Defensieversterking ondervindt geen ernstigen tegenstand. Tegenwoordigheid van geest redt telegraafwerker het leven. FORENSENBELASTING OPKOMST? VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 3 EERSTE KAMER. Boetpredicaties van prof. de Savornin Lohman en mr. Briët. Bij botsing op locomotief gesprongen. DEN HAAG Donderdag. Achtereenvolgens kregen S.D.A.P. en N.S.B. zoowel Van Prof. de Savornin Lohman (c.h.) als van Mr. Briët (a.r.) heel wat kri tiek te hooren. Ten aanzien van de sociaal democraten klonk ernstige twijfel omtrent de vraag of hun zwenking op het stuk der de fensie wel voldoende en vooral voldoende na tionaal gedacht is. Tweeslachtigheid werd hun verweten, terwijl de heer Lohman de natio- naal-socialisten nog eens in 't hij zonder aanpakte wegens een onlangs in „Volk en Vaderland" ver schenen artikel, dat onze Regeering ex- van beticht had een geheim militair bondgenootschap met Engeland te hebben aangegaan. Mr. Briët. nam het de N.S.B. kwalijk, dat zij het evenals de „Völkische Beobachter", doet voorkomen alsof we, wat Duitschland betreft, gerust kun nen zijn en niet op verdediging bedacht hoe ven te wezen, omdat de Duitsche Rijkskanse lier bereid was gebleken een niet-aanvalsver- klaring ten opzichte van ons land af te leg gen. Deze spreker keerde zich echter insgelijks tegen den heer Wiardi Beekman (s.d.) en diens vrienden, omdat zij, die eens legeraf- braak voorstonden, thans wel wat voor defen sie over hebben, maar blijkbaar zoo merkt ook Prof Lohman op moet men die bereid heid vooral op rekening van vrees voor het fascisme schrijven. Nadat de heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) invoering van een weerbelasting en aanschaffing van Nederlandsche paai-den voor het leger had bepleit, zette Prof. v.Embden (v.d.) zijn bekende theorie omtrent de taak van onze weermacht in het kader van collec tieve veiligheid uiteen. Nationale defensie als zoodanig noemde hij onmogelijk en gevaarlijk. Vasthouden aan de collectieve veiligheid door de vredelievende landen moest het parool zijn. Erkennend, dat bewapening thans noodzake lijk is en dat kleine landen met een ligging als het onze in 't belang van den vrede aan versterking van de weermacht dienen mee te doen, bleek deze afgevaardigde be paald bezwaar te hebben tegen het stelsel van de Re geering, dat niet op de collectiviteit be rust. Als men de col lectiviteit van zich stoot en den Volken bond verzwakt geeft men de gedachte aan een mogelijke redding dank zij in ternationale samen- wei-king al prijs. Prof. v. Embden zag in de neutraliteits politiek, gelijk de Regeering nu voor staat een groot gevaar. Tot besluit van den dag voerde de heer Bruine m a n (R,K.) nog een pleidooi voor een sterkere vei-dediging van Nederlandsch- Inclië. Vrijdagochtend krijgen we nog weer eenige senatoren te hooren, alvorens de Minister van Om belastingvlucht te voorkomen. Naar wij vernemen wordt momen teel bij de departementen van Fi nanciën en van Binnenlandsche Za ken de mogelijkheid van invoering eener forensenbelasting overwogen. Dit zou verband houden met de voorgenomen wetswijzigingen om aan sommige gemeenten in bepaalde omstandigheden de bevoegdheid te geven hoogere belasting te heffen dan thans door de wet is toegestaan. De kans bestaat, dat bij verwerke lijking dezer laatste gedachte een massale belastingvlucht zal ontstaan en een forenbelasting zou zulk een vlucht kunnen verhinderen. Doodclijk ongeval in gymnastiek lokaal. In het gymnastieklokaal van de R.-K. U.L.O. te Amersfoort is tijdens een generale repetitie voor een uitvoering van de R.