ÏSSH PHILIPS' DE FINANCIËN VAN HAARLEM. Jongens trachtten een granaat door te zagen Nederlandsch fabrikaat wordt in Indië gepropageerd. GULDENS? DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 HAAEIEM'S DAGBLAD 3 Gegevens over de belasting positie van de gemeente. Tegen belasting-verhooging, streven naar verlaging. Uit Den Haag is tiet bericht geko men dat binnenkort een wetsont werp zal ingediend worden dat be oogt aan de gemeenten onder be paalde omstandigheden bevoegdheid te geven tot hoogere belastinghef fing dan nu artikel 327 der Gemeen tewet toelaat. De regeering heeft daarmede de bedoeling gemeenten die met groote tekorten worstelen tegemoet te komen. Daar zij niet voornemens is de wet op de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten te wijzigen en ook niet méér geld beschikbaar kan stel len voor het Werkloosheidssubsidie- fonds, wordt bovenbedoelde weg in geslagen, waardoor de gemeenten, naar verwacht wordt, over meer in komsten zullen kunnen beschikken. De gemeenten 'zullen de bevoegdheid tot heffing van hoogere belasting evenwel pas krijgen nadat alle moge lijke saneeringsmaatregelen zijn toe gepast. Tot zoover deze mededeeling uit Den Haag. De lezer die bekend is met het feit, dat de Haarlemsche gemeentefinanciën in dezen crisistijd niet rooskleurig zijn (over 1937 moest ter dekking van het tekort een extra bijdrage van het rijk aangevraagd worden van ongeveer 4 ton en voor 1938 van ruim 1 millioen) zal daardoor wellicht den indruk krijgen, dat in de naaste toekomst ook te Haarlem de belastingen verhoogd zullen wor den. Die conclusie is evenwel zeer voorbarig. Belas ting-ver hooging in de naaste toekomst te Haarlem is ondenkbaar in verband met de bijzondere om standigheden waarin de gemeente verkeert. Die bijzondere positie de concurrentie van de randgemeenten ris een punt van discussie geweest bij de onderhandelingen die het gemeentebestuur met de regeering gevoerd heeft over de voor 1937 aangevraag de extra-uitkeering. De usance is, dat het rijk deze extra hulp slechts aan gemeenten geeft die het bij de nu geldende wet toege stane maximum aantal opcenten op de be lasting heffen. Haarlem doet dit niet (het maximum aantal voor de Personeele Belas ting is 200. terwijl Haai'lem er 185 heft en voor de Gemeentefondsbelasting 80, hoewel Haarlem met 55 volstaat). Het Haarlemsche gemeentebestuur is overtuigd, dat Haarlem niet verder kan gaan, daar rekening gehou den moet worden met de zuigkracht der randgemeenten, die met lagere belastingen kunnen volstaan. Prof. Schrieke directeur afd. Volkenkunde Koloniaal Instituut. Als opvolger van prof. Van Eerde. Prof. Schrieke. In de Maandag gehouden buiten gewone vergadering van het bestuur van het Koloniaal Instituut te Am sterdam is besloten over te gaan tot voorziening in de sinds het overlijden van prof. Van Eerde onvervuld gelaten functie van directeur der afdeeling volkenkunde. Met ingang van 1 Maart a.s. heeft het bestuur als zoodanig benoemd prof. dr. B. J. O. Schrieke, buitengewoon hoogleeraar in de kolo niale volkenkunde aan de universiteit van Amsterdam. Aan den algemeenen conservator, den heer J. C. Lamster, die sedert het overlijden van prof. Van Eerde als waarnemend directeur der afdeeling volkenkunde is opgetreden, is met ingang van denzelfden datum, op zijn -daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de aan de vereeni- ging bewezen diensten. In de vacature, welke door het aftreden van den heer Lamster in het ambt van conserva tor ontstaat, zal eerlang door de benoeming van een nieuwen functionaris worden voor zien. De regeering heeft dit standpunt van het Haarlemsche gemeentebestuur als juist aan vaard, hetgeen blijkt uit de omstandigheid dat niet aangedrongen is op verhooging der opcenten. Het is aan te nemen dat de regeering ook in de toekomst de bijzondere positie varü Haarlem zal blijven erkennen, te meer om dat die in den laatsten tijd niet verbeterd is. Vestiging en vertrek. In verband met de nu gerezen quaestie hoe het rijk de gemeenten moet helpen is het goed nog eens te wijzen op de omstan digheden waarin Haarlem