Belooning van kweekelingen met akte verhoogd. Beëediging gemeentesecretaris. Kou bij Uw kind Nieuwe Uitgaven IIMGEZOIMDEN /TOEKEN KRUSCHENSALTS VRTJDAG 18 FEBRUARI 1938 HSÏREEM'S DAGBEAD 9 RAAD BLOEMENDAAL. vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester. Jhr Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heer Bouvy. De voorzitter verzoekt den leden zich van hun zetels te verheffen en gewaagt dan van de vreugde, die ook te Bloemendaal aller- wege heerschte, toen de tijding van de ge boorte van Prinses Beatrix bekend werd. Het gemeentebestuur heeft een telegrafischen ge- lukwensch aan het Prinselijk gezin gezonden en daarvoor een dankbetuiging ontvangen. Vreugde ten opzichte van het heden mengt zich nu met hoop voor de toekomst. Beëediging gemeente-secretaris. Hierna legt de nieuwe gemeente-secretaris de heer C. J. de Groot, de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer de Groot geluk namens den Raad en ook per soonlijk. De Raad was bij de stemming ver deeld, maar is nu éénstemmig in zijn geluk- wensch. De heer de Groot heeft zijn benoe ming te danken aan de wijze, waarop hij tot nu toe zijn taak heeft vervuld. Deze benoe ming moogt gij beschouwen, aldus spr., als de kroon op uw werk en ik ben er zeker van dat gij ook in de toekomst uw nieuwe functie zult vervullen met ijver, toewijding en groote nauwgezetheid en dat gij na afloop van het voor u liggende decennium met voldoening- op uw werk zult kunnen terugzien, (applaus) De heer de Groot dankte voor den geluk- wensch. Hij dankt de raadsleden die aan zijn benoeming hebben medegewerkt en ook die leden die hem na zijn benoeming- hebben ge- complim enteerd Ter gelegenheid van zijn benoeming heeft spreker van de ingezetenen der ge meente, van de hoogst geplaatsten tot de nederigsten, veel bewijzen van sympathie ont vangen en ook van het geheele personeel der secretarie. Hij ziet hierin het bewijs, dat hij het vertrouwen van de ambtenaren heeft ver worven. Spr. hoopt zijn taak met toewijding te vervullen en vraagt daarbij den steun van den burgemeester, de wethouders en de leden van den rada. Aan den oud-agent van politie Dissevelt wordt een gratificatie verleend van f 168.75. De Raad staat een crediet van f 2400 toe voor de aanschaffing van een vrachtauto. In handen van B. en W. om prae-advies wordt gesteld een adres van de Woningbouw- vereeniging „Bloemendaal-Noord" waarin ver zocht wordt in principe te besluiten, 'n terrein van 60Ö0 M2. aan de Donkerelaan, naast „Ma- ranatha",, aangekocht van de Mij „Veenduin". in erfpacht aan de vereeniging- af te staan. Belooning kweekelingen met akte. B. en W. stellen voor. de belooning voor kweekelingen met akte te bepalen op f 600 per jaar, te verhoogen met f 50 voor elk vol gend dienstjaar tot een maximum van f 800 per jaar en met f 50 voor het bezit der hoofd akte. De heer Cassée (VB.) is dankbaar maar niet voldaan. Spr. zou het aanvangsalaris wil len stellen op f 700 met 2 jaarlijksche ver hoogingen van f 100 en toekenning van f 100 voor de bezitters der hofodakte. Wethouder Ouwe hand (C.H.) meent dat, wordt het voorstel van B. en W. aange nomen, Bloemendaal toch nog een goed figuur zal maken in vergelijking met andere ge meenten. Naar spr.'s oordeel zijn B. en W. met dit voorstel royaal uit den hoek gekomen. De heer Enschedé (V.B.) vraagt hoe andere gemeenten de kweekelingen met akte betalen. De heer Schulz (S.D.A.P.) kan met het voorstel van den heer Cassée meegaan. Spr. meent dat in Heemstede f 1000 wordt gegeven aan een kweekeling met akte. Met het voorstel van den heer Cassée zal f 3000 a f 3.500 per jaar gemoeid zijn. Spr. vindt dit niet te veel Men bedenke ook dat het geld in waarde ver minderd is. De heer Hondius iN.H.) wijst er op, dat het opdoen van ervaring voor de kweekelin gen van veel waarde is. Spr. wil niet verder gaan dan B. en W. en vraagt of er ook tijde lijke onderwijzers zijn in