VA mm s geen. geKnetter '•tjéeri gekraak allee|i.sgggi§jy£ muziek alleen maar j spraak ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. TENTOONSTELLING ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 HXARIIEM'S DAGBLAD Comité Oranjevreugde—Kifader- vreugde. Slotvergadering in de Statenzaal. In de Statenzaal (Prinsenhof) heeft het Comité OranjevreugdeVolksvreugde gister middag zijn slotzitting gehouden. Bij afwezig heid van mevrouw J. M. van LiemtDolmans, voerde mevrouw S. J. J. MouthaanZimmer man het presidium. Zij opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord in het bijzonder tot mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk, eere- presi dente van het comité. De verslagen van de secretaresse en pen- ningmeesteresse werden vervolgens voorgele zen en onder dankzegging goedgekeurd. Het comité heeft in totaal ontvangen f 1657.81. uitgedeeld werden 49 luiermanden en voor f 625 aan babykleertjes etc. Mevrouw Mouthaan las vervolgens een uit gebreid verslag voor waarin uitvoerig alle werkzaamheden van het Comité werden ver meld. Het is mogelijk geweest vele gezinnen een vreugde te bereiden. In twee kamers van het stadhuis is een tentoonstelling gehouden waar alle wiegen, babykleertjes enz. uitge stald werden. Mevrouw J. C. H. WesstraMackay las eenige dankbrieven voor die het comité van dankbare ouders heeft ontvangen. Haar verslag vervolgend, deelde mevrouw Mouthaan mede, dat aan 152 kinderen ge schenken werden uitgereikt. Het zuinig beleid van de Commissie van Aankoop heeft tenge volge gehad dat meer luiermanden uitgedeeld konden worden dan aanvankelijk gedacht werd. Op 31 Januari werden te Haarlem vijf kin deren geboren, drie jongens en twee meisjes. Deze ouders konden kiezen óf een mooie uit zet of 'n wieg. Twee kozen de luiermand en één de wieg terwijl aan twee anderen die niet voor deze uitdeeling in aanmerking kwamen een lepeltje en een oorkonde werden verstrekt. Het Comité heeft verder nog een geluk- wensch aangeboden aan het Prinselijk Paar met twee oorkonden waarvoor een danktele- gram werd ontvangen. De medewerking die wij op zoo ruime schaal hebben mogen ondervinden, aldus besloot me vrouw Mouthaan, vindt haar oorsprong in de liefde voor Oranje die in ons volk heerscht. Door een der dames van het Comité werden de leden van het bestuur vervolgens bedankt voor het vele werk dat zij verricht hebben. Mevrouw Mouthaan sloot hierop de bijeen komst. GEVONDEN "VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen aan het bureau van politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren, Politiebureau Smedestraat. Das, v. d. Vlerk Schouwtjeslaan 70. Hoepel, Schabing, Papen- torenvest 32. Hond. Belterman, Iordensstraat 25. Horloge, v. Wouden, Bosch en Hovenstr. 12. Jasje, Hos, Lange Heerenvest 132. Oorbel, Jacobs, Rijpstraat 25. Pak kousen, Duijs, Ko ninginneweg 36. Parapluie, Schabing, Papen- torenvest 32. Portemonnaie met inhoud. Dijk stra, Westerhoutstraat 30. Pet, v. Vught, Van 't Hoffstraat 291. Gouden ring, Garage Scho- terweg 35. Sleutel, Havenkantoor, Kouden- horn. Tasch met inhoud, Wullems, Indische- straat 115. Tasch, Botter, Brouwersstraat 135. Vulpen, Boeree, Tamerindestraat 8. HARMONISCHE LICHAAMSONTWIKKELING. De H.L.Oa houdt Donderdag a.s. haar eerste jaarvergadering. De resultaten van de verle den jaar voor het eerst te Haarlem afgeno men H.L.O.