verkeert ten op zichte van de randgemeenten. In de jaren 19281936 waren de cijfers betreffende vertrek en vestiging aldus: Haarlem verloor 14.215 inwoners wegens verhuizing naar de randgemeenten. Daarvan gingen er 5262 naar Bloemendaal, 4987 naar Heemstede en 3966 naar Velsen. Naar Haarlem verhuisden 12.232 bewoners der randgemeenten, 4293 uit Bloemendaal, 4338 uit Heemstede en 3601 uit Velsen. Het verlies was dus in 9 jaar: aan Bloe mendaal 969, aan Heemstede 649 en aan Velsen 365. Totaal 1983. Juist dezer dagen zijn ook de cijfers over 1937 bekend geworden. In dit jaar zijn 738 Haarlemmers naar Bloemendaal verhuisd, 678 naar Heemstede en 457 naar Velsen. Uit die gemeenten kwamen naar Haarlem res pectievelijk 493. 472 en 443 ingezetenen. Haarlem verloor dus 465 inwoners aan die drie gemeenten. Uit deze cijfers blijkt, dat het ver lies aan de buitengemeenten in het jaar 1937 belangrijk grooter geweest is dan in de voorafgaande jaren. Als wij er ook nog het annexatie-jaar 1927 bijtellen, dat een nadeelig verschil opleverde van 162 voor Heemstede, 185 voor Bloemen daal en 134 voor Velsen, komen wij met 1937 daarbij geteld tot een totaal verlies aan in woners voor Haarlem (wegens grooter ver trek naar Heemstede, Bloemendaal en Vel sen) van 2965 inwoners, waarvan 1435 aan Bloemendaal, 1017 aan Heemstede en 513 aan Velsen ten goede kwamen. Natuurlijk zeggen deze cijfers niet alles. Het is de vraag of de financieele draagkracht der Bloemendalers en Heemstedenaars die naar Haarlem verhuisd zijn even groot is als die van de Haarlemmers die naar die randge meenten vertrokken. Als bijvoorbeeld een dienstbode uit Bloemendaal naar Haarlem verhuist, terwijl een goede belastingbetaler van Haarlem naar Bloemendaal trekt, zijn dit voor de statistiek wel gelijke factoren, maar voor de opbrengst der belastingen niet. De belastingdruk in Haarlem en omgeving. De opbrengst der belastingen voor zoover die in de Haarlemsche gemeentekas komt wordt voor 1938 geraamd op f 2.693.000. De belastingontvangsten te Bloemendaal zijn geraamd op f 908.200 en te Heemstede op f 562.100. Als de inwoners van Bloemendaal en Heemstede dezelfde opcenten zouden moeten betalen als de Haarlemmers zou daarbij ko men voor Bloemendaal f 422.600 en voor Heemstede f 229.500. Dan zouden dus de ont vangsten zijn: Haarlem (135.000 inwoners) f 2.693.000 Bloemendaal (15.900 inwoners) f 1.330.800 Heemstede (19.200 inwoners) f 791.600 Uit deze berekening blijkt duidelijk dat de inwoners van Bloemendaal en Heemstede draagkrachtiger zijn dan die van Haarlem. De 35.100 inwoners van Bloemendaal en Heemstede zouden in staat zijn bijna 80 pet. van de belasting op te brengen die nu van de 135.000 inwoners van Haarlem moet bin nen komen. Per ingezetene omgeslagen zou de draag kracht dan worden: Haarlem f 19.90, Bloe mendaal f 83.74 en Heemstede f 41.23. Het belastingkohier te Haarlem is in de laatste jaren sterk achteruitgegaan. Voor de annexatie van 1 Mei 1927 had Haarlem 80.400 inwoners, terwijl het kohier 1926/1927 een belastbaar inkomen aanwees van f 59.977.000. Het jaar na de annexatie (belastingjaar 1927/1928) was het kohier bij 113.300 inwoners gestegen tot f 86.426.000. Het topjaar was 1930/1931 toen Haarlem met 119.846 inwoners een kohier had van f93.266.000. Daarna is het kohier, hoewel het aantal inwoners toenam, sterk achteruitge gaan. Voor 1936/1937 was het kohier bij 133.300 ingezetenen reeds gedaald tot f 60.000.000 Het kohier 1938/1939 wordt ver moedelijk niet hooger. Haarlem is dus met zijn belasting kohier thans weer gezakt tot het kohier van vóór de annexatie van 1927, hoewel in dien tijd het aantal ingezetenen gestegen is van 80.400 tot 135.000. In 1922/1923 was het belastingkohier zelfs f66.586.000. Zeer sterk is gedaald het aantal groote inkomens. Dit blijkt wel uit het onderstaan de lijstje: Aantal aanslagen met een inkomen: Belasting- boven boven boven jaar f 5000 f 10.000 f 40.000 1927/1928 2309 785 79 1928/1929 2418 829 89 1929/1930 2443 855 88 1930/1931 2374 874 81 1931/1932 2456 803 67 1932/1933 2134 634 44 1933/1934 1895 492 23 1934/1935 1734 