iano s E Radio Radio Zwitserland Geneefsche Winterbesprekingen. Vleugels Baby-piano's Orgels OCCASIONS W.AIphenaar Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 HAARDE M'S DAGBLAD De blijde gebeurtenis in de Commissie van 28. Volkenbondshervorming. Vier stroomingen i commissie. De de GENèVE, Februari 1938. (Van onzen correspondent). EN Geneefsch ochtendblad had Maandagmorgen reeds een bericht uit Nederland, dat de zoo lang ver- wachte „blijde gebeurtenis" nog dienzelfden dag waarschijnlijk tot een wer kelijkheid zou worden. Vol spanning gingen wij Nederlanders, op 31 Januari dus naar het volkenbondspaleis, met een oranjestrikje reeds m onzen zak. En al was het dien och tend daar behandelde onderwerp van Vol kenbondssancties en neutraliteit juist voor Nederland niet zonder belang, niemand van ons zal ontkennen, dat wij slechts met een half oor naar de toch zeer interessante uitin gen van prof. Unden (Zweden) luisterden. Onze andere gedachten waren in Holland Vol verwachting klopte ons hart. Totdat een collega van het Zwitsersche telegram-agentschap, die van onze gevoelens op de hoogte was, ons omstreeks elf uur mededeelde, dat er in Holland feestvreugde heerschte om de geboorte van een jonge Prinses! Onmiddellijk was diezelfde vreugde- stemming ook onder ons, Nederlanders, op de pers-tribune aanwezig.'Een briefje werd fluks naar prof. Rutgers, den Nederland sehen vertegenwoordiger in de Commissie van 28, gezonden. De Holandsche ambtena ren in de vergaderzaal waren ook snel van het goede nieuws op de hoogte. De oranje strikjes werden te voorschijn gehaald. De Hollandsche harten juichten, zij het ook in stilte, in de ernstige vergaderzaal van Genève. En de „blijde gebeurtenis" wierp ook zelfs daar een zonnigen lichtstraal af. Een gelukwenschend handenschudden, een vroo- lijk-vriendelijke blik van zoo menigen bui tenlander tot zijn Hollandsche kennissen verbrak telkens voor een oogenblik de ern stige stemming van het debat over het zeker geen lachende gedachten verwekkende arti kel 16 van het Volkenbondsverdrag. En toen kort hierop prof. Rutgers aan het. woord kwam, om het Nederlandsche standpunt uit een te zetten, kon de Belgische voorzitter der commissie, professor Bourquin, niet na laten onzen Nederlandschen gedelegeerde en in hem het Nederlandsche volk en zijn Vor stenhuis hartelijk geluk te wenschen met de blijde gebeurtenis. Diep ontroerd dankte prof. Rutgers, De gevoelens van vreugdevolle dankbaarheid, dat een Prinses geboren was, waren bij onzen gedelegeerde zoo sterk, dat hij den gelukwensch nauwelijks kon beant woorden. Het was een treffend en indruk wekkend symbool van de innige blijdschap, die ons volk bezielde en die ook hier te Ge nève niet minder warm werd gevoeld. Het was voor het eerst, stelde men later in een weer wat kalmer gemoedsstemming niet zonder trots vast, dat de voorzitter van een Volkenbondsorgaan een gedelegeerde met een „blijde gebeurtenis" in zijn Vorste lijk Huis had gelukgewenscht. Professor Bourquin was hier echter in de lijn geble ven van zijn landgenoot graaf Carton de Wiart, die in September 1936 ook een pre cedent geschapen had, namelijk toen hij den Nederlandschen gedelegeerde in de Volken bondsvergadering met de verloving van Prin ses Juliana gelukwenschte! Beide malen was het een vertegenwoordiger van België, die er prijs op stelde aldus ook de gevoelens van sympathie en vriendschap van zijn land voor het onze duidelijk tot uiting te brengen. En nóch toen, nóch thans was er in de Volken- In de eerste plaats koopt men juist onze Piano's zoo graag om de soliditeit en mooien toon, doch voorts zijn onze zeer billijke prijzen een oorzaak voor ons succes. Steeds ruime keuze Altijd voordeeliger is: Kruisweg 49 - Haarlem (Adv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: WOENSDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg, Rott. Hofstad Tooneel: Reünie in Weenen, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Okito, 8.15 uur. Wijkgebouw, Ged. Oudegr. 