SANTPOORT IN VROEGER EEUWEN GARAGE RABO ORPHEUS. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 ITAAREEM'S DAGBEAD Wat men uit oude koopacten kan leeren. DE DORPSTRAAT VAN SANTPOORT meer dan twee eeuwen geleden. Het zag er in 1729 wel iets anders uit dan in 1938! De lieer J. S. Visser te Santpoort schrijft ons: De onlangs opgerichte Stichting ..Vrien den van Oud Santpoort", welke stichting ten doel heeft de oude geschiedenis en oude plaatselijke toestanden van ons mooie dorp te bestudeeren en daaraan van tijd tot tijd door lezingen met lichtbeelden meerdere be- -kendheid te geven, mag zich reeds verheu gen in de medewerking van vele burgers. Zoo werden ons enkele weken geleden eeni- ge oude koop-contracten ter inzage ver strekt, waardoor wij in staat waren een stuk je oude geschiedenis van de tegenwoordige Midden Dorpstraat te reconstrueeren. In die oude acten vonden wij tevens enkele oeroude HolJandsche woorden. Wij hopen binnenkort op die oude woorden terug te komen. Weet iemand echter wat een „Toesienderhuis" is? Heeft een uwer ooit iets hooren vertellen over het Toesienderhuis je, dat een paar honderd jaren geleden gestaan heeft aan het eind van de Midden Dorpstraat bij het Santpoor ter kerkje? Laten wij echter bij het begin beginnen. De flink breed opgezette Midden Dorpstraat was enkele jaren geleden nog een echt smal straatje. Een wagen hooi kon er met goed fateoen niet door rijden. Komende van de dorpstraat werd het paard bij het inrijden even krachtig aangespoord, om althans zoo mogelijk door het nauwste gedeelte heen te komen. Gewoonlijk gelukte dit niet en moest het paard zich nog eens extra 'schrap zetten wanneer beide kanten klem liepen in de smalle straat. En toch was dit nog gunstig vergeleken bij 1700 en vroeger, want toen was het straatje niets meer dan een „fuik" zooals voorheen een doodloopend straatje (zie Oudorp bij Alkmaar) genoemd werd. Toen was er geen doorgaand verkeer doch was de zijde aan de Dorpstraat met een hek of poort afgesloten. Het was privé bezit van de bewoners, niets meer dan een pad dat den wijdschen naam van het „Buurwegje" droeg. In het bekende werk „Zegepralend Kenne- merland" vinden wij een plaat die precies dit gedeelte van de Dorpstraat aangeeft in 1729 Het meest linkse he gebouw is de oude Wey- man met zijn stallen en schuur, dan volgt het afgesloten Buurwegje en daarnaast het terrein van den toenmaligen Hendrik Maas, nu in 't bezit van Wed. Dam. We zien iets verder op de plaat het Hofje en een stal met huis waarin momenteel mej. Enschedé woont. Deze omschrijving klopt geheel met het geen in de diverse koopacten vermeld staat. Wij vinden echter meer en dit wel voorna melijk over het Buurwegje zelf. Vroeger had den de huizen namelijk geen huisnummers. Bij eiken verkoop werd in de koopacte nauw keurig aangegeven, wie de buren waren die aan alle zijden van het pand dat verkocht werd woonde. Bij verkoop van het tweede huis aan de Noordzijde van het Buurwegje in 1723 was de verkooper de heer Jan de Wildt. Kooper werd toen Jan van Wijik, schout van de Ambachts Heerlijkheid Velsen, wonende in de Banne Santpoort. Het eigendom van Hendrik Maas bestond toen uit den tegen- woordigen voortuin en het huis van de Wed. Dam waarbij dan nog de helft van het steeg je kwam tusschen het huis van de Wed. Dam en het huis van de familie Schneider. Aan de Noordzijde was het huis begrensd door den Zuidelijken toegang naar het Hofje. Het eigendom van de Wildt, later Van Wijk, grens de aan de Westzijde aan het Toesienderhuis- je. De tuin liep door tot en met de tegen woordige garage van Koster, welk gebouw eerst ruim 150 jaar later is gebouwd. Aan de Zuidzijde was het Buurwegje en aan de Noordzijde de bekende beek, die van het Pro vinciaal Ziekenhuis langs