De Dickens Markt officieel geopend. WEK DE GAL IN UW LEVER OP MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 HA'ARK EM'S DAGBI1AD 7 openingsrede van den burgemeester. „Werk dat hier gediend wordt van buitengewoon sociaal belang." De Dickens Markt is gisteravond ge opend door mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk—van Royen die een lint losknoopte Een uitgelezen gezelschap had zich in de bovenzaal van firma Gerzon vereenigd om allereerst te luisteren naar de woorden van mevrouw Dyserinckvan Gilse van der Pais die allen hartelijk welkom heette en met een enkel woord nog eens de beteekenis en het doel van dezen bazar uiteen zette. Ook Dickens had een warm hart voor de eenzamen die zichzelf niet konden handhaven. Hij toch is de schrijver geweest' die hun leed zoo treffend wist uit te beelden. De Ned. Centrale voor Practische Werkver ruiming en Hulpverleening die zich ook het leed van de alleenstaanden aantrekt, heeft vijf tehuizen in Groesbeek. Voornamelijk om het kinderhuis te kunnen laten verbouwen worden deze Dickens Markten over het geheele land georganiseerd. Er is thans nog een be drag van f 2500 a f 3000 noodig voordat de triumfvlag geplant kan worden. Mevrouw A. J. BeundersVroesom de Haan, die met mevrouw Dyserinck de leiding van den bazar heeft, bedankte in het bijzonder de firma Gerzon en de heeren van Beem voor de wel willende wijze waarop de bovenzaal beschik baar was gesteld. Aan de heeren van Beem werd een souvenir overhandigd. Ook de andere medewerkers en medewerksters werden door mevrouw Beunders op hartelijke wijze be dankt. De heer G. van Roekei, voorzitter van de Ned. Centrale voor practisehes werkverrui ming en hulpverleening sprak zijn waardeering uit voor de groote sympathie en medewerking die overal bij het organiseeren van de Dickens Markt tot uiting komt. Spr. bracht gaarne een compliment aan dames die deze artistieke bazar tot stand brachten en bedankte vervol gens in het bijzonder de dames Dyserinck en Beunders. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk hield hierna een geestige openingsrede. De burge meester begon met op te merken dat hij deze opening met eenigen schroom verrichtte. Na al de woorden die reeds gesproken zijn lijkt mijn openingsrede mij overbodig, aldus spre ker. Men zou een vergelijking kunnen maken met bepaalde soorten gebak die als garneering zilveren pilletjes hebben. In zekeren zin be schouw ik mijn functie hedenavond als zoo'n zilveren pilletje. Het is mij echter zeer aangenaam om dezen bazar te openen, daar ik den indruk heb dat het werk dat gij hier dient van buitengewoon sociaal belang is. Het devies: „Ik zal hand haven" is zeker op Uw vereeniging van toepassing. Hierna ontknoopte mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk een tweekleurig lint, waar mede zij den bazar officieel opende. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de markt, terwijl later op den avond de jeugdige danseres Liesje Hoomans een tweetal dansen uitvoerde die terecht veel succes hadden. Prof. Daventrini zorgde tenslotte met zijn bekende goocheltoeren voor een waardig slot van -dezen openingsavond die het allerbeste doet hopen voor de komende dagen. „*S ZOMERZOTHEID". Ter aanvulling van de oritieik van ,,'n. Zo merzotheid" in ons nummer van Woensdag, deelt het bestuur der Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" ons mede, dat genoemde Tooneelvereeniging Maandagavond in gebouw St. Bavo (Smedestraat) reeds voor de werk- loozen „'n Zomerzotheid" had gespeeld als generale repetitie: Dinsdagavond werd het zelfde stuk in den Stadsschouwburg opgevoerd voor leden en introducé (e)s. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.03 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter- Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lan ge Wijngaardstraat 14. De cursus vanwege de Joodsche Vrouwen- vereeniging .Bikdei Koudesch", welke geleid wordt door Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn. wordt gehouden op Dinsdag 22 Februari e.k. te 8.15 uur in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. WINTERFLORA TREKT 10.000 -BEZOEKERS. Gisteren is de 10.000ste bezoekster de con trole van Winterflora gepasseerd. Het was mevrouw Groende Kat uit Haarlem, die een mand prachtige Dr. Stresemann-hyacin- ten ontving. Zij werd verder door een der bestuursleden rondgeleid. GROENTEMARKT HAARLEM. 16 Febr. 1938. Witlof 815 cent per kg. Tomaten 40—50 cent per kg. Andijvie 7590 cent per kist. Sla f 2.25—f 2.50 per kist. Boerenkool 35—45 cent per kist. Groene kool 40—50 cent per kist. Gele kool 45—60 cent per kist. Bloemkool 30—35 cent per stuk. Roode kool 8—12 cent per stuk. Knolselderie 47 cent per stuk. Peterselie 3—8 cent per bos. Selderie 3—8 cent per bos. Prei 5—10 cent per bos. Raapstelen 3—5 cent per bos. Radijs 47 cent per bos. Winterwortelen f 0.90f 1.10 per zak. Koolraap 85—95 cent per zak. Spruiten f 1.50f 2.25 per zak. IJien f 3.25—f 3.75 per zak. Propaganda-avond ,,Pro Rege". De Nationale Vereeniging „Pro Rege". Bur ger--afdeeling Haarlem, hield Woensdag avond in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104 een própaganda-bijeenkomst, die gepresideerd werd door den heer J. H. Zel- denrijk. Deze opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna hij een woord van welkom sprak. Hij hoopte, dat de aan wezigen in hun eigen kring propaganda voor „Pro Rege" („voor den Koning") zouden maken. De belangstelling voor onze weer macht moet levendig blijven, vooral nu de partijen steeds scherper tegenover elkaar staan. Als het gevaar dreigt, moet onze weer macht paraat zijn. Het woord werd daarop verleend aan den reserve-kapitein B. Geleijnse. voorzitter der vereeniging, die een rede hield over het onderwerp: „Staat op uw wacht, de Koning komt!" Spreker zette uiteen, welk werk door deze vereeniging gedaan wordt. De leden van „Pro Rege" willen Christenen zijn en de leer van Jezus Christus bevorde ren. Men moet Hem eerbied en trouw be lijden, door ons leven in Zijn dienst te stellen. Hij wekte op, het Oranjehuis lief te hebben en een hechten muur om dat Huis te vormen. Behalve belijden en getuigen moeten de Christenen ook het kruis weten te dragen. Het geestelijk welzijn van de militairen wordt door „Pro Rege" behartigd. De Nederlandsche (Militaire Bond heeft zestig jaar geleden hier en daar militaire te huizen opgericht, omdat men begreep, dat Christelijke jongelieden, die Sn militairen dienst moeten komen, behoefte hebben, af en toe eens rustig in een gezellig vertrek te zijn, om tot zich zelf te komen en hulp te zoeken bij God. Door deze militaire tehuizen is veel zegen verspreid; daarom is het noodig dat het werk v-an deze tehuizen gesteund wordt. Men probeert de jonge mi litairen van de straat en buiten de kroeg te houden, want de gevaren voor hen zijn daar groot. De huisvader en de huismoeder zor gen er dan ook voor, dat alles in deze tehui zen in orde is, niet alleen voor liet lichame lijk, maar ook voor het geestelijk welzijn van de militairen, die hier verpozing zoeken. De weermacht moet het stempel van onze Chris- ten-natie toonen. Gelukkig is in de laatste twintig jaar veel ten goede veranderd; vroe ger zou het bijvoorbeeld onmogelijk geweest zijn, dat in de kazernes ook gelegenheid be staat om een Psalm te zingen of een hoofd stuk uit den Bijbel te lezen. Oudere militai ren, die dit hooren, hebben moeite om het te gelooven. Maar gelukkig is het zoo. ,Pro Rege" probeert