AMSTERDAMSCHE BEURS ZATE RDAG 26 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 13 De Labour-oppositie roert zich. Twee ministeries van buitenlandsche zaken sinds de komst van Chamberlain, constateert Attlee. LONDEN, 26 Februari (Havas-A.N.P.) De arbeidersleider Attlee heeft te Oxford een rede gehouden, waarin hij ernstige critiek uitoefende op de „nieuwe oriëntatie der Brit- sche politiek". Hij zeide, dat ieder een veran dering in de buitenlandsche politiek kon waarnemen, toen Chamberlain aan het be wind kwam. In de eerste plaats, aldus Attlee, kwam er de jachtexpeditie van Halifax naar Berlijn, Men begreep toen, dat er twee mi nisteries van buitenlandsche zaken waren, die langs evenwijdige lijnen werkten, zoodat zij elkander niet konden ontmoeten. De sluier is thans opgelicht en gij ziet thans, dat de re geering besloten heeft de politiek van den Volkenbond niet langer te volgen, maar terug te keeren tot de oude imperialistische poli tiek. Attlee zei verder te gelooven, dat er in En geland genoeg krachten zijn, die de regee ring van Chamberlain ten val kunnen bren gen. De arbeidersbevolking en ook anderen hebben den indruk dat zij verraden worden. Na deze rede werd Attlee door studenten, die de „Internationale" zongen, door de stra ten van Oxford gedragen. Berlijn onthoudt zich van commen taar op Scliuschnigg's rede. Teleurstelling 111 Nationaal-Socialistische kringen. Havas meldt uit Berlijn: De door Schusch- nigg gehouden redevoering wordt in Duitsch- land niet gecommentarieerd. Bevoegde Ber- lijnsche kringen versohuilen zich achter de afwezigheid van de voornaamste leiders van het rijk, die zich thans met Hitler te München ophouden. Toch doet men te Berlijn op veelbeteekenen- de wijze uitkomen, dat 't voor zekere hoofd steden voorbarig zou zijn oveihaaste gevolg trekkingen uit deze rede te "maken. Deze rede was, naar men zegt, bestemd voor een speciaal publiek, dat in groote meerderheid bestond olt aanhangers van het „systeem Dollfuss". Men wenscht er te Berlijn op te wijzen, dat Schuschnigg krachtig de Duitsche missie van Oostenrijk heeft onderstreept en dat het niet zou passen zich in het buitenland te zeer te verheugen over zekere punten, die tegen het nationaal-socialisme gericht waren. In nationaal-socialistische kringen heeft de redevoering' van Schuschnigg groote teleur stelling gebaard. Men had er op de bespre kingen van Berchtesgaden een geheel andere reactie verwacht. Men blijft verzekeren, dat de lijn der Duit sche politiek tegenover Oostenrijk op geen enkele wijze zal veranderen, en dat het rijk van geen enkel fundamenteel doel zal af zien. Tankschip tc water gelaten. De 12100 ton metende, voor de Shell gebouwde „Carclia". Van een der hellingen van de Ne- derlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam is vanmiddag het voor de Koninklijke Shell groep ge bouwde enkels.chroef motortankschip „Carelia", groot 12.100 tons, met goed gevolg te water gelaten. -De opdracht voor dit schip, deel uitmakend van een belangrijke bestelling van een aan taal motortankschepen aan verschillende Nederlandsche scheepswerven, geschiedde in October 1936, toen groote behoefte aan nieuwe orders bestond. Het schip wordt gebouwd volgens de ont werpen en bestekken van de opdrachtgevers en voldoet aan de hoogste klasse van Lloyd's Register of Shipping alsmede aan de eischen van de scheepvaartinspectie, Nederlandsch In dische Schepenwet, zoowel als aan alle bij zondere voorschriften, van kracht in de ver schillende landen, waar het schip zal laden en/of-lossen. De Carelia wordt uitgerust met een Werk spoor enkelwerkende vierfcact acht cylinder Dieselmotor met oplading, die een vermogen ontwikkelt van 4000 P.K. In beladen toestand zal de dienstsnelheid 12 knoopen bedragen. Zware regenval te Batavia. Luchtverkeer ondervond