Brederode gaat en den Brederoodschen wég onder de spoorlijn door, langs den Middenduinerweg loopt en bij den heer Vermeer onder den weg door, achter de tegenwoordige kerk om en langs het Toesienderhuisje, midden door het Hofje in den polder uitkomt. Deze beek heeft van oude den naam van Santpoorter Beek ge dragen. Aan de overzijde van de beek werd het huis begrensd door het terrein dat den naam droeg van De Bleek. Als eigenaren van die Bleek worden opgegeven de A. Burgem's van Egheen Cums. (Waar het schrift niet al te duidelijk was. daar bestaat de mogelijkheid dat een enkele letter foutief is). Welke uit leg wij aan dezen naam moeten geven is nog niet duidelijk. Liefst zouden wij lezen dat eigenaars waren de achtbare burgemeesters Van Eghen cum suis. Welk college het ge weest kan zijn hopen wij later te kunnen oplossen. Het laatste huis in de rij is het reeds eenige keeren genoemde „Toesiender huis". Ten Zuiden ligt het Buurwegje. Ten Westen de tegenwoordige Burgemeester En- '-scliedélaan toen Kerkepad geheeten met aan de overzijde daarvan het voormalige ..Klein Schoonoord" met zijn betrekkelijk grooten tuin Ten Zuiden heeft een zeer oud gebouw gestaan. Bij den bouw van het tegenwoordige Jeugdhuis is juist naast, de achter fundee ring een groote ronde steenen waterput op gegraven waarvoor metselsteenen gebruikt zijn, dateerend vermoedelijk uit begin 1600. Wat dit Toesienderhuis geweest is, is ons niet bekend. Een Toesiender was volgens de oude verklaringen een opzichter. Dit zegt echter nog niet veel. Mogelijk heeft er een koddebeier, een cantonnier. een dorpsveld wachter of een bediende van de Ambachts Heerlijkheid of Banne gewoond. Mocht een der lezers ons inlichtingen kunnen geven dan zullen wij het ten zeerste op prijs stellen. Een volgenden keer hopen wij in de gele genheid te zijn de verdere geschiedenis van de bewoners en van de huizen aan ons Buur wegje nader te bespreken. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn AU Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Ingez. Med.) AERDENHOUT VER. BUURTBELANG AERDENHOUT- BENTVELD. Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond haar jaarvergadering in Ijotel Boekenrode. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Mr. J. L. Nieuwenhuis, blijkt dat het aantal leden in 1937 stationnair, nl. 234 bleek. Er werd geijverd voor een verbreeding van den Bovenweg en een betere beplanting van de Distellaan en voor een geschikter plaats van de autobushalte aan de Zandvoorter- laan. Er is een groot aantal attracties voor de leden georganiseerd, zooals excursies, le zingen, filmvertooningen enz. De heer J. Meyer trad wegens verhuizing uit het bestuur en werd vervangen door den heer W. Blankevoort. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 90.54. Ontvangsten en uitgaven bedroegen f 448.32. De aftredende bestuursleden, Mr. P. J. Prinsen Geerligs .voorzitter) en R. A. Ba- rendsen werden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heer en Donker en Van der Laan. De contributie bleef gehandhaafd op f 1 per jaar, de subsidie aan de Politie Sporfcver. op f 10.— Na behandeling van de huishoudelijke za ken kreeg Jh'r. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, het woord voor zijn causerie over zijn Zeppe- linreis naar Zuid-Amerika. Zijn prachtige film-over deze reis werd ook nu weer ten zeerste gewaardeerd. Met een woord van dank aan den heer Mollerus. sloot de voorzitter daarna de bij eenkomst. HAARLEMMERMEER Mevr. van Woerkom overhandigde hierna met een hartelijk woord het Huldigings- album, dat pl.m. 550 namen bevat. Uit de burgerij was ruim f 1000 bijeengebracht, waarvoor een lijfrente is gekocht. Van particuliere zijde is 't mogelijk ge maakt dat Zuster Feikema in Hoofddorp blijft