D Egalisatiefonds zou den gulden gedrukt hebben. Indië zal in 1937 ongeveer/9 millioen overhouden. Kunst in Haarlem en daarbuiten. Irg verkouden! ampo daar lucht je van op t Mr. Pollema critiseert de tot nu toe gevolgde politiek. WOENSDAG 9 FEBRUARI 193S HAAEEEM'S DAGBUAD 3 Inkomsten sterk gestegen, maar uitgaven evenzeer. Krachtig herstel, doch men overschatte niet. Mededeelingen van Minister Weiter aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord op het Voor-' loopig Verslag der Tweede Kamer in zake de Indische begrooting wordt het volgene ont leend: Blijkens de nieuwste gegevens had de uitvoer van geheel Nederlandsch- Indië in de eerste 10 maanden van 1937 een waarde van ruim 828 mil lioen gulden, terwijl de invoer een waarde van ruim 411 millioen gulden had (over de eerste 10 maanden van 1936 waren deze cijfers resp. ruim 473 en ruim 223 millioen gulden). Zonder twijfel kan men hier spreken van een duidelijk teeken van een krachtig economisch herstel Tegen overschat ting moet echter gewaarschuwd worden. Chr. J. I. M. Weiter Minister van Koloniën De economische toestand van Indië is in sterke mate afhankelijk van de conjunctuur op de wereldmarkt. In verband daarmede wordt dan ook sedertjaren met succes ge streefd naar versterking van niet voor den export werkende bedrijven, met name van de kleine nijverheid. Bij de beschouwing van de in- en uitvoer- cijfers mag niet uit het oog worden verloren, dat een deel van den buitenlandschen invoer van Java weder naar de buitengewesten wordt uitgevoerd. In tijden van plotseling stijgende welvaart zooals in 1937 in de rubberstre ken op Sumatra en Borneo kon worden ge constateerd neemt de interge westelijke uitvoer snel toe, waarbij ook oude voorraden in het verkeer komen. Economisch gebied. Wat de voor de inheemsche bevolking te voeren welvaartspolitiek aangaat, zal in de eerstvolgende jaren worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economi sche basis, ten einde deze voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden onder vonden. Een krachtige welvaartspolitiek wordt dus ook door den minister noodig geacht, doch hij kan niet inzien, dat daartoe moet worden aangestuurd op gouvernements-exploi tatie in de buitengewesten, zooals in het Voorloopig Verslag wordt aanbevolen. Economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Als criterium zal qok in de toekomst moeten gelden, dat met de belangen van Nederland en van Indië gelijdelijk wordt rekening ge houden, zoodat de samenwerking op een voor beide deelen billijke en voordeelige wijze ge schiedt. Een „do-ut-des"-politiek, die aan de prestaties over en weer een min of meer complementair en bilateriaal karakter zou willen geven, zou in zulk een stelsel inderdaad niet passen, daar deze strijdig ware met het beginsel van de rijkseenheid. Zulk een poli tiek zou bovendien practisch niet uitvoerbaar zijn, aangezien het onmogelijk is, de weder zijds gebrachte offers dan wel de wederzij d- sche voordeelen met eenige nauwkeurigheid te becijferen en nog minder die tegen elkan der af te wegen. Zij zou bovendien ernstig gevaar opleveren voor het ontstaan van op vattingen, welke in de verhouding tusschen Nederland en Indië niet op haar plaats zou den zijn. Het financieele beleid. KAP. DIENST 1937. Ontvangsten (gewone dienst) raming, verwachting. Belastingen 213,9 281,8 Landsbedrijven 31,3 48,2 Diversen 23,6 29.5 Totaal 268,8 359,5 Zuivere gewone uitgaven 307,9 350,7 Saldo gewone dienst 39,1 +8,8 Idem buitegewone dienst 44,1 33,7 Idem geheele dienst 83,2 24,9 Inderdaad blijkt het verloop van ontvangsten cn uitgaven dus nog gunstiger te zijn geweest dan in Oc tober werd verwacht cn zal de gewone dienst 1937 waarschijnlijk een over schot opleveren van ten naastenbij f9 millioen. Dit gunstig resultaat is geheel te danken aan de middelen, die rond f 91 millioen meer