-proeven zullen nader worden be keken. De agenda vermeldt verder een binnenkort te organiseeren propaganda-avond, waarop de diploma's en insignes op eenigszins plech tige wijze zullen worden uitgereikt aan de deelnemers, die voor de eerste maal te Haar lem en omstreken de H.L.O.-proeven met goed gevolg hebben afgelegd. PERSONALIA Met ingang van 15 Febr. is onze stadgenoote mej. J. W. Andréa benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. School te Krimpen a. d. IJsel. GEESTELIJKE LIEDEREN UIT DEN SCHAT VAN DE KERK DER EEUWEN. Ook in Haarlem bestaat de gelegenheid de hierboven genoemde 640 liederen, bijeenver zameld door Ds. H. Hasper te 's-Gravenhage, te Ieeren kennen en genieten. lederen Don derdagavond komen personen van verschil lende richtingen van 8 tot 10 uur bijeen in het Clubhuis Damstraat 29, om ze onde,r leiding van den organist Egbert Vos te zin gen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 13 FEBR. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr. Hl 8.35 Diversen, 8.50 Keulen, 9.50 Fransch Brussel, 10.50 Radio P.T.T., 11.20 Keu len, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussel. 3.05 Pauze, 3.10 Fransch Brussel, 6.20 London Regional. 6.50 Keulen, 9.20 Lyon, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs Radio Progx. IV 8.30 Ned. Brussel, 12.50 Droitwich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.40 Droitwich. 5.20 Parijs Radio 7 20 Droitwich, 11.00 Fransch Brussel. Progr. V 8.30—12.00 Diversen. PROGRAMMA VAN HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 14 Februari 1938. Progr. I Hilversum II. Progr. H Hilversum I. Progr. IH 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 11.05 Droit wich, 11.35 Parijs Radio, 12.05 Droitwich, 12.20 Ned. Brussel, 1,35 Keulen, 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3-20 Keulen,. 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.20 Ned. Brussel, 10.20 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. rv 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 1.20 Droitwich, 1.50 London Regional, 4.20 Droitwich, 8.20 Lon don Regional, 9.20 Droitwich. Progr. V 8.00-7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Vo- cole en instrumentale soli. Viool: 1 Praludium en Allegro, Edith Lo- rand; 2 Tambourin Chinois, idem. Piano: 3 Liebestraum v. Liszt, Edward Isaacs. Saxofoon; 4 Liebesfreud. Howard Jacobs, 5 Schön Rosmarin, idem Zang: 6 Stars in my eyes, Grace Moore, 7 Learn how to lose, idem. Mondorgel: 8 Ritual fire dance. Larry Adler, 9 Caprice Viennois, idem. I-Iarp en Viola da Gamba: 10 Divisions in D major, Milicent Dolmetsch, 11 Sonate in D major. Rudolph Dolmetsch. Orgel: 12 The blue Danube, Reg. Foort; 13 The lost chord, idem. Zang: 14 Liebe kleine Frau, Joseph Schmidt, 15 Wenn die alte Bunnen, idem. Xylophoon: 16 Die frechen Spatzen. Kurt Engel, 17 Die Ritter vom Steckenpferd, idem. 8.00^—12.00 Diversen. Vredestentoonstelling Een belangwekkende collectie. De Vredesraad-Haarlem heeft in het leeg staande pand Groote Houtstraat 157 (tegen over het Proveniershuis) een vredestentoon- stelling ingericht. De tentoonstelling, die uit gaat van de verschillende Haarlemsche ver- eenigingen die bij den Vredesraad zijn aange sloten en is samengesteld door het Centraal Vredesbureau te 's Gravenhage onder leiding van drs. J. de Voogd, werd Vrijdagavond offi cieel geopend. Mej. dr. M. A. Thiel, lid van het dagelijksch bestuur van den Vredesraad, hield een korte toespraak, waarin zij dank zegde aan die genen, die aan het tot stand komen van deze