w Een warnet van spionnage aan de Fransch—Spaansche grens. Advertenties Rubriek voor Vragen WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Waar ieder gecontroleerd wordt en tóch verdacht blijft. De geheimzinnige ,,Bar Basque" in Saint Jean de Luz. Barcelona beter bediend dan Franco. Wij publiceeren hierbij een interes sante beschouwing over het warnet van spionnage aan de Fransch- Spaansche grens. In verband met den burgeroorlog zijn in dit gebied tal rijke Spanjaarden en vreemdelingen van allerlei nationaliteit in het ge heim werkzaam. Onze bijzondere cor respondent, die jarenlang in deze streek vertoefde en met de bijzonder heden van de toestanden aldaar uit stekend op de hoogte is, geeft in bij gaand artikel een levendigen kijk op den uitzonderlijken toestand aldaar. Een bijzondere correspondent schrijft ons uit Saint Jean de Luz: rIE probeert het nationalisti sche Spanje via de grens Hendaye-Irun te betreden stuit op een onnoemelijk aantal moeilijkheden. De Fransche autoriteiten zien niet bepaald gaarne een al te groote belangstelling voor het „witte" Spanje en hebben daarom de eischen voor het vervullen van ver plichte formaliteiten dermate opgedre ven, dat een maximum aantal visa en stempels de paspoorten moet versieren alvorens toestemming gegeven wordt om de „berucht en beroemd" gewor den internationale brug over de Bi- dassoa te passeeren. Een helpend handje wordt hun geboden door de waakzame leden van de non-interventie commissie, die ook voortdurend een oogje in het zeil houden. Doch, hoewel het lastig mag heeten om langs dezen weg Frankrijk te verlaten, nog moeilij ker wordt het aan de overzijde van de brug, wanneer men het oorlogvoerende Spanje wil binnenkomen. Een moeilijke doortocht. Allereerst worden hier bij het grenshuisje alle papieren opnieuw aan een grondig onder zoek onderworpen en wordt nauwkeurig de reden nagegaan van het verzoek van den vreemdeling of Spanjaard om den tolboom te passeeren. Want „roode" of „half roode" Span jaarden zijn in dit gedeelte van hun vaderland niet gewenseht en als hun bezittingen zich misschien door het noodlottig toeval in het witte territorium bevonden, zijn deze waar schijnlijk reeds lang geconfiskeerd. Ook al tracht de „roode" zich een wit vernisje te ge ven om naar zijn vroegere woonplaats te kun nen terugkeeren, meestal is hij gauw ontmas kerd, want er is altijd wel iemand, die zich zijn politiek streven van vóór de revolutie herinnert. Om de binnenlanden van Spanje te bereizen heeft men een geldig „salvo conducto" noodig. Dit te verkrijgen is geen peuleschilletje en zelfs wanneer men er uiteindelijk in geslaagd is het te veroveren, heeft men bij het verla ten van de Avenida de Francia toch het ge voel als een boosdoener nagekeken te worden. De foto met het groote nummer ge speld op de linker revers, het wachten onder geleide in een ander hokje tot de vinger afdrukken genomen zijn, geeft het gevoel van „tamelijk" verdacht te zijn, het invullen van lange vragenlijsten, de geldcontróle, de strenge visitatie waar al dadelijk door de censuur de Fransche couranten „Paris Soil'" en „Intran- sigeant" ingepikt worden, het staat een ieder, die de reisbarrières geforceerd heeft, nog hel der voor den geest als hij den weg naar San Sebastian, na deze urenlange vertraging aan den tolboom kan inslaan. Het is duidelijk, men is en blijft verdacht, niettegenstaande de mooie aanbevelingsbrieven van Franco-verte' genwoordigers in het buitenland. Verondersteld zou kunnen worden, dat men ten opzichte van Duitschers en