Ui/ H.D.-V ertelliny E' WEK DE GAL IN UW LEVER OP DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Vroolijke Kindermiddag in den Stadsschouwburg. SPer eere van Prinses Beatrix. mtt eere van de geboorte van Prinses Bea- trar had de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen gisteren een kinder middag georganiseerd in den Stadsschouw burg. Voor een uitstekend bezette zaal werd een alleraardigst programma uitgevoerd dat na tuurlijk groot succes had. Direct na het bin nenkomen kreeg ieder kind een Oranjemuts en getooid met dit bij uitstek nationale hoofddeksel, zocht men blij gestemd zijn plaats op om te luisteren naar mevrouw M. H. de Bruinvan Scherpenburg die bij ont stentenis van de presidente, dezen middag met een paar toepasselijke woorden opende. Professor Davola, de bekende goochelaar, wist vervolgens het jeugdige publiek aange naam bezig te houden met een serie goochel toeren waarbij hij blijk gaf, behalve een goed goochelaar ook een waar kindervriend te zijn. Vele kinderen mochten den professor met zijn toeren helpen en er waren zelfs enkelen die door hem in dezen „zwarten" kunst werden ingewijd. Dat het echter nog niet zoo gemak kelijk was bleek al spoedig want zelfs nadat de goochelaar verschillende trucs had uit gelegd was toch niemand in staat om ze na te doen. En het leek toch allemaal zoo een voudig! In de pauze werd voor een toepasselijke tractatie bruidsuikers gezorgd wat de goede stemming nog zeer deed toenemen. Ge zamenlijk werden verschillende nationale lie deren gezongen en daarna steeg de span ning ten top bij de vertooning van het „ge heimzinnige kabinet". Groot was de verba zing en de verrassing toen professor Davola hier geboeid en wel werd ingezet en toch kans zag om met belletjes te rinkelen en een jonge man een schort voor te binden. Na deze spanning bracht oom Max, die zich ontpopte als een uitstekend buikspreker, weer wat vroolijkheid door zijn optreden met zijn Micky Mouse". Onder leiding van „Mickey" en oom Max werd als slotnummer nog een zangwedstrijd om prijsjes gehouden waarbij een kleine kleuter den eersten prijs wist te bemachti gen. Het was een vroolijke, genoeglijke middag waarhij de kinderen en dat was tenslotte het doel zich kostelijk hebben vermaakt TREKKERS KOMEN SAMEN IN HET KENNEMER LYCEUM. In de aula van het Kennemer Lyceum was Woensdagavond een groot aantal trekkers en treksters samengekomen, aangetrokken door het aardige programma van de Propaganda- bij eenkomst die georganiseerd werd door verschillende trekkersvereenigingen. Te ruim 8 uur opende Ir. J. E. de Vries, voorzitter van de Kennemer Ver. voor Jeugd herbergen de bijeenkomst met een woord van welkom aan de vele trekkers en treksters, 't Was spr. opgevallen, dat zoo velen bij voorkeur gebruik schijnen te maken van bui- tenlandsche Jeugdherbergen, speciaal van Belgische. Zeer zeker is België een mooi land, waar veel schoons is te zien. Maar ook Neder land heeft schoone plekjes genoeg, die alles zins waard zijn bezocht te worden. Daarom gaf de heer De Vries een aansporing, om ook de Nederlandsche Jeugdherbergen eens met een bezoek te vereeren. Vervolgens werd een drietal trekkersliede ren gezongen, waarna de Trekkersfilm ver toond werd. Hierbij kreeg men te zien, hoe 't in de Jeugdherbergen toegaat. De heer T)r. J. Melchior, leeraar te Amers foort sprak hierna over Jeugdherberg-propa- ganda. Hij ontwikkelde achtereenvolgens hoe en bij wi e trekkers en treksters propaganda voor de J. H. kunnen maken. Dit kan onopzettelijk en opzettelijk ge schieden, 't eerste door het geheele doen en laten van de trekkers, door het dragen van insignes, door het meevoeren van vlaggetjes op de fiets, door liefde en waardeering te toonen voor de voortbrengselen der natuur door niet „gek" te vinden, wat anders is dan wat wij gewoon vinden, enz. Opzettelijke propaganda kan men maken door over de J. H. te spre ken met kennissen, op school, op de fabriek, op 't