Joe Petersen DOUWE EGBERTS BOMMENWERPER IN INDIË BRANDEND NEERGESTORT. De „Anschluss" doemt weer op. E' •BUICK •CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. DINSDAG 22 FEBRUARI 193S I-I A ARE EM'S DAGBEAD 7 Joe Petersen platen kosten slechts f 1.- Woensdagmiddag van half 4 tot half 6 komt iedere plaat die van hem gekocht wordt bij G. M. Oord GR. HOUTSTR. 108 persoonlijk van zijn handteekening voorzien. (Adv. Ingez. Medj Strooming in Oostenrijk naar aansluiting met Duitschland heeft grooten aanhang. B e r 1 ij n, 17 Februari 1938 (Van onzen correspondent) ^EN goede buur is beter dan een verre vriend maar de vrees, zoo'n vriend tot naasten buurman te zullen krijgen is in verband met het Oostenrijksch- Duitsche Tirol, dat Italië op gezag van Ver sailles met een pennestreek kon inlijven, bij de huidige as-constellatie, voorloopig mis schien nog de eenige hindernis geweest, de wereld te stellen voor een voldongen feit, als toen Hitier zijn troepen het Duitsche Rijnland liet inrukken, ondanks Versailles. Wat heeft er de Duitsche regeering anders nog van kunnen terughouden? Zij heeft on dubbelzinnig doen blijken van haar macht over de Duitsch Oostenrijksche grenzen heen, grenzen, die haar overigens als een fictie moeten voorkomen, zooals de grenzen tusschen Pruisen en Saksen en tusschen andere Duit sche landen. Zij heeft den Oostenrijkschen bondskanselier bij zich ontboden de fan tasie hangt het tafereel op van een dramati sche scène, waarbij de arme Schuschnigg ge ducht onderhanden wordt genomen. In waar heid zien we hem terugijlen naar Ween en, waar hij zich haast een regeering naar Duitschland's wenschen te formeeren en aan vele andere eischen te voldoen. Alle gevangen Nazi's worden vrijgelaten met verlof zich onmiddellijk aan te sluiten bij het „vaderlandsche front", dat ter verdediging van Oostenrijk's zelfstandigheid eens werd op gericht. Alle veroordeelden in het proces na de revolte in Juli 1934, allen voorzoover zij rechts-radicaal waren die wegens hoogver raad zelfs tot 12 jaar kerkerstraf veroordeeld waren, worden in vrijheid gesteld en hersteld in hun burger- en ecrerechten. Er is feest in Oostenrijk, het is reeds voldoende gebleken dat minstens de helft der bevolking in de ver wachting, dat 't met de Rosenbergsche belij denis-politiek niet zoo'n vaart zal loopen, bij een referendum voor aansluiting bij het Der de Rijk zou stemmen. We hebben hetzelfde be leefd met het Saarlandgebied. Duitschland be jubelt dit succes van een politiek, die het noemt „dë verbroederingspolitiek ter bevesti ging van den vrede in Centraal- en daarmede van geheel Europa". Het zou om dit succes evenzeer kunnen juichen om de vijandige po litiek der weleer- geallieerde en- geassociëerae mogendheden, die allen in de armen van het Rijk dreef. .De kwestie der aansluiting is acuut. De bereidwilligheid van den Oostenrijk schen bondskanselier aan de eischen der Rijksregeering te voldoen, wijst op een zeer kritieken toestand in Oostenrijk. Wij schreven indertijd over het verlangen in Oostenrijk naar aansluiting met Duitschland. Toen kor ten tijd na het sluiten van den „Vrede van Versailles" de Oostenrijksche bondskanselier, Dr. Seipel, Berlijn bezocht, en over den on- houdbaren toestand sprak, Waarin Oostenrijk verkeerde en klaagde over de aangrijpende ellende van middenstand en arbeidersklasse, putten de Duitsche bladen van alle richtingen zich uit in de warmste sympathie-betuigingen, wezen op de bloedgemeensehap met de Oosten rijkers en verklaarden eenstemmig, dat Duitschland onmogelijk de ineenstorting van Oostenrijk werkeloos kon aanzien. Het heeft niet veel voor Oostenrijk kun nen doen door hinderende paragrafen van het vredesverdrag, en was trouwens zelf in hoogst benavden toestand. De Duitsch-nationalen, in die dagen na de sociaal-democraten de sterk ste partij, waren echter, hoe meevoelend