Gelijkschakeling dreigt in Oostenrijk. „Pygmalion" wordt in Engeland verfilmd Felle uitslaande brand in de Rozenpriëelstraat. DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 HAARDE M'S DAGBCAD 1 Pessimisme onder de Jodenvreugde onder de Nazi's. Otto van Habsburg's kansen verkeken svan onzen correspondent.) Weenen, 19 Febr. k NDER de Joden in Oosten - rijk heerscht nog steeds een buitengewoon gedrukte en pessimistische stemming.Van het oogenblik, waarop op den 12den Februari plotseling bekend gewor den is, dat de Oostenrijksche bonds kanselier Von Schuschnigg, in wien zij altijd hun grooten beschermer gezien hadden, zich naar Berchtes- gaden begeven had om daar een bespreking met Hitier te hebben, een bespreking waarvan zeer veel af zou hangen voelden zij zich al niet meer op hun gemak. Mettertijd is dit steeds erger en erger geworden. Met angst en spanning volgen zij den loop der dingen. Velen bereiden er zich ge leidelijk op voor mettertijd Oostenrijk te gaan verlaten. Mijn tandarts, die al sedert on geveer dertien jaar mijn gebit op voorbeel dige wijze verzorgt, is een Jood, die oorspron kelijk uit Polen afkomstig is. Toen ik dezer dagen bij hem was, zei hij, dat ik, wanneer ..Der Stürmer" in Oostenrijk zou worden toe gelaten en wanneer er acties tegen de Joden op touw gezet zouden worden, naar een nieuwen tandarts zou moeten omzien, want hij zou in dit geval Oostenrijk zoo schielijk mogelijk vaarwel zeggen. Een buurman van mij, een dokter, die óók tot het oude volk behoort, klaagde mij even eens zijn leed, zonder dat er bitterheid in zijn stem was, wa.nt hij tracht de dingen zoo objectief mogelijk te beoordeelen. Hij is. be halve dat hij er een eigen practijk op na houdt, ook aan een openbare inrichting op geneeskundig gebied verbonden en hij weet nu al, dat hij die betrekking wis en zeker zal moeten verliezen. Overal is sprake van de gelijkschakeling in Oostenrijk, die, die nu misschien wel niet zoo vlug als vroeger in Duitschland in haar werk zal gaan, maar die toch stelselmatig zal wor den doorgevoerd. „Kalte Gleichschaltung" noemt men dat hier. Het heet, dat ook alle Joodsche kranten- menschen uit de Oostenrijksche perswereld zullen moeten verdwijnen. Dit zullen er heel veel zijn, want ik denk toch wel, dat min stens zeventig procent, zoo niet tachtig- of méér, van de Oostenrijksche journalisten Jo den zijn. Wat deze allemaal zullen moeten beginnen, is natuurlijk nog een raadsel. Er zullen niet al te veel landen zijn, waarin zij nog terecht kunnen komen en waarin zij dan ook nog hun brood zullen kunnen verdienen. Onder de te Weenen werkzame journalisten bevinden er zich nog altijd, die vroeger, vlak na den val van het bewind van Bela Kun in Hongarije van daar naar Oostenrijk zijn ge komen en die hier sindsdien gebleven zijn. Onder de Nazi's in Oostenrijk heerscht groo- te vreugde. In hun kringen ziet men de toe komst niet zoo donker in, integendeel! Zij verwachten, dat alles voor hen nog véél gun stiger zal kunnen worden. De Oostenrijksche Nazi's kunnen nu ook lid van het Vaderlandsche Front worden, dat hun altijd als zijn ergste tegenstanders en dat zij altijd als hun ernstigsten vijand be schouwd .hebben. Jarenlang hebben zij te gen elkaar gestreden, nu zullen zij met elkaar hand in hand mogen gaan. Honderden en honderden Nazi's zijn uit de ge vangenissen en huizen van bewaring in vrij heid gesteld. Te Weenen alleen bijna vijf- honderd, in andere plaatsen ook groote ge tallen. Door hun vrienden