Plannen voor de documentaire spo'orwegfilm WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 2 Gekregen of gestolen? Moeilijke vraag aan Anisterdamsche rechtbank voorgelegd. Aan de Amsterdamsche rechtbank is Dins- nag een moeilijke vraag voorgelegd. Heeft de vrouw, die eenige maanden geleden is over leden een groot deel van haar meubilair en lijfgoederen weggegeven aan het echtpaar, waarbij zij op kamers woonde en heeft zij ook de dienstbode herhaaldelijk geschenken gege ven ofheeft dit drietal zich na haar dood van al haar bezittingen meester gemaakt? De tafels voor de rechtbank geleken op een uitdragerij; de meest uiteenloopende en vreemdsoortigste goederen lagen er kris kras dooreen uitgestald: een damesmantel, bont, twee sjaals, een zijden peignoir, een zwierige baret, een paar schilderijen, overgordijnen, japonnen, schelkleurige sierpoppen, een strijk bout, dekens, boeken, een fototoestel, een poe derdoosje, enz In Februari van het vorige jaar werd mej. M. in een der ziekenhuizen opgenomen, zij zou de kamers, die zij bij het echtpaar had betrokken, niet meer betreden. Enkele maan den later overleed zij. De erfgenamen vonden het vreemd, dat de overledene zoo weinig had nagelaten; zij wendden zich tot de politie. Huiszoekingen volgden en zoowel ten huize van het dienstmeisje als in de kamers van de pen sionhouders vond men een groot aantal voor werpen, die eens aan de doode hadden toebe hoord. Het drietal, dat zich thans voor de recht bank te verantwoorden had, ontkende. De juffrouw was erg goedig geweest en steeds had zij er een genoegen in gevonden om iets weg te geven. Verschillende getuigen echter konden ver klaren, dat een groot deel der inbeslaggenomen voorwerpen nog in de kamers van mejM. aan wezig was, toen zij naar het ziekenhuis werd gebracht. Een getuige a décharge wist echter te ver tellen, dat de dienstbode een mantel van juf frouw M. droeg, toen deze nog thuis' was. Verd.: Ja, dat komt uit, juffrouw M. vond die mantel zoo doodsch. Volgens dezelfde getuige had de dienstbode ook sierpoppen gekregen. De Officier van Justitie mr. Bosch vorderde tegen de dienstbode veertien maanden gevan genisstraf; tegen het echtpaar vorderde hij een jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. Vonnis 1 Maart. VER. VAN REÜNISTEN DER HANDELS AVONDSCHOOL. Zondagmiddag 20 Februari1, van 36 uur, geeft de Vereeniging van Reünisten der Han delsavondschool voor haar leden en genoo- digden een Harlem Tea Party in het gebouw La Gaité. De „swing and sweet music" wordt verzorgd door de Band van Jack Holker: „Jackie Hol- ker's Swing Club". Als speciale attractie treedt op het Haar- lemsche esemble „The Bamboozlers". Op Zaterdagavond 26 Februari is er een Bridge-drive in café-restaurant „Lido". Is een advocatuur een onder neming? Dan is ook de Arbeidswet voor kantoren van advocaten van kracht. In Juni van het vorig jaar zijn de bepalin gen van de Arbeidswet ook van kracht gewor den voor het kantoorpersoneel. Hieronder val len dus ook de kantoren van advocaten. Nu is van de zijde van de arbeidsinspectie eenigen tijd geleden in Utrecht bij verschillende advo- catenbureaux een onderzoek ingesteld of wel aan de Arbeidswet wordt voldaan en de ar beidslijsten worden opgehangen. Een aantal advocaten bleek echter niet te hebben voldaan aan de bepalingen in de ar beidswet en wordt vervolgd. Dinsdag had mr. J. S. uit Utrecht zich te verantwoorden tegenover den Utrechtschen kantonrechter mr, de Jager voor eenzelfde overtreding van de Arbeidswet. De advocaat was gedagvaard als hoofd van een onderne ming tot uitvoering van een advocatuur. De ambtenaar van het O.M. eischte een geldboete van tweemaal f 5 te vervangen door tweemaal 2 dagen hechtenis. De geldboete was gelijk aan het bedrag, waarmede de advocaat een minnelijke schik king had kunnen aanvaarden. Mr. S. bestreed de juiste redactie van de ten lastelegging, waarbij