Wet inzake echtscheiding op komst. Regeering houdt aan het begrip van collectieve veiligheid vast. RIJKSMIDDELEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 3 EERSTE KAMER. Vreemdelingenrecht voorloopig niet aan de orde. „Men moet geen schip op kalefateren in den storm". Defensiebegrooting ook aan de orde gekomen. DEN HAAG Woensdag. Voordat Minister Goseling aan het woord kwam. zette Mr. Sasse v. Ysselt (R.K.) nog even uiteen, waarom hij met 's heeren Wiardi Beckman's stelling i.z. het journalistiek verschooningsrecht niet acoord kon gaan, ter wijl deze senator natuurlijk zijn Excellenten partijgenoot-geestverwant Mr. Goseling bij viel wat diens opvattingen omtrent huwelijks- en echtscheidingsvraagstuk betreft. In hoofdzaak kwam het hierna door den be windsman aan deze kwestie gewijde betoog hierop neer, dat er z.i. aan de onwaarachtige praktijk waardoor men tegenwoordig ten on zent kan scheiden door verstek te laten gaan in geval van beschuldiging van overspel, een einde dient te komen. Dat door den eisch der bewijslevering andere in Engeland gang bare minstens zoo bedenkelijke praktijken bij ons ingang zouden vinden achtte de Minis ter niet heel waarschijnlijk. Zakelijk kwam zijn uiteenzetting hierop neer, dat we, voor we een jaar verder zijn. een wetsontwerp tege moet kunnen zien, dat dan een nieuwe regeling op het punt van het echtscheidingsprobleem conform de door de tegenwoordige Regeering aangehangen denkbeelden zou bevatten. Van een voorstel betreffende het verschoo ningsrecht van den journalist zal men waar schijnlijk nog niet zoo spoedig iets kunnen aanschouwen, want de Minister wil liever eerst eens beginnen met critiseh de resultaten van het onderzoek der door den Nederland- schen Journalistenkring ingestelde commissie af te wachten. Op een wetswijziging, die het mogelijk zal maken den vrouwelijken kinder rechter in het leven te roepen behoeft men heelemaal niet te rekenen, want daarvoor voelt Mr. Goseling niets. Zeer veel onderwerpen had de Minister nog aan te roeren, doch waar hij eigenlijk vrijwel geen nieuws kon vertellen, moge ik me er toe bepalen aan te stippen, dat een nieuwe rege ling van het vreemdelingenrecht juist in dezen tijd zal uitblijven omdat men aldus de Mi nister nu eenmaal geen schip gaat opkale fateren in stormweer, dat Mr. v. Vessem de kous op den kop kreeg naar aanleiding van zijn beschouwingen over de zaak van 't Blauwe Zand. aangezien deze nog berecht moet wor den (in hooger beroep), de lichte kastijding van baldadige jeugd door de politie niet tot de idealen van het hoofd van het Departement van Justitie behoort. Duidelijke taal sprak Mr. Goseling nog aan het adres van hen, die, gelijk Mr. v. Vessem. van den Fichte-bond geen kwaad weten of willen weten. Men kan er van op aan, dat de Regeering met het oog op de deugdelijke gezagshandhaving tegenover de gevaren, welke ons gezag uit dien hoek zou den kunnen bedreigen, niet stil zal blijven zitten. Zonder hoofdelijke stemming ging de be grooting van Justitie er door en toen kwam Defensie, en daarmee tevens de wijziging van de Dienstplichtwet aan de orde. Hierbij mocht Minister van Dijk natuurlijk den steun krij gen van Mr. van Rappard (lib.) en den heer Blomjous (R.K.)terwijl de heer Wiardi Beekman (s.d.) zich kritischer 'uitte. Wel beseft ook hij, dat wij helaas aan den duivelschen bewapeningswedloop moeten meedoen, doch dit neemt0 niet weg. dat deze afgevaardigde zich afvroeg of we niet op een betere wijze het beoogde doel konden berei ken, te weten door een andere minder kostbare regeling, die dan wat meer geld voor sociale en economische doeleinden beschikbaar zou laten. Volgens hem was de door de Regeering aangenomen grensbepaling van wat noodza kelijk was, niet juist gekozen. Wij moeten onszelf blijven en het groote goed van onze vrijheid dient in stand te worden gehouden, doch men gelieve dan toch niet het evenwicht te verliezen, het evenwicht wat Vertleeling opbrengst collecte Kleedingfonds. Aan spaarders ƒ320.000 ten goede gekomen, Naar ons wordt medegedeeld, heeft dezer dagen de tweede verdeeling plaats gehad van de opbrengst der collecte, gehouden ten bate van het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. in het leven geroepen door minister Romme. Tezamen met de eerste verdeeling, welke in December heeft plaats ge had, is in totaal f 319.883.