kantoor, enz. Ook de besturen kunnen de zaak propageeren, door de J. H. ter sprake te brengen op de ouderavonden en de ouders erop te wijzen, dat de kinderen, door gebruik te maken van J. H. voor eenzelfde bedrag lan ger en meer kunnen genieten bij uitstapjes. Ook de pers en de onderwijzers dienen in gelicht te worden. Maar niet vergeten mag worden er op te wij zen, dat de J. H. geen richting heeft, noch een politieke, noch een godsdienstige. Vervolgens werd het 10-jarig bestaan der Kennemer Vereeniging in October bespro ken. Nadat een gekleurde bloembollenfilm was vertoond, welwillend beschikbaar gesteld door de Docu-film Mij., te Hillegom, sloot de heer De Vries met een woord van dank voor de flinke opkomst. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In een openbare samenkomst vanwege de afdeeling Haarlem en Omstreken der Evan gelische Maatschappij zal Ds. J. H. Mulder, Herv. Pred. te Rotterdam Vrijdagavond in de Remonstrantse he Kerk het onderwerp „De Maria-vereering" behandelen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiasti'aat 2d. Komt vrienden kijkt thans allen rond, Of ge nog een restje in Uw beursjes vond. Weldadigheid wil daar graag beslag op leggen, Onze armen na 't feestvieren iets hoogst noodig toezeggen. •:tgiro 212793 Telefoon 12255 MARKTWEZEN HAARLEM. GROENTEMARKT van 9 Febr. 1938. Witlof f 0.08—0.18 per K.G. "omaten f 0.500.55 per KG. ndijvie f 0.75—0.90 per kist. .a f 22,35 per kist. loerenkool f 0.40—0.45 per kist. iroene kool f 0.35—0.50 per kist iele kool f 0.40—0.60 per kist. Bloemkool f 0.200.30 per stuk, Roode kool f 0.06—0,12 per stuk. Knolselderie f 0.04—0,07 per stuk. Peterselie f 0.03—0.08 per bos. Selderie f 0.030.08 per bos. Prei f 0.040,10 per bos. Raapstelen f 0.03—0.05 per hos. Radijs f 0.06—0.08 per bos. Winterwortelen f 0.75—£.90 per zak. Koolraap f 0.75—0.85 per zak. Spruiten f 1.50—2.85 per zak. Uien f 2.75—3.50 per zak. De woningmarkt le Haarlem. Gegevens van de woning- en gezinstelling. De volgende mededeelingen zijn ontleend aan de memorie van antwoord van B. en W. op het afdeelingsverslag. Zij betreffen voor- loopige gegevens van de onlangs gehouden woning- en gezinstelling: Het totaal aantal woningen bedroeg 36,392, tegen 27.491 in 1927, of een vermeer dering met 8911 woningen. Het totaal aantal woningbehoevende ge zinnen bedroeg 35.526, tegen 27,209 in 1927, of een vermeerdering met 8317 gezinnen. Het woningoverschot bedroeg derhalve 866 woningen of, rekening houdende met een ge- wenschte reserve van 2 pet. 156 woningen. Mede tengevolge van de vele samenwonin gen (er waren 903 inwonende gezinnen) be droeg het aantal onbewoonde woningen 1775. Ten aanzien van de arbeiderswoningen, waartoe gerekend worden alle woningen met huren beneden f 300 per jaar, kan het vol gende worden medegedeeld: Het aantal van deze woningen bedroeg 15.255, tegen 13,423 in 1927, of een vermeer dering met 1832 woningen. 615 arbeidersgezinnen waren inwonend, ter wijl 338 hoofdbewoners In woningen mét te ,a, God' Rato bc'"k Wanneer U nu een Philips' Radio koopt, luistert U inderdaad naar mu ziek. Maar koopt dan bij een specialist op Radio-gebied! Onze oude Firmanaam is Uw waar borg, dat U bij ons een Radiotoestel koopend, een instrument koopt, dat getest is, op goede Weergave en zuiveren toon. U koopt dan een mu ziekinstrument!! RADIO- EN GRAMOFOON SPECIALIST GR. HOUTSTR. 108 - TEL. 13046 - HAARLEM Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken voor den verkoop van N.S.F.