De Bilt voorspelt: CYSBERT JAPICX. VRIJDAG IS FEBRUARI 1938 HAARD EM'S DAGBLAD Moet caféhouder, die radio laat spelen, auteursrechten betalen? In vele landen zegt men: ja. Interessante kwestie voor den Hoogen Raad. 'S-GRAVENHAGE 17 Februrai. Over de geheels wereld wordt thans een strijd gestre den tusschen componisten en caféhouders over de auteursrechten van muziekstukken, welke in cafés door middel van de radio ten gehoore worden gebracht. Ook in ons land is deze strijd aangebonden en wel door den componist Frans Lehar, die een caféhouder te Rotterdam in rechten aansprak vanwege het reproduceeren van zijn muziekwerk „Der Czarewitsch". De kantonrechter te Rotterdam ontzegde de componist zijn vordering en de rechtbank aldaar heeft in gelijken zin beslist. Lehar toekende beroep in cassatie aan en in deze kwestie werd Donderdag door ons hoogste rechtscollege gepleit. Voor Lehar trad op mr. F. J. de Jong, te 's Gravenhage. „In bijna alle landen hebben de componis ten hun processen gewonnen", deelde pleiter aan het begin van zijn betoog mede, „alleen in Duitschland en Italië zijn ze in het onge lijk gesteld". Het is nu de vraag of de café houder een uitvoering geeft in den zin van de auteurswet. De rechtbank 'heeft beslist van niet, want de muziek is reeds uitgevoerd door het orkest in de studio van de omroepvereeni- g'ing. Pleiter is het hiermede niet eens. Éen kunstwerk, dat openbaar gemaakt is, kan ze ker nog eens uitgevoerd worden. Vergelijk bijv. een tooneelstuk, dat eerst als boek uit gegeven, daarna opgevoerd wordt. Als men de caféhouder niet aansprakelijk acht voor de auteursrechten krijgt men bijv. deze bezwaarlijke consequentie: als men af stemt op een land, waar Nederlandsche wer ken niet beschermd worden (Rusland, Ame rika) kan men hier te lande zonder auteurs recht deze werken ten gehoore brengen, wan neer de stations van die landen Nederland sche muziek uitzenden. Voorts moet men de zaak sociaal-econo misch zien. De radio vervangt de vroegere pianola of gramofoon, waarvoor de caféhou der wel auteursrecht betaalde. Zooals reeds meegedeeld, heeft de buitenlandsche recht spraak vrijwel algemeen bepaald, dat de caféhouder auteursrechten moet betalen. Pleiter lichtte dit aan de hand van de ju risprudentie toe. Voor de caféhouder trad op mr. E. J. Eg berts te Amsterdam. Pleiter betoogde, dat de auteurswet er van uitgaat, dat een kunstenaar een vergoeding voor zijn geestelijken arbeid toekomt. Maar als hij ten aanzien van zijn rechten een be paalde beslissing' gegeven heeft, is hij daar aan gebonden en moet hij de consequenties daarvan dragen. Zoo moet een schrijver dulden, dat zijn boek in een leesbibliotheek door iedereen ge lezen wordt, een kunstenaar, wiens werk dient om in het openbaar tentoongesteld te worden, dat men afbeeldingen van dat werk maakt. Zoo is het ook met den componist, die erin toegestemd heeft, dat zijn werk door de radio zal worden uitgezonden. Overigens meende pleiter, dat de caféhouder het werk niet open baar maakt, maar alleen de gelegenheid, wel ke een radiostation biedt om een muziekuit voering te hooren, vergemakkelijkt. Pleiter meende daarom, dat de caféhouder niet tot betaling der auteursrechten kan wor den veroordeeld. De procureur-generaal zal op 3. Maart a.s. conclusie nemen. Woningstichting „Vooruitgang" Engeland wist af van het onder houd Hitier—Schuschnigg. Britsche regeering bereid tot gemeenschappe lijk optreden, maar zal niet het initiatief In antwoord op een vraag van Attlee zelde Eden gisteren in het Lagerhuis, dat hij zekere inlichtingen had ontvangen over de Oosten- rijksch-Duitsche overeenkomst, doch aange zien de partijen