— aan de spaarders ten goede gekomen. Hooge geldboete wegens valsche belastingaangifte. De Haagsche rechtbank heeft eenige maanden geleden den Katwijkschen hotelier C. de J„ die opzettelijk zijn aangifte-biljet voor de vermogens- en inkomstenbelasting met eenige duizenden guldens te laag heeft ingevuld, veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. nadat de officier van justitie de maximum-straf van acht maanden had gevorderd. De procureur-generaal heeft bevestiging van dit vonnis gerequireerd. Het Haagsche Hof wees Woensdag arrest in deze zaak en legde verdachte in plaats een gevangenisstraf een geldboete van f2500 subs. 3 maanden hechtenis op. J. A. Bata in ons land. De algemeene leider van met Bata-schoe- nenconcern, de heer J. A. Bata. kwam Dins dag op zijn zakenreis naar Nederland, ten einde zijn fabrieken hier te lande te bezoe ken. Het bestuur van de Nederlandsche Tsje- cho-Slowaaksche Kamer van Koophandel heeft hem bij deze gelegenheid een diner in de groote club te Amsterdam aangeboden, waaraan, naast de bestuursleden der Kamer, vele vooraanstaande personen uit het Neder landsche economische leven, benevens de belde consuls-generaal uit Amsterdam en Rotterdam aanzaten. Aan het diner werd te vens deelgenomen door verschillende leden van de Nederlandsche handelsdelegatie, die onlangs een bezoek hebben gebracht aan Ts j echo-Slowakij e. aangaat behartiging der militaire belangen eenerzijds, der sociale belangen aan den ande ren kant. En voorts zal het gewenscht wezen (zinspeling op de ten achterstelling van so ciaal-democraten tengevolge van het verbod voor militaire functionarissen om lid dier partij te zijn) de uitbanning van een grooten groep van burgers, die nu als burgers tweede klasse behandeld worden, te doen ophouden. Nadat ik nog vermeld heb, dat de heer Blomjous o.m. bijzondere aandacht aan onze defensie in de Indische wateren wijdde, moge ik op wat er verder nog werd opgemerkt, zoo noodig, terug komen. E. v. R. LEVERING VAN EFFECTEN OP AFBETALING. De Amsterdamsche politie heeft volgens de Tel. geadviseerd aan een cliënt van een N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goede ren, welke op termijnbetaling Staatsleenin- gen levert de betalingen stop te zetten. Jongen stal wat los en vast was. Door zijn moeder met een briefje om te bedelen uitgestuurd. In Woerden was een wekker ontvreemd, van welke diefstal een jongen verdacht werd. De politie verspreidde zijn signalement en kort daarop werd de jongen te Lange Ruige Weide aangehoudenhij bekende de gezochte te zijn. De knaap vervoerde achter op zijn fiets een flinke kaas van 24 pond, die hij in Bodegraven gestolen had. Op de fiets zaten ook twee lampen, dyna mo's en andere onderdeelen, die eveneens gestolen bleken te zijn. De Goudsche politie deed hierop huiszoe king: daarbij kwamen een 35-tal dynamo's, electrische rijwielsleutels, e.d. voor den dag, die te Woerden, Bodegraven. Reewijk, Zoeter- meer, Zevenhuizen, Boskoop. Waarder en Hoenkoop waren ontvreemd. De wekker werd echter niet gevonden. Een en ander werd in beslag genomen. De jongen bleek door zijn moeder met een briefje uitgezonden te worden om te bedelen. De verleiding in openstaande woningen of pakhuizen, om een en ander ongezien mee te nemen, was te groot geworden en zoo ver viel hij van den eenen diefstal in den andere. Moeten de spoorwegabonnementen goedkooper worden Dr. I. H. J. Vos meent van wel; daar een aantal stations is opgeheven. Het Tweede Kamerlid dr. Vos heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is de minister niet van meening, dat de op heffing van meer dan 100 stations en de verkleining van het spoorwegnet door de di rectie der Nederlandsche spoorwegen nadee- len medebrengt voor allen, die op het reizen per abonnement zijn aangewezen? Wil de minister mededeelen, of bij