Allerlei Justitiëele kwesties aan de orde. Kunst in Haarlem en daarbuiten. Baggermolens AMSTERDAMSCHE ASPECTEN. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Andere regeling voor echtscheiding gevraagd. DEN HAAG Dinsdag. Ministers van Justitie behooren tot de be voorrechte Departementshoofden, wien het door de volksvertegenwoordiging maar zelden zoo lastig wordt gemaakt, dat er sprake komt van gevaarlijke dreiging. De Kamers behan delen Ministers van Justitie over het alge meen met welwillendheid en met vertrouwen Welke welwillendheid geen beletsel en welk vertrouwen vermoedelijk een aansporing is om bij de behandeling van Justitiebegrootingen den Minister te bestormen met een vracht van wenschen en verlangens van allerlei aard en van de meest uiteenloopende waarde en beteekenis. Zoo gaat het gewoonlijk, en het ging van daag in de Eerste Kamer, toen de justitiebe- grooting aan de order was, niet anders. De meeste sprekers betuigden instemming met het optreden van Minister Goselïng en verwachtten veel van zijn bekwaamheid en voortvarendheid. En dan natuurlijk het eerst en het meest ten aanzien van de door hem ter sprake ge brachte aangelegenheden.. Voordat de Christelijk-Historische heer K o 1 f f zijn speciale wenschen uitte, sprak hij er nog zijn vreugde over uit, dat de Minister geen verslapping van den huwelijks band wil toelaten en niet te vinden is voor uitbreiding- der -echtscheidings gronden. De afgevaardigde wilde verder graag, dat de Minister nog eens zal den ken over het denk beeld de notarissen te maken tot rijks ambtenaren. Maar met nog meer na druk vroeg hij een onderzoek naar de omvang van het euvel der zaak waarneming. Voorts drong hij er op aan, dat niet alleen scherp zal worden gelet op de propaganda van den Fichtebund die ook door mejuffrouw Ribbius Peletier in de waakzame oplettend heid van den minister werd aanbevolen maar dat scherper zal worden opgetreden te gen Nederlandsche fascistische blaadjes, als „Zwart Front", dat z.i. reeds meermalen met succes had kunnen zijn vervolgd. En dan behoorde ook de heer Kolff tot hen, die opkwamen voor de belangen der onbetaal de volontairs bij de kantongerechten, die hun werk doen in de hoop op een schamel be- staantje. De heer Van Rappard had het meer in het bijzonder over de Pachtwet, waarin hij de borgtochtaangelegenheid niet voldoende verzekerd acht en waarin hij leemten ziet, welke de rechter voor moeilijke beslissingen zullen plaatsen ten aanzien van gevallen, waarin niet is voorzien. Het is begrijpelijk, dat de afgevaardigde pleitte liefst zoo spoedig mogelijk in die lacunes te voorzien. Nog drong hij aan op subsidies voor de pachtbureau* Mej. Ribbius Pe letier, die een goed spreekster bleek, debuteerde met een betoog, waarvoor het grootste deel gewijd was aan de echtscheidings kwestie. Ten aan zien van deze kwestie nam zij het standpunt in dat het huwelijk een duurzame band moet zijn, die niet lichtvaardig mag worden verbroken, doch die ook niet c onverbrekelijk is. En deswege waar schuwde zij tegen de plannen van den Minis ter, tegen de practijk der scheiding bij af spraak en drong zij aan op verruiming der echtscheidingsgronden. Verder vroeg zij om codificatie van het Arbeidsrecht; om een regeling van het ont slagrecht, waarbij den werknemer een lan ger opzeggingstermijn dan den werkgever verzekerd zou worden; om de benoeming van vrouwelijke kinderrechters. Haar partijgenoot de heer In 't Veld bepleitte een spoedige herziening van het vreemdelingenrecht en maatregelen tegen het toenemen van het aantal woonwagens en woonschepen, die ontduiking der woning wetvoorschriften mogelijk maken. Ten aanzien der echtscheidingsquaestie sprak de heer Van Vessem (nat soc.) zich niet duidelijk uit. Hij verweet alleen den Minister, dat deze op het tooneel propa ganda toestaat voor de echtscheiding, die Auto door gesloten spoorboomen gereden. Bestuurder ternauwernood aan den dood ontsnapt. Dinsdagavond om kwart over zes heeft zich op den overweg in den in den Rijksstraatweg ZutfenDeventer een ongeval voorgedaan, dat wonder boven wonder zonder