Haarlem's Dagblad E Plaatsnamen. Rozen. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16760 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendapleiu 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 10 Februari 1958 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën L-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op annvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15, Groentjes zie rubriek De minister van Binnenlandsche Zaken ■heeft een groot aantal gemeentebesturen en colleges van Gedeputeerde Staten in onrust gebracht met zijn lange reeks voorstellen tot wijziging van plaatsnamen. Waarom Zijne Excellentie zich hiertoe geroepen heeft gevoeld„ is mij niet duidelijk. De meeste, verreweg de meeste door hem voorgestelde veranderingen betreffen alleen de spelling der bewuste namen. Is Binnenlandsche Za ken jaioersch op Onderwijs? Gunt het dit departement zijn spellings-avonturen in den spellings-doolhof niet en wil het nu zelf ook zoo'n leuk spel-spelletje hebben? Dat is dan wel verrassend: misschien niet voor mi nisters en departements-ambtenaren, maar ongetwijfeld voor alle door hen geregeerde buitenstaanders. Wij ex-departementale Ne derlanders, als ik ons zoo aanduiden mag, hadden zeker niet verwacht dat andere mi nisteries lust tot navolging zouden putten uit de hachelijke manoeuvres, door het mi nisterie van Onderwijs ondernomen op het slagveld waar de dubbele e's en o's sneven en de, sch's hun leven niet zeker zijn. Im mers, geen der opeenvolgende opperbevel hebbers in dien strijd blijkt zich met glorie te hebben overdekt! De roem van minister Terpstra is zeer kort geweest, het succes van zijn vermaarden opvolger Marchant op rukkend onder de leuze „Niet zoo maar zo!" heeft zich tot de schooljeugd bepaald, die telkenj are groepsgewijze teleurgesteld wordt als zij in de kille maatschappij terechtkomt en daar meteen in den spellings-baaierd be landt.... en minister Slotemaker de Bruine heeft zijn ongetwijfeld groote populariteit zeker niet aan zijn spellings-beleid te dan ken. Waarom laat minister Van Boeyen niet liever zijn- baard staan dan zich op deze on gewisse paden te wagen? Daarbij komt dan nog, dat ik het belang van de zaak niet begrijp. Welk staatsbelang en welk volksbelang zijn er mee gebaat, als Zufcphen in Zutfen veranderd wordt en Vel- sen in Vel-zen? Neem ik het gansche Noord- Hollandsche lijstje in oogenschouw oh ja, Noord-Holland zou Noordhollaud moeten worden dan stijgt mijn verbazing. Blari- fcum inplaats van Blarieum en Kastrikum inplaats van Castricum? Waarom nou? Da.t ziet er alleen maar leeiijker uit. 's-Graven- land inplaats van 's-Graveland? Dat is lasti ger uit te spreken, zal zelfs nimmer aldus worden uitgesproken en is dus in strijd met de jacht op overbodige e's en o's, door On derwijs ingezet. I-ïaarlemmeiiiede inplaats van Haarlemmerliede en Spaarnwoude? Nu goed, we zeggen het toch nooit voluit en is tenminste alleen maar een bekorting, geen spellings-verandering. Maar -hebben we er behoefte aan? Het hindert Binnenlandsche Zaken blijk baar, dat Nederhorst den Berg, en Koog aan de Zaan hun namen schrijven zonder traits d'union. Het wil er Nederhorst-den-Berg en Koog-aan-de-Zaan van maken. En hetzelfde voorstel komt voor Oude Niedorp, dat Oude- Niedorp zou moeten worden, vermoedelijk omdat het een oud en een nieuw dorp in zich vereenigt. Allemaal tijdroovend voor typisten, die in deze haastige tijden'Tuist door tik- kampioenschappen tot grooter spoed wor den aangezet. Maar het Departement heeft, blijkbaar tijd genoeg en dus geen haast. Wijdewormer wil het veranderen in Wijde- Wormer. Als het een vereeniging betreft van twee polders die de Wijde en de Wormer heeten kan het! Als het de wijdheid van de Wormer aanduidt kan -het niet. Maar ook hier vraag ik: waarom toch? Het, is mij niet bekend of minister Van Boeyen een gymnasiale opleiding heeft geno ten. Maar vele