Wim Worm I Colbert Costimms ANEGANG 27 Overhemden II Q&eti hfóuunatisc&G. pyM-m mee*., dank, *[oga( f'efkuati^miïediisf 39.- 47.- 54.- Tagaxjfy,, NaarMaat VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 HA'AREEM'S DAGBLAD 2 Filmavond Arbeidersvereeniginij voor Lijkverbranding. De afdeeling Haaarlem van de Arbeiders- vereeniging voor Lijkverbranding hield Don derdagavond in den Protestantenbond, Ber kenstraat, voor een aantal genoodigden een zeer geslaagden filmavond. Begonnen werd met de propaganda-film. „Als wij levenden sterven", opgenomen dooi de „visie"-groep, die het verschil tusschen be graven en cremeeren in beeld brengt. Het^ is een gewaagde onderneming in een film de reacties van de achterblijvenden op het sterven uit te beelden. Echter de filmgroep „Visie" heeft dit ex periment aangedurfd, en —dit dient gezegd het is haar vrij goed gehikt. „Als wij levenden sterven" is een goede propagandafilm gewor den en ook fotografisch uitnemend geslaagd. De muzikale illustratie (van Multifilm) ver grootte het effect nog. Vervolgens werd vertoond de natuurfilm van onzen stadgenoot, den heer J. Mol, ge titeld „Het wonder der bloemen", zeer ver snelde filmopneming van het ontluiken va:n een aantal bloemen. In een inleidend filmpje dat eerst eenige geestige voorbeelden vaai vertraagde, ver snelde en omgekeerd films liet zien, zette ver volgens de vervaardiger uiteen, hoe de zeer sterk versnelde bloem-opnemingen ontstaan. Hiervoor moet om het half of heele uur van de bloem één foto op den filmtoamd wor den vastgelegd. Omdat des nachts ook moet worden doorgegaan en door het groote ver schil in lichtval in den loop van den dag is het noodzakelijk, bij kunstlicht te werken. De planten kunnen echter niet buiten zonlicht. Om nu deze moeilijkheid op te lossen heeft men een ingenieus apparaat bedacht, dat om den vastgestelden tijd automatisch de gor- dij nen- dichtdoet, de schijnwerpers ontsteekt, een opneming maakt en weer het kunstlicht vervangt door het daglicht. Op deze wijze heeft de heer Mol een prachtige film gemaakt. Verschillende bloe men zien we wat in werkelijkheid eenige weken duurt in enkele seconden uit den knop in volle schoonheid te voorschijn komen. Het bestuur van de vereeniging verdient alle lof, dat zij deze'mooie film, ofschoon zij niets met de propaganda van haar werk te maken heeft, toch op het programma van haar film avond heeft gezet. De avond werd besloten met een klein filmpje over ontstaan en ontwikkeling van de Alg. Vereen, voor Lijkverbranding. HEERENMODEMACAZIJN etaleert heden een zeer VOORDEELIGE AANBIEDING voor slechts Deze Overhemden zijn van prima DOORGEWEVEN ENGEL- SCHE POPELINE. Alle hemden zijn met 2 BOORDEN en COAT SHIRT gemaakt. Profiteert van deze zeldzame {Adv. ingez Mea.j AGENDA. VRIJDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Charlotte Kohier in „Marathon Dans", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V., 8.15'uur. Remonstrantsche Kerk: Ds. J. H. Mulder uit Rotterdam spreekt voor de Evangelische Maatschappij, 8.15 uur. Café Restaurant Brinkman, Plein: Jaarver gadering Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden, 7.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Die Fledermaus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Tijger van Eschma- poer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: M'n man is detective, met William Powell en Myrna Loy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Irene Dunne in: Theodora maakt schandaal. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Menschen in een boot en Stan Laurel en Oliver Hardy. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Fritz Hjrsch Operette: Ein Veilchen auf der Wiese Stand. 8.15 uur. Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Spiritis tisch museum. 