Haarlem's Dagblad Het Oostenrijksche kabinet gereorganiseerd. Persoorlog. Schuschnigg zou onder druk van Hitier gehandeld hebben TWEE NIEUWE BIJZONDERE SCHOLEN IN HAARLEM-NOORD. Vredige Roerbezetting pag- 55e Jaargang No. 16765 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Po9tgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woensdag 16 Februari 1058 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertentiënl-S regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. woord is aan Willem de Zwijger: Men behoeft niet te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden. De Duitsche gelijkgeschakelde pers heeft „den persoorlog verklaard" aan de Fransche pers en de eigenlijke oorzaak is een anti- nationaal-socialistische tentoonstelling ir Parijs, waartegen de Duitschers al meerma len hebben geprotesteerd maar die nu tot 17 Maart verlengd is. Ook zijn de Duitschers zeer verontwaardigd over de geruchten, die de Fransche pers als berichten heeft vermeld na de opzienbarende mutaties in Duitsch- land's legerleiding en diplomatie. Te midden van deze nieuwe narigheid heeft de Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Yvon Delbos, van wien kort ge leden nog verwacht werd dat hij een vriend schappelijk bezoek aan Berlijn zou brengen dat nu natuurlijk weer heelemaal van de baan is de buitenlandsche persvereeniging toegesproken over „de taak der pers". Hij heeft gepredikt tegen valsche berichten, op hitsende campagnes en koorts-toestanden en vóór internationale toenadering, opruiming van misverstanden, vredelievende initiatieven, veroordeeling van den aanval. Men kan het er gloeiend mee eens zijn en zich nochtans afvragen wat een dergelijke rede eigenlijk helpt. Ja zeker, zij kan een aansporing en een aanmoediging zijn voor die hoofdredacteuren, die de bevoegdheid hebben volgens eigen inzichten te handelen en die hun geweten vrijuit laten spreken ook als het de kwestie van oorlog en vrede be treft. Ik heb het voorrecht tot die groep te behooren. Maar er zijn in deze wereld zeer veel dagbladleiders die" de belangen van bepaalde industrieele of politieke groepen hebben te dienen, of eenvoudig onder bevel van regeeringen staan en maar na hebben te praten wat hun wordt voorgezegd. Doen zij dat niet, dan gaan zij er uit en staan op straat en wie zal er voor hun gezinnen zor gen? Het zou natuurlijk zeer edel zijn als althans een aantal hunner een dergelijk martelaarschap aanvaardde, ofschoon tegen over de glorie van martelaarschap altijd de belangrijke overweging staat: mag ik mijn gezin er aan opofferen en dien ik er een we reld mee, die toch volslagen van de kook is en met zekere geestdrift de helling afglijdt, die naar den volgenden oorlog voert?" Het is niet zoo eenvoudig. Als ik aan die lunch van de Association de la Presse Etran- gère had gezeten zou ik minister Delbos ge vraagd hebben, waarom hij niet liever be gon met zijn invloed aan te wenden om die anti-nationaal-socialistische tentoonstelling te sluiten. Vermoedelijk zou hij dat gaarne doen maar durft hij het niet aan, omdat de uiterst-linksche partijen die de Fransche re geering steunen hun vrijheid tot het houden van dergelijke tentoonstellingen willen be houden. Ja, maar een oorlog is het ergste dat gebeuren kan en een tikje verstandig internationaal beleid zou hem niet alleen voorkomen maar ook de welvaart der arbei dersklasse in Frankrijk verhoogen, die nu mee gebukt gaat onder de uitgave van mil- liarden voor bewapening. Natuurlijk bewonder ik de „verklaring van den persoorlog" in Duitschland evenmin. Ik vind het een diep-treurig verschijnsel, voort vloeiend uit kennelijk gebrek aan verstan dig overleg. Men zou wenschen dat eenige andere mogendheid hier door haar gezant bemiddelend optrad. Het zou een taak voor de Oslo-staten kunnen zijn, want volkomen- onnoodige conflicten als deze zijn uiterst ge vaarlijk ook voor de kleine staten, die alle kans loopen straks het slachtoffer te wor den van de eeuwige ruzies en kwaadaardig heden tusschen de groote. Ik herinner er aan dat in den oorlog van 1914—1918 alle daarin betrokken kleine landen onder den voet zijn ge loopen. Maar met een fraaie preek tegen „de Pers" lost men conflicten niet op, die door mach ten die achter een aantal kranten