Verdere behandeling der Begrooting. Uit Haarlem's Gemeenteraad. MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN IETS NIEUWS! voor Ontbijt- en Koffietafel rUNKE'S ROGGEBROODFABRIEK - HAARLEM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 H A A R E E M'S DAGBLAD Een motie Posthumus werd aangenomen, B. en W. verzoekend voor de administratie der gemeente de spelling Marchant in te voeren. Over het voorstel, weer 1000 subsidie aan de Burgerwacht te verleenen staakten de stemmen, Vrijdagmiddag werd de vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Bij de Algemeene Beschouwingen werd nog het woord ge^ voerd door den heer Van Liemt (r.k.)wet houder van Sociale Zaken. Over de subsidie van „Haarlem's Bloei" wil spreker iets zeggen bij de behandeling der subsidies. Verder antwoordde hij aan mevr. Scheltema, dat steun van gemeentewege van particulier werk te Amsterdam geen succes heeft gehad. Daarom zal Haarlem er ook niet mee beginnen. De voorzitter zei, dat voor een burge meester, die 5 jaar zijn eigen wethouder van financiën is geweest, de verleiding groot is ook nu iets over de financiën te zeggen. Hij zal die verleiding evenwel weerstaan, temeer om dat op de vragen al voldoende geantwoord is door den wethouder van financiën. Wat het algemeen beleid van B. en W. be treft, ook daarover is reeds gesproken door de wethouders. Wat de homogeniteit van het college van B. en W. aangaat, wijst spreker er op, dat de voorstellen van B. en W. als regel van het ge- heele college uitgaat. Dat is een uitelijk tee- ken van de homogeniteit. Er zijn ook inner lijke teekenen. De vergaderingen die hij tot nu toe heeft meegemaakt getuigden van een goe de samenwerking, gebaseerd op wederzijdsch vertrouwen. Dit heeft hem veel genoegen ge daan. Gemeenschappelijk genomen besluiten worden eensgezind uitgevoerd. Natuurlijk zijn de heeren niet eenstemmig wat de politieke beginselen betreft, want als daarover een stemmigheid bestond zouden eenige leden door hun politieke partij geroyeerd moeten worden. Wat de vraag van den heer Bijvoet betreft over een beperking van de propaganda voor geboortebeperking, wijst spreker er op, dat hier een taak is voor de regeering. Wat de samenwerking met de buurtgemeen- ten betreft, zou spreker zijn oordeel willen voorbehouden tot hij de quaestie nader be studeerd heeft. Dit voorbehoud geldt ook de verklaringen van wethouder Reinalda over de wijdere perspectieven daarover, hoewel dit voorbehoud niet bij voorbaat wil zeggen, dat hij het daarmee niet zal eens zijn. Arme menschen moeten niet steeds kijken naar hetgeen de rijken hebben. Omgekeerd eveneens. Voor die samenwerking voelt spreker bij voorbaat veel. Op dit gebied heeft hij trou wens ervaring. Er is wat goeds mee te berei ken. In Overijsel was hij voorzitter van zoo'n samenwerkend college. Spreker zou aan den Raad willen vragen vertrouwen aan het college van B. en W. te schenken. Er wordt alle aandacht aan de zaak gewijd, maar de raadsleden moeten de taak van B. en W. niet bemoeilijken door er steeds op te wij-zen, wat anderen wel hebben en hetgeen wij missen. Replieken. Bij de replieken kwam mevrouw S c h e 11 e- m a (V.B.) op tegen de wijze waarop de heer Reinalda haar en haar partij heeft aangeval len. Spreekster is wel degelijk voor uitvoering van verschillende groote werken, maar zij heeft alleen gewaarschuwd tegen de lasten die daar van het gevolg zullen zijn. Dat de wethouder dit zelf ook voorziet blijkt uit het feit, dat hij trachten wil een deel der Haarlemsche lasten op dit gebied op anderen af te wentelen. Het is ook onwaar dat spreekster aangedrongen heeft op verlaging van steun. De heer Peper (communist) critiseerde de daad van gegoede stedelingen die Haarlem als woonplaats verlaten om zich aan den belas tingplicht te onttrekken. De uitdrukking so ciaal-misdadig is niet te scherp geweest. Spreker trekt zijn motie in betreffende het aanhangig maken van de financieele moeilijk heden der gemeenten in de Vereeniging van Nederlandsehe gemeenten, omdat gebleken is, dat die organisatie zich daarmee reeds vol doende inlaat. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer Visser (C.H.) klaagde over de wijze waarop de heer Reinalda hem beant woord had. Het is aanvankelijk niet sprekers idee geweest om „de Adriaan" te laten herbou wen door jeugdige werkloozen. Hij heeft alleen gewaagd van werkloozen. Het is wel waar dat er meer gedaan moet worden voor de jeugdige werkloozen. Hadden zij bijvoorbeeld niet een vereenigingsgebouw kunnen bouwen. Daaraan is immers groote behoefte. De heer Wolzak (A.R.) zei, dat hij de be doeling heeft gehad te informe.eren hoe de homogeniteit in het college van B. en W. staat wat de financieele politiek betreft. Het is spre ker namelijk wel eens ter oore gekomen, dat aan commissies gezegd is ..gij moet het plan dat hier ter tafel ligt, alleen als zoodanig be- oordeelen, dus los van den financieelen kant". Dat doet veronderstellen dat de wethouder van financiën een soort recht van veto heeft, op de voorstellen van andere wethouders. Spreker heeft niet liet voornemen met een voorstel te komen tot belastingverhooging, alleen heeft hij het college van B. en W. wijs heid en moed toegewenscht om met zijn voor stel te komen als het noodig zal zijn. Van spreker zijn geen voorstellen tot bezuinigin gen te verwachten. Een raadslid dat niet in de keuken zit kan zoo iets niet doen. Maar toch is hij overtuigd, dat er op dit gebied nog vel wat te doen is. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei dat het hem verwonderd heeft dat, hoewel wij reeds eenige*jaren achtereen een R.K. minister van Justitie hebben, nog niets gedaan is om de propaganda voor geboortebeperking tegen te gaan. Blijkbaar is het dus niet zoo'n gemak kelijke materie. Laten de R.K. heeren daarom in den Haarlemschen Raad er niet meer op aandringen. De mededeeling van den burgemeester over zijn houding inzake de buitengemeenten heeft spreker verwonderd. Het is te begrijpen dat de voorzitter zijn oordeel over deze belangrijke zaal wil opschorten, maar hij heeft eenig on recht tegenover de raadsleden gedaan door die te verwijten dat zij te veel spreken over de rijke buitengemeenten. Ook de wethouders hebben dit immers gedaan en het zijn feiten waarover niet gezwegen kan worden, I-Toe staat het met de Haarlemsche geld leening? Komt de gemeente door het misluk ken in moeilijkheden, of nemen de banken de strop voor hun rekening? Geroep: het is geen strop! De heer Bijvoet (r.k.) constateerde dat nu duidelijk gebleken is wat het college van B. en W. onder homogeniteit verstaat. Hij ver heugde er zich over dat er zoo'n samenwer king bestaat. De heer van der Wall (C.H.)wethouder, wees er op, dat het geheele college van B. en W. beslist over de voorstellen die ter tafel komen. B. en W. hebben den moed gehad om te be zuinigen. Nu heeft de heer Wolzak ons moed toegewenscht als het noodig is ook met een voorstel te komen tot belastingverhooging. Op dien weg zal het college van B. en 'W. den heer Wolzak niet volgen. Den heer Noordhoff wil spreker antwoorden, dat het crediet van de gemeente Haarlem ge heel ongeschokt is gebleven. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, zei dat bij alle voorstellen die ter tafel komen door het college van B. en W. uitvoerig over wogen wordt of uitvoering financieel mogelijk is. Alle leden dragen daarvoor dezelfde verantwoordelijkheid. De gemeente doet wat mogelijk is om werk- objecten te krijgen voor jeugdige werkloozen. B. en W. streven steeds naar bezuiniging. De heer Wolzak heeft den indruk gewekt alsof het college het streven tot bezuiniging maar heeft opgegeven nu de regeering immers toch het tekort zal moeten dekken. Maar dat is ab soluut onjuist. Integendeel omdat nu ook over rijksgeld beschikt moet worden drukt de ver antwoordelijkheid dubbel zwaar. Hierna waren de Subsidies aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat daarbij aan de orde komt het voorstel Weustink om weer f 1000 subsidie