8 uur. Dreefzicht: Soirée Dansant, 82 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging voor Lucht bescherming. Openbare voordracht van den heer A. van Batenburg. Gisteravond hield de heer A. van Batenburg hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Renkum, een openbare voordracht met licht beelden voor de Vereeniging tot Luchtbescher ming, getiteld „De noodzakelijkheid en doel treffendheid van luchtbescherming. Spreker deed een beroep op alle aanwezigen in de turn zaal van het Concertgebouw, als medewerkers. In grooten kring moet er door huisbezoek op de gevaren, die ons bij een eventueel komen den oorlog uit de lucht bedreigen, gewezen worden. Deze propagandistische taak is moei lijk. De menschen kijken liever naar de zon en niet naar de schaduw. De propagandisten moeten dwars door de vooroordeelen heen de mensehen overtuigen, zonder de last der rea liteit te zwaar te doen zijn. Den menschen moet de put van de verschrikking van den mo dernen oorlog getoond worden, doch zij moe ten uit die put weer omhoog geheven worden, en dit kan door hen op de offervaardigheid van de taak der luchtbescherming te wijzen. Alleen het inzicht doet aanvaarden. De men schen moeten overtuigd worden. Wij kunnen niet doen als kinderen, die het gordijn dicht trekken wanneer het buiten onweert, want het gevaar is daarmee niet voorbij! Het is ook moeilijk de vrouw voor de luchtbescher ming te winnen. Zij moet 80 pCt. van de luchtbeschermingsmaatregelen uitvoeren, doch ook zij keert zich intuïtief van het ge vaar af. Zij kan echter overtuigd worden door haar aan te toonen, dat wat wij thans ver zuimen voor te bereiden, straks meer slacht offers tot gevolg zal hebben. Indien het ongedachte werkelijkheid wordt krijgen we een angstpsychose. De verschrik kelijke gevolgen daarvan werden treffend dui delijk in Parijs tijdens den wereldoorlog. Het gevaar wordt minder wanneer men het kent. Een bekend gevaar heeft de dreiging verloren. Er is tegenwoordig geen belangrijker vraag stuk op welk gebied ook dan luchtbescherming. Ons voordeel is dat wij de luchtbescherming nog kunnen leeren in vredestijd. We moeten de gordijnen niet sluiten voor het gevaar. We moeten het onderwerp van de luchtbescher ming meedragen in hart en hoofd. Onze ministerpresident Dr. Colijn heeft zelf in 1936 gezegd: Mocht onverhoopt oorlog uit breken, dan zal een volk zich in al zijn atomen sterk moeten maken om de verschrik kingen te kunnen weerstaan. Men moet- in de luchtbesehermingspropa- ganda iets van zijn eigen ziel leggen, iets van de offervaardigheid toonen, die straks van ons gevraagd wordt. Als het er op aankomt is het leven van den ander belangrijker dan het eigen leven. Het is de moraal, die de mijnwer kers kennen en die ook de luchtbeschermings propagandisten duidelijk in het licht moeten stellen. De heer A. van Batenburg vertoonde vervolgens eenige lichtbeelden, welke in kor te trekken demonstreerden, welke maatregelen de burgerbevolking in geval van luchtaan vallen kan nemen. Spreker's woorden werden met aandacht gevolgd. NIEUWE SCHOENENWINKEL VAN DE FIRMA HOOGENBOSCH Heden werd in de Groote Houtstraat de nieuwe schoenenwinkel van de firma Hoogen- bosch geopend. Het interieur is uiteraard vol gens de eïschen des tijds ingericht. Aan de winkel grenst een modern geïnstalleerde pe dicure salon. De voorgevel van de zaak is zeer aantrek kelijk. De etalages zijn links en rechts in een nis als groote glazen vitrines ingericht. Ach ter in de nis schijnt des avonds een boog van Neonlicht. Boven de vitrines zullen schijnwer pers hun licht tegen het plafond werpen. De verlichting van de etalages zelf is zeer effi cient. De verschillende schoenmodellen ko men zoowel bij dag- als bij kunstlicht zeer tot hun recht. De naam van den winkel is op ar tistieke wijze in boogvorm aangebracht, als een brug de twee etalagevitrines verbindend. HULDIGING