tot nu toe nog geen enkele verklaring hebben gepubliceerd, kon hij nog geen gedetailleerde verklaringen afleggen. De Britsche regeering volgt de ontwikkeling met groote aandacht en de Britsche ambassadeur te Berlijn heeft instructies ontvangen de rijks- regeering te wijzen op het belang, dat de Brit sche regeering stelt en altijd heeft gesteld in Oostenrijksche aangelegenheden. Eden voegde hieraan toe, dat hij hoopte spoedig, misschien reeds Vrijdag, een verklaring te kunnen afleg gen. Hij zette uiteen dat de Britsche gezant te Weenen op de hoogte was gesteld van de be legde bijeenkomst van Schuschnigg en Hitier. Dat was op 11 dezer, dus aan den vooravond der bijeenkomst zelve. In antwoord op een verdere vraag van Attlee over de Britsche houding nopens de integriteit en onafhankelijkheid van Oostenrijk zeide Eden, dat de Britsche regeei'ïng bereid is tot overleg. In antwoord op een vraag van Chur chill zeide Eden, dat Engeland steeds bereid is met anderen op te treden doch niet te gelooven, dat het op den weg van Engeland ligt het initiatief te nemen. Eden zeide tenslotte, dat zijn re geering in overleg is getreden met de Fransche regeering. AGENDA. VRIJDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: Groninger Vereeniging „Gruno". De Koekoek. 8 uur. Gebouw Protestantenbond, Berkenstraat: Vergadering Christelijk Historische Unie. 8 u. Firma Gerzon, Groote Houtstraat: Dickens- markt. 2.30—5.30 en 810.30 uur. Krelagehuis, Leidschevaart: Tentoonstelling Winterflora, 1010 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Benjamino Gigli in Moederlied. Op het tooneel: Joe Petersen. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Saratoga met Clark Gable en Jean Harlow. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Indische graf tem pel II: Monument eener groote liefde. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Uitstel van executie. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Politie-auto Nr. 17 en Joe Brown. 8 uur. ZATERDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Louis Davids en Henriette Davids in Amsterdam Follies. Firma Gerzon, Groote Houtstraat- Dickens- markt. 2.30—5.30 en 8—10.30 uur. Des middags en des avonds Marionettentheater. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Geschil over betaling van administratie kosten. De woningbouwvereenigingen en -stichtingen hier ter stede eischten vroeger van de nieuwe bewoners altijd een waarborgsom, welke in de meeste gevallen vijf en twintig gulden bedroeg van welk bedreig jaarlijks 4 pet. rente werd verstrekt. Sinds eenigen tijd werd de storting- van de waai-borgsom door verschillende wo- ningbouwvereeniginegen niet meer geëiseht en werd aan de bewoners welke deze som ge stort hadden, de f 25 terugbetaald, welke maatregel geschiedde in overleg met de ge meente, Evenwel nog niet alle vereenig'in- gen hebben een dergelijk besluit genomen, ondanks het feit dat van de zijde der bewo ners hiertoe alle mogelijke aandrang bij het bestuur werd uitgeoefend, zooals bij de wo ningstichting „Vooruitgang", welke stichting alleen al in het Slachthuiskwartier meer dan 100 woningen heeft staan. Reeds hebben de bewoners zich gewend tot B. en W. dezer ge meente, teneinde de bemiddeling van het col lege te verkrijgen, opdat ook bij „Vooruit gang" de bewoners op gelijke wijze worden behandeld als bij de andere vereenigingen. Het bestuur bleek nl. niet bereid, medewer king te verleenen. In het bijzonder heeft het groote ont stemming verwekt dat het bestuur ook niet bereid is de rente van de gestorte waarborgsom aan de bewoners uit te keeren, doch deze ren te ook dit jaar wederom als z.g. administratie