Haarlems Dagblad Oostenrijk. Waardelooze tientjes. Utrechtenaar in Duitschland gearresteerd. r 55e Jaargaug No. 16766 Uitgave Louren9 Coatcr, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Direclic: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREB00M Donderdag 17 Februari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25- franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek Het kleine Oostenrijk, dat uit den wereld oorlog is overgebleven en sindsdien zoowel in politieken als in economische zin een reeks wilde stormen heeft doorleefd, heeft tenslot te het hoofd moeten buigen voor Hitier. Dat feit, ofschoon sinds de verschijning van „Mern Kampf" bekend was dat het een der voor naamste doeleinden van de politiek van den Duitschen dictator was de aaneensluitini (Anschlusz) der Duitseh-sprekende landen tot stand te brengen, is onverwacht gekomen. Italië schijnt om de een of andere reden zijn begrijpelijke bezwaren tegen den Anschlusz te hebben laten varen. In elk geval is de Bonds kanselier van Oostenrijk, dr. Schuschnigg, op verzoek van Hitier plotseling naar Berchtes- gaden vertrokken en heeft hij zich daar een reconstructie van zijn kabinet laten dicteeren, die onmiskenbaar de bevestiging van den Duitschen invloed op de Oostenrijksche staatszaken weergeeft. Er is een „accoord' gesloten, dat nog niet gepubliceerd is maar waarvan verwacht wordt dat het nog heel wat meer zal blijken in te houden. Een voorproefje daarvan is reeds gegeven door de groote politieke amnestie, die zich zelfs uitstrekt tot de hoofddaders van den Putsch van 1934, waarbij de bondskanselier Dollfuss het leven verloor. Ook een man als dr. Rintelen behoort tot de begenadigden. En nu wordt verder nog veel verwacht: een ham delsaccoord, aansluitend bij het Duitsche Vierjarenplan, een tolunie wellicht, de toela ting der nationaal-socialisten tot het Oosten rijksche Vaderlandsche Front, in elk geval een nauwere militaire samenwerking, een pers-overeenkomst enzoovoorts. Waarbij van zelf de gedachte opkomt aan de positie der Joden in Oostenrijk die tot dusver, in verge lijking met die in Duitschland, nog goed is geweest. Te verwachten is dat daar ook wel spoedig verandering in zal komen. In elk ge val blijkt wel dat het met de Oostenrijksche onafhankelijkheid, zoo dan al niet in naam dan toch in realiteit afgeloopen is. Het zal zich voortaan hebben te richten naar de wenschen van den ex-Oostenrijker Hitier het geen zijn nieuwe minister van Binnenland- sche Zaken en Openbare Veiligheid, dr. Seyss- ïnquart die vanmorgen alvast naar Berlijn is vertrokken kort geleden nog als het ideaal voor Oostenrijk aangaf. Natuurlijkerwijze heeft deze gebeurtenis hevige opschudding in de pers van het ver scheurde en verdeelde Europa verwekt en een stroom van commentaren is losgebroken, ge koppeld aan een reeks min of meer gewaagde voorspellingen. In Frankrijk geven vele bla den de schuld voor het gebeurde aan den Quai d'Orsay, die naar hun meening in di plomatiek beleid tot handhaving van Oostenrijk's onaantastbare onafhankelijkheid jammerlijk tekort is geschoten. In Enge land heeft men in het Lagerhuis vragen ge steld aan minister Eden, die deze wel zeer vaag en ontwijkend heeft beantwoord, zeg gende dat „Engeland den vi-ede in Midden- Europa wenscht" en telkens herhalende dat hij den volledigen inhoud van het getroffen accoord nog niet kent. Het spreekt vanzelf dat men zich ongerust maakt in Tsjecho- Slowakije en dat de