-K. gymnastiekvereeniging „St. Hubertus" de dienstplichtige sergeant Vis uit Utrecht bij een oefening aan de ringen zoodanig komen te vallen, dat hij naar het militair hospitaal moest worden vervoerd. Daar is het slacht offer, dat te Amersfoort in garnizoen lag, aan de verwondingen overleden. Wrakstukken op Ameland aangespoeld. Vermoedelijk van een Duitsch schip. Aan het noorderstx-and op Ame land zijn wrakstukken aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een Duitsch schip o.a. een luik. een ge deelte van een brug. afgebroken wit bordje, waarop staat „Kartenzim- mer", en eexi deel van een sloep. antwoord zal kunnen dienen. Meer en meer vervalt een aanzienlijk deel der senatox-en in de fout debatten op te zetten, die, na wat er reeds in de Tweede Kamer gezegd is, volkomen overbodig breedvoerig zijn. E. v. R Veearts tot critiek op B. en W. verleid? Naardensche kwestie voor den Centralen Raad van Beroep. Donderdag werd voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht het beroep behandeld van den veearts Ter B. te Naarden, wien door het gemeentebestuur oneervol ontslag was verleend als veearts bij de gemeente Naarden. Tegen dit ontslag had de veearts beroep aan- geteekexid bij het scheidsgerecht voor amb tenaren te Naarden, welke instantie echter het ontslagbesluit handhaafde. De pleidooien voor den centralen raad van beroep namen verscheidene uren ixx beslag. Voor de gemeente pleitte mr. Van der Hurk, die schorsing noodzakelijk achtte, daar het belang van den dienst dit vorderde. „Wie als deze hoofdambtenaar aldus pleiter in zijn functie daden van het boven hem ge stelde gezag critiseert, kan deze niet behoor lijk uitoefenen. De verdediger van dexx veearts, mr. Th. Muller Massis, stelde den persoon van klager ixi een gunstig daglicht en hekelde de ontij dige publicatie van de berisping. De veearts verklaarde tegeixover den pre- sidexxt, dat hij zich niet bewust was van het geen hem ten laste werd gelegd. Bij het verhoor legde een veehouder als getuige a décharge een verklaring af, dat hem door een der wethouders van Naarden was gevraagd den veearts tot ertiek op B. en W. te verlokken. Hij had hieraaxi gevolg ge geven, omdat hem was voorgespiegeld, dat hem dit voordeel zou kunnen brengen bij de onteigening van zijn boerderij, wanneer tot ontmanteling van Naarden zou worden over gegaan. De uitspraak is bepaald op 10 Maart a.s. Knaapje onder tramwagen gedood Donderdagmiddag te ongeveer vijf uur wil de in de Stuwstraat te 's-Gravenhage. juist xxadat een tramwagen van lijn 10 was gepas seerd, het 5-jarig jongetje J. A., wonende in die straat, den rijweg oversteken, waarbij het kind waarschijnlijk niet op het verdere verkeer heeft gelet. Nauwelijks had het nl. eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tramwa gen gegrepen, met het gevolg, dat het onder den baanschuiver terecht kwam. De verwon dingen waren zoo ernstig, dat het knaapje vrijwel onmiddelijk moet zijn overleden. Als tragische bijzonderheid kan nog wordexx ver meld, dat de moeder vaxx het kind vaxx haar woning uit het vreeselijk ongeluk zag ge beuren. EEN EAU DE COLOGNE-PROCES. De Hooge Raad heeft arrest gewezexx in een procedure tusschexx de N.V. Eau de Cologme- fabriek J, C. Boldoot te Amsterdam en de handelsvennootschap onder firma Doyer exx Van Devexiter te Zwolle. Boldoot dagvaardde de Firma Doyer voor de rechtbank te Zwolle omdat deze laatste fix-ma gebruik maakte van het woord „Veritable" als eau de cologne-merk, terwijl Boldoot be weerde, het alleenrecht daarop te bezitten. Boldoot zet namelijk op haar flesschen: „Extrait Véritable", terwij Doyer haar eau de cologne aankondigt als „Extra Véri table". Boldoot acht dit deloyale concurrentie en inbx-euk op haar mex-kenrecht. Zij eischte on- rechtmatigverklaring van voorgeschreven handelixigen van Doyer, verbod daarmede voort te gaan en vergoeding van de geleden schade. De rechtbank ontzegde deze vordering, in hoofdzaak op grond dat Boldoot niet aan nemelijk had gemaakt, dat het koopend pu bliek de flacons eau de cologne met het woord „Véritable" zonder meer vereenzelvigde met eau de cologne-Boldoot. Het Hof te Arnhem heeft dit vonnis be krachtigd. De Hooge Raad heeft thans het door Bol doot tegexx 's hofs arrest ingestelde cassatie beroep verwox-pen, o.m. op grond, dat het Hof uitgemaakt heeft, dat het etiket van Doyer geen vei-warriixg sticht omtrent de herkomst der eau de cologne, een beslissing van feite lij kexx aard, welke in cassatie onaantastbaar is. DE NOODLANDING VAN HET DUITSCHE SCHOOLVLIEGTUIG BIJ BEEK Over de noodlanding van het Duitsche schoolvliegtuig D-ENUZ kan ixog gemeld wor den, dat na een uitgebreid onderzoek door de Kon. Marechaussees, ixx samenwerking met de militaire ovei'heid vaxx Soesterberg, is komen vast te staan, dat de Duitsche militaire piloot, die xxog ixx opleidixxg was, ixxderdaad de koers is kwijt geraakt, en zoodoende een noodlan ding op Nederlandschen bodem heeft gemaakt. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is het vliegtuig vrijgegeven en door dexx instruc- tem', die inmiddels per auto was gearriveerd, naar Duitschland tex-uggevlogen. De piloot lceexde per auto naar Duitschland terug. DR. DE GROOT NOG STEEDS TE SOESTDIJK. Ter voorkoming vaxx verkeerde gevolgtrek- kingeix uit eexx dezer dagexx gepubliceerd be richt, verzoekt nxen ons, nxede te deelen, dat dr. J. de Groot nog steeds ten paleize Soest- dijk vertoeft. Fraude bij Posterijen te Dokkuni. Te Dokkunx is de adjunctcommïes bij de Posterijen, S., gearresteerd, verdacht van fraude bij het bedrijf. Het ondex-zoek dateert '•eeds van eixkele xxxaanden terug en is cp het oogenblik xxog in vollen gang. Maatregelen tegen denatureeren van narcissen met aniline? De correspondexxt vaxx de N.R.Ct. te Leidexx schrijft: Ieder jaar roept onze journalistieke plicht oxxs üx het hoogseizoen naar de onvolprezen schoonheid van de bloembollenveldexx en evexx afwisselend als de kleurexxpracht welke ixx dien tijd tusschen Leiden en Haarlem valt te bewonderen, evexx afwisselend zijn de indrukken welke men op die speurtochten in de bollenstreek telkenjar? op doet. Onveran derlijk bij dit afwisselexxde moesten onze klachtexx zijn over het vandalisme, door slechts op gewixx beluste bloemenverkoopers begaan. Telkens werden wij namelijk ge troffen door het- schadelijk bedrijf van het z.g. kleurexx beter zou mexx kunnen spre ken van het dexxatux-eeren van bloemen. Het waren meestal narcissen, die het moesten ontgelden. Deze bloem werd in een anilixxe- kleurstof gezet zoolang tot de kleurstof door de stelen de geheele bloem doordrenkt had met gevolg, dat er allerhand phantastische kleuren te voorschijn kwamexx. Vooral vreem delingen steeds erop uit iets „bijzonders" mee naar huis te brengen, waren trouwe koo- pers van deze wanproducten, tot ergernis ech ter van de ware bloemexxliefhebbers. In oxxze jaarlijksche beschouwingen hebbexx wij er voor gepleit dat aan dit bedrijf paal exx perk gesteld zou worden exx het ziet er thans naar uit, dat hieraan gevolg gegeven zal worden. In den gemeenteraad van Noordwij k is deze kwestie ook ter sprake gekomen. Men stelde voor bij gemeentelijke verordening