persoonlijke on gelukken is afgeloopen. De bestuurder van een personenauto, de 59- jarige heer D. Jager uit Eefde, die uit de rich ting Zutfen den overweg naderde, zag de ge sloten spoorboomen niet, met het gevolg, dat hij door den eersten heenreed en met een he- vigen klap tegen den juist passeerenden trein botste, welke om 18.08 uur Zutfen had ver laten. De auto werd na de botsing tegen den steun paal. waarop de spoorboom rust, geworpen. Het gedeelte naast de stuurinrichting en het voorste deel van de auto werden totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Hij verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en daar door de boomen niet te hebben gezien. De spoorbaan heeft slechts weinig van de wilde manoeuvre van de auto te lijden gehad. Na een kwartier vertraging heeft de trein zijn reis vervolgd. hij tevens door wettelijke maatregelen wil beperken en tegengaan. Verder bepleitte hij maatregelen tegen vivisectie en waarschuwde hij tegen het te gemakkelijk toelaten van vreemdelingen en tegen te veel naturalisaties. De heer Wiardi Beekman (soc.dem.) bracht het verschooningsrecht van den jour nalist ter sprake. Hij wees er op, dat in het gewoonterecht van de journalistiek algemeen vaststaande is, dat een behoorlijk journalist zijn zegsman of zijn bron niet noemt. En bij de regeling der aangelegenheid, welke de afgevaardigde noodzakelijk acht, moet, betoogde, hij van dat vaststaande feit worden uitgegaan. Een wettelijke regeling zal dus het verschoonings recht van den journalist moeten erkennen; althans wanneer bij den journalist het die nen van het algemeen belang voorop staat. Waarbij dan ten aanzien van de beslissing of inderdaad in het algemeen belang werd gehandeld, de medewerking van de groote journalistenorganisaties zou moeten worden ingeschakeld. Nog werd het woord gevoerd door den heer Janssen de Lempens (R.K.) die op nieuw een pleidooi leverde voor een regeling der wettelijke aansprakelijkheid voor motor rijtuigbestuurders. De heer Kranenburg (v.-d.) die het wat de echtscheiding betreft, eens was met mejuffrouw Ribbius Pelletier achtte wat meer zekerheid gewenscht ten aanzien der gebondenheid van burgers ingevolge inter nationale verdragen. En verder drong hij aan op het ter hand nemen der regeling van de administratieve rechtspraak en van de waarborging tegen onrechtmatige overheidsdaden. Motorrijder merkt vrachtauto te laat op. Bij botsing pen in het hoofd gedrongen. Op den straatweg GoudaBodegraven is Dinsdagmiddag onder de gemeente Waddinx- veen, juist op de grens van Gouda, een uit de richting Bodegraven komende motorrijder, de 40-jarige reiziger J. Nieuwenburg uit 's Gravenhage, tegen een vrachtauto gebotst en vrijwel onmiddellijk gedood. De motorrijder wilde een voor hem rijden de vrachtauto passeeren, maar zag niet door dat hij in een bocht reed, dat van den ande ren kant een vrachtauto naderde. Toen hij op het Imker weggedeelte kwam, passeerde de tegenlegger. De motorrijder stootte met zijn hoofd tegen een uitstekende pen van den wagen, welke pen hem in het hoofd drong. De ongelukkige was vrijwel onmiddellijk dood Den bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. Willem van Konijnenburg". Willem van Konijnenburg is dezer dagen zeventig jaar geworden, is tot commandeur Oranje-Nassau bevorderd en heeft dus op de gebruikelijke wijze mogen bemerken dat hij in de ontwikkeling der Hollandsche kunst gedurende de laatste veertig jaar een artist van beteekenis geworden was van wien veel invloed is uitgegaan. Wij willen hem in dit rubriekje huldigen door een zijner minder vaak gereproduceer de, doch zeer interessante werken hier op te nemen en er iets bij te vertellen. Het is een groote. in voorname, gereserveerde kleur ge- auareUeerde teekening uit 1916 ongeveer en stelt een, natuurlijk enorm vergroot, en ge- styleerd insect voor van de familie der wa terkevers of libellende juiste determi neering laten wij gaarne aan de insectologen over, daar het ons niet om het diertje te doen is, doch om de artistieke weergeving waartoe het den schilder aanleiding werd. Wie voor het