wonen, de particuliere ziekenverpleging blijft waarnemen, alsook haar sociaal werk. Daarna droeg de bekende „dorpsdichter" de heer A. v. d. Maren, een gedicht voor. Het werd door alle aanwezigen niet zonder bewo genheid aangehoord. Hierna werden ververschingen rondgediend. Verschillende aanwezigen voerden nog het woord. Wethouder Koning typeerde Zuster Feike ma op treffende wijze en zeide, menigmaal in z'n functie als wethouder van Sociale Zaken, haar inzichten bewonderd te hebben. Mr. Goudsmit merkte op, dat deze huldiging te karakteriseeren was met de woorden: „de stem des volks, is de stem van God". Hierop nam de heer P. Kistenmaker 't woord, Hij noemde de zuster het licht bren gende zonnetje in vaak donkere momenten. Mevrouw SpaansPruis hield een kort maar •achtig toespraakje en sprak de hoop uit, it Zuster Feikema nog vele jaren te Hoofd dorp zal blijven vertoeven. Dr. Nanninga besloot de toespraken met een dankbetuiging voor alles wat de Zuster zoo wel op maatschappelijk als op geestelijk ge bied voor Hoofddorp beteekent, haar groote gaven roemende. Daarna werden door mevr. Nanninga ge lukstelegrammen en brieven, alsmede cadeaux en bloemen overhandigd. Hierop kreeg Zuster Feikema 't woord. Zij zeide o.a. „Ik gevoel in deze huldiging een groote saamhoorigheid, dit stemt mij zoo op recht blijde, 't Eigen huis, alsmede de lijf rente. zijn mij er een stoffelijke uiting van. Ik dank U allen heel hartelijk!" Daarna werd nog een alleraardigst A.B.C. door mevr. Jongejans. mevr. Spaans en mej. A. Klomp voorgedragen en een geestige bijdrage door den heer Denijs en mevr. Jongejans ge reciteerd. Hartelijk applaus volgde en gezellige muziek droeg 't hare er toe bij om dezen avond een feestelijk karakter te geven. Een hartelijk dankwoord werd namens alle aanwezigen door mevr. Jongejans tot mevr. en Dr. Nanninga gericht voor alle gastvrijheid en hartelijke samenwerking tijdens de voor bereiding en vooral op dezen avond' genoten. Mevr. Nanninga roemde de prettige samen werking. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. Zuster Feikema gehuldigd. Donderdagavond had ten huize van Dr. en mevr. Nanninga de huldiging plaats van de zoo zeer geliefde wijkzuster M. Feikema, die gedurende achttien en een half jaar haar werk, met groote arbeidskracht en stipt plichtsbesef uit louter roeping vervuld heeft. Een groote vriendenschaar was om 8 uur aanwezig en Puck Nanninga leidde Zuster Feikema. terwijl een mooi welkomstlied ge zongen werd naar haar plaats. Zichtbaar ont roerd hoorde zij het lied aan. Daarna kreeg iedereen de gelegenheid haar met haar ver jaardag. die met deze huldiging samenviel, te feliciteeren. De gastheer sprak een hartelijk welkomstwoord. Toen kreeg mevr. Nanninga de gelegenheid een zéér gevoelig voorwoord der Burgerij, waarmede 't Huldigingsboek opent uit te spreken, dat begon met deze zoo zeer toepas selijke woorden: „Brengt Gij de Zon in 's menschen Leven, Zij zal op U haar weerglans geven." Spr. zeide. dat het doel van dit boek was naar de groote erkenning en waardeering te toonen van al hare vrienden; „Vele namen staan hierin geschreven; beter gezegd; vele i harten gaan in dit hoek naar U uit". „THE RHYTHM CLUB". Op Zondag 20 Februari a.s. organiseert de vereeniging „The Rhythm Club" een soirée in de nieuwe zaal van hotel „de Leeuwerik", Kruisstraat. De Dansmuziek zal verzorgd wor den door de voltallige „Rhythm Maniacs", on der leiding van Tom Reesink. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING De afdeeling Haarlem van de Josephine But ler Vereeniging houdt haar jaarlijksche leden vergadering op Woensdagmiddag 2 Maart a.s., in het bijgebouw van het Kennemer Lyceum te Overveen, ingang Mauritslaan. VIJFTIEN RIJWIELEN IN ééN WEEK GESTOLEN. In de afgeloopen week zijn te Haarlem niet minder dan vijftienrijwielen gestolen. We herinneren er aan,dat rijwielen op straat niet onbeheerd mogen neergezet worden; wèl als ze op slot zijn. -;,i VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD De lezing van Ir. G. Friedhoff. Dinsdag 1 Maart hopen de heer R. B, A. Theel en mevrouw J. M. Theel-Arents, Rijks straatweg 503, den dag te herdenken, waarop zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. KORPS MOTORDIEN ST. Met ingang van 1 Maart a.s. is bij het K. M. D. benoemd tot adjudant-onderofficier administrateur de heer H. F. J. Lemmens, thans S.M.A. bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, ter vervulling van de va cature die ontstaat door detacheering bij het korps Luchtdoelartillerie op l April a.s. van den a.o.a. A. J. Bakker. DAMESKOOR ARCIS. In aansluiting op een ons gezonden verslag verzoekt het bestuur ons mede te deelen dat de begeleiding der solisten en van enkele koor nummers verzorgd werd door mej. C. Teves. De oppositie tegen het fraaie interieur van Enschcdé's Raadszaal kwam uit vakkringen. In aansluiting op het verslag in ons blad van gisteravond van de lezing van Ir. G. Friedhoff over het stadhuis in Enschedé dee len wij ter voorkoming van eenigerlei mis verstand mede dat de oppositie tegen de fraaie opzet van het interieur van de Raadzaal uit vakkringen kwam en geenszins van de kant van B, en W. van Enschedé. Van de zijde van B. en W. van Enschedé kreeg de heer Friedhoff juist groote mede werking. De oppositie betrof dus louter het architectonische probleem, waarmede de vakkringen zich ook thans nog ten zeerste be zig houden: „Wel of geen fraaie interieurs?" in het algemeen en in casu in Gemeente raadzalen, zulks in verband met de verhoo ging van het innerlijke beschavingspeil der samenleving. KUNSTENAARS GETUIGENISAVOND. Als sluiting van de Vredestentoonstelling, welike in het pand Groote Houtstraat 157 te genover het Proveniershuis gehouden wordt, vindt op Maandagavond, 21 Februari in de nieuwe zaal van het hotel „De Leeuwerik", een openbare getuigenis avond plaats. Met als onderwerp: Voor geestelijke weer baarheid en tegen geweldsgeloof zullen spre ken Dr. G. Stuiveling en Ir. J. B. van Loghem, terwijl Nel Oosthout en Albert van Doorn met muziek en voordracht hun medewerking zullen verleenen. Deze bijeenkomst gaat uit. van den Vredes- raad Haarlem onder auspiciën van het Kun stenaarscentrum voor Geestelijke Weerbaar heid. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De 16e jaarvergadering van de afd, Haar lem en Omstreken van den Nederl. Christen Vrouwenbond zal gehouden worden op Don derdagavond 24 Februari. Op deze vergadering welke het karakter heeft van een feestavond, met afwisselend program zullen enkele liederen door een zangkoor ten gehoore worden -gébracht. De bijeenkomst heeft plaats in de vergaderzaal „Odeon" Jansstraat 48. (ÜN/T IN IIÏMSP MUZIEK Chr. Fanfarekorps „Arti et Religioni" en Schoten's Chr. Gemengd Koor Het bestuur van het muziekgezelschap had een uitnoodiging- gericht tot dr. Wallien, voorzitter der afd. Haarlem van de Ned. Chr. Radiovereeniging, om dezen avond te komen openen en deze had daaraan gevolg gegeven. Nadat de aanwezigen 2 verzen van Psalm 150 hadden gezongen en daarbij gesteund wer den door den sonoren klank van het muziek korps, sprak dr. Wallen over de beteekenis der muziek in ons leven, en die van muziek korps en zangkoor in het bijzonder, en ging daarop voor in gebed. Terstond daarop ging het korps over tot de uitvoering van het programma, dat op één uitzondering na geheel bestond uit stuk ken, die door het ensemble voor de eerste maal werden uitgevoerd. Van de plaats, die ik vóór de pauze innam (en die ik later ver wisselde voor een meer gunstige), wilde mij