Haarlem's Dagblad DE WINTERFLORA HEDEN GEOPEND Bruiloft door brand verstoord. „Der Crosse Dessauer" gelukt. veron Het belangrijkste Roemenië's Avonturen De huiskat. Het woord is aan Napoleon Wat mij in deze wereld treft, dat is de onmacht der kracht. Van de twee mach ten kracht en verstand is het tenslotte altijd de eerste die het onderspit delft. Duitsch vliegtuig, dat 40 passagiert kon bevatten. Bestuurder omgekomen. Onze Berlijnsche correspondent te- lef oneerde ons hedenmorgen: Bij informatie aan het Rijksministe rie voor Luchtvaart werd ons beves tigd, dat op 7 dezer „Der Grosse D es- sauer", Juncker J.U. 90, voor 40 pas sagiers, dat nog ingevlogen moest worden bij Neurenberg is neergestort. De bemanning bestond uit drie le den der fabriek, die met het toestel een proefvlucht maakten onder ab normale omstandigheden (overbelas ting). De bestuurder is bij het ongeluk om het leven gekomen. De twee andere inzittenden hebben zich met hun pa rachute weten te redden. Van het geheel metalen 4-motorig Junckervliegtuig, dat aan de zgn. trll- lingsproeven was onderworpen, heeft zich tijdens de vlucht op 7 dezer eerst een motor losgewerkt, vervolgens knapten op een hoogte van 2000 me ter de beide vleugels af. In de Duitsche pers is van het ongeluk geen melding gemaakt. Het toestel is zwaar beschadigd. In totaal kon het vliegtuig, waar van een model op de Avla-expositie te Den Haag sterk de aandacht trok, 40 passagiers en een bemanning van 4 koppen met zich meevoeren. Vaccinatiebepalingen weer in werking Staatscommissie ingesteld. 's GRAVENHAGE, 11 Februari. Bij Konink lijk besluit van 26 Januari 1938 is ingesteld een staatscommissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken: 1. Of het wenschelijk is de bestaande bepa lingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij ter stond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord 2. Of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. Of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. Groentjes in Haarlem's Dagblad in 1937. Een enorm aantal, dat in volgende jaren nog wel zal stijgen op de sterke wieken van het succes. HEDEN: 14 PAGINA'S. „Der Grosse Dessauer", het groote Juncker vliegtuig is verongelukt. 1 In een dorp in Joego Slavië zijn 36 brui loftsgasten bij een brand om het leven gekomen. j Mr. de Wilde is sterk tegen een beetje inflatie. 3 De „Pluto" is te Sasznitz binnengebracht 3 Van een specialen verslaggever; Het bui tenland heeft veel belangstelling voor ons land. 3 De Almelosche rechtbank heeft de grijp- automaten verboden. 3 Roemenië heeft weer een nieuwe regee ring. 4 Geruchten over onrust in militaire kringen in Duitschland. 4 De winterflora 1938 is heden geopend. 5 De Nederlandsche Bioscoopbond bestaat 20 jaar. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Roemenië's avonturen. j R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 H. D. Vertelling: Het ongeluk. 6 Voor de Jeugd. g Mr. E. Elias: Finnuwooknie? 9 J. B. Schuil: Vondelherdenking in Aer- denhout. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 55e Jaargang No. 16761 Wtgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 11 Feltruari 1938 Abonnementen per week fO.