origineel staat en gevoel voor kleur heeft, zal gepakt worden door de groo te bekoorlijkheid die als kleurensemble met weinig middelen: blauw, wit een weinig brain bereikt werd. Zelfs op onze reproductie kan men wel waarnemen hoe harmonieus en elegant spel tusschen lichte en donkere par tijen daar gespeeld wordt. Doch van meer belang voor het begrip van het wezen van dezen artist is nog de bouw van het lijnen- samenstel die geheel op ons plaatje te vol gen is. Men gevoelt dat die opbouw aller minst toevallig, integendeel volkomen be rekend en overdacht is. dat de constructie van zoo een insect hier de leiddraad gaf voor de constructie van het kunstwerk en dat we hier verre afgeraakt zijn van de impressio nistische teekening van het dier, zooals bij voorbeeld een landschapschilder met enkele veegjes een libel over het water laat zweven. Zonder het puur schilderlij ke element (in de kleurvorming) los te laten is hier op de zoo ge wilt: decoratieve constructie de na druk gelegd, en daarmee komen we voor een kunstsoort te staan, die afwijkt van de schil derijkunst der vorige generatie en die in ons land, door schilders als Thorn Prikker, Toorop, Van Konijnenburg en Roland Holst beoefend, werken van groote beteekenis heeft voortgebracht en nog steeds haar invloed uitoefent. Nu is het merkwaardige hoewel door hun leeftijd verklaarbare dat de zoo juist genoemde artisten allen uit de impres sionistische schilderijkunst zijn voortgeko men, Hunne jongeren hebben daar zoozeer geen weet van en beschouwen veelal het con structieve alleen als hoofdzaak. In het werk der genoemden zal men daarentegen door hun worteling in wat vooraf ging. vaak de prachtige vermenging van romantische ge voeligheid met verstandelijken zin voor con structie ontmoeten die aan hun werk den rijkdom soms gaf die in alle kampen bewon dering vond. Van Konijnenburg is van de vier grooten wellicht de meest principieele de best. ge documenteerde. de hardnekkigste geweest. Toch stond ook zijn arbeid aanvankelijk bin nen de grenzen van het romantische land- in ons land besteld. Naar wij vernemen zijn voor rekening van Rusland bij de werf „De Klop" te Sliedrecht en de werf „Gusto" te Schie dam twee groote baggermolens besteld. Deze baggermolens zullen een capaci teit hebben van 750 kub. meter per uur. Zonderlinge geschiedenis van verloofd paar. Meisje te water gegooidmaar weer gered. Politie arresteert den jongeman. De politie te Heerlen heeft een jongeman aangehouden, tegen wien verdenking is ge rezen, dat hij Zondagavond te Valkenburg een poging zou hebben gedaan tot moord op mejuffrouw C. uit de gemeente Klimmen. Een verloofd paartje uit Valkenburg, dat Zondagavond tegen half acht een wandeling op den Oosterweg maakte, hoorde even voor bij de -boerderij van kasteel Oost hevig gegil. Korten tijd later kwamen zij een jongen en een meisje tegen. Het meisje droop van het water, en de jongeman, die haar vergezelde maakte een opmerking over een hoed en een handtaschje, dat het meisje verloren zou hebben. Het verloofde paar vervolgde zijn wandeling naar de Geul waarin men een hoed en een taschje drijvende vond. De jongen vischte het uit het water en vond in het taschje eenige brieven, waaruit bleek dat de eigenaresse mej. C. uit Klimmen was. Het paar uit Valkenburg bracht de beide voor werpen naar het huis van mej. C., waar hun verteld werd, dat de hoed van mej. C. was af gewaaid en dat zij bij een poging om deze uit het water te halen, zelf in de Geul was ge vallen. Deze lezing blijkt echter niet geheel juist te zijn geweest, want tegenover de politie te Heerlen, die zich met het geval is gaan be moeien naar aanleiding van een mededee- ling, welke haar bereikte, dat een meisje, in dienst bij een slager te Heerlen, met een pak je, waarin drijfnatte kleeren zaten, was thuis gekomen. bekende het. meisje, dat de 24-ja- rige P. R. uit Heerlen, met wien zij reeds eeni ge jaren verkeering had, haar in de Geul had geworpen. Hij heeft haar er echter ook direct weer uitgetrokken. In de boerderij van R., aan de Geul. heeft men haar van droge kleeren voorzien, waarna