kleine expositie hebben medegewerkt. Ver volgens las zij een schriftelijke mededeeling voor van den heer C. J. E. Dinaux, voorzitter van den Vredesraad, die verhinderd was de opening bij te wonen. Hierna gaf de heer de Voogd een toelich ting bij het tentoongestelde. In een tentoonstelling als deze neemt uit den aard der zaak de Wereldoorlog een zeer groote plaats in. Tallcoze foto's en teekenin- gen geven een beeld van de groote verschrik king en van den tijd die er onmiddellijk op volgde. Ook de literatuur is hier niet verge ten. Verschillende boeken, o.a. van Romain Rolland, Barbusse en Remarque vinden een plaats. Van de economische ellende uit dien tijd vinden we eenige curiosa: broodkaarten, levensmiddelenbons en noodgeld. Veel statistieken zijn er op de tentoonstel ling aanwezig, waaruit soms verrassende fei ten te voorschijn komen. Zoo blijkt bijv. dat reeds in den wereldoorlog ongeveer evenveel burgers als soldaten zijn gedood, zoodat het verschil tusschen z.g.n. combattanten en non combattanten practisch wegvalt; dat de kos ten van den gewapenden vrede tusschen den Fransch-Duitschen en den Wereldoorlog in totaal van alle landen f95 milliard heeft ge kost en dat de wapenfabrikanten aan eiken gesneuvelden soldaat f30.000 heeft verdiend Verder vinden wij de officieele verslagen van de bekende Senaatscommissie-Nye, wij vinden tallooze brochures, vóór en tegen lucht bescherming, pro en contra Kerk en Vrede, over bewapening of ontwapening en nog veel meer. Wij zien frappante feiten over de ontwikke ling van de luchtvaarttechniek, dat een te genwoordig vliegtuig 10 maal zooveel capaci teit heeft als een toestel uit den Wereldoorlog en dat een bommenwerper 14 maal zooveel bommen met zich mee kan voeren; dan is er nog een serie boeken, die het vredes-vraag- stuk van wetenschappelijk standpunt bezien, waaronder De Ligt's „Vrede als Daad" een eervolle plaats inneemt. De beeldende kunst is ook ruim vertegen woordigd hiervan noemen wij een mooie plaat van Aart van Dobbenburg, van Schaich's aangrijpende illustraties bij „Aan klacht" van Martien Beversluis en tenslotte een zestal teekeningen, waarin een 17-jarige jongen zijn interpretatie geeft van het Onze Vader als oorlogsimpressie. Dan zijn er nog de zeer interessante afdee- lingen over opvoeding en over Volkenbonds arbitrage, er zijn de werken van Erasmus, Grotius, Kant, Von Suttner, Tolstoï en vele anderen. Het is verwonderlijk dat de samenstellers erin geslaagd zijn, zooveel materiaal in een dergelijke beperkte ruimte samen te brengen. De sluiting der tentoonstelling zal geschie den in den vorm van een kunstavond, die Maandag 21 Februari in samenwerking met het Kunstenaarscentrum voor Geestelijke Weerbaarheid in de nieuwe zaal van Hotel De Leeuwerik, Kruisstraat, zal worden gehou den. Als spreker zal optreden dr. G. Stuive ling; verder verleenen hun medewerking Nel Oosthout en Albert van Doorn met declama tie en muziek. HET SPIRITISTISCH MUSEUM. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het Spiritistisch Museum, dat van Zater dag 12 Februari tot Woensdag 16 Februari in het gebouw Theosophia. Nassauplein, ten toongesteld wordt. Belangstellenden, die meer van het Spiri tisme weten willen, wordt hier een goede ge legenheid geboden. De beheerder van het Museum houdt Zaterdagavond een inleiding, de volgende dagen zullen leden van het col lege tot verbreiding van Spiritistische be ginselen aanwezig zijn, om belangstellenden verschillende interessante stukken te verkla ren en toe te lichten. Wie meer van het Spiritisme wil weten kan zich tot een der aanwezige leden richten, die gaarne inlichtingen willen verstrekken. JAARVERGADERING VAN „DE WATERRATTEN". Donderdagavond hield de H. Z. en P. C. „De Waterratten" haar jaarvergadering in het gebouw „Rosehaghe", onder voorzitterschap van den heer G. Voogd. Het uitgebreide jaar verslag van den secretaris werd onder dank zegging goedgekeurd even als het jaarverslag van den penningmeester waaruit bleek dat 't jaar afgesloten kon worden met een voor- deelig saldo. Het bestuur werd als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzitter; A. H. de Bruin Jr., vice- voorzitter; J. H. v. d. Booren, le secretaris; J. A. v. d. Enden, 2e secretaris; C. M. H. v. d. Broek, penningmeester; J. M. Thuis en S. T. de Vries commissarissen. In de polo-technische commissie werden gekozen de heeren J .Bergman, J. Kroon, A. Thuis, S. T. de Vries; door het bestuur werd toegevoegd de heer J. A. van den Enden als zwem- en polo-secretaris; in de pers- en pro- paganda-commissie mej. A. C. Houben en de heeren C. M. H. v. d. Broek, R. Nolen, A. Thuis en J. A. v. d. Enden. Eenige voorgestelde wijzigingen in het re glement werd aangenomen. Na een geani meerde rondvraag sloot de voorzitter te kwart voor twaalf deze goed bezochte vergadering. FRANSCHE VACANTIECURSUS TE LAUSANNE. De Universiteit van Lausanne organi seert dezen zomer wederom een vacantiecur- sus in de Fransche taal- en letterkunde voor vreemdelingen. Speciale aandacht wordt ge schonken aan de spreektaal. De cursus duurt van 18 Juli tot begin October en is verdeeld in vier series van drie weken. Het program ma kan o.a. aangevraagd worden bij Dr. P. J. W. van Malssen. Bootenmakersstraat 127, Zaandam. LOUIS en IIENRIETTE DAVIDS' REVUE „AMSTERDAM FOLLIES" Op Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari zal de Nederlandsche Révue (Dir. René Slees- wijk) in den Stadsschouwburg haar nieuwe Louis en Henriette Davids' Revue „Amster dam Follies" opvoeren. De revue gaat in de origineele bezetting die te Amsterdam gege ven werd. Naast Louis en Henriette Davids treden op o.a,: Cisca Harms. Emmy Claritz. Gerard Walden. Tim Telby, Didama, Jack Bow. en de 14 Helena Bell Stars. Het orkest staat onder leiding van Pim de la Fuente. (Adv. Ingez. Med.) REDDINGSBRIGADE De Haarlemsche Reddingsbrigade houdt haar 25ste jaarlijkse he algemeene vergade ring in Hotel ,Lion d'Or", Aan de orde komt o.a. een bespreking van de herdenking van het 25-jarig bestaan. „MERCURIUS". De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" houdt Woensdagavond 16 Februari een alge meene vergadering in één der zalen van Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat. De jaarvergadering zal in Maart gehouden worden. BAL-MASQUé. Het jaarlijksche bal-masqué voor leerlingen een oud-leerlingen van het Dansinstituut H. Kwekkeboom, Nieuwe Gracht 98, zal plaats vinden op Zaterdag 19 Februari in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond. Medewerking- wordt verleend door The Tune Mixers en Bas Meegdes Accordeonband. De prijzen zul len worden toegekend door de Jury gevormd door de heeren Hoeben, Lubbers en Van Leeuwen. DE MIDDENSTAND IN DEN HUIDIG EN TIJD. Het bestuur der Haarlemsche Handels ver - eeniging belegt op Donderdag 17 Februari een bijeenkomst, ter bijwoning waarvan zijn uitgenoodigd alle bestuursleden van neutrale Middenstandsorganisaties, alsmede