Italianen wat schappelijker te werk gaat. Al hebben deze eenige faciliteiten en dikwijls permanente per missies om de grens over te gaan, toch ontko men zelfs de Italiaansche journalisten, die zich vrijwel dagelijks naar Frankrijk begeven om van daaruit de berichten naar Rome te tele- f oneer en/ niet aan deze strenge controle, voor namelijk met het oog op den deviezensmokkel. Er mag volstrekt geen Spaansch geld uit- of ingevoerd worden en dat is na de spionnage het ergste misdrijf, dat hier bedreven kan worden. Het grootste gevaar. Maar spionnage blijft nummer één, en te recht: het is het grootste gevaar, het levert de duistere krachten, die een heel offensief ten gronde kunnen doen gaan. Door het ver raad van de juiste stellingen, de kracht van kanonnen en munitie kan de tegenstander zijn eigen positie versterken en dat is zeer veel waard. Uit voorzorgsmaatregel wordt dan ook bij eiken nieuwen aanval de grens voor enkele dagen, soms voor een week lang, hermetisch ter aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage ANNONCES VAN GELDAANBIEDIN- GEN worden eerst na gunstige informatie, verkregen van een be voegde instantie, voor plaatsing aangenomen. gesloten, zoodat er niemand in- of uit ge laten wordt, tenzij de diplomaten. Toch hebben deze strenge maatregelen niet kun nen verhinderen, dat er nog steeds geheime zenders verborgen blijven en er op handige wijze individuen binnensluipen, die meer weten en meer verklappen dan wenschelijk is voor de regeering van Fr anco. Het is in deze grensstreken een al gemeen bekend en vaststaand feit, dai 'het de regeeringszijde steeds be ter gelukt is om te weten te komen wat er gebeurde of voorbereid werd in het nationalistische gebied dan omgekeerd. De informatiedienst van de „rooden" is beslist superieur aan dien van de „witten", hetgeen kort geleden met het drama van Teruel nogmaals bewezen werd, niettegen- de de hulp van Dultschland en Italië. Er bestaat eerder een nadeel voor Franco in deze „vriendschappelijke" concurrentie onder de spionnagediensten in zijn gebied. Daar vindt men op de eerste plaats de Spanaarden zelf; van nature uitermate on geschikt voor dit beroep, omdat ze veel te doen, al zijn het Fransche Basken. De mee ningen zijn sterk verdeeld, maar worden luid uitgesproken en geven dikwijls in openbare gelegenheden aanleiding tot heftige dispu ten Menschelijke ellende. Eerst kwamen hier in Frankrijk de uitge weken witten hun heil zoeken in den zomer van 1936,daarna waren het de vrouwen en kinderen van de roode strijders tot tenslotte ook ontelbaar vele gewapende manschappen ten einde raad over zee de wijk kozen om te probeeren via Frankrijk langs de Noordgrens van de Pyreneeën geëvacueerd te worden naar hun bondgenooten in Barcelona. Welke bewoner van de Baskische kust heeft dus deze ongelukkigen, deze voortge jaagd en met een enkelen bundel kleeren als eenig bezit niet gezien, de kudden wachten de urenlang wachtende verschrikte, uit gehongerde menschen opeengepakt aan de stations zien zitten tot zij weggevoerd zouden worden naar het andere Spanje, om na de doorstane ellende opnieuw honger te gaan lij den en de verschrikkingen van den oorlog te ondergaan in Catalonië, dat ze niet kennen, welks taal zij niet spreken of begrijpen? Maar wisten ze dat? Wat wisten ze eigenlijk van dezen heélen broedermoord, alléén dat men hun mooie beloften had gedaan en dat er niet anders dan ellende gekomen was? Kan men de tragedie van deze menschen verge ten? Is het niet begrijpelijk dat ieder die dit schouwspel zag, den