Bloemendaal en welk salaris die krijgen. Mevr. Romeyn SDAP.) zegt dat in elk vak voorkomt dat pas afgestudeerden minder ervaring hebben. Maar daarom behoeft toch niet een kleiner salaris uitbetaald te worden. Baron Van Till (C.H.) meent dat in de meeste gemeenten f 600 wordt betaald aan kweekelingen met akte. De heer Noorman (S.DA.P.) zegt dat van den weg staande auto mogen - wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting ót één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geelt. ROOD van den kweekeling met akte precies hetzelf de wordt geëischt als van den gewonen on derwijzer. Het Rijk staat inderdaad toe, f 600 te geven, maar dit is voor den gepresteerden arbeid toch geen salaris! Bloemendaal kan wel meer betalen.. Het voorstel van den heer Cassée komt hem alleszins aanvaardbaar voor. Jhr. Qua rles van Ufford (V.B.) zegt dat kweekelingen met akte later dadelijk voor een benoeming als onderwijzer in aanmerking kunnen komen, omdat zij al onderwijs heb ben gegeven. De heer Van Riessen (A.R.) wil zoo veel mogelijk kweekelingen aanstellen uit Bloemendaal of omgeving. Wethouder Ouwehand (C.H.) zegt, dat wel eens f 400 wordt betaald in andere ge meenten; weer andere die gesaneerd zijn hebben volontairs. Men bedenke, dat in an dere vakken zelfs menschen met een acade mische opleiding wel moesten beginnen met niets. Bloemendaal kan zooveel kweekelingen met akte krijgen, zelfs zónder salaris, als het wil. Bovendien hebben de kweekelingen groote kans later ln het corps van het vast onderwij zend personeel van Bloemendaal te worden opgenomen. Met den wensch van den heer van Riessen wordt rekening gehouden. De heer Schulz (S.D.A.P.) zou het ver keerd vinden als de gemeente zich op het standpunt ging stellen: wij hebben een werk kracht noodig, welnu dan nemen wij hem of haar, die met het minste salaris tevreden is. De heer C ass e (V.D.) doet een compro mis-voorstel: een aanvangssalaris van f 600; 3 verhoogingen van f 100 en f 50 voor de hoofdakte, zoodat een maximum van f 9 50 wordt bereikt. Dit voorstel wordt met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Hiermede vervallen de andere voorstellen. Huur voor gas- en watermeters. Naar aanleilding van het afwijzend prae-ad vies van B. en W. op de vraag van den heer Noorman of de mogelijkheid bestaat, de hu ren der gas- en watermeters met 50 pet. te verlagen, zegt de heer Noorman (S.DA.P.) dat hij zich bij het praeadvies zal neerleggen, maar hij vraagt, tegen de volgende begroo ting te overwegen of een gasprijsverlaging mogelijk is. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Ontheffing bebouwingsvoorschriften. Ontheffing van de bepalingen der Be bouwingsvoorschriften wordt verleend aan: C. S. Wonink, voor het bouwen van 3 woon huizen met 2 garages aan de Mauricialaan: C. S. Wonink, voor het bouwen van 3 woon huizen meh 2 garages aan de Mauricialaan; Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, -omdat ze de verkoudheid recht- C*~Jy. Jstreeks bestrijdt. (Adv. Ingez. Med.) f. Joosten, voor net Douwen van 2 garages bij 8 in aanbouw zijnde woonhuizen aan de Ernst Casimirlaan; J. B. Sluiter, voor het vergrooten der ga rage bij perceel Schulpweg 4; S. Prins, voor het verbouwen van perceel De Genestetweg 2; N,V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Voor- neveld, voor het bouwen van drie woonhuizen met twee garages aan de Rio Grandelaan; Directie P.E.N., voor het bouwen van een transformatorhuisje aan de Rio Grandelaan; A. Brand, voor het bouwen van een woon huis aan de Catslaan; R. Reitsma, voor het bouwen van een woonhuis met aangebouwde garage aan de Rio Grandelaan. Parkeeren. De heer Van Riessen (A.R.) zegt dat tegenover het Postkantoor een half uur ach tereen geparkeerd mag worden. Spr. vraagt hiervan een uur te maken of anders soepele toepassing, in het belang van den winkel stand. De v o o v z i 11 e r zal de mógelijkheid