tal van andere middenstanders. Ook de niet-uitge- noodigde middenstanders, die met de neutrale middenstandsorganisatie sympathiseeren, zijn welkom. Op de bijeenkomst zal o.a. het woord ge voerd worden door mr. L. G. vair Dam, lid van den Gemeenteraad, over het onderwerp: „De Middenstand in den huidigen tijd". Onderwerpen, die thans in het brandpunt der belangstelling staan, zooals de Vestigings wet, enz. zullen worden behandeld. Deze bijeenkomst heeft plaats in hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. EEN VLOT MODEL. Vele dames zuchten wel eens: „Och, voor mij is er geen aardig model te krijgen! Ik weet wel, dat ik niet slank ben; maar ik zou toch wel eens graag een ander model letje willen dragen dan altijd zoo'n rechte japon zonder ceintuur!" Mevrouw, wat denkt u van het modelletje, dat wij hiernaast afgebeeld hebben? Is dat niet allerliefst, modern enafkleedend? De rok bestaat uit 6 banen en springt van voren open in een tweetal diepe plooien. De klokkend vallende shawlkraag is gegarneerd met een geplisseerde volant, die ook aan de mouwen herhaald wordt. Wanneer men effen wollen stof kiest, is het aardig, om het vestje van gebloemde zijde te maken. Benoodigd materiaal: 7 meter van 90 cen timeter of Zy2 meter van 130 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 centimeter; taillewijdte: 100 centimeter en heup wijdte: 138 centimeter Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad: GROOTE HOUTSTRAAT 93 en SOEN- DAPLJnjsr 37. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor !t propaedeutisch ex. in de theo logie, de heeren W. F. Westermann en S. J. Bouma. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. N.V. De totale vervoersopbrengsten van de N. Z. H. T. M. gedurende Januari 1938 waren, vol gens een ons gezonden opgave f 251.030 en in Jan. 1937 f265.407. PERSONALIA. De heer B. Graaff, te Haairlem, heeft een verklaring van bevoegdheid tot het bedienen van een radio-electiische zendinrichting ver worven CONFLICT BIJ DEN VISCHAFSLAG TE SPAKENBURG. Over uit IJmuiden aangevoerde viseh. Op den gemeentelijken vischafslag te Spa kenburg is een conflict uitgebroken tusschen de veilingbezoekers en de veilingdirectie. De laatste jaren worden ter Spakenburger veiling groote partijen Noordzeevisch ver handeld, welke door de IJmuider reeders per vrachtauto te Spakenburg worden aange voerd. De omvang van deze partijen visch zijn den laatsten tijd van dien aard, dat het niet mogelijk bleek, de partijen in haar geheel te toonen, weshalve de veilingdirectie deze week besloot de aanvoeren op monster te doen veilen. Het grootste deel der veilingbe zoekers heeft tegen dezen maatregel gepro testeerd. Thans worden de vrachtauto's opgewacht. Voor zij het veilingsgebouw bereiken, worden de aangevoerde partijen op straat verhan deld, hetgeen tot minder gewenschte toestan den leidt. Over dit conflict zijn in de Vrijdag gehou den raadsvergadering van Spakenburg vra gen tot het college van B. en W. gericht. UN/T EN HTTEIE Nieuwenkamp. Hedenmiddag wordt 'in het Frans Hals museum de tentoonstelling van werken door W. O. J. Nieuwenkamp geopend, die door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond onzen stadgenooten bezorgd is. Een te waardeeren geste jegens den thans ruim zestig-jarigen kunstenaar, die zijn jeugd jaren in Haarlem doorbracht en er met Veld heer, Van Rappard, Huismans, Savrij enz., lid van het befaamde Kunst Zij Ons Doel was. Dat moet wel een