hebben opgebracht dan de raming, waaraan de groep belastingen met niet minder dan f 68 millioen heeft bijgedragen. Daartegen over vertoonen de uitgaven een accres van f 43 millioen, waarvan f 23,5 millioen voor ïente en aflossing (hoofdzakelijk wegens di sagio en verdere kosten van de plaats ge vonden conversies), f8 millioen voor pensioe nen en f 7,8 millioen voor legeruitgaven. Na uitschakeling van de welvaarts- en defensie-uitgaven, welke uiteindelijk door Ne derland zullen worden vergoed, vermindert het tekort op den buitengewonen dienst tot f 12,7 millioen, waarna een tekort op den ge- heelen dienst overblijft van rond f4 millioen. Ook R.-K. Bouwvakarbeiders aan vaarden de nieuwe C. A. O. De Bondsraad van den R.K. Bouwvakarbei dersbond heeft thans eveneens met algemeene stemmen de beide nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten voor het bouwbedrijf aan vaard. Nieuwe schepen der H. A. L. zullen 28 tot 29 millioen gulden kosten. ROTTERDAM, 8 Februari. In de Dinsdag gehouden aandeelhoudersvergadering van de H. A. L. werden de verlies- en winstrekening en het verslag van de directie onveranderd goedgekeurd. De heer Paul Nijgh werd tot commissaris herkozen. Het dividend werd bepaald op vijf procent. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering werd door den voorzit ter, den heer W. v. d. Vorm medege deeld, dat de kosten van de vijf voor de H. A. L. in aanbouw zijnde schepen, te weten de „Nieuw Amsterdam", de „Noordam", de „Zaandam", de „Sloter- dijk" en de „Sommelsdijk" met de uit- rustingskosten mee 28 tot 29 millioen gulden zullen bedragen. Personenauto door tram van de N. Z. H. gegrepen. Chauffeur levensgevaarlijk gewond. Dinsdagmiddag is een personen auto, be stuurd door den 46-jarigen II. de G. uit Lin- sehoten, bij het oversteken van de trambaan bij het viaduct aan den Rijnzichtweg te Oegstgeest, door een tramtrein van de N.Z.H. T.M. gegrepen. De auto werd 37 meter mee gesleurd en totaal vernield. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, werd er uit ge slingerd en kwam naast de trambaan te recht. De man heeft ernstige inwendige kneu zingen opgeloopen en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het tramverkeer had vijftig minuten ver traging. INTERNATIONAAL INSTITUUT VOOR SOCIALE GESCHIEDENIS. Belangrijke Engelsche bibliotheek verkregen. Het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam is er in geslaagd, een zeer belangrijke collectie op het gebied der Engelsche sociale geschiedenis te verwer ven. Het belang van deze verzameling ligt in haar groote volledigheid. Zij bevat de voor naamste werken van de Engelsche sociale den kers en over de Engelsche sociale geschiede nis tusschen 1615 en 1850. Sommige van deze geschriften bestaan nog slechts in enkele exemplaren; enkele bezit zelfs het British Museum niet. Utamaro. Een Haagsch feest der oude Japansche prent] Tot den 6en Maart is er in het Haagsche Ge meentemuseum voor de liefhebbers iets bij zonder moois te zien. Wie niet tot de liefheb bers of den nog veel engeren kring van ken ners behoort, loopt er gevaar, zich bij de eer ste groep te doen inlijven, want men zal zich moeilijk kunnen onttrekken aan de bekoring, die van dit feest van lijn en kleur uitgaat. Im mers, het is iets heel anders of men zoo nu en dan wel eens een aardige oude Japansche houtsnede bekeken heeft, en er de charme of de curiositeit van onderging of dat men vier zalen vol van de allermooiste bladen uit groote particuliere verzamelingen uit België, Engeland en Nederland bijeengebracht vindt, die door kundige hand gerangschikt en van inlichtende beschrijvingen van voorstelling en maker vergezeld zijn. Dit nu is gedurende zes weken in het Haagsche museum het geval. Er was in ons land de laatste jaren voor de kunst van Oost-Azië een herleefde belangstel ling. Voor een koloniaal land als