aan de Burgerwacht te geven. Dit is een oude zaak, daarom drong hij op kortheid der debattei^ over dit voorstel aan. Persoonlijk volstaat hij met de mededee ling, dat hij als hoofd van de politie prijsstelt op het bestaan van een Burgerwacht. De heer Drilsma besprak de financieele moeilijkheden van de H.O.V. Haarlem geeft, in verhouding met hetgeen andere gemeen ten voor hun orkesten doen, niet veel steun aan de H.O.V. Het Residentie-orkest krijgt f 105.000 Utrecht geeft f 52.000, Groningen f 45.000, Arnhem f 24.400, Haarlem geeft slechts f 15.000 aan de H.O.V. Spreker kan nu niet vragen de subsidie naar boven te bren gen, want voorstellen tot verhoogingen zijn immers contrabande. Maar hij voelt zich toch gedrongen er over te spreken, want er worden bij de H.O.V. schrikkelijk lage loonen aan de musici betaald. Het is absoluut verkeerd, dat in dezen tijd van materieele zorgen ook weinig aandacht besteed wordt aan de groote cultu- reele belangen. Kan nu niet een deel van het saldo der Frans Halstentoonstelling gebruikt worden ten bate van de H.O.V., temeer nu het een jubeljaar voor de H.O.V. wordt. Laten%B, en W. dit denkbeeld eens overwegen. De heer van Tetering (r.k.betreurde de halveering van de subsidie van „Haarlem's Bloei". Kan het college van B. en W. nog niet bij de regeering aandringen om alsnog toe te staan f 5000 subsidie te geven. Het gemeente bestuur moet ook in het komende jaar voort gaan Haarlem inderdaad tot een bloemenstad te maken. Ik zie zoo zei spreker de bloe men liever in de stad dan op de Stadskwee- kerij. De heer van Kessel (r.'k.) pleitte voor een subsidie voor de afd. van den R.K. Volks bond van f 50 voor een knip- en naaicursus. Mevrouw Maarsqhall (s.d.a.p.) bestreed deze subsidie. Er bestaan reeds cursussen aan de Huishoudscholen, ook op de R.K. school. De heer Posthumus (s.d.a.p.) drong er op aan f 50 subsidie te geven aan den Espe- ranto-kindercursus. De heer Castricum (r.k.) meende, dat het de plicht van B. en W. is den raad voor te stellen de subsidie van f 1000 aan de Burger wacht te geven. Mevrouw Scheltema (V.B.) zei, dat als de H.O.V. een extra uitkeering zou krijgen een gedeelte daarvan zou moeten worden gebruikt om oude schulden te betalen. Een ander deel zou aangewend kunnen worden voor het aan schaffen van eenige betere instrumenten om dat daarover wel eens geklaagd wordt. De heer de Braai (A.R.) steunde het voorstel tot subsidieering van de Burgerwacht. De heer van Dam (V.D.) verklaarde te zullen tegen stemmen. De heer Westerveld (s.d.a.p.) zei dat de s.-d. fractie tegen een subsidie aan de Burgerwacht zal blijven stemmen zoo lang dit een militaire organisatie blijft. De heer Visser (c.h.) zei, dat de gemeen te misschien niet veel voor de musici doet, maar zij doet heelemaal niets voor de nood lijdende schilders. Als het saldo van de Frans Halstentoonstelling besteed moet wor den dient er allereerst iets gedaan te wor den voor de schilders. De heer Noordewier (communist) vroeg of de welvarende randgemeenten niet wat kunnen doen voor de H.O.V. Een subsi- die-verleening zou redelijk zijn. De heer Van Engelen (K.D.P)zou ook "nu weer tegen de subsidie aan de Burger wacht stemmen. De heer Schaafsma (C.D.U.) zei ook tegen te zullen stemmen. De heer Van der Wall (C.H.), wethou der. zei dat de gemeente aan verschillende vereenigingen f 84.000 subsidie geeft. De H.O.V. krijgt het leeuwenaandeel van f 15000. B. en W. zullen het voorstel Drilsma in over weging nemen als het saldo der Frans Hals tentoonstelling bekend is. B. en W. ontraden de subsidies waarvoor de heeren v. Kessel en Posthumus hebben ge pleit. Het vorig jaar heeft de raad de subsidie aan de Burgerwacht afgestemd. In verband met het feit dat in de samenstelling van den raad geen verandering is gekomen, doet het college van B. en W. thans geen nieuw voor stel. De heer Van Liemt (r.