Vertelling W' KEUSCHENSALTS DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Kuristenaars-Getuigenisavontl. Dr. G. Stuiveling e.a. getuigen voor geestelijke weerbaarheid. In samenwerking met de Vredesraad Haar lem had het Kunstenaarscentrum voor Gees telijke Weerbaarheid gisteravond in Hotel „De Leeuwerik" een Kunstenaars-Getuigenisavond georganiseerd. Als sprekers traden op Albert van Doorn, ir. J. B. van Loghem en Dr. Garmt Stuiveling, Mevrouw Nel Oosthout declameer de eenige gedichten. De heer J. Prant lid van het Kunstenaars centrum voor Geestelijke Weerbaarheid zette in zijn openingswoord nogmaals in het kort het doel van den avond uiteen. Door de ge- weldsgedachte van dezen tijd kunnen de geestelijke goederen alleen maar worden ge schaad. Het Kunstenaarscentrum richt zich tegen de geweldspsychologie die ook in Ne derland, zij het dan niet altijd duidelijk merk baar, meer en meer veld wint. Vervolgens was het woord aan den heer Al- bert van Doorn, musicus, die het standpunt dat den kunstenaar tegenover de gewelds- ideologie in moet nemen, nader toelichtte. Er zijn allerlei psychologische oorzaken zoo als machtswellust, meerwaardigheids- en minwaardigheidsgevoel die het standpunt van de verschillende personen tegenover hun me- demenschen bepaalt, aldus spreker. De kunstenaars moeten thans ook wel degelijk het allernauwste contact zoeken met de men- schen in de maatschappij en met de bran dende economische en sociale vraagstukken van dezen tijd. Er bestaat dan een gevaar dat het werk van den kunstenaar tendenz werk wordt, dit mag echter geenszins het geval zijn. Vooral de litteratoren kunnen in dat op- zicth goed werk doen en tegen alle donkere ideologieën van haat en machtswellust hun licht verspreiden. Mevrouw Nel Oosthout droeg vervolgens eenige gedichten voor en vooral het lied van den knaap Vrede uit Thomas More van Hen- riette Roland Holst declameerde zij zeer sug gestief. De heer ir. J. B. van Loghem, architect, die hierna sprak, zeide, dat elk denken en han delend mensch die iets nieuws aan het reeds bestaande toevoegt een kunstenaar is. De kracht van den kunstenaar ligt zeer zelden in de propaganda voor politieke of religieuse stroomingen. Geheel anders is het echter als hij zich tegen de geweldsideologie stelt en propaganda maakt voor de geestelijke weerbaarheid. Zoolang als de menschen leven zal geweld blijven bestaan. Ons volk haat in het diepst van zijn hart het militairisme. De Holland- sche lauwheid maakt het evenwel mogelijk dat ook hier de bewapening doorgang kan vinden. Er hebben zich in den loop der eeuwen tel kens groepen gevormd die tegen het geweld streden. Meestal zijn deze groepen overwon nen. Men behoeft hierdoor niet te gaan den ken dat de geest nooit over het geweld zal zegevieren. De menschen, die medewerken aan het militairiseeren van de steden ver- grooten hierdoor het gevaar dat deze steden in tijden van oorlog aangevallen en gebom bardeerd zullen wórden- Alles wat zich om ons voltrekt moeten wij zien in het licht van de geestelijke weerbaar heid. Onder geweld moeten wij niet alleen phy- siek geweld verstaan, geestelijk geweld kan dikwijls nog drukkender zijn. Het bejubelen van den heldendood op het slagveld is de grootste ontaarding van den geest. De tijd is.thans. rijp.voOr.de geestelijke waarde. Met liet' strijden voor de geestelijke weer baarheid vechten wij niet tegen windmolens maar ijveren wij voor een beweging die een degelijke, wetenschappelijke basis heeft. Na de pauze declameerde mevrouw Nel Oosthout nog „19141918". Dr. Garmt Stuiveling die hierna sprak wees erop dat de kathedraal van Reims nauwe lijks een half jaar geleden opnieuw