ST. NICOLAASCOMMISSIE. Het blij'kt het Comité, samengesteld uit ver tegenwoordigers der oudercommissies en het dagelij ksch bestuur van Volksonderwijs en opgericht met het doel de St. Nicolaascomrnis- sie van den Bond van Ned. Onderwijzers te huldigen in dien vorm dat voor de nieuwe fees ten een blijvend geschenk zal worden aange boden, dat vele ouders en belangstellenden niet in de gelegenheid waren hun bijdrage te storten 29 Januari j.l. Het comité wil gadame iedereen in de gelegenheid stellen aan het huldeblijk mee te doen en stelt daarom alsnog de gelegenheid open een bijdrage te storten op giro 278483 van den heer D. de Boer, Leidsche- vaart 268. Ook kan het bedrag bezorgd worden bij een der leden van het Comité. Bij voorhaaf danken we voor uw gave. Het comité. P. Voogd, Kl. Houtweg 87, vooi'zitter. D. de Boer, Leidschevaart 268, pen.m. J. Bousema, Doelstraat lOrood. B. v. d. Brink, Pepijnstraat 33. A. Post, Sterreboschstraat 76. Mevr. Van Dijk, Siwartstraat 22. Mevr. A. RolSwaagstra, Ged. Schalktourgergracht 83. Dr. J. R. II. de Smidt, Spaarnelaan 8. Mevr. A. E. Ste'ffensWester, Keizer Karelstraat 44. Mevr. Wijfjes, Cheribonstraat 22. E. Geerts Mzn., Engelszstraat 26, secr. EXAMENS. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigen, later af- nemenden Noordelijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, afnemend buiïg, koude nacht, later iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 781.5 m.M. te Valentia. Laagste 744.6 m.M. te Ingö Het gebied met snelle dalingen van den luchtdruk trok naar Zuid- en Oost-Europa en werd gevolgd door even snelle stijgingen. Waar gisteren nog een gebied van hoogen luchtdruk lag, wordt thans een diepe depres sie gevonden en omgekeerd wordt de plaats der depressie ingenomen door een gebied van hoogen luchtdruk, met snel stijgende baro meters. Het Noordwesten meldde nieuwe lucht drukdalingen. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan ten Zuidwesten van Ierland blijft onaangetast door de snelle veranderingen aan de Oost- en Noordzijde. De koude-inval breid de zich uit over de Britsche eilanden en ge heel Centraal-Europa en heeft bijna de Fran- sche Rivièra bereikt. Het doordringen der koude luchtmassa's gaf aanleiding tot plaat selijk zware regens en sneeuwval in de ber gen. De Alpenstations Saentis en Jungfrau- joch melden sneeuwstormen uit Noord met ge bieden van respectievelijk min veertien en min tweeëntwintig graden, op den Saentistop viel in den nacht tien centimeter sneeuw. Bij IJs land kondigt de nadering van een nieuwe de pressie zich aan door storm uit Zuid, met regen en stijging van temperatuur aan de Zuidzijde van het eiland. De luchtdrukdalingen beper ken zich echter tot de noorzijde en komen ook aan de Oostkust van Groenland voor. Het is te verwachten, dat de buiïge wind uit Noord niet lang meer zal aan houden en dat de wind na eenigen tijd weer zal afnemen en krimpen. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 0.40 uur; n.m. 13.08 uur. Strand berijdbaar van 5.4511.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. IETS BIJZONDERS GR. HOUTSTR. 36 Anton Tierie overleden. (Adv. Ingez. Med.) Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het cand.ex. Nederl. Letteren: mej. C. A. de Haan, Den Helder. 476e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de Itfst Trekking van Vrijdag ll Februari 1938 Hooge Prijzen 76 met premie 3000.—. 100.— 515 17338, Prijzen van 70. 173 817 1171 2891 2898 3091 3109 3151 4135 5984 6855 7755 7799 8147 8852 1024G 10435 11205 11534 11909 12000 12336 12617 12877 12985 13181 13449 14692 14809 15329 15863 16501 16832 17522 17611 17869 Nieten 388 463 751 859 899 1101 1480 1531 1542 1828 3210 3320 3579 3680 3974 4905 4951 5530 5561 5960 5979 6584 7192 750 7583 7648 7944 8248 8751 8800 9056 914 9480 9836 10040 10325 1068c 10865 1148U 117i 11773 12697 12807 12808 12983 14362 15280 1598 16228 16780 16807 17009 17396 17525 19366 202-;' 20239 20241 20387 20779 '20835 Verbeteringen: 5c klasse 16c lijst: 19064 me f70.