doen onderzoeken. Voor een soepele" toepassing van bepalingen voelt spr. niets. De kermis. De heer Van Riessen (A.R.) brengt de feestelijkheden ter gelegenheid van de beide blijde gebeurtenis ter sprake. Volgens spr. is het Centraal Oranje Comité daarin te weinig gekend. Het was beter geweest, de kermis in ..de kuil" niet te houden. Dit toch was een gewone kermis, die in geen enkel verband stond met de blijde gebeurtenis. Zij was van een geheel ander karakter dan die welke op 31 Augustus worde gehouden en een kinder feest is; tegen die kermis heeft spr. geen be zwaar. Ook is er nachtpermissie gegeven tot 1 uur; tot 12 uur was beter geweest. De voorzitter merkt op, dat de Raad bepalen kan, dat er geen kermis mag gehou den worden, als hij er bezwaar tegen heeft. De waterprijs. Baron Van Till (C.H.) brengt den water- prijs ter sprake. B. en W. mogen zeggen, dat- die veel lager is dan in andere gemeenten, maar toch gebruiken velen een electromotor om water uit den grond te pompen, ten einde tuinen en tennisvelden te besproeien, auto's te wasschen enz. Dit komt hun veel goedkoo- per. Deze zaak zal onder de oogen worden ge zien. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende: vaststelling van suppletoire be- grootingen; aankoop grond Bosch en Duin- ïaan van J. Bal en H. Smolenaars; verkoop' van twee perceelen grond aan de Zuidzijde van de Mauricialaan aan C. S. Wonink; het aangaan van een overeenkomst met Zand- voort inzake toelating van leerlingen tot de Vondelschool; vaststelling van vergoedingen aan het bijz. onderwijs en van het voorschot op vergoedingen van het bijz. onderwijs. Aangehouden werden de voorstellen in zake: aankoop grond voor verbreeding van den Zanövoorterweg en wijziging van het re glement van orde voor de raadsvergaderin gen. Propagauda-avond Haarl. Haudelsvereenigiiig. Redevoeringen van de lieeren B. W. Lasschuit en Mr. L. G. van Dam. De Haarlemsche Handels vereeniging hield Donderdagavond in Hotel „Lion d'Or" een bij eenkomst, die gepresideerd werd door den heer B. W. Lasschuit. Deae sprak een woord van welkom; hij verheugde zich over de groote op komst. Tot zijn genoegen kon hij mededeelen. dat de veertiende organisatie zich had doen inschrijven. Daarop zette spreker het doel van de bijeenkomst uiteen, namelijk om een actie te ontwikkielen tot aansluiting van nog meer vakorganisaties. Spreker ontwikkelde een ne gental punten. Het is de bedoeling, de alge- meene vakvereenigingen samen te brengen rondom de Haarlemsche Handelsvereenigmg, zijnde de groote plaatselijke algemeene Mid denstandsorganisatie. In gtezamenlijk overleg eenkomsten in den ruimsten zin; ont- wikkelings- en demonstratieve bijeen komsten. De geheele middenstand moet worden gemobiliselerd, als dit noodig mocht blijken. Het is gewenscht. de aangeslo ten vakbestuiien behulpzaam te zijn bij het voeren van propaganda voor hun eigen orga nisatie. De aangesloten vakbesturen moeten van voorlichting gediend worden in den ruimsten zin (bijv. met betrekking tot wetten als Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, wet nopens de op ruimingen en uitverkoopen, enz.). Van elke aangesloten vakorganisatie moet een afgevaardigde worden benoemd, die als adviseerend lid zitting neemt in het Bestuur der Haarlemsche Handelsvereenigmg, tenein de voortdurend op de hoogte te blijven van de nooden en beholeften, die zich in den kring der betreffende vakorganisatie voordoen. In gezamenlijk overleg moeten adviezen aan de plaatselijke Overheid gegeven worden, om aldus den invloed van den algemeenen Mid denstand mede te dolen gelden. Zoo noodig moet men opkomen voor het prestige en de positie van den algemeenen Middenstand, wanneer deze worden bedreigd. Tenslotte moeten gemeenschappelijke acties glevoerd worden ter doorvoering van het Be ginsel- en Werkprogramma van den Kon. Ned Middenstandsbond. De heer Lasschuit eindigde zijn toespraak met