Nederland, dat in vroeger tijd met China en Japan een soort monopolie van verkeer bezat, eigenlijk iets doodgewoons. Maar die belangstelling moet nu eenmaal zoo nu en dan eens opgera keld worden. De vereeniging van vrienden der Oost-Aziatische Kunst, die haar museum in Amsterdam heeft (gratis toegankelijke afdee- ling in het Stedelijk Museum) deed mooi werk, maar betrad het terrein der Japansche prent kunst niet, en beperkte zich, misschien om de kracht niet te versnipperen, tot het bijeen brengen van uitgezochte exempels der schil derkunst en plastiek. Toch is de oude Japan sche prentkunst, die inderdaad een volks kunst geweest is, maar dan toch van zeer voornaam gehalte, niet minder in staat ons van den artistieken zin van het volk, dat ze voortbracht, te doen genieten en verschaft bovendien een nog veelzijdiger blik op de so ciale structuur van die eigenaardige ge meenschap. Als gevolg van een en ander is op 1 Januari van dit jaar de vereeniging voor Japansche grafiek en kleinkunst opgericht (te Amster dam) waarvan de heer B. Modderman de ziel en de promotor is. Het is ook aan dezen heer die jaren lang op wetenschappelijke wijze Ja pansche prenten verzamelde en bestudeerde, te danken, dat de Haagsche tentoonstelling. Kazematten kosten meer clan geraamd is. Drie ton meer noodig. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de begrooting van het defensiefonds voor 1937. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van Defensie, dat nader is gebleken, dat voor het afwerken van den kazematten- bouw (verlichtingsinstallatie en hindernissen), ten gevolge van de omstandigheid, dat daarbij hoogere eischen moeten worden gesteld, dan aanvankelijk werd gedacht en voorts als ge volg van aanzienlijke prijsstijgingen, een be drag van f 300.000 meer benoodigd is. in ver band met de dringende noodzakelijkheid om de kazematten zoo spoedig mogelijk gereed te doen zijn, werd reeds tot uitvoering van deze werkzaamheden overgegaan. Voorts is het noodzakelijk gebleken, reeds in 1937 de noodige maatregelen te treffen en uitgaven te doen voor berging der in begin 1938 op te leveren vliegtuigen, welke uit het defensiefonds aangeschaft worden. Het rapen van eieren. Wilde eendeneieren mogen niet geraapt of vervoerd worden. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wul pen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan van l Maart af tot 20 April 1938; dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwa nen, wilde eenden (alle soorten) ganzen, dui kers, watersnippen en goudplevieren niet is toegestaan. Dan Dampo inwrijven en inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Men zal trachten lek van „Pluto" te dichten. Bemanning wil weer volledig aan boord gaan. Uit een in den laten middag door de di rectie van de K.N.S.M. ontvangen bericht van den gezagvoerder van de „Pluto" blijkt, dat het schip thans op het strand is gezet van Prorer Wiek. Aan stuurboord aan de voor zijde bevindt zich een gat van vijf tot zes meter. Het voorschip staat geheel onder wa ter. De machinekamer en het achterschip zijn evenwel droog. Men zal nu probeer en het voorschip dicht te maken en dan te Sasznitz binnen te brengen. Het gedeelte van de bemanning, dat zich aan boord van het lichtschip „Adlergrund" bevond, is met een regeeringsboot naar Sasznitz gebracht. Zij hoopten, dat het heden mogelijk zou zijn aan boord van de „Pluto" terug te keeren. De weersomstandigheden waren echter vrij on gunstig en er werd toenemende wind ver wacht. waarover ik nu bericht, tot stand kwam. Hij schreef er ook den catalogus voor, die eeii waar handboekje voor den belangstellende geworden is, maar, en dat is nog een grooter belang, vond ook eenige buitenlandsche parti culieren bereid een aantal hunner zeldzaam ste schatten tijdelijk af te staan. Want al be zit, bijvoorbeeld, 's Rijks Ethnographisch mu seum