hij als hoofd van een onderneming wordt aangemerkt. Spreker oefent een vrij beroep uit en geen onderne ming. Nu heeft men het begrip onderneming in de wet niet uitgebreid, maar eenvoudig gezegd, dat de regelen ook gelden voor de z.g. vrije beroepen w.o. advocatuur. In de Me morie van toelichting heeft de minister dan ook gezegd, dat de advocatuur niet geacht wordt een onderneming te zijn, hoewel de re gelen daarvoor gelijk zijn. Als nu vaststaat dat spreker geen onderneming heeft, dan kan hij ook niet als hoofd van een onderneming wor den vervolgd. De kantonrechter mr. de Jager zal over 14 dagen schriftelijk uitspraak doen. AGENDA. Heden: WOENSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voordrachtavond Muziek school Toonkunst. 7.15 uur. Gem. Concertzaal: Jeugdfilm Dik Trom, 2, 4 en 8 uur. Gebouw Theosofia: Spiritistisch Museum. 25 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater- Die Fledermaus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater; De Tijger van Eschma- poer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: M'n man is detective, met William Powell en Myrna Loy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Irene Dunne in: Theodora maakt schandaal. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Menschen in een boot en Stan Laurel en Oliver Hardy. 8 uur. Krelagehuis, LeidschevaartTentoonstelling Winterflora, 1010 uur. DONDERDAG 17 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering Haarlem's Muziek Instituut, 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Voordracht met lichtbeelden „Vacantie in Noorwegen", voor de Volksuniversiteit. Krelagehuis, Leidschevaart: Tentoonstelling Winterflora, 10—10 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags.'Toegang vrij. Bloemendaal: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot ma tige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 777.9 m.M. te Wick in Schotland. Laagste 749.8 m.M. te Vardö. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig ver andering. Het gebied van hoogen luchtdruk handhaaft zich over het Noordelijke gedeelte van de Britsche eilanden en de Noordzee en over Zuidwest Noorwegen. De depressie in het Noordwesten kwam iets dichter bij, die in het Noordoosten trok af. De Middellan-dsche Zee depressie trok naar het Zuidoosten af, in Frankrijk is de luchtdruk aanmerkelijk ge stegen, waardoor de luchtdrukverschillen en dientengevolge de wind in onze omgeving afgenomen zijn. In de Noordelijke helft van het waarne mingsgebied, benoorden de as van het gebied van hoogen luchtdruk, heerscht een warme luchtstroom uit Zuidwest of West. De tem peratuur is in dit gedeelte boven normaal, in Noord-Zweden meer dan tien graden. Bezui den de as van het hooge drukgebied waait een koude Noordoostelijke wind, de temperaturen zijn hier onder normaal, met maximum af wijkingen in Frankrijk en België van zeven a acht graden. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat een spoedige verandering van de weers omstandigheden op handen is. Voor onze omgeving moet voorloopig der halve nog op matigen Noordoostelijken wind worden gerekend met droog weer, gedeeltelijk bewolkte lucht en overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Des nachts zal de vorst vermoedelijk tot matig toenemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. .Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.rn. 4.40 uur; n.m. 16.50 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. „Hannah" werd getorpedeerd. Zij bevond zich buiten de aanbevolen route. Minister Patijn beantwoordt vragen van Mr. Donker. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Donker inzake het torpedeeren van het Ne derlandsche schip „Hannah" en betreffende de bescherming van de scheepvaart in de Middellandsche Zee, heeft de minister van buitenlandsche zaken o.m. het volgende ge antwoord: De regeerina heeft een nauwkeurig onder zoek doen instellen naar de oorzaken van het vergaan van het Nederlandsche schip „Han nah" en naar de juiste plaats, waar dit heeft plaats gehad. Hoewel dit onderzoek nog niet geëindigd is, kan reeds worden medegedeeld dat de „Hanah" naar alle waarschijnlijkheid is getorpedeerd en wel op een afstand van ruim 5 mijl uit de Soaansche kust ter hoogte van Kaap San Antonio. Het schip bevond zich bii zijn torperdeéring buiten de aanbevalen so> ^epvaartroute. Toen na het uitbreken van de vijandelijk heden in Spanje eenige Nederlandsche sche pen in verband daarmede bii de doorvaart van Straat Gibraltar overlast bleken te ondër- vinden, heeft de Nederlandsche regeering' door het stationneeren van onrioffsschpnen tér plaatse zorg gedragen, dat de bona fide Ne derlandsche scheepvaart bij de doorvaart door genoemde zeestraat kon worden gecon- voyeerd. Deze wijze van convoyeeren vindt reeds meer dan een jaar op volkomen bevre digende w"?° nlaats. Zoowel het patrouillestvsteem waartoe bij de overeenkomst te Nvon we. 1 besloten, als de hierboven bedoelde maatregelen van het con voyeeren van Nederlandsche koopvaardijsche pen in Straat Gibraltar waren op 11 Januari i.l. den dag van het vergaan var de „Hannah' in werking. Buiten Straat Gibraltar is de Nederlandsche regeering niet voornemens maatregelen te ne men ter besch'-ming van de Nierlandsche scheepvaart in de Middellandsche Zee. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN. Maandagavond 21 Febr. a.s. jaarvergade ring in het wiikgebouw Ged. Oude Gracht 104. Na behandeling van het zakelijke ge deelte zullen ineressante films worden ver toond van eenige van de mooiste gedeelten van Duitschland. BEVORDERING BIJ DE BURGERWACHT. Bij de Burgerwacht zijn bevorderd: Met ingang van 26 Januari 1938 tot Burger wachter le klasse, de vrijwilliger G. J. J. Lem- beo.k. Met ingang van 31 Januari 1938 tot Ploeg- commandant-vaandeldrager, de Burgerwach ter le klasse H. B. J. L. van Riel. Met ingang van 14 Februari 1938 tot Ploeg- commandant, de Burgerwachters le klasse. H. C. Kooij en P. J. Winkel. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.20. Parijs 5.86V2. Brussel 30.32. Zwitserland 41.50'/!. New-York 1,78 11/32. 12 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.20. Parijs 5.95 1/4. Brussel 30,31 Vz. Zwitserland 41.50*/®. Kopenhagen 40. Stockholm 46,20 Oslo 45.05. New-York 1.78 1/16. Praag 6,28. Italië a. Vrije lire 9.47»/s. b. Reislire 8.60. c. Bankpapier 7.25. Omtrent details is nog geenerlei beslissing genomen. Zullen de spoorwegen den eersten trein, die van Amsterdam naar Haarlem reed, in eigen beheer reconstrueeren In aansluiting' op ons bericht, dat de Ne derlandsche Filmassociatie „De Visie" onder leiding van Max de Haas van de „Nederland sche Vereeniging voor Cultureele Films",een semi-officieele instelling onder leiding van den voorzitter der Rijksfilmkeuring den heer D. van Staveren, opdracht heeft gekregen om een documentaire film van de ontwikkeling van ons spoorwegbedrijf te vervaardigen, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden mededeelen. Van de zijde der Nederlandsche spoorwe gen vernemen wij, dat het plan tot het ver vaardigen van deze film inderdaad bestaat, doch dat de details, die er omtrent bekend zijn gemaakt, eenigszing voorbarig zijn. Het denkbeeld van de herschepping van den eer sten trein in Nederland en het eerste baanvak Amsterdam-Haarlem is weliswaar in de film commissie waarin o.m. zitting hebben de heeren Ir. P. Labrijn, adjunct chef van den dienst van tractie en materieel, chef van de afdeeling locomotiefbouw en verbrandings in ethoden, en Dr. P. F. Posthumus Meyjes chef van de afdeeling Publiciteit der Neder landsche Spoorwegen gerezen doch beslis singen hieromtrent zijn nog niet genomen. Het filmmanuscript wordt intusschen reeds voorbereid, en daartoe wordt het ge- heele