strijd van het Spaan sche volk nauwkeurig blijft volgen? In de „Bar Basque". En zoo zit men tezamen in de Bar Basque en bespreekt de kansen, beoordeelt de krijgs verrichtingen. Daar zitten de afgevaardigden van Barcelona en steken de ooren op, al houden ze de courant voor het gezicht. Daar vindt men alle bladen uit beide vijandelijke IN HET WOELIGE GEBIED AAN DE FRANSCH -SPAANSCHE GRENS. Over de grens ge vluchte Spanjaarden bespreken in een cafétje op Fransch grondgebied met hun kameraden de kansen van den burgeroorlog. spraakzaam zijn en er steeds trotsch op gaan in cafés of te midden van hun vele „amigos intimos" (intieme vrienden heeft elke Spanjaard bij tientallen) aan één het laatste nieuws in het oor te fluisteren, een slechte eigenschap, waardoor zij zichzelf in dezen burgeroorlog ontzettend veel schade be rokkend hebben. Daarentegen is de infor matiedienst van de zijde van Valencia meer gevormd op stille Russische wijze en op den steun van anti-fascistische en anti-Duitsche strijders, die geen Spanjaarden zijn. De diensten van Franco. Bij Franco vindt men naast eigen dien sten, den wijdvertakten geheimen Duitschen dienst en de goed georganiseerde Italianen, die, niettegenstaande de ,,as" waarom tegen woordig alles behoort te draaien, elkaar op eigen terrein geen haarbreed toegeven en meer naast elkaar dan mét elkaar te werk gaan, bovendien elk vrijwel gesepareerd van de Spanjaarden. Zoo kan het ook gebeuren, dat eenzelfde huis twee-, driemaal de plaag van een registro moest onder gaan als toevalligerwijze Duitschers en Italianen na elkaar iets myste rieus ontdekten en van de Span jaarden verlangen er grondige huis zoeking' te houden. Het kan zijn, dat men onverwacht een ganschen dag onder bewaking gesteld wordt en het heele huis binnenste buiten wordt gekeerd, zonder ooit ophelde ring of uitleg te krijgen uit welken hoek de wind waaide en waarvan men eigenlijk verdacht werd. De heeren indringers verdwijnen dan even geheimzinnig als ze gekomen waren, op last van hun „superieuren". Wie dat geweest zijn blijft een mysterie Het centrale punt. Men zoekt en luistert in Spanje zelf, doch het voornaamste spionnageterrein ligt daar buiten. Het beruchtste internationale spion- nagenest van dezen burgeroorlog is te vin den op enkele kilometers afstand van de grens, in het mooie Fransche badplaatsje Saint-Jean-de-Luz, en daar, om het zoo juist mogelijk aan te duiden, in de Bar Basque. Hier bevindt zich het centrale punt van de buitenlandsche pers en de luistervinken, belust op sensatie, of speciaal er op afgestuurd. In Per- pignan aan de grens bij Barcelona is de spanning niet zoo scherp, om dat de Fransche autoriteiten meer met het bewind van Valencia en Barcelona sympathiseeren. Maar in Saint-Jean, Biarritz en Bayonne is er in café's, in winkels, op straat en in de autobus overal een merk bare tegenstelling en afkeer en haat tusschen Wit en Rood. Men vergete niet dat ten zuiden van Bor deaux, sedert lang het hoofdthema van het gesprek: de Spaansche burgeroorlog is. In verband met de sympathie van de eigen re geering voor een bepaalde oorlogvoerende Spaansche partij, en met het oog op de vree- selijke ellende die allen van nabij gezien heb ben toen zij de duizenden en duizenden vluch telingen aan wal zagen stappen, heeft ieder er „partij" getrokken. Deze tegenstelling in opvattingen werd sterker merkbaar naarmate de legers van Franco oprukten langs de Fransche zuidgrens en in het Baskenland, im- I mers ook hier heeft men met Basken te gebieden en wie de situatie kent, weet