zij. in gezelschap van üen jongeman in een taxi naar Heerlen is ge reden. De Heerlensche recherche heeft daarop R. van zijn bed gelicht en aan een verhoor on derworpen waarbij hij bekende de daad te hebben gepleegd, doch niet de bedoeling te hebben gehad het meisje te verdrinken. Hij had haar er ook weer direct uitgetrokken. R. zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. „Vrijwillige luchtafweer bataljons" bepleit. Ter voorkomijig van neutraliteits- schending in de lucht. Leden zij die van dienstplicht zijn vrijgesteld? Het bestuur van de Vereeniging voor natio nale veiligheid heeft een adres gericht tot den minister van defensie, waarin het, na met dankbaarheid kennis te hebben genomen van de krachtige wijze, waarop door de regeering versterking van ons defensiewezen in 't alge meen ter hand is genomen, het navolgende onder de welwillende aandacht van den mi nister brengt: Bij de behandeling der Rijksbegrooting 1937 in de Eerste Kamer der Staten Generaal is door de regeering te kennen gegeven, dat geen algemeen erkende rechtsregels ten aanzien van den luchtoorlog bestaan en dat met name geen zekerheid bestaat of het opzettelijk over vliegen van een neutraal land door alle staten als een schending van neutraliteit zal worden beschouwd. Naar wij vermeenen te weten aldus het adres stelt de Nederlandsche regeering zich op het standpunt, dat evenals geduren de den wereldoorlog, Nederland in geval van neutraliteit bij een oorlog tusschen naburige landen het overvliegen met alle ten dienste staande middelen zal moeten beletten. Het wil ons voorkomen, dat van deze Neder landsche opvatting in bepaalde omstandig- hden een belangrijke preventieve werking zal kunnen uitgaan mits aan twee voorwaarden wordt voldaan: le. dat aan de onwrikbaarheid van het Nederlandsche standpunt geen twijfel mogelijk is en 2e. dat de middelen om het Nederlandsche standpunt de noodige kracht bij te zetten van voldoende beteekenis zullen zijn en vooral ook in gereedheid om zonder voorafgaande mobilisatie in actie te kunnen komen. Ter verwezenlijking van deze beide voor waarden zou naar onze meening een beroep gedaan kunnen worden voor het vormen van b.v. „Vrijwillige luchtafweer-bataljons" op hen, die onder de tot dusver geldende dienst plichtwet niet voor militaire oefeningen wer den ingelijfd of wegens broederdienst werden vrijgesteld. Ruwe Huid j p IJ DA I Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Adv. Ingez. Med.) Saenredam-tentoonstellin«c te Amsterdam. De tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen van Pieter Saenredam, die kort ge leden door den heer D. Hannema. directeur vair het Boymans-museum te Rotterdam, in dit museum was bijeengebracht en daar zoo veel belangstelling heeft getrokken, is thans, met uitzondering van een enkel paneel, dat bezwaarlijk te transporteeren was. en met toevoeging van een .aantal teekeningen, naar het museum Fodor. aan de Keizersgracht 60f te Amsterdam, overgebracht. Dinsdagavond om half tien heeft wethou der E. Boekman de opening verricht. Er zijn stukken uit het eigen bezit van Fo dor en van andere Nederlandsche musea, be nevens inzendingen uit de prentenkabinetten van Weenen en Leipzig en uit privé-bezit, ter wijl het grootste gedeelte van de collectie tee keningen afkomstig is van het archief te Utrecht. Pieter Jansz. Saenredam. die in Juli 1597 te Assendelft werd geboren heeft het centrum van zijn werkzaamheden steeds in Haarlem gehad, van waar uit hij vele reizen maakte, n.a. naar Utrecht, Rhenen, den Bosch en Alk maar, en waar hij in 1665 overleed. Zijn werk kenmerkt zich, hetgeen uit zijn talrijke aqua rellen, teekeningen en olieverfschilderijen blijkt, door een zeer bijzondere weergave van de architectonische schoonheid van het inte rieur en het exterieur van de kerkgebouwen, die hij bezocht W. A. van Konijnenburg: Zomer (diermotief) aquarel Sted. Museum Amsterdam. schap zooals de Hagenaars het van de Bar- bizonners geërfd hadden. Als kind kreeg hij lessen van zijn moeder, later van d'Ar- naud .Gerkens die hem voor de Haagsche Academie opleidde. En reeds op achttien