departementale ambtenaren stoelen, blijkens hun titels, zekerlijk op dezen wortel der wijsheid. En een van de laat ons hopen: talrijke wijsheden die ieder gymna siast in zijn verder leven onthoudt is de oud- Romeinsche gedachte, dat men het volk Brood en Spelen moet geven. Dus vooral niet alleen Brood, maar ook wel degelijk Spelen. En dan natuurlijk Spelen, waarbij het zich een beetje niet te veel. opwindt en zich een tikje vooral niet te veel kwaad maakt. Dit heeft voor mij altijd veel verklaard in de voortzetting van den spel ling-strijd, ofschoon het niet aaidig is dat men geen rekening houdt met de mensehen die dagelijks last van den onstanen warboel hebben (zooals wij) en er nooit eens een eind aan wil maken. Niemand vindt er meer iets aardigs aan. Maar dit nieuwe spelletje, dat Binnenlandsche Zaken bedacht heeft, lijkt mij te onbeduidend. Te flauw, zou ik haast zeggen. We zijn verwend met voetbal en snelle zwemstertjes, zesdagen- fietsers en boksers, cricket en hockey, lawn- en tafeltennis.... en ik geloof niet dat we hieraan behoefte hadden. Al onze andere spelen zijn pittiger. Ook bridge. En het spel-spel is eruit. Laat den Haag er liever mee ophouden eer Defensie op gedachte komt sergeant door serzjant, fourier door foerier, kapitein door kaptein, compagnie door kompie te vervangen. En eer Justitie op zijn beurt met zijn veranderingen mocht komen, dewelke lijst geweldig lang zou worden. Laten we nou uitscheiden met het spel-spel. R. P. (Prins Bemhard heeft zijn goed keuring verleend aan het geven van den naam „Prinses Beatrix" aan een reeds meermalen bekroon- de oranjekleurige roos, gekioeekt door de firma Buisman te Heerde.) Beatrix, het teere wichtje in het wiegje te Soestdijk, Is, zoo jong, al peet geworden in het schoone bloemenrijk; Want een lid van 't ras der bloemen, als recht koninklijk befaamd, Een oranje roos, is passend „Prinses Beatrix" benaamd. En die passende vernoeming wordt ook hierin nog getoond, Deze nieuwe variatie is al meer dan eens bekroond. Van den rijkdom, die ons landje ons in bloemenschoonheid biedt, Weet voorloopig ons prinsesje in haar blanke wiegje niet, Maar voor haar, als alle kindren, zal al spoedig langzaam aan, Heel de poëzie dier wereld van de bloemen opengaan. Zij ook zal ze leeren plukken en ze schikken tot boeket, Zij ook zal ervan genieten, ,als zij z' in een vaasje zet, Zij ook zal ze leeren minnen in haar schoonheid, stil en puur, Die den menschen wordt geschonken als een gave der natuur. En die bloem in haar relatie met dien nog zoo kleinen mensch, Leidt vanzelf voor ons prinsesje Beatrix tot dezen wensch: Moog' zij fleurig, kleurig wezen, nu en morgen en altoos, Moog' zij groeien, moog' zij bloeien, moog' zij slapenals een roos. P. GASUS. Scholenbouw te Haarlem. Een school in het Ramplaan-kwartier? Indien aan de wettelijke eischen kan wor den voldaan, hopen wij binnenkort een voor stel te doen tot den 'bouw van een openbare lagere school in het Ramp 1 aankwartierEerst als dat voorstel is aangenomen, kan spoeds halve tot plaatsing van een tijdelijk hulp lokaal worden overgegaan. Ook kan worden overwogen de hulpschool te plaatsen en de klassen administratief toe te voegen aan school 25, Leidscheplein 33, in afwachting van den bouw der nieuwe school. Voor zoover ons bekend, zijn geen kinderen uit de omgeving van de Ramplaan op scholen in de gemeente Bloemendaal geweigerd De spelling Houding van B. en W. van Haarlem. De regeling van het gebruik van de een of andere spelling voor officieele stukken behoort naar de meening van B. en W. tot de taak van de Regeering. B. en W. achten het daarom juist, om, zoolang de van de Regeering uit gaande stukken volgen de oude spelling wor den geschreven, eveneens deze spelling toe te passen, zooals trouwens door de officieele instellingen in groote meerderheid geschiedt. Afgescheiden daarvan zou het, nu nog geen zekerheid bestaat, hoe de definitieve spelling zal worden, ondoelmatig zijn de spelling 1934 in te voeren, met het vooruitzicht binnen af- zienbaren tijd hierin wederom wijziging te moeten brengen. 