104: Ledenverga dering Bureau Haarl. Vereen, voor Ziekenver pleging. 4 urn-. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Charlie Chaplin hi „Modern Times" en „Nu juicht een volk" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De bereden politie" en „Renbaanbloed". Luxor Sound Theater: „Koningin Victoria" en „Nu juicht een Volk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het leven van Emile Zola" en ,.Er is een Prinsesje geboren". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefdesparade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. DONDERDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Okito. 8.15 uur. Gem. Concertzaal Ned. Vereeniging v. Lucht bescherming. 8.15 uur. Remonstrantsche kerk: Lezing dr. J, C. A. Fetter, 8.15. uur. Restaurant Brinkman, Plein 16: Voordracht Frank Reusch, 8.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. bondskringen iemand, die aan deze onge bruikelijke .ybevoorrechting" van ons land aanstoot aam. Integendeel, den ganschen dag hadden wij gelegenheid te bemerken, hoe men ook in de andere landen van harte over de bevestiging der banden tusschen ons land en het Oranjehuis zich verheugde! in) e discussies in de Commissie van 28 over de Volkenbondshervorming hebben geens zins die toespitsing der onder de Volkenbonds staten bestaande meeningsverschillen ge bracht, die Delbos en Eden ervan gevreesd hadden, zoodat zij zich de vorige week had den uitgesloofd een debat over het sancties artikel 16 te vermijden. Natuurlijk werden heel wat verschillende opvattingen uitgespro ken, doch een verrassing was dit voor niemand' en de tegenstellingen tusschen de delegaties werden niet vergroot, integendeel eerder ver kleind, omdat vrijwel alle sprekers duidelijk toonden, dat hun land aan den Volkenbond gehecht blijft en de Geneefsche internationale instelling in het leven wil houden. Achter de velerlei uitingen van meeningsverschil stond de gemeenschappelijke trouw aan den Volken bond en diens ideaal en beginselen, waardoor zooals voorzitter Bourquin in zijn slotwoord gisteren terecht verklaarde, alle hoop op een betere toekomst nog gerechtvaardigd blijft. Van de Commissie van 28, die eigenlijk een Commissie van 27 geworden is, daar men Italië bezwaarlijk nog als lid kan medetellen, heb ben vrijwel alle leden het woord gevoerd. Wij hebben 24 verklaringen gekregen met betrek king tot de vraag, hoe het thans met de in art. 16 van het Volkenbondsverdrag voorge schreven economische en financieele sancties tegen een staat-aanvaller zal moeten gaan, nu het vrijwel vaststaat, dat vier groote mo gendheden (de Vereenigde Staten van Ame rika, Japan, Duitschland en Italië) daaraan niet zullen mededoen. Vier stroomingen bleken in de commissie te bestaan. Een eerste groep werd gevormd door 6 staten (China, Columbia, Mexico, Nieuw-Zeeland. Sovjet-Rusland en Spanje- Barcelona), die van oordeel waren, dat on danks dit gebrek aan universaliteit de sanc ties volledig en onder alle omstandigheden te gen een aanvaller moesten worden toegepast. Wellington Koo en del Vayo, de vertegenwoor digers van de twee staten die onder de niet- toepassing van het Volkenbondsverdrag te lij den hadden, lieten niet na zich over deze niet- naleving der Volkenbondsverplichtingen ern stig te beklagen. De tot deze groep behooren- de staten betoogden, dat de Volkenbond ook thans nog in staat zou zijn het recht te hand haven. indien slechts alle Volkenbondsleden de door het Volkenbondsverdrag voorgeschre ven plichten zouden nakomen. De tweede groep is de talrijkste. Hiertoe bleken de volgende landen te behooren: Ar gentinië, Bulgarije, Canada, Engeland, Fin land, Frankrijk, Griekenland, Iran, Roemenië, Tsjechoslowakije en Turkije. Zij hadden als weisprekenden woordvoerder Paul Boncour, die ditmaal voor het eerst sinds langen tijd weder bijzonder op dreef was. De staten van deze groep willen met die der eerste groep de voorschriften van art. 16 ongewijzigd handha ven, doch zijn het niet eens