455 25 1935/1936 1544 416 20 1936/1937 1445 369 17 Voor de annexatie had Haarlem 518 inwo ners die een inkomen hadden van f 10.000 en meer. Het gezamenlijk inkomen van die groep was f 10.964.059. In het belastingjaar 1936/1937 telde deze groep die in.de tusschenliggende jaren veel grooter geweest is en in het topjaar 1930/1931 zelfs 874 was met een inkomen van f 18.437.543 nog slecht 318 belastingbetaler? met een inkomen van f 7 019.118. De groep met een inkomen van 1 40.000 en hooger was in 1926/1927 groot 47 personen met een inkomen van f 3.044.963, is eerst in 1930/1931 gestegen tot 81 met een inkomen van f 6.180.661, maan is nu weer gedaald tot 17, met een inkomen van slechts f 1.255.897. Het aantal hooge inkomens is dus wel zeer sterk achteruitgegaan. Deze berekeningen toonen aan, dat Haar lem ten opzichte van de randgemeenten een voorzichtige belastingpolitiek moet voeren. Er blijkt wel uit, dat Haarlem niet gebaat is bij de regeeringsmaatregelen, die nu in be werking zijn, namelijk opening van de mo gelijkheid om meer opcenten te heffen op de belastingen. Daarbij is zooals onze lezers weten ook gedacht aan egn mogelijkheid om de forensen-belasting Ie doen herleven. Reeds in ons nummer van Vrijdag hebben wij betoogd, dat ook dit voor Haarlem geen op lossing zou brengen. De meening van den hoofd inspecteur. Wij hadden een onderhoud met den Hoofd inspecteur der belastingen in de inspectie Haarlem (ook de buitengemeenten omvat tend). Op onze vraag wat hij dacht van de mogelijkheid om de opcenten op de belasting te Haarlem te verhoogen om het tekort op de begrooting te verkleinen, antwoordde de Hoofdinspecteur: Haarlem is, in verband met zijn bijzondere positie, namelijk omgeven door randgemeenten met lagere be lastingen, absoluut aan de grens van de belastingmogelijkheid. Als men de opcenten nog zou gaan verhoogen zou dit, daarvan ben ik zeker, geen verhooging van inkomsten beteeke- nen. Misschien zou zelfs het tegen deel, dus verlaging van inkomsten, daarvan het resultaat zijn. Het ge volg zou immers zijn, dat de meest- draagkrachtige bewoners naar de randgemeenten zouden verhuizen. Bij de beoordeeling van de belastingmo gelijkheden voor Haarlem moet rekening ge houden worden met het feit, dat de belas ting-draagkracht van Haarlem door de crisis achteruitgegaan is. Een bewijs daarvan is dat te Haarlem thans ongeveer de helft van de aangeslagenen ambtshalve op het kohier gebracht worden. Dit zijn de inkomens in het algemeen beneden de f 2000. Voor Bloemen daal en Heemstede is het percentage der aangeslagenen die ambtshalve beschreven worden nog geen kwart van het totaal. Het is dus zoo vervolgde de Hoofdinspec teur van groot belang voor Haarlem niet alleen voor te zorgen dat de gegoeden die thans in Haarlem wonen daar blijven maar bovendien ook andere kapitaalkrachti gen naar Haarlem te trekken Haarlem heeft wat de belastingdraagkracht betreft in den crisistijd veel geleden. Heem stede is niet achteruitgegaan omdat daar de achteruitgang opgevangen kon worden door vestiging van nieuwe ingezetenen. Bloemen daal heeft ook wel veel geleden door de crisis, maar een vergelijking met andere gemeenten toont wel aan, dat Bloemendaal toch nog veel belastingdraagkracht heeft overgehouden. Een onderhoud met den Wethouder van Financiën. Ook hadden wij een onderhoud met den heer E. van der Wall, Wethouder van Finan ciën van Haarlem. Deze verklaarde ook over tuigd te zijn, dat er geen sprake zal zijn van een verhooging van de belastingen te Haar lem. Reeds voor hij in het college van B. en W. zitting had heeft hij in den Raad zich zeer duidelijk uitgesproken- dat de bëlastin- gen te Haarlem het maximum bereikt heb ben in verband met de concurrentie der bui tengemeenten. Reeds toen drong hij aan op een krachtig streven om zoo spoedig mo gelijk tot verlaging te kunnen komen. Als Haarlem er toe zou genoodzaakt wor den om de opcenten te verhoogen zou dit voor de stad niet veel minder dan een nek slag beteekenen. Maar zoo vervolgde de Wet houder, ik ben er zeker van dat de regeering aan Haarlem dien eisch niet zal stellen. In