te ver- biedexx aldus gekleurde bloemeix ten verkoop aan te bieden, Dat men er niet toe overging eeix dusdanig verbod ixx het levexx te roepen, was slechts te danken aaxx de gelukkige om standigheid, dat er eexx regelixxg voor de ge heele bollenstreek ixx de maak is, Moge deze regelixxg nog tijdig tot stand komen, opdat we reeds tijdens het aaxxstaaxxde bloexnenfeest van dexx verkoop der gekleurde narcissexx vexTost zullexx zijn. Ds, H. Faber treedt af als voorzitter van E. D. D. De heer H. D. Lonwes volgt hem op. Dr. II. Faber,Schie dam. heeft Don derdagmiddag naar aanleiding van een tusschen hem en de commissie vaxx redactie van het propagandaorgaan gerezen conflict medegedeeld, dat hij het voorzitter schap vaxx de Ne- dex-landsche bewe ging voor Eenheid Door Democratie neerlegt. De heer H. D. Louwes uit Ulinxm treedt thans in zij xx plaats als voorzitter op. WETTIG GEDEPONEERD ONDER No. 71373 (Adv. Ingez. Med.) „Trafalgar" maakt geslaagden proeftocht. De N.V. NedexTandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam heeft Woensdag we derom eexx door haar gebouwd schip overge- dragexx. Met goed gevolg heeft n.l. het motorschip „Trafalgar", gebouwd voor de Noorsehe ree- derij Wilh. Wilhelnxsexx proefgevaren op de Noordzee. Het motor-, vracht- en passagiersschip heeft een inhoud van 8600 toxx, de leixgte over alles bedraagt 455 voet, de breedte op buiten kant spanten 57 voet. De Stork diesselmotor is de 4000ste machine, welke door de fa. Stork in den loop van haar bestaaix is gebouwd. Het is een dubbelwerken- de tweetact motor met 8 cylinders. Het ver mogen, dat normaal ontwikkeld kan wordexx, is 5600 AsP.K., waarbij het schip een vaar- sixelheid vaxx 29 K.M. per uur bereikt. De proefvaart strekte zich uit tot het' licht schip Haaks. Op den terugweg zijxx de gebrui kelijke motor-, roer- exx axxkerpi'oeven geno men, die zeer tot tevredenheid van de toe komstige eigenaars verliepexx, Ter hoogte vaxx IJmuidexx is het schip over gedragen exx bij die overdracht zijxx door den scheepsbouwer D. Goedkoop, door ir. Overweg xxamexxs de Gebroeders Stork exx door dexx ver- tegexxwoordiger vaxx de scheepvaartmaat schappij Wilhelmsen, dexx heer Jacob Wang, vriendelijke woorden gewisseld die getuigden vaxx warme waardeex-ing der Noorsehe maat schappij voor oxxze Nederlandsche scheeps- en machinebouwers waartegenover de Neder landers hun bewondering voor de reederij Wilhelmsen stelden. Tijdens deze vriendelijke woorden werd de vlag van de N. S. M. gestreken en tegen half acht kwam de ..Trafalgar" onder bevel van kapitein Loekexx met de vlag der Noorsehe reederij. in top ixx de havexx vaxx IJnxuiden terug. Motorlorrie geheel vernield. Doixderdagnxiddag omstreeks kwart voor vier bevond de 26 jarige telegraafwerker der Nederlaxxdsche spoorwegen E Hardeveld, wo nende te Den Haag. zich alleen op een motor carrier nabij blok 11 aan de Achtei-willens bij Gouda, op het spoor GoudaUtrecht, voor het verrichten van werkzaamheden, toexx van Gouda een werktreixx aankwam, die de aaxx dexx weg werkende arbeiders naar Utrecht ver voert. De machixxist van dezen werktreiix merkte de lorrie xxiet op en de telegx-aafwerker zag den trein eerst aankomen, toen een aanrij ding onveiinijdelijk was. De man had de tegenwoordigheid van geest op het moment, dat de lo comotief, die eexx sixelheid had van 45 K.M., de lorrie greep, op de machine te springexx, waarbij hij achter de lampen voor den ketel terecht kwam. Door dexx schrik viel hij neer en bleef daar liggen. De loiTie werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk had zien ge