met de opvatting, dat dit artikel ook thans nog onder alle om standigheden uitvoerbaar is. Zij willen art. 16 handhaven, omdat de kans op een toepassing- in een bepaald geval een afschrikkende wer king op staten, die tot den aanval zouden wil len overgaan, zou behouden. Zij zijn echter bereid, indien de Volkesbondsstaten in een bepaald geval nogmaals tot toepassing der sancties zou den willen overgaan, een groote vrijheid van oordeel aan de verschillende sta ten te laten bij de beslissing, of zij aan die sancties kunnen mededoen, zonder hun land daardoor aan oorlogsgevaar bloot te stellen. De derde groep bestaat uit de groote meer derheid der Oslo-staten (Finland behoort eer der tot de tweede groep), die in de Commissie van 28 vertegenwoordigd zijn door België, Ne derland en Zweden. Zij erkennen met de eer ste en tweede groep het wenschelijke van een stelsel van collectieve veiligheid, zooals in ar tikel 16 neergelegd. Zij zijn echter met de tweede groep van oordeel, dat de afwezigheid van vier groote mogendheden de toepassing- van artikel 16 onder de tegenwoordige omstan digheden in vele gevallen verhindert. Zij wil len daarom, en dit is het meeningsverschil met de staten der tweede groep, artikel 16 aldus wijzigen of althans officieel aldus interpre teeren, dat de economische en financieele sancties voorloopig niet meer verplichtend, doch nog slechts facultatief zullen zijn. De discussies leerden, dat er, practisch bezien, geen groote tegenstelling tusschen de tweede en de derde groep bestaat. Zooals Unden het na de redevoering van Paul Boncour uitdruk te, het verschil bestaat hoofdzakelijk hierin, dat de derde groep het niet langer verplich tend zijn der sancties uitdrukkelijk door den Volkenbond willen uitgesproken zien, terwijl de tweede groep uit taktische redenen aan een stilzwijgende opheffing der verplichting tot toepassing van artikel 16 de voorkeur geeft. Ten slotte bestaat er een vierde groep, die de gedachte aan een stelsel van collectieve veiligheid met sancties ook niet als toekomst- ideaal aanvaardt en die den Volkenbond slechts een instrument van verzoening en sa menwerking wil doen zijn. Tot deze kleine groep behooren Chili, Polen en Zwitserland, welk laatste land bovendien voor zichzelf het onmiddellijk herstel zijner volstrekte neutrali teit verlangt, hetgeen voor altijd het mede doen aan eenige sancties-in de toekomst uit sluit. De discussies waien eenerzijds opmerkelijk, doordat het bleek, dat de overgroote meerder heid der Volkenbondsstaten nog steeds, al thans in theorie, aanhanger van het door Duitschland en Italië zoo verfoeide stelsel der collectieve veiligheid is, en anderzijds door de groote toenadering tusschen de tweede en derde groep. Dit verklaart, dat in Volkenbondskringen en bij de meeste delegaties een gevoel van bevre diging over de Geneefsche besprekingen van dezen winter heerscht. Al hebben zij geenerlei beslissing gebracht, zij hebben de atmosfeer onder de Volkenbondsstaten zelf verbeterd. Omgekeerd is het begrijpelijk, dat bij de uitersten van links en rechts teleurstelling heerscht. Uiterst-rechts was op deze bespre kingen natuurlijk niet vertegenwoordigd: Duitschland en Italië ontbraken. Maar hun hoop, dat de besprekingen in de Commissie van 28 over art. 16 tot zulk een spanning en oneenigheid zouden leiden, dat het heengaan van verdere staten uit den Volkenbond daar door waarschijnlijk zou worden, is niet ver vuld. Het stelselmatig aankweeken van on derlinge verdeeldheid, de stelselmatige op drijving van meeningsverschillen, de ophit sing der midden- en- kleinere staten tegen de „hegemonie" van Engeland, Frankrijk en Sovjet-Rusland is mislukt. Even ontevreden is de spreekbuis van uiterst-links, het „Journal des Nations", dat- fanatiek voor een voorbehoudlooze toepas sing van het Volkenbondsverdrag strijdt en zoo ver gaat, dat het zelfs nieuwe Volken- Voor nieuwe of overjarige radiotoestellen slaagt U liet best bij Radio Mag. ,,ALBA! Gr. Houtstraat 158, tel. 