is inge wijd na de verwoesting door den grooten oor log. Welke zekerheid heeft men echter dat dit gebouw thans lang zal blijven staan? De gel den die voor den waanzinnigen bewapenings wedloop gevraagd worden dringen tot dras tische bezuinigingsmaatregelen o.a. op on derwijs,, sociale voorzieningen en op de sub sidies voor de kunsten en de kunstenaars. Men tracht het nu zoo voor te stellen alsof het leger noodig is om de groote waarden zoo als democratie en geestelijke vrijheid te ver dedigen. De wapens ter verdediging van den cultuur randen deze cultuur zelf in het hart aan. De oorlogsvoorbereiding doet het oog slui ten voor de litteratuur en het oor voor den kunst. De wisselwerking tussehen de schep pende en herscheppende geest wordt hier door verstoord. Iedere bezuiniging die op 't volksonderwijs wordt tegepast plaatst Nederland eenige trap pen lager op de beschaving. Een onderwijzer heeft thans 38 kinderen per klas, dit cijfer is zeer ongunstig in vergelijking met de andere beschaafde Europeesche staten. Ook de vrij heid in Nederland wordt aan banden gelegd. In dit verband noemde spr. de radio-controle commissie en de filmkeuring. Wie verder ziet dat vele tooneelstukken door burgemeesters wordt verboden, begrijpt wel hoe langzamer hand. de vrijheid wordt ingeperkt terwille van de bewapening die onze vrijheid moet waarborgen! Overal in Europa gebruikt men een metho de ter bescherming van de geestelijke waar den die deze waarden juist vernietigd. De Nederlandsche cultuur 5 eeuwen geleden geschapen door een Erasmus, Hugo de Groot, Spinoza, Vondel en zoovele anderen staat thans op het spel. De heer J. Prant sloot vervolgens deze druk bezochte bijeenkomst die tevens de sluitings avond vormde van de vredestentoonstelling die door den Vredesraad-Haarlem in de Groote Houtstraat 157 is gehouden. VRIJE KATHOLIEKE KERK Men schrijft ons: Vrijdag 25 Februari zullen de voorzittende Bisschop uit Engeland, Mgr. F. W. Pigott en de Gewestelijke Bisschop voor Nederland en Ned. Indië, Mgr. Dr. A, G. Vreede, de Vrije Ka tholieke Gemeente te Haarlem bezoeken. Des avonds om 8 uur zal in de St. Raphaëls- kerk (Popellaan, Kinheimpark te Bloemen- daal) door Mgr. Pigott een predikatie worden gehouden in de Engelsche taal; deze predika tie zal worden vertaald. I-Iierna zal door Z.H. Eerw. het Lof van het Allerheiligste Sacrament worden opgedragen. EVANGELISATIE. Dinsdag 8, Woensdag 9 en Donderdag 10 Maart hoopt de Evangelisatie alhier haar jaarlijkse he conferentie te houden. Als spre kers hebben zich beschikbaar gesteld de heeren: J. Sevensma, uit Amsterdam, D. Veen uit Steenwij k, Adjudant Harinck uit Haar lem en A. Besselaar uit Amsterdam, bene vens de gewone sprekers der Evangelisatie De samenkomsten worden gehouden in hei lokaal „Bethel" Oost-Kolk, des middags 3 uur en des avonds 8 uur. Nationale Veiligheid. Rede van prof. J. E. de Quay. Onder leiding van den heer Ernst H. Krelage werd Maandagavond in een der bovenzalen van „De Kroon" een vergadering gehouden, bijeengeroepen door het Comité voor Nationale Veiligheid voor Haarlem en omstreken. Prof. dr. J. E. de Quay, voorzitter der Vereeniging voor Nationale Veiligheid, waarvan bovengenoemd Comité een onderaf- deeling vormt, hield een inleiding. Zooals bekend stichtte bovengenoemde ver eeniging een Luchtverdedigingsfonds; haar doel is n.l. te voorzien in het gebrek aan vlie gers Zweefvliegen is een belangrijke stap bij de vooropleiding tot vlieger en dit wordt door het Luchtverdedigingsfonds niet uit het oog verloren. Reeds is door het Fonds aan een 30- tal jongelieden de gelegenheid tot verdere op leiding gegeven. Maar aan talloozen, die de vereischte