Zwitsersche bladen zich pessimistisch uitlaten. De opmarsch der Duitsche diplomatie komt wat al te zeer overeen met het Hitler-program dat Mein Kampf heet en men gaat zich weer de Duit sche beschouwingen over Germaansche een heid en Duitseh-sprekende landen herinnei'en. Of de vi*ede in Europa door dezen loop van gebeurtenissen opnieuw en direct bedreigd wordt is een zeer belangrijke andere vraag. Die te beantwoorden schijnt wel uiterst moei lijk. Men kan zeer zwartgallig oordeelen over de gevolgen, op den duur, van de invloeds- en machtsvergrooting van een dictatoriaal- geregeerd land. Men kan, op korten tennijn de zaak beschouwend hetgeen velen uit sluitend doen opmerken dat de huidige gebeurtenissen, gezien het feit dat Italië ze aanvaardt en aannemend dat Engeland en Frankrijk er zich verder bij zullen neerleggen, OostenrijK als „oorlogshaard" in Centraal- Europa ixitschakelen. Maar politieke zaken worden door zixlke on- wachte wendiixgen beïnvloed, vooral in dezen tijd, dat voorspellingen geen waax'de hebben. Niemand kan- voorzien wat xxit den brouw ketel tenslotte te voorschijn zal komen. De rede, de Logica en de Wiskunde zijn als hulp- xniddelen bij de beoordeeling der internatio nale politiek wij wel onbruikbaar gewox-den. De volgende dagen zixllen vex'dere ophelderin gen omtrent de nieuwe situatie in Oostenrijk bx'engen. Tenslotte herinner ik eraan dat het sinds de sluiting der vredesverdragen van 1919 eeni kleine mogendheid is geworden. Oostenrijk, in oppervlakte ruim tweemaal zoo groot als Nederland, telt slechts zeven millioen inwo ners, dus ongeveer een millioen minder dan ons land en heeft geen koloniaal bezit. Van de bevolking woont 28 pCt. in de hoofdstad Weenen, 60 pCt. in stedexr, dus slechts 40 pCt. op het land. Negentig procent van de Oosten- rijkers zijn Roomsch-Katholiek, 2.8 pCt. zijn Joden. Het percentage Joden is dus hooger dan in Duitschland, dat bij het optreden van Hitler's bewind slechts ongeveer 1 pCt. Joden telde. Dat ééne percent vertegenwoordigde evenwel in het groote Duitsche rijk een aan tal van ongeveer 600.000: de 2.8 pCt. in Oosten rijk maken eexi aantal van ongeveer 200.000 uit De Oostenx'ijksche Joden wonen in overgroolf meerderheid in Weenen R. P. (Te Utrecht is dezer dagen een pak f 10bankbiljetten, die door een bijkantoor der Nederlandsche Bank met ponsgaten waardeloos gemaakt waren, tijdens het ver voer naar Amsterdam gestolen. Gewaarschuwd wordt tegen aan nemen van deze biljetten.) Ach, we leven wel in dagen, Die speciale aandacht vragen, Dat men niet in zorgen x-aakt; Nu is 't zaak weer, goed te letten Op gestolen bankbiljetten, Die zijn waardeloos gemaakt. Die biljetten hebben gaten, Die 't niet twijfelachtig maken, Dat zij hebben afgedaan; Houd dus in verhoogde mate Nu de tientjes in de gaten, Of u krijgt een strop eraan. En vergeet daarbij niet, praatjes, Vullen nooit en nimmer gaatjes, Ook niet in een bankbiljet; Houd het oog op uw belangen, Laat u voor zoo'n gat niet vangen, In dit financiëele net. Vieze kimt u grif aanvaarden. Ook gekreukte hebben waarde. Half gescheurde deren niet: Maar één soort moet u vexmijden, U zult leelijk schade lijden, Als u er geen gat in ziet. If^ll et de Groentjes in Haarlem s Dag blad gaat het niet het eene jaar stijgend, het andere dalend, maar steeds in stij gende lijn, van den dag af, dat deze rubriek ingesteld werd. Oude man te water geraakt. Bij het voederen van vogels. In ons vorig nummer konden we nog