de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen het voornemen bestaat, den prijs der abonnemen ten-tet verlagen? Wil de minister, zoo noodig bevordei'en, dat de prijs der spoorwegabonnementen wordt verlaagd? Verdacht van ronselarij aan gehouden. Twee jongelui waren gereed om naar Spanje te vertrekken. In de zoogenaamde Pijp te Amsterdam is op den openbaren weg aangehouden een man, verdacht van ronselarij voor Spanje. Deze man was in onderhandeling met twee jonge mannen. waarvan de een nog minderjarig is, en had hun juist geld en de noodige be scheidenheid gegeven, zoodat beiden Woens dag naar Spanje hadden kunnen vertrekken. De zaak was net beklonken toen de ron selaar door de politie werd aangehouden. Nadat hem op het hoofdbureau een verhoor was afgenomen, is de man weer op vrije voe ten gesteld. Ook is een tweede persoon aan gehouden, die er eveneens van wordt verdacht de hand in deze zaak te hebben gehad. Negen maanden geëisclit wegens doodelijk auto-ongeluk. Verdachte misdadiger van den iveg" genoemd. Roekeloosheid van bestuurder of mede passagier? „Een misdadiger van den weg", zoo noemde de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. L. B. J. Vermeulen, den verdachte, die Woensdag voor dit rechterlijk college moest verschijnen wegens het ver oorzaken van dood door schuld en de ver' nwoordiger van het O.M. re- qu!-"-~rde negen maanden gevange nisstraf (het maximum) met intrek king van verdachte's rijbewijs voor den tijd van één jaar. Deze straf had ook de Officier van Justitie te Middelburg gevorderd, doch de rechtbank had haar teruggebracht op vier maanden met dezelfde bijkomende straf. In den avond van 2 Augustus van het vo rig jaar heeft verdachte, de 34-jarige win kelier K. M. te Middelburg, met een gehuur de auto met zeer groote snelheid getuigen verklaarden van 70 tot 120 K.M. per uur over den Veerschen weg van Middelburg naai Veere gereden. In een flauwe bocht was hij teveel naar links uitgeweken en toen plotseling een van tegenovergestelde richting komenden fietser tegen gekomen. De mede-passagier heeft verdachte op de zen fietser opmerkzaam gemaakt en blijk baar is de bestuurder daardoor de macht over het stuur kwij t geraakt. Volgens de op gemeten sporen heeft hij eenige oogenblik- ken over den weg geslingerd om tenslotte te gen een boom naast den weg tot stilstand te komen. M. werd bewusteloos uit het gehavende voertuig gehaald en zijn vriend, die naast hem zat. was zóó zwaar gewond, dat hij nog ter plaatse is overleden. Hce het ongeluk precies gebeurd is, weet verdachte absoluut niet meer. Toen hij in het ziekenhuis bij kwam. her innerde hij zich alleen nog den wielrijder en daarna niets meer. De verdediger meende, dat de verongelukte mede-passagier verdachte van den wijs heeft gebracht door hem met een plotselinge be weging op den wielrijder opmerkzaam te maken en dat. toen deze zag, dat het ver keerd ging, hij zelf het stuur heeft gegrepen. Tal van aanwijzingen gaan in deze richting. In verband hiermee concludeerde pleiter tot vrijspraak en pleitte subsidiair clementie. Herziening Verdrag van 1839, nog steeds punt van overleg. Geen erkenning van de regeering-Franco. Minister Patijn 's antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord in zake de begrooting van buitenlandsche zaken wordt het volgende ontleend: Wat den Volkenbond betreft, herhaalt de regeering, dat zij vasthoudt- aan het begrip van collectieve veiligheid als het beste middel om den vrede te helpen verzekeren. Van het standpunt der leden, die van mee ning zijn. dat ook thans nog de sancties kun nen worden toegepast, wijkt de regeerings- opvatting af, aangezien de regeering van oor deel is, dat men het oog niet mag sluiten voor het feit, dat bij de huidige verhoudingen op den Volkenbond als waarborg voor het ver- zekeren van collectieve veiligheid niet mag worden gerekend. In dit verband is in het Voorloopig Verslag gesproken van een „uit holling" van art. 16 door de bekende verkla ring der ex-neutralen van 1 Juli 1936, ter wijl het eenige zinsneden verder onoorbaar wordt verklaard, eenmaal aanvaarde