en verwanten wer den zij het gejuich begroet. Groepjes men- schen stonden urenlang te wachten tot de poorten van de sombere gebouwen open gin gen om de hunnen naar buiten te laten. Thuis werden kleine feestjes in elkaar gezet, met veel vreugde en niet bier en wijn en bloem stukken met linten eraan met maar mag dit eigenlijk nu al? een hakenkruis en „Heil Hitier" erop. Ongeveer honderdveertig Nazi's zijn uit de gevangenis van Stein aan den Donau te Weenen teruggekeerd. Het zijn de deelnemers aan de bezetting van het Bun- deskanzleramt op den 25sten Juli 1934. waarbij dr. Dollfuss het leven liet. Zooals men weet. werden indertijd twee van de hoofdaanvoerders en vier politie-agenten, die meegedaan hadden, ter dood veroordeeld en opgehangen. Het heet, dat de Nazi's, nadat zij vlak voor de bijeenkomst tussehen Von Schuschnigg en Hitler in heel Oostenrijk nogal erg te keer gegaan zijn, van plan zijn zich voorloopig zoo rustig mogelijk te houden en geen oproe rige demonstraties op touw te zetten, opdat zij niemand van de vroegere tegenstanders de mogelijkheid geven te kunnen beweren, dat zij wederom of nog altij d de rust en de orde in het land verstoren. Zij kunnen, aldus redenee ren zij, na eenigen tijd met des te meer recht en misschien met des te meer kracht met verschillende eischen, zooals verkiezin gen, voor den dag komen. In het kamp der monarchisten in Oosten rijk heerscht verslagenheid. Het schijnt, dat Otto van Habsburg's kansen op den troon voorloopig wel van de baan zijn. Op de laatste monarchistische bijeenkomsten, waarp de Nazi's nogal veel herrie gemaakt hebben, werd door tal van redenaars niet veel moois over Duitschland gezegd. Men ver wacht. dat de legitimistische vergaderingen, die de volgende week zouden moeten plaats vinden, door de autoriteiten zullen worden verboden. W. M. BEKAAR. Jongeman overvallen en neer geslagen. Tevens door messteken gewond. NEDERLANDSCHE BEWEGING VOOR EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Het aftreden van dr. H. Faber. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche be weging voor Eenheid Door Democratie deelt op verzoek van den afgetreden voorzitter, dr H. Faber, mede. dat deze met het oog op een gezonde ontwikkeling in de beweging heeft gemeend het beste thans zijn reeds lang aan gekondigd voornemen om aLs voorzitter te be danken, veroorzaakt door de uitbreiding van zijn werkzaamheden, ten uitvoer te kunnen brengen. Aan deze verklaring voegt dr Faber toe. dar het op de laatste jaarvergadering vernieuwde en versterkte hoofdbestuur zich thans aan de toekomst van E. D. D. kan wüd0» Slachtoffer van portefeuille en colbertjasje beroofd. Gisternacht heeft aan den Waard - dijk, nabij de gemeente Oterleek, een laffe overval plaats gehad, waarbij de 24-jarige J. Snel uit Bergen, die een bezoek aan zijn verloofde te Boven Karspel had gebracht, van zijn overjas en colbertjasje, waarin een portefeuille met tachtig gulden was geborgen, werd beroofd, terwijl hem zes messte ken werden toegebracht. S. keerde per rijwiel huiswaarts en werd op genoemde plaats daar een onbekende aange houden, die hem om vuur vroeg. Toen S. dit wilde geven, ontving hij een slag, waardoor hij kwam te vallen. Hij geraakte met zijn overval ler in een worsteling, doch deze laatste kreeg hulp van twee andere mannen, die S. een zestal messteken toebrachten. S. werd bewus teloos en toen hij na eenigen tijd bijkwam, ontdekte hij, dat hij was beroofd. Al spoedig werd hij opgemerkt