15426 Wij ruilen Uw oud toestel in (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Zuidelij ken wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, weinig of geen regen, zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 773.5 m.M. te Toulouse. Laagste 742.3 m.M. te Jan Mayen. De beide gebieden van hoogen luchtdruk in Centraal-Europa en op den Oceaan ver- eenigden zich tot een langgerekte strook, met maxima in Hongarije en bij de Azoren. De minima in het Noorden vormen een doorloo- pende keten van de kusten van Siberie tot 'de Zuidpunt van Groenland. Tusschen veertig en zestig graden Noorderbreedte bewegen daal- en stijggebieden van den luchtdruk van West naar Oost en is het weer somber geworden, met veel mist en lage wolkendekken. Het vorstge- bied op het vasteland blijft van geen beteeke- nis. De vorstlijn trok zich terug naar den Rijn Op IJsland en in Schotland wordt het kouder, op Ierland en in West- en Midden Frankrijk zachter. In Zweden nam de vorst af. In de de Alpen draaide de wind naar Zuidwest, het weer bleef mooi, de temperatuur daalde echter (Saentis min 9 graden) en de vochtigheid en bewolking namen in de dalen toe. De neerslag bleef beperkt tot het Westen, Noordwesten en Noorden. De kansen op neerslag beginnen in onze omgeving toe te nemen en in het alge meen is meer bewolking met hoogere temperatuur te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 10.22 uur; n.m. 23.14 uur Strand berijdbaar van 15.2021.15 uur. Belangrijke telefoonnummers s Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. bondsbemoeiïngen ten gunste van Abessynië verlangt: Voor hen, die zoo oordeelen, was de toenadering tusschen de realistisch den kende Engelsch-Fransche groep en die der Oslo-staten natuurlijk een even schrijnende teleurstelling als voor de vijanden van den Volkenbond, wier doel juist op het geheel van elkander vervreemden van deze twee groepen gericht was! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK VOORBEURS TE AMSTERDAM. De verklaringen van den Franschen minis ter van financiën, dat wetsontwerpen zullen worden ingediend, strekkende tot saneering van de Fransche staatsfinanciën, zijn voor namelijk voor kennisneming aangenomen. De Fransche francs waren heden vrijwel onver anderd en bewogen "zich tusschen 5.8534 en 5.8634. In aanmerking dientte worden genomen, dat aan den prijs van den contanten franc steeds de hand wordt gehouden door het Fran sche egalisatiefonds, dat door een overdracht van goud door de Bank van Frankrijk weer van de noodige middelen is voorzien. In het dis agio voor Fransche francs was eveneens geen wijziging gekomen. In Britsche ponden ging weinig om. Voornamelijk werd gehandeld tegen 8.96-)4 a 8.9613/16. Het Nederlandsche egali satiefonds was nog steeds bereid tegen 8.96)4 te koopen doch de positie van de markt was hedenmorgen van -dien aard, dat het voor zoo ver kon worden nagegaan, geen materiaal kreeg toegewezen. Uit de toeneming van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank blijkt intusschen dat het Nederlandsche egali satiefonds in de afgeloopen week ettelijke millioenen Britsche ponden heeft opgenomen. Dollars bewogen zich rondom 1.78 15/16, Belga's waren 30.3534 a 30.3634, het disagio voor ter mijn-belga's was hetzelfde gebleven, Zwitser sche francs waren 41.4934 41.5034, Duitsche Marken 72.20 a 72.25. De prijzen der sperrmarkensoorten bleven na enkele schommelingen op peil, Duitsch Bankpapier en Duitsch zilver werd tot iets hooger prijs verhandeld en gold hedenmorgen resp. circa 341/4 en circa 39. Op de niet-officieele ochtendbeurs bestond hedenmorgen een vaste stemming, die klaar blijkelijk voortsproot uit de rijzing in Wall- street. De Amerikaansche waarden werden algemeen hooger afgedaan, waarbij zich nog al wat affaire ontwikkelde in Anaconda's, Bethlehem Steels en U.S. Steels. Bij kleine omzetten konden de meeste locale fondsen zich iets verbeteren. RIJMPRENTEN. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix zijn eenige rijmprenten verschenen. Van de N.V. Boekdrukkerij' „Helmond" ont vingen wij een rijmprent van Willem van Vlerken en Frans Mandos Tzn. De firma L. J. C. Boucher te Den Haag' zond ons een rijmprent waar de rijm door M. Nij- hoff en de prent door Van Dam van Isselt verzorgd werd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.22 34. Parijs 5,86. Brussel 30.36. Zwitserland 41.50 1/4. New-York 1.78 29/32. 12 uur- Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.2234. Parijs 5.86. Brussel 30.36. Zwitserland 4150. Kopenhagen 40 Stockholm 46.25 Oslo 45.05. New-York 1.78 15/16 Praag 6.2834. Italië a. vrije lire 9.4734; b- reislire 8.60; bankpapier 7,25. IN Holland is de Aarde vrouwelijk. In Zwit serland' mannelijk. Het vlakke, goede land in Holland wil ontvangen, vruchtbaar zijn, vrucht dra gen en duizendmaal duizendvoud teruggeven wat het ontving. Baren; geboren, herboren doen zijn wil de Aarde in Holland. De zware polders, vee, gewas; de platte ri vieren met de goede steden dat is de rijke moeder, die haar kinderen behoedt, omringt met zorg. De verteedering is van Holland's goede Aar de. Zij tooit zich met bloemen en de vochtige luchten hangen laag. Zij ligt in nevelen ver loren, of smartelijk open aan den wilden wind. In Zwitserland, in de bergen, is de Aarde mannelijk geworden. Een groot beest uit den oertijd is op gaan staan en toont zijn ruige flanken. Grimmig, in zijn luisterrijken sneeuw- pels, en borstelig, verweerd, met flarden van dennebosschen en de schurftige plekken van huisjes, dorpen. En mannelijk is de spierkracht, het verwoe de verweer tegen de elementen. Wakers, wach ters zijn de bergen; vechters, ridders zonder vrees of blaam. Soms is er bruiloft van Aarde en Aarde. Dan wordt moeder Aarde vol verwachting bruid en het Oerbeest krijgt een geweldige scheppingskracht. Dat is wanneer Hollanders naar Zwitserland reizen en nieuwe leefkracht voelen dringen in hun ontvankelijken geest. Heil het bruidspaar! Heil de bruiloft! Driewerf heil! TOET is een sprookje, waarin alles verkeerd gaat, door 'n booze heks. Natuurlijk is de heks jong en mooi en woe dend, omdat ze den held niet wist te verstrik ken in netten van verleiding en begoocheling der zinnen. De held dan wil verwisselen van gedaante. Hij wil een vogel worden, rank en van schoone pluimage. En zweven, vliegen in de hooge luchten en langs de aardebaan. Hij bestelt zijn tooverdrank en wil daarvoor ook netjes betalen. Betalen moet hij ook, al leen anders dan hij dacht Hij slikt, volgens voorschrift, zijn ongeloo- felijk bitter philtrum, strekt vol verwachting de armen Geen veertje gewordt hem daar. Onder hem gebeurt het vreemde: zijn voeten groeien schrikbarend uit naar voren, krullen ver vóór hem omhoog. Naar achteren en blijven daar vlak, zwaar aan den grond, Op deze meterslange voeten met de zielige hoerateenen ver buiten zijn bereik moet hij nu voortaan het leven door. De stakkerd staat op ski's! Voortaan snijdt hij de wereld steeds in twee halfronden, één ter linker, één ter rechterzij, en is zijn eigen evenaar. De levenslang ge vangene van zijn voeten, naar hem dunkt. Maar ziet: de geest is sterker dan wat vi leine hekserij. En het wonder geschiedt, dat hij leert vliegen, zweven op de lange latten der misleiding. Langs alle witte banen dezer aar de. Als een vogel schiet hij omlaag langs de steile kanten naar de diepe dalen. En is bevrijd. Wie nu een vogel worden wil, die trekk' ski-latten aan, Vermij de stad en straatgeschil en. kieze een ruimer baan. ]n)E Zwitsersche witwereld is hoog. En dus den hemel wat meer nabij. Misschien is het daarom dat men zich den hemel voorstelt in 't wit, in 't blauw, in 't goud. Het rozig goud van den prillen ochtend en het vroege avond uur. Wit, blauw, en goud. Ook de menschen zullen hier den engelen wat nader zijn, vleugelzwevend, psalmodiëe- rend (holdjodjeedjo) in 't wit, blauw en goud. Gevleugeld zijn zij alleen dan dat zij, als wijlen Merkuur, zich vleugels hechtten aan de Voeten Mercurius, die