beuren, deed den trein onmiddellijk stoppen, Met ixx de nabijheid werkendle spoorai'beiders, die wareix toegeschoten, werd het slachtoffer gezocht, dat, naar allen xxxeenden, van de spoorlijn moest zijn gevlogen. Men vond den man echter niet. Ook het dreggexx ixx de spoor- sloot gaf geen resultaat, Bij de machine te ruggekeerd, werd de man achter de lampen, vóór op de machine liggend, ontdekt. Hij bleek niet buiten bewustzijn te zijn. Terstoxxd reed de treixx laxxgzaanx deix korten afstand xxaar Gouda terug, tex-wijl een spoor- werker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaats gexxomexx. Aan het station Gouda constateerde een iixmiddels daar verschenen medicus, dat de man alleen eexx schaafwoxxd had aan het hoofd Hij klaagde over pijn in den rug. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij daarop naar het van Iterson Ziekenhuis ter verder onderzoek overgebracht. Uit het door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren en dexx commissaris van politie te Gouda ingesteld oxxderzoek, bleek, dat voor motorlorries op de lijxx geen oxxveilig sein wordt gegeven, daar het arbeidexxd per- Tuinders gaan actie voeren voor hypotheekrenteverlaging. De tuinders uit den Kring Langendijk heb ben een vergadering gehouden in Noord- Scharwoude waar zij moeilijkheden in het betalen vaxx de hypotheeklasten hebben be sproken. Op deze vergadering is het woord gevoerd door den heer W. van Dok, uit Be verwijk. Spreker begon met de bekende uitlating van de minister vaxx Economische Zaken in de Tweede Kamer, waarbij hij zeide, dat bij een onderzoek over 12 bedrijven gebleken was. dat geen dier bedrijvexx belast was met een schuld vaxx miixdere dan 160 procent van de waarde vaxx het ondei-pand. De toestand is inderdaad zoo, dat de tuin der geen geld en geen crediet meer heeft. Met enkele cijfers toont spreker aan, dat de in komsten van de tuinders meer dan gehalveerd zijxx, terwijl de schuldbedragen en de rente verplichtingen onverminderd zijix. Bovendien zijn de losse schulden drie, vier en vijf maal zoo hoog geworden. Practisch zijn de tuinders reeds onteigend, want hun schulden overtreffen verre huxx be zit. Spr. citeert daarna eixkele cijfers uit het rapport over 112 bedrijvexx aaxx deix minister. Uit al die cijfers blijkt, dat stichtingskosten hypotheken exx andere schulden veel en veel grooter zijn dan de tegenwoordige waarden der bedrijven. De tuinbouw is gemiddeld belast met 160 tot 175 procent van de huidige waarde. De mi nister wilde op deze cijfers ixx de Kamer niet ingaan, maar de tuinders kunnen deze zaken r:iet op hun beloop laten. Men moet zich goed voor oogen stellen, dat de tuindm-c nipt voor huxx plezier indertijd de groote schulden zijn. Toen de land- prijzexx hoog waren, werden ze vaak genood zaakt om land te koopen anders verloren ze hun bedrijf. Spr. zeide tenslotte, dat de tuinders moeten strijden voor inwilliging van den eisch: de rente op 3 procent. De vergadering besloot hiervoor actie te gaaxx voeren. De situatie in Spanje. Mevr! Nelken vertelt over een bombardement van Barcelona. De Spaaxxsche zaakgelastigde, de lxeer J. M. de Sempruix y Gurrea, heeft in een bijeen komst nxet de Nederlandsche pers te zijxxen huize te 's-Gravenhage de situatie van het huidige Spaxxje uiteexxgezet. waarna mevrouw Marguarita Nelken, lid van de Spaansche cortes, een en axxder vertelde over het bom bardement van Barcelona op 30 Januari j.l., dat zij persoonlijk meemaakte en waaraan zij als door eexx woxxder is ontsnapt. De heer Semprun vestigde er de aandacht op, dat de kansexx van den strijd