al gauw uit de berichten tusschen de regels door te lezen, welke de vorderingen of verliezen weest zijn, terwijl men de rest van ooggetui gen tracht te vernemen. Er komen Engel- schen, Italianen, Duitschers, Fransehen, Hol landers, Amerikanen en Zwitsers, diplomaten die hier gestrand zijn sinds zij uit San Se bastian de vlucht moesten nemen en leden van het Internatinaal Roode Kruis, die de uitwisseling van gevangenen organiseeren En vrouwen zijn er ook, Journalisten? Enke len zitten bij de collega's, maar waarom geeft de barman een stillen wenk aan de Italianen? Waarom wordt de Zwitser door een Engelschen vriend terzijde genomen en hem iets in het oor gefluisterd? Spionnen, dus toch! Maar voor wie? Croix de feu of Front populaire of misschien zelfs voor de alom tegenwoordige „Intelligence service"? Of is het soms de atmosfeer, de beklem mende druk die hier hangt, die ieder in een geheimzinnig waas hult en ieder op zijn qui vive doet zijn? Neen, hier wordt inderdaad het laat ste nieuws uitgewisseld. Dit is het oord waar men tips kan krijgen. En wanneer de Franschen genoeg hebben van het gekonkel der heeren, die daar rond de steeds gevulde glazen whis key de koppen bijeen steken, worden hun verschillende hotelkamers eens goed doorzocht, krijgen de Italianen een waarschuwing, wordt de Zwitser op een morgen in het politiebureau vastgehouden of de Let bij de grens aan een streng kruisverhoor onder worpen. Allen hebben zij om de beurt hun portie extra moeilijkheden en oponthoudelijke tegen werking gehad. De bekende Spanjaard van den geheimen Franco-dienst kreeg op zekeren dag de boodschap om onmiddellijk het land te verlaten en ook de aanwezigheid en het heen en weer getrek van den leider van den Duit schen persdienst scheen de Franschen een doorn in het oog te zijn, zoodat hij werd uit gewezen. Onder elkaar, tegen elkaar in en door elkaar loopen de geheimzinnige draden van het wijd vertakte internationale spion- nagenet, dat zich uitstrekt van San Sebastian tot Bordeaux, doch waarvan de knoop ligt in de „Bar Basque" te Saint 'Jean de Luz, eer tijds alleen bekend als mondaine badplaats, nu als politiek broeinest van internationaal belang. Overal speuren en controleeren Franschen zoeken, Duitschers zoeken. Ita lianen steken overal den neus in en de Engel schen zitten niet stil. Er is aan beide zijden van de grens geen hotel, waarmen niet ge controleerd wordt, geen kofferslot dat daar af doende sluit tijdens iemands afwezigheid. Al praat men zacht, al kijkt min om zich heen, alvorens zijn opinie te geven, het is alles overdreven zorg. want ieder staat er reeds lang gesignaleerd, het kleine groepje, dat er sinds anderhalf jaar bijeenzit in ge dwongen ballingschap, kijkt alleen nog op wanneer er een onbekende binnen stapt. Die nieuweling moet gekwalificeerd worden, is hij rood of wit? Moet men oppassen of is hij eenigszins te vertrouwen? Want al is men hier op neutraal terrein en hangen er niet als in San Sebastian de meest afstootelijke aanplak biljetten tegen den muur. die ik ooit ter we reld gezien heb: de man met de hand achter het oor die u aankijkt en vermaant: pas op uw woorden, elk van de buren aan de tafels naast u kan een spion zijn! het is toch zaak voorzichtig te zijn. Wil men zich noch in Span je noch in Frankrijk vijanden maken,dan moet men weten met wie zich in te laten, want de atmosfeer rondom een oorlogsland is verpes tend en het wantrouwen algemeen. En de Spanjaarden zelf En de Spanjaard, die in het algemeen reeds een zekere antipathie tegen den