dan ook, in elke garnizoens plaats de Christelijke jonge militairen samen te brengen in een Christelijke omgeving. .Pro Rege" wil de organisatie zijn van alle Christenen, onverschillig van welken rang ze zijn. Daarom hoopt spreker, dat de jonge Christelijke militairen bereid zijn, propagan da voor deze vereeniging te maken; dat kun nen ze eiken dag doen, o.a. door het zicht baar dragen van den zakalmanak van „Pro Rege". Tal van jongens zijn naar deze ver eeniging getrokken, die daar krachtens hun opvoeding in de ouderlijke woning thuis be- hooren, maar die door verschillende oorza ken bij hun komst in de kazerne nalaten te doen, wat ze thuis wèl deden/ Spreker acht het daarom noodig, dat ook zooveel mogelijk burger-afdeelingen van .Pro Rege" opge richt -worden, opdat de jongelui, wanneer ze geroepen worden in den militairen dienst te komen, als vanzelf naar de militaire afdee ling overgaan. Dan zullen ze aan de verlei dingen van buiten niet blootgesteld worden. In de kazerne moeten ze voortdurend -ac tief zijn voor de komst van Christus. „Pro Rege" wil in het vuur gaan voor Koning Jezus, maar ook „Pro Regina", voor onze Ko ningin. Zoolang er een weermacht noodig is. wil „Pro Rege" alle Christen-militairen onder haar hoede hebben. De voorzitter bracht aan den spreker een woord vair dank. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar aanwezigen ge bruik gemaakt. Zij werden door den spreker beantwoord. Ds. C. Veen hof, Geref. predikant te Haarlem, sprak een slotwoord. Wie de schoon heid van ons Nederlandsche volk ziet, zei hij, zal alles in het werk stellen om die schoon heid ook door anderen te doen zien. Spreker schetste den Calvinistischen invloed op de Nederlandsche natie en sprak tenslotte een warm propagandistisch woord voor de Ver eeniging „Pro Rege". Ds. Veenhof sloot de bijeenkomst met dankgebed. De avond werd op zeer verdienstelijke wijze opgeluisterd door een muziekgezelschap, be staande uit mej. Annie Eyking, piano, en de heeren H. Becker Jr., viool, en N. van der Leek, cello. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". De heer J. Luberti uit Wassenaar zal Maan dagavond a.s. voor het departement Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen' in de turnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een lezing houden over het onderwerp „Kleine roofdieren in eigen hof". EXAMENS. Gemeentelijke Universiteit Amsterdam. Geslaagd voor arts-examen eerste gedeelte mejuffrouw N. Verdam (Amsterdam! en de heeren W. A. H. Hoogenboom (Rotterdam) en F. H. van Gulik (Hilversum). Geslaagd voor het doet. ex. plantkunde de heer G. Gorter en voor het cand. ex. in de wis- en natuurkunde mej. L. Bartels en de heeren J. Weenen, A. Pais en H. J. Compen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 18 FEBR. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.05 Radio P.T.T. 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keu len 2.20 Radio P.T.T. 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6.20 Ned. Brussel 6.35 Fransch Brussel 7.20 Ned. Brussel 7.35 Boedapest 10.05 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9,20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 5.20 Droitwich 10.55 London Regio nal 11.30 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoon platen concert: Hollandsche Avond. 1. Wij brengen U, Two Cavellis; 2. Juffrouw Sanders, Louis Nohtet; 3. Breng eens een zon netje, Kees Pruis; 4. Vacantie Kinderfeest, Kinderk. Belcanto; 5. Maar jou heb ik niet, Louis Davids 6. Als ik groot ben, Albert de Booy: 7. Ik zoek een meisje. Louis Noiret; S. Populaire melodiën, Cor Stem; 9. Regendrop pen, Bob Scholte; 10. De Wilgen, Kinderk. Bel canto; 11. Slaap zacht. Louis Davids; 12. Kin derpotpourri. Albert de Booy: 13. Het huisje bij den toren. Kees Pruis: 14. Walspotpourri. Holvoets' draaiorgel; 15. Juffr. heb ik U niet eens eerder gezien. Bob Scholte. 