— m. 19061 met f 70. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Algemeene werken. Metz: Woordverklaring. Exacte wetenschappen. Jeans: De sterren in hun loop. Moll en Burger: Leerboek der natuurkunde bestemd voor het middelbaar voorbereidend hooger en propaedeutisch onderwijs. 3 dln. Stoelinga en Van Tol: Leerboek der algebra. 2 dln. Geneeskundegezondheidszorg. Rykels: Nederlandsche tuberculosecijfers. Schuurmans Stekhoven: Over pokkenge- vaar, vaccinatie risico's en inentingsdwang. Van der Stempel: Eerste hulp bij onge lukken in vragen en antwoorden. Striïmpell: Lehrbuch der speziellen Patho logie und Therapie der inneren Krankheiten. Technische wetenschappen. Boks en Van Deyl: Stoomketels. Eind-examenopgaven van de Middelbare Technische School te Haarlem over het jaar 1936 en 1937. Lor enz: Ik heb het gevonden.! Folklore. Nijhoff; De Flómanna saga. Rüttgers: Kudrun; dem alten Epos nacher- zahlt. Nederl. en i. h. Nederl. vert. Romans. Bojer. Het geweten. Cep: Slagschaduwen. Eekhout: Warden een koning. Van Hille-Gaerthe,: Huis en hof. Schetsen Orczy: Eldorado. Sjolochow: Storm over Rusland (Verv. op: De stille Don) Vesaas: De zwarte paarden. Belangrijke figuur uit het Nederlandsche muziekleven. Donderdagavond is in de Ned. Herv. Diako- nessen-Inrichting te Amsterdam, waar hij reeds sinds eenige maanden verpleegd werd, de bekende musicus Anton H. Tierie in den ouderdom van bijna 68 jaar Qverleden. De heer Tierie heeft gedurende een groot aantal jaren een belangrijk aandeel genomen in het muziekleven van ons land. Hij was hoofdleeraar aan het Amsterdamsch Consef vatorium, stichter en dirigent van de Ko ninklijke Oratorium-Vereeniging in de hoofd stad, dirigent van het Toonkunstkoor te Lei den en de Koninklijke Zangvereeniging „Ex celsior" te 's Gravenhage en organist en mu- ziek-leider van „De Vrije Gemeente" te Am sterdam, in welke laatstgenoemde functie hij 47 jaar werkzaam is geweest. Nadat hij reeds eenige jaren tevoren ver schillende functies had neergelegd, heeft hij zich in October 1937 uit het openbare leven teruggetrokken, Zijn ideaal was: het bevorderen van de Ne derlandsche toonkunst en van menig belang rijk werk van Nederlandsche componisten gaf hij de première. Hij werd 4 April 1870 te Wa- geningen geboren. OUD-NOTARIS M. N. BEETS t In den ouderdom van 86 jaar is overleden de heer M. N. Beets, oud-notaris te Haar lem. De heer Beets was hier notaris van 1888 tot 1922. Toen volgde notaris T. C. Daey Ouwens hem op. Indertijd was de heer Beets commissaris van enkele ondernemingen hier ter stede, als ook bestuurslid van eenige vereenigingen. Het laatste van de Kweekschool voor Onder wijzeressen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ook was de heer Beets regent van de be waarschool in het vroegere St. Barbara Gast huis. De teraardebestelling zal plaats hebben o,p de Algemeene Begraafplaats aan de Klever laan Maandag te 12 uur. BUREAU VAN DE HAA.RL. VEREEN. VOOR ZIEKENVERPLEGING. Woensdagmiddag werd de jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden van het Bu reau van de Haarl. Vereen, voor Ziekenver pleging, directrice mevr. v. d. Poll-Sanders, Alle bestuursleden waren aanwezig en vele zusters. Uit het jaarverslag bleek, dat er in 't afgeloopen jaar vele zieken zijn geweest, zoodat de zusters het geheele jaar door vol op werk hadden. Om deze reden dan ook heeft het toestuur 17 nieuwe zusters moeten aanstellen. SYNDICALISTISCHE VROUWEN BEWEGING. De Syndicalistische Vrouwen Beweging toe legt op Dinsdag 15 Februari een lezing in ge bouw „Odeon" Jansstraat, alwaar Dr. Tuit zal spreken over: „Pantoffelheld, of het ver keerde huwelijk", toegelicht met lichtbeel den. De lezing is alleen toegankelijk voor vrouwen boven de 18 jaar. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.97 1/16. Berlijn 72,23'/2. Parijs 5.87 3/4. Brussel 30.341/-'. Zwitserland 41.51. New-York 1,78 29/32. 12.00 uur. Londen 8.97 1/16. Berlijn 72,23'/-. Parijs 5.89 1/4. Brussel 30.34V». Zwitserland 41,52. Kopenhagen 40.— Stockholm 46.25, Oslo 45.05. New-York 1,78 27/32. Praag 6.28V2. Italië: a. Vrije lire 9.47'Au b. Reislire 3.60. c. Bankpapier 7.25. MGR. TH. W. PICHOT. St. Bavo meldt: Mgr. Th. W. Pichot, Vica ris-Generaal van den Bisschop van Haarlem heeft zich op medisch advies uit Zijn werk zaamheden moeten terugtrekken en ten einde volledige rust te vinden, voor eenige weken zijn intrek genomen in het Klooster „St. Franciscus", Huize „Alverna" te Aer- denhout. PASTOOR L. WESTERWOUDT. Pastoor L. Westerwoudt van Noordwij ker- hout, vroeger Plebaan te Haarlem, is in de Maria-Stichting opgenomen. Bij informatie vernamen wij dat de toestand Van pastoor Westerwoudt geen reden tot ongerustheid geeft. BENOEMING DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Directeur van de Katholieke Jongens Centrale in de Parochie van het H. Hart te Haarlem: A. P. Louwe o.f.m. Bestrijding; werkloosheid in het bouw-, schilders- en stucadoors- bedrijf. Samenwerkende commissie uit de bedrijfs raden'zal in het leven worden geroepen. In het departement van sociale zaken is Donderdag een gecombineerde vergadering gehouden van de werkcommissie tot bestrij- dine der werkloosheid, met de bedriifsraden in het bouwbedrijf, het schildersbedrijf en het- •stucadoorsbed rij f De bedoeling van deze vergadering was, om overeenkomstig het initiatief van den minister van sociale zaken, prof, Mr. C. P. M. Romme te komen tot een samenwerking van de ge noemde bedrijfsraden, opdat deze middelen zouden kunnen beramen, welke kunnen leiden tot vermeerdering van de werkgelegenheid tn het bouwbedrijf en de aanverwante vakken De besprekingen hebben ertoe geleid da: deze samenwerkine is verkregen, zoodat ver trouwd mag worden, dat zeer binnenkort, een amenwerkende commissie uit de bedrijfsraden in het leven zal worden geroepen welke met de Werkcommissie tot bestrijding van de werk loosheid, op dit gebied werkzaam zal zijn, Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 11 Februari: Tot afwisseling van de vele tooneel- voorstellingen, welke dezen winter hier worden gegeven, zal thans voor beminna- ren van vroolijkheid Maandagavond in de groote zaal der sociëteit „De Kroon" een Grand Concert Varié worden ge geven, door de Internationale Variété- troupe „Victoria" van Amsterdam. De verschillende artisten van naam, die het programma vermeldt, mogen misschien hier minder bekend zijn, doch in Amster dam zoo veel te beter. Hierop maakt echter een uitzondering de te Haarlem van vroeger bekende komiek de heer De Winter, die steeds zijn publiek weet te boeien en.te doen lachen! Twee wielrijders door vrachtauto aangereden. Wie zag dit? Doordat de remmen van een vrachtauto niet behoorlijk functioneerden, is Donderdagmor gen half elf op den hoek SchoterwegKloos terstraat weer een ongeluk gebeurd. Daar reed een vrachtauto van Haarlem in de richting van Santpoort. De vijftienjarige wielrijder Van der H. wilde uit de Kloosterstraat den weg oversteken, om de Kleverlaan op te rijden. Dit werd te laat dioor den autobestuurder op gemerkt. Hij trachtte een aanrijding te voor komen en wilde remmen, maar de vracht auto kon niet op tijd tot stilstand worden gebracht en schoot door. De chauffeur gooide toen nog snel het stuur naar links om en draalde met den wielrijder mee. Ook deze manoeuvre mislukte; de jongen werd midden op den rijweg aangereden. Hiermede was het onheil nog niet afgeloopen. De auto reed nog heelemaal door tot aan den Imkerkant van den weg, waar de wielrijder