te Leiden, ongekende voorraden op dit gebied, die voor het overgroote deel steeds in portefeuilles opgeborgen moeten blijven, (doch waarvan ook thans het een en ander naar Den Haag geleend is) toch zijn op het gebied der primitieven, verzamelingen als die van Stockiet te Brussel, rijker aan schoone zeld zaamheden en daarvan kreeg men ook zeer vrijgevig een deel in bruikleen. Ook uit de col lectie Derenberg in Yorkshire mocht geput worden en uit een aantal collecties op vader- landschen bodem eveneens, zoodat ik maar zeggen wil dat, wie zich op dit, aan schoon heid zoo rijke terrein een weinig oriënteeren wil of reeds aanwezig begrip wenscht te ver diepen, een gelegenheid thans te baat kan ne men, die zich niet zoo spoedig weer voor zal doen. Van de Japansche kunstenaars der kleuren- houtsnee zijn, ook in ons land, Utamaro en Hokusai degenen, wier namen althans ge meengoed geworden zijn en een reproductie naar een prent door den eerste, vergezelt dan ook dit artikeltje. Het is het portret van een schoone juffrouw uit de galante wereld van Tokio omstreeks 1780. Ze luistert naar den welluidenden naam van Hitomoto van Dai- monjiya en is bezig om te probeeren een kraal op een haarspeld te bevestigen. Zulk een por tret moeten wij anders beschouwen dan op de wijze waarop wij het werk van eer tijdgenoot bezien. Thans zouden wij naar een beelding zoeken die iets van de psyche van het model bloot gaf; bij een artist als Utamaro het de EERSTE KAMER. Ernstige overtreding van de Leerplichtwet. Kind bleef ruim drie jaar van school. De Utrechtsche kantonrechter Mr. J. de Ja ger veroordeelde Dinsdag een veertigjarigen los werkman tot een hechtenisstraf van vijf dagen, daar deze in gebreke was gebleven een zijner kinderen regelmatig naar de lagere school te zenden. De man was voor eenzelfde feit reeds eerder tot een geldboete veroordeeld. De ambtenaar van het O. M., mr. Zijlstra. verklaarde in zijn ambtelijke loopbaan nog niet zoo'n ernstige overtreding van de leer plichtwet te hebben medegemaakt, en eischte acht dagen hechtenisstraf. Uit het onderzoek bleek, dat de leerlins ruim drie jaar de school had verzuimd. Vader wilde niet, dat zijn zoon ging dienen. Drie dagen hechtenis geëischt. Een 47-jarige Amsterdammer had zich Dinsdag in hooger beroep voor de Amster- damsehe rechtbank te verantwoorden omdat hij een overtreding van de dieplichtwet door zijn zoon zou hebben uitgelokt. Aan diens adres waren tweemaal oproepingen voor de keuring gezonden en tweemaal had de vader de briefkaarten onderschept en terugge stuurd. Zijn zoon had hij volledig onkundig gelaten van zijn handelwijze, zoodat deze buiten zijn schuld niet voor de keuring was verschenen. De kantonrechter had den vader die prin- cipieele bezwaren tegen den militairen dienst heeft, veroordeeld tot drie dagen hechtenis. De Officier van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter. Verbetering van het ontslagrecht overwogen. Interdepartementale commissie stelt een onderzoek in. De vraag, of de huidige regeling van het ontslagrecht en de schadeloosstelling niet voor verbetering vatbaar ware, houdt de re geering momenteel bezig. De leden die hier op spoed aandringen, mogen er echter op gewezen worden, dat bedoelde regeling zoo nauw met het sociale en economische leven samenhangt, dat iedere wijziging daarin grondige overweging eisc'nt van al haar con sequenties, niet het minst met het oog op de ontwikkeling, die men wel pleegt aan te duiden, als „corporatieve rechtsvorming". Wel kan. thans reeds worden medegedeeld, dat het vjelies van betrekking door dienst plichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen worden geroepen, bij lange niet het belangrijkste facet van het vraagstuk van het ontslagrecht is, al moet worden erkend, dat men bijzondere aandacht moet wijden aan den moreelen weerslag van ontslag, on der