8.0012.00 Diversen. Prins Bernliard eere-voorzitter van Kon. Aardr. Genootschap. Naar wij vernemen heeft Z.KH. Prins Bernhard het eere-voorzitterschap aanvaard van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap te Amsterdam. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 14 Februari is aan dr. A. A. Hijmans van den Bergh op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, met dank betuiging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. VIJF-EN-DERTIG JAAR GETROUWD. Vrijdag 18 Februari hoopt het echtpaar H. AngenentJoh. Marg. van Harskamp, Saen- redamstraat 51, den dag te herdenken, dat het 35 jaar geleden in het huwelijk trad. „GELOOF EN WETENSCHAP." Op de 13e bijeenkomst der Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Donderdag 24 Fe bruari a.s. in den Stadsschouwburg zal het tooneelgezelschap Saalborn-Parser uit Am sterdam opvoeren „De arme Millionnair", spel van illusie, bedelaars en rijkaards in 3 be drijven (4 tafereelen) door Wilhelm Lichten berg. (De voor 24 dezer aangekondigde opvoering van „Genesius" van H. Ghéon kon geen voortgang hebben, daar de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, die deze opvoering zou verzorgen, ter elfder ure besloot het stuk niet te geven.) en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. El leen dag moet Uw lever een liter gal in de Inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes. verkrijgbaar bfc' apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) Uitspraken van de Rechtbank. Diefstal bij het Leger des Heils. Uit het kantoor van het Leger des Heils was f 138 ontvreemd waarvoor een man die daar in het huis verbleef, doch na de vermissing van het geld plotseling was verdwenen, zich voor de Rechtbank moest verantwoorden. Bovendien had deze verdachte zich nog schuldig gemaakt aan oplichting daar hij van een der officieren onder valsche voorwend selen f 5 had weten los te krijgen. De eisch luidde 1 jaar. Mr. P. Tideman achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van l jaar. Kinderen op het trottoir aangereden. Tegen een leerling-chauffeuse en een in structeur was een geldboete van f 50 of 20 dagen geeischt daar de dame op den Hee- renweg nabij de Van Merienlaan op het trot toir op een groep schoolkinderen was inge reden waardoor twee kinderen werden ge wond. De instructeur werd vrijgesproken en de leerling chauffeuse veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, waarin zij geen auto mag besturen, ook niet onder toezicht en tot een boete van f 50 of 25 dagen. Niet aangegeven voor dienstplicht. Tegen een 18-jarigen jongeman die onder di-ang van zijn ouders zich niet had aange geven voor den dienstplicht had de officier een geldboete van f 100 geëïscht. Mr. Tideman bepleitte op juridische ;ronden ontslag van rechtsvervolging. De Rechtbank verwierp het verweer van den verdediger en veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 40 of 20 dagen. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. De afdeeling Haarlem van deze vereeniging organiseert Zaterdag 19 en Zondag 20 Febr. een weekend in de Jeugdherberg .Konings bosch" te Bakkum. De heer Van Elven te Bakkum zal een causerie houden over de duinen aldaar, verder zullen er eenige films vertoond worden. De nieuwe, overvette Rinso, het grote succes in de wasmachine, reinigt het vuilste goed als bij toverslag. Rinso maakt het goed heidei wit en werkt bovendien veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders. Ook voor het wassen in de tobbe is Rinso het aange wezen wasmiddel. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en heeft een ongewoon hoog vetgehalte, waardoor het zo volmaakt reinigende Rinso sop meerdere malen achtereen kan worden gebruikt. Zodoende wast U met één pakje voor slechts 121/: ct. in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helder wit. Rinso wasdag is de ideale wasdag. „OVERVETTE" rinso speciaal voor de wasmachine R76-0 JQ9 (Adv. Ingez Med.) Hef peil van Enschede's Cemeenteraadsdiscussies steeg toen de Raadzaal een waardiger interieur kreeg lezing van Ir. G. Friedhoff. „Toen ik indertijd in de Gemeen te- raadszaal van het nieuwe stadhuis, dat ik te Enschede bouwde, een kost bare waardige betimmering liet aan brengen werden hiertegen bezwaren gemaakt. Men zeide, 'dat dit overbodig was. Ik was niet van die meening en zette mjjn wil door. Ik vind dat men in een Raadszaal aanwezig is als representant van de gemeenschap. De omgeving van de Raadszaal moet daarmee in overeenstemming zijn. En ik werd in het gelijk gesteld. Want het is bewezen dat het peil van de Gemeenteraadsdiscussies in Enschede, sedert de Raad uit de onverzorgde Raadszaal van het oude stadhuis in de waardige omgeving van de nieuwe zaal is overgegaan, aanmerkelijk is gestegen". Deze opmerking, die een frappant bewijs temeer vormt door den in vloed, welke de architectuur op het niveau van de samenleving uitoefent, werd gister avond door den hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem G. Friedhoff in een lezing voor leden en genoodigden van den Contact kring Amsterdam-Haarlem van den Bond van Technische middelbare en hoogere ambtena ren in Overheidsdienst (B.T.A.) in het hotel Lion d'Or, gemaakt. Ir. Friehoff besprak voor de pauze de tech nische details van het indertijd door hem te Enschede gebouwde nieuwe Raadhuis. Aan de hand van geprojecteerde plattegronden legde spreker zijn auditorium uit hoe op den bega- nen grond de kantoorruimten zijn ingericht (Secretarie en Ontvanger), op de eerste étage het representatieve deel is ondergebracht (trouwkamers, verga derzaal, gemeenteraads zaal enz.) en tenslotte op de derde verdieping de commissiekamers enz. een plaats vonden. Het ventilatie systeem, dat de luchtbron in den toren heeft, werd uitvoerig besproken. Eveneens de wijze waarop in de trouw kamers en de leeszaal het probleem van ineen smei ting door een z.g.n. Demondeur was opge lost. Na de pauze kwam spreker meer aan den aesthetischen kant van zijn onderwerp toe. In woord en beeld toonde ir. Friedhoff ons het imposante interieur van de burger zaal en de wij zé, waarop hier de lichttoevoer tot oplossing is gebracht. Folkloristische tafereelen zijn aangebracht op glas en lood, waarin de loodlijn en de glas differentie en niet de kleur de teekening aan geven. We zagen de trap van de galerij af, die, wanneer de hal als receptiezaal wordt ge bruikt, tevens als podium kan dienen. De artistieke wandcompositie in de kamer die als receptiezaal dient, met de Steden- maagd en motieven van de Fauna en de Flora werd getoond. Voorts verschenen de eenvor mige wethouders kamers, waarin alleen een andere klem-stelling tot oriënteering dient op het witte doek, het brandvrije archief en het inderdaad zeer waardige en fraaie interieur van de Gemeenteraadszaal, dat zoo heilzaam heeft gewerkt op het niveau der Raadsdiscus- sies. Den heer Friehoff, die zijn voordracht op bedaarde ernstige en geconcentreerde wijze hield de spreektrant, die zich bij uitstek voor een onderwerp en een geïnteresseerd pu bliek als in casu leent werd namens de B. T. A. dank gezegd voor zijn interessante voor dracht, die zoowel technisch als in het alge meen nieuwe aspecten opende. De belangstel ling voor deze voordracht was zoowel kwan titatief als kwalitatief zeer groot. „HET