hulde te brengen aan den secretaris, den heer H. C. Sprenger. voor het vele werk, dat. hij voor de Haarlemsche Middenstandsver - eeniging heeft verricht (Applaus). Het woord werd daarop verleend aan Mr. L. G. vanDam, die een rede hield over het on derwerp: „De middenstand in den huidigen tijd". Spreker constateerde een grootere be langstelling bij de middenstanders in het or ganisatieleven. Zonder organisatie kan men het niet meer doen. Die moet zelfs zoo krach tig moglelijk zijn. Door middel van de organi satie kan men immers op velerlei gebied zijn invloed doen gelden. Vroeger dacht men. dat de middenstand gedoemd was om te verdwij nen. omdat overal coöperaties werden opge richt. Maar de plaats, die dezle tegenwoordig in de maatschappij innemen, is van niet veel beteekenis meer, zei spreker. De ontwikkeling van de laatste eeuw heeft getoond, dat in onze samenlieving voor een breeden midden stand behoorlijk plaats is. De opkomst van de groot-industrie heeft groote mogelijkheden voor den middenstand geschapen. Dit blijkt o.a. uit de auto- en electrische industrieën, die in handen van het grootbedrijf zijn, maar die toch het bestaan van tal van kleine mid- denstandsbedrijven mogelijk maakten. Het voeren van een kleinbedrijf kan soms zelfs veel rationeeler en economischer geschieden, dan van het grootbedrijf. Daardoor is de positie van den middenstand eerder versterkt, dan verminderd. Spreker acht het noodig. dat er een groote groep van menschen bestaat, die een eigen verantwoordelijkheid heeft en die zelf een eventueel risico draagt. Het bestaan van een krachtigen middenstand Is voor de geheele samenleving van heel veel belang. Men mag het den middenstand dus niet moeilijk maken. Het aantal personen, dat in den middenstand zijn brood verdient, is bui tengewoon groot. In Haarlem bedraagt dit in totaal ongeveer 20.000 op een bevolking van 135000. Hierbij zijn niet meegerekend de personen, werkzaam in warenhuizen, coöperaties en grootbedrijven. Met de gezinsleden van die personen meegerekend wordt dit totaal min stens. 40.000 Het aantal personen, werkzaam in het grootbedrijf, is veel en veel kleiner. De middenstand neemt in Haarlem dus een over wegende positie in. Het totaal aantal winkels in Haarlem, filialen meegerekend, bedraagt 3635. Dat is 27 per 1000 inwoners of één op de 37. Twee derde van de winkels in Haarlem bestaat nog geen tien jaar. Dit bewijst dat tal van bedrijven als paddestoelen uit den grond verrijzen: maar ze verdwijnen weer even snel. Het is dus noodzakelijk, dat aan hen. die een bedrijf willen gaan voeren, hooge eischen ge steld worden. Spreker noemde cijfers om aan te toonen, hoe groot het aantal bedrijven sinds de volkstelling in 1930 geworden is vergele ken bij de bedrijfstelling ln 1935. Men kan du? begrijpen, dat de bestaansmogelijkheden door de moordende concurrentie zeer moeilijk zijn. De middenstand moet dus daartegen maat regelen nemen, maar ruim 1800 winkeliers in Haarlem zijn niet georganiseerd; dat is nog geen derde. Die beseffen dus niet, dat men de handen ineen moet slaan om wat te bereiken Een regeling van boven af zou zeer onge- wenscht zijn. Door eigen organisatie moet men de moeilijkheden ovenvinnen. Wanneer men zelf behoorlijke ordeningen tot stand heeft gebracht, dan heeft men het recht te eischen, dat die ordeningen behoorlijk worden nage leefd. Daarbij moet dan de«overheid steunen. Aan beunhazen heeft de middenstand geen behoefte, maar wel is het noodzakelijk, dat alle serieuse middenstanders zich bij een organi satie aansluiten. En die organisaties moeten tezamen één groot centraal lichaam vormen. Op die wijze kan men zijn invloed aanwen den; zoo kan er kracht naar buiten ontwik keld worden. De Vestigingswet opent eveneens vele mogelijkheden voor den middenstand. Ook daarom is het gewenscht. dat de organi saties zoo sterk mogelijk zijn. Door de verde- digingseischen zal het peil