mede- deelen, dat Woensdagmiddag ongeveer half één een oude man in het water van het Spaarne geraakt was. Het was de 89-jarige heer J. van der Reep, wonende in het St. Jacobs Godshuis aan de Hagestraat, die bijna blind was en die dan ook met een witten wandelstok liep. Hij was bezig met het voederen van vogels tegenover de Bax-nesteeg, toen hij een misstap deed en in het water viel. Dit werd opgemerkt dooi den heer J. Nagel, wonende aan de Wetering schans 35 te Amstex-dam, die zich niet be dacht en onmiddellijk gekleed te water sprong. Het mocht hem gelukken, den dren keling te grijpen en naar den wal te brengen. Door onbekend gebleven voorbijgangers wer den beiden op het droge getx-okken. De oude man was bewusteloos. Door leden van den On- gevallendienst werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij nog denzelfden middag aan de gevolgen is overleden. De dappere redder kon, na zich van droge kleeren te hebben voorzien, zijn weg ver volgen. AL CAPONE IS GEESTESZIEK WASHINGTON, 17 Februari (A.NP.) Het departement van justitie heeft thans bevestigd dat de dx*anksmokkelaar Al Capone in de ge vangenis van Alcatraz lijdt aan een geschokten geestestoestand, maar dat dit in geen enkel opzicht het gevolg is van zijn opsluiting. Chineesclie leiders zijn optimistisch Japansche opmarsch langs den spoorweg TientsinPoekau vastgeloopen? HANKAU, 17 Febx-uari iReuter/A.NP.) De Chineesche militaire autoriteit-en zijn vol ver trouwen dat de toestand zich voor hen ten goede keert. Na een spannende week, waarin de Japansche troepen gelijktijdig zijn opge rukt, langs de spoorlijnen Tientsin—Poekau en PeipingHankau, zijn de Chineezen er thans hi geslaagd hun stellingen te consoli- deex-en. Chineesche keurtroepen verdedigen de stellingen nabij de Gele Rivier en indien de Japanners trachten de rivier over te steken, zou him dit duur te staan komen, aldus de Chineesche leiders. Sterke Chineesche deta chementen zijn gelegen nabij Kaifeng, de hoofdstad van de provincie Honan, in afwach ting van een mogelijke poging der Japanners om de rivier over te steken en de stad aan te vallen. De Japansche opmarsch langs de spoorlijn TientsinPoekau zou reeds op moei lijkheden stuiten. Japansch offensief in Sjansi HANKAU, 17 Februari (Reuter/AJ^.P.) De Japansche troepen zijn overgegaan tot een offensief in het zuiden van Sjansi tusschen den Sjansi-spoox-weg en de Gele Rivier. Wat Japan liet „Chineesche incident'' kost. TOKIO, 17 Febr. De minister van finan ciën, Kaya, heeft zich naar het paleis begeven, om den keizer het wetsoxitwerp met de bui tengewone militaire begrooting, in verband met „het incident in China" voor te leggen, nadat desbetreffende bespx-ekingen zijn ge voerd tusschen de departementen van oorlog, marine en financiën. Deze buitengewone mili taire begrooting, welke begin volgende week in den Landdag behandeld zal worden, is in totaal groot 4850 millioen yen (de yen is op het oogenblik pl.m. 53-54 ct.) t.w. 3250 millioen voor het ministerie van oorlog, 1050 millioen voor het ministerie van marine, en een resex*ve van 550 millioen. Het ontwex-p voorziet in de geraamde mili taire uitgaven gedurende 12 maanden van 1 April a.s. tot en met 31 Maax-t van het volgende jaar. Dit buitengewone militaire budget zal ge dekt worden door de uitgifte van obligaties ten bedrage van 4400 millioen yen, door de opbrengst der verhoogde belasting welke in verband met „het incident in China" geheven wordt, ten bedragen van 