'Onze bestrating. De financieele nood dwingt tot bezuiniging. Over de bestrating schrijven B. en W. in de imemorie van antwoord: wDat de toestand der bestratingen onhoud baar is, kan niet worden toegegeven. Wel er kennen wij, dat op verschillende plaatsen her stra ting wenschelijk, ja-, in sommige gevallen noodzakelijk is, doch de beschikbare middelen eischen de noodige zuinigheid. Met die, helaas niet op te voeren middelen, trachten wij den toestand in het algemeen bevredigend te hou den. Hierbij moeten wij, zooals wij reeds vroe ger deden, er op wijzen, dat onze bestratingen den toets der vergelijking met bestratingen in andere, in dezelfde omstandigheden ver- keerende, gemeenten zeker kunnen doorstaan. Van autobus gesprongen. Op treeplank teruggekaatst. Een zeldzaam geval speelde zich Woensdag middag één uur af op den hoek van de Wil genstraat en de Plataanstraat. Een veertien jarige jongen was op de treeplank van een autobus geklommen, om gratis een eindje mee te rijden. Toen de -autobus naar rechts afsloeg, werd de jongen bang. Hij sprong er af en botste tegen een lantaarnpaal. Oogen- blikkelijk kaatste hij als het ware terug en kwam weerop de treeplank terecht! Door luid te schreeuwen trok hij de aandacht van den chauffeur, die onmiddellijk stopte. Ver moedelijk had de onvoorzichtige jongen een paar ribben gekneusd. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de ziekeninrichting St. Johannes de Deo werd vervoerd. Hier bleek, dat hij er met niet noemenswaardig letsel was afgekomen! 4 De Burgemeester aanvaardt het bescherm heerschap. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen-wijk, die reeds meer malen in den nog korten tijd van zijn burge meesterschap dezer stad blijk heeft gegeven bijzonder belang te stellen in het werk en stre ven der Stichting „Haarlem's Bloei", heeft dezer dagen goedgunstig geantwoord op het verzoek, het beschermheerschap van deze stichting te willen aanvaarden. Het bestuur der Stichting „Haarlem's Bloei" is ten zeerste verheugd over dit hernieuwd blijk van belangstelling van Haarlem's burge meester in zijn arbeid en streven. Ook voor de meer dan 1100 begunstigers' zal het kennis nemen van deze aanvaarding van het be schermheerschap heuglijk nieuws beteekenen. PRINS BERNHARD MAAKT EEN AUTOTOCHTJE. SOESTDIJK, 10 Februari. Niettegenstaan de het ongunstige weer is Z. K. H. Prins Bemhard hedenochtend uitgereden, ditmaal echter in een kleinen, gesloten wagen. De auto, die van de achterzijde van het pa leis vertrok, werd bestuurd door den chauf feur. Uitslaande brand in de Korte Poellaan. Hooizolder uitgebrand. Tegelijkertijd brandje in de Van 't Hoffstraat. Woensdagmiddag half drie is op den hooi zolder boven den stal van de vrachtrijders H. C. Koster Zn. in de Korte Poellaan een brand uitgebroken, die een ernstig karakter aannam. Vermoedelijk doordat kindei'en met vuur gespeeld hebben is een groote partij hooi, -die er juist 's morgens was opgebracht, in brand geraakt. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Door den dichten rook werd het blusschingswerk op den zolder zeer be moeilijkt. Bovendien was het gevaar groot, dat de brandende balken het dak niet meer zouden kunnen dragen en zouden instorten. Het dak werd daarom ook grootendeels af gebroken. De heete dakpannen en de stukken mastiek werden op de straat geworpen, waar een groote puinhoop ontstond. Nog altijd stegen dikke rookwolken uit het natte, reeds gedeeltelijk gebluschte hooi op, zoodat de brandweerlieden bij hun werk vaak geheel onzichtbaar waren, maar het vuur kon nu gemakkelijker van buiten af door het open dak bestreden worden. Masa's rookend hout en verbrand hout wer den van den zolder naar beneden gegooid. Daarmee was het vuur reeds bijna bedwon