Van W., die van Santpoort in de richting Haarlem geheel rechts van den weg reed, werd aangereden. Deze kwam er zonder lichamelijk letsel af. maar Van der H. kreeg ontvellingen aan het hoofd; ook klaagde hij over pijn in den rug. Hij werd behandeld door een dokter, die hem daarna naar de woning van zijn patroon ver voerde. Beide fietsen werd ernstig beschadigd. De motorbrigade van de Haarlemsche politie controleerde de remmen, die niet behoorlijk bleken te werken. Bij een snelheid van 31 K.M. was een afstand van 24 meter noodig oan den wagen tot stilstand te brengen en met de handrem bedroeg die cijfers resp. 25 en 24. Bovendien bleek, dat deze auto niet was in geschreven. Naar aanleiding daarvan werd tégen den eigenaar, een inwoner van Zeist, proces-verbaal opgemaakt. Ook de chauffeur kreeg een verbaal. De auto moest voor herstel naar een garage worden gebracht. Aan voorbijgangers, die deze dubbele aan- rijding gezien hebben, wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smedestraat te willen ver voegen. DE WINTERFLORA. (Zie eerst pag. 5). Na de rede van den Minister bezocht het gezelschap de tentoonstelling. Onder de aan wezigen zagen wij o.a. den burgemeester van Haarlem en mevrouw baronesse De Vos van Steenwijk, den gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, de wethouders A. G. Boes en E. van der Wall. Voorts den burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn, den voorzitter van de Kamer van Koophandel dén heer J. J. Swens en den secretaris Jhr. dr. J. C. Mol- lerus en den heer E. H. Krelage, eere-voor- zitter van Bloembollencultuur. Minister Steen-berghe was vergezeld van zijn echtgenoote. "Aanwezig waren verder nog de burgemees ter van Bloemendaal Jhr. mr. C. J. A. den Tex, de heer W. Mensing, voorzitter van den Tuinbouwraad en verder prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, ALLIANCE FRANcAISE. Voor de Alliance Frangaise Comité Haarlem zal de heer M. Daniel Halevy Donderdag 17 Februari a.s. in het Restaurant De Kroon een lezing houden over het onderwerp: „Quatre visages de Paris". Kosten voor levensonderhoud dalende? Merkwaardige cijfers van het Bureau van Statistiek van de gemeente Amsterdam. Het Bureau van Statistiek der gemeente Am sterdam geeft voor de afgeloopen maand de volgende opmerkelijke cijfers te zien: Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen, berekend op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog is 100, bedroeg in Januari 1938 139,1, te gen 139,4 in December 1937 en 132.0 in Sep tember 1936, de maand der devaluatie. In de afgeloopen maand is er dus een daling met 0,2 pet. waar te nemen, zoodat de stijging van het algemeen prijsniveau sedert de maand dei- devaluatie, welke in December 1937 5,6 pet. bedroeg, teruggebracht is tot 5,4 pet. Tegenover genoemde daling met 0,2 pet. van het totale index-cijfer vertoont de voeding af zonderlijk sedert de voorgaande maand een stijging en wel met 0.4 pet. Deze laatste vindt haar oorzaak in verhoogingen bij de rubrieken aardappelen, groenten, fruit en, in geringere mate, eveneens bij vleesch (kalfs- en schapen- vleesch), welke verhoogingen voor de alge meene prijsbeweging van meer beteekenis wa ren dan een verlaging bij eieren en bij een tweetal andere posten, zooals vetten (natuur boter) en de rubriek brood (prijsvermindering van enkele merken koekjes). Het resteerende gedeelte van het budget is ongewijzigd gebleven, met uitzondering van twee posten en wel electriciteit en ontspan ning. welke een daling vertoonen. Een en an der heeft tot gevolg, dat niet alleen de stij ging bij.de voeding volkomen geneutraliseerd wordt, doch dat het indexcijfer zelfs, een ver mindering te zien geeft. Voor zoover electri citeit betreft, hangt de daling samen met hét seizoenverschij nseb

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2