vreemdelin; heeft, voelt zich diep vernederd, doordat hij ditmaal vreemde hulp in allen ernst heeft moeten aanvaarden en met een nauwelijks verkapt genoegen grijpt hij elke gelegenheid aan om zijn vreemde helpers in een minder gunstig daglicht te stellen of hun moeilijkhe den te bezorgen, zelfs al zijn het de propagan diste;! voor hun eigen zaak. Kleine onaange naamheden en hindernissen worden opgewor pen, het is een voorloopige zoete wraak, in af wachting van den glorievollen dag, waarop hij zegevierend uit den strijd komt en zijn land zal kunnen schoon bezemen van elke vreem de smet. (Nadruk verboden) Maatschappelijk Hulpbetoon. Eigen hulp is de beste hulp. HAARLEM Woensdag. Wij hebben een klacht ontvangen van iemand, die van oordeel is. dat zijn verzoek om hulp van de zijde van Maatschappelijk Hulpbetoon niet spoedig genoeg'werd ingewil ligd. Het gaat hier over de vraag om een uitzet voor een eerste baby. Vijf maanden ongeveer vóór het tijdstip, waarop de bevalling werd te gemoet gezien, werden aan Maatschappelijk Hulpbetoon de noodige kleertjes gevraagd. Aan het verzoek werd voorloopig geen gevolg gege ven en toen het kindje twee maanden voor den verwachten datum ter wereld kwam. had het gezin niets om de jonggeborene te kleeden, ten gevolge waarvan het voor verwarming voor de kachel werd gelegd, zoo schrijft de klager. Het kind is na eenige uren overleden, hetgeen de hulpvrager niet aan het gebrek aan kleeding toeschrijft, maar toch heeft hij een ernstige grief tegen Maatschappelijk Hulp betoon, dat zoolang met de verstrekking van het benoodigde is gewacht. Wij hebben ons te dezer zake om inlichtin gen gewend tot den Directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon, die, wat zijn dienst betreft, het waarschijnlijk vond, dat de feiten zich overeenkomstig de omschrijving van den kla ger hadden voorgedaan. Hij betreurde het zeer. dat de jonggeborene niet onmiddellijk van het noodige kon worden voorzien, maar voegde daar onmiddellijk aan toe, dat dit toch niet uitsluitend aan zijn Dienst mag worden geweten. Integendeel! De klager schrijft, dat het de eerste baby is. Welnu, een aantal maanden voor de geboorte was het te voorzien, dat de baby behoefte zou hebben aah kleeding en nu kan van elke moe der toch worden verwacht, dat zij het zich als een eer zal aanrekenen om, in het bijzonder voor haar eerste baby. de kleertjes zooveel mogelijk zelf bij elkaar te brengen, zoo moge lijk deze zelf te maken. Dit is ook de algemeene ervaring bij Maatschappelijk Hulpbetoon: een ervaring, die pleit voor de a.s. jonge moeders en die zooveel mogelijk moet worden in de hand gewerkt. Het zou z.i. al slecht gezien zijn en aan be trokkenen zou er moreel een slechte dienst mee gedaan worden, als zonder mee r de noodige kleertjes voor a.s. babies werden ver strekt. Het aantal malen waarin zulks door Maatschappelijk Hulpbetoon wel geschiedt be wijst, dat als hiervoor aanleiding bestaat, de noodige medewerking wordt verleend, maar het kwam hem ongelooflijk voor, dat men een pas geborene voor verwarming bij de kachel zou leggen, daar er toch ongetwijfeld nog wel kleeren van de moeder of de vader aanwezig waren om het kindje mede te dekken. Dit zou trouwens maar voor heel korten tijd behoeven te geschieden, want als, door welke omstandigheid dan ook, voor een baby niet de noodige kleeding en dekking aanwezig is, wor den deze op verzoek aan den Dienst onmid dellijk uit voorraad verstrekt. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon wijst dus met verontwaardiging af de veronderstelling zelfs, dat zijn Dienst de oor zaak zou zijn van de afwezigheid van de noo dige kleeding onmiddellijk na de geboorte en niet minder de suggestie als zou door gebrek aan activiteit zijnerzijds een menschenleven verloren zijn gegaan. Ieder, die weet hoe gering de kosten zijn van de allernoodzakelijkste kleeding voor een baby en ieder die eenig begrip heeft van de groote liefde waarmede schier elke a.s. moeder voor haar eersteling de kleertjes bij elkaar brengt, zal het naar zijn meening met hem eens moeten zijn, dat hier geen klacht past tegenover Maatschappelijk Hulpbetoon, dat. waar noodig, de behulpzame hand biedt, maar dat deze klacht volledig terugslaat op den klager en op zijn vrouw, die niet tijdig heb ben gedaan, wat hun dure plicht was. n.l. zoo veel mogelijk te zorgen voor hun eigen kind en dit niet over te laten aan vreemden, d.w.z. aan de gemeenschap. Aan het slot van het onderhoud zei de Directeur nogmaals uitdrukkelijk, dat in alle gevallen, waarin de behoefte inderdaad aan wezig is. door bemiddeling van zijn Dienst het noodige wordt verstrekt, maar dat bij alle overheidshulp en dit „in het moreele belang van de hulpbehoevenden zelf" als eisch dient te worden gesteld, dat de menschen zooveel doenlijk eerst zelf zorgen. PRAKTIJKEXAMENS. Geslaagd zijn voor het door Ned. Handels Inst. te Amsterdam gehouden praktijkexa men Engelschmej. L, Grevengoed en de heer J. Tervooren, beiden opgeleid door het Instituut voor Talen en Handelsonderwijs, alhier. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN. Bovengenoemde vereeniging heeft den heer A. Heikamp, Ambtenaar van de „Iiooge Veluwe", bereid gevonden op Vrijdag" 11 Februari, -bij een serie mooie lantaarnplaat jes. iets te vertellen over Het Nationale Park ,De Hooge Veluwe", De bijeenkomst vindt plaats in het wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104. Concert H. O. V. Solist Theo van der Pas, Het concert van de H.O.V. op Vrijdag a.s. brengt Marinus Adam aan den dirigenten lessenaar, die een programma geeft, klassiek en verscheiden. Hij begint met het bewerkte „Concerto grosso" in D groot van Haendel. waarin de vioolsoli door Hans Bijvanck en Gerard Mulder en de cello-solo door Louis van Maanen vertolkt worden. De bekende klavier-solist Theo van der Pas komt zijn ga ven toonen in het A dur concert van Mozart en ten besluite volgt de le Symphonie (om met Hans von Biilow te spreken „de 10e Symphonie van Beethoven"), Deze is in lang niet door de H.O.V. uitgevoerd en zal zeker met veel belangstelling worden aangehoord. Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialeji Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Met goedvinden van den huiseigenaar heb ik een schuur op het erf van mijn huurhuis geplaatst. Moet ik daarvoor grondbelasting be talen? ANTWOORD: Neen. RECHTSZAKEN VRAAGIk heb een meisje van 91 uur. Nu is zij een week ziek geweest. Ben ik nu ver plicht, die week ook een rentezegel te plakken? ANTWOORD: Ja, u moet zoo lang plakken als u verplicht bent loon uit te keeren. VRAAG: 1. Is de werkgever wettelijk verplicht de drie wachtdagen van een werknemer voor hij recht heeft op ziekengeld, door te betalen? 2. Zoo ja, hoe moet de werknemer handelen als de werkgever weigert? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Zich wenden tot het Bureau van Arbeids recht, Jansweg 34, Dinsdagavond te 7.30 uur. VRAAG: 1. Mijn meisje is 5 weken bij mij in dienst voor dag en nacht. Ik hen 3 dagen af wezig geweest en Het haar voor de keus, die 3 dagen in mijn huis te blijven of vacantie te nemen. Zij koos het laatste en eischt nu 3 costgeld van mij. Ts dat juist? 