-k.), wethouder, zei, dat B. en W. voor dit jaar de subsidie aan .Haarlem's Bloei" weer uitgetrokken hebben op f 5000. Er zal opnieuw door het college gevochten worden om de subsidie daarop in derdaad te houden Wat de 2"meente ten koste legt aan Haar- 'em's Bloei is zuiver eigen baat Meer wel vaart in de stad beteekent immers meer be lasting voor de gemeente. „Geen geld geen Zwitsers", maar -ceen geld. geen vreemde lingen". De bevordering van het vreemdelin genverkeer en vestiging moet op moderne leest geschoeid zijn. Het is jammer dat Haarlem's Bloei nog slechts 1100 leden heeft. Het bestuur hoopt evenwel dat dit aantal nog belangrijk zal stijgen. Het gemeentebestuur zal trachten dezen zomer Haarlem inderdaad bloemenstad te doen zijn. Daarin ligt een gi*oot aantrek- kingspunt. Haarlem zal een narcissen en een tulpenweek krijgen. Er wordt gewerkt aan de mogelijkheid om Haarlem's Bloei te laten samenwerken met de buitengemeenten. Het initiatief van Haar lem is in deze goed door de omliggende ge meenten opgenomen. Over het voorstel om aan de Haarlemsche Burgerwacht f 1000 subsidie te geven staak ten de stemmen. (1919). Tegen stemden de S.D.A.P., de Communis ten, de Vrijz. Democraten, de heer Van En gelen en de heer Schaafsma. Afwezig was de hegr Boes (V.D.) De volgende week wordt opnieuw gestemd. Het voorstel f 50 subsidie te geven aan den Esperanto-kinder cursus werd aangenomen met 22 tegen 16 stemmen. Met 23 tegen 15 stemmen werd het voorstel om f 50 te geven aan den R.-K. Volksbond voor een knip- en naaicursus verworpen. De subsidie-voorstellen van B. en W. wer den ongewijzigd aangenomen. Alg< emeen Beh' eer. Bij het hoofdstuk Algemeen Beheer was tevens aan de orde het voorstel Posthumus om B. en W. uit te noodigen voor de admi nistratie der gemeente de vereenvoudigde spelling in te voeren. De heer v. Boekhoven (S.D.A.P.) meen de voorloopig geen succes te kunnen ver wachten van een voorstel tot verhooging van de loonen en salarissen van het gemeente- personeel. Billijk zou het evenwel zijn. Als in het gecombineerde overleg der gemeenten ingezien wordt dat verhooging billijk is, kan met meer kans op succes bij de regeering daarop aangedrongen worden. Spreker protesteerde tegen de uitlating van den heer Wolzak, bij de algemeene be schouwingen gedaan, over het lijntrekken van ambtenaren. Het gemeentepersoneel, dat in dezen crisistijd VA millioen gulden per jaar minder ontvangt, verdient meer waar deering omdat het zijn taak op uitstekende wijze vervult. Aangedrongen werd door spreker op het invoeren van medezeggingschap voor het ge meentepersoneel, waarvan hij veel goeds ver wacht. Spreker diende een motie in om de veror dening op de vaste raadscommissies te wij- 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur -Avondspreekuren Maandag, Woensdag, Vrijdag van 79 uur. (Adv. Ingez. Med.) zigen waardoor de taak van die commissies wordt uitgebreid. De heer Castricum (R.-K.) wilde ook bij deze begrooting wijzen op het feit, dat er onder het Haarlemsche gemeentepersoneel in verhouding weinig Roomsch-Katholieken zijn. Die achterstelling wordt gevoeld als een minderwaardigheidsverklaring. De R.-K. zul len niet rusten voor aan de onbillijkheid een einde is gemaakt. Op de 17 politie-inspec- teurs is slechts 1 R.-K. Zoo is het bij elke tak van dienst en elk bedrijf. De heer Van Dam (V.D.) zou aan het voorstel Posthumus gaarne zijn stem geven. Twee jaar geleden heeft hij immers zelf reeds zoo'n voorstel ingediend, maar dat heeft toen geen meerderheid gekregen. Het is dringend noodig dat er eenheid op spel- linggebied komt. Onhoudbaar is het dat de gemeente op de scholen de vereenvoudigde spelling laat onderwijzen, maar de oude spel ling handhaaft in haar administratie. De heer Posthumus (S.D.A.P.) zou bij na in de verleiding komen zich te wagen aan een uitgebreid spellingdebat. Hij zou evenwel kort zijn. Twee jaar geleden is door den raad tusschenkomst van de Vereeniging van Ne derlandsehe Gemeenten gevraagd, maar dat heeft niets uitgewerkt. Het zal nu goed zijn als de Raad zich uit spreekt voor de invoering der vereenvoudig de spelling. Sinds 1936 