geschiktheid ook bezaten, kon, we gens gebrek aan geldelijke middelen, diezelfde gelegenheid tot opleiding niet worden ge boden. In verband met deze actie werd de verga dering in quaestie gehouden, die o.a. werd bij gewoond door den eere-voorzitter van het Comité dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. burgemeester van Haarlem. De spreker werd ingeleid door een korte rede van den voorzitter, die den eere-voorzit- ter welkom heette en de aandacht vestigde op het feit dat onze weermacht nog zooveel te wenschén overlaat. Weerloosheid valt ook in onze stad te constateeren. Natuurlijk is het comité vóór den vrede, maar daarom behoeft men nog niet voor weerloosheid te zijn. Hierna was het woord aan prof. de Quay. Algemeene voorlichting ten opzichte van de defensie is noodzakelijk, aldus spr. Na den oorlog kwam er een nieuwe tijd, gekenmerkt door evolutie op velerlei gebied. Als wij de opvolgende gebeurtenissen van de laatste jaren laten voorbijgaan, staan wij versteld over de veelheid van feiten. Zij zijn bijna niet bij te houden. Er zijn grootere spanningen gekomen en het oorlogsgevaar waart rond in Europa. Men is overal gekomen tot een sterke toe neming der bewapening, verdragen zijn ver scheurd; vlootconferenties zijn mislukt. Het principe van de collectieve yeiligheid zien wij als rook in de lucht opgaan, vooral na de recente gebeurtenissen in Engeland. En toch is er wel vredeswil. Wat heeft het groote Engelsche imperium zich niet laten welgevallen Maar Engeland en Amerika hebben zich toch uitgesproken: geen vrede tot eiken prijs! Is Nederland bij dit alles louter toeschouwer geweest? Wél op het gebied der bewapening, al is ons land in menig ander opzicht voorge gaan. Maar op defensiegebied hebben groote bevolkingsgroepen zich in Nederland in slaap laten wiegen door leuzen. Per hoofd der be volking is hier voor de weermacht veel minder uitgegeven dan inde om ons liggende landen; het stond verleden jaar in dit opzicht op de laatste plaats. En dat terwijl de strategi sche positie van Nederland kritieker is gewor den: de Fransch-Belgische grens tegenover Duitschland is enorm versterkt, de Belgische verdedigingslinie is daarmede in overeenstem ming, langs de Limburgsche grens ziet men overal in België de fortificaties. Evenzoo 's het aan de Duitsche grens. Tussehen deze muren vormt Nederland een doorgangspoort; als deze poort goed voorzien en bewapend is. zal dit een rust zijn voor geheel West-Europa. En Nederland is in staat, die poort af te slui ten. Onze weermacht kan hier preventief wer ken, evenals zij dat in den wereldoorlog deed, Het is bekend: 17 burgemeesters uit onze Zuidelijke provincies hebben op dit alles de aandacht gevestigd en om versterking van de weermacht gevraagd. Zoo is een beweging uil de burgerbevolking voortgekomen en heef! haar consolidatie gevonden in de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Militairen hebben in deze vereeniging geer leidende posities, al wordt wel gebruik ge maakt van hun deskundigheid. De vereeniging is neutraal; haar doel is alleen de weerbaar- making van het Nederlandsche volk, zij wj1- het volk daarvoor wakker maken, het de oogeri openen. Door verschillende publicaties word! voor de vereeniging propaganda gemaakt. Voorts gewaagde spr. van bovengenoemd Luchtverdedigingsfonds. Hoe is het vliegwezen •in Duitschland gestimuleerd. Dat moet ook in JUNGHANS U Van verslapen geen sprake meer met een Junghans wekker! Zonder mankeeren en precies op tijd wekt hij U één druk op den knop en iiij zwijgt. Ook Junghans „Zachte Tik" en „Zonder Tik" zijn ideale wekkers voor nerveuze slapers. (Adv. Ingez. Med.) ons land. Het Fonds