staan ver oorzaakt zijn. ,De Pers" is internationaal een begripsaanduiding, meer niet. Maar zij is geen geheel, geen enkele persoon of groep van personen oefent macht over haar uit, haar optreden is in zeer vele gevallen een gevolg en geen oorzaak en redevoeringen, tot dit begrip gericht, hebben dus geen practi- sche waarde. Behalve dan dat de onafhan kelijke dagbladleiders, voor zoover niet totaal ontmoedigd door de uitingen van de rest, er belangstellend nota van nemen en er mis schien nog wat aanmoediging in vinden. Voor zoover zij er geen tactiek in zien Zij kunnen beter op hun eigen bedoelin gen vertrouwen. Maar ik hoop dat iemand in dit nieuwe, zotte en gevaarlijke conflict zal kunnen be middelen. R. P. Nationaal-socialistisch gezinde minister in het kabinet. E verwachte reorganisatie van 1 het Oostenrijksche kabinet heeft gisteravond plaats ge had. Bondspresident Miklas heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door Schuschnigg voorgestelde wij zigingen, zoodat het kabinet er thans als volgt uitziet: Hooger opbrengst der Indische landsiniddelen. In 1937 ƒ112.200.000.meer dan in 1936. BATAVIA, 16 Februari (Aneta-A-NjP.) De ontvangsten der landsmiddelen over De cember 1937 bedroegen f 48.600.000, tegenovei f 41.200.000 in December 1936. De opbrengst over het geheele jaar 1937 beliep f 513.300.000 en in 1936 f 401.100.000. Bij vergelijking tusschen beide jaren blijkt dat meer werd ontvangen: aan belastingen r 70.000.000. aan monopolie f 2.000.000. aan producten f 24.800.000, aan be drijven I 8.500.000, en aan diversen f 6.900.000 Dr. RINTELEN, die in 1934 veroordeeld werd in verband met de affaire-Dollfuss, valt thans met vele anderen onder de amnestiewet. Bondskanselier: Schuschnigg. VicekanselicrLuitenant Veldmaarschalk Huelgerth. Buitenlandsche zaken: Guido Schmidt. Financiën: Neiunayer. Handel: Ir. Julius Raab. Sociale zaken: Resch. Binnenlandsche zaken en veiligheid: dr. Arthur Seiss Inguart. Landbouw: Mandorfer. Onderwijs: Pernter. Justite: Ludwig Adamowitsj. Bondsministers zonder portefeuille: Guido Zernatto, Glaise Horstenau en Hans Rott. Staatssecretarissen Landsverdediging: Generaal der in fanterie Wilhelm Zehner. Veiligheid: Skubl. Bescherming van arbeiders en em ployés Adolf Watzek. Industrie: Kol. Stepski Doliva. De benoeming van een staatssecre taris voor Boschbouwaangelegenheden kan elk oogenblik verwacht worden. Bondspresident Miklas heeft den nieuw benoemden ministers en staats secretarissen reeds den eed afge nomen. Staatssecretaris Skubl heeft den titel van inspecteur-generaal van de Oostenrijksche executieve, d.w.z. van de politie en de gendarmerie. Amnestie voorgesteld. In den afgeloopen nacht heeft het nieuwe kabinet zijn eerste ministerraadszitting ge houden. Besloten werd den bondspresident voor te stellen, amnestie af te kondigen voor alle voor 15 Februari gepleegde politieke delicten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schenken en loopende processen te staken. De kwijtschelding van straf is verbonden aan de voorwaarde, dat de betrokkenen zich goed gedragen tot 31 Februari 1941. De bondsregeering heeft deze door den geest van verzoeningsgezindheid ingegeven maatregel genomen aldus het Oostenrijksche Tele- graafagentschap ten einde alle staats burgers, die tot dusverre ter zijde hebben ge staan, den weg te banen tot medewerkmg aan den opbouw van het vaderland, en daarmede den vrede des lands in binnenland en naar buiten veilig te stellen. Rintelen o.a. in vrijheid. De politieke amnestie, die vannacht is ge decreteerd, strekt zich tot de zwaarste ver oordeelingen uit. Onder meer zullen, volgens Havas Rintelen, de terrorist Woitsc'ne, de poli- tie-beambten, die betrokken waren bij den aanval op de bondskanselarij, waarvan Dolifuss het slachtoffer werd, en ingenieur Tavs, die onlangs gearresteerd werd bij de sluiting van het „Bruine Huis" in vrijheid worden gesteld. Behalve Rintelen, die ziek is, zullen alle geamnestieerden, die ern stige misdrijven hebben gepleegd, Oostenrijk moeten verlaten. Zij zullen in Duitschland worden toegelaten. De amnestie geldt ook voor sociaal-demo craten. Zij brengt geen recht tot herstel in openbare functies mede. In het nieuwe Oostenrijksche kabinet heb ben, aldus meldt Havas