-apparaten. (Adv. Ingez. Med.) Inbraakverzekering. door HANS DE LA RIVE BOX. EN slanke jonge vrouw in een vlot wit piqué costuumpje en een alleraardigst mutsje op, sprong uit den sportleven tweezitter en belde aan. De teakhouten voordeur gleed geruischloos open en de be diende van baron van Beukelhoofde nam met een wenkbrauwfonds haar visitekaartje in ontvangst. Even later ontving de huisheer de bezoekster in zijn bibliotheek. „U bent de inspectrice van de „Nieuwe van 1906"?" vroeg hij belangstellend. Myra Walhof knikte en glimlachte. „U zoudt mij een dienst kunnen bewijzen," stak zij van wal. „Het is u natuurlijk bekend, d,at mijn maatschappij u eenige maanden ge leden de door een inbraak geleden schade ver goed heeft. Ik geloof dat mijn collega Stevens die affaire heeft behandeld en omdat ik meen te weten, dat u nog al tevreden waart over onze coulance, verzoek ik u vriendelijk mij een introductie te willen verschaffen, zoodat ik den bekenden haardenfabrikant Peters een offerte kan maken. Zonder introductie is het bijna onmogelijk met den heer Peters in con tact te komen." „Kom, kom," merkte de baron fijntjes lachend op. „Maar ik ben inderdaad buiten gewoon tevreden over uw maatschappij en zal u van harte 'gaarne de gevraagde introductie verschaffen. Een oogenblikje, alsjeblieft." De oude heer schreef enkele zinnen op een velletje van zijn briefpapier en met dit waar devolle bezit veilig in haar taschje. nam Myra kort daarna afscheid. Haar tweezitter ronkte de oprijlaan uit, en de baron oogde den wagen glimlachend na. Hij mocht dat wel, een vrouw die van aanpakken hield. En bovendien zoo'n charmante vrouw Dien zelfden dag, circa half elf 's avonds, belde Myra Walhof aan bij de fraaie villa van Gerard Peters, den bekenden haardenfabri kant. Het duurde eenigen tijd voor er werd open gedaan en tot haar verbazing stond zij even later tegenover den huisheer In eigen persoon. Een breedgeschouderde vijftiger met twee intelligente blauwe oogen. waar een glans van verwondering in lag. „U zult wel denken." lachte de jonge stem. ..Het is heel erg laat, meneer Peters, maar toch zou ik u nog iets willen vragen. U moet weten, dat ik Peters maakte een uitnoodigende beweging met het breede gebaar van een man van de wereld en in een vorstelijk gemeubileerde voorkamer nestelde ze zich in een gemakkelijk fauteuiltje. „Ik ben alleen thuis en zou u niet anders dan een glas wijn kunnen aanbieden." veront schuldigde Peters zich, terwijl hij tegenover haar in een club plaatsnam, „Het is buitengewoon vriendelijk van u. maar doet u geen moeite", klonk haar ant woord. hooge huur waren gehuisvest. In totaal was dus de woningbehoefte van 953 arbeiders gezinnen niet bevredigend, terwijl 781 ar beiderswoningen onbewoond waren. Hieruit kan dus worden geconcludeerd, dat er, afgezien van eenige reserve, een tekort van 172 arbeiderswoningen aanwezig was. Bij de beoordeeling van deze cijfers dient men echter het volgende in het oog te hou den: Natuurlijk is er naar gestreefd om de woningbehoefte van de gezinnen zoo objec tief mogelijk vast te stellen: het subjectieve element, dat een zeer belangrijken invloed uitoefent, is echter niet uit te schakelen De aantallen van woningbehoevende gezinnen mogen dus niet ais absoluut vaststaand wor den beschouwd, maar zij geven alleen een globaal inzicht. Dat 615 arbeidersgezinnen inwonend wa ren kan bijv. niet veroorzaakt zijn door een tekort aan beschikbare woningen, want er waren 781 arbeiderswoningen onbewoond. Ook al neemt men aan, dat onder dit laatste aantal vrij veel slechte woningen voorkomen dan moeten toch ook andere factoren hun in vloed hebben uitgeoefend. Enkele van deze factoren liggen voor de hand. Vele gezinnen moeten, gedwongen door de tijdsomstandig heden, feitelijk een woning in een lagere huurklasse, dan waarin ze gewend waren te wonen, betrekken. Om dit te voorkomen gaat men echter liever met een ander gezin samenwonen. Ook de ligging van de beschik bare woningen speelt een belangrijke rol. Vele gezinnen geven de voorkeur aan het samen wonen in een groote woning op goeden stand boven het bewonen van een goedkoope afzon derlijke woning in een straat van minder ge halte. Bij de telling is komen vast te staan, dat de samenwonende gezinnen in hoofdzaak tot de kleinste gezinnen behooren en voornamelijk in middenstandswoningen zijn gehuisvest. Uit een oogpunt van volkshuisvesting en volksgezondheid