rechts plichten door een eenvoudige mededeelixig onzerzijds als vervallen te beschouwen. Aldus geeft men echter blijk, het standpnut der z.g. ex-neutrale mogendheden niet te verstaan. Volgens het standpunt dier mogendheden is geen rechtsplicht tot deelneming aan de sancties meer aanwezig, op grond van het nauwe verband dat tusschen de vermindering- van bewapening, voorzien in art. 8, en de toe passing der sancties, beoogd in art. 16, moet worden gelegd, en gezien het feit, dat van uit voering van art. 8 in de practijk tot dusver niets is gekomen. Het levendig houden van het besef van zoo danig verband kan er wellicht toe bijdragen, een terugkeer tot de politiek van verminde- ring van bewapening die toch vroeg of laat zal moeten geschieden, wil de wereld niet aan de kosten der bewapening ecoxxomisch te gronde gaan te bespoedigen. De minister deelt ten volle de ergexmis van de leden, die zich uitspraken tegen de zich in eenige landen openbarende geloofsvervol ging. De positie der Duïtsche vluchtelingen. De Neiferlandsche regeering zal er zeker het hare toe bijdragen, teneinde de positie hier te lande van de vluchtelingen uit Duitschland zooveel mogelijk in ov, •eenstemming te bren gen met de aloude traditie van verdraagzaam heid. Intusschen zal. wat de toelating van zoo danige vluchtelingen betreft, rekening moeten worden gehouden met den toestand van de arbeidsmarkt hier te lande, welke een toe- stroomen van vreemdelingen, die den toch al zoo drukkenden last der werkloosheid onder de Nederlandsche arbeidskrachten zouden vergrooten, niet toelaat. De minister laat niet na, de bevoegde organen te Genève te wijzen op de noodzakelijkheid, de afvloeiing dezer vluchtelingen uit de Duitschland omringende landen naar verder afgelegen gebieden, waar immigratie nog mogelijk zou zijn. te bevorde ren. Het is voor staten als Nederland niet doenlijk den rechtstoestand der vluchtelingen hier te lande te verbeteren, als zulks met een steeds groeienden aanwas van den stroom vluchtelingen, die zich in Nederland vestigt, gepanrd gaat. Betrekkingen met Spanje. De minister vermag niet in te zien, dat de politiek van noninterventie met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje met het vol kenrecht ixi strijd zou zijn. Een regeering, welke gewapenderhand tegen een deel der bevolking optreedt kan daarbij, naar stellig volkenrecht, geen aanspraak op hulp van derde staten doen gelden. Het hoofd doel der noninterventie politiek is, te voor komen, dat de strijd in Spanje uitgroeit tot een Europeesch gewapend conflict. Welke te kortkomingen de toepassing van die politiek ook mogen aankleven, in dit licht bezien kan men haar bezwaarlijk als mislukt beschouwen Pia vota. Het mag welhaast een traditie genoemd worden, dat de Nederlandsche ministers var buitenlandsche zaken bij de jaarlijksche be handeling der rijksbegrooting uiting geeft aar den ook bij hem bestaanderx wensch. de than bijna twintig m lang aanhangige herzie ning der verdragen van 1839 en wat daar bij behoort tot eer: -mlossing te helpen brengen. Ook de Haagsche vrouwen protesteeren. Tegen de wet-Romme. Zalen van Pulchri Studio te klein. De zalen van Pulchri Studio in de Residentie waren Dinsdagavond te klein- om alle naar het Voorhout gekomen Haagsche visouwen te herbergen. Zij hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het Haagsche comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw, welk comité is samengesteld uit een 20-tal vrouwenorganisaties. Mevr. W. A. L. Ros—Vrijman, presidente van het uitvoerend comité, heette de vele aanwezi gen protesteerenden welkom, waarna zij uit eenzette, dat het comité niet verdient het ver wijt. dat het de actie voert als reclame voor den arbeid van de gehuwde vrouw. Dit verwijt zoo zeide de presidente wex-pen wij verre van ons. Wij voeren de actie, omdat het moet en niet omdat wij het willen. Mr. G. A. Boon, oud-lid van de Tweede Kamer, hierna het woord voerende, waar schuwde met grooten nadruk tegen hetgeen minister Romme thans wil. Het is een eerste stap, die. wanneer hij eenmaal gedaan zal zijn, dra