beschikt thans over meer dan f 90.000 en ongeveer 40 jongelieden zijn in opleiding. Dit zijn geen geweldige maar toch zeer bevredigende resultaten. De tegenwoordige regeering heeft het de- fensievraagstuk krachtig aangevat en haar voorstellen vonden een gunstig onthaal in het Parlement. Is de actie der vereeniging nu nog noodig'? Ja, want er moet op dit ge bied meer eenheid komen in ons volk, er wor den nog te veel bezwaren gehoord van finan- cieelen, socialen en cultureelen aard. Deze onjuiste begrippen moeten bestreden worden. Wij zijn ook met de maatregelen die de re geering nu neemt, nog lang niet op de hoogte waarop de volken in onze omgeving zich be vinden. Er moet worden opgewekt tot een geest van weerbaarheid, alles natuurlijk bin nen het kader eener vredelievende politiek, die naar te hopen is kan worden blijven gehand haafd. Na een korte pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarna de bijeenkomst gesloten werd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMBSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III; 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Pauze. 10.40 Parijs Radio. 12.05 London Regional. 12.35 Keulen.. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Radio P. T. T. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Deutschlandsender. 3.50 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.30 London Regional. 7.05 Keulen. 8.20 Bari, Rome. Programma IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 London Regional. 12.05 Droit- wich. 2.20 London Regional. 3.20 Droïtwich. 6.40 Diversen. 7.00 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gram. piatenconcert: Opera programma 1. Overture Si j'étais roi, Berl, opera or kest. 2. Korte opvoering van de Troubadour, koor, solist en orkest. 3. Der Jünger Verdi, Berl. Philh. orkest, 4. Proloog van Bajazzo, I-I. Schlusnus. 5. Aria uit Ein Masken ball; H. Schlusnus. 8.00—12.00 Diversen. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) '00R DEN KANTONRECHTER EEN AUTO-COUREUR TE ZANDVOORT. Auto-coureurs mogen zich veelal in de be wondering van tallooze jeugdige automobiel enthousiasten verheugen maar zooals de Ambtenaar van het O.M. hedenmorgen op merkte. ze moeten hun capaciteiten botvieren op auto-renbanen en niet op den openbaren weg. Een coureur had zich hieraan niet gehou den en bij het demonstreeren van een wagen had hij op den Boulevard Favauge met een te groote snelheid gereden. Verschillende personen was dit opgevallen o.a. den burge meester van Zandvoort en een hotelier. Beiden traden als getuigen op en verklaar den dat de auto onverantwoordelijk hard had gereden, ook andere personen die op dat oogenblik o.p den boulevard verbleven had den dit geconstateerd. De hotelier had niet kunnen zien hoeveel personen er in den wagen 'zaten zoo snel was deze voorbij geflitst. De snelheid was volgens dezen getuige minstens 80 K.M. Twee personen die zich in den wagen had den bevonden traden als getuigen a décharge op en verklaarden dat de snelheid hoogstens 50 a 60 K.M. was geweest. Ambtenaar van het O.M.: U hebt dus niet den indruk gekregen dat er gevaar gestond? Get.; Pertinent niet. In zijn requisitoir wees de Ambtenaar er op dat het tallooze menschen opgevallen was dat er veel te snel was gereden. Het wettig en overtuigend bewijs achtte spr. dan ook bewe zen. De eisch luidde f 25 of 25 dagen met in trekking van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar. De kantonrechter veroordeelde den cou reur tot f 25 of 10 dagen. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Ken u zelf. De man, die terecht moest staan voor ver duistering, verklaarde, dat hij het in zelf kennis zoover had gebracht, dat hij geen geld van anderen onder zijn berusting wilde heb ben; hij had zoo'n zwakke stee in zijn ka rakter, dat hij al vooruit wist, niet van het hem toevertrouwde geld te zullen afblijven. Er kwamen menschen getuigen, dat hij een goed boekhouder was, maar dat hij altijd had aangeraden: „breng je geld naar de ■bank", en leden van de speeltuinvereeniging, waarvan de man tweede voorzitter was, be vestigden, dat hij nooit penningmeester had willen worden. Onder die omstandigheden was het onvoorzichtig van hem om op een gegeven dag de functie van leider der olie bollenbeweging op zich te nemen, in welke functie hij f 135 in handen kreeg ter bestrij ding van onkosten en het uitdeelen van wis selgeld. Van dat geld kwam niets terecht, wat niet te verwonderen is, als men weet, dat bij het geringe weerstandsvermogen huurschuld en huisuitzetting was gekomen. Bovendien had hij zich nog wijs gemaakt, dat hij eenig recht op het geld had. omdat het bestuur der vereeniging hem een zekere schadeloos stelling voor tijdverzuim in uitzicht had ge steld. Maar in allen gevalle was, toen de olie- bollenweek succesvol ten einde was, van het toevertrouwde geld niets over en het bestuur besloot, dit niet met den mantel der liefde te bedekken. Het publiek toch is de oliebol- lenweek ten bate van de speeltuinen welge zind, doch verwacht ook. dat de gelden voor het doel besteed zullen worden en niet ge deeltelijk in den zak van een bestuurslid verdwijnen. De Officier wees er op, dat de man, al was 't lang geleden, reeds voor verduistering ver oordeeld was en meende, dat het schenden van het publiek vertrouwen een ernstig feit opleverde, dat streng bestraft moest worden. Dergelijk fraudeeren toch zou oorzaak kun nen zijn, meende de Officier, dat het gemeen tebestuur wel eens bezwaar zou kunnen ma ken tegen andere oliebollenweken, wat jam nier zou zijn voor het nobel streven der ver eeniging. Daarom eischte de Officier 4 maan den gevangenisstraf. De man zei, dat hij als boekhouder, al klanten was kwijt geraakt en bij gevange nisstraf geheel broodeloos zou worden, waarom hij een voorwaardelijke straf vroeg. De Politierechter schorste de zaak om een reclasseeringsrapport in te winnen, tenein de te zien, of er van een voorwaardelijke straf heil te verwachten is, doch wees den man er uitdrukkelijk op. dat een eerste voorwaarde zal zijn de schade te vergoeden. Alweer winkeldiefstallen. Er gaat haast geen dag om, zei de Officier, of er komen hier vrouwen, die zich in win kels vergrepen hebben. 't Waren er vandaag weer drie. Een vrouw was uit Uitgeest gekomen om hier, zoo zij vertelde, naar een mantel te kijken, zooals dat heet en wat dan beteekent, dat er na voldoend kijken een gekocht wordt, als aan de vele voorwaarden, die er gesteld worden en waarbij de prijs een voorname rol speelt, is voldaan. Blijkbaar was dit bij haar niet het geval geweest, want ze had niets ge kocht. Of ze nu niet met leëge handen wilde thuiskomen of dat zij door het groene jurkje onweerstaanbaar was aangetrokken weten we niet. maar we weten van de winkeljuf frouwen, dat de vrouw dat voorwerp van het rek nam. het in haar handtaseh mof felde, toen zij zich onbespied waande en zonder betalen wilde vertrekken. Maar de verkoopster, die een verdachte be weging en een leegen kleerhanger had gezjen. waarschuwde den chef. die de juffrouw aan hield. eer zij den winkel had verlaten en de tasch opende, waarop de jurk zichtbaar werd. „'k Heb tasch en al gevonden" verweerde de vrouw zich. maar dat verweer was al te onnoozel en zij bekende even later, dat het jurkje door haar was gestolen. Uit het strafregister