van den midden stand verhoogd worden. Menschen zonder vakbekwaamheid en behoorlijke financieele draagkracht zullen niet meer in staat worden gesteld, een bedrijf te beginnen. Men moet zich dus vakbekwaamheid en handelskennis zoo veel mogelijk eigen maken. Aan de ongebrei delde uitbreiding van de grootbedrijven moet een einde worden gemaakt, want die maken tal van kleine middenstandsbedrijven kapot Mi*. Van Dam eindigde zijn met groote aan dacht gevolgde rede met nog eens met groote klem er op aan te dringen, dat de middenstan ders zich zoo krachtig mogelijk organiseeren, om de instandhouding van hun bedrijven mo gelijk te maken ARBEIDSINSPECTIE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari 1938 benoemd tot hoofdinspecteur van den Arbeid de heer J. A. E. Muller, inspec teur van den Arbeid, te 's-Gravenhage. De hoofdinspecteur van den Arbeid J. A E. Muller is met ingang van 1 Mei 1938 werk zaam gesteld in het 6e district der Arbeids inspectie. ter standplaats Haarlem, en aan gewezen als hoofd van dat district. Alliance Francaise. Causerie van Daniel Halevy. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van de Alliance Frangaise een bijeenkomst in de zaal op de 1ste étage van het restaurant de Kroon. De zaal was bij den aanvang omstreeks half negen zeer goed bezet met leden en ge- noodigden. De heer Daniel Halevy hield een causerie over „Quatre visages de Paris" welke met zeer veel aandacht en van tijd tot tijd met kennelijke instemming gevolgd werd. De aangezichten, die de wereldstad aan neemt zijn eigenlijk een serie van grimassen, waarin zich het bewogen leven dat zich inner lijk aan de stad voltrekt, weerspiegelt. "En Parijs heeft een bewogen historie; een cen trum van het universitaire leven, een middel punt van theater en kunst, maar ook het voorwerp van bloedige burgeroorlogen, brand stichtingen en volkerenkrijgen. Parijs, een stad met een merkwaardige levendige be volking, een stad. die aan de harteklop van het ontstuimige leven den bijnaam van de frivole lichtstad te danken heeft. De geschiedenis der Parijsche wereldten toonstellingen. die een wereldvermaardheid bezitten, en de beteekennis van de Fransche hoofdstadals commercieel centrum de- monstreeren, is een historie op zichzelf. De geschiedenis van de bestuursvorming werd ge leid door de republikeinsche orienteering van het Fransche karakter. De Lichtstad wilde vrijheid, een autonoom bestuur. Het merk waardige karakter van het Parijsche stads beeld concentreert zich in de boulevards, het gemêleerde publiek, dat daar promeneert, in de groote stoet van onbekenden in de volks buiten, in de bonte wereld van café's en restaurants in Montmartre en Montparnasse met hun bizar publiek van dichters, schrijvers, schilders, kunstenaars. k Parijs heeft groote figuren gekend. Ferdi nand de Lesseps, de schepper van het Suez- kanaal, leider van de Compagnie Universelle du Canal Interoceanique, die de bedoeling had de landengte van Panama door te graven, doch in moeilijkheden geraakte. In 1891 moest de Lesseps zich voor malversaties verantwoor den. In 1893 werd hij tot gevangenisstraf ver oordeeld. Toch bleef hij voor de geschiedenis een groot figuur, een avonturier, maar een groot mensch. Het zgn. „Cirque de Lesseps" vormde volgens den spreker, Daniel Halevy, een karakteristiek voorbeeld van den Parij- schen geest, die leeft uit louter plezier om het leven. Ook het leven en werken van Victor Henri, markies de Rochefort-Lucay werd uitvoerig uiteengezet. Deze in 1831 te Parijs geboren merkwaardige figuur was aanvankelijk kunst criticus. Toen hij wegens zijn sarcastische opmerkingen uit de Figaro verwijderd werd, richtte hij een eigen weekblaadje, .Da Lan- terne" op, dat .spoedig omgedoopt werd in ,La Marseillaise". Hij viel met bijtende spot het keizerrijk aan. In de provincie werd de Roche- fort niet begrepen, doch Parijs had begrip voor hem. Deze figuren