verder, slechts twee „geprononceerde nationalen" zitting, nl Seiss Inquart en Glaise Horstenau. Kolonel Lud wig Stepski. voorzitter van den In- dustrieelen bond te Salzburg, wordt als ge matigd nationalist beschouwd. De titel van „minister van binnenlandsche zaken en veiligheid" dien Seiss Inquart heeft gekregen, geeft slechts den toestand vóór de samenstelling van het nieuwe kabinet weei onder nieuwe bevoegdheden toe te kennen Met hei oog op het succes van de zooge naamde ..nationale oppositie" is het zeer ken merkend, dat een plaats in het kabinet wordt ingenomen door den arbeider Watzek, vroe ger sociaal-democraat, die staatssecretaris voor de bescherming der arbeiders is gewor den. Ook een tweede arbeider heeft zitting in de regeering, de Christen-socialist Hans Rott. De nieuwe minister van justitie, Adamo witsj, speelt een belangrijke rol in den Raad van State en is voorstander van de politiek van' Schuschnigg. Ir. Raab, de minister van handel, die president van den Bond voor Handnijverheid is, is uit de Cliristelijk-So- ciale partij voortgekomen: hij is meer van de mocratische richting. Militaire druk van Duitschland Volgens Reuter vindt het opont houd, dat op het laatste oogenblik nog ontstaan is in de reconstructie van het Oostenrijksche kabinet, naar men gelooft zijn verklaring in een practisch ultimatum, waaraan kracht is bijgezet door een demonstratie van Duitsche gewapende troepen onder voorwendsel van manoeuvres langs de grens. Havas bericht hierover het volgende: Dinsdag werd te Weenen een gerucht ver spreid, dat uit nationaal socialistische bron afkomstig scheen te zijn en volgens hetwelk troepenconcentraties ten uitvoer» werden gelegd op Beiersch gebied nabij de Tirool- sche grens. Uit te Innsbruck ingewonnen in lichtingen blijkt, dat inderdaad troepenbe wegingen geconstateerd zouden zijn in de streek van Allgaen in Zuid-Beieren. Gezag hebbende Duitsche kringen verklaarden deze troepenbewegingen als jaarlijksche bewegin gen, die ski-oefeningen in de winterkwartie ren ten doel hadden. Een Havas bericht uit Vaduz in Liechten stein meldde nader, dat uit inlichtingen, Dr. GUIDO SCHMIDT, minister van buiten landsche zaken in het nieuwe kabinet- Schuschnigg. SKUBL, de vroegere politiepresident van Weenen, is benoemd tot Oostenrijksch staats secretaris voor de veiligheid. welke aan de Liechtensteinsche grens ver kregen waren, bleek, dat hier sprake was van eenige duizenden manschappen, welke troepen voor een deel gemotoriseerd waren, en van detachementen luchtstrijdkrachten. „Capitulatie voor Hitier". Door de functie van minister van Binnenlandsche Zaken met de con trole over de politie aan Seyss In quart te geven in liet gerecon strueerde Oostenrijksche kabinet heeft Schuschnigg volgens Havas ge capituleerd voor Hitler's eischen. (Zie ook pag. 4.) B. Wilton overleden. Oud-rdirecteur van Wilton Fijenoord. VOORBURG. 16 Februari. In zijn woning, Huize Eemwijk, is op 74-jarigen leeftijd over leden de heer B. Wilton, een van de oprich ters der machinefabriek en scheepswerf Wil ton, die in latere jaren gecombineerd werd met de werf Feijenoord, welke combinatie tegenwoordig Wilton-Feijenoord genoemd wordt en een werf te Schiedam en één te Rot terdam heeft. Na jarenlang firmant in het toen nog niet groote bedrijf geweest te zijn, werd hij na de omzetting in een naamlooze vennootschap daarvan directeur, welke func tie hij tot 1921 vervuld heeft. Daarna is hij nog eenigen tijd commissaris gebleven, terwijl hij in den scheepsbouw nog andere functies vervulde. De heer Wilton had heel veel belangstel ling voor onderscheidene kanten van het maatschappelijk leven, vooral voor tooneel en bioscoop, als ook voor de pluimveehouderij. Zoo was hij president-commissaris van de N.V. City-concern, dat in de grootste steden van ons land theaters exploiteert, ook bekleedde hij een bestuursfunctie in de Koninklijke Ver- eeniging Avicultura. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Vrijdag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 14.14 uur. Hei jaestuu» de: ereeniging voor Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bij bel te Haarlem heeft aan den architect H. W van Kempen te Bloemendaal opgedragen plan nen te ontwerpen voor den bouw van twee bijzondere scholen in Naarlem-Noord. Het voornemen is, aan het Roerdompplein te Haarlem-Noord een Bijzondere L. O. school te stichten met zeven leslokalen en een gym nastieklokaal. Hierbij aansluitend is aan de Raafstraat, een schooi voor Bijzonder Voorbc reidend onderwijs ontworpen met drie lesloka len en een speelzaal. De groepeering is zoodanig gekozen dat deze scholen elkaar bij het onderwijs niet storen. De L. O. school vormt een mooie afsluiting van het daarvoor komende c.a. 500 M. lange plant soen de kleuterschool vormt een intiem plein tje aan de Raafstraat. Aan de achterzijde van de L. O. - en kleuter school zal een verenigingslokaaltje gebouwd worden voor Jeugdwerk e.d.: nok is een con- -iergewoning aan dr Havikstiaat ontworpen Het is de bedoeling beide scholen met Sep tember a.s. te openen. Het (Dezer dagen is het roer van de „Nieuw Amsterdam" op zijn plaats gebracht. Het weegt 30.000 K.G.) Als je met stoutmoedig varen Het op welvaart hebt gemunt. Weet je, dat je 't niet kunt klaren, Als je je niet roeren kunt. Wijs is, 't roer goed recht te houden, Dat is wel vanouds bekend. Dom, die wijsheid 's ook een oude. Als je 't roer niet tijdig wendt. Hoe dan ook, je dient te zorgen, Voordat je je waagt op zee, Dat een stevig roer kan borgen Voor een vaart naai' veil'ge rêe. Dat- geldt in bijzondre mate. Voor het schip der stoomvaart lijn, Tot en met het Schip van State, - Als de tijden roerig zijn. En het mag symbolisch heeten, Dat het schip Nieuw-Amsterdam. Zich een roer ziet aangemeten. Van zoovele kilogram. Moog' het op de verre reede Toonen, dat ons Nederland. Naar een welvaart streeft in vrede. Met een sterk roer in de hand. P. GASUS. Italië en het Duitsch- Oostenr ij ksche accoord. Jongste politieke besluiten niet door Rome geïnspireerd ROME. 16 Febr. lHavas-A.N.P.) De te Weenen genomen beslissing wordt hier beschouwd als een teeken van ontspanning tusschen Oostenrijk en Duitschland. Het officieele stand punt is. dat men alle maatregelen goedkeurt, die in overleg tusschen Duitschland en Oostenrijk worden genomen, zooals men zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het accoord van 11 Juli en aan de benoeming van het eerste lid der oppositie in een reegeringsfunctie in April 1937. Niets wijst er op, dat dc Italiaan- sche regeering de ontwikkeling der Oostenrijksche politiek heeft ge ïnspireerd of bevorderd, doch het is zeker, dat zij niets gedaan heeft en niets doet om er tegen op te treden. Sedert het ontstaan van de spil BerlijnRome, is de opvatting van Italië over de Oostenrijksche onaf hankelijkheid veranderd. De onaf hankelijkheid blijft een der grond slagen van de Italiaansch-Duitsche Entente, maar uit naam van de be langengemeenschap van Fascisme en Nationaal-socialisme wordt het doordringen van dat laatste in Oos tenrijk te Rome volkomen natuurlijk geacht. OUDE MAN VAN DE TRAP GEVALLEN. Een 72-jarige man wilde Maandag-avona in zijn woning aan den Jansweg naar de eerste verdieuing gaan. Hij struikelde op dc trap en viel er af, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Nadat hem eerste hulp was verleend werd hij met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" vervoerd. Hier is hij Dinsdag aan de gevolgen overle den. HEDEN: 12 PAGINA'S Schuschnigg heeft, naar men aanneemt ontler druk van Hitler, het Oostenrijk sche kabinet belangrijk gewijzigd. 1 en 4 Rusland bestelt twee baggermolens in ons land. 3 De Eerste Kamer behandelt Justitieele kwesties en spreekt over echtscheiding. 3 Bij het Japansche bombardement op Tsjengtsjau zijn verscheidene honder den dooden gevallen. 4 Gevreesd wordt, dat een Italiaansch wa tervliegtuig met 14 inzittenden in de Middellandsche Zee verongelukt is. 4 De Dické/s' markt te Haarlem. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Persoorlog. j J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 A. D. L.: Amsterdamschc aspecten. 3 H. D. Vertelling: Ronald Manton won. 6 Van onzen correspondent te Gcnève: Uit het internationaal Arbeidsbureau. 7 Ko Zweeres: Nieuwe boeken over onze vogels. 7 Sport in 't Kort. g K. dc Jong: Concert der H. V. n J. B. Schuil over: '11 Zomerzotheid. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op in

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1