gen, hoewel nog tot 5 uur moest worden doorgegaan met nablusschen. De eigenaar was tegen brandschade ver zekerd. Het belendende pand liep aan het dak geringe schade op. De aan de achterzijde van den stal gelegen houtwerf, die door het vuur bedreigd werd, bleef geheel buiten gevaar. Natuurlijk was de belangstelling voor dezen brand in die dichtbevolkte buurt heel groot, maar de politie zette de omgeving af, om aan de brandweer in dit nauwe laantje gelegenheid te geven, ongestoord haar werk te doen. Tijdens het blusschingswerk werd de brand weer ten tweeden male gealarmeerd, ditmaal voor een brandje in het perceel Van 't Hoff straat 104, dat echter van weinig beteekenis bleek. Een schuurtje viel aan de vlammen ten prooi. Het vuur kon met een paar emmers water gebluscht worden. Ook hier moest de politie de nieuwsgierigen op een behoorlijken afstand houden. De Volksgezondheid te Haarlem. Geen ongerustheid over voedingstoestand van schoolkinderen. B. en W. van Haarlem schrijven in de me morie van antwoord: Een rapport van het tweede ingestelde on derzoek naar den voedingstoetand bij school kinderen is door den directeur van den ge meentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst ingediend. De conclusies geven geenszins reden tot ongerustheid. Het ingesteld schoolmelkcomité heeft tot nog toe geen afdoende regeling kunnen tref fen inzake de melkverstrekking op de lagere scholen. Het comité hoopt die alsnog te vinden. De douchebadhuizen. Bij het onderzoek, dat eenigen tijd gele den is ingesteld naar de mogelijkheid van verlaging van den prijs van douchebaden is gebleken. -dat een verlaging als gevraagd wordt een groot tekort op de exploitatie zou veroorzaken. B. en W. kunnen daaraan der halve niet medewerken. Aanval op Hankau verwacht. Maakt de Chineesche regeering al aanstalten tot vertrek? SJANGHAI, 10 Febr. (Reuter) In Hankau ziet men met groote bezorgheid, hoe in Noord- Honan en Zuid-Hopei steeds meer Japansche troepen aankomen. Men vreest, dat een offen sief tegen Hankau zal worden ingezet. Maat regelen worden getroffen om alle regeerings- diensten naar Tsjoengkjang over te brengen, zoodra de bedreiging acuut wordt. Millioenen dollars schade ten gevolge van tornado. Noord-Californië ernstig geteisterd. SAN FRANCISCO, 10 Febr. (Reuter A.N.P.). Een tornado heeft over een gebied van 500 km. breedte in Noord-Californië een groote schade aangericht, die op millioenen dollars geschat wordt. Vijf menschen zijn om het leven geko men en tientallen gewond. De storm drong door tot ruim 300 km. in het binnenland,-waar de electriciteitsnetten vernield en de verbin dingen verbroken werden. Men verwacht, dat nog meer schade geleden zal worden, doordat de rivieren gezwollen zijn en nog steeds was. sen. De onlangs geopende hangende brug over de Gouden Poort week vier meter van haar basis af, doch kwam weer in den goeden stand toen de storm voorbij was. Sacramento is zon der licht en trams. Russisch luchtschip verongelukte in dichten mist. „Wij naderen een berg MOSKOU, 10 Febr.. (Tass). De vice-comman- dant van het verongelukte luchtschip, die tot de overlevenden van de ramp behoort, heeft bijzonderheden verstrekt over de oorzaken van het ongeluk. Twee uren voordat wij boven Petrozawodsk verschenen, aldus de vice-commandant, kwam het luchtschip in een dichte mist terecht, zoo dat wij bijna volkomen blindelings vlogen. Van Petrozawodsk sloegen wij met een snel heid van 100 kilometer per uur en op een hoog te van 300 a 350 meter de richting van Moer- mansk in. Wij stegen tot 450 meter. Plotseling riep de bestuurder: „Wij naderen een berg", waarop de voorsteven van het luchtschip om hoog werd geheven om een botsing te vermij den en hooger te komen. Enkele seconden la ter echter weerklonk een knal. Het luchtschip was met de boomen in aanraking gekomen en viel op den berg neer. Tegelijkertijd brak. blijkbaar ten gevolge van kortsluiting, brand