kosten in haar bezit blijft houden. Terwijl de bewoners in een woning wonen, door de gemeente toegewezen, (welke bewoners in een dergelijk geval buiten het storten van de waarborgsom vallen of andex-s deze moeten storten niet bij het bestuur van „Vooruit gang" maar bij den Incassodienst en er dan wél de rente van uitgekeerd krijgen), nu van het bestuur van „Vooruitgang" de mededee- ling ontvingen, dat zij boven het huurbedrag ook administratiekosten moeten gaan beta len. waardoor de ontstemming nog is toege nomen. Jail Luy cken-a vond in do Doopsgezinde Kerk. Donderdagavond heeft ds. J. M. Leendertz in de Doopsgezinde Kerk een lezing gehouden over den dichter-etser Jan Luycken. Er zijn slechts weinigen zoo begon ds. Leendertz die Jan Luycken meer dan bij naam kennen. Hij hield zich altijd op den achtergrond en trok zich van het hem om ringende leven weinig aan, heel anders dan bijv. Vondel, die Intens medeleefde met het tijdsgebeuren. Aanvankelijk was dit niet het geval. De vrome sfeer die er heerschte in het huisgezin van vader Caspar had geen vat op den jongen Luycken. Hij werd leerling-kunstschilder en leidde met een schare kunstbroeders een vroo- lijk en ongedwongen leven. Hieruit ontstond ook zijn eerste dichtbundel, de Duytse Lier. Bij deze gedichten vinden wij veel gekun stelds, dat doet denken aan de Rederijkers, maar toch ls er veel moois in,.waaruit een zui ver gevoel spreekt. Op zijn 23e jaar, in 1672, een jaar na het verschijnen van de Duytse Lier, is hij ge trouwd. Hij heeft toen zware slagen te verdu ren gehad: van de vijf kinderen die zijn vrouw hem geschonken had. waren er twee reeds spoedig overleden. Ook zijn vrouw stierf zeer jong; de drie andere kinderen heeft Jan Luycken ver overleefd. Is dit de oorzaak geweest van de totale ver andering van levenshouding? Of kwam hij door nieuwe vrienden tot de geestelijke om wenteling die in hem plaats greep? Wij weten weinig van hem uit deze jaren van zijn leven. Maar in 1678 verscheen een nieuwe dichtbundel, „Jesus en de Ziel", en de gedichten hieruit worden gedragen door een groote liefde voor God, een verrukking die ge tuigt van een geheele vernieuwing van zijn ziel. Het wereldlijke leven heeft dan voor hem afgedaan. Hij gaat een ascetisch leven leiden en sluit zich aan bij de beweging van den Duitschen mysticus Jacob Böhme. Wel geeft Luycken ons in zijn „Het Menschelijk Bedrijf" verrassend juiste kijkjes op het dagelijkseh leven, maar tenslotte leeft hij alleen maar voor zijn God en in het verlangen naar de Eeuwigheid. Het spreekt vanzelf, dat zijn latere gedich ten hij bleef schrijven tot zijn dood (in 1712) toe niet altijd zoo gespannen konden blijven, natuurlijk moest hij ook dikwijs in herhalingen vervallen, maar in die vele bun dels die hij in zijn later leven heeft geschre ven zijn nog altijd zeer mooie gedichten, die behoor en tot de juweeltjes van geloof spoëzie. In het tweede gedeelte van zijn lezing be sprak ds. Leendertz het verband tusschen de etskunst van Jan Luyken hij was de beste etser van zijn tijd en zijn poëzie. Spr. illustreerde zijn lezing met het voor lezen van een aantal gedichten. Het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer Jac. Zwaan zorgde voor een passen de omlijsting door het zingen van liederen van Julius Röntgen en Jac. Zwaan op gedichten van Jan Luycken. Mevr. Leendertz—Hoog uit Wageningen zong, ter vervanging van Ans Stroink, die verhinderd was op te treden, een speciaal voor deze gelegenheid door deix heer Jacob Bijster, organist van de Doopsgezinde gemeente, gecomponeerd lied naar Luycken's ,De Morgenstond". JAARVERSLAG HAARLEMSCHE HULPBANK. Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulpbank over 1937 is het volgende ontleend. Het aantal leeners bedroeg 693 (tegen 655 in 1936). het uitgeleende bedrag was f 148.980 (tegen f 143.890 in 1936). Er werd één voor schot gegeven van boven f 500, verreweg de meeste (495) varieerdeix tusschen f 100 en f 300. Aan personeel van de gemeente Haarlem werd in 11 gevallen een voorschot verleend tot een totaal bedrag van f 1940. Door tusschen- komst en op aanbeveling van het Haarlem sche Borgstellingsfonds werd aan 52 perso- nen, op de gewone voorwaarden der instelling, een voorschot verleend tot een totaal bedrag van f 5270. Uit deze cijfers meent het bestuur, althans vooi'loopig, de coxxclusie te mogen ti'ekken, dat de totandkoxning van het Haarlemsche Borg- stellingsfondsin een behoefte blijkt te voor zien. Aan 52 kleine neringdoenden! in 1936 aan 13) kon toch door de Hulpbank hulp worden verleend, hetgeen zonder het onder zoek en de bemoeiingen van het Borgstellings fonds niet mogelijk zou zijn geweest. Besloten werd, uit de winst ten bedrage van f 2803,13 il/2% aan de leden-aandeelhouders uit te keeren. Het reservefonds bedraagt nu, na een do tatie van f 415,33, 18% van het kapitaal, n.l. f 8814, 06. Meest matigen Noordoostelijken wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, tempei-atuux om het vries punt des nachts, overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 782.2 m.M. te Lerwick. Laagste 757.0 m.M. te Vardö. De hooge drukking neemt nog steeds zoowel naar het Noorden als naar het Zuiden in om vang toe, een kleine secundaire depressie gaf weer eenige windverheffing hier te lande. De Noordoostelijke depressie dringt over de Oostzee door, een nieuwe volgt uit het hooge Noordwesten. In Scandinavië komt plaatselijk slechts lichte dooi voor, overigens heeft de geheele omgeving der Oostzee dooi. Van Noord-Scandinavië tot de Golf van Riga waaien stormachtige Noox-d westelijke tot Noordelijke winden. In Duitschland komt plaatselijk nog matige vorst voor met mist in het Oosten en Zuiden, het gebied van matige vorst in Frankrijk nam af. In de bovenlucht in Duitschland en ons land is de temperatuur weer gestegen en tot boven 2000 meter boven nul graden. In Zwitserland zijn de toppen nog zeer helder met 7 tot 10 graden voi'st. In Frankrijk is in het Zuiden overal windstil weer met vrij zware bewolking en plaatselijk regen. Over de Britsche eilanden waait een Ooostelijke tot Zuidoostelijken wind, in Ierland nog krachtig met betrokken lucht zonder neefslag van beteekenis. De aanvoer van vrij warme lucht via IJs land en Scandinavië zal de dagtemperatuur nog doen stijgen, terwijl des nachts de tempe ratuur maar weinig onder het vriespunt zal dalen. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag vim. 5.55 uur; n.m. 18.12 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HEEMSTEDE VOORBEURS TE AMSTERDAM De vast stemming voor crediet Siperrmarkeii was het meest opvallende feit op de wissel markt van hedenmorgen. Na de aanhoudende zwakke stemming der laatste weken meende men thans een ingrijpen van Duitsche zijde te bespeuren. Althans, zoowel de effecten- als de crediet speirmarken golden 7 5/8, de crediet sperrmarken liepen l>/2 punt op tot 10. Overi gens bood de wisselmarkt geen bijzondere as- specten. De handel was van geringe afmetin gen en het egalisatiefonds, welke prijs 8.96 3/4 bedroeg, zag zich bij eenzelfden koers op de markt, niet toegewezen. Het pondstexiing be woog zich den geheelen morgen op dit punt, dat dus iets lager is dan het peil van gisteren, toen officieel 8,97 genoteerd werd. Dollars wer den vernomen op 1.78 3/161/4 en bleven la ter 3/16. Da- Fransche franc gold 5.8687. Marken 72.23—26, Brussel onveranderd 30.34 35, Zwitserland 41.501/o51 y2. De disagio's voor den Franscheh franc waren een kleinig heid ingekrompen, op 7 en 23 ets. voor resp. 1 en 3 m/.andsch note/.-ring. De vaste stemming van Wallstreet liet niet na een betere tendens' teweeg te brengen in het voorbeurs-effectenverkeer alhier, 0 Zoowel de locale als de Amerikaansche waarden kwamen in vergelijking met gisteren op iets hooger peil, maar de affaire, welke over het algemeen nog'niet tot uitgebreidheid kwam, beperkte zich tot enkele leidende Yankeefondsen. VELSEN „Behoud Tusschenwijk! T>5 Papierfabriek stelt haar gebied voor wandelaars open. Maar eerst zullen nieuwe wandelpaden worden aangelegd. In verband met het adres van het Comité „Behoud Tusschenwijk" te Wijk aan Zee, dat gisteren in ons blad onder de rubriek „Onze Lezers aan het woord" werd opgenomen en waarin werd geageerd tegen de bedreiging van het duinlandschap vernemen wij van welingelichte zijde het volgende. Inderdaad zijn de "N.V. Ver. Kon. Papier fabrieken der fa. Van Gelder Zonen en de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken eigenaresse geworden van het landgoed „Tusschenwijk". Voorts vernamen wij, dat bij de directie dei- Papierfabriek reeds vele verzoeken, om in het door haar gekochte gedeelte te mogen wan delen, zijn binnengekomen. De directie der Papierfabrieken heeft het voornemen op deze aanvragen gunstig te be slissen. Aangezien het gedeelte, dat de Pa pierfabrieken zal toebehooren nog niet van wegen is voorzien wordt het vooralsnog be zwaarlijk geacht, om reeds direct na de over dracht, welke nog moet geschieden, dit ter rein voor wandelaars open te stellen. Den plantengroei zou hierdoor zeer ernstige scha de kunnen worden toegebracht, hetgeen niet bevordex-lijk is voor een aan te leggen wan delpark. De Boschweg van Rooswijk naar Wijk aan Zee met zijn mooie duinpanorama's en niet te vergeten het z.g.n. Gaasterboschje langs den duinrand blijft eigendom van de Hoog ovens. Deze mooie toegangsweg naar Wijk aan Zee zal als openbare weg voor het publiek wel geopend blijven. Nieuwe wandelwegen. Wat het door de Papierfabrieken aange kochte terrein betreft, kunnen wij nog rnede- deelen, dat na de overdi-acht wandelwegen daarin worden aangebracht, zoodat tegen den tijd, dat vele wandelaars zich naar buiten zullen begeven, de aan te leggen wegen zoo ver gevox-derd zijn, dat deze als zoodanig ge bruikt kunnen worden Waarmede vaststaat, dat in elk geval niet het geheele landgoed ..Tusschenwijk" afge sloten zal worden, doch dat men zelfs tracht om zooveei mogelijk van het bosch en duin- schoon te bewaren, hetgeen zeker ten zeerste op prijs gesteld moet worden. DE HEER C. A. M. JONCKBLOEDT 60 JAAR. Vandaag viert de heer C. A. M. Jonckbloedt zijn 60ste verjaardag. Dat hij zich in den loop der jaren vele vrienden heeft gemaakt is op dezen dag overduidelijk gebleken. Talrijke bloemstukken wei-den x-eeds in de morgenuren gezonden, o.a. van het Gemeen tebestuur van Heemstede, van de R.K. mid- denstandsvereeniging; „de Hanze", van de RR. bouwvakpatroons te Haarlem, van de Regenten van huize St. Bavo en van de Eerw. zusters van dit huis, van het Comité tot ont wikkeling en ontspanning van Werkloozen en van vele vrienden. Talrijk waren ook reeds in de morgenuren de velen die de heer Jonckbloedt persoonlijk kwamen feliciteeren. Daaronder merkten wij om. op wethouder dr. E. A. M. Droog, de ge- meente-seoretax-is den heer N. Vos, den heer Klein Schiphorst, namens den R.K. bond van bouwvakpatroons in Nederland, den Regent en sub-Regent van het seminarie Hageveld, de heeren N. J. Nijman en E. vaiT Lent, voor zitter en secretaris der afd. Heemstede van de Hanze en vele vrienden en 'kennissen. Ook mocht de jarige vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen. Bij het 40 jarig bestaan der Friesche Vereeniging. Wijlen Di-. J. B. Schepers, een der oprichters van „Gysbert Japicx" en jaren lang de ziel der vereeniging. Op 22 Maart zal Gysbert Japicx met een toe passelijke revue in onzen Stadsschouwburg haar 40-jarig bestaan feestelijk herdenken. Wat dit „Frysk Selskip" voor vele Friezen in Haarlem beteekent, weten alleen de „Ijanslue", die de „gewoane en butengewoane gearkom- ste" van Gysbert Japicx geregeld bezoeken. Ik ben een oud-Harlinger en dus volgens de Friezen eigenlijk maar een halve Fries, maar dat neemt niet weg, dat ik mij op een avond van Gysberc Japicx altijd min of meer op eigen, dat is op Frieschen bodem voel. Er heerscht op die „gearkomste" een sfeer, welke moeilijk te omschrijven is en die men in geen enkele gewestelijke vereeniging zelfs niet bij de Groningers en de Zeeuwen zal vinden. De Friezen zijn het meest democratische volk in ons land het onderscheid tusschen u en jij kent men in de Friesche taal bijvoorbeeld niet en op de avonden van Gysbert Japicx weet men van standsverschillen dan ook niets af. Het dienstmeisje heeft er evenveel te ver tellen als haar „mevrouw", de tramconducteur is ex- de gelijke van den doctor in de letteren, want in Gysbert Japicx behooren allen tot één groote familie, het Friesche gezin. Men is ex- verbonden door een sterken, hechten band: de liefde voor het eigen land. In Gysbert Japicx vindt men iets van dat eigen land te rug, voelt men zich temidden van Friezen op Frieschen bodem, al staat de Stadsschouwburg dan ook op het Wilsonsplein te Haarlem. Men moet de Friezen op de gearkomste hun eigen „sankjes" de Friesche liederen uit volle borst hooren zingen, om te beseffen, wat zulke avonden voor hen beteekenen. Zij, Jie 40 jaar geleden Gysbert Japicx heb ben opgericht, werden daartoe gedreven door hun groote liefde voor Friesland. Zij hebben begrepen, hoe de Friezen meer dan anderen behoefte gevoelden om eikander in eigen omgeving te onamoeten en nu en dan weer Fx-ies te zijn met de Fi'iezen. „Ik kan moeilijk zeggen, wat Gysbert Japicx voor mij is geweest", zei mij de heer F. Broersma, de eenige van de oprichters, die dit 40-jarig feest van zijn vereeniging, waarvan hij ook vele jaren voorzitter was, meemaakt. „Ik heb er vriendschappen gesloten voor heel mijn leven en ik weet, dat dit met vele Fx*iezen het geval is". Er is over dit feest een zware schaduw gevallen, doordat Dr. J. B. Schepers, de man, die den stoot heeft gegeven voor de oprich- ting van Gysbert Japicx en er jaren lang de ziel van was, juist vóór de viering van dit 8ste lustrum is gestorven. Wat Dr. Schepers voor Gybert Japicx heeft gedaan, is bijna niet te zeggen. „Hij was de stuwkracht van de vereeniging", zoo zei mij de heer Broersma. „Hij was de man, voor wien Gysbert Japicx niet alleen het centrum was, waar de Friezen elkander moesten vinden, maar die ook de cultureele beteekenis van de vereeniging' dat is het doel om de Friesche taal, de lit teratuur en de geschiedenis van Friesland in eere te houden en te bestudeeren nooit uit het oog vex-loor. Hij heeft zich met inzet van heel zijn persoon aan Gysbert Japicx gegeven. Zijn eenvoud, zijn oprechtheid en zijn bemin nelijke zachtheid maakten, dat ieder in de vereeniging hem hoogachtte niet alleen, maar ook van hem hield en dat zoo velen zijn heen gaan als een persoonlijk verlies hebben ge voeld. Het is wel héél, héél jammer, dat Dr. Schepex-s het 40-jarig feest van zijn vereeni ging niet meer heeft mogen beleven". En ja, toen ik de lijst der gewone gear komste zoo eens doorliep, begreep ik, wat Dr. Schepers voor Gysbert Japicx heeft, gedaan. Op hoeveel vereenigingsavonden heeft niet lezingen en voordx-achten gehouden, nu eens van zuiver cultureele beteekenis, dan weer van louter „Kortswiil", waarvan de Friezen zoo- veel houden. Wel mocht de heer Broersma zeg gen, dat Dr. Schepers de ziel vaxx Gysbert Japicx is geweest. Van de geschiedenis van Gysbert Japicx heeft de heer Broersma het een en ander verteld, dat vele Friezen zeker belang zal in boezemen. Het aantal leden was in het begin vrij wat minder grootdan tegenwoordig en 't waren voornamelijk onderwijzers en onderwijzeres sen, die zich bij Gysbert Japicx aanslo ten. Reeds eenige maanden na de oprichting' en wel in Februari '98 had de eerste „buten- gewoaixe gearkomste" plaats in de Kroon het tegenwoordige Rembrandt Theater op de Groote Markt waarop het „selskip" Friso uit Amsterdam „Falske Frjeonen" Val- sche Vrienden tooneelspel van J. P. de Vries speelde. Maar nog geen jaar later gaf Gysbert Japicx reeds met eigen krachten eveneens in de Kroon haar eerste voorstel ling en wel van de blijspelen „Yn e Frouljue fortiisd" In de vrouwen verstrikt en „Sabeare Dokter" de zoogenaamde Dokter en liet ook voor het eerst het zangkoor valide vereeniging zich hooren. Nadat jaar er is geen seizoen voorbijgegaan, waarop het selskip Gysbert Japicx niet één of meer too- neelopvoeringen gaf. Toch kon men in het begin nog niet zei de heer Broersma van een vaste speelkern spreken zooals nu. Het spel is vooral in d® laatste jaren onder regie van spelleiders als de heeren Metz, de Groot en Oosterbrug op veel hooger peil gekomen. Over de voor- stellingeix van vroeger kan ik niet meespre ken, maar wel weet ik, dat de opvoeringen van Gysbert Japicx die ik in de laatste 15 jaar vrij geregeld héb gevolgd, zich onder scheiden door een eigen sfeer en dikwijls van een zuiver en voor liefhebbers zelfs zeer knap realisme zijn, wanneer de stukken zooals meestal het geval is in het boerenmilieu spelen. Heel wat stukken zijn in den loop der jaren door Gijsbert Japicx gespeeld. Schuitmaker en Oanne behooren tot de meest gespeelde schrijvers, (maar ook zag ik op de lijst der opgevoerde stukken een blijspel in 3 bedrijven „Natur giet boppe de Lear" vermeld van G. J. van der Zwaag, die in ons land meer be kend is geweest als het socialistisch kamer- land van „geen man en geen cent" dan als tooneelschi'ijver. Zoo nu en dan kwamen ook „selskippen" van buiten voor de leden van Gijsbert Japicx spelen. Zoo traden de Friezen uit Amstex-dam herhaalde malen hier op en gaf „It Grouster Toanielselskip" een opvoering' van „De Jild- stumper", een Friesche bewerking van Moliè- re's L'Avare door Waling Dijkstra. Molière is trouwens ook door Gysbert Japicx zelf gespeeld. Le Bourgeois Gentilhomme werd in een bewerking van F. E. Halibertsma onder den titel „Japik Buterblom" gespeeld en Tartuffe zag men als „Oebele Gluper" bewerkt door Waling Dijkstra op het too neel. Opmerkelijk is het, dat de blijspelen van Molière in deze bewerkingen alle op het platteland spelen en zoowel Tartuffe, Har pa- gon als Monsieur Jourdain op het Friesche tooneel steeds heereboer zijn. Waren de „buitengewoane gearkomste" aan het tooneel en gedeeltelijk ook aaai zang gewijd, op de gewoane gearkomste werden doorgaans lezingen of voordrachten gehou den. Als eerste spreker op Gijsbert Japics en wel in het jaar der oprichting' zag ik vermeld „Mr. A. S. Miedema fen Harns". De heer Miedema was toen nog gemeente-secre taris van Harlingen. Na zijn vestiging te Haar lem is hij een der meest actieve leden van Gijsbert Japicx geworden hij is ook ette lijke jaren voorzitter geweest en zijn naam komt na dien van Dr. J. B. Schepers het meest op de sprekei'slijst voor. Ook de bekende Haarlemmer, wijlen Dr. johan Winkler heeft verscheidene malen voor de leden van Gysbert Japicx gesproken, even als Dr. Buitenrust Hettema, van wien de „skx'ieuwer", de heer J. J. Hoff eens in zijn sappig Friesch schreef: „De sprelcker is net al te goed by syn supe en boltsje; hij is i'or- kolden, slim forkolden". De Hollandsche le zers, die dit niet geheel begrijpen, moeten de beteekenis maar eens aan een Fries vragen. Over den heer J. J. Hoff moet ik hier nog even iets schrijven. Hij was een der verdien stelijkste leden uit de begin-periode van Gysbert Japicx, maar ki*eeg het als onder officier aan den stok met zijn superieur, een zeer bekend en bij zijn ondergeschikten gevreesd hoofdofficier te Haarlem uit de negentiger jaren, die het niet kon zetten, dat Hoff gedichten schreef onder den naam van Jan fen'a Gaestmar en zich evenals Zijn HoogEdelgestrenge op letterkundig terrein bewoog. Het heeft den heer Hoff niet belet met zijn wex-k door te gaan ondanks alle te- genwerking en hij heeft zich later dank zij den invloed van Gysbert Japicx ont wikkeld tot een der meest wetenschappelijke Fi'iesche taalkenners. Eeh van de mooiste, misschien wel_ de mooiste gearkomst van Gysbert Japicx is de Fieter Jelles Joun op 6 Maart 1911 geweest, op welken avond dien ik mij nog zeer goed herinner, want het was de eenige avond, dat ik Mr. Troelstra heb moeten „verslaan" Pieter Jelles in de Kroon uit zijn eigen weik zijn Rispinge heeft voorgedragen. Dr. Schepers had met zijn sonnet, dat begon met de woorden „Srneit wei dy politiek" den dichter Pieter Jelles uit zijn tent gelokt en aan een nobel en strijd tusschen Dr. Schepers en Mi\ Troelstra dankten wij dien onverge- telijken avond, waarop Pieter Jelles o.a. in „It aide Doarp" het Friesche leven in al zijn kleuren xnet zijn gezonden, Frieschen humor en ook met zijn weemoed voor ons optoo- verde.. Men zal het 40-jarig feest vieren zooals ik reeds schreef met de opvoering van een revue. Of op dien avond ook weer vele Friezin nen in de oude Friesche dracht en met oorijzer zullen verschijnen, zooals op de groote avonden in het begin van Gysbert Japicx' bestaan? Er is in die jaren veel veranderd, ook bij de Frie zen. Het vijf- en tienjarig bestaan vierde men nog op oud-Friesche wijze met „chocolade, koeke, dumkes en krakelingen" en toen zaten de heeren met lange Goudsche pijpen aan de tafels rechts, de „frouljue" aan de tafels links, zooals dat tolen ook nog in Friesland bij voorbeeld op Nutsavonden gewoonte was, waar de „bokken en de geiten" van elkaar ge scheiden waren. Doch ik vermoed, dat zulke avonden nu nog' maar alleen door de ouderen, die het Friesland van 40 jaar geledien hebben gekend, zouden worden gewaardeerd. Dat men het thans zoekt in een groot opgezette en. fraai aangekleede revue, waarin het zangkoor, dat na tij den van verval, thans onder leiding van den heler J. Post weer bloeit, wel een belangrijk aandeel zal hebben, is het bewijs, dat de dagen van chocolade, dümkes en kx-akelingen en de lange piipen voorbij is. Maar toch, de onveranderlijke, echt Friesche geest leeft nog bij de Friezen in Gysbert Japicx al openbaart zich die thans op eenigszins an dere wijze. Ik ben er van overtuigd, dat de feestavond op 22 Maart ons daarvan het be wijs zal leveren en vooral het bal. waarop de oude Friesche dansen o.a. de „Skotsche Tryie" nog altijd in eere worden gehouden. J. R SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2