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes aie rubriek. Dat de Nederlandsche politiek, ondanks zoo veel partij-verdeeldheid en de veelbesproken hokjes en schotjes, een rustig binnenwatertje gelijk is vergeleken met de stormachtige zeeën der politiek in vele andere landen, zullen de meeste menschen in deze periode wel zijn gaan beseffen. Disputen en kleine incidenten in verkiezingstijd, die bij ons als heel belang rijk worden beschouwd, vindt men in de bui- tenlandsche bladen geen aandacht waard. Men is daar andere dingen gewend en ziet ons als een volk, welks politieke belangstelling gering en welks evoluties zóó voorzichtig en bezadigd zijn, dat men ze gaarne weerspiegeld ziet in het vlakke water van onze vaarten en kana len „sleepy canals", zegt de Engelsehman waarop onze ministeries traag voortzeilen als statige tjalken Dit is "moeilijk aanvaardbaar voor diegenen in ons land, die zich wèl opwinden over de po litiek en geneigd zijn kleine gebeurtenissen en tijdelijke tegenstellingen tot geweldigen om vang op te blazen. Maar als men zich even van die tijdelijkheid weet los te maken en een groote lijn der gebeurlijkheden in het oog neemt een lijn, die bijvoorbeeld de politiek der laatste kwarteeuw in het oog neemt valt er veel te zeggen voor de buitenlandsche op vatting. Als men dergelijke lijnen, in grafische voorstelling, teekende van de politiek van lan den als Frankrijk, Duitschland, Italië, Rus land, Japan, Polen, om er maar enkele te noe men, zouden zij het aspect van woeste rots gebergten krijgen, terwijl onze lijn zich daar nevens slechts in flauwe glooiïng, met hier en daar een enkel duintje, zou vertoonen. Het is niet hevig, niet romantisch, niet opwindend, maar het teekent den volksaard. En in het- buitenland lacht men er wel eens om en ver wondert er zich een beetje over, maar is toch veeleer geneigd ons ervoor te benijden dan te minachten. Een bepaalde uitzondering zijn we overigens niet. De grafische lijn der Scan dinavische staten zou een dergelijk beeld als de onze vertoonen, de Zwitsersche zou er ook veel op lijken in tegenstelling met het Zwitser sche landschap en er rest nog altijd één groote mogendheid die althans in haar bin- nenlandsch beleid onzen rustigen ontwikke lingsgang evenaart. Dat is Engeland. Op dit oogenblik is het wel weer heel duide lijk dat hetgeen anderen van ons zeggen niet zonder grond is. Want wilde stormen woeden 1 in verscheidene landen en wij vragen ons sinds eenige dagen ook al met verbazing af, wat zich nu eigenlijk weer bij onzen machti gen Oostelijken buurman afspeelt. Die is ons wel eens als een voorbeeld van ordelievendheid voorgehouden, maar als wij zijn prestaties in de laatste kwarteeuw nagaan, kunnen we daar niet erg veel bewondering voor hebben. Gok Roemenië beleeft weer hevige politieke gebeurtenissen. Het is er immer rijk aan ge weest, het heeft maar korte pauzen van rust gekend en ons indertijd verwonderd door die Koningin die als Carmen- Sylva zulke vriende lijk-wij ze gedachten aan het menschdom schonkhet is luidruchtiger dan ooit ge worden sinds het bewind van den huidigen Koning Carol het ten deel viel. Deze merkwaardige vorst, achter wiens troon nog steeds de niet-minder-merkwaardige Ma dame Lupescu staat, die een nimmer-verzwak- kenden invloed schijnt uit te oefenen, is er thans in geslaagd een regeering te vormen met den patriarch Miron Christea als premier en een reeks ex-premiers van sterk-verschillende politieke richting, plus nog enkele anderen, als leden. Minister-president Goga is naar huis ge stuurd, na twee maanden, met de gemoede lijke boodschap dat het zoo niet langer ging en het parlement is denzelfden weg gegaan. Als de grondwet herzien moet worden zal dat wel bij koninklijk decreet gebeuren. Zelfs de liberale' es-premier Tatarescu heeft zich voor deze nieuwe kabinetsformatie geleend, met nog een paar partijgenooten en de libe rale partij heeft al medegedeeld dat zij de nieuwe regeering geen moeilijkheden in den weg zal leggen. De nieuwe liberale ministers hebben