door een veld wachter van Oterleek, die hem per auto naar dr. Heringa te Stompetoren vervoerde, waar hem medische hulp werd verleend. De veldwachter vond later op de plaats van het misdrijf de leege portefeuille en het hor loge. Tot nu toe slaagde de politie er niet in de daders op te sporen. N.V. Van Heek weigert loonen aan stakers uit te betalen. Op grond van contractbreuk. In verband met de staking bij de N.V. Textiel Maatschappij L. van Heek en Zn. te Losser heeft zich Maandag in den loop van den mid dag een onverwacht incident voorgedaan. De directie weigerde n.l. den stakenden arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te be talen, op grond van contractbreuk. De arbeiders hebben onmiddellijk de te Losser aanwezige besturen van de arbeiders organisaties geraadpleegd, waarop deze Maandagavond om zes uur in spoedvergade ring, onder leiding van den bestuurder van „St. Lambertus", den heer A. Middelhuis, bij een kwamen. Het resultaat van deze vergadering was. dat den arbeiders werd medegedeeld, dat zij zich over het niet uitbetalen van hun loonen niet ongerust behoefden te maken. Men was van meening dat hier van contractbreuk geen sprake was. Veertien dagen geleden is het ul timatum gesteld en tot den laatsten dag van dit ultimatum hebben de arbeiders volledig en normaal gewerkt. Voor de gezamenlijke organisaties zoü deze loonkwestie, waarbij ongeveer 230 arbeiders zijn betrokken, heden nader aan.de orde ko men. Behalve het kantoor- en machmeperso- neel. dat bij de staking niet is betrokken, zijn Maandag in totaal vijftien arbeiders de fabriek binnengegaan. Ha# RaSPI t'«s Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. Een Glenn Martin bommenwerper, zooals er gisteravond een bij Batavia is verongelukt. (Men zie pag. 1). Shaw staat de filmrechten af aan een te Hollywood gedesillusioneerden Hongaar. Duitsclie vliegtuigen waren uit den koers geraakt. Heden zullen twee van de drie vermoedelijk starten. HEERENVBEN, 21 Februari. Hedenmid dag hebben wij een onderhoud gehad met een der autoriteiten van het departement van Defensie, die naar Friesland zijn geko men voor het instellen van een onderzoek inzake de noodlanding van de drie militaire Duitsche vliegtuigen. Ons werd medegedeeld dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat van opzet, spionnage of iets dergelijks geen sprake is en dat de vliegers gewoon uit den koers zijn geraakt, mede als gevolg van het feit dat zij alleen koers gevlogen hebben op het kompas en dat zij zich niet naar den grond hebben ge oriënteerd. De machtiging om naar Duitschland te rug te vertrekken, zal dan ook zeker gege ven worden, doch dit zal vandaag niet meer kunnen plaats hebben. Allereerst moet ben zine en startgas met tankhouders worden aangevoerd, terwijl verder de startmogelijk heid moet worden onderzocht. De twee te Nieuwe Schoot gelande vliegtuigen zullen vrij zeker wel kunnen starten doch vermoe delijk het te Hemrik gedaalde niet. Daar de regeering echter geenerlei risico wil loopen zullen deze technische moeilijkheden eerst grondig worden onderzocht, zoodat de vlieg tuigen niet voor Dinsdag kunnen starten. (A.N.P.) JHR. C. VAN CITTERS DOCTOR HONORIS CAUSA. De senaat van de Landbouwhoogeschool te Wagenmgen heeft het doctoraat in de land bouwkunde honoris causa verleend aan jhr. S. van Citters, president-curator der Hooge- school. „Nachtegaal'' weer gesnapt. Ten tweeden male het zwijgen opgelegd. Zondag heeft de gemeentepolitie van Hen gelo (O.) een