2. Zij brak in dien korten tijd dat ze bij mij s een wekker en een citroenpers. Als ze nu weer wat breekt, kjm ik dat dan na voorafgaan de waarschuwing van haar loon afhouden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja, tenminste als het ^an haar schuld te wijten is, doch slechts telkens tot een maximum van 2/5 van haar loon. VRAAG: Ben ik verplicht, den steun voor mijn vader het vorig jaar ontvangen, terug te betalen Ik ben niet meer (huis en mijn vader is voor de tweede maal gehuwd. Zoo ja, kunnen B. en W. dan bepalen, hoeveel dit bedrag per week is? Volgens welke wet is dit zoo? ANTWOORD.' 1. Ja, tenminste als gij daartoe in staat zijt. 2. Zij kunnen het voorstellen en als gij er niet ede accoord gaat. beslist de rechter. 2. Volgens de Armenwet. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men een kaal geworden bruin lederen jekker zijn oorspronkelijke kleur terug geven? ANTWOORD: Plet beste is dat u de jekker Iaat erven. VRAAG: Hoe krijg ik hars uit een ratiné kin dermantel? En hoe een deuk uit een celluloid pop? ANTWOORD: 1. De vlek eerst tusschen de nagels der duimen zgn. „breken". Daarna betten met perchlooraethyleen en daarmede ook af- Tijven. 2. Wanneer de pop niet lekt, onderdompelen In kokend water. De deuk verdwijnt dan vanzelf. VRAAG: 1. Hoe maakt men alcoholvrije vruch tenbowl 2. Hoe bereidt men kerry-soep? ANTWOORD: Vruchtenbowl (zonder alcohol). Benoodigd: 12 citroeneh, 500 gr. suiker, 2% liter Etter, 3 groot blik ananas. Kook het uitgeperste citroensap op. vermeng het met de suiker, laat het daarmee even door koken en verwijder zorgvuldig het schuim. Voeg er dan het water bij, breng de vloeistof opnieuw aan de koken en schuim ze nog eens af. Snijd de ananas in kleine blokjes, voeg ananasvocht bij de overige vloeistof en giet die in kokend op de stukjes. Laat vöór het gebruik m bowl volkomen koud worden (liefst op ijs). Vervang desvorkiezend de ananas gedeeltelijk door andere vruchten of neem (om den bowl veel goedkooper te maken) een paar plakken kool raap of het gele hart van winterwortelen, in kleine blokjes gesneden, beide halfgaar gekookt, afgegoten en daarna even opgekookt met de rloeistof (citroensap, water, suiker en een stukje lie). Laat het mengsel na het opkoken 24 uur staan, schep er de stukjes uit, breng het sap nog even aan de kook en giet het dan kokend ver de stukjes. Kerriesoep). Benoodigd: 250 gr. rundersoep- leesch. 1 liter water, 5 gr. zout, 1 uitje, 1 thee lepel kerrie, 40 gr. boter, 40 gr. bloem. Trek van het vleesch met het water en het zout p de gewone wijze bouillon. Verwarm roerend* de gesnipperde ui met de kerrie, de boter en de loem, maar zorg. cat de kleur lichtgeel blijft, iet hierbij langzamerhand den gezeefden houll- >n, laat de soep 10 minuten doorkoken en giet door een zeef itt de soepterrien. Geef bij deze >eji desverklezend kleine dobbelsteentjes brood, io lichtbruin en knappend zijn gebakken in een koekepan met wat boter of wat veel vlugger en zuiniger gaat in een diep ijzeren potje met ampend heet vet of slaolie. VRAAG: Hóe reinig ik een verzilverd tinnen Dorwerp, waar het weer in zit? ANTWOORD: Met heete zeepsop en met heet -ater goed afspoelen. Of achter ook het weer daarmee zal verdwijnen is niet zeker. DIVERSEN. VRAAG: Is een schoonzoon verplicht zijn schoonvader (als deze werkloos is) te steunen?. ANTWOORD: Ja, als hij er toe in staat la.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11