noemde spreker twee lich ten der lichtstad. Sedert Napoleon heeft zich in Parijs een uiterlijke evolutie voltrokken. Het stadsbeeld heeft zich aangepast aan de eischen van het enorme verkeer, dat een belangrijk element in het stadsleven vormt. Parijs telt veel merkwaardige monumenten, het Patheon. Père Lachaise. het bekende kerkhof, het standbeeld van Jeanne d'Arc en het graf van den onbekenden soldaat. Een dichter heeft eens gezegd: „De nacht sluit de oogen op aarde en opent de oogen van den hemel: de sterren. Maar Parijs is zelf één sterrengeflonker, Parijs leeft altijd, met een onstuimigen harteklop, met een vreugde van het leven óm het leven. Bij de Uitgeversmaatschappij „De Struis vogel" te 's-Gravenhage is verschenen „De beheersching der wereld-economie", een on derzoek betreffende de voorwaarden van sta biele welvaart en wereldvrede, door dr. W. L. Valk. Voot den inhoud, dezer rubriek stelt de. Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kop\j den inzender niet teruggegeven. Wordt de broodfabriek „De Korenschoof'' geliquideerd? Geachte redactie, Volgens berichten in uw blad, zal de groot ste bakkerij de Broodfabriek „De Koren schoof" te Utrecht haar poorten sluiten. Tweehonderd menschen komen hierdoor min of meer zonder werk. Volgens de directie is het de kwellende Arbeidswet, die haar daartoe noopte. 50.000 gulden moesten er dit jaar bij. Aan diezelfde fabriek is een meelfabriek ver bonden, die een winstmarge opleverde van 300.000 gulden. Mag een regeering. die toch ook door het volk gekozen is. deze ongemoti veerde sluiting toelaten? Zit er bij deze stopzetting geen addertje onder het gras? Volgens die directie heeft ook het kleinbe drijf aan deze sluiting medegewerkt. Wat is er van deze twee argumenten waar? Het kleinbedrijf hebben wij altijd gehad, meer dan nu: het kleinbedrijf kan nooit zoo goedkoop werken als het grootbedrijf, ook al helpen vrouw en kinderen. Er zijn kleine bak kers genoeg, die het meel bij slechts 5 zakken tegelijk koopen, daar zij geen kapitaal be zitten Een bedrijf zooals „De Korenschoof" bezit kapitalen, bezit zelf een meelfabriek die groote winst oplevert en daar kan het klein bedrijf niet tegen op. Ik heb in mijn heele bakkersloopbaan nog niet medegemaakt dat kleinbedrijf, in welken vorm ook. het groote bedrijf er onder krijgt, Wel andersom. De kleine man moet ook recht van bestaan hebben, doch de macht over het grootbedrijf zal hij nooit kunnen krijgen. Er zijn groote zaken verdwenen, zeer zeker en er zullen er nog wel meer gaan, maar dat is niet de schuld van het kleinbedrijf, ook niet van die kwel lende arbeidswet. Als de organisaties ook een woordje mochten meespreken en zij dit. de den, dan zouden de arbeiders, 200 in getal, niet de straat op gejaagd worden. Het niet- sluiten van deze groote fabriek is een alge meen belang. Het zijn juist de groote zaken lie elkaa' a u het bekampen zijn. Ik he'o daarover viei jaa geleden zelf in deze courant geschreven en er tegen gewaarschuwd. Eenlge groote be- (Adv. Ingez. Med.) drijven wilden haar zaken grooter maken met middelen, die niet in de eerlijke concurrentie thuishoorden. Zij joegen elkaar op. er werden cadeaux gegeven, er moesten mooie winkels komen, de een nog mooier dan de ander.. Voor de controle op dat alles moesten controleurs aangesteld worden. Een en ander kostte heel wat. luxe uitgaven, die de kleine bakker zich niet veroorloven kon. Er zijn aan die groote fabrieken te veel menschen die niet produc tief zijn en dat kost geld. Van dezen kant be keken zal de grootste fabriek niet be hoeven te sluiten en de 200 arbeiders kunnen met dezen knellende(?) Arbeidswet aan het werk blijven. Met dank voor de plaatsing, J. G. DE LOOZE. Karolingenstraat 60. Haarlem, 14 Febr. 1938. (Naar aanleiding van dit stuk hebben wij te Utrecht nadere inlichtingen ingewonnen over deze zaak en vernamen daarbij dat aan de stopzetting zelf niets