behalve bode der Gpden ook god was van al de reizigers en vande dieven! (Of is 't soms geen dieverij dat hier een borrel f 0.95 kost, en een doodgewoon glas kwast f 0.63, zonder fooi??) Maar als 't hier dan een soort hemel is, dan is 't niet Petrus die de poort bewaakt, maar Sinte Franciseus. Want 't zijn de dieren, de heel kleine, die hier liefelijkheid brengen. Vo geltjes, eekhoorntjes, het eenige levende in deze verstilde natuur. De eekhoorntjes Hausli noemt men ze hier zijn kinderen van 't hart. Zij komen, als je lokkend roept en fluit, en eten nootjes, klontjes suiker uit de hand! Eens had ik er vier tegelijk, die om beurten nipten van de uitgestoken hand. Roodbruine waren er bij, een grijze en één heel donkerbruine. Ook voor hen predikte Sint Franciseus. En voor al de vogeltjes, wier namen ik niet ken, zoo liefelijk met hun schitteroogjes en hipsprongetjes. En zoo hongerig ook. Van engelen gesproken: beneden in 't dorp is een confiserie, zoo'n nieuwe, gladde, van rondom glas en veel staal. Daar werden eiken morgen ravages in de taartjes geconstateerd, vele weg en nogmaals vele aangekloven. En dat in een huis met snoepvrije juffrouws. Het was raadselachtig en een beetje angstig. Tot iemand ontdekte dat er vliegende dieven kwa men, de Hausli, die snelvoetig door 'n venti- latieraampje wipten en, beladen met buit, weer terug O Merkuur! In 't voorjaai' als zij jongen hebben, is hun honger zóó groot, dat zij zich wagen tot bene den in 't dorp, n'en déplaise glas en staal. De schatten. Als dat geen engelen zijn Maar wat hier werkelijk hemelsch is, dat is de lucht voor je longen. Die herschept van een oud karrepaard tot lichtgevoelig gazel. En 't lood in je bloed maakt tot vloeibaar goud. Een halve eeuu) geleden Terugvaart. De wereld krijgt kleur. O verrassing; kleuren! Er zijn weer de duizend lieve boomen met hun heerlijke wriemeltakken, naakt en nat. Aan den einder grijze bosschen, donzig, lila- ros. E11, schuiven wij door bosschen in den ra tel trein, dan snelt ons rosse bodem tegen, goud en bruin van het verterend najaarsblad. O de goede kleuren van den eindelijken U'ond; akkers, bouwland, open aan den win- ,er, die met hagel striemt, dan weer regen slaat aan de ramen van den trein. Woest zwemt het licht door den wijden hemel, wild volgen op de aarde schaduwen zijn spel. De bouwsels van menschen verschijnen en verdwijnen; steden, fabrieken, dunne dorpen. Dan deinen de Ardennen aan. Daar ligt veel sneeuw. En als het golven van den bodem ver- ebt, komt Breughel ons tegen, langsvliegend op wieken van onsterfelijkheid. De natte sneeuw, de grauwe luchten, de zwarte haag jes krauwelpootig rechthoekend door het ge bogen land.De donkere menschen kleintjes in de sneeuw. Dan, eindelijk, rennen wij het dubbelzinrtie Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 9 Februari: Naar wij vernemen hebben eenige in gezetenen alhier het plan opgevat tot het oprichten van een Multatuli-vereeniging. Zij die hieraan hun adhaesie willen schenken, worden uitgenoodigd zich schriftelijk te wenden tot den heer J. H. F. Gosler, Gierstraat 23, die bereid is alle verdere inlichtingen te verschaffen. De geringe contributie zal voor de toe treding zeker bevorderlijk zijn. land weer binnen. Het land van lucht en water, een wereld onder en boven, één maal recht en één maal ondersteboven". De trein neemt de Moerdijk. Er is niets te zien. in 't donker, Maar zóó klinkt een trein alleen als hij boven water rijdt. Het is goed. Beneden is 't donker, zijn toch de wiebelingen van het water, en, in dat don ker, het wegsnellen van een wiebeltrein Morgen gaat de dag weer boven en beneden open. Morgen is er weer de plicht, en een klets natte, gure wind. Straks, nonchalante landgenooten, die lak hebben aan hun eigen land. Dat had ik ook Straks zijn wij thuis. C. H. C. Het comité van waakzaamheid van antl- nationaalsocialistische intelleetueelen heeft bij Van Gorcum. en Co. te Assen het licht doen zien aan een brochure van A. W. Kersbergen over „Onderwijs en Nationaal-socialisme". Een handige P.T.lVagenda. De P.T.T. 