CREMERNIEUWS". „Het „Cremernieuws",, officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", al hier, kondigt voor Dinsdag 22 Februari een voorstelling in den Stadsschouwburg aan. Op gevoerd zal dan worden door den werkenden kring van „Cremer" ,Liei'descapriolen", een vroolijke minnestrijd in 3 étappen door Henk Bakker. Na afloop is er bal in het Kegelgebouw, Tempeliersstraat, met medewerking van het dansorkest The Margians Club, onder direc tie van Wim Gart. JOE PETERSEN IN HET REMBRANDT THEATER. De bekende jongenssopraan. Joe Petersen, zal, naar wij vernemen, van Vrijdag a.s. af gedurende de geheele „bioscoopweek", in iedere voorstelling in het Rembrandt Theater optreden. Gisteravond heeft Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk de openingsrede uit gesproken op de Dickens Markt. Vervolgens heeft hij met mevrouw De Vos van Steenwijk en mevrouw baronesse RöeliDe Vos van Steenwijk een rondgang langs het marktplein gemaakt. Hierboven ziet men den burgemeester en zijn vrouw tijdens een rustpauze aan de bar met een kop kandeel. De dame links is mevrouw Dyserinck—Van Gilse van der Pais, een der leidsters van den bazar. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 9—12 uur. Avondspreekuren: Dinsdag cn Donderdag 7—9 uur. Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur. Avondspreekuren Maandag, Woensdag, Vrijdag van 79 uur. (Adv. Ingez. Med.) Toeval! „Je kunt gaan slapen", zeide de millionnair Pallon tot z'n ouden kamerdienaar, „ik ga over een uur naar de club, ik heb je vandaag niet meer noodig". De zilveren pendule in het studeervertrek sloeg elf. Donker en geweldig stonden de boe kenkasten tegen de muren. De safe stond als een cycloop in een der hoeken. Plotseling een matte schijn in de open deur. De man, die de lantaarn hoog hield, richtte z'n revolver op den eenzamen man aan de schrijftafel. „Handen op, mister Pallon". zei hij met zachte stem, „als uw leven u lief is". Wie kan zulk een vriendelijke uitnoodiging weerstaan? „Thank you", zei de gevaarlijke man met het masker, „nu vlug de cijfers en de sleutels voor uw brandkast mister Pallon, ik zal u niet te lang ophouden Hij kreeg geen antwoord. „Moet ik duidelijker worden?" snauwde de man met het masker. Op dit oogenblik ging de telefoon over. „Verdvloekte het masker, „ga naar de telefoon, Pallon en meld u, maar geen woord dat mij niet bevalt, anders knalt het. Zeg dat u de eerste drie uur niet gestoord wenscht te worden. Begrepen?" De ander knikte. Wat moest hij anders doen? „Hier Pallon", klonk z'n stem in het toe stel, „ik wensch de eerste drie uur niet ge stoord te worden!" „Zoo", zei het masker, „nu de sleutels". „Ik heb ze niet", zei de ander, „ik ben mister Pallon niet". „Buitengewoon", lachte het masker, „mis schien is u de dienaar, of 'n oom, of zelf in specteur van politie, hè? Geen grapjes Pallon, de tijd dringt „Maar als ik toch zeg. De revolver ging omhoog. „Man, als je niet opschiet, ben je zuur". Vóórdat de ander zijn mond kon open doen, klonken twee, drie stemmen uit deur en raam: „Handen op!" Het masker vloekte, liet z'n revolver vallen en stak z'n armen omhoog. „Wat, twee tegelijk?" zei Pallon verbaasd, toen hij met een agent de kamer inging. „Hoe wist u eigenlijk, dat er inbrekers in uw huis waren?" vroeg de agent. „Heel eenvoudig", antwoordde de million nair, „ik belde van de club uit om nog niets te vragen, één van die idioten hier meldde zich toen met m'n eigen naam". „Mooi", zei de agent. „U zou niet „mooi" zeggen", zei de eerste in breker aan de schrijftafel, „als u wist dat mijn eigen naam mij m'n leven had kunnen kosten maar m'n collega wilde me'niet gelooven". ,,T J HEINZ. A. TIBEN. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11