inval gedaan in een pand aan den Zwavertsweg aldaar, op vermoeden dat van daaruit de geheime zender „De Nachte gaal" die eenige weken geleden onder Diepen - heim het zwijgen werd opgelegd, zich weer liet hor-ren. Nadat eenige malen gesommeerd moest worden de deur open te doen, trad de politie het huis binnen en vond in de kamer een pick-up met versterker, In de kamer bevond zich J. P., de man van ,De Nachtegaal", die eenige weken geleden reeds werd gesnapt en deswege een proces-verba al opliep, alsmede eenige andere personen, waaronder van W., de bewoner van het huis. Het wekte wantrouwen op. dat de vrouw des uizes in bed lag, terwij! de gezonde blos op haar gelaat allerminst ziekte wees. In het bed werd een partij gramofoonplaten gevonden, waarvan de muziek nog denzelfden morgen door den aether had geldonken. Tevens vond men een lamp voor uitzendingen en eenige andere onderdeelen. De zender en de micro foon werden nadat de aangehoudenen op het politiebureau waren verboord o-evondop in eer koestal en een mesthok. Tegen J. P. is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl het onderzoek met betrekking tot de an dere personen wordt voortgezet. Londen, Februari. HAW's „Pygmalion" zal eindelijk ook in Engeland verfilmd worden. Nadat Duitschland de filmrechten had aangekocht en een film maakte met Jenny Jugo en Gustaf Gründgens in de hoofd rollen, en ook onze eigen filmindustrie aan Shaw's stuk plezier beleefde, hebben de mach tigste Amerikaanschë filmmagnaten met fan tastische aanbiedingen geprobeerd om ook voor Hollywood de verfilmingsrechten te ver krijgen. Sha»w had uiteraard niets op deze be dragen tegen. Doch hij bleef als eisch stellen dat zijn eigen filmmanuscript geëerbiedigd zou worden. Daar was Hollywood evenwel niet voor te vinden.... En zoo bleef deze kwestie hangende. Thans komt evenwel plotseling het bericht dat Shaw de Engelsche filmrechten van „Pygmalion" aan den Hongaar George Pascal heeft afgestaan, en aan dezen de vrije hand heeft gegeven! „Wie is dan toch die Pascal?" vroeg men zich af. In Engeland was Pascal in vakkringen on bekend. Men ging op onderzoek uit, en het bleek, dat hij in Europa filmsuccessen ge boekt had. „De kapitein van Köpenick" en „Victoria en haar huzaar" waren eenige paarlen aan zijn filmkroon. Hij was met een mooi contract naar Ameri ka getogen, maar nadat hij daar een jaar nut teloos had doorgebracht werd hem meegedeeld dat de film, waarvoor hij gecontracteerd was, niet door zou gaan. Kwaad en ontmoedigd ver trok hij naar Engeland. Nog vol haat tegen Hollywood wendde hij zich tot Shaw. Toen deze ontdekte dat Pascal dezelfde ideeën had over Hollywood als hijzelf vond Shaw in Pascal dén man, die „Pygma lion" verfilmen kon. En volgende maand reeds zal met Leslie Howard als Prof. Higgins en met Wendy Miller als Eliza Doolittle de productie in de Pine- woodstudio's beginnen. Ingewijden echter zijn er nog lang niet van overtuigd dat Shaw nu zoo maar ineens tot de film bekeerd zou zijn. Misschien herinnert u zich nog wel de lang niet malsche critiek, die Shaw ten beste gaf, toen de Hollandsche film Pygmalion voor hem vertoond werd. Het succes was tot hem door gedrongen, en hij wilde nu wel eens zien wat men er in Holland van gemaakt had. Wij herinneren ons de situatie nog heel goed. Op een Dinsdagmiddag werd in een klein particulier theatertje in Wardourstreet de film voor een aantal genoodigden vertoond. Ondanks het feit, dat de aanwezige .Engelsche vaklieden de