tegendeel ik ben van meening dat Haarlem er bij de Regeering op zal aandringen mede le werken, dat voor het volgend jaar een verlaging van de belasting zal kunnen worden in gevoerd. Daar moet het heen zoo zei de heer Van der Wall. Als wij onze opcenten op de Perso neele Belasting eenigszins zouden kunnen verdagendan verwacht ik voor Haarlem een mooie toekomst. Het college van B. en W. is eensgezind in zijn streven om alles te doen wat den bloei der gemeente kan bevor deren. Haarlem is een mooie stad die ook voor ka pitaalkrachtige bewoners veel aantrekkelijk heden biedt. Het' is verkeerd bij het bepalen van een woonplaats alleen te letten op het belastingbiljet, want er zijn ook andere be langrijke factoren, zooals woninghuren, ta rieven voor electriciteit, gas en water, kosten van vervoer enzoovoort. Het is nog de vraag of het leven buiten goedkooper is dan te Haarlem. Voor velen zou, als men een zuivere vergelijking maakt, de balans nog ten voor- deele van Haarlem uitvallen. Tot zoover deze verklaringen. Zooals men weet is de heer Van der Wall behalve Wet houder ook Inspecteur der Belastingen. Kroonprins Paul van Griekenland in ons land. Het bezoek aan Huize Doorn. AMERSFOORT, 21 Februari. Vanochtend om acht uur zijn kroonprins Paul van Grie kenland en ziin gemalin, prinses Frederike Louise van Brunswijk, kleindochter van ex- keizer Wilhelm met den nachttrein uit Ber lijn te Amersfoort aangekomen voor een kort bezoek aan Huize Doom. Op het perron werden zij begroet door den hofmaarschalk van den Duitschen ex-keizer. Aanwezig waren voorts kolonel Van Houten, van de Koninklijke Marechaussee, alsmede de commissars van politie te Amersfoort. In een gereedstaande auto vertrok men even voor half negen naar Huize Doorn. Eén van hen gedood, een ander zwaar gewond. Twee zoons van schipper Breukel- mans van het sleepschip Pieternella uit Vlijmen, dat te Bolnes ligt, von den op het terrein van de N.V. Boele's scheepswerven- en machinefabriek aldaar een voorwerp, dat een granaat van Engedsch fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voorbij gaand schip overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd het ding te demonteeiren en gebruikten daar voor een metaalzaag, die zij in het midden van de romp van de granaat plaatsten. Toen zij daarmede eenigen tijd bezig waren, bleef het onvermij delijke niet uit, een hevige ontplof fing volgde, waardoor beide onvoor zichtige knapen werden getroffen. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breu- kelmans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer le vensgevaarlijke verwondingen had op geloopen. Personeel op de werf ver leende onmiddellijk de eerste hulp. De zwaar gewonden jongen is naar het ziekenhuis overgebracht. Een nauwgezet onderzoek naar de herkomst van de granaat wordt inge steld. Poging het afzetgebied voor onze industrie te vergrooten. Jhr. dr. J. C. Mollerus gaat besprekingen voeren. Reis van beperkten tijdsduur. In opdracht van het bestuur der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem per K.L.M.-vliegtuig een neis naar Java maken, teneinde besprekingen te voeren met daarvoor in aanmerking komende autoriteiten en licha men, in verband met het belang, dat Neder- landsch-Indië als afzetgebied heeft voor de Nederlandsche industrie en nog kan krijgen. Ook dit „kan krijgen" is een vraagstuk, dat afzonderlijke aandacht va-dient, want men vraagt zich wel eens afwaarom andere landen meer dan Nederland er in geslaagd zijn voor bepaalde artikelen in Indië ingevoerd te zijn. In verband daarmede zal de heer Mollerus, voor zoover de beschikbare tijd zulks toelaat, tevens voor een beperkt aantal Nederlandsche bedrijven, welke daartoe den wensch te ken nen hebben gegeven, bespreking voeren, resp. onderzoekingen instellen. De opzet van deze uitzending is te trachten in een minimum van tijd een maximum van resultaat te bereiken. Door de geregelde vlieg- en radioverbindin gen zijn in korten tijd Nederland en Indië dichter bij elkaar gekomen, dan men nog be trekkelijk kort geleden had kunnen denken. Nu komt het er maar op aan, hiervan gebruik