gevolgd worden door een tweeden stap. En men zal dan niet schroomen om ook de vrijheid van de ongehuwde vrouw aan te tasten. Zorgt er voor zoo besloot spr. dat dit monsterum van minister Romme nooit het Staatsblad bereikt. Mevr. A. TrompDe Jong, theologisch can didate, hield een uitvoerig betoog tegen het wetsontwerp op grond van de protestantsch- christelijke beginselen. Zij citeerde wijlen prof. de Savornin Lohman, die heeft gezegd: „Een Christelijke regeering heeft niet het recht zich door wettelijke voorschriften met het normale gezinsleven te bemoeien, haar terrein is het openbare leven". Mej. Tnius van Andel sprak hierna namens den bond van 1 huispersoneel: zij wees op de groote gevaren, die de werkende vrouw uit de arbeidersklasse bedreigen, wanneer dit voor ontwerp wet wordt. Nadat nog twee sprekers en een spreekster het woord hadden gevoerd, werd een motie aangenomen, waarin de vergadering als haar meening te kennen geeft, dat de voorgestelde maatregelen ten gevolge zullen hebben, dat de vrouwen gedreven worden naar de onbe schermde beroepen. Zij sprak als haar oordeel uit, dat deze inmenging van de overheid in het gezinsleven niet in ovei'eenstemming is met de opvattingen van een zeer gi'oot deel van het Nederlandsche volk. OE MAN DIE NOC NOOIT VAN VAN BREEMEN'S KOLEN CEHOORD HAD! SCHOUWTJESLAAN 23 TELEFOON 10070 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.j Jaar na jaar gaat echter voorbij zonder dat deze pia vota (vrome wensclxen) worden ver vuld. Twee punten verdienen daarbij bijzondere aandacht. In de eerste plaats, de opvallende tegeixstelling die bestaat tusschen de breede uitmeting in 1919 van de bezwaren die uit de verdragen van 1839 heetten voort te vloeien eenerzijds en de tot bepaalde wrijving noch gerucht aanleiding gevende voortgezette toe passing dier verdragen anderzijds. In de twee de plaats de geringe geneigheid van een der beide partijen tot afwijking van eenmaal in genomen standpunten. Mag men daax-uit de gevolgtrekking maken, dat de herziening der verdragen van 1839 aan geen van beide zijden als urgent wordt ge voeld, onjuist zou het zijn te concludeeren dat zij niet wenschelijk is te achten. De minister zou zich gelukkig achten, in den wedijver tusschen Rotterdam en Antwex-pen ontspanning te mogen helpen brengen, in de overtuiging dat het vooral de ontstentenis is van eenige overeenkomst, eenig vergelijk, eeni ge modus vivendi tusschen Rotterdam en Ant werpen die, tot uiteindelijke schade en zwakte van beide laxxden, de voltooiing van het werk der herziening van de verdragen van 1839 ver traagt, ja tegenhoudt. Mocht te dien opzichte een „Ausgleiclx" bereikbaar zijn, dan volgt, rxaar mag worden aangenoxnen, de rest van zelf. Het is een zaak van realisme en eerlijk heid, daarbij aanstonds te verklaren, dat de minister sinds hij zich het eerst met deze za ken heeft moeten bezighouden, niet den indruk heeft verkregen, dat een spoedige oplossing aanstaande mag worden geacht, en zulks niettegenstaande gemeenschappelijke concur renten, die de Nederlandsche en de Belgische havens in andere landen hebben. Het regeeringsbeleid bij het nastreven eener overeenkomst met België zal gericht zijn op handhaving van essentieele belangen en op wederkeerigheid, onder afwijzing van niet ge fundeerde rechtspretenties. Omtrent hetgeen in concx-eto geacht zal moeten worden daar aan te voldoen, kan de regeering zich niet uit laten zoolang met België geen overeenkomst is bereikt. overtreffen Januari 1937. Indirecte belastingen beneden de raming gebleven. ÖE opbrengst der directe belastin gen bedroeg op ultimo Januari j.l. 36.810.194,48 tegenover 32.462.894,80 op ultimo Januari 1937. Al deze belastingen gaven een Iwogere opbrengst te zien, behalve de grond belasting, welke in vergelijking met het vorig jaar ruim een half millioen minder bedroeg. Wat de totale opbrengst der overige middelen betreft, ook deze toonden ten opzichte van Januari 1937 een stijging, xxl. van f 30.364.218.34 in die maand tot f 33.340.612,52 in de afgeloopen nxaand Januari. Het bedrag van de raming ad f 35.768.750, (welke