Nederlandsche dialoog niet ver stonden, waren dezen vol lof. Shaw echter vond het niets. Hij heeft nu eenmaal zeer speciale ideeën op het gebied der film. (En zeker niet op dat gebied alleen). Arthur Lawson heeft nu in een open brief in het Londensche avondblad „The Star" Shaw's meening over het „Pygmalion"-experi- ment gevraagd. In korte trekken geven wij hieronder den inhoud van dezen brief: 1. U schijnt er na de. verfilming van „Arms and the man" achter gekomen te zijn dat films geen gefotografeerd tooneel zijn. 2. U bent dus van meening geworden dat auteurs zich niet bemoeien moeten met de filmproductie, en het produceeren van films over moeten laten aan filmproducers. 3. Zal de auteur van „Pygmalion" zich in Pinewood nergens mee bemoeien? Den eer sten dag komt hij uit beleefdheid eens kij ken. maar zal hij zich daarna rustig houden? 4. Deze houding van den auteur zou een heele stap vooruit beteekenen. Hij zou n.l. een verkeerde opinie door een betere vervangen hebben. De auteur vertrouwt nu den film technicus, in het bijzonder Pascal, terwijl hij eenige jaren geleden geen duimbreed zou heb ben toegegeven Bernard Shaw. heeft zich verwaardigd in een brief aan „The Star", waaraan we deze geschiedenis ontleenen, Arthur Lawson van antwoord te dienen. Hieronder geven we Shaw's antwoord in extenso. .,U vergist zich deerlijk. Sinds „Arms and the man" verfilmd is. heb ik niets geleerd. Maar de filmmaatschappijen jammer genoeg ook niet. Het is in de studio's gewoonte de hulp in te roepen van een fotograaf voor het fotogra- feeren. van een electricien voor het electrische licht, van een schilder voor het schilderen, en van een accountant voor het nazien der boe ken, maar het werk van een auteur wordt den eersten den besten amateur gegeven, en deze knoeit er zooveel in als hij kan. Hierdoor komt het dat in de meeste films de fotografie prachtig is, de belichting mees terlijk. de scène verrukkelijk, maar het ver haal zóó slecht verteld, dat het publiek de zaal verlaat zonder het minste idee er van te hebben, waarover het allemaal ging. Verder echter is men buitengewoon tevreden, want men heeft veel mooie foto's en goede portret ten van interessante sterren gezien. Daar mr. Pasca!, zoo gaat Shaw verder, het kunstje niet van Kollvwood geleerd heeft en Heze zijn auteur niet ■■oo' vef.s hptaalt za1 deze het. scenario van den auteur verfilmen en niet de versie, die de jongste bediende er aan zou hebben gegeven. Het produceeren van een drama op het witte doek is een zeer moeilijke kunst. Als men daar eenmaal achter is gekomen, zal men ver der verschoond blijven van het geraaskal dat het ieders werk is, behalve dat van den auteur. Ik ben te oud en te druk bezet om de regie in Pinewood op me te nemen, maar als ik er kom zal ik me er zeker zeer krachtig mee be moeien. Ik zou er uit geen ander oogpunt welkom zijn. Studio-werk is hard werk en menschen, die er niets te doen hebben kunnen ze er niet gebruiken. En daarom zal ik maar zorgen er weg te blijven. U ziet wel, Shaw heeft zijn meening nog niet herzien. Met spanning wordt de verschij ning van de film afgewacht. Maar o.i. zal het een wonder genoemd mogen worden als de goede verstandhouding tussehen G. B. S. en Pascal nog zal voortduren wanneer de film vertoond wordt. In elk geval is het een inte ressant experiment. De M. T. S. in 1937. Aantal werklooze afgestudeerden was belangrijk minder. Aan het verslag betreffende den toestand der Middelbare Technische School over 1937 hebben wij het volgende ontleend. Het totaal aantal ingeschreven leerlingen bedroeg op 1 Januari 1937: 512 (vorig jaar 482). Aan het einde van den cursus verlieten 15 (vorig jaar 22) leerlingen de M. T. S. wegens niet-bevordering. Het toelatingsexamen werd gehouden van 20 tot 24 Juli 1937. Ingeschreven waren 336 (285) candidaten. In totaal werden toegelaten 165 (161) leerlingen. Tot het tweede studie jaar, extra klasse, werden onmiddellijk toe gelaten 51 (38) leerlingen, op grond van hun diploma H. B. S. B met 5-j. cursus, (Van de 165 toegelaten leerlingen woonden er 119 niet te Haarlem). Gedurende den cursus 1937/'38 verlieten 9 (12) leerlingen de M. T. S. wegens verande ring van studierichting, ziekte of financieele omstandigheden. Toegelaten werden 10 leer lingen. 517 (512) leerlingen bezochten op 31 Decem ber 1937 de school. Hun leeftijd varieerde tus sehen 15 en 27 jaar. De destijds bij wijze van proef ingevoerde herfstvacantie, bestaande uit een vrijen Za terdagmorgen en daaraan aansluitenden vrijen Maandag bleef ook dit jaar gehand haafd. De inning van de schoolgelden gaf dit jaar niet zulke groote moeilijkheden als in het vo rige jaar. Op 31 December waren gedeeltelijk vrygesteld 164 leerlingen; het minimum school geld werd betaald door 36 leerlingen, terwijl 9 een Rijksbeurs ontvingen. De werkloosheid, Het aantal werkloozen verminderde tot 32 of 2,78 van 't totaal aantal gediplomeerden in aantal dus 24 minder dan in het vorige jaar, ondanks het feit, dat er in Juli 1937 we derom 121 nieuwe afgestudeerden op de ar beidsmarkt zijn gebracht. De afdeelingen Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouwkunde zijn geheel „uitverkocht" en ook^ de afdee- ling Bouwkunde, die in de laatste jaren slechte cijfers vertoonde, gaf dit jaar gunstige resultaten. Ven belang zijn nog de volgende zinsneden uit het verslag. „Ook na het afsluiten van dit jaarverslag bleef de stroom van aanvragen van werkge vers voortduren. Men kan met recht zeggen, dat voor het jaar 1937 het vraagstuk der werk loosheid voor onze technici was opgelost. Naar onze meening mag dit echter niet lei den tot een te groot optimisme voor de toe komst. Afgescheiden daarvan, dat verschil lende bevoegde personen in het bedrijfsleven gelooven, dat de groote opleving geen stand zal houden en in hoofdzaak slechts een gevolg is van het snelle tempo der herbewapening, moet toch op het gevaar gewezen worden, dat de noodzakelijkheid om de productiekosten blijvend te beperken, tot minder gunstige sa larissen zal blijven voeren, ook al zou binnen kort de vraag het aanbod overtreffen. Wij willen echter hopen, dat de noodzaak die in 1937 had geleid tot veelal onvoldoende beta ling van afgestudeerde technici, dus van tel kens opnieuw geselecteerde jongelieden met een langdurige en intensieve opleiding na de lagere school, door de grootere vraag toch nog zal worden overwonnen en tot een verbete ring van de salarissen der middelbare tech nici zal leiden," De nieuwe afdeeling Vliegtuigbouwkunde. in September 1936 geopend met -20 leerlingen leverde in Juli van dit jaar de eerste vlieg tuigbouwkundigen met een wettig erkend di ploma, af. 22 Februari: Het diner, door jhr. Schorer, Commis saris des Konings in Noord-Holland, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag gegeven, heeft op luisterrijke wijze plaats gehad. In de ruime, schitterend verlichte zalen van de vorstelijke woning aan de Nieuwe Gracht, bewogen zich t;al van aanzienlijke gasten. Het