te maken. Daarom is de opzet van deze reis zóó, dat daarmede in het geheel slechts één maand gemoeid zal zijn, zoodat- het verblijf op Java slechts ruim twee weken in beslag zal nemen. Dit heeft het nadeel, dat voor wat be treft de te behartige persoonlijke belangen, het aantal uit te voeren opdrachten uiteraard be perkt moet blijven. Maar daartegenover staat het veel grooter voordeel, dat het mondeling contact, dat in Indië zal worden verkregen, binnen zeer korten tijd vruchtdragend kan worden gemaakt. Natuurlijk worden tijdig vóór de heenreis naar Java de noodige voorbereidingen getrof fen, afspraken voor besprekingen gemaakt, enz. enz., ook al -weder om in den kortst mo gelijken tijd het meest mogelijke te kunnen afdoen. En naast het benutten van de daguren voor het houden van besprekingen en instellen van onderzoekingen, worden de avonduren benut om door het houden van lezingen de banden tusschen Nederland en Indië te versterken. Dat ook aan de voorbereiding daarvan heel wat vast zit, is duidelijk. Jhr. Mollerus. Passeeren hier Dubbeltjes of Van buiten zien alle lam pen er ongeveer hetzelfde uit. Maar op den dunnen gloeidraad binnen in den ballon en de zuiverheid van het edelgas waarmee de ballon gevuld is, komt het aan! Die gloeidraad kan zuinig niet stroom omgaan of hij kan stroom verslinden. Ihu» "a bedrac .BI-ARLITA" LAMPEN (Adv. Ingez. Med.) H. M. de Koningin tot Pasclien in Den Haag. Het ligt in het voornemen van H.M. de Ko ningin Maandag 28 Februari uit Soestdijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. VROUW VERDRONKEN. Maandagmiddag is te Oudesluis, gemeente Zijpe (N.H.), een 40-jarige gehuwde vrouw, moeder van twee kinderen, bij het spoelen van kleedingstukken, op een zgn. stoep nabij haar woning, te water geraakt en verdronken. ANTI-SEMIETISCHE DAAD. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 32-jarige S. huisvrouw van K-, uit Rotterdam, die voor het venster van het kringhuis der N.S.B. aan den 's Graven- dijkwal een boekje van Barthermans, getiteld „Jodendom en communisme" had neergelegd, geopend op bladzijden, waar beleedigende woorden over de Joden waren te lezen. De typiste van mr. H. Sanders, voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Isr. Gemeente te Rotterdam, had dit opgemerkt en er haar patroon op attent gemaakt. Deze had een aanklacht wegens beleediging- van een volks groep ingediend. De verdachte was niet verschenen, maar wel nu-. Sanders, die als getuige-deskundige be doelde uitlatingen zeer pijnlijk en krenkend vond. Het O.M. achtte de ten laste legging bewezen en noemde het een schandelijke daad. De eisch was f 250 boete of 10 dagen hechtenis. Gouden zegelring na 15 jaar opgebaggerd. 's-GRAVENHAGE, 21 Februari. Van ge meentewege wordt in het water van de Wal deck Pyrmontkade sinds eenigen tijd gebag gerd. Aan deze kade woont de rijwielhersteller J. M. V., die ongeveer 15 jaar geleden een gouderi zegelring in het water liet vallen. Toen hij iemand den weg wees verloor hij zijn ring en de man had thans den baggeraars verzocht bij hun werk op dit kleinood te wil len letten. Of zij dit inderdaad gedaan heb ben of dat het louter toeval was, dat zij den ring opbaggerden is niet bekend, maar de ring kwam te voorschijn en wordt, na 15 jaar. weer door den eigenaar gedragen. Huldiging prof. dr. W. J. Kiihler. Onder groote belangstelling is Maandag middag in de Singelkerk te Amsterdam prof dr. W. J. Kühler gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoogleerschap aan het Doopsgezind Seminarium te Amsterdam. De voorzitter der huldigingscommissie, ds. A. H. van Drooge te Deventer, voorzitter van de A. D. S. sprak den jubileerenden hoogleeraar toe Tevens spraken ds. J. IJntema te Haarlem, als secretaris der huldigingscommissie en ver tegenwoordiger van de oud-leerlingen van prof. Kühler. en de heeren J. W. Sipkema en C. F. S. Stegenga. als vertegenwoordigers van de studenten. Prof. Kühler werd als huldeblijk aangebo den het door den kunstschilder- G. Rueter ge schilderde portret van den hoogleera&r

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5