'heeft een handige en zeer attrac tieve kantoor-agenda voor 1938 laten ver schijnen, waarin de post-, telegraaf-, telefoon- en telextarieven opgegeven zijn. Tusschen de zeer ruime agendabladen door wordt u door.middel van foto's en aardige teekeningen een beeld gegeven van verschil lende kanten van' het P.T.T.-bedrijf. De om slag; is zeer geslaagd en de wijze van binden origineel en zeer geriefelijk. Men is er met het vervaardigen van deze agenda werkelijk in geslaagd de practische en propagandisti sche eischen aan de artistieke te paren. Het ding vormt een sieraad voor elke schrijftafel, en geeft het antwoord op dê vele dagelijksche vragen. ZANDVOORT „VREEMDELING EMBEZOEK*'. Dinsdagavond kwartier over 11 reed de be stuurder van een luxe-auto met groote snel heid om den hoek van het station het Stations plein op. Hij nam hierbij de bocht een weinig te groot en kwam daardoor terecht op het- verhoogde middengedeelte van het Stations plein waarop het gebouwtje van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer is geplaatst. Nadat de auto eerst een ijzeren papierbak had omvergereden, botste zij met groote kracht tegen het gebouwtje van V.V.V., dat zwaar beschadigd werd. Het metselwerk van den zuidwand werd gedeeltelijk ingedrukt; de groote spiegelruit van een der vitrines werd werd vernield en de oostwand van het gebouwtje werd geheel ontzet. Ook de auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurder .kreeg geen noemenswaardig letsel; hij gevoelde zich na de aanrijding- blijkbaar zeer goed, want toen de omwonen den óp het geluid van den harden slag dien de botsing veroorzaakte, naar buiten vlogen, zat de bestuurder uit volle borst het bekende lied van den man met den kleinen naam en de groote daden te zingen! De. politie, die spoedig ter plaatse was, maakte proces-verbaal op. De wagen werd naar een garage gesleept en de bestuurder werd op het politiebureau ge houden, tot de lust tot zingen hem was ver gaan. HEEMSTEDE EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag vierde het echtepaar Versteeg, wo nende Glipperweg 76 zijn kouden huwelijks feest. Reeds in den loop der bruidsdagen mocht het echtpaar vele blijken van belang stelling ondervinden. Het ontving talrijke bloemstukken, vruchtenmanden en andere cadeaux. Van de Glip-bewoners ontving het paar eeh enveloppe met inhoud. Op den trouwdag' kwamen talrijk velen hen gelukwensehen, o.a. ook een ouid schoolkame raad, thans te Beverwijk woonachtig, een ont moeting na circa 60 jaren. Des avond bracht de Harmonie „Eensgezindheid" hen een sere nade. VERGADERING TUINLIEDEN. Dinsdagavond hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een vergadering-"met als spreeker de heer B. Donk, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse, die als onderwerp behandelde: „Vijan den van onze tuingewassen". Na een kort openingswoord van den voor zitter den heer H. Gurp, werden mededeelin- gen gedaan o.a. dat het gemeentebestuur wederom f 50 subsidie had toegezegd, waar voor de voorzitter onder applaus dank bracht. Een mededeeling' dat de contributie verlaagd wordt van f 3.50 tot f 3 per jaar vond mede Instemming'. Den heer Donk, die daarna het woord kreeg, begon met te zeggen dat wij de dieren waar mede tuinlieden in aanraking komen, kunnen yerdeelen in twee groote groepen, de nuttige als o.a. de bijen, hommels en insecten-etende dieren, de overige als de schadelijke dieren. In woord en beeld passeerde een groot aan tal vooral schadelijke insecten de revue. De onderhoudende rede vond een zeer aan dachtig gehoor. Tenslotte hield de heer K. Goudzwaard nog een korte causerie over heestertakken en snoeien. Voor inzending ter keuring ontving de heer B. Nieuwenliuis voor collectie Kalanchoé Glu- bilifera 10 punten. De heer v. Zadel voor huis- broed narcissen 934 punt en de heer K Goud zwaard voor zijn causerie 7 punten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2