hebben vele organi saties van leeraren en onder wijzei's zich uit gesproken voor de invoering. Het werd spreker toegestaan eenige kleine versjes over de vereenvoudigde spelling te reciteeren. (Ter afwisseling! riep de heer Visser) Taal en stijl hangen niet af van de spel ling. Misschien zouden de gedichten van Vondel dichter bij de tegenwoordige jeugd gekomen zijn als zij in de vereenvoudigde spelling waren gedrukt. Reeds l'A millioen jonge Nederlanders ken nen nu, dank zij het onderwijs, de vereenvou digde spelling. Er is evenwel kans. dat Mi nister Slotemaker de Bruine de spelling Mar chant weer ongedaan gaat maken en daar tegen wil spreker de kinderen vrijwaren. De gemeente is op het spellinggebied auto noom en kan in deze aan de landsregeering een goed voorbeeld geven. Verschillende ge meenten hebben voor de administratie reeds de vereenvoudigde spelling ingevoerd AVONDVERGADERING. De heer Visser (C.H.) vroeg of een ge meente als Haarlem aan de regeering een lesje moet geven inzake de spelling. De quaestie vai de spelling is nog lang niet uitgevochten. Bo vendien blijkt dat de spelling Marchant nie< is ingeslagen, de tegenstand is zelfs toegeno men. Daarom is er geen reden voor den Rar1- nn bet voorste) Posthumus aan te nemen De voorzitter drong er op aan niet v der over de spelling te debatteeren omdat zaak voldoende toegelicht is. De heer van Tetering (r.k.) was het FUNKE'S GESTOOMD ROGGEBROOD (RONDMODEL) 'f Is verrukkelijk, vooral mef bofer, kaas, jam, efc. - Uw eigen bakker kan hef U bezorgen, doch eisch dat men U ook inder daad FUNKE's gestoomd Roggebrood levert Eens geprobeerd - Altijd begeerd Spaarny/ouderstraat 39 - Tel .11062 (Adv. Ingez. Med.) niet geheel eens met het betoog van den heer Castricum dat de achteruitstelling van de R.K. bij benoemingen met opzet geschiedt. Toch zijn de cijfers van den heer Castricum met weg te cijferen. Daarom moeten B, en op dit gebied de oogen open houden. De heer Klein (r.k.) vond het jammer dat de heer Castricum niet waar gemaakt heeft dat ambtenaren in hun taak te kort schieten. Als een raadslid meent dat een ambtenaar niet volkomen zijn plicht doet, moet hij daarover een klacht indienen bij B. en W. In verband met den slechten financieelen toe stand der gemeente wil spreker geen voorstel len doen tot salarisverbetering van 't personeel maar wel vraagt bij den burgemeester in het aangevangen jaar zijn aandacht te wijden aan enkele onbillijkheden in de salarieering van het personeel. Hoe komt het dat de R.K. zijn achtergesteld bij de benoemingen en hoe komt het dat die achterstand blijft? De heer Reinalda (s.d.a.p) wethouder, zei dat B. en W. over de benoemingsquaestie feite lijk niets anders kunnen antwoorden dan zij verleden jaar gedaan hebben. B. en W. voeren nog steeds het raadsbesluit uit dat bij sollici taties niet gevraagd mag worden naar gods dienstige en politieke overtuiging. Als de S. D. A. P. ook eens een onderzoek zou instellen zou wellicht blijken, dat ook spreker's partij een onevenredig klein percentage telt. Maar dat wil nog niet zeggen, dat de achterstelling met opzet is geschied. Alleen de bekwaam ste menschen moeten er worden benoemd. Het vraagstuk der medezeggingschap, hij zegt het als voorstander, verkeert nog in de periode van studie. De grootst mogelijke voor zichtigheid moet met de toepassing betracht worden, wil men geen schade doen aan de zaak zelf. B. en W. zullen als de tijd er is, overwegen of er op dit gebied iets te Haar lem te doen is. B. en W. meenen dat er door het Haar lemsche personeel groote offers gebracht zijn (1-9311937 bijna f 1.500.006) maar er is thans geen reden om de materieele positie van het personeel in beschouwing te nemen. Het col lege meent, dat dit het beste zou kunnen ge schieden in het Centraal Overleg der groote gemeenten De commissies van bijstand moeten com missies zijn die. blijven s t a a n, zij moe ten niet gaan zi11ten. Uitbreiding van de taak der commissies is onder de huidige wets bepalingen