tot mijn verwondering ..de stemming niet ge heel bevallen. Bij „Arti et religioni" immers is die stemming altijd tot in de puntjes ver zorgd, maar thans- zweefden barytons en trombones iets ten opzichte van den klank der tuba. In den grooten héroischen marsch was er daarom niet aanstonds die sonoriteit, die ons na de pauze zoo frappeerde; en de ouverture „Reims", die aan de spelenden hooge eischen stelt vanwege het groote toon- volume dat voorondersteld wordt, vroeg van het korps en zijn leider den heer F. A. Dek ker Sr. de uiterste inspanning. Dit volumi- neuse werk eischt een bezetting van het klein koper, welke die van „Arti et Religioni" zeker vier malen overtreft. Desondanks wist de leider een totaalindruk te vestigen van dit werk, die zeker bevredigend mocht ge noemd worden. Doch d'Andrieu, hoezeer ook ingenomen met zijn geesteskind (zooals uit zijn toelichting blijkt) is nog geen Délibes, en daarom vaagde het Ballet „Coppelia" ge makkelijk de indrukken weg, die d'Andrieu zoo moeizaam had gewekt. Muziek, die ook in arrangement den vlotten Franschen mu- ziekzin teruggeeft en die ons aangenaam stemt door vloeiende melödiek en contrast rijke instrumentatie. Na de pauze voldeed de totaalklank weer in elk opzicht, al zal het feit, dat toen het temperatuursverschil grootendeels was op geheven, een woord hebben meegesproken. De luehtstroomen, die rechte van het podium heerschen, doen den blazer machteloos staan tegenover de stemming van zijn instrument De Iraldigin* a Zuster Feikema? (Adv. ingez. Med.) en wanneer dan links een hooge tempera tuur heerscht, begrijpt zelfs een leek, dat de totaalstemming noodwendig in gevaar moet komen. Aan leiders van groote vakbekwaam heid gelukt het van te voren een enkele maal, deze bezwaren zoo goed mogelijk te ondervangen, op voorwaarde echter, dat zich geen andere en onvoorziene omstandigheden voordoen. Dan staat elk dirigent machteloos. En de vakkundige critiek verstaat, en zwijgt. Het was dan weer het „Arti et religioni" zooals ik het vele malen hoorde; rein van stemming en in mooie klankverhouding; het korps dat zich, door saamhoorigheid en stu- dielust, steeds op hooger peil werkt. De prettige indruk van dit spel werd mooi aangevuld door den zang van het koor, dat vóór de pauze (dirigent Jac. Zwaan was tot zóó lang verhinderd) geheel vakkundig werd geleid door Albert De Klerk. Wij waren zoo fortuinlijk, hem juist de muziek te zien di- rigeeren, die hem hij uitstek goed ligt: den Palestrinastijl. De loop der stemmen, de ca densen, alles had zijn volle aandacht en zoo bloeide het Agnus Dei" van Palestrina op tot een schoonheid, die door de aanwezigen werd ondergaan in groote aandacht. Maar ook het koor zii om deze uitvoering gepre zen; de verhouding der stemmen is opmer kelijk goed geworden. Na de pauze konden wij in homofone werken hetzelfde ervaren, toen de heer Jac. Zwaan de leiding weer had overgenomen. De sonore klank bij de werkjes van Blum- ner en Jos. de Klerk was heel weldadig. Bij Zweers verraste ons de mooi geschoolde en zuiver aangevoelde zang der ongenoemde sopraansoliste. Het stuk werd gebisseerd. Dan kwam nog Loots met „Wandellied" ons zeg- .gen, hoe de werking is van den koorzang, die de platgetreden paden der accoordenmuziek niet gelieft te bewandelen, 't Gheel had nog iets luchtiger gekund, maar maakte toch een prettigen indruk. G. J. KALT. In de Gemeentelijke Cohcertzaal werd Don derdagavond door Haarlem's Muziekinsti tuut een uitvoering in concertvorm gegeven van Gluck's opera Orpheus (Orfes ed Euri- dice) onder leiding' van den heer W. Rettich. Het uitvoeren van opera's in concertvorm uit te voeren is iets, waarvan men het nut en de doeltreffendheid verschillend kan beoor- deelen, al naar het standpunt waarop men zich