aardige periode in het Haar lemsche kunstleven geweest zijn, waaraan echter alleen de ouderen onder onze lezers nog herinnering kunnen hebben. Meer dan in de anderen zat in Nieuwen kamp zwerversbloed. En meer ook zat in hem een constructieve geest die zijn artisticiteit beheerschte en hem op velerlei gebied een voorlooper deed zijn. De beoefening der gra- phische kunsten beleefde 'n veertig jaar ge leden een opzwaai in Holland en Nieuwenkamp was met zijn vriend Veldheer onder de eer sten, die de oorspronkelijke houtsnee in eere herstelden. De oude stadjes om de Zuiderzee leverden daarvoor dankbare onderwerpen die zich vooral door Nieuwenkamp ook op de koperen etsplaat lieten behandelen. Bekend mag verondersteld worden hoe onze huidige exposant in Holland weer eens zijn werkplaats en woning op een woonschip inrichtte en met ..De Zwerver" de rivieren afvoer en de steden bezocht en er exposities van het eigen werk op inrichtte. Later vestigde hij zich te Edam,, steeds bouwend en werkend en opnieuw ver anderend. Een boek van zijn hand, „Mijn huis vermenging van den artist met den ethnoloog telt van die afwisselende bezigheden, waarbij toch immer het teekenen, schilderen en gra- veeren de hoofdzaak bleef. Later komen de buitenlandsche reizen en eindelijk de verre tochten naar Neerlandsch- en Engelsch-Indië. waarvandaan steeds weer nieuwe arbeid wordt meegebracht. Het is, in ons eigen koloniaal bezit vooral de schoonheid van Bali, die hem herhaaldelijk aantrekt. Voor de Haarlemsche Volksuniversiteit heeft hij deze week verteld hoe hij Bali gezien heeft en het na een aan tal jaren weer terugzag. Er is in dezen kunstenaar een vrij zeldzame vermenging van den artist met den etholoog- aanwezig, waardoor hij wat hem als veel wetend reiziger over land en volk interesseert, op uiterst kunstzinnige wijze wet te vertolken terwijl, war zijn artistenoog nog geboeid werd de weergeving bijna altijd de bedwongen ver rukking' van den verstandelijken waarnemer doet vermoeden. Beheerscht is dit werk in hooge mate, zoowel in de ontvankelijkheid als in de technische uitvoering. Zijn verschij ning in de Hollandsche kunst kon dan ook op geen gunstiger moment gevallen zijn dan toen het impressionisme der vrije schilder kunst over zijn hoogtepunt heen was, een lichte vermoeidheid overal heerschte en een gezonde reactie alleen maar weer zuiverend kon werken. Voor iemand als Nieuwenkamp, die in sterke mate bezit-, wat de Duitschers „tatenfrohheit" noemen, was afwisseling, verplaatsing, verandering in de belangstelling een levenseisch, waaraan hij door een gezond gestel, een veelzijdige kundigheid en een zekeren Hollandschen humor kon voldoen, Nu woont hij alweer geruimen tijd in de buurt van Florence, bouwt er en werkt er, schildert en teekent en de bezoekers van zijn tentoon stelling zullen zien dat hij een levendigheid, .aan ondernemingslust nog iets heeft inge boet, Maar ook vroeger werk uit Indië, souve nirs uit Edam zelfs, zal men er tegenkomen, als men, zooals wij deden, een eerste rondgang- makt dor de zaal van ons museum, waarin Nieuwenkamp's werk met veel goeden smaak is opgehangen. Een interessante tentoonstelling is dit voor de Haarlemmers geworden, waarop wij nog wel eens terug zullen komen en die dat ten volle waard is. Als de catalogus gereed zal zijn. is het. zoowel voor de lezers als voor ons, ge makkelijker op een aantal bijzondere dingen de aandacht te vestigen. Nu schrijven wij dit nog slechts onder een algemeenen indruk van een verzameling die den bezoeker in ver schillend opzicht zal boeien. H- DE BOIS, MUZIEK CONCERT DER H. O. V. Marinus Adam dirigeerde het H, O. V.