ook met „de Zuidelijke broeders", sterk gekant te gen aansluiting. Zij vreesden in hun oud- Pruisische mentaliteit, dat Duitschland ver zwakt en verweekelijkt zou worden door den invloed van een te vredelievend en lustig volk je. Bij velen in Pruisen bestaat die vrees nog, al komt zij slechts tot uiting, zooals alles „sub rosa" tot uiting komt, wat niet des Nazi's is. Hitler is geen Pruis! Hij is Duitscher en wil alle Duitsche landen vereenigen in één Rijk, dus ook Oostenrijk, dat hem als geboorteland nog bovendien wel heel na aan het hart moet liggen. Van zijn persoonlijke voorliefde voor Zuid-Duitschland heeft al dikwijls blijk gege ven en geeft dien dagelijks nog-. Een voormalig Oostenrijksch minister, een buitengewoon goed kenner van alle Centraal- Europeesche kwesties beweert, dat het ver langen naar aansluiting in Oostenrijk bij een AGENDA. Heden: DINSDAG 22 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. Solist Willem Andriessen. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Benjamino Gigli in Moederlied. Op het tooneel: Joe Petersen. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Saratoga met Clark Gable en Jean Harlow. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Indische graf tem pel II: Monument eener groote liefde. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Uitstel van executie. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Politie-auto Nr. 17 en Joe Brown. 8' uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Kunstkring „Heemstede", Debussy-avond, geb. Prot. Bond, Postlaan. WOENSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: Kamermuziekavond Hen ri Merckel (viool) en Felix de Nobel (piano), 8 uur. Statenzaal PrinsenhofRaadsvergadering 1.30 en8.15 uur. Kennemer Lyceum: Josephine Butler Ver- eeniging. 2.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. groote meerderheid der bevolking bestaat en dat deze een noodzakelijkheid is voor het land met zijn onevenredig groote hoofdstad Wee- nen moet naar zijn meening bij Duitschland komen, wil het niet langzaam maar zeker ten gronde gaan. De Tsjechen, die in Versailles hebben kun nen krijgen wat zij wilden, versmaadden Wee- nen, omdat zij hun Praag veel te lief hebben en ook omdat annexatie van Oostenrijk het Duitsche element in Tsjecho-Slowakije te. zeer zou versterken. Het groote aantal Duitschers Oostenrijksche Duitschers uit den tijd der Oostenrijk-Iiongaarsche Monarchie in Praag en andere groote steden en de Sudeten-Duit- scliers in Bohemen, speelden naar hun mee ning al een veel te groote rol in hun drietalig land, Weenen heeft zoo'n rijkdom aan cultureele inrichtingen dat het alleen bij een grooten staat kan worden ingelijfd. Het ideaal der Oos tenrijkers was na den wereldoorlog: Oosten rijk, als zelfstandige staat in den Duitschen Statenbond. De stichting van het Derde Rijk heeft dien droom doen vervliegen en velen afkeerig van aansluiting gemaakt. De ont wikkeling der internationale verhoudingen en de loop der dingen binnen de grenzen, schij nen in deze dagen weer velen naar de aan sluiting te doen uitzien, als naar de eenige uit komst. Voor Duitschland hangt voor de oplos sing der kwestie zoolang de vriendschap duurt alles alleen nog af van den machti gen Mussolini, die niet zoo lang geleden zijn heftigste dreigementen uitsprak tegen elke poging uit het barbaarsche Noorden, Tirol weer in het Duitsche moederland op te ne men, waar elke Tiroler naar snakt als de geest- driftigste Naziman in Oostenrijk naar aan sluiting met het Derde Rijk. H. L. Overneming van Gemeentelijke Eleetriciteits-bedrijven. Het Rijk stelt voorwaarden voor de gemeenten. Nu binnen afzienbaren tijd de concessies, indertijd aan tal van Noord-Hollandsche gemeenten verleend voor de exploitatie van eigen elektriciteitsbedrijven, ten einde loo pen, heeft de directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noord-Holland (P. E. N.) met verschillende gemeentebesturen onderhandelingen aangeknoopt over de over name van die bedrijven. Inmiddels heeft' de Regeering besloten, om de vorenbedoelde transacties tusschen het P. E. N. en de daarvoor in aanmerking komen de gemeenten niet uitsluitend aan het oor deel dezer beide partijen over. te laten, doch harerzijds richtlijnen aan te geven. In ver band daarmede heeft de Minister van Wa terstaat mede namens zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, een schrijven doen toekomen aan de besturen van de gemeen ten Andijk, Egmond, Limmen, Akersloot, Nieuwer-Amstel, Muiden, Purmerend, Scha- gen, Beeirister, Beets, Bergen, Beverwijk, 's-Graveland, Heer Hogowaard, Heilo, Hui zen, Oosthuizen, Oudendijk, Sbhermerhorn, Uitgeest en Wervershoef, waarin gezegd wordt, dat de Regeering voornemens is te 'bevorderen, dat rechtstreeksche levering van electrïschen stroom door de provincie Noord- Holland voortaan geschieden zal aan die ge meenten, gelegen op het vasteland dier pro vincie, welke tot nu toe de benoodigde ener gie van de provincie betrekken, doch de be drijven zeiven exploiteeren. De provincie verbindt zich, de electrici- teitswerken van de betrokken gemeenten over te nemen en de gemeenten zullen zich verbinden, die werken aan de provincie over te dragen op voorwaarden, vast te stellen door een commissie van arbitrage, welker uit spraak bindend zal zijn. Ook zullen bij arbi trage worden vastgesteld de bedragen, welke de provincie aan de gemeenten voor de tot nu toe door hen beheerde bedrijven zal uit- keeren, en ook deze besluiten van de com missie zullen voor beide partijen bindend zijn. De bedragen zullen worden vastgesteld op de basis van de saldi, welke de laatste jaren met de verschillende bedrijven zijn behaald. Aan de gemeenten zal gedurende een aantal jaren een winstuitkeering plaats hebben, in geleidelijk afloopende bedragen. De Minister stelt voor, de commissie van arbitrage te doen bestaan uit 3 leden, waar van één benoemd zal worden door de pro vincie, één .door de gemeenten en één, dooi de .beide partijen aan te wijzen. Indien bin nen een maand nadat de nieuwe regeling in werking zal treden, de beide partijen niet tot overeenstemming mochten gekomen zijn be treffende het 3e te benoemen commissielid, zal die benoeming door de Regeering ge schieden.- Behalve de besturen van de bovengenoem de gemeenten, welker concessie binnen eeni ge jaren afloopt, hebben ook de gemeente besturen van Alkmaar,Den Helder, Hilversum, Bussum én 'Naarden een schrijven van den Minister van Waterstaat ontvangen, waarin eveneens de wensch te kennen wordt gege ven, dat de' exploitatie van de electx-iciteits- bedrijven voortaan door de provincie zal ge schieden. Alle bovenbedoelde gemeentebesturen zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een con ferentie met den Minister van Waterstaat, welke a.s. Donderdagochtend op diens depar tement zal worden gehouden. In verband met deze uitnoodiging heeft Maandagmiddag in het Polmanshuis te Am sterdam een bespreking' plaats gehad over deze geste van de Regeering tusschen leder van de Vereeniging van groot-distribuanten van electriciteit, waarbij tal van gemeenten in JSToord-Holland zijn aangesloten. Na uit- De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordwestelijken tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 774.9 m.M. te Vestmanoer. Laagste 748.9 m.M. te Vardö. Het gebied van hoogen luchtdruk nam verder in beteekenis af, het vormt thans een strook met barometerstanden boven 770 m.M., waarvan de as in Noordwest Zuidoostelijke richting over ons land loopt en dat zich uit strekt over liet geheele waarnemingsgebied van IJsland tot Zwitserland. In het Noord oosten en in het Zuidwesten handhaven de depressies zich, welke beide iets dichterbij ge komen zijn. Aan