van de verdachte bleek, dat zij al eerder met de justitie ken nis had gemaakt en drie jaar geleden een voorwaardelijke straf met 3 jaar proeftijd had gehad. Het zou een heel verkeerde mee ning zijn te denken, dat, als de proeftijd om is, men weer kan gaan stelen om een nieu wen proeftijd te krijgen en de Officier vor derde dan ook nu een onvoorwaardelijke straf van een maand. De hulptroepen die de juffrouw opriep, zijnde acht kinderen en een werklooze man. vermochten geen nieuwen proeftijd te verschaffen, zoodat de rechter eveneens een onvoorwaardelijke gevangenis straf uitsprak, die bepaald werd op een week. De twee andere juffrouwen, die zich had den te verantwoorden, waren niet eerder veroordeeld en de gestolen artikelen waren ook van minder waarde: een naaidoosje van een kwartje, een sjaaltje van eenzelfden prijs was de buit van de een; de ander had een tube tandpasta, een riempje, een paar sokken en een das gestolen, maar het was een verzwarende omstandigheid, dat zij die Het plafond dat bewoog. door HANS DE LA RIVE BOX. AAR praten drie Hollandsche jongens, die elkaar in militairen dienst heb ben leeren kennen, over, wanneer ze het niet over mooie meisjes of voetbalsuccessen hebben? Over nog mooiere meisjes. En de drie miliciens, die elkaar op een snikheeten zomerdag in een ouderwetsche herberg de noodige avonturen vertelden, deden voor hun kameraden geenszins onder. Tot vier keer toe had de waard de biergla zen gevuld, toen van Dikkurn tot de ontdek king kwam. dat hij geen rooie cent bij zich had. Ook Jansma was merkwaardigerwijze platzak en bij onderzoek ontdekte Verhage. dat hij in totaal twee dubbeltjes rijk was. „Daarom niet getreurd," zei Jansma. die optimist was. „Een van ons moet den waard maar crediet vragen. Ik stel voor dat het lot op hém valt, die het minst kan liegen." „Als er iemand liegt, ben ik het!" zei van Dikkurn haastig. „Jij?" riep Verhage? „Wie heeft gisteren den bataljonscommandant nog voor gelogen? „Rustig jullie", vermaande Jansma. „We zullen elk een gebeurtenis uit ons leven ver tellen en dan eerlijk oordeelen. De beide ergste leugenaars van ons drieën krijgen de biertiec van den verliezer cadeau." „Best," antwoordde van Dikkurn. „Dan zal ik maar meteen beginnen. Weten inllie. dat ik verleden jaar in New York ben geweest en daar overleden ben?" „Jij in New York?" wond Verhage zich op. „Leugenaar!" Van Dikkurn lachte. „Ja, ik logeerde er in een hotel met 600 verdiepingen in een cham- bree. ik bedoel, in een kamer op de tweede étage. Midden in den nacht werd ik wakker door een geheimzinnig geluidIk knipte het licht aan en wat zag ik? Het heele plafond kwam naar beneden. Langzaam maar zeker; Ik wilde gillen, mijn bed verlaten, maar ik lag als in een bankschroef. Het duurde precies vijf minuten tot het plafond mij bereikt had." „Hoe weet je dat het er vijf waren?" „Ik lag te tellen en precies bij de 300 kwam het heele geval op mijn lichaam. Nou, ik was in tijd van een ommezien zoo plat als een dollar. Je kunt nagaan, een gewicht van 598 verdiepingen! Ze hebben mijn vergruizeld overschot in een sigarettendoosje gedaan en dat draag ik dag en nacht bij me. Kijk. hier is het." Van Dikkurn toonde een sigarettendoosje. „Doe het eens open!" verzocht Verhage. „Straks," lachte van Dikkurn, ...als j ij je verhaal hebt gedaan." „Dat is kort," nam Verhage het woord. ..Ik was twee jaar geleden in de rimboe van Cey lon. Eens op een smoorheeten nacht kon ik het niet in onze tent uithouden en strekte mij on der den blooten hemel uit. Midden in de wil dernis. Omstreeks middernacht kreeg ik een afschuwelijken droom. Ik droomde, dat een van mijn makkers onder het plafond van een hotel in New York verbrijzeld were Tk werd wakker met het •v.