uit. Duitschers in het buitenland. Aanmelding bij den Duitschen consul verplicht. BERLIJN, 10 Februari (Havas). Het ..Reichsgesetzblatt" publiceert een verordening van den rijkskanselier, waarbij allen Duitschen burgers in het buitenland de plicht wordt op gelegd zich aan te melden bij den Duitschen consul in hun woonplaats, indien hun verblijf in het buitenland langer dan drie maanden duurt. Ook minderjarige kinderen moeten worden ingeschreven, terwijl iedere verandering in den toestand van het gezin opgegeven moet wor den. Hij, die dit voorschrift veronachtzaamt, zal niet langer de bescherming van het rijk genie ten, terwijl bij opzettelijke overtreding het Duitsche burgerschap kan worden ingetrokken. In de motiveering wordt uiteengezet, dat het doel van dezen maatregel is de betrekkingen tusschen deze Duitschers en het vaderland te versterken. Chileeusch stadje door brand vernield. 170 huizen door het vuur vernield. SANTIAGO DE CHILI. 10 Febr. (Reuter). Voor de tweede maal in drie jaren tijds, is het standje Cas tro op het eiland Chiloe, vrijwel door brand verwoest. 170 huizen werden een prooi der vlammen. Verscheidene menschen liepen verwondingen op. De schade is aanzienlijk. Woensdagmiddag bralc brand uit bij den brandstoffcnhandelaar Koster in de Korte Poellaan, Even na het uitbreken van den brand. Het woord is aan Bulwer De beste leeraar is hij, die eer gedachten opwekt dan inpompt en in den leerling den wensch doet ontstaan, zichzelf te onderwijzen. Bent aiming op de „Plulo'' Vandaag wordt het schip vermoedelijk te Sassnitz binnengesleept. AMSTERDAM. 10 Februari. Bij de direc tie van de K.N.S.M. is bericht ontvangen, dat de werkzaamheden cot het dichten van het gat. in het voorschip van de „Pluto" een vlot ver loop hebben en thans zoover gevorderd zijn, dat verwacht werd. dat het schip heden de haven van Sasnitz zal kunnen worden binnengesleept. De geheele bemanning is thans aan boord van de „Pluto" teruggekeerd. De voorbereidingen voor de Winlerflora in het Krelagehuis zijn thans in vollen gang. Een bak narcissen krijgt een zorgvuldige behandeling. Prinses Juliana en Prinses Beatrix. Beider gezondheidstoestand uitstekend. BAARN, 10 Februari. Naar wij vernemen luiden de berichten om trent den gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Beatrix onverdeeld gunstig. BRUNO MUSSOLINI TERUG NAAR ITALIC. RIO DE JANEIRO. 10 Febr, (Stefani). Bruno Mussolini heeft zich met de andere deelnemers aan de vlucht over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan ingescheept aan boord van de „Neptunia" om naar Italië terug te keeren. Kolonel Biseo. majoor Mos- catelli en kapitein Castellani blijven nog eenige weken in Rio. De Braziliaansche regeering heeft den Ita- liaanschen vliegers een onderscheiding ver leend. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts êén i vijfde cent per uur (Adv. Ingez. Medj HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Minister de Wilde verdedigt de gestic van het Egalisatiefonds. 3 De benoeming van een Nederlandsch ge zant te Rome zou weldra tc wachten zij»- 3 De Nijkerksclie Mauritius-postzegel wordt middelpunt van een geschil. 3 De „economische mobilisatie" in Japan ontmoet verzet van financieele en eco nomische wereld. 4 Noord-Ierland spreekt zich uit tegen ver eeniging met het Zuiden. 4 De kans schijnt te bestaan dat het proces Niemoeller pas over eenige weken her vat zal worden. 4 Gegevens over de gezins- en woningtelling te Haarlem. g De Zwaluwen verliezen van de Roocle Duivels. 7 De financieele toestand van Haarlem wordt door B. en W. zorgelijk geacht. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Plaatsnamen. j W. S.: Het mysterie der meteoorsteenen 4 H. D. Vertelling: Inbraakverzekering. 6 J. B. Schuil over: Reünie in Weenen. 7 Damrubriek. 7 Voor de Vrouw g v. II.: Cinematografische inventaris 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1