behoeft deze toestand dan ook in het algemeen geen zorg te baren. Gezien het groote aantal onbewoonde ar beiderswoningen zou de aanbouw van arbei derswoningen zeer waarschijnlijk toch niet het gewenschte resultaat sorteeren. Indien verplaatsing van een aantal gezin nen uit oude woningen naar nieuwe woningen zou worden bevorderd, zou daarvan het ge volg zijn een grooter aantal leegstaande oude woningen. Woningmarkt. In verband met de omstandigheid, dat het aantal onbewoonde woningen den laatsten tijd geleidelijk vermindert en dat eerlang we der een aantal woningen onbewoonbaar ver klaard zal worden, blijft de aandacht van B. en W. vanzelfsprekend op een eventueel noodzakelijken aanbouw van goedkoope ar beiderswoningen gevestigd. De meening, dat vele arbeiderswoningen, toebehoorende aan verschillende woningbouw- vereenigingen en stichtingen onverhuurd zou den zijn en dat betere verhuring van be staande complexen door huurverlaging zou kunnen worden bereikt, moet op een misver stand berusten. Einde Januari waren 37 arbeiderswoningen van vereenigingen en de gemeente onbe woond, waaronder 17 woningen voor groote gezinnen, 5 bpvenvftmingen en 3 woningen voor sociaal-zwakke gezinnen. Van de nor male arbeiderswoningen stond dus het mi nimum-aantal van 12 ledig. Dit leegstaan is zeer normaal en houdt dan ook geen verband met een te hoogen huur prijs. Na hetgeen reeds ten opzichte van huur verlaging is tot stand gebracht, is verdere verlaging thans niet urgent, temeer omdat de huurprijs van de vereenigings- en gemeente- woningen over vrijwel de geheele linie bene den die der particuliere woningen ligt. Huurverlaging die uit de gewone midde len der gemeente zou moeten worden bekos tigd zou onder deze omstandigheden be- teekenen het leggen van extra lasten mede op de bewoners van andere soortgelijke wo ningen, die niet in de gelegenheid zijn ge weest een Woningwet-woning te huren en daarom in het algemeen reeds jaren gedwon gen zijn geweest meer huur te betalen dan de bewoners der z.gm. Woningwet-woningen moeten opbrengen. Modemiseeren van de hier in Haarlem in exploitatie zijnde vereenigingswoningen acht ons College vooralsnog niet noodzakelijk. Deze woningen kunnen zeker den toets der critiek doorstaan. Bijeenkomst van de Oranjegarde. Opvoering van het hoorspel „Ja maar Gisteravond hield de Oranjegarde, vendel Haarlem, in de zaal van het St. Bavogebouw 'n bijeenkomst, ter gelegenheid waarvan het hoorspel „Jamaar...." werd opgevoerd. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de afdeeling Haarlem, ir. C. v. Rooyen, dat het gemakkelijk is om Oranjeliefde op hoog tijdagen op te zweepen. Maar om altijd een warm voor Oranje kloppend hart te too nen, dat is wat anders, dat te bevorderen stelt de Oranjegarde zich o.a. ten doel. „Wij zijn geen groote vereeniging", aldus spreker. „Ons ledental is gering, maar wij staan hier in de overtuiging dat wij sterk zijn gedragen door God's beginsel. De heer v. Rooyen schetste de geschiedenis van Nederland en Oranje. Er is een hand tusschen Nederland en Oranje, die we ons eenvoudig niet meer weg kunnen denken. Spreker wekte de aan wezigen tenslotte op om het werk van de Oranjegarde te steunen. Vervolgens geraakte het hoorspel „Ja maar...." tot opvoering. Dit spel had tot doel den grondslag van het werk der Oranje garde, namelijk het aanvuren van de liefde voor het Huis van Oranje, te propageeren. De Oranjegarde kwam met slaande trom mels en vliegende vaandels de zaal binnen rukken en nam bezit van het tooneel. En hun leider toonde aan een Oranjeklant ver schillende tafreelen. waarin de bedoeling van de garde duidelijk werd. Het voorbehoud, dat de Oranjeklant steeds maakte in de woorden, die den titel van het spel vormden „Jamaar...." werd overwonnen en zijn bezwaren werden ontzenuwd. Wij noemen o.a. de tafreelen „God, Neder land, Oranje", „De Oranjeklant toont zijn Oranjehart", „De wandelgroep trekt uit". (De Gardisten zijn aartswandelaars en wan- delaarsters te oordeelen naar de vele bij de wandelsport behaalde medailles, die ge toond werden!) „Het Oranjevreugdevuur" enz. De Oranjeklant werd op aardige wijze door den heer W. Visser gespeeld. De heer H. Ratsma was de correcte Hopman, mej. J. Mulder zong verscheidene liederen uit het hoorspel op zeer verdienstelijke wijze, terwijl mej. M. Hoogenbirk haar accuraat aan de piano begeleidde. De zaal was zeer goed bezet. De bijeen komst werd besloten met gezamenlijken zang. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 11 FEBR. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Diversen 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 2.20 Diversen 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Keulen 5.20 Brussel Fransch 6.20 Keulen 8.20 Diversen 8.35 London Regional 9.460 Pauze 9.45 Boedapest 10.20 Brussel Frans 10.30 Keulen 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.45 Pauze 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 5.20 Droitwich 9.40 Lon don Regional 10.Droitwich Progr. 5: 8.Diversen. 7.Eigen gramo- foonplatenconcert: Zangsolisten. 1. Hélène Cals, Santa liicia Lontana, Come le Rose. II tango della Seduzione, Mignon; 2. Mimi Torna: Ich hab' dich geliebt, Ein Sehiff fahrt mach Shanghai; 3. Richard Tauber: Ein lied aus meiner Heimat, Wien, du Stadt meiner Trau- me, Es war einmal ein Baby, lm Prater blühn wieder, dié Baume; 4. Grace Moóre: Ciribiribin One night of love; 5.Wladislaw Ladis,: Lolita. Tu ca nun Chiange; 6. Heinrich Scnïussnuss: An Schwager Kronos. Der Soldat; 7. Alfred Pi caver: Torna a Somen to, Di Te. 8.0012.00 Diversen. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, raak- verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. Ingez. Med.) „En waarmee kan ik u van dienst zijn, me juffrouw Walhof?" Myra legde het hem uit, terwijl zij hem het vriendelijke briefje van den baron overhan digde. „Natuurlijk is het nu geen tijd om over zaken te spreken," besloot zij. „Maar misschien mag ik eens bij u op kantoor komen? Ik ge loof dat wij een zeer speciale verzekering voor u hebben, juist met het oog op de verschillende kostbaarheden welke u bezit. Dit laatste is 'mmers een publiek geheim." Peters knikte, zag er ineens ernstiger uit. „En niet alleen het publiek weet dat," ant woordde hij. „Verleden week is hier reeds een poging tot inbraak gedaan. Toevallig in de achterkamer, die als mijn privé museum is in gericht. Het is alleen te danken aan de ijzeren rolluiken, dat de indringer op het laatste oogenblik de beenen moest nemen. Hij liet een van zijn instrumenten tegen het ijzer vallen en door het geluid werd mijn trouwe waak hond wakker." „Reden te meer de zaak eens in overweging te nemen," glimlachte de jonge vrouw en ze wierp een blik in de richting van de achter kamer, die echter door zware gordijnen aan het oog onttrokken was. „Als u de situatie daar soms even wilt op nemen?" noodigde de fabrikant haar hoffelijk uit. „Ik hoorde ook reeds van andere zijde, dat de „Nieuwe van 1906" zoo'n goede naam bezit. Het is mij een genoegen met u kennis te heb ben gemaakt." Myra knikte en volgde hem. Via de gang en een zijgangetje bracht Peters haar naar een ruim vertrek. Hij knipte een schemerlamp aan en opende een der ramen. In het matte schijn sel was het grauwe ijzer van het rolluik zichtbaar. De jonge vrouw tikte er tegen en schudde toen het mooie kopje. „De inbrekers staan toch voor niets," merkte ze op. Het ziet er degelijk genoeg uit. Hoe ter wereld is het mogelijk, dat iemand zoo'n dik pantser kan forceeren." Peters drukte op een knop en met zacht ge- uisch rolde het zware luik naar boven. De frissche nachtlucht woei binnen. „Kijk. hier aan de onderzijde kunt u de moeten van de breekijzers nog zien." wees de fabrikant. „Wacht, ik zal de bovenlichten aan steken het is hier wat donker." Myra volgde hem naar het midden van het zaaltje en toen de groote lampen brandden uitte zij een kreetje