te doen is; wanneer een bedrijf verlies oplevert heeft de leiding het recht, dat bedrijf te sluiten. Intusschen wordt 90 pet. van het personeel voorloo- p i g overgenomen door een andere groote fabriek, de Lubro. De kern van de zaak is, dat de broodfabriek in dezen wordt opgeofferd aan de Meelfabriek, die meel leverde aan andere broodfabrieken en bakkers te Utrecht, welke zich niet lan ger bereid verklaarden meel van „De Koren schoof" te betrekken als de Korenschoof als bakker, hun concurrent bleef. Wilde de Meel fabriek dus gehandhaafd blijven, dan moest de bakkerij van „De Korenschoof" worden ge sloten.) Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) Baldadigheid. Geachte redactie. Onlangs stond in Haarlem's Dagblad het ar tikeltje: „Is de Jeugd van Haarlem balda dig?". Ik ben niet bevoegd hierover een oordeel te vellen, maar wel weet ik dat de jeugd in mijn stadsdeel, nl. Leidsclieplein, het wél is. Reeds maandenlang heeft de jeugd van de, Speel- tuinvereèniging ..Westerkwartier" deerger lijke gewoonte 's avonds na het verlaten der school belletje te trekken. Als er zieken zijn is zulks al' bijzonder hinderlijk. Gaarne zou ik langs dezen weg de-ouders en de onderwijzers hierop opmerkzaam willen maken, opdat de kinderen er over onderhouden worden. Met dank. voor de plaatsing, H. SANGERS, Leidscheplein 33a. Nog eens de Kin fier wagens en de Rolstoelen. Geachte redactie. Mag ik-u, naar aanleiding van uw onder schrift bij het ingezonden stuk van den heer H. C. Magel „Minder kinderwagens en meer rolstoelen?" in uw blad van 11 dezer, de vol gende vraag stellen? Bedoelt u met uw zinsnede „In 't verleden nam de bevolking sterk toe en vonden vele handen werk om te voorzien in de behoeften, die daar uit voortvloeiden" aan te toonen, dat een toe neming der bevolking een verhooging van het algemeen welvaartspeil tengevolge zal heb ben? Zoo ja, dan lijkt mij dit nogal vreemd, daar toch als algemeen bekend mag worden verondersteld, dat de toeneming der werkge legenheid geen gelijken tijd kan houden met de bevolkingstoeneming. Door de toepassing der machines is het toch mogelijk, dat b.v. 1 man de productie levert voor, laat ons zeggen, 100 andere menschen. Eén mensch meer be- teekent niet tevens werk voor één mensch meer. De juiste verhouding weet ik niet, maar het komt mij voor, dat b.v. een toeneming van 100 zielen noodig zal zijn, om 1 arbeidskracht meer aan het werk te kunnen helpen. De overige 99 zouden, indien deze verhouding juist is, werkloos zijn. Onder het huidige stel sel zal dan ook, naar mijn bescheiden meening een bevoikingstoeneming geen verbetering, doch wel een verslechtering van het alge meene welvaartspeil beteekenen. Een zoodanige verbetering zal alleen be reikt kunnen worden, wanneer men het het whistsysteem wil prijsgeven voor een stelsel, waarin de techniek, inplaats van voor den enkeling, ten bate van de gemeenschap zal worden aangewend. Het lijkt mij goed in dit verband te wijzen naar de boeken „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen" van Edward Bellamy, een Ameri- kaansch econoom, die op onderhoudende en boeiende wijze een nieuw economisch stelsel propageert, hetwelk op zijn minst genomen, een aandachtige bestudeering' meer dan waard is. Hoogachtend. E. J. ABSPOEL. Wij hebben niet betoogd dat een toeneming der bevolking een verhooging van het wel vaartspeil tengevolge heeft, alleen er op ge wezen, dat door de daling van het geboorte cijfer een wijziging in de structuur der bevol king ontstaan. Inderdaad is het ook juist dat bij de toeneming eener bevolking vele handen werk vinden om te voorzien in de daardoor ontstane behoeften. Wij wezen in ver band daarmede o.a. op den woningbouw, fa- ricag- -ar. meubelen en n voort". Do ver- mdersteiling dat 100 nieuwe bewoners slechts werk leveren aan 1 man is absoluut te laag. REDACTIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15