300 millioen yen, door de verhoogde opbrengst uit de gestegen ta- baksprijzen van het regeeringsmonopolie ten bedrage van 10 millioen yen en door de toe wijdingen uit de spoox*wegen en andere spe ciale ï-ekeningen, ten bedrage van 90.30 mil lioen yen. De totale uitgave van Japan wegens ..het incident in China" zal op 31 Maart van het volgende jaar 7400 millioen yen bedragen, waarvan sinds het uitbreken van het inci dent tot 31 Maart van dit jaar 2560 millioen. Dr. ARTHUR SEYSS INQUART, de nieuwe minister van binnenlandsche zaken en veilig heid in het Oostenrijksche kabinet, is van morgen te Berlijn aangekomen voor het voeren van besprekingen met Hitler, Goerïng en Von Ribbentrop. Haarleiiiscli Verzekeringsagent voor de Rechtbank. Ongeveer 28,000 verduisterd. Eisch: VU jaar gevangenisstraf. De 53-jarige verzekeringsagent U., die zijn maatschappij, de Algemeene Friesche Levensverzekering Maat- schappij te Leeuwarden voor een be drag van f 28000 benadeeld heeft en die na een overhaaste vlucht tenslotte in Spaarndam gearresteerd werd, had zich hedenmorgen voor de Haar- lemsche Rechtbank te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte. De zaak was aan het licht gekomen door dat een polishouder die geld wilde opnemen tot zijxx verbazing hoorde dat hij reeds dxïe- hondei'd gulden had geleend. De a-gent liet het namelijk voorkomen als of verschillende polishouders gelden wilden opnemen. Hij stak deze gelden echter zelf in zijn zak en zond het hoofdkantoor kwitanties waarop hij valsche handteekeningen plaat ste. Een hoofdopzichter va.i de Nederlandsche Spoorwegen vei'klaarde nooit geld op zijn polis opgenomen te hebben ofschoon de ver dachte een schuldbekentenis van f 1500 van hem naar het hoofdkantoor had gezonden. De volgende getuige een houthandelaar had evenmin geld van de Maatschappij geleend, ook een trambeambte legde een verklaring in gelijken zin af. Verdachte had van hem een schuldbekentenis van f 480 nagemaakt- Een volgende getuige had evenmin geld ge leend. van deze getuige was een schuldbe kentenis van f 5200 vervalscht. Het zou eentonig worden om alle getuigen verklaringen in deze zaak op den voet te vol gen want telkens bleek dat niemand geld ge leend had en tóch schuldbekentenissen op hun naam naar het hoofdbureau werden ge zonden. Dit werd ten ovex-vloede nog eens bevestigd door een bur*---^cf van de Algemeene Friesche: „Is het niet verwonderlijk, vroeg de president, dat er nooit eenig direct contact tusschen de maatschappij en de cliënten be stond". Getuige: Neen alles gaat over den agent, dit is de eenige manier om vlug te werken, als er te veel controle wordt uitgeoefend worden de menschen ongeduldig. De Officier van Justitie: Hoe groot is het bedrag dat op deze manier verduisterd is? Getuige: Ongeveer 28.000 gulden. De Officier zeide in zijn requisitoir het een ernstige zaak te vinden en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger mr. A. G. H. Roeffen noemde het een psychologische fout van verdachte om zijn vaste betrekking bij de Spoorwegen op te geven en verzekeringsagent te worden. De contx-óle van de vex-zekeringsmaatschappij liet de mogelijkheid tot fraude wel over. Verd. komt uit een milieu waarin men nog nooit met politie en justitie in aanraking is aange komen. Iedere straf die wordt opgelegd zal hier vooral de vrouw en de kinderen van verd. treffen. Spr. bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 3 Maart. Bandjir in de Vorstenlanden. Zestien inhcemsclien worden vermist. SOLO, 17 Februari (Aneta-A.N.P.) Bandjirs van de Sax*agan-rivier hebben verschillende kampongs onder water gezet. De suikerfabx-iek Kartasoera is niet te bereiken. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Verder wordt nog gemeld, dat ook de Solo rivier is overstroomd. Bij een overvaart in het district Tawangsari is de veerpont omgesla gen. Vier menschen konden den oever berei ken. Zestien inheemschen worden vermist. Bij zoeken naar werk. Familie kan geen nadere inlichtingen krijgen. Ongerustheid over het lot van den heer A. van Alphen, gepension- neerd marine-officier-vlieger, die op 31 Januari j.l. naar Dusséldorf vertrok, om werk te zoeken en nog steeds niet is teruggekeerd. Familie weet niet waarom de heer Van Alphen te Coblenz in de gevangenis opgesloten is (Van onzen specialen verslaggever). Op 31 Januari j.l. vertrok de heer A. van Alphen, een te Utrecht, in de J. S. Bachstraat wonende, gepensionneerde marine-of ficier- vlieger, naar Dusséldorf om, naar hij zijn vrouw vertelde, te probeeren in Duitschland werk te vinden. Zijn plan was enkele dagen in Duitschland te blijven en omstreeks 2 Februari weer naar huis terug te keeren. Mevr. Van Alphen ontving op 1 Febx-uari een briefkaart van haar man uit Wuppertal. waar in hij zijn vreugde over de geboorte van prin ses Beatrix uitsprak. Daax-na hoorde zij niets meer tot Woensdag 9 Februari, toen zij een brief ontving uit Coblenz waarin de heer Van Alphen zijn vrouw verzocht het huis te ont ruimen, den hond te verkoopen en haar in trek bij haar familie te nemen Dit zonder linge schrijven verwekte groote ongerustheid ook al omdat het papier, waarop de brief ge schreven was. merkwaardig veel overeenkomst vertoonde met het. briefpapier zooals het in de Duitsche gevangenissen verstrekt wordt. Bovendien stond als afzender een adres in de Carmelieterstrasse te Coblenz vermeld en in deze straat bevinden zich twee gevangenis sen. De gedachte dat de heer Van Alpen gear resteerd was bleek inderdaad juist te zijn ge weest. Gistermorgen ontving mevr. Van Al phen van haar man een tweeden brief uit Coblenz, met precies hetzelfde adres en brief hoofd, waarin deze mededeelde, in anrest ge nomen te zijn. De reden? Daarover stond in dezen brief niets, maar dan ook niets vermeld. Het eenige belangrijke was. dat de heer Van Alphen mededeelde, dat het onderzoek tegen hem aanhangig gemaakt vermoedelijk drie weken zal duren. Maar over de oorzaak van deze arrestatie zwijgt de brief. De schrijver deelt wel mede, hoe zijn dagindeeling is, deelt ook mede nog geen brieven van zijn vrouw ontvangen te hebben zij heeft er twee ge schreven! en maakt er melding van, dat men hem zijn pijp weer heeft teruggegeven. Mevrouw Van Alphen, die thans bij haar zwager inwoont, heeft, toen zij ongenxst be gon te worden over het uitblijven van haar man, rechtskundigen bijstand ingeroepen van mej. C. Enthoven, advocate te Utrecht, die thans deze zaak in handen heeft genomen. Voorts heeft mevrouw Van Alphen een re quest gericht aan den minister van buiten- landsche zaken van ons land. waarin verzocht wordt na te gaan wat de reden is van het onverwachte oponthoud van haar man. Ook aan den Nederlandschen consul te Dusséldorf heeft zij een brief geschreven, waarin om in lichtingen gevraagd is. Tot nu toe heeft men echter nog niets vernomen. Ondanks den tweeden brief van den gearres teerde blijft deze zaak in een mysterieus waas gehuld, omdat er