diner be stond uit 28 couverts. Onder de aanzit- tenden werden opgemerkt leden van Gedeputeerde Staten met den griffier, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, de garnizoenscommandant en andere militaire, burgerlijke en rechter lijke autoriteiten, prof. Gunning, rector van de Universiteit te Amsterdam, het Kamerlid Lieftinck, enz. Benedenverdieping geheel uitgebrand Brand waarschijnlijk ontstaan bij het aanmaken van de - kachel. Hedenmorgen omstreeks zeven uur heeft een zeer felle, Uitslaaande brand gewoed in het perceel Rozen- prieelstraat 29. De benedenverdieping brandde geheel uit en slechts doordat de brandweer tijdig ter plaatse was en met twee stralen op de waterlei ding het vuur binnen betrekkelijk kor ten tijd bluschte. kon erger worden voorkomen en bleven de bovenver dieping en de belendende perceelen gespaard. In de benedenkamers was echter een ver schrikkelijke ravage aangericht. De comman dant van de brandweer, de heer C. J. v. d. Broek die zelf het blusschingswerk leidde, liet ons zien hoe ontzaglijk hard het hier gebrand had. Kasten waren geheel verkoold en uitgebrand, de houten plinten van de muren afgevallen, de zoldering was geheel geblakerd, het vuur had hier -zijn verwoestend werk grondig vol bracht. In allerijl waren door de brandweerlieden geholpen, door de bewoners verschillende meubelen en ander huisraad de straat opge sleept om tenminste nog iets van den inboe del te kunnen redden. Het was een troosteloos gezicht den huisraad in den prillen morgen op de door regen glimmende straat te zien staan. Over het ontstaan van den brand vernemen wij het volgende. In de Rozenprieelstraat 29 woont de fam. S„ man, vrouw en een kind. De heer S. wilde vanmorgen de kachel in de achterkamer aanmaken en gebruikte hier voor eenige houtjes die hij met petroleum overgoot om ze goed aan het branden te krij gen Hij bemerkte echter dat hij niet genoeg hout had en ging even naar den tuin om nog wat meer te halen. Plotseling hoorde hij een luide plof. De heer S. liep meteen naar de ach terkamer terug, doch toen brandde het al zoo erg dat aan blussching niet meer viel te denken. De vlammen laaiden hoog op en in een mi nimum van tijd stond de heele benedenver dieping in lichte laaie. Het werd een felle, uitslaande brand met de hierboven vermelde gevolgen. Men vermoedt dat tijdens de korte afwezig heid van den heer S. het petroleumkannetie dat naast de kachel stond is omgevallen en dat de petroleum met een plof is ontbrand De heer S, was verzekerd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen. Handschoenen en cein turen; Politiebureau Smedestraat- Rijwiel band. Pol. bureau Smedestraat; Duimstok Hij mensen, Rollandstraat 78, Etui. Politiebureau Smedestraat; Hond, Klauwen. Orionweg 8. Hond, Horn, Reigerstraat 89. Hoed Politie bureau, Smedestraat; Insigne, Febres, Zijl straat 70; Jas. Politiebureau Smedestraat; Koffertje ,v. Manen, Kennemerstraat 66 rood; Pakje inhoudende kousen; Severijnse, Oran jestraat 65; Regenpijpen „Sigarenbeurs", Rijksstraatweg 342; Ring, Brink, Indische- straat 56; Rijwielplaatje; Meier, Parklaan 11; Rijwielplaatje; de Lugt, Turfmarkt 34 food; Rijwielplaatje; Venema, Pladella— straat 24; Tasch, de Droog, Paus Leostraat 33, Taschje, Matla Sophiastraat 17; Tasch Steen- man, Eikenstraat 68: Tasch Scharro, Spaarne 57; Vulpen. Huilink, Heussensstraat 84; Vul potlood, Bruno, Velserstraat 91; Wol Metten Rijnstraat 7.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11