jarigen leeftijd haalde hij zijn akte teeke nen Middelbaar. Dat was vroeger ook voor de „artisten" gebruikelijk: zelfs Breitner be zat haar. Een eerste studieverblijf in Parijs wordt gevolgd door een tijd schilderen in Limburg. Prachtige, groote, romantische landschap pen heeft hij daar gemaakt, zwaar in de pate geschilderd en fonkelend van kleur. Soms ook in een gladde-émailachtige behan deling in een simpel bruingrijs, kleinere din gen maar altijd beheerscht. en deftig. Dan komt in 1398 als de Haagsche School nog in vollen bloei staat, de schilderij met de Dam herten thans ook museumbezit die iets geheel nieuws presenteert. De schilder is onder den indruk gekomen van de Italiaan- sche meesters der Renaissance, heeft Da Vinei bestudeerd en is aangetrokken door diens theoretische geschriften. Hij zelf zal later ook vaak zij" inzichten op papier stellen en publiceeren; inzichten vol technische en wijsgeerige betoogen, die niet altijd voor den leek gemakkelijk te volgen zijn. Een reeks portretten gaat hij schilderen die een ge moderniseerde renaissance voor den geest roept: die van Boutens, van Plasschaert en anderen. Op zijn ruime atelier in Den Haag ontvangt hij vele leerlingen, die hij duur zaam boeit door zijn wezen, zijn uitgebreide kennis, zijn eigen scheppingen. Op Toorop heeft hij een invloed, die misschien weder- keerig was; jongere kunstenaars als Albert Roelofs verlaten den eigen weg en worden zijn adepten, op nog weer jongeren als Wil lem van den Berg is zijn invloed beslissend. Het zijn niet de minsten en zeker niet de zelfgenoegzamen die zich tot hem aange trokken gevoelen. En als in de laatste jaren sprake geweest is van belangrijke opdrach ten op het terrein der inhoudsrijke, versie rende schilderkunst (kerkramen te Delft enz.) heeft men ook Van Konijnenburg on der de adviseurs en of— uitvoerders kun nen aantreffen. Op den dag van heden is voor de Hollandsche kunst de aanwezigheid van een artist als Van Konijnenburg nog van groote beteekenis en blijft het te wenschen dat hem nog jaren van productiviteit be schoren zijn. J. H. DE BQIS. De macht van het getal. Het is merkwaardig, dat wij zooveel waarde hechten aan het getal, dat bijna een mys tieke macht heeft gekregen in dezen tijd. Want zonder die drie. die vijf en die nul had den wij het als steeds! zonder onzen grooten Vondel moeten stellen. Het is een grootscheepsche herdenking ge weest waarin de hoofdstad het grootste aan deel heeft gehad. En terecht. Immers Von del en Amsterdam behooren onverbrekelijk bij elkaar. Vondel heeft het lief en leed van de stad, aan welke hij zijn hart verpand had, in heerlijke verzen bezongen en aldus haar ze- ventiende-eeuwsche geschiedenis zoo levend voor het nageslacht bewaard. Hij leefde met heel zijn ziel mee met de lotgevallen van de Amstelstad. Het leven bruiste en tintelde er in die dagen van bloei. Handel en scheepvaart maakten een ongekenden groei door, de wel vaart bereikte haar hoogtepunt, alom verre zen de praalgebouwen uit den grond, als sym bolen van macht en fiere zelfbewustheid. I-Iet kon niet anders, of dit alles moest inwerken op het gemoed des dichters en zijn weer spiegeling vinden in de rijke pracht van zijn taal. Vondel was, zooals een der redenaars het typeerde, eigenlijk tevens de groote journalist van zijn dagen. Hij was, zouden wij zeggen, de „stadsverslaggever" bij uitnemendheid. Er kon geen bouwwerk worden voltooid, geen kerk worden ingewijd, geen schouwburg wor den geopend, of Vondel was „erbij" en schreef zijn gloedvolle verzen. Wie de stad en menschen uit Vondel's tijd wil leeren kennen, hij sla de werken van on zen „puickpoeet" op. Het is misschien wel aardig een opsomming te geven van de ge bouwen, welke Vondel heeft bezongen. In tijdsorde zijn dat: de Remonstrantsche Gere formeerde Kerk op de Keizersgracht bij de Prinsenstraat, waarbij Vondel uiting gaf aan zijn vreugde, dat de Remonstranten meer vrijheid van geweten gekregen hadden, het Athenaeum, de Schouwburg, dc Beurs, de Nieuwe Kerk naar aanleiding van den brand in 1645 de Blokhuizen van Am sterdam gesticht na den