-con- cert van Vrijdagavond, dat met een Concerto grosso van Handel begon. Dat Concerto grosso begon met een Larghetto vol statige pracht, zoodat het begin van het begin ons in de beste stemming bracht en mooie verwachtingen deed ontstaan. Mijn persoonlijke verwachtingen ten op zichte van de volgende gedeelten van Han dei's Concerto grosso zijn slechts ten deele ln vervulling gegaan. Het Allegro wordt als fuga ingezet met een levendig en lustig thema, maai de contrapunten zijn wel erg meegaand en mak en na de expositie is nagenoeg elk spoor van een fuga zoek. Vergelijk daarmee "eens wat een Bach van zoo'n thema wist te maken en, onder de lateren, een Max Reger. Zeker zou Handel dat ook wel gekund hebben, als hij gewild had, maar wellicht heeft hij er zich den tijd niet voor gegund of het om practische redenen onnoodig gevonden. Een aardig en vlot Presto volgt en daarna, in het Largo, krijgt het „concertino" Vrijdagavond ge vormd door de violisten Hans Bijvantk en Ge rard Mulder en den cellist Louis van Maanen meer dan in de voorafgegane gedeelten ge legenheid tot zelfstandigen arbeid. Dit Largo is wel een van de beste en belangrijkste dee- len van het geheel. Wat er nog volgt is een fi- guurzagend Allegro en tot. slot een in drl# weinig afwisselende varianten optredend Me- nuetto: oergezonde, maar voor een op Bach's kunst getramd oor weinig interessante mu ziek. De goede samenstelling van het strijkers- ensemble onzer H. O. V. kon men echter bij het luisteren naar de vertolking van Handel's werk weer opmerken en waardeeren. Theo van der Pas droeg met het orkest Mo zart's Piano-concert in A gr. t„ K. V. 488 voor. Dit concert is wel een der meest bekende en geliefde uit het rijke oeuvre van den meester; voornamelijk wegens het wonderlijke-tcere, weemoedige Andante maar ook wegens het schuimende, prikkelende Presto, dat de in rondo-vorm vervatte finale vormt. Bovendien geniet het een bijzondere voorkeur bij het klavieronderwijs. Mochten om deze laatste reden klavierpaedagogen vermoedelijk door v. d. Pas' keuze eenigszins teleurgesteld zijn: de meeste muziekliefhebbers zullen er ruim schoots van genoten hebben. En de vertolking was, zooals we die van dezen pianist verwach ten mochten: gaaf en weloverlegd. In het Al legro had ik echter gaarne wat meer schakee ring en levendigheid en wat minder pedaalge- bruik waargenomen. Adam begeleidde als ge woonlijk consciëntieus; voor een paar blazers onjuistheden was hij niet verantwoordelijk te stellen. Met Brahms' Eerste Symphonic kwam het groote werk van den avond en het deed genoe gen, te bemerken, hoe goed de dirigent zich ook hiermee vertrouwd gemaakt had. Voor een geheel vlekkelooze, doorzichte reproductie zou meer gelegenheid tot repeteeren noodig zijn,dan waarover hij beschikken kon. Maar er zat gang in en er waren tal van welgeslaagde dé tails. Van de solostemmen onderscheidden zich de hobo en de viool in het prachtige An dante. De hoorns waren, met name in de fi nale, niet altijd op dreef. Zoowel de Symphonie als het Pianoconcert werden door zeer langdurigen en warmen bij val gevolgd. K. DE JONG. Haarlem's Ceref. Mannenkoor In de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht, woonden wij Vrijdagavond de eerste uitvoe ring bij van het in Maart 1937 opgericht, mannenkoor onder leiding van den heer Joh. Brands. Daar moet hard en degelijk gewerkt zijn om met zulke resultaten voor den dag te kunnen komen. De kern van het koor wordt gevormd door de goede baritonpartij die aan den koorklank zijn stabiliteit verleent. Vibree- rende stemmen treft men in dit koor niet aan en daarom kan de opzet van Mendelssohn's „Beati Montui" zoo verrassend mooi zijn. Dat de klank tegen 't slot nog wat onvoldragen was, is een kwestie van tijd. Ook „Nimmer Nacht" had vele mooi beheerschte momenten, die voor de toekomst een schoone belofte in houden. De volksliederen werden kloek gezon gen. maar spijtig genoeg was de tekst van Mar- nix van St. Aldegonde verkracht door dien aarts~„bewerker" Zijderlaan. Het kan niet ge noeg worden afgekeurd, dat straks bij even- tueelen massakoorzang, waartoe de komende tijden aanleiding geven, de versregels „Blijf ic tot in den doet" worden veranderd in „Blijf ik tot 's lands behoed", en „Dat ic toch vroom mag blijven" in „opdat ik vroom mag blijven". Om niet te spreken van knoeipoëzie als „Bouwt daarop heel uw leven En wél zal 't steeds u gaan." Laat ons onze schatten heilig bewaren! Van Joh. Brands was er het mooie „De Stilte" van Adama van Scheltema voor vrouwenkoor. De rust der trochaeën werd weggewerkt door een driekwartsmaat, met in de meeste vers-, regels op de derde lettergreep detraditioneele kwart met halve verlenging, die dan natuurlijk als eerste achter de maatstreep komt. Wat. moeten onze dichters toch denken van de musici, die zoo slecht een vers-scandeering aanvoelen. Aan dit zelfde euvel ging ook mank de muziek van Crèvecoeur, die de tro chaeën van Heye's „Droomend" omzette in een tripelmaat. Straks wordt er op Dante's „terze rime" vroolijk gedanst! 'f Gevolg zal zijn, dat de dichter zijn verzenbundel de we reld inzendt met de bijvoeging: „geen muziek a. u. b." En inderdaad, bij veel verzen kan men de muziek haten. Wat baat het dan, dat het dameskoor, later nog opgericht dan het mannenkoor, zoo op merkelijk goed zong en zich in zoo korten tijd reeds de grondregelen van den goeden koor zang had eigen gemaakt? Ook hier is onder leiding van Joh. Brands degelijk gewerkt en alles wijst er op dat de Wilhelminakerk in het bezit komt van een koor, dat den gemeente zang in goede banen zal leiden. Dat er nog moeilijkheden zijn die zoowel den koorzanger als den dirigent verrassen, toonde ,,Eec.e quomodo moritur" van Handl (niet Handl), dat reeds bij den inzet detoneerde en het minst geslaagde bleef van dezen avond. Twee pianokwartetten (van Mozart en van Faurê) sierden het programma van dit con cert. De uitvoerenden (Fred. Luyken, piano; Chris v. d. Glos, viool; Jan Tegel, alt-viool; mej. Jetty Kruseman, violoncel) waren dege lijk op elkaar ingespeeld. Den violist hadden wij gaarne een instrument met meer toon- volume toegewenscht, vooral bij Fauré (c mineur) dat als de meeste muziek der „mo dernen" is ingesteld op den klank. Men den- ke b.v, aan het Scherzo, waarmee zelfs de haters van het „con sordino" vrede konden hebben, nu de klaviertoon zoo prachtig uit kwam tegen den klank der strijkers. Maar stel tegenover deze óorenstreeling de zingende architectuur van Mozart! Om ons deze" sfe- renmuziek deelachtig te maken, is 't voldoen de, dat vier jonge menschen die de muziek in hun hart dragen, zich aan den lessenaar zetten. Wij hebben slechts gewillig te luis teren, G. J. KALTi

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9