den Noordoostkant van de as van het gebied van hoogen luchtdruk is de wind matig tot krachtig uit het Noordwesten met meest zware bewolking en sneeuw plaat selijk in Scandinavië en eenige regen in Noord-Duitschland. Aan den Zuidwestkant van de as van het genoemde gebied is de wind zwak uit Oostelijke richtingen met meest lichte bewolking maar uitgestrekte gebieden met ochtendnevel of mist. De hooge Alpen toppen melden mooi helder weer met tempera turen van 5 tot 10 graden vorst. In Scandina vië blijft de temperatuur over het algemeen boven normaal, de vorst is er licht tot matig. Overigens ligt ook nog een gebied van matige vorst over Zuidwest Duitschland en Midden- Frankrijk. Verwacht wordt dat de Noordwestelijke strooming zich over ons geheele land uit zal breiden. De bewolking zal hier door zwaar zijn, regen van beteekenis wordt niet verwacht. De temperatuur zal vermoedelijk niet meer onder het vriespunt dalen. BAROMETERSTAND Vorige stand 772 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 8.42 uur; n.m. 21.21 uur. Strand berijdbaar van 13.4519.15 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Alle modellen 1938 voorradig. Official Dealer voor Haarlem en Omstreken, behalve Heem stede Showroom en Werkplaats PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. Ingez. Med.) voerige beraadslaging besloot men, dat de grootere gemeenten op de conferentie van a.s. Donderdag vertegenwoordigd zullen zijn, doch dat de kleinere gemeenten volstaan zullen met hunne belangen toe te vertrou wen aan een delegatie uit de vorengenoem de vereeniging. Naar ons ter oore kwam, zijn voor de be trokken gemeenten de voorwaarden, welke thans door de Regeering in groote trekken zijn aangegeven, gunstiger dan die, welke in den zomer van 1937 voor verschillende ge meenten als richtsnoer werden vastgesteld. DE AMERIKAANSCHE DANSERES GIOVANA. Deze nog zeer jonge Amerikaansche danse res trad met enorm succes op in verschillende landen van Europa. In 1936 trad zij in Neder land op o.m. in den Haag (Diligentia) en Am sterdam (Muzieklyceum) Zij studeerde te Florence, was reeds ver bonden aan het Opera ballet in' Italië op 13- jarigen leeftijd en was leerlinge van den be roemden danser Harold Kreutzberg. Ook voor de film werd zij reeds twee keer geëngageerd, wij herinneren aan de film „Ballerina". Van de gelukkige omstandigheid, dat Gio- vana thans in Nederland vertoeft, maakte het bestuur van het Corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem gebruik, haar in verband met den 18den jaarlijkschen feestavond op 26 Fe bruari a.s. in den Stadsschouwburg uit te noo- digen, haar medewerking te verleenen. Zij heeft deze uitnoodiging aanvaard. Aan den vleugel zal zij begeleid worden door den Haar- lemschen pianist-dirigent Willem Rettich. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72,28'/2. Parijs 5.87 1/4. Brussel 30,38. Zwitserland 41.52. New-York 1,78 27/32. 12 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72,28 Parijs 5.85 1/4. Brussel 30.37Vs. Zwitserland 41.52. Kopenhagen 40. Stockholm 46,20. Oslo 45.05. New-York 1,78 13/16 Praag 6.28. Italië: a. Vrije lire 9.47Vs. b. Reislire 8.60. c. Bankpapier 7.20. De Duitsche vrouw en de Arbeidsdienst. Een jaar arbeidsdienst voorwaarde voor het aanvaarden van een betrekking. Goering heeft bepaald, dat in Duitschland in het vervolg vrouwelijke arbeidskrachten be neden 25 jaar niet door particulieren of open bare bedrijven te werk mogen worden gesteld, wanneer zij niet een jaar in arbeidsdienst op het land of in het huishouden hebben gewerkt. De meisjes, die van het land .komen, moeten hun jaar arbeidsdienst op het land hebben I gemaakt, 'UfoikjiM van a&nxft! ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Adv. Ingez. Med.) DE Nederlandsch-lndische Militaire Luchtvaart is gisteravond weer door een' ernstige ramp getroffen, doordat tijdens een lucht beschermingsoefening, welke te Batavia werd gehouden, een Glenn Martin-vliegtuig in een vrille is geraakt en brandend is neergestort. In den bommenwerper zaten vijf personen, die bij het ongeluk op slag moeten zijn gedood: de bestuurder, onder-luitenant Vermeulen, de marconist Van Riel, het hoofd van den foto-technischen dienst van de K. N. I. L. M. Hermanides, de bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien en een redacteur van Aneta, De Hondt. Het vliegtuig is op eenige kilometers afstand van het vliegveld Tjililitan terecht gekomen en zoodra men de plaats wist, zijn verschillende ziekenauto's en gewone auto's erheen vertrokken. VOLKOMEN zekerheid over het lot der inzittenden heeft men nog niet. In het wrak heeft men twee verkoolde lijken gevonden, die nog niet geïdentificeerd konden worden, doch men acht het uit gesloten, dat een der overige inzittenden deze ramp heeft overleefd. DE luchtbeschermingsoefening te Bata via ging gepaard met een verduiste ringsproef en aan het geheel zou ook door een eskader"van vijf vliegtuigen worden deelgenomen. Vier vliegtuigen waren opge stegen en toen deze wachtten op het vijfde, zag men de Glenn Martin plotseling door onbekende oorzaak in een vrille geraken en in brand vliegen. Daarna verloor men het toe stel uit het oog. Majoor Versteegh, de chef van den tech- nischen dienst van de K.N. I. L. M. zag de vliegtuigen boven de stad en ontdekte plotse ling daarna een groote vlam. Terstond werden alle noodige maatregelen genomen, doch men wist totaal niet, waar het toestel was neergekomen. Zoo heeft men ge- ruimen tijd gezocht. De assistent-resident van Mr. Cornells alar meerde het geheele inlandsche bestuur in zijn ressort, teneinde een onderzoekingsploeg te vormen, terwijl de chef van den divisiestaf, marechaussees uitzond in de richting Tjipi- nang en Klender, teneinde het gevallen toe stel te traceeren. Alle omliggende posten en dessa's werden gewaarschuwd. Oorspronkelijk dacht men, dat het ongeval niet ver van het vliegveld Tjilitan was geschied, doch het zoeken werd zeer bemoeilijkt, omdat een totale verduis tering (in verband met de oefening) was ge last, zoodat niemand zich kon oriënteeren. Het zoeken werd ook bemoeilijkt doordat de weg van Tjipinang af door de zware re gens niet voor auto's toegankelijk is. - Eindelijk heeft men de overblijfselen van De. h?cr. Heiman,des chef van den foto- het toestel gevonden op ongeveer 2% K.M. technischen dienst der K. N. I. L. M. ten noorden van het vliegveld Tjililitan. Na de ontdekking van de plaats des on- heils door de veldpolitie begaven de com mandant van de luchtvaartafdeeling en de leider van de uchtbescherming, de heeren van Oyen en du Croo, zich met officieren van die afdeeling en brancarddragers per auto naar die plaats. Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberige paadjes door Sawahs en door kampongs. Toen men bij de plaats des onheils aankwam lag daar het toestel nog brandend. Met één oogopslag- was te zien dat menschelijke hulp niet meer kon baten, het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit het gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeeilen van het toestel waren alom verspreid. In de vlammen trof men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden, welke, zooals bo ven reeds is gezegd, niet geïdentifi ceerd konden worden. Na een korte inspectie gaf de heer Van Oyen, commandant van de luchtvaartafdee ling, last om met zand de vlammen te dooven en de kuil met natte aarde te vullen. Men zou het aanbreken van den dag afwachten om het toestel weer van deze zandbedekking te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identificatie van de slachtoffers en hét onderzoek van de oorzaak van de ramp. De bekende Chineesche sportvlieger Khouw Khe Hien.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2