raming echter hooger is dan het vorig jaar) kon in deze maand evenwel nog niet worden bereikt. De volgende middelen o.a. overschreden de voor hen geraam de opbrengst met de daarachter ver melde bedragen: Accijns op suiker 282.681,29; accijns op tabak f 308.786,14; couponbelasting f 89.320,05; rechten en boeten van zegel f 81.202,94; rech ten en boeten van registratie f 710.554; rech ten en boeten van successie en van schen king f 109.551,69. Daarentegen waren minder in opbrengst: dividend- en tantièmebelasting f 721.170; rechten op den invoer f 1.126.871; statistiek- recht accijns op wijn f 150.813, accijns op ge distilleerd f 50.847; accijns op bier f 29.693 en omzetbelasting f 1.892.953. De inkomsten ten bate van het gemeente fonds bedroegen tot en met Januari f 63.433.828.29 tegenover f 58.781.321,44 op ultimo Januari 1937. De opbrengst ten bate van het verkeers- fonds was in Januari f 1.506.448.49 aan motor- x-ijtuigenbelasting en f 13.675 aan rijwielbe lasting. Wat ten slotte het dienstjaar 1937 betreft, waarvoor de totale raming van alle middelen f 484.025.000 bedroeg, kan worden medegedeeld, dat de op brengst voor dat jaar tot en met Januari jl. reeds bedroeg f 549.203.565.29. Poolsche wieg aan het Prinselijk Paar aangeboden. Woensdagmiddag half drie is het geschenk van het Poolsche staatsboschbeheer aan het Prinselijk gezin, een fraaie, uit Poolsch hout vervaax-digde wieg, ten paleize Soestdijk aan geboden. Per auto vaxx de firma Pander was de wieg van Amsterdam naar het paleis vervoerd, waar zij door de heeren M. Bakker en P. H. Faber, vertegenwoordigers van het Poolsche Staatsboschbeheer. werd aangeboden aan ba ron Baud. die haar namens Prinses Juliana en Prins Bernhard onder dankzegging aan vaardde. Het geschenk was vergezeld van een oorkon de en een gedicht, vervaardigd door de Pool sche dichteres Kazimiera Illakowicz. Prins Bernhard op Schiphol. Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag een kort bezoek aan Schiphol gebracht om parti- culiere vrienden te begroeten, die ook bij het huwelijk als gasten aanwezig zijn geweest en thans op doorreis per vliegtuig aankwamen. VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM VAN BURGEMEESTER. Woensdag werd de burgemeester van Oud- Gastel. de heer A. G. J. Mastboom, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambts jubileum. Er bestond voor deze huldiging in breeden kring groote belangstelling. Dc raad zaal, waarin de huldiging plaats vond, was geheel met groen en bloemen versierd. Voorjaarsbeurs belooft een succes te worden. Althans wat het aantal deelnemers betreft. De a.s. Voox-jaarsbeui's in Uti-echt belooft de grootste te worden, welke ooit in ons land is gehouden. Alle beschikbare ruimte in de gebouwen is ixx beslag genomen, zoodat nu ook gedeelten van het Vreeburg zullen worden gebruikt, welke vroeger on mogelijk tot expositieterrein konden worden bestemd. De deelneming aan de beurs is niet alleen zeer groot, maar ook zeer veelzijdig. Verhoogde levensverzekerings tarieven alleen voor nieuwe posten Circa f 2.per jaar per 1000. Zooals wij reeds hebben gemeld, zullen met ingang van 1 April a.s. dc levensverzekeringstarieven verhoogd worden in verband met dc daling van den ï'entestand. Deze verhooging geldt uiteraard alleen voor met in gang van 1 April af te sluiten posten. De premies van voor dien tijd afge sloten verzekeringen vallen daarbui ten. De verhooging zal vermoedelijk voor bijna alle vormen van levensver zekering circa f 2 per jaar per f 1000 verzekerd kapitaal bedragen. Duitsch vliegtuig bij Beek gelaml. Bestuurder was den koers kwijt geraakt. Gistermiddag te omstreeks twaalf uur is op een bouwland te Beek een Duitsch militair schoolvliegtuig geland. De bestuurder, de eenige inzittende, verklaarde den koers te zijn kwijt geraakt. Juist toen hij zou opstijgen kwam de politie ter plaatse, die den vlieger meenam naar 's Heerenberg. Zoodra van de bevoegde autoriteiten toestemming is ont vangen kan de vlieger vertrekken. Het. toestel is gemerkt D.-ENUZ.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5