evenwel uitsluitend zitting genomen als ex-raadslieden van de Kroon. Men leest deze en dergelijke mededeelingen, ook de proclamatie des Konings, met verba zing. Zulk een „regeering van nationale con centratie" is inderdaad weer iets nieuws. En dan onder leiding van het hoofd der Staats kerk! Men is geneigd tot de vraag of al die ex-premiers zich met elkaar zullen verstaan en niet onmiddellijk zullen gaan probeeren elkaar beentje te lichten. Al die kapiteins op één schip! Maar het is mogelijk dat de opperkapitein, namelijk Zijne Majesteit zelf, een grooter lei-' der is dan de buitenwereld wel eens heeft ver ondersteld. Eén ding is zeker: aan moed en vindingrijkheid ontbreekt het Z. M. niet. Maar ook in dit geval zullen we toch moeten erkennen, dat onze trage en bedachtzame Hollandsche methoden, nimmer leidend tot zulke uiterste oplossingen, hun groote voor- deelen hebben. R. P. Fransche en Engelsche bladen in Duitschland in beslag genomen. BERLIJN, 11 Februari (Havas). Vanochtend zijn in Duitschland alle Fransche en Engelsche bladen in be slag genomen. De Japansclie veroveringstocht. Een vijfde van China bezet. HANKAU, 10 Febr. Volgens een voor zichtige raming hebben de Japanners thans meer dan 818.000 vierk. mijlen van het Chineesche grondbezit, d.i. 1/5 deel bezet. Ongeveer een derde der Chineesche bevolking n.l. 125.717.000 personen, zijn door den oorlog ge troffen. Meer aan 60 millioen men schen zijn gevlucht. Fransch schip in nood. (Door de ontdekking van den af druk van een kattenpoot in een ongebakken tegel in Britsch- Indië is men tot de conclusie ge komen. dat de kat als huisdier reeds lang in Br. Indië moet hebben bestaan voor zij naar Egypte kwam.) 't Eerst zijn katten voorgekomen. Heeft men altijd aangenomen. In het Oud Egyptisch rijk: Men vond steun voor die bewering- In d' Egyptische vereering Van de kat, zelfs nog als lijk. Maar nu is er iets gevonden. Waardoor men op sterke gronden, Aan dit standpunt twijflen gaat; 't Is een ongebakken tegel. Waarin scherp het pootig zegel Van een kat te lezen staat. En nu hebben de geleerden. Die de theorie doceerden Van 't Egyptisch oergeslacht: Door dien katterigen flater Eensklaps een modernen kater, Dien ze nooit hadden verwacht. Ei- wordt druk over geschreven, En ik vind het overdreven. Maar misschien heb ik het mis; 'k Vind, dat als er duizend jaren Eerder ook al katten waren, Dit geen kat-astrofe is. Men gaat nu weer onderzoeken, Straks verschijnen dikke boeken. Over 't nieuwe, dat men vindt: Vreemd aan dat historisch wroeten, Ligt mijn huiskat aan mijn voeten. Rekt zich vadsig uit en spint. P. GASUS. W. A. van Konijnenburg 70 jaar. Duitsche sleepboot tracht hulp te verleenen. Het Fransche stoomschip „Baoule", dat Woensdag van Hamburg naar West-Afrika vertrok, is gisteravond circa 20 mijl Oost-Noord-Oost van het Duitsche lichtschip Borkumer Rif in nood geraakt. Het schip zond S.O.S.-seinen uit, waarop een Duit sche sleepboot ter assistentie is uit gevaren. De „Baoule" is een schip van de Chargeurs Réunis en behoort thuis te Le Havre. Het meet 5874 bruto reg. ton en 3491 netto reg. ton. Men vreesde gisteravond, dat het schip op de gronden van de Oostereems, beoosten Borkum zou stranden. Op Norderney gestrand? In IJmuiden ging hedenmorgen het gerucht, dat het schip op Nor derney is gestrand. Om den Japanschen opmarsch te bemoeilijken laten de Chineesche troepen op hun terugtocht tal van bruggen in de lucht vliegen. Dit geschiedde ook met de groote ijzeren brug over de Gele Rivier bij Tsinanfoe. Op de foto ziet men, dat de Japansche genie reeds met den opbouw bezig is. Door den Minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, is de Bolbloembollententoonstelling Winterflora die in het Krelagehuis wordt gehou den, officiéél geopend. De minister tijdens zijn openingsrede. De zeer vermaarde kunstschilder W. A. van Konijnenburg, te 's-Gravenhage, viert heden zijn 70sten verjaardag. De heer Van Konij nenburg, die een geboren Hagenaar is, voelde zich reeds op jongen leeftijd tot het teekenen en schilderen aangetrokken. Hij is anderhalf jaar op de Haagsche Academie voor Beeldende Kunst geweest om zijn di ploma M.O. teekenen te halen. Hij heeft een tijdlang veel illustraties voor boeken en ver halen gemaakt, reclame-affiches en politieke prenten geteekend, maar is zich daarna gaan toeleggen op schilderijen en portretten. De laatste twintig jaar heeft hij zeer veel religieuze onderwerpen geschilderd. Dertien millioen werkloozen in de Ver. Staten. WASHINGTON, 11 Februari. (Havas). De binnenlandsche economische toestand ver schaft de regeering vel zorg. Men gelooft, dat het aantal werkloozen tot dertien millioen is gestegen. Gisteren heeft een delegatie van arbeiders een bezoek aan president Roosevelt gebracht en hem verzocht de gevragde cre- dieten voor werkloosheidssteun tot 500 millioen te verhoogen. Men ziet nergens voorloopers va neen eco nomisch herstel. Het aantal werkloozen neemt dagelijk toe, zoodat het alle ramingen der be grootingen voor 1938 en 1939 dreigt te over schrijden, daar deze ramingen steunden op het vertrouwen, dat het zakenleven zich zou herstellen en de werkloozen door de particu liere nijverheid in dienst gesteld zouden wor den. Een fraaie overzichtsfoto van de Winterflora. Op den voorgrond ziet men een vijver die des avonds verlicht wordt. De randen zijn beplant met prachtige narcissen en tropische planten, terwijl verder verschillende nieuwe tulpen-soorten hier geëxposeerd worden. 36 menschen om het leven gekomen. Wraak van afgewezen minnaar? In het dorp Sretniza bij Mostar in Joego Slavië zijn zesendertig personen bij een brand om het leven gekomen. De brand ontstond tijdens een brui loft in een boerenwoning, waar onge veer honderd gasten bijeen waren, die door een paniek werden aangegrepen. Binnen korten tijd was het houten huis, dat van een stroodak was voor zien, volkomen in de asch gelegd. On der de zesendertig slachtoffers bevin den zich ook de bruidegom en zijn ouders. De bruid werd zwaar gewond. Men vermoedt, dat een afgewezen minnaar het vuur heeft aangestoken. Nederlandsche auto in Frankrijk verongelukt. PARIJS, 11 Februari. (A.N.P.) Gister avond is een Nederlandsche personen-auto, bestuurd door den heer Du Mée uit Am sterdam, tusschen Maubeug e en St. Quen- tin over den ko,p geslagen. De inzittenden bekwamen geen letsel. De heer Du Mée. directeur-eigenaar van het Rialto-theater te Amsterdam, was met zijn echtgenoote en den heer Ch. van Lier, vertegenwoordiger van het filmverhuurkan toor Filmtrust te Amsterdam, per auto op weg naar Parijs. Dicht bij het plaatsje Guise geraakte de bestuurder op een weggedeelte, waar reeds dagen lang door vijf paarden getrokken mestwagens den grooten weg over steken. De auto begon in de dikke brij te slingeren, gleed naar den kant van den 'weg en sloeg daar in een greppel om, zoodat hij met de vier wielen naar boven kwam te lig gen. Wonder boven wonder bekwamen de heer Du Mée en zijn echtgenoote, noch de heer van Lier, eenig letsel. 's Morgens reeds was op dezelfde plek een groote vrachtauto omgeslagen, terwijl nog geen half uur na het ongeluk van den heer Du Mée een Belgische auto een salto maak te.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1