van bewondering. In een vitrine lagen de prachtigste snuifdoozen, die zij ooit had gezien. Er waren zelfs massief gouden bij. In de blauwe qpgen van den fa brikant gloeide een glans van trotsch en juist toen hij de vitrine wilde openen om den in houd aan zijn bekoorlijke gast te toonen, rin kelde de voordeurbel. „Dat is jammer," zei hij. „Ik ben alleen thuis en moet even kijken wie er is. Wilt u mij een oogenblik excuseeren?" „Ik ga liever met u mee, meneer Peters," lachte Myra. „Het is verschrikkelijk laat en misschienZe kreeg een kleur, die haar uiterst bekoorlijk maakte. misschien mag ik een anderen keer uw schatten eens op mijn gemak bewonderen?" „Heel graag, het zal mij een waar genoegen zijn, juffrouw Waihof. Mag ik u dan voor gaan?" En op den voet door de jonge vrouw gevolgd begaf hij zich naar de voorzijde van de villa. „Het beste is, als u zich morgenochtend om elf uur naar mijn kantoor begeeft," sprak hij tijdens de korte wandeling. „Ik zal zorgen, dat u onmiddellijk bij mij wordt toegelaten. Wij zullen dan verder praten." „Hartelijk bedankt," zei ze dankbaar en reikte hem de hand. „Ik zal er morgen op tijd zijn." Peters opende de voordeur. Een jongeman lichtte zijn hoed en overhandigde een brief. „Moest ik li afgeven," zei hij„U bent immers meneer de Vos?" Peters schudde het hoofd. „De familie de Vos bewoont de villa verder op." 'legde hij uit. „Mijn naam is Peters. Het is twee honderd'meter verder, jongmensen" De man trok een verbaasd geacht, haalde de schouders op en verdween. Myra knikte haar gastheer vriendelijk'toe en even later snorde haar auto den weg af, terwijl het bui tenlicht voor de viila doofde. Nauwelijks een minuut later stopte de twee zitter op een donker deel van den stillen weg. Een slanke vrouw stapte uit en verwisselde de nummerborden. Toen wachtte ze met ha merend hart. Niet lang daarna naderden vlugge voetstap pen. Een man duwde een uitpuilenden zak naar binnen en verwisselde ziin pet voor een gleuf- hoed. „Rijden.fluisterde hij. „Het is gelukt. De Nieuwe van 1906" moest de recherche den volgenden dag mede deelen. dat zij nooit een inspectrice die Myra Walhof heette, in haar dienst had gehad SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. Smokkelaars Het cigarettenpapier blijft nog steeds een gewild artikel, aangezien het in het buiten land heel weinig kost en hier nog al duur is vanwege de belasting. Maar aan het verkoopen en zelfs het in voorraad hebben is risico verbonden, zelfs al beweert men, zooals een Hillegommer deed, dat men het voor eigen gebruik heeft. Boven dien is het excuus al heel zwak, als er een kleine duizend boekjes, elk van 50 blaadjes bij iemand worden aangetroffen, want 50.000 ci- garetten is zelfs voor een hartstochtelijk roo- ker nog al veel. De rijksadvocaat geloofde dan ook niet veel van het eigen gebruik, te meer daar er weer een onbekende naar voren werd gebracht, van wien het papier zou zijn gekocht en ook omdat er een brief was gevonden, waar in de verdachte werd uitgenoodigd aan een nieuw smokkelzaakje te willen meedoen. Dat hij op dit verzoek niet was ingegaan, kwam in zijn credit en de rijksadvocaat wilde het nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren plus een boete van 10. De officier eischte daarom 14 dagen voorwaardelijk en 10 boe te en de rijksadvocaat verbeurdverklaring van het papier. De politierechter vond geen termen voor een voorwaardelijke straf, aangezien weinig was gebleken van verdachte's waarheidsliefde. Zoo doende kreeg hij 14 dagen onvoorwaardelijk; het papier werd verbeurd verklaard. Een andere liefhebber van cigarettenpapier, een bewoner van Assendelft, bij wien thuis een kleine 900 boekjes waren gevonden, ontkende zijn voorliefde voor dat artikel. Wel hadden de ambtenaren bij hem in de keuken een juten zak met genoemd aantal boekjes gevonden, maar hoe die zak daar kwam, wist hij niet. Van zijn vrouw had hij vernomen, dat tijdens zijn afwezigheid een