land afgereisd. Het zou de bedoeling zijn, dat de eerste spoortrein, die wanneer deze details inderdaad verwezenlijkbaar blij ken een rol in de spoorwegfilm zal spelen, grooten deels onder leiding van Ir. P. Labrijn door de Spoorwegen in eigen beheer gebouwd zou worden. Ook de oude spoorlijn met het 2 meter breede spoor (dat. later tot de huidige afme ting versmald is) zou in dat geval herscha pen worden. De leiding van de spoorwegfilm is in han den van de filmcommissie der Spoorwegen. Den cineaster zal echter ten aanzien van het uitvoeren van het zuiver filmische ge deelte van hun taak de vrijheid worden gelaten. Het is niet de bedoeling om een propagan dafilm te maken. De opzet is een zuiver do cumentair werk te vervaardigen. De plechtige opening van den eersten spoorweg' in ons land Haarlem-Amsterdam, op den 20sten September 1839. De Nederlandsche Spoorwegen koesteren thans plannen om het oorspronkelijke baanvak Amsterdam-Haarlem en de eerste trein, die daarop reed, in een filmwerk te doen herleven. Dit filmwerk wordt door de Nederlandsche Filmassociatie „Visie" voorbereid. Het is uiteraard de bedoeling, dat het ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der spoorwegen, 20 September 1939, vertoond zal worden. Waarvoor het geleende bestemd werd. »eld Bijzonderheden over de Haarlems"he financiën. In verband met de nieuwe conversieleening der gemeente Haarlem f 11.921.000 in 3 pet. obligaties geeft het-.Haarlemsche gemeen tebestuur een publicatie over den financiee- len toestand. Daaraan ontleenen wij: De vaste schuld der gemeente bedroeg op .1 Januari 1938 f46.668.872,60 (incl. Werkfonds voorschotten en Rijksvoorschotten voor ge meentelijken woningbouw), of wel f345,per inwoner. Hiervan is: a. voor de productieve bedrijven: Electrici- teitsbedrijf f5.702.443,73; Gasbedrijf f 3.837.966,51; Waterleiding f 1.798.988,02; Slachthuis f 503.857,03. Totaal f 11.843.255,29. b. voor de niet productieve bedrijven: Ge meente-reiniging f405.149,77; Bank van Lee ning f 4.450,75; Incassodienst, tevens stortings- en ophaaldienst f25.769,—; Openbare werken f60.792,98; Maatschappelijk. Hulpbetoon f 5.430,—. Totaal f501.592,50. c. andere productieve doeleinden: Grond bedrijf f 13,467.381,95: Woningbedrijf f 5.163.792,78. Totaal f 18.631.174,73. d. Onderwijs f 6. 264.630,35. e. Overige schuld f 9.428.219,73. De inkomsten uit bezittingen inclusief be drijven, schoolgelden en belastingen bedroe gen in: 1935 f 8.232.245,18; 1936 f7.795.671,07; 1937 (raming) f7.604412.71; 1938 (raming) f 7.738.794,03. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Decem ber 1932 124.855; 1933 126.740; 1934 129.127; 1935 131.257; 1936 133.309; 1937 135.356. Het belastbaar inkomen bedroeg over: 1935/ 1936 f60.000.000— en 1936/1937 f56.000.000,—. Het vastgesteld belastbaar vermogen be droeg op 1 Januari van het belastingjaar 1935/1936 f 176.158.000— en 1936/1937 f 173.557.000,— d.i. gemiddeld per aangesla gene resp. f 63.700 en f 63.800, FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Aanwinsten. Zede- en zielkunde; Godsdienst. Krishnamurti: Toespraken in Eddington. Idem: Toespraken in Californië. Van Schelven: Weten, begrijpen, handelen. Sociale Wetenschappen. Huishourekeningen van 598 gezinnen Juni— September 1936. Kunst. Bayard: Le style Louis XIII. Idem: Le style Louis XIV. Idem: Les styles régence et Louis XV Idem: Le style Louis XVI. Idem: Le style Empire. Geschiedenis. Easton e.a.: Het boek der Koningen, 31 Augustus 1919. Fabricius: Het leven van stadhouder Willem III, 1650—1702. Kruger: Gedenkschriften. Nederlandsche en in het Nederl. vertaalde romans Houwink é.a.: Volk bij den weg. Van Iependaal: Kriebeltjes hoogtepunt. Latzko: De man aan de oever Si lone: Brood en wijn. Fransche romans: Chardonne:: Les destinées sentimentales: I: La femme de Jean Barnery. Sant Exupery: Vol de nuit. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Voor bovengenoemde organisatie spreekt morgen. Donderdagavond, mr. H O. Drilsma, raadslid, over: „Mazarijk". De bijeenkomst wordt gehouden in „Lido", Houtplein. Russische ijsbrekers hebben pech. Vastgevroren op 10 mijl afstand van Papanin c.s. MOSKOU, 16 Februari (Reuter- A.N.P.) De ijsbrekers „Taimyr" en „Moerman" kunnen door de hevige vorst hun weg niet vervolgen. Zij bevinden zich op een afstand van tien mijl van het kamp der groep van Papanin. Een der vliegtuigen van de „Moer man" heeft gisteren een vlucht van twee uur gemaakt, doch de beman ning kon tengevolge van het slechte zicht de ijsschots der onderzoekers niet ontdekken. Haarlemsclie Han dels vereeniging. Jaarvergadering en gezellige bijeenkomst. Zooals wij reeds gemeld hebben, houdt de Haarlemsche Handelsvereeniging Donderdag 24 Februari a.s. in de kroonzaal van café- restaurant Brinkmnann, Groote Markt, haar jaarvergadering. Het wordt een zeer belangrijke bijeenkomst, waar o.a. de actie inzake de electriciteitstarie- ven zal worden besproken en mededeelingen zullen worden gedaan omtrent de demonstra tieve vergadering van middenstanders, welke in Maart te Amsterdam zal worden gehouden. Op de vergadering van 24 Februari a.s. volgt een gezellige bijeenkomst, met medewerking van het Dans-' en Stemmingsorkest „The Moonlight Serenaders" (onder leiding van Jan Davids) en Gerard de Vos, humorist en con férencier. Er zal oog gelegenheid zijn tot dan sen en het H.H.V. geluksrad zal draaien. HAARLEMSCHE WEER- EN STERRE- KUNDIGE KRING. De Haarlem weer- en stesrrekundige kring houdt 18 Februari a.s.- een bijeenkomst in het gebouw Gedempte Oude Gracht 104. Dr. A. J. M. Wanders uit Utrecht zal een lezing houden over het onderwerp „Novae". ORANJE VEREENIGING PRINSES BEATRIX. Het voorloopig Comité bericht ons dat de eerste ledenvergadering' op Donderdag 17 Febr. a.S: zal worden gehouden om 8 uur in café Sneeboer, Rijksstraatweg hoek Maasstraat. De agenda luidt o.a.: Mededeelingen en in gekomen stukken; verkiezing voorzitter; ver kiezing 6 bestuursleden en behandeling regle ment en contributie. DE DICKENS MARKT. Naar wij thans vernemen zal de burge meester hedenavond (men zie ook pag. 6) wel op de Dickens Markt aanwezig zijn en de openingsrede uitspreken, hierna zal mevr. baronesse De Vos van Stéenwijkvan Royen de bazar officieel openen. W1ELRIJDEN. EXCELSIOR. Excelsior hield in het gebouw Olympia een z.g.n. bonten avond, die goed geslaagd is. Vooral het optreden van de Hawaiïan-band onder leiding van den heer W. Nimes, had vee! succes. De conférencier en humorist A. Boezer had de leiding van dezen avond. Hij ontving een dankbaar applaus, De dansmuziek werd verzorgd door den heer C, van de Broek en zijn band. As. Donderdag vergadering in het clubge bouw Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 16 Fefbruari: Maandagavond had in den schouw burg, bij gelegenheid van het mal-mas- qué der Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier, op eigenaardige wijze de presentatie der haar op 6 dezer aan geboden nieuwe banier plaats. Tijdens het spelen van het Volkslied, bij het demasqué, verhief zich het achterdoek en werd hierdoor een opgestelde apo theose zichtbaar, voorstellende; god Apollo met de negen muzen van den Olympus. Hierna werd door den president het woord genomen, waarbij hij nog maals kunstlievende leden en banier comité dankte voor hun bijdragen en moeite. Vervolgens ging hij over tot het benoemen tot leden van verdienste der i/ereeniging, de heeren Jac. Buys, M. A. v. d. Berg en A. Weill (Comité van aan bieding der banier). Nadat hierop door den heer Buys namens het comité dank was gezegd, werd de banier in triomf de zaal rondgedragen en werd het bal, dat zeer geanimeerd was, weder voortgezet. IJSHOCKEY. De Wereldkampioenschappen; te Praag. CZie ook elders in dit nummer). PRAAG, 16 Febr. (A.N.P.) Het congres van