er de gevolgen van. BATAVIA, 26 Februari. Hier en in de omgeving heerscht thans een ongekend zware regenval. Hierdoor zijn binnen een minimum van tijd de hoofdwegen onder water gezet. Het binnenvaren in Priolc is tijdelijk onmo gelijk geworden en de vliegtuigen kunnen niet landen, doordat er bijna geen zicht is. Tal van auto's staan aan den kant van den weg, omdat zij den vloed niet verder kunnen trotseeren. Het Koningsplein en het Water- looplein met omgeving staan onder water, waarbij zooals gewoonlijk de in het water spartelende kinderen, die dit als een natuurlijk zwembad beschouwen het vroolijke element vormen. Het K.L.M.-toestel dat naar Nederland was vertrokken, keerde naar Ban doeng terug, men zal opnieuw starten als het weer is opgeklaard. Het vliegveld Tjililitan is als landingsveld goed bruikbaar gebléven, doch is moeilijk te bereiken, zoodat het Bandoeng-vliegtuig voor Batavia, naar Kadipatan moest vliegen. Bii aankomst van dit K.N.I.L.M.-vliegtuig werd aan Bandoeng medegedeeld, dat de retour vlucht moest vervallen, terwijl geadviseerd werd. het K.L.M.-vliegtuig voor Nederland niet te laten doorkomen. Het vliegtuig zal niet heden, doch morgen vertrekken. Zondaginicldagconcert H. O. V. De matinée brengt e enherhaling van het optreden van den concertmeester der H. O. V. Hans Byvanck, die het concertstuk van Hen- riette Bosmans zal voordragen. Dit werk had groot succes op het Vrijdagconcert. Ver dei- brengt Frits Schuurman twee noviteiten n.l, „Ouverture voor een blijspel van Julius Rönt gen" en een suite van Hans Bunge. De tweede programmahelft brengt de altijd welkome Symphonie van Dvorak „Aus der neuen Welt", die op het laatste concert weer als altijd veel succes had. BILJARTEN. OM DE „SCANDIA COUPE". Het tournooi om bovengenoemden wissel- prijs werd Vrijdagavond bij de biljartculb „D. E. S." in café-restaurant „Bolwerk" vervolgd met vier partijen, waarvan het resultaat als- volgt was: pnt. brt h.s. 250 131 I. Davidson F. Haberer 21 21 P. J. Bos A. Moolhuysen 181 250 F. v. d. Berg 250 29 D. A. de Foeljaeger 250 29 J. Steffers F. Haberer 250 174 36 27 45 43 gem. 11.90 6.23 8.62 8.62 13.88 9.66 LAURENTIUS NATALIS LE BRON DE VEXELA OVERLEDEN. In het St. Laurentiusziekenhuis te Roer mond overleed hedennacht in den ouderdom van bijna 89 jaren de hcogem-w. heer mgr T N. Ie Bron de Vexela, geheim kamerheer va- Z. H. den Paus. proost van het Kathedraal kapittel en oud-Plebaan Deken van Roer mond 250 38 48 6.57 144 38 24 3.70 200 46 16 4.34 150 46 21 3,26 200 50 20 4.— 169 50 21 3,38 worden de volgende Er werd aanmerkelijk beter gespeeld dan de vorige dagen. Thans zijn J. Steffers en I. Da vidson de eenige ongeslagenen. Zondag worden de volgende partijen ge speeld: 12 uur: v. d. Berg—Heytbrink en De FoeljaegerMoolhuysen; 2 uur: Davids oir 4 uur: DavidsonSteffers en v. d. Berg—Haberer; 6 uur: Heytbrink—David son en De FoeljaegerBos; 7.30 uur: Steffers Heytbrink en v. d. Berg—Moolhuysen. Daarna prijsuitreiking. F. B. H. O. Donderdag werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap klasse A. in het lokaal van den heer Doves aan de Lange Veerstraat voortgezet met de volgende par tijen: Carb. Brt. Serie Gem. Lunenburg Honing- Engwerda Willemsen Philippo Ploeg, A.s. Dinsdagavond partijen gespeeld: A. DuivenvoordeHoning. MomeJ. Duivenvoorde. A. DuivenvoordeWillemsen. PhilippoJ. Duivenvoorde. WIELRIJDEN. ACHILLES. Donderdag hield bovengenoemde vereeni- ging haar laatsten clubavond van dit seizoen. Dank zij de groote belangstelling van de do nateurs en leden, is het weer een gezellige avond geworden. Er werd druk gedanst, gesjoeld en tafel tennis gespeeld. Ook de renners probeer den nog eens hun laatste kans op de home trainers, om een of ander record te verbete ren of om in het bezit te komen van een fraai polshorloge, dat