onbekend persoon aan zijn woning was geweest en gevraagd had of hij èr een zak mocht deponeereneen paar uur later zou de zak worden teruggehaald. Toevallig kwamen de kommiezen voor de afhaling. De bewoner voelde zich dus totaal onschuldig, maar de rijksadvocaat was het er niet mee eens, want het was natuurlijk geen toeval, dat de ambtenaren een huiszoeking kwamen doen; verdachte verheugde zich in hun bijzondere belangstelling. De rijksadvocaat vroeg dan ook gevangenis straf; de officier eischte 14 dagen en de rech ter ging er mee accoord. Ook nu neemt de fis cus bezit van de boekjes. Een amateur distillateur. Een'inwoner van Assendelft; die bleekwater fabriceerde en verhandelde, kreeg genoeg van dat, chloorpreparaat en zocht naar een product dat meer de zinnen streelt. Daarom prutste hij een distilleertoestel in elkaar, nam een ouden waschketel en begon in dit laatste een suikerig artikel tot gisting te brengen. Wellicht had hij dit reeds eerder gedaan en vervolgens het dis tilleertoestel laten werken, want toen er amb tenaren in de bleekwaterfabriek kwamen, von den zij er ook een flesch met alcohol en voor zoover bekend, wordt dit bij de bleekwaterfa- brlcage niet gebruikt. De bleekwaterman erkende dan ook van plan geweest te zijn alcohol te fabriceeren en zoo mogelijk te verkoopen, doch zoover was het nog niet gekomen. De rijksadvocaat droeg den verdachte geen kwaad hart toe, omdat deze niet met drank smokkelaars of dergelijke lieden in relatie stond en ook overigens te zijnen nadeele niets was gebleken, maar de feiten, door hem ge pleegd, waren zeer ernstig, zoodat den offi cier verzocht werd onvoorwaardelijke gevange nisstraf te eischen, waarop deze twee maal twee maanden vroeg. De politierechter wilde eerst een reclassee- ringsrapport hebben, zoodat een voorwaarde lijke straf niet tot de onmogelijkheden be hoort. Een ambtelijke vergissixxg. Een ambtenaar hield een auto aan, waarin de eigenaar zat en een bestuurder. Hij maakte volgens voorschrift geen proces verbaal maar een relaas op, dat aan de be lastingdirectie werd gezonden, waarop deze ging overwegen of er transacties zouden wor den voorgesteld. Na eenigen tijd kreeg de ambtenaar het re laas terug met opdracht proces verbaal op te maken, wat hij deed, maar hij vergiste zich hierin door te zeggen, dat de houder bestuur der was. Toen de zaak voorkwam bleek de houder geen bestuurder te zijn geweest en toen droeg de directie den ambtenaar op een ander pro ces verbaal op te maken. Maar dat klopte na tuurlijk niet, want het eerste ambtseedige ver baal kon maar niet teniet gedaan worden. Toen de zaak dus weer voorkwam en de amb tenaar, met den houder geconfronteerd, niet kan zeggen of deze al dan niet de bestuurder was geweest, wat niet zoo onbegrijpelijk is, want het is inmiddels al een jaar jaar gele den, bleef er weinig anders over dan vrij spraak te vragen, wat dan ook geschiedde en welke werd gegeven. De potten cyclamen De politierechter deed uitspraak in de zaak tegen den jeugdigen Haarlemmer, die van zijn broer geld had gekregen om te Aalsmeer bij een kweeker 45 potten cyclamen te koopen en door knoeierij in het veilingboek en op den bon had weten te bewerken, dat hij 45 potten kreeg, terwijl hij er slechts 5 betaald had, zoo dat hij 14 in zijn zak stak. Tegen hem was een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen geëischt. Dien overeenkomstig werd hij veroordeeld wegens valschheid in geschrifte. EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heeren J. Dijkstra. Haarlem; J. Drukker, Laren; B, van de Wali Perne, Nieuwer-Amstel en M. R. Zakir, Kota Gedang en is geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer C. Kwikkei. Middel burg. Geslaagd voor het cand.ex. in de wis- en natuurkunde mej. N. Ziekenoppasser en de heer E. C. Kooyman, voor het doet., ex. in de scheikunde de heeren J. Verkoren (cum laude) eri'J. F. strobos

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10