stelt. Het zou vergeleken kunnen worden met het doen voorlezen of declameeren van een tooneelstuk, zonder dat er actie of decor hij te pas komt. Het spreekt van zelf dat zoo doende de indruk onvolledig moet zijn en wel des te onvollediger naarmate het tooneelge- beuren een meer belangrijke factor in heb- uitgevoerde werk vormt. Nu is er in een stuk als Orpheus heel wei nig handeling. Ik heb jaren geleden er eens een door de Brusselsche opera gegeven opvoe ring van gezien en daarvan hoofdzakelijk de herinnering aan iets dat op een soort van groot aquarium geleek gehouden. Ook Giulio Cesare van Handel, dat ik veel later eens ge zien heb. heeft zoo weinig handeling. Derge lijke werken verliezen dus bij uitvoering in concert- of oratorium-vorm minder dan b.v. een opera als „Der Freischütz", waarin regie, decors en requisieten van groot belang zijn, bij het ontbreken waarvan aan de fantasie der hoorders al te hooge eischen gesteld wor den. Omgekeerd zijn vele oratoria van Handel e.a. dooi* en door dramatisch gedacht. Een uitvoering van Orpheus in de concert zaal is dus wel te verdedigen en te aanvaar den. Maar een eerste e-isch tot goed begrip en goed volgen is dan toch wel dat voor de hoorders een volledig tekstboek beschikbaar gesteld wordt. Dit nu was bij deze uitvoering evenmin het geval als destijds bij die van „Der Freischütz". Toen werd telkens vooraf de hoofdzaak der handeling in een proloog- samengevat; nu moesten we genoegen nemen met het in het programma voorkomende kor te overzicht. Bedenkt men daarbij dat op eenigen afstand van het podium slechts nu en dan een enkel woord van den tekst te ver staan was, dan begrijpt men nog beter welk bezwaar het ontbreken van een tekstboek in dit geval moest opleveren. Uit die enkele verstaanbare woorden heb ben we kunnen opmaken dat Gluck's werk met Duitschen tekst gezongen werd. Waar in het programma vermeld stond dat van deze opera twee bewerkingen, n.l. een Italiaansche en een Fransche, bestaan is het ons niet dui delijk geworden waarom bij een uitvoering in Nederland een Duitsche vertaling gebezigd werd. In het programma werd daarover niets meegedeeld, zelfs over het bestaan dier ver taling niet. Behoudens deze bezwaren had de uitvoe ring veel verdienstelijks. De omvangrijke Orpheus-partij werd gezongen door mevr. H. Preyer, wier diepe, krachtige en mooi getim- breerde altstem daarvoor uitstekend geschikt bleek en wier voordracht gaandeweg aan vrij heid en dramatisch uitdrukkingsvermogen won. Ook de sopraan mevr. K. Oudhuizen (Euridice) bleek over goede stemmiddelen en voldoende expressieve kracht te beschikken; de sopraanpartij van mej. Gré Smit (Amor) daarentegen werd te zwak en weinig overtui gend gezongen. De intonaties waren, op een enkel moment na, bij alle drie doorgaans zuiver. Zeer goed klonk het uit het mannenkoor „Caecilia" en het operakoor der school sa mengestelde gemengde koor. dat in deze opera een belangrijke rol vervult. En het orkest werkt over het geheel beter dan zijn hetero gene samenstelling deed verwachten. Ver schillende bewegelijke gedeelten werden met het noodige aplomb en de vereischte sa menwerking gespeeld. Daartegenover stonden ook momenten waarin het samenspel veel te wenschen overliet. Dat de zaak dan niet in de war liep, was wel te danken aan de besla genheid van den leider, den heer W. Rettich, die de partituur goed beheerschte en den uit voerenden zijn wil wist op te leggen. Li het orkest onderscheidden zich de hobo en de fluit bijwijlen solistisch zeer gunstig. De dames-solisten werden met bloemen ge huldigd; de dirigent ontving een lauwerkrans dien de heer Nico Hoogerwerf hem met een korte toespraak overhandigde. De zaal was slechte matig bezet. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14