nergens een aanwijzing te vinden is, waarom deze arrestatie door de Duitsche autoriteiten noodig geoordeeld werd. En ook het feit. dat toch een arrestatie heeft plaats gehad kan in zooven-e alleen maar ge ruststellend werken dat men weet waar de heer Van Alphen is. Welk lot wacht hem ech ter en wat heeft hij gedaan? Niemand weet het enonwillekeurig gaan de gedachten dan naar soortgelijke gevallen waarbij Neder landsche onderdanen pas na een langdurig onderzoek vrij gelaten werden. De familie, behalve de vrouw wonen ook de - ..der* va-o der. heer Vr.c. Alphei.- er: een zwa ger en schoonzuster in Utrecht, weet alleen dat de oud-marine-officier-vlieger vertrokken en thans gearresteerd is. Wat er, nadat de gearresteerde op 31 Januari uit Wuppertal nog een briefkaart zond, gebeurd is en waarom, is haar totaal onbekend. Wel weet men. dat de heer Van Alphen zich op politiek terrein niet actief bewoog. Voorts mag men aannemen dat hij eerder sympathie voor Duitschland koes terde dan antipathie. De heer Van Alphen. die in 1903 te Utrecht geboren werd, kwam 28 November 1924 als buitengewoon adelborst bij de Nederlandsche Marine. Een jaar later volgde zijn benoeming tot officier-waarnemer 3de klasse, als hoedanig hij op 6 October 1925 eervol ontslagen werd met gelijktijdige benoeming tot officier-vlieger 3de klasse. In 1927 vertrok hij, als officier vlieger 2de klasse, naar Indië, teneinde daar het dienstverband, dat 6 jaar duurt, te ver vullen. Op 1 Augustus 1930 werd hij, bij herkeuring, ongeschikt bevonden zoodat hij met een, in verband met het gering aantal dienstjaren, klein pensioen den dienst vexiiet. Met zijn vrouw keerde dc heer Van Alphen vervolgens naar Nederland terug. Hij vestigde zich te Eindhoven waar hij als tijdelijk ambte naar bij een cx-isisinstelling werkzaam was. Toen zijn werkzaamheden aldaar beëindigd waren, vestigde hij zich eerst in 's-Graven- hage om vervolgens naar Utrecht, waar zijn familie woonde, te verhuizen. Gezien het zeer kleine pensioen keek de heer Van Alphen steeds naar een betrekking uit. Hij hoopte deze thans in Duitschland te vinden. Het is niet zeker hoe hij op deze ge dachte is gekomen. Ook zijn vrouw weet alleen, dat hij vertrok om eens poolshoogte te nemen. Bij een reisbureau in Utrecht heeft hij een reis in orde laten maken en, zooals dit bureau aan een Utrechtschen inspecteur van politie verzekex'de, ook betaald. Deze reis ging via de plaatsen Dusséldorf, Wuppertal! Bax-men, Keulen, Duren. Keulen, Lindz, Keulen Bar men. Dusséldorf en grens. Tijdens deze reis nu is de heer Van Alphen door de Duitschers gearresteerd. Waarom? De familieleden, die over dezen gang van zaken ernstig ongerust zijn breken zich tevergeefs het hoofd over de reden. Zij weten het nieten de Duitsche autoriteiten, die het wel weten, achten het klaarblijkelijk beter, dat de heer Van Alphei: daaromtrent niet' naar huis schrijft. .(Nadruk verboden.) Het woord is aan Fliegende Blatter: Men pleegt raad te vragen aan gelukkigen, die het tot iets hébben gebracht. Vaak ware het echter beter hen te bestudeeren, die veel tegen spoed hebben gehad. Commissie van Toezicht op liet L. O. In de commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs zijn vacatures ont staan. Ten einde in die vacatures te voorzien wer den door genoemde commissie de navolgende aanbevelingen bij B. en W. ingezonden: Gi'oep A. Ouders van leerlingen eener open bare school: (Vacature mevi\ A. M. Reinalda- Deen)1. de heer