aanslag van Wil lem II op de stad het Prinsenhof Admi raliteitsgebouw)'sLandszeemagazijn (opKat tenburg) en het Stadhuis (thans Koninklijk Paleis) Zoo doet Vondel het beeld, dat de stad in zijn dagen toonde, met al de kleur en de kracht van zijn sterke taal voor ons op bloeien. Er was dus wel reden voor de Amsterdam mers om hun grooten mede-burger van weleer, met wien door de traditioneel e op voeringen van den „Gijsbrecht van Aemstel" gelukkig nog niet alle banden verbroken waren, de hulde te bewijzen, die hem toekomt, 'n hul de. die op de eigen stad terugsloeg. Er is nog een bewijs aan te voeren voor de magische kracht van het getal. De belangrijk ste Amsterdamsche kunstinstelling, het Con certgebouw, kan daar nu van meespreken. Had men in deze crisisjaren met de grootste moei lijkheden te kampen, om het hoofd boven wa ter te houden, nauwelijks naderde het halve eeuwfeest, of de belangstelling en hulp nam sprongsgewijs toe. Het was of men wakker werd, of men een gewetensplicht had te ver vullen en zoo is het Concertgebouw dank zij die cijfers vijf en nul een jaar zonder zorgen ingegaan. Een krachtige toeneming van leden en volle zalen het heele seizoen door. Men heeft de viering van het jubileum niet tot een enkele manifestatie beperkt, maar het ge- heele jaar voor bijzondere concerten en het optreden van de meest prominente solisten gezorgd en daarmede aan het muziekleven van de stad wel een zeer aparte glans ver leend. Doch niet alleen Amsterdam profiteert van dit prachtige feestprogramma, ook de wijde omgeving en de vele steden, die het or kest zal bezoeken. Het Concertgebouw is voor alles een nationale instelling en het stemt tot verheugenis, dat het haar althans dit jaar voor den wind gaat. Het is dan ook te ho pen. dat het niet bij deze gelegenheidsbelang stelling zal blijven, maar dat men ook, Indien er niets bijzonders aan de hand is, het orkest zal blijven helpen. Het heeft er alleszins recht op. want het vertegenwoordigt een waarde, welke vooral in dezen tijd van depressie en afbraak, moet worden behouden voor het na geslacht als een element van levensverrijking dat gesteld dient te worden tegenover al die invloeden, welke het leven omlaag willen ha len en vernietigen. Tenslotte is er een derde jubileum in het ver schiet. Het zal in Mei namelijk honderd jaar geleden zijn, dat ..Artis" onze dierentuin, tot stand kwam. En het zijn wel zeer zorgelijke omstandigheden, waarin men de viering van dit feit tegemoet gaat. Ook deze instelling, welke veel meer beteekent dan een kijkspel, heeft al vele jaren te worstelen met velerlei moeilijkheden. De financieele uitkomsten der exploitatie zijn reeds lang ongunstig, maar in October van het vorig jaar kon worden be richt, dat er tenminste in de ononderbroken daling der inkomsten sedert 1931'32 niet al leen een stilstand was gekomen, maar dat zij zelfs in een lichte stijging der inkomsten over ging. Maar thans, eenige maanden later, hangt het genootschap executie boven het hoofd, om dat de obligatiehouders hun geld opeischen. En nu blijkt pas goed, hoe groot de beteeke nis ook van dit instituut is. Van alle kanten hebben de regeering verzoeken bereikt, om al les ln het werk te stellen „Artis" te behouden, waarbij vooral tot uiting wordt gebracht het vele, dat de wetenschap aan „Artis" dat een der mooiste en best-geoutilleerde dierentuinen van Europa is, te danken heeft. Men mag terecht hopen, dat het naderende jubileum ook hier een magische invloed zal .uitoefenen, zoodat alle hulpbronnen zullen kunnen worden gemobiliseerd, om een on dergang van dit nationale cultuur-monument te voorkomen. A. D. L. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez. Med.) Ma» tusschen twee vrachtauto's bekneld. Op de Schiekade nabij het Slagveld te Rot terdam is Dinsdag de 33-jarige hofmeester W. F. Magito. uit de Besenerstraat aldaar, toen hij in de file moest stoppen, bekneld geraakt tusschen twee vrachtauto's. De man zakte in een en is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij in den loop van den dag is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5