niet mogelijk. Hij drong daarom aan op intrekking der motie van Boekho ven. (De heer v. Boekhoven voldoet daar aan). De heei* Peper antwoordt spreker dat B. en W. zich niet kunnen inlaten met de vraag waar het gemeentepersoneel inkoopen doet. Zoo'n bemoeiing zou te ver gaan. De heer Visser (C.H.) drong er op aan om <ie schilderstukken in de hal van het Stadhuis te laten schoonmaken en restauree- ren Het voorstel Posthumus (B. en W. uitnoodigend over te gaan tot invoe ring van de spelling Marchant bij de gemeente-administratie) werd aan genomen met 21 tegen 16 stemmen. De Politie. De heer Van Tetering (R.K.) vroeg om nog eens de quaestie van de winkelsluiting on der de ocgen te zien om te kunnen voorko men dat de winkels op len Kerstdag geopend kunnen zijn. Hoe staat het met de luchtbescherming te Haarlem. Kunnen B. en W. niet eens mede- deelen hoe het met de organisatie te Haar lem is en of hier binnenkort ook een oefening gehouden zal worden. De heer Van der Veldt drong aan op het maken van een verbodsbepaling inzake propaganda voor geboortebeperking. Spreker is het niet eens met den voorzitter dat het maken van een verbodsbepaling een zaak voor het rijk is. Als de rijksoverheid het niet doet kan dit toch wel door een gemeente ge daan worden. De grondvesten van ons volks bestaan worden bedreigd door het achteruit gaan van het geboortecijfer. Sprekers frac tie zal ter zijner tijd voorstellen daartoe in dienen. De heer Klein (R.K.) drong er op aan de inschrijvingen voor kleeding van het poli tiepersoneel ook open te stellen voor personen buiten de stad. opdat daardoor een betere con currentie mogelijk zal worden. De heer Mars (S.D.A.P.) besprak de taxi- quaestie. In het algemeen is spreker voldaan, maar waarom is aan den werknemers ook geen plaats gegund in de benoemde taxi-commis sie? Spreker drong aan op het vermeerderen van het aantal automatische verkeerssignalen. De veiligheid van het verkeer zal daardoor ge diend worden. O.a. op de kruising Jansstraat- Korte Jansstraat en den hoek Heerevest-An- thoniestraat. Het zou aanbeveling verdienen op Zaterdag middag een parkeerverbod uit te vaardigen voor de Groote Houtstraat. Het is nu een aaneengesloten rij auto's en dat is een ge vaar voor het verkeer. De heer Noordeswier (communist i meende dat- de achterstand op het gebied dei- luchtbescherming zoo spoedig mogelijk moet worden ingehaald, Haarlem heeft nog niet veel gedaan: voor maatregelen die geld kos- sten is geen post op de begrooting uitge trokken. Het oorlogsgevaar is groot, daarom moeten zoo spoedig mogelijk voorzorgen genomen worden ter beveiliging van de bevolking'. Er moeten groote maatregelen genomen worden. Daaronder moet gerekend worden het bouwen van een groot aantal vluchtkelders. Elke nieuwe .school die gebouwd wordt moet een vluchtkelder hebben evenzoo elk blok ar beiderswoningen dat gezet wordt. Ook kan on derzocht worden of in tuinen van bestaande complexen alsnog een vluchtkelder kan wor den gemaakt. Haarlem heeft een slechten naam wat be treft het verbieden van bepaalde tooneelstuk- ken en films. Spreker heeft de overtuiging dat de politie de indertijd gemaakte bepalingen omtrent het toezicht op vergaderlokalen in verband met brandgevaar, misbruikt om de propaganda der communisten te belemmeren. Dit is in strijd met de toezeggingen die het college van B. en W. gedaan heeft bij het maken van die bepalingen. Daartegenover wordt veel wat de N. S. B'. doet ongemoeid gelaten. Dat is me ten met twee maten. Bij de leiding der politie zijn invloeden werkzaam die sympathiek staan jegens de N. S. B. De klachten over de baldadigheid onder de jeugd zijn stei'k overdreven. Maatregelen daar tegen zijn z. i. niet noodig. Wel is gewenscht het aantal speelterreinen uit te breiden. De heer Drilsma (s. d. a. p.) zei dat hij ten opzichte van het vraagstuk der kinderbe perking geheel neutraal staat. Ook zijn partij huldigt dit standpunt. Maar als democraat eer biedigt hij ieders overtuiging. Ook die van de Roomