UIT HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU. Nieuwe boeken over onze vogels. INGEZONGEN VT\ /TUKKEN Vn WOENSDAG 16 FEBRUARI 193S HAARLEM'S DAGBLAD Winterzitting van den Raad van Beheer. Het uittreden van Italië en een uitnoodiging van Londen. Wat zal Japan doen? De reis van directeur Butler naar Nederlandsch- Indië. Verhoogde belangstelling voor het vraagstuk der volkshuisvesting. Genève, Februari 1938. (Van onzen correspondent.) E gewoonte, dat kort na de winter zitting van den Volkenbondsraad de winterzitting van den Raad van Be- heer van het Internationale Ar beidsbureau begint, is ook dit jaar gehand haafd. Nauwelijks had de heer Adlé (Iran) <«de winterzitting van den Volkenbondsraad voor gesleten verklaard, of wij moesten onze schreden naar het thans dicht bij het Vol kenbondspaleis gelegen Internationale Ar beidsbureau richten, waar Woensdag de drie groepen, waaruit de Raad van Beheer be staat (regeeringen, werkgevers, arbeiders), hun voorbereidende onderlinge besprekingen hielden en van Donderdagochtend tot Zater dagavond 6 uur de voltallige Raad van Beheer onder het voorzitterschap van den Engelschen regeeringsgedelegeerde Leggett zijn winter zitting, zijn 82ste zitting, hield. Ook deze Raadszitting was, evenals die van den Volkenbondsraad, de eerste sinds de Italiaansche regeering het lidmaatschap van Italië van de Geneefsche internationale in stellingen had opgezegd. Wat zou de uitwer king van dit Italiaansche uittredingsbesluit op de raadsleden der Internationale Arbeids organisatie zijn? En wat zou in het bijzon der de houding van Japan worden, dat even als Brazilië na het uittreden van den Volken bond toch nog lid van de Internationale Ar beidsorganisaties gebleven was, in tegen stelling tot Duitschland en thans ook Italië die bij de opzegging van het lidmaatschap van den Volkenbond gelijktijdig alle betrekkin gen met Genève verbroken hebben? Zou Ja pan thans ook het lidmaatschap der Inter nationale Arbeidsorganisatie opzeggen, op dat ook in dit opzicht de „as" Berlijn-Rome- Tokio een volkomen gelijke politiek zou vol gen? Allen, die onder deze omstandigheden den tuin van het Internationale Arbeidsbureau betraden, zullen zeker onmiddellijk erdoor ge troffen zijn, dat ondanks het uittreden van één en misschien twee groote mogendheden (Duitschland's uittreden valt hier buiten be schouwing, daar dit reeds in 1933 een feit was) de vergrooting van het gebouw van het Internationale Arbeidsbureau zonder aarze ling is voortgezet. Ons oog viel terstond op den bijna gereed gekomen nieuwen vleugel, die vier verdiepingen hoog. met 20 vensters aan de lengtezijde en 7 vensters aan de breedtezijde, nieuwe arbeidsruimte aan een paar honderd ambtenaren biedt, die wegens de voortdurende uitbreiding van het arbeids veld van het Internationale Arbeidsbureau in het toch eerst een tiental jaren geleden in gewijde nieuwe gebouw geen plaats meer konden vinden. Wie deze aanzienlijke vergroo ting van het gebouw van het Internationale Arbeidsbureau ziet, zal stellig evenmin als de bezoekers der overvolle grootste commissie zaal van het Volkenbondspaleis deze week tij- dens de debatten over de Volkenbondshervor ming den indruk krijgen, dat de internatio nale instellingen van Genève zoo al niet reeds hcelemaal dood, dan toch „zieltogend" zijn, zooals Mussolini beweerdeI De vaste wil ook de Internationale Ar beidsorganisatie, evenals den Volkenbond in zijn geheel, in stand te houden bleek onmid dellijk bij het begin der winterzitting van den Raad van Beheer, toen de voorzitter Leggett de officieele uitnoodiging der En- 1 gelschë regeering overbracht, dat de Raad zijn herfstzitting in October te Londen zal houden. De Engelsehe regeering wilde, al dus, zoo verklaarde Leggett, haar gehecht heid aan de Internationale Arbeidsorgani satie en haar vertrouwen in het nut van re gelmatig overleg tusschen de vertegenwoordi gers der regeeringen, der werkgevers en der arbeiders nogmaals duidelijk doen uitko men. De bijzondere warmte, waarmede de vertegenwoordigers der regeeringen der beide andere groote democratieën, de Vereenigde Staten van Amerika en Frankrijk, deze uit- I noodiging in verband met haar symbolische beteekenis aanvaardden, evenals dit de woord voerders der werkgeversgroep en der arbei dersgroep deden, mocht als een ondubbelzin nig antwoord aan Italië beschouwd worden. Het Geneefsche werk voor de sociale verzoe ning door internationaal overleg zal worden voortgezet! Stilzwijgend nam de Raad de Italiaansche uittredingsmededeeling hierop voor kennis neming aan. Doch toen dit eenmaal geschied was. verrichtte de Raad en daad van recht vaardigheid jegens hen, die bijna 20 jaren lang de Italiaansche vertegenwoordigers in den Raad van Beheer geweest warein en zeker niet zonder persoonlijk leedwezen thans deze sa menwerking hebben moeten verbreken, den regeeringsvertegenwoordiger de Michelis en dien der werkgevers Olivetti. Van verschillen de zijde werd hun persoonlijk hulde gebracht voor de groote diensten, die zij in al die jaren de Internationale Arbeidsorganisatie hebben bewezen. Het trok de aandacht, dat onder de vele raadsleden, die hun vreugde over de Engelsehe uitnoodiging uitspraken, de Japansche regee ringsgedelegeerde niet behoorde. Trouwens, deze heeft, al was hij dan ook tegenwoordig, vrijwel tijdens de geheele zitting gezwegen. Dit wijst wel erop, dat de Japansche regeering inderdaad overweegt, om aan den Duitschen en Italiaanschen aandrang, om ook in dit op zicht een „gelijkgeschakelde" politiek te vol gen, gevolg te geven. Er zijn echter blijkbaar ook tegenstroomingen te Tokio aan het werk. Zoolang de regeering nog geen definitieve be slissing heeft genomen, is het begrijpelijk, dat de Japansche regeeringsgedelegeerde wel nog aan de Raadszittingen deelneemt, doch zoo min mogelijk zijn voortdurende belangstelling doet blijken. ie* R was in deze winterzitting nog een kort JL/ voorloopïg debat over de reis van directeur Butler naar het Verre Oosten, waarbij hij ook tien dagen Nederlandsch-Indië had bezocht. Het is duidelijk, dat Butler in dien korten tijd slechts een klein gedeelte van de sociale toe standen in onze Oost heeft kunnen zien. En het is ook begrijpelijk, dat de Nederlandsch- Indische autoriteiten Butler nu juist niet naar die streken hebben gezonden, waar de sociale toestanden het achterlijkst zijn. Niet minder begrijpelijk is het, dat Butler, die op Java en Sumatra allervriendelijkst ontvangen is, aan de vertegenwoordigers der Nederlandsche pers en ook in zijn voorloopig rapport over zijn reis aan den Raad van Beheer al die vriendelijk heden ook zijnerzijds beantwoord heeft! Zoo zou alles in de vriendelijkste stemming zijn afgeloopen, indien niet de door Butler uitgesproken woorden van waardeering voor hetgeen regeering en planters in Neder- ümdsch-Indië voor de verbetering der sociale toestanden gedaan hebben en nog doen hin derlijk waren voor den aandrang van sociaal democraten en vakvereenigingen tot nog ver der gaande sociale verbeteringen. Een al te waardeerend oordeel van directeur Butler zou natuurlijk voor de werkgevers van groote waarde zijn voor de beantwoording van klach ten en bezwaren van arbeiderszijde. Zoo kan men het begrijpen, dat het Kamerlid E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen', zich verplicht ge voelde eenigen twijfel uit te spreken, of Butler in zijn waardeering voor de toestanden op Java en Sumatra niet te ver gegaan was. Hij had blijkbaar bij zijn tiendaagsch bezoek slechts de zonnezijden gezien en niet ook de schaduwen, waarvan Kupers eenige in herin nering bracht. Natuurlijk haastte de verte genwoordiger der Nederlandsche werkgevers professor Molenaar zich Butler bij zijn woord te houden en te verklaren, dat diens voor- loopige indrukken volkomen juist zijn geweest! De directeur Butler verwees onze landgenoo- ten naar het definitieve rapport, dat hij in April den Raad van Beheer zal voorleggen, wanneer deze zijn voorjaarszitting houdt. Met belangstelling vraagt men zich reeds af, hoe Butler daarin trachten zal onze beide land- genooten te bevredigen! |N deze winterzitting heeft de Raad van Beheer vooral de aandacht besteed aan een verbetering der werkwijze der komende Inter nationale Arbeidsconferenties, aan de arbeids- methode der nieuwe „commissie voor openbare werken", die ten doel heeft dat de regeeringen de politiek van uitvoering der openbare wer ken zooveel mogelijk in dienst van de verhoe ding van de nieuwe economische wereldcrisis sen zullen stellen, en aan de medewerking" aan het Volkenbondswerk op economisch gebied. Op aandringen van den regeeringsgedelegeerde van Chili Garcia Oldini en van onzen landge noot Kupers heeft de Raad aan het Interna tionale Arbeidsbureau voorts de opdracht ge geven vooral zijn aandacht aan het vraagstuk der volkshuisvesting te schenken. Men zal een studie maken van hetgeen in de verschil lende landen ondernomen wordt, om de ar beidersklasse in staat te stellen gezondere en aantrekkelijker woningen te betrekken. De goede voorbeelden in het ééne land kunnen in het andere tot navolging worden genomen. Later zal dan een Internationale Arbeidscon- ferentie algemeene aanbevelingen over de raadzaamste woningpolitiek in het belang van de verbetering der volkshuisvesting kunnen op stellen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. JAARBOEKJE VRIJZ. HERVORMDEN. Wij ontvingen het Jaarboekje over 1938 van de Vereen, van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem. Het geeft weer veel wat voor de leden van genoemde vereeniging nuttig en noodig is te weten, o.a. de lijst van predik beurten, het verslag van de vereeniging over 1937, inlichtingen over den arbeid in de ge meente en over den V.P.R.O. en een volledige ledenlijst llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillip Voortreffelijk werk van Binsbergen c.s. Kostelijk zakdetermineerboek. EBBEN we de vorige maal een paar boeken besproken, waarvan de schrijvers zich tot een enkelen vo gel of tot een enkele vogelgroep beperkt hadden 1), ditmaal zijn het een paar boeken die onze aandacht vragen, waarvan de schrijvers in het eene geval alle Neder landsche vogels behandelen, en in het andere geval toch een zoo groote groep, dat van be perking nauwelijks meer gesproken kan wor den. Het eerste boekje draagt den suggestieven titel „Zien is Kennen" en is het product van de samenwerking van de drie Zaansche vo gelvrienden Nol Binsbergen, mr. D. Mooy en Rein Stuurman. De eerste is geen onbekende voor hen, die eenigszins in onze vogellitteratuur thuis zijn, want behalve een serie vlotte tijdschriftarti kelen met zeer knappe foto's, heeft hij ook het kostelijk geïllustreerde boekje „Trekvo gels" op zijn naam staan. Ook Rein Stuur man geniet, en zeer terecht, bekendheid om zijn fraaie vogelteekeningen, waarvan dit boekje er meer dan driehonderd bevat. Mr. Mooy, last but not least, is een van de stil len in den lande, wiens medewerking aan dit werkje echter ongetwijfeld heeft bijge dragen tot het verrassend goede resultaat. Het is met dit boekje wat wonderlijk ge gaan. De uitgever is reeds geruimen tijd voor het verschijnen met de reclame begon nen, en toen iedereen vreesde, dat er om welke reden dan ook, wel niets meer van zou komen, heeft St. Nicolaas het toch nog vrij onverwacht op onze tafel gedeponeerd. Voor mij zelf was de spanning niet zoo groot, doordat ik bij Binsbergen reeds een groot deel der aquarellen had kunnen be wonderen, maar toch was de verwachting gespannen, omdat de wijze, waarop de druk ker het product van den kunstschilder weer geeft, tenslotte van niet te onderschatten belang is. Laten we hier onmiddellijk aan toevoegen, dat de drukker over het algemeen uitstekend geslaagd is, al zijn er hier en daar nog wel eens enkele reproducties, die de oorspronkelijke aquarellen niet volkomen recht doen wedervaren. De bedoeling van deze plaatjes ruim driehonderd afbeeldingen van vogels, die men dagelijks, of misschien maar eens in zijn leven ziet is slechts geweest, het her kennen van den vogel in het vrije veld. zoo mogelijk op het eerste gezicht, mogelijk te maken. Rein Stuurman heeft er daarbij naar gestreefd, de vogels zooveel mogelijk in hun karakteristieke houding en omgeving af te beelden en hoewel hij daarbij elk streven naar opzettelijke artisticiteit heeft verme den, zijn er desondanks tal van plaatjes bij. die ware juweeltjes zijn geworden, zonder daarbij echter aan duidelijkheid of natuur lijkheid in te boeten. Jaarverslag Bond van Ned. Onderwijzers. o Ernstige klacht over de grootte der klassen. Verschenen is het Jaarverslag der afdee- ling Haarlem van den Bond van Nederland sche Onderwijzers waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt: De toestand, vooral wat de klassensterkte betreft, is onhoudbaar. De gevolgen er van zijn voor het onderwijs en de onderwijzers funest. Vrij algemeen was dan ook de verwachting, dat de leerlingenschaal gewijzigd zou worden, waardoor ook voor onze werklooze jongeren een eenigszins hoopvoller toekomst zou lich ten. Wreed zijn die verwachtingen verstoord. Men heeft kanonnen boven de belangen der kinderen gesteld. Uit het verder overzicht blijkt, dat er in het jaar 1937 een regelmatig contact was met het gemeentebestuur, in het bijzonder met den Wethouder van Onderwijs. Er wordt in het verslag hulde gebracht aan B. en W. voor het geen het College tracht te biereiken. Op het eind van het jaar bedroeg het leden tal 182. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De af deeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarlijksche bal- masqué op 19 Februari in café-restaurant „Dreef zicht". De jury bestaat uit de heeren Van Hemert, Bennink en v. d. Storm. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat door een groep gemasker- den echte Oud-Hollandsche boerendansen uit gevoerd zullen worden. ACTIE IN HET BINNENBEURTVAART- BEDRIJF. Werkgevers hebben bezwaar tegen loonsverhooging. Door' den Centralen Bond van Transportar beiders wordt sinds eenigen tijd een actie ge voerd in het Binnenbeurtvaartbedrijf ter ver betering van de arbeidesvoorwaarden. Thans heeft het bestuur van de werkgevers vereeniging medegedeeld, dat de zeer slechte toestand waarin alle ondernemingen zonder uitzondering verkeeren, het de bedrijven on mogelijk maakt de lasten te verzwaren door inwilliging van de voorgestelde loonsverhoo- gingen. Spreeuw. Een der knappe teekeningen van Rein Stuurman uit het fraaie zakdet er mineer- boek „Zien is kennen". Bij dezen opzet kon de tekst uiteraard kort zijn. Doch naast kortheid, hebben de beide schrijvers gestreefd naar bondigheid en degelijkheid, zoodat in een bestek van vaak nauwelijks twintig regels, toch het allerbe langrijkste vermeld is. Door bestudeering van buitenlandsche vaklitteratuur en het putten uit eigen waarnemingen, zijn on juistheden vermeden, terwijl het boekje „up to date" gebleven is. Ter inleiding van de beschrijvingen bij de gekleurde plaatsjes, heeft Binsbergen een aantal tableaux geteékend. waarin hij de ka rakteristieke vertegenwoordigers van bepaal de families heeft samengevat, zoodat men met behulp van dezen sleutel, al spoedig bij de familie of zelfs de soort van den onbe kenden vogel terecht komt, waarna teeke- ning en beschrijving dan verder uitsluitsel geven. Dr. G. J. van Oordt, de secretaris van de Ned. Ornithologische Vereeniging. gaf het boekje een vriendelijk voorwoord mee, en nam verder de moeite, de drukproeven door te lezen, teneinde eventuele onjuistheden te voorkomen. Een extra waarborg dus nog, voor de betrouwbaarheid van dit kostelijke werkje. Zoo is een kostelijk determineerboek ont staan, dat door het handige formaat gemak kelijk in de jaszak kan worden meegeno men, en door de steeds groeiende schare van vogelliefhebbers met vreugde en vrucht ge raadpleegd zal worden. Een boekje, dat op kostelijke wijze in een ernstige leemte in onze vogellitteratuur voorziet. Vogels van weide en rietland. ol Binsbergen. een der samenstellers van „Zien is Kennen", heeft bovendien nog tijd gevonden, een ander boek te schrijven dat, geïllustreerd met de prachtige foto's, die hem als vogelfotograaf terecht zoo'n uit stekenden naam bezorgden, op boeiende en leerzame wijze in een tiental hoofdstukken de „Vogels van Weide en Rietland" behan deld. De foto's van Nol Binsbergen behoeven nau welijks nog eenige aanbeveling. Genoeg zij. te vermelden dat het boekje niet alleen een serie zeer fraaie kiekendieven foto's bevat, doch verder ook kostelijke beelden uit het familieleven van roerdomp, fuut, steltkluut en tal van andere bewoners van een der prachtigste, zij het minst bezochte deelen van ons vaderland. De tekst is, zooals we dat van Binsbergen eveneens gewend zijn. een weinig stroef, doch ongewoon boeiend, frisch en oorspronkelijk en dank zij de tallooze eigen waarneminger die er in verwerkt zijn, zeer boeiend vooi ieder, die meer dan oppervlakkige belangstel ling voor de vogels heeft. Binsbergen is veel buiten en kijkt dan scherp uit ziin oogen. En wat hij ziet, ver- Int er nationale Vriendschap en Wereldvrede. Een internationaal vacantiehuis te Zandvoort. Ondanks het feit, dat men nog niet bepaald van zomer kan spreken, is de Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede toch reeds bezig haai* plannen voor het komen de seizoen uit te werken. Dit moet- ook wel, daar de meeste buitenlanders dikwijls in tegenstelling met ons hun vacanties reeds in den winter vaststellen. Natuurlijk zal er ook dit jaar. evenals dat de laatste jaren zeer sterk het geval is geweest, weer een groote trek naar Nederland zijn en een groot gedeelte van die buitenlandsche gasten zal dan haar intrek nemen bij de VJ.V.W. Het is de vereeniging gelukt het bestaande contact met ae geweldige Engelsehe zuster organisatie „The Comradeship", eigenaresse van een groot aantal internationale vacantie- huizen. waar vreemdelingen, onverschillig van welken godsdienst, politieke overtuiging, ras of kleur van harte welkom zijn. belangrijk te verstevigen. De vacanties in een dergelijk huis temidden van idealistisch gestemde lieden doorgebracht, behooren tot de beste, die men zich denken kan. Doch ook in Nederland is dit mogelijk. Daar voor zorgen de leden van de V.I.V.W. Reeds zes jaar lang beweegt deze organisatie zich op het gebied van de internationale verbroe dering en, ofschoon wij inderdaad nog ontzag lijk ver weg zijn van de verwerkelijking van dit ideeaal, toch kan deze vereeniging op schitte rende resultaten bogen. Ieder jaar toch wordt de kring van gelijkgestemde menschen grooter en grooter, breidt de vriendenkring van elk lid zich uit en op deze manier gelukt het de belangstelling van den Nederlander niet te doen ophouden bij de eigen landsgrenzen, doch gelukt het ook het besef wakker te ma ken, dat over die grenzen lieden wonen, die onze oprechte vriendschap waard zijn en waar van wij met trots mogen beweren, dat zij onze vrienden zijn. Om de verwerkelijking van haar ideaal mo gelijk te maken, biedt de V.I.V.W. de gelegen heid, een prettige en nuttige vacantie in ons land door te brengen tegen een zeer lagen prijs. Niet alleen maakt de buitenlander ken nis met de bekende plekjes, die in iederen toeristengids te vinden zijn. doch hij maakt kennis met het volk zelf. Want ook in de rijen van de V.I.V.W. is plaats voor iedereen. Men is ervan overtuigd, dat politieke geschillen of kwesties van godsdienstigen aard nog geen scheidingslijn behoeven te trekken tusschen de leden van een volk, zonder dat echter de waarde van politiek of godsdienst ontkend worden. Voor het komende seizoen zal een interna tionaal vacantiehuis geopend worden te Zand voort en wel gedurende de periode 16 Juli en 3 September en gedurende de Paaschdagen. Dit laatste alleen bij voldoende deelneming. De vereeniging verwacht natuurlijk niet alleen Engelsehe gasten, doch ook Fransche. Oosten- rijksche en Scandinaafsche. Bovendien is er gelegenheid voor eigen leden om hun vacantie daar door te brengen. Over de ledenwinst der véreeniging kan medegedeeld worden, dat eenige weken ge leden een afdeeling Den Haag is opgericht en dat op 16 Februari in gebouw Trianon aan. de Oude Gracht te Utrecht een oprichtings vergadering zal worden gehouden voor een af deeling Utrecht Iedereen is daar van harte welkom. Het lidmaatschap van de V.I.V.W. houdt in de mogelijkheid om op goedkoope wijze een heerlijke vacantie in een ideale omgeving in het buitenland door te brengen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt dooi den secretaris. Wandelweg 82. Wormerveer. 'llll'liillIjllilülilllllTO De Telefoon. Uitbreiding der automatiseering. werkt hij in zijn artikelen en boeken, die in plaats van goedkoope lyriek, die een gebrek aan kennis moet verbergen, tal van gege vens bevatten, die ook voor de menschen dei- wetenschap de moeite van het overdenken waard zijn. Dr. Jac. P. Thijsse schreef een inleiding bij dit boekje, waarin hij o.a. zegt: „De vraag is gesteld of er niet reeds veel te veel over ..de natuur" is geschreven en of er nu nog altijd' weer meer foto's moeten komen van vogels en hun nesten. Dit nieu we boek van Binsbergen geeft een antwoord op die vraag. Nog altijd kan nieuwe schoon heid omtrent de vogels geopenbaard wor den. En vast staat het. als zoo vele palen boven water, dat wie in de natuur verkeert, jaar in jaar uit, dag en nacht, waakzaam en liefdevol, niet alleen in staat, om de bekoring van deze dingen nog dringender te doen ge voelen, maar ook om de wetenschap te verrij ken met nieuwe feiten. Hoe sober is nog onze kennis van de levensgeschiedenis van zelfs heel gewone vogels. Binsbergen vertelt uit eigen ervaring, uit eigen overdenking. Hij houdt niet veel tijd over om veel te lezen, wordt dan ook niet van de wijs gebracht door stoute, voorbarige beweringen. En nu is het voor iemand die wèl veel gelezen heeft een groot genoegen om hier in Binsbergen's boek bevestiging' of weer legging te vinden van sommige vraagstukken, waar de ornithologen het nog niet over eens zijn. Voorwaar