W. Huijgens Jr.; 2. de heer J. L. Nanninga. Groep B. Ouders van leerlingen eener bij zondere school: (Vacature Dr. J. Roorda)1. Dx\ H. Veen. 2. Dr. J. W. Berkelbach van dei- Sprenkel. (Vacature C. M. J. Baas)1. de heer F. Mooi- weer; 2. de heer F. Nijenhuis. Groep C. Onderwijzers eener openbare school: (Vacature S. Bosnia): 1. de heer S. Bosma; 2. de heer C. van Huijzen. Groep D. Onderwijzers eener bijzondere school: (Vacatui-e C. Overbeek)1. de heer C. Overbeek, 2. mej. A. Vrolijk. (Vacature L. van der Zweep): 1. de heer G. Buist; 2. de heer M. Hoek. Groep E. Overige inwoners der gemeente: xVacatxue E. J. Jonckbloedt)1. de heer E. J. Jonckbloedt; 2. de heer P. H. Greiner. TOSCANINI DIRIGEERT DIT JAAR NIET OP DE SALZBURG ER FESTSPIELE. NEW YORK, 17 Febr. (Reuter-A.N.P.) Dc bei-oemde dirigent Toscanini heeft medege deeld, dat hij niet aan de Salzburger Festspie- le van 1938 zal medewei-ken in verband met den onzekeren toestand in Oostenrijk. DE BISSCHOP VAN HAARLEM BEZOEKT DE WINTERFLORA. Woensdagmiddag heeft Mgr. J. P. Huybers, bisschop van Haai-lem (op uitnoodiging van de Algemeene Vereeniging) de bloemen ten toonstelling Winterflora in het Ki-elagehuis te Haarlem bezocht. De bisschop was vergezeld van zijn seci-etaris en werd ontvangen en werd rondgeleid door dr. Verhage, voorzitter, J. W. Lefeber, ondervoorzitter, de algemeene secretaris en het hoofdbestuurslid A. J. Braam. Het bezoek duurde ruim een uur, de gasten namen na de rondwandeling de tentoonstel ling ook van de bovenbestuux-skamer uit in oogenschouw. VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. Voor den wedstrijd tegen België. Na afloop van den wedstrijd Ned. Bonds- elftalNewport te Rotterdam heeft de keuze commissie van den Kon. Ned. Voetbalbond het Nederlandsch elftal, dat Zondag 27 Februari in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam te gen België zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord) Achter: Weber (A. G. O. V. V.) en Cal- denhovc (D. W. S.) Midden: Paauwe (Feijenoord). Andcricsen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord), aanvoerder. Vóór: Wels (Unitas). Van Spaandonk (Nep- tunus), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en Mijnders (D. F. C.) Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (Z. F. C.), Pienter (Be Quick). Ooms (D. W. V.) cn Vrauwdeunt (Fpijenoord). HEDEN: 12 PAGINA'S Een Utrechtenaar, die in Duitschland werk zocht is daar geaiTestcerd. 1 De verhoogde levensverzekeringstarieven gelden alleen voor nieuwe posten. 3 De Rijksmiddelen hebben in Januari 1938 meer opgebracht dan in Januari 1937. 3 Een wet inzake echtscheiding is op komst. 3 Door het kleedingfonds is f 320.000 aan de spaarders ten goede gekomen. 3 De regeering houdt aan het begrip van de, collectieve veiligheid vast. 3 De vermiste diplomatieke vertegenwoor diger der Sovjet Unie te Boekarest blijkt naar Italië te zijn gevlucht. 4 Schuschnigg behoudt de leiding der lands verdediging in Oostenrijk. Een vliegtuig is bij de Russische Pool-ex- peditie Papanin geland. 4' ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Oostenrijk. 1 G. J. Kalt: Uitvoering leerlingen Toon kunst 2 K. de Jong: Serge Rachmaninoff. 2 Cijfers over Haarlem in crisistijd 2 De Dickens Markt te Haarlem is gister avond door den burgemeester geopend. 7 II. D. Vertelling Toeval. 7 Voor de Vrouw, g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OP 'a

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1