omstandigheden als voren bedoeld. De vraag, of te dezen met een herziening van het ontslagrecht eenig resultaat te bereiken ware, is thans in onderzoek bij een inter departementale commissie. schoone lijn, het schrift, waarmee hij, zooals de dichterlijke Yone Nogughi in zijn boek over Utamaro zegt: „een symbool geeft dat geboren werd uit de samenvatting van alle vrouwelijke schoonheid van het oude Japan". De uiterst geraffineerde wijze van teekenen wordt door een even verfijnde kleurcompositie geëvenaard; het portretje geeft ongetwijfeld een zweem van sensualiteit maar zoozeer door den geest gelouterd, dat het geheel tot iets weldadigs en rustigs wordt. Utamaro moet in 1753 of 54 in de buurt van het tegenwoordige Tokio geboren zijn. In zijn jeugd komt hij naar de hoofdstad, daar wordt hij leerling van Sekien Toriyama. Oudere schrijvers beweerden dat Sekien zijn vader was; dat is onjuist. Deze was zijn leeraar en schreef voor het eerste boek dat Utamaro van teekeningen voorzag, het Insectenboek van 1788, de voorrede. Meester en leerling be- hooren tot de z.g. Kanoschool. In 1765 heeft een ouder kunstenaar Harunobu, de kleuren druk gelanceerd. Daarvóór werden de blok ken in zwart afgedrukt en uit de hand opge- kleurd. Na 1765 ontstaat dan de groote popu lariteit van de kleurprent; uitgevers publicee- ren ze in grooten getale en gansche reeksen van kunstenaars arbeiden voor hen. Zoo maakt ook Utamaro kennis met den uitgever Tsutaya die vlak bij het Yoshiwara woont een soort veredeld Lunapark onzer dagen en daar wordt Utamaro de teekenaar en portrettist der courtisanes en theehuismeisjes en in die jaren ontstaan de meest bekende zijner bla den. Hij sterft in 1806, na nog even met de gevangenis te hebben kennis gemaakt, omdat hij den Shogun (keizerlijk bestuurder) op een zijner Yoshiwaraprenten onwelgevallig was geweest. Aan de gebroeders De Goncourt komt nog steeds de eer toe in hun levens van Outamaro en Hokusai. zestig jaar geleden verschenen, op de Japansche prentkunst in West Europa de aandacht te hebben gevestigd. En nog steeds zijn die beide boeken leesbaar door de fijne intuïtie die de broederlijke schrijvers aan den dag legden. Al zijn sindsdien veel schrij vers opgestaan ook onder de moderne Ja panners zelf die dat terrein wetenschappe lijker en uitvoeriger hebben doorvorscht, zoo dat men thans over die kunstenaars en hun voorgangers, hun leven en hun arbeid wel ongeveer even veel aan de weet is gekomen als over onze eigen vaderlandsche artisten. Doch meer dan het weten is het kijken en het ge nieten. Op Woensdagmiddagen worden er bo vendien in Den Haag rondleidingen gehou den maar.... dan kan men weer niet zoo rustig kijken. Men kieze dus zelf of combi- neere. - J. H. DE BOIS. Meer uitgeven gewenscht geacht. Credieten aan Frankrijk in het geding. DEN HAAG Dinsdag. Ridder van Rappard (lib.) en Baron v. Voorst tot Voorst (R.K.) zijn noblesse oblige! begaan met kasteelheeren en bezit ters van landgoederen, die met betrekking tot personeele-, vermogens- en soms ook succes siebelasting een al te droef financieel lot zou den ondergaan. Mr. Pollema (c.h.) had wat gansch anders op zijn hart. Hij gaf te kennen, dat het egalisatie-fonds, ingesteld in verband met het loslaten van den gouden standaard, niet aan de verwachtingen had voldaan. De bedoeling bij de stichting van 'dat fonds was geweest om schommelingen van de wissel koersen, die mogelijk waren, zooveel mogelijk te remmen en onnoodig daling van den gul den te voorkomen. Jammer vindt spr. het dat nu feitelijk vast staat, dat de Regeering zich allerminst heeft gehouden aan de des tijds gedane toezeggin gen. Immers het egali satiefonds heeft niet tijdelijk, maar duur zaam ingegrepen op den dollarkoers van f 1.87. Bij 't overdoen van goud aan de Ne- derlandsche Bank leed 't egalisatiefonds een boekverlies van 175 millioen; aan rente