dexx laatsten tijd texx gunste vaix de regeering keeren en dat behaalde successen eexx progressie vertoonen. Spr. achtte daarom de militaire situatie niet ongunstig en geloofde niet, dat de zaak voor het republikeinsche Spanje veiToren is. Mevrouw Nelken schetste daarna in korte trekken de geschiedenis vaxx de Spaansche re publiek. Spr. is getuige geweest van het boxxxbarde- mexxt van 30 Januari j.l. op Barceloxxa. Heele wijkexx zijxx verwoest door Duitsche bommen van eexx nieuw model, welke pas ontploffen als zij tot ixx den grond zijn doorgedrongen. Zoo is hun verwoesteixde werking zoo inten sief mogelijk. Op een plaats zijn 80 kindei-en, i die in een kerk ondergebracht waren, omge komen. Spr. betoogde, dat de vliegers met op zet op vrouwen en kinderen hun bommen heb bexx gericht. Toen n.l. een vlieger een trein wilde bombardeerexx. zag hij. dat alle vrouwen en kinderexx daar uit waren gevlucht. De vlie ger weixdde zich toert van den trein af en richtte zijn munitie op de weerlooze nxenschen. Dat is de totalitaire oorlog, waaronder de Spaaxxsche bevolking liidt soneei in het bezit is vaxx de volledige dienst regeling op de lijn en tijdig, vóórdat de trei nen komen, moet zorgen, dat de loxrie vaxx de baan is. Hier geschiedde het ongeval met een werktrein, welke facultatief rijdt en aan dezen trein had de telegraafwerker niet gedacht. Dit verzuim had hem bijna het leven gekost. Sociale Verzekering wordt door een film gepropageerd. Px-emière te Amsterdam gegaan. De Vereeniging van Raden van Arbeid heeft naar een hulpmiddel gegrepen om de Neder landers op de hoogte te breixgen van hoe groot belang de sociale verzekeringswetten voor hem zijn en om de werkgevei's kenxxis te laten ne men van de plichten, welke deze wetten hun opleggen. Dit hulpmiddel heeft men in de film gevoxxdexx exx Dinsdagmiddag is de pre mière in „Krasnapolsky" te Amsterdam ge gaan, in het bijzijn van dexx minister van So ciale Zaken, prof. mr. C. p. M. Romnxe, die vergezeld was van een staf van hooge ambte- xxaren van zijn departement, den directeur- generaal van den Arbeid, dhectie en anxbte- xxaren van de Rijksverzekeringsbank, verte genwoordigers van wei-kgeversvereenigingcn en arbeidersbonden. Vooraf heeft de voorzitter der Vereenigiixg, dr. E. B. F. F. baroix Wittert vaxx Hoogland in een rede gewezen op de taak van zijn or ganisatie, er toe mede te werken, dat de so ciale verzekeringswetten goed functioixixeeren. De film zelf, met goote vaardigheid en vak kennis vervaardigd door „De Multifilm". te Haarlem, vaxxgt aaix met een uiteenzetting van den voorzitter. „Het doel van deze film", zoo zegt hij in zijn inleidend woord, „is duidelijk te maken van hoe groot belang de sociale ver zekeringswetten zijn voor ons land." In dat doel is men voortreffelijk geslaagd. Men heeft de muzikale begeleiding niet versmaad om de werking der beelden nog meer tot haar recht te doen komen. Er wordt sporadisch cijferma teriaal in de film verwerkt. Maar dat zijn „sprekende cijfers", die de groeiende beteeke- ïxis dezer wetten slechts onderstreepen. Zoo begint het dan met de ongevallen wet ten. De camex-aman geeft ons eeix visie op de gevaren, die dexx arbeider bedreigen op zijxx weg naar zijn werk. En dan gaat. het met filmsnelheid door de bedx-ijven. waar het lied van den arbeid hoogtij viert. Verder worden behandeld de Ziektewet, de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet, de Land en Tuinbouw Ongevallenwet. De vertooning, die ruim een uur duurde, werd door de aanwezigen met groote belang stelling evolgd. Met het vervaardigen van deze film heeft de Vereeniging van Ra den van Ai-beid een goed werk verricht, De be langstelling voor de Sociale Verzekering zal er ongetwijfeld allerwegen door worden ver hoogd. Het vraagstuk der lucht bescherming. Verschillende kwesties in vergadering te Amsterdam besproken. De Jongeren Vredes Actie heeft Woensdag avond in samenwerking met de Studenten Vredes Actie in „Krasnapolsky" te Amster dam een openbare vergadering belegd, in hoofdzaak ter bespx-eking van het rapport van de ooxTogsgassencommissie der Neder landsche Chemische Vereeniging'. Naar men zich zal herinneren, heeft deze commissie, welke op 18 Juli 1935 in het leven is geroepen naar aanleiding van eenige door de twee eex-stgenoemde organisaties aan de vereeni- ging gestelde vragen over het luchtbescher- mingspx-obleenx, een onderzoek ingesteld xxaar de vraag of de burgex-bevolking vol doende is te beschernxeix tegexx aanvallen met chemische strijdmiddelen. De commissie kwam tot de slotsom, dat een directe beantwoording mgt ja of neen niet te geven is, vooral omdat, zeer waarschijn lijk zulke aaxxvallen ixx de meeste gevallen 'vergezeld zullen gaan met brisant- of brandbommen, zoodat een bescherming tegen de chemische aanvallen slechts moge lijk zal zijxx voor hen, die gasmaskers bezit ten of zich in goed geconstrueerde schuil plaatsen bevixxden. Voor een binxxenkort uit- brekenden oorlog zou bedoelde vraag echter oxxtkennend moeten worden beantwoord. Rede ir. K. J. Hondius. h. K. J. Hondius uit Rottex-dam constateer de. dat een groot gedeelte van de openbax-e meening omtrent het vraagstuk van oorlog en luchtbescherming wordt misleid. Het is sprekei-'s overtuiging, dat men wil trachten de uitwerking van "de luchtaanval len te verdoezelen. De vredesbeweging acht het zich eexx plicht ten deze waakzaam te zijxx exx het NedexTandsche volk voor te hou den. dat de oorlog iets andex-s is dan meest al wordt voorgesteld. Het rapport bovenbe doeld achtte spr. een goeden steun in dezen. Hij wijdde vervolgens aandacht aan de hoofdpunten ervan. Dr. J. C. Brandt Costius uit Utrecht, be handelde de samenhang van het luchtbc- schermingsvraagstuk, met het geheele pro bleem van oorlog en veiligheid. Spreker vestigde de aandacht op de psy chische ooiTogsvooi-bereiding en -oorlog welke het doel heeft de menschen een oorlog te doen doorstaan en te weerstaan. Dit be langrijke middel is er altijd geweest. Voor 1914 wilde men den oorlog vooral als recht vaardig beschouwd zien. De tegenpartij moest als aanvaller gedoodverfd worden. Spr. betoogde, dat het geloof in de kracht van de wapenexi na 1918 is afgenomen. De psychische oorlogsvoorbereiding dient om het moreel van de burgex-bevolking en vsn de troepen zoo hoog mogelijk op te voeren. Toegepast zijn vooral de suggestie en de leugen. naast alle andere massa-psycholo gische nxiddelexx. De luchtbescherming speelt hierbij een voorname rol. al is zij ook op het tegengaan van de economische ontreddering gericht. De luchtbescherming kan een valsclx ge voel van veiligheid doen ontstaan en leidt de aandacht, af van de ooi-zaken, die tot oor log leiden, zoo zeide spr. Alles wordt gericht op dood en doodslag. Er is geen afschuwe lijker woord dan ..gastucht". De vorm van samenleving wordt meer en meer een sa- mentrainen" De oorlogsattributen dringen •teeds meer xet dagelijksche leven binnen. Vrede en veiligheid moeten weer begrip pen worden, die nauw met elkaar verbonden zijn. Dit is de taak van de vredesbeweging Prol, Jhr. Mr. B. de Savornin Lotman (Chr. Hist, Unla) H. D. LOUWES

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5