den Internationalen IJshockeybond heeft besloten uit alle drie groepen de.eerste drie in de voorronde der finale te' plaatsen. De indeeling luidt als volgt: Groep 1: Zwitserland, Vereenigde Staten en Tsjeeho Slowakije. Groep 2: Canada, Duitschland en Hongarije. Groep 3: Engeland, Polen en. Zweden. NEDERLANDSCHE PLOEG TE HAMBURG. Uit Hamburg: Dinsdagavond speelde een Nederlandsche ijshockeyploeg te Hamburg tegen een Hamburgsch team, welke ontmoe ting- door de Duitschers na spainnenden strijd met 3—2 (O0, 01, 31) gewonnen werd. De toer van onze landgenooten is gearran geerd om oefenwedstrijden te spelen. In dit verbSmd worden in de nog komende wedstrij den te Hamburg en Berlijn diverse opstellin gen door de Nederlanders geprobeerd. BLINDE MAN TE WATER. Hedenmiddag tien minuten voor half één is een blinde man tegenover de Ged. Oude Gracht in het water van het Spaarne geraakt. Hij werd spoedig door leden van den Ongeval lendienst op het droge gebracht en in bewus- teloozen toestand in een perceel aldaar binnen gedragen. Daarna werd hij naar het Sint Eli sabeths Gasthuis vervoerd, waar het bewust zijn hedenmiddag kwart,over één nog niet was teruggekeerd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst óf niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Wantoestanden in de luxe verlichtingsindustrie. Buiten het krankzinnig aantal (27) lampen winkels, heeft men hier ook nog een groot aantal fietsenwinkels, meubelzaken en ba zars, welke zich op den verkoop van binnen huisverlichting toeleggen. Dat dit niet in den haak is, zal ieder moeten toegeven. Jarenlang gevestigde verlichtingshuizen, welke zich op gezonde basis konden uitbrei den of vergrooten, voelen den druk erger dan ooit. Ergerlijk is de inmenging van genoemde win kels en bazars, welke toch zonder vakkennis salon- en huiskamerlampen verkoopen met advies en voorlichting! Om nog niet te noemen de welig tierende huisindustrie. Heel handig en met zeer geringe kosten worden thuis op zolder of in de. huis kamer lampekappen van zijde of perkament in elkaar gezet en daarna voor een appel en een ei verkocht. Dat een en ander voor gevestigde speciaal zaken funest is en haar groote schade berok kent, behoeft geen betoog. Men zou hierop kunnen antwoorden: het publiek dient zelf wijzer te zijn en uitsluitend te koopen in speciaalzaken. Zeker, wij zouden niets liever wenschen, doch men kan het koo pend publiek niet dwingen. En thans nog een woordje over de vesti ging. Als paddestoelen komen de lampenwin kels uit den grond. Wat is het gevolg hiervan? Een loonende omzet is voor de nieuwelin gen ondenkbaar. Dus is het hier louter een kwestie van probeeren met of zonder geluk. Spoedig dan ook merkt men de verandering. De duur ingekochte lampen en kronen wor den op zekeren dag beneden inkoopsprijs in de etalages uitgestald. Dit is noodzaak, want de winkelier heeft te zorgen dat huur, licht, enz. betaald worden. Dat nu zulke groote prijsverschillen bij het publiek de aandacht trekken, behoeft nauwe lijks gezegd. Men spreekt dan zelfs van prijsverlaging, omdat men niet weet wat er achter zit. In ieder geval liggen de prijzen der geves tigde zaken een stuk hooger dan die der eerst genoemde, hetgeen beteekent: vermindering van omzet gedurende den tijdsduur van den geforceerden verkoop. Ziehier eenige feiten welke wantrouwen en schade te weeg brengen. En nu een ernstige vraag: kan hier iets ge daan worden en wat? ten einde te ko men tot een bevredigenden toestand? De „Vestigingswet" kan hier waarschijn lijk toegepast worden, zoomede de „bepalin gen" betreffende vereischten van vakkennis en voldoende kapitaalkrachtigheid. Laten overheid en gemeente zich thans met deze aangelegenheid bezig houden. Resumeerende- Geen nieuwe vestiging. Geen uitbreiding, Geen uitoefening van twee winkelberoepen. EEN SPECIAALZAAK.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2