voor elk record beschikbaar was geteld. Ondanks het snelle rijden moch ten zij er niet in slagen de records, die op naam stonden van '500 plus 1000 M. D. Cia'as- •seii en 2000 plus 3000 M. C. Siebeling, te ver beteren. Dit is niet te Verwonderen, omdat de tijden zeer scherp stonden. Alleen C. Sie beiing wist nog een seconde van zijn tijd over de 2000 M. af te halen en dit te brengen op 1 min. 36 sec. Daarna ging de voorzitter over tot het uitreiken der prijzen, welke zeer in den smaak vielen Tot slot had er nog een huldiging plaats van den heer Th. de Klerk voor het vele werk, dat hij voor de vereeni- ging tijdens de drukke dagen, die aan het vierde jaarfeest vooraf gingen, gedaan heeft. Hij mocht hiervoor een blijvende herinne ring in ontvangst nemen. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag een trainingsrit naar Laren om een zieken ka meraad aldaar te bezoeken. Vertrek 8 uur 45 min, van de Amsterdamsche Poort. KORFBAL. HEDENMIDDAG HAARLEM—PATRIMONIUM (ADSP.) In ons nummer.van Vrijdag werd abusieve lijk medegedeeld, dat bovengenoemde wed strijd voor Maart gereserveerd was. De wed strijd wordt reeds hedenmiddag 3.15 uur ge speeld in het Noorder Sportpark. Als de Haarlem-adspiranten winnen, zijn ze kam pioen. IJMUIDEN PERSONALIA. De heer W. A. Wamsteeker, die onlangs slaagde voor het candidaats-examen theologie, zal 7 Maart a.s. in Haarlem classicaal examen doen om toegelaten te worden tot de bedie ning van het Woord in de Gereformeerde Ker ken in Nedei'land. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. SchelvisBruins, d., Bever wijk. B. J. de WildeOlthof, d., Hofdijklaan 35. Driehuis. E. H. v. d. BoogaardKneppel, d„ v. Ostadestraat 38, ijmuiden. J. Pointl— Groeneveld, z., Driehuizerkerkweg 87. Velsen. R. Kraak—Broers, d.. Zeeweg 87, IJmuiden. F. Scheelbeekv. d. Berg, d. Terrasweg 51, Santpoort. A. F. C. v. Ouwel—Sweering. d., W. de Zwijgerlaan 13, Santpoort. J. C. M. BroekKuijpers, d., Alex, Bellstraat 31, IJmui den. E. S. Vogelzangv. Wijngaarden, z., Fa zantenlaan 38. IJmuiden. V. VessiesMans- hande, z„ Wijk aan Zeeërweg 82, IJmuiden. M. Groenendijkde Ronde, z„ Planciusstraat 73, IJmuiden. A. M, SmitsRosier, z.. Schoon oor tstraat 1, Velsen N. Overleden: C. Spits, 56 jaren, echtgenoote van A. Krijger, Frogerstraat 12 IJmuiden. Ondertrouwden: J. Dekker en J, Jonkman, Kennemerlaan 23, IJmuiden Alex. Bellstraat 9, IJmuiden, W. Ackerman en J. G. Schroder, Amsterdam. J. de Jonge en C. J. de Groot, Amsterdam, Kompasstraat 53 IJmuiden. H. Vingerhoed en P. Roos, Amsterdam. L. Groen en L. S. Lammers, J. v. Heemskerkstraat 76. IJmuiden, J. P. Coenstraat 35. IJmuiden. D. Kosters en A. Boer, Hyacintenstraat 3. Sant poort, Schulpweg 3. Velsen N. Gehuwden: J. Stam en J. M. Blum, Platanen- straat 13. IJmuiden C Mooijekind en A. Wub- ben, Bloemendaal. B. Oldenburg en M. P. J. Kossen. de Weerdstraat 9. IJmuiden L. Donatz en W. K. Dijk Bik en Arnoldkade 30rd.. IJmuiden L. A Stekelinok en B Heijem As sendelft. A. P. Bruisschaard en K. v d. Meij Visseringstraat 12rd., IJmuiden. J. A. v. d. Kolk en M. C. Smit, Duinvlietstraat 89, Vel sen N. (sti «rste Qi/en Mc*».erj) VORIGE KOERS STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pet. id. 1933 II 3 pet. Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5!/2 pet. Duitschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Ce.rt van f 250 A i Koloniale Bank Ned.- Ind -Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie. v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Ned. Ford ex 40 afst. Philips Gloeil.Gem.Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Seiwice Gew Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon. Petr Perlak Petr Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg Explor, Mij Redjang Lebong Billiton n PROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden BAKKEN. Deli Batavia Deli Maatschappij Senembah 4MER. SPOORWEGEN. Southern Pacific. Wabash Railroad Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas BBERS Amsterd Rubber' Deli Bat Rubber Indische Rubber Kendene Lemboe Serbadjadl Rotterdam rapanneli Bandar Rubber Preanger Rubber Java Caoutch Sumatra Rubber 251/2 315/8 691/s 1(50 1271/* 1371/2- 42-Vd 63 921/s 3061/a 3071/a- S KOERS VAN HEDEN pl.m 10.35 p'.m 10.45 421/., 308% 156 Vj 42 Va 156 V* pl.m. 11.— pl.m 11.15 425/s 30S% 425/g 30S% 5 V. 5% 5% 5% 5%, 24% 25 24% 25% 25% 42% 43% 43 433/g 43% 41% -r - 41% 40'/s 41% 41% 41% 291/., 291/4 - 29% 5 - 361% 621/4 362% 62% 362% S6V2 - 86'7 1 '3?ie HV2 11% 1.5/s 22% - 11% 11% 11% 11% 861/. 175 - - - - - 129% 119% 119 119 119 106 i 106 112 111% IOSV2 4431/? 444 444%. 444 446% 15S 134 - 2501/ 251 310 312%. - - 1-312 313% 314%, 314% 14% 15% 151/8 15A'6' 1% 1% 1% - 19'/ 219s/ 219% 2201/ 143 - 142% 148 73 172 105 106 /0 79 B B 1 Hg 75% 134 131 215 - - - Santpoort in vroeger eeuwen. De bewoners van het „Buurwegje". De heer J. S. Visser te Santpoort schrijft ons: In het vorige stukje zagen wij dat de tegen woordige Midden Dorpstraat in 1700 het „Buurwegje" was genaamd en dat de bewo ners toen waren: ten Zuiden van het pad; de herberg De Weijiman met behoorende rijtuig stallen, ten Oosten Hendrik Maas (I), verder Jan de Wildt (H) die in 1723 zijn huis ver kocht aan Jan van Wijk (II) en aan het eind van het straatje het Toesienderhuisje (EED. Jaren verliepen. Hendrik Maas, die als jonge man zich gevestigd had in het huis, dat een prachtig uitzicht bood over de oude dorp straat, de Slaperdijk en de grazige weilanden, werd ouder en ouder. Bijna 40 jaren achter een hield hij op de zornersche avonden het gewone buurpraatje met Van Wijk en speel den ze in najaar en winter hun genoeglijk potje pandoer bij den sèhouw in een der twee woningen. De 60 was hij reeds gepasseerd toen. buurman Van Wijk kwam te overlijden. Kort daarna hertrouwde zijn buurvrouw Jacomina Buys met Jan Hamius, die spoedig daarop ook kwam te sterven. Lang heeft zij beide mannen niet overleefd en in 1761 werd Maria van Bor- renberghe wonende te Vreeswijk haar wettige erfgename. Zonder twijfel hebben Maria en haar man toen gedacht „Ver van den akker, ver van de winst". De erfenis aanvaarden, daar was geen bezwaar tegen, maar het huis in eigendom behouden daar dachten ze niet aan. Vermoedelijk heeft Hendrik Maas zijn behulpzame hand geboden en een kooper voor het huis gezocht. Stellig is hem dat niet meegevallen. Zonder twijfel was de liefheb berij niet groot. Men leefde in een tijd van depressie en zoowel kooplust als contant geld was bijna niet te vinden. Na talrijke mislukte pogingen kon eindelijk naar Vreeswijk worden gemeld, dat er een gegadigde was gevonden. Veel wenschte hij niet te betalen namelijk 300 minder dan Van Wijk 40 jaar geleden er voor had gegeven. Wat echter nog bezwaar lijker was, was het feit dat de aanstaande kooper niet over geld beschikte, ja zelfs geen cent had voor een eerste aflossing. De eenige aanbeveling was, dat de kooper stipt te ver trouwen was enuiterst ijverig. Deson danks maakte de eigenares en haar man geen bezwaren en met de zeer omslachtige reis van Vreeswijk naar Santpoort werd een aanvang gemaakt. Met de diligence werd Utrecht be reikt. Hier stapte men over op de „jaagsnip" die de familie langs de Vecht naar Muiden bracht. Met den gewonen vrachtschipper ging men den volgenden dag naar Amsterdam, waar wederom de jaagschuit naar Haarlem werd genomen. Loopende ging de echtelieden van de Amsterdamsche Poort over Schoten en den Vergierdeweg naai' Santpoort waar in de Weijman werd gelogeerd. Den volgenden mor gen hadden de besprekingen plaats met den toekomstigen kooper Tijs Tij man en diens vrouw Maria Barbara van Hees. Lang heeft het onderhoud niet geduurd. De notaris van Beverwijk dichterbij woonde er geen had de „Kustingbrief" reeds opgemaakt. De overeenkomst luidde als volgt: De koopsom werd verhoogd met 3 pCt. 