geen overbodig boek: een prach tig plaatwerk, een eenvoudige, maar vaak treffend beeldende tekst, een heerlijke op wekking". Een aanbeveling, waaraan wij niets meer behoeven toe te voegen. Misschien slechts dit, dat dit boek naar meer smaakt! Wandelingen langs heg en steg. Hp en slotte nog een boekje, waarin de vo gels wel niet de hoofdschotel vormen, maar toch ook een voorname plaats inne men. NI, een vervolg op de beide boekjes ..Door hei en polder" en „Langs veld en beemd, van Rinke Tolman en ds. Van Schaick, ditmaal alleen door den eersten verzorgd, en onder den titel „Langs heg en steg". Den lof, dien wij aan het werk van Bins bergen moesten toezwaaien, kunnen wij dit boekje helaas niet geven. Het werkje maakt door de slordigheid den indruk, eenigszins overhaast te zijn geschreven, en we missen de degelijkheid, die het werk van Binsber gen kenmerkt. Tolman wijdt zijn aandacht in sommige hoofdstukken aan de insecten, die in de natuur-historische lectuur nog al verwaar loosd worden, en als zoodanig kunnen we het boekje nog eenigszins waardeeren, al komt het geheel ons vrij overbodig voor. Een verrassing zijn de foto's voor het meerendeel van den heer R. A. Maas Geeste- ranus, waaronder zeer fraaie vogelfoto's Jammer is evenwel, dat de tekst niet het peil van de beide vorige boekjes van deze serie heeft. KO ZWEERES Nol Binsbergen. mr. D. Mooy en Rein Stuur manZien is kennen. Zakdetermineerboek van alle in Nederland voorkomende vogels. Uitg. A. G. Schoonderbeek. Laren. Nol Bi?isbergen: Vogels van weide en riet land. Uitgeverij Boot N.V.. Voorburg. Rinke Tolman: Langs heg en steg. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door de automatiseering van de telefoonnet ten te Weesp, Mulden-Muiderberg en Neder- horst den Berg-Nigtevecht. de aangeslotenen aldaar eveneens automatisch bereikbaar zijn geworden voor de abonnés behoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De nieuwe telefoonnummers staan vermeld in de Januari-uitgaaf 193S van de naamlijst voor den interlocalen telefoondienst. De kennummers van de genoemde tele foonnetten zijn: Weesp K 940 Muiden-Muiderberg K 942 Nederhorst den Berg-Nigtevecht K 945 CONTRACTACTIE SCHILDERSBEDRIJF. Door het bestuur van den Nederlandschen Schilaersgezellenbond is besloten a.s. Zondag 20 Maart te Amsterdam een buitengewoon congres bijeen te roepen ter bespreking van de contractactie en om te besluiten of het con tract hernieuwd zal worden. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 15 Febr. Totaal aanvoer 3898, Paarden 205. Veulens 1. Magere runderen 718. Vette runderen 818, Vette kalveren 47. Graskalveren 106, Nuchtere kal veren 1655. Schapen en lammeren 264, Varkens 2, Bokken en geiten 82. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 76, 2e kwal. 66, 3e kwal. 5256. Vette ossen le 71. 2e 56, 3e 52—56 Schapen le 50. 2e 45. 3e 40. Lammeren le 60, 2e 55, 3e 50. Nuchtere kal veren (slacht) le 37, 2e 32, 3e 28. Slachtpaar- den le 59, 2e 52, 3e 44 Prijzen per stuk: Schapen le 30, 2e 26. 3e 22. Lammeren le 21, 2e 18, 3e 15. Nuchtere slocht- kalveren le 10. 2e 7, 3e 5. Nuchtere fokkalvcren le 21, 2e 19, 3e 17. SJachtpaarden le 240,. 2e 190, 3e 140. Werkpaarden le 350, 2e 300. 3e 200. Hitten le 240 2e 190, 3e 100 Stieren le 350. 2e 270 3e 190. Kalfkoeien le 315, 2e 270. 3e 195. Melkkoeien le 310, 2e 275, 3e 200. Vare koeien le 205. 2e 170. 3e 140. Vaarzen le 215. 2e 160, 3e 120. Pinken le 175. 2e 140. 3e 100. Gras kalveren le 85. 2e 65. 3e 30. Bokken en geiten le 13. 2e 7. 3e 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen iets duurder, pr. koeien 80 c. pr. ossen 75 c. Stieren, aanvoer gelijk "vorige week, handel goed. prijzen als gisteren pr. tot 1.35. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel traag, prijzen lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren. aanvoer rui mer. handel redelijk, prijzen minder. Paarden, aanvoer flink, handel levendig, prijzen slacht goed prijshoudend, werkpaarden en hitten iets duurder. Kalf en melkkoeien, aanvoer kleiner, handel zeer kalm. prijzen vooral niet hooger. Varekoeien, aanvoer iets grooter, handel ta melijk. pr. van vorige week konden zie li. goed handhaven. Vaarzen en pinken, aanvoer gelijk vorige week, handel flauw, prijzen onveran derd. Graskalveren, aanvoer korter, handel kalm, prijzen voor levende onveranderd, voor dood niet genoteerd wegens geringe aanvoer. Bokken en geiten, aanvoer korter, handel vlug, prijzen als vorige week. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 14 Februari 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 438 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7280, 2e kwaliteit 66—70, 3e kwa liteit 52—64 ct. per K.G. slachtgewicht. 89 Melk- en kalfkoeien 180250 per stuk; 32 vette kalveren: 2e kwaliteit 72—80. 3e kwaliteit 60—68 per K.G. levend gewicht. 95 Nuchtere kalveren 6—11 per stuk; 40 schapen 20—32 per stuk; 476 varkens: vleesch varkens, wegende van 90110 K.G. 70—71, zware varkens 68—69 vette varkens 66—67 per K.G. slachtgewicht; 5 paarden 100—150 p. stuk. Aangevoerd 5 wagons, geslachte runde ren uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen ruimer aan voer, handel stug en prijshoudend; Melk koeien behoorlijke aanvoer, matige handel en constante prijzen. Vette kalveren korte aan voer, gedrukte handel en vaste prijzen; Nuch tere kalveren behoorlijke aanvoer, vlugge handel en vaste prijzen; Schapen korte aan voer, gedrukte handel en prijshoudend; Var kens ruime aanvoer, zeer trage handel, prijzen iets lager. Paarden weinig aanvoer en han del. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Duinlandschap bij Wijk aan Zee bedreigd. Een enkel woord in de plaatselijke bladen over het in gevaar zijn van het natuurschoon van Tusschenwijk is voldoende geweest om eenige belangstellenden bij elkaar te brengen, die alle krachten in willen spannen om dit kostelijk bezit te behouden. Ieder ingezetene van Groot-Beverwijk en de aanliggende gemeenten kennen den weg van Rooswïjk naar Wijk aan Zee en de zeldzaam mooie en verrassende duingezichten, die iedere bocht van den weg brengt. Velen hebben ge noten van het typische duinrandwegje, dat we het Gaasterboschje noemen en ook weer iedereen kent in het landschap van den Zee weg den langzaam tot de hooge duinen van Wijk aan Zee oploopenden duinkam, die op zoo'n fraaie wijze het vlakke land naar het Zuiden afsluit. De bladen hebben gemeld, dat deze terrei nen gekocht zijn door de Hoogovens en de Papierfabrieken en in ons aller ooren klinkt dit als een doodvonnis, Wilt gij met ons samenwerken om te trach ten dit doodvonnis niet alleen opgeschort te krijgen, maar veranderd, juist in een uit spraak, die het leven van dit stuk natuur be waren zal voor volgende geslachten. Er is nog kans. maar er moet snel gehandeld v/orden. Het is onze plicht onze provinciale overheid en ook de nieuwe eigenaren van den grond te laten zien. hoe velen dit stukje natuur een onmisbaar deel van onze omgeving achten. Wij krijgen den steun van betrokken ver- eenigingen en zoeken samenwerking met over tuigde vrienden van onze streek. Stuurt dus Uw kaartje als blijk van Instem ming. als het kan met de mededeeling. dat. U ook werkzaamheden op U wilt nemen, aan: HET COMITé „BEHOUD TUSSCHENWIJK" te wijk aan Zee,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11