->grtr""eot -"ir geacht zooals dat' heet. En wa' lor.ker hillh lat zich vlak boven mijn hoofd bevond?" „De bloote hemel", zei van Dikkurn ernstig. „Mis", vervolgde Verhage vol vuur. „De zool van den poot van een olifant. Het dier was bezig geweest dien poot neer te zetten en in die seconde had ik dien vreeselijken droom." „En zette hij zijn poot neer," vroeg van Dikkurn. Verhage schudde het hoofd. „Ik wil er niet om liegen," antwoordde hij. „Maar ik liet mijn tot een vuist gebalde hand uitschieten en duwde den poot omhoog. De olifant schrok zich 'n hoedje en koos het ha zenpad. Nou jij. Jansma." Jansma trok een diepzinnig gezicht en tuurde naai' het plafond. „Ik zal het jullie maar bekennen," sprak hij aarzelend, „Maar ik geloof nooit, dat er hotels met 600 verdiepingen in New York zijn en evenmin dat een olifant op zoo'n manier op den loop gaat. Was het een gestucadoord of een houten plafond, van Dikkurn?" Van Dikkurn leunde achterover en lteek naar boven. ,Het was een stalen plafond," zei hij. „Het zag er tenminste heel wat solider uit dan wat we op het oogenblik boven ons hoofd hebben." Verhage knikte. Ja, dit hier heeft de eeuwen getrotseerd. Het zou me niet verwonderen, als Hij voltooide den zin niet. Want tot ontzet ting van het drietal kwam er eensklaps bewe ging in het houten plafond en een seconde later kwam het met donderend geweld omlaag, alles onder zich bedelvend. Nu zal ik u vertellen, wie de biertjes heeft betaald. De verzekeringmaatschappij. Het drietal kwam er met wat schrammen af. Maar ze hebben nooit meer bewegende pla fonds en zoo zitten fantaseeren. (Nadruk verboden). artikelen had gepakt, wat den schijn wekte, dat zij er op uit was gegaan om te rooven. De Officier vorderde tegen haar dan ook 6 weken gevangenisstraf en tegen de andere juffrouw een maand. Als gezegd kwam bij beiden als verzach tende omstandigheid, dat zij nog nooit ver oordeeld waren en de rapporten niet zoo heel ongunstig luidden, zoodat zij er nog eens met een voorwaardelijke straf van een maand af kwamen. Een Voorjaarsfeest. Georganiseerd door de R.-K. Oratorium- vereenïging te Haarlem. De R.K. Oratorium vraagt aandacht voor een groot voorjaarsfeest, hetwelk zij zich voorstelt te houden in alle localiteiten van de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Vastenavond, Zondag 27 en Maandag 28 Febr. a.s. In een rondschrijven wordt o.a. gezegd: „Nog hangt de stormbal uit, nog klinkt ons bijna dagelijks het „Weest op' uw hoede" in de ooren. Sneeuw en hagel wisselen elkander af: de winter roert zijn staart! Maar de dag wordt langer, de lente is in aantocht, het nieuwe leven dient zich aan en kleurt reeds heen dooi de witte wintorherinneringen. Wij. willen onze vreugde vieren met een gecostumeerd bal in een omgeving, wélke ons van niets anders spreekt en zingt dan van de lente. Bij de organisatie van dit feest heeft het be stuur zich weer van de medewerking kunnen verzekeren van den bekenden kunstenaar Herman Moerkerk, die de ruimten van de Gemeentelijke Concertzaal zal omtooveren tot één grootsche feestzaal. De bekende Baarlémsche dansmeesters de heeren Martih zullen de leiding dezer dans avonden op zich hemen. Ook aan de muziek zal niets ontbreken. Verschillende voortref felijke bands, zooals de Melody Makers, Har vey's Swing Orchestra, The Harlem Kings en hier en daar, in intieme hoekjes, de veelge prezen trekpiano's, zullen de feestvreugde tot een 'voortdurenden climax dwingen. Het be stuur is er zeker van, dat velen aan dit ge- costumeerde feest zullen deelnemen, al voegen wij daaraan onmiddellijk toe, dat het volstrekt geen verplichting is om gecostumeerd te ver schijnen. Ook niet gecostumeerden zijn wel kom, al zullen zij niet in de gelegenheid zijn om mede te dingen naar de fraaie prijzen, welke voor de fraaiste en meest artistieke costuums worden ter beschikking gesteld". Maak'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerede zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DA6 (Adv. Ingez. Med.) Nedcrlandsclie Vereeniging voor Huisvrouwen. Lezing' over „Luchtbescherming". Gistermiddag hield de heer W. C. Wolter- beek, voorzitter van de Ned. Vereen, voor luchtbescherming afdeeling Haarlem, voor de Ned. Vereeniging voor huisvrouwen in het ge bouw „Zang en Vriendschap" een lezing over luchtbescherming. Spreker werd ingeleid door mevrouw J. L. VisserBrutel de la Rivière. Spreker onderscheidde luchtverdediging die door de militairen georganiseerd wordt, en de luchtbescherming die door de overheid en de particulieren verzorgd moet worden, Men moet zich hierbij de vraag stellen: „Als er een luchtaanval komt wat künnen wij dan doen om de uitwerking daarvan zoo veel mogelijk te beperken? Belangrijker dan de vraag of luchtbescherming noodig is is de vraag of zij nuttig is. De uitwerking van een luchtaanval op een bevolking, die zich erop voorbereid heeft, is veel minder dan op een bevolking, die zich nooit iets van iuchtbeschermingsmaatregelen heeft aangetrokken. Het grootste gevaar, dat voor de burgerbe volking bestaat is de paniek. Om de paniek te voorkomen moeten wij weten wat ons te wachten staat en welke maatregelen wij moe ten nemen. Angst bestaat voor onbekende ge varen, Spreker behandelde vervolgens eenige technische details van een luchtaanval. Er zijn drie soorten bommen; Brisantbom men, ontplofbare stoffen bevattende, gasbom men en brandbommen. Als een luchtaanval te verwachten is is het noodzakelijk, dat de menschen, die op straat geen taaie hebben, zich binnenshuis bevinden. Deskundigen zijn het. erover eens dat de gasbom mindier gevaarlijk is dan de brand bom. Gasconeentraties blijven over het alge meen moeilijk. Wanneer wij van ons huis alle deuren en ramen goed afsluiten heeft het gas heel wei nig kans binnen te dringen. De brandbommen zijn volgens de deskun digen het gevaarlijkst. Vliegtuigen kunnen er een groot aantal van meenemen. Om al de branden, die door brandbommen ontstaan kunnen te blusschen, hebben wij onze eigen beschermingsmaatregelen noodig en de diensten van een wijkbrandweer. Spreker demonstreerde met voorbeelden uit Hamburg dat luchtbeschermingsoefeningen o.a. in het brandblusschen met zand, het aan tal branden ook in normale tijden doen af nemen. Een stad als Haarlem zal voor de luchtbe schermingsorganisatie verdeeld moeten wor den in wijken. In die wijken zullen verschil lende hulpdiensten, o.a. een hulpontsmet- tingsdienst, een hulpreinigingsdienst, een hulpbrandweerdienst ingesteld moeten wor den. Hiervoor moeten zich vrijwilligers be schikbaar stellen. De Hoofdcommissaris van politie te dezer stede heeft berekend dat er in onze stad ongeveer 6000 vrijwilligers noo dig zullen zijn. Het grootste deel hiervan zal uit de vrouwelijke bevolking gerecruteerd moeten worden. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming stelt zich ten doel deze vrijwil- ligersdiensten mede te helpen organiseeren. en in het algemeen de luchtbescherming te propageeren. Mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière dankte spreker voor zijn voordracht, en bracht naar voren, dat het pacifistische strevc we! degelijk hand in hand kan gaan met een onder de oogen zien van het probleem der luchtbescherming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10