's jaars. De af lossingen moesten minstens 50 per jaar be dragen. De eerte betaling werd geteld eenige maanden na datum van de acte en wel op 1 November 1761 terwijl de geheele koopom met rente afgedaan moest zijn 1 November 1769. Tijs Tijman was verplicht alle onderhouds kosten te dragen, hoewel huis en erve eigen dom bleef van verkoopster tot de laatste pen ning betaald was. Wij vinden hier dus in ouden vorm onze tegenwoordige „koop op af betaling" ook wel genoemd „huur-koopöon- tract" terug. Wij vonden hier wederom een der zeer oude Hollandsche woorden waarover wij in ons eerste stukje reeds schreven. Ter verklaring het volgende. In het Tijd schrift voor Nederlandsche Taal en Letter kunde, 7e jaargang van 1887 lezen wij over het woord Custinge: „Custinge behoort tot de groote rubriek van woorden, die slechts een schaduw vertoonen van hetgeen zij vroeger geweest zij en voortleven als een schim en als een herinnering aan een vroeger tijdperk der taal, bij de meesten van het tegenwoordige geslacht onbekend, en alleen in enkele tong vallen nog bewaard. In de Middeleeuwen was het woord nog vrij algemeen". Hugo de Groot schreef o.a. „de betalinge van ontilbaar goed kan bedongen worden niet alleen gereed, maar ook bij tijden en deelen, 'twelk bij ons genoemd wordt „kusting-pen- ningen" ende de brieven daarvan gemaakt „kustingbrieven". (Leergierige lezers kunnen wij aanraden bovengenoemd boekje te lezen, aangezien er nog tientallen bladzijden ge wijd zijn aan de alleroudste afleidingen en gebruiken van het woord Kusting.) De eerlijke en ijverige huurkooper Tijs Tij man heeft schijnbaar zijn uiterste krachten ingespannen. Vermoedelijk heeft hij zelfs te hard gewerkt en het is wel zeker dan zijn concurrenten 8 jaren later bij wijze van graf rede hebben verklaard dat Tijman zich heeft doodgewerkt. Een feit is het, dat bij zijn overlijden in 1769 zijn vrouw het huis met toebehooren geheel vrij en onbelast in eigen dom kreeg. De aflossingen plus rente waren dus binnen den in den Kustingbrief, bepaal den tijd verloopen. Wederom heeft verkoop van het huis plaats. In het koopcontract van 1769 lezen wij dat de eigenaresse Maria Bar bara van Hees, wed. van Tijs Tij man, het huis verkocht aan Thomas v. d. Hulst, schepen van de Ambachts Heerlijkheid Velsen, van beroep schilder en glazenmaker. De oude Hen drik Maas was intusschen overleden na bijna 50 jaren aan de dorpsstraat te hebben ge woond. Zijn weduwe kon nog niet van het zoo lang bewoonde huisje scheiden. Aan de Westzijde wasmog steeds de tuin afgesloten door het Toesiendershuisje. De Malefijt (V.). die voor 1761 de Bleek had overgenomen van de Achtbare Heeren Burgemeesters Van Eegheen. Cumins was nog eigenaar van het pand aan de overzijde van de Santpoorter beek. In de volgende koopacten over huizen aan ons Buurwegje welke welwillend aan „De vrienden van Oud-Santpoort" ter inzage wer den verstrekt, komen wederom zeer oude uit drukkingen voor, die wij in een volgend artikel hopen te behandelen. HALFWEC BURGERLIJKE STAND. Geboren: N. Korver—Snijders, dochter. Overleden: Adrianus Ignatius van Bruggen, oud 8 maanden, zoon van J. van Bruggen— Duinéveld. BURGERLIJKE STAND T3 n HAARLEM 26 Februari. Bevatten 23 Februari: j. a. Kok-Ruigrok van der Werven, d.; 24 Februari: j. j. Hogenes —Baars; W. van der Werf f—Putman, z G Verton—Rooke. d.; D. Rensen-Stiens, z->5' Februari: S. J. BoogaartVisser, du J M KoppenOosterbaan.' z.; C. E. M. Balim— Spoor, z.; E. M. van Herwerden—Meiier z Overleden: 25 Februari: L. van Acker- Honing, 79 j.. Oranjestraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7