebouw, het G.E.B. voor de bijzondere verlichting. Verder noemt de heer van Tetering nog: de firma B. J. van Liemt (Gr. Houtstraat) de Redela (firma de Wilde), den commandant van de Brandweer, de Christelijke Oratorium ver eeniging. de Konink. Liedertafel „Zang en Vriendschap,.' de vereeniging „De Spaarne- sanghers, de H.O.V. (en haar administrateur de heer Luyken), de P.T.T.. de jeugdorganisaties van de Christelijke en R.K. organisaties, met name de Driehoeksmeisjes en de Graal, de politie, het dames-comité, dat de tekstboekjes verkocht, en de heeren Martin, die het bal leidden VLOER ONDER KACHEL IN BRAND GERAAKT. Hedenmiddag te ongeveer half één raakte een gedeelte van den vloer onder een kachel in perceel Leeuwerikstraat 48 in brand. De brandweer werd gewaarschuwd en was spoe dig ter plaatse. Nadat het brandende stuk van den vloer was weggehakt was alle gevaar ge weken. VERKEERSMAATREGEL GASTHUISVEST- EN -SINGEL. B. en W. van Haarlem hebben besloten in te trekken hun besluit van 29 December 1933, waarbij de Gasthuisvest, voor zoover betreft het gedeelte van de Kleine Houtstraat af tot het Groot Heiligland en den Gasthuissingel na des namiddags 10 uur en vóór des voor middags 6 uur geheel gesloten zijn verklaard voor het berijden met alle motorrijtuigen. B. en W. hebben n.l. overwogen dat thans slechts bij hoogste noodzaak des avonds na 10 uur geluidssignalen mogen worden gegeven, zoodat er geen aanleiding meer bestaat, ge noemde verkeerswegen na genoemd tijdsüp voor het motorverkeer gesloten te verklaren hetgeen indertijd geschied is met het oog op de vrijheid en de veiligheid van het verkeer.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9