ging 3 millioen verlo ren, waar nog eens 15 millioen bijkwam, zoodat op 't oogenblik van de 300 millioen er nog slechts 100 millioen van 't fonds over is. De oorspronkelijke goudschat van de Nederlandsche Bank die September 1936 ongeveer 670 millioen was. is aldus tot V/z milliard opgevoerd, wat nog meer ware geweest als men Frankrijk niet geholpen had aan het zgn spoorwegcrediet, wat op een ader lating van 100 millioen in 2 weken tij ds is neergekomen. En nu de vraag: kunnen we dit volhouden op de huidige basis? Men heeft de depreciatie van den gulden met uitsluitend technisch-financieele middelen bewerkstelligd en daar zit hem volgens Mr. Pollema de fout. De politiek van 't egalisatie fonds is in hooge mate afkeurenswaardig, want deze is zeer gevaarlijk. Spr. zou wel eens willen weten hoe de Minister zich voorstelt het hui dige depreciatiepercentage van den gulden te handhaven zonder vast te Ioopen. Die hand having is slechts bereikbaar langs een sociaal moeilijken weg, nl. wanneer de budget-politiek zich gaat aanpassen bij de door de Regeering gewenschte monetaire politiek. Deze senator windt zich tenslotte op over de renteloos lig gende goudschat in de kelders van de Neder landsche Bank. Nu men eenmaal in zulk een kunstmatigen geldovervloed zit-, is een veel royaler budget-beleid gewenscht. Mr. v. Lanschot (R.K.). liet een heel wat vriendelijker geluid hooren tegenover den Minister van Financiën, dien hij begon geluk te wenschen met het wel slagen van de jongste conversie, waarbij men er in geslaagd is met één slag meer dan de helft van de staats schuld om te zetten in sen staatsschuld tegen een rente van liefst 1% lager. Dat is werkelijk 'n unicum. Wat 't egalisatiefonds betreft, ziet de R.K. fractieleider geen kans W, M. van Lanschot (R.K. Staatspartij) het Parlement medezeggenschap t.a.v. het ten dien opzichte te voeren beleid toe te kennen. Gezien ook, wat er elders geschiedt, gelooft spr. dat het heusch beter is geweest dat we het stelsel van den zwevenden gulden in voerden en niet een vast punt voor de ge- deprecieerde waarde van den gulden be paalden. Mr. v. Lanschot betoogt, dat z.i. de weg met 't egalisatiefonds gevolgd het meest in 's lands belang is en dat men niet gehan deld heeft in strijd met den oorspronkelijken opzet, want men is geslaagd in het voorko men van schommelen der koersen en dat is bovenal gewenscht voor ons bedrijfsleven Kortom dit betoog ging lijnrecht in tegen de beschouwingen van Mr Pollema, wiens slot opmerking dat men maar wat royaler met de uitgaven moest wezen spr. al heel erg had doen schrikken. Wat het aan Frankrijk ver leende crediet betreft, zou de heer v. Lan schot 's Ministers aandacht eens willen ves tigen op de bekende surtaxes d'entrepöt Bij nieuwe komende Fransche credieten ware niet alleen absolute zekerheid te verlangen, maar bovendien tegemoetkoming aan onze wenschen tot opheffing van die stapelrech ten l) en andersdoodeenvoudig „niet thuis" geven. Nadat deze senator groote voorzichtigheid t.o.v. de fondsenpolitiek had aanbevolen, noemde hij het zeer urgent ten spoedigste een berekening te maken hoe het nu gaan moet, nu de rente tot ongeveer 3 pet. ge daald is. Tot slot van den middag bepleitte de heer Jong (R.-K.) een gelijkere hef fing var! winst van allerlei soort onderne mingen. E. v. R. 1) Frankrijk heft extra-rechten o.a. van goederen die via den Rijn naar Straatsburg- komen, behalve als het vervoer daarheen via België plaats heeft. Politie-agent door auto aan gereden. Dinsdagavond tegen kwart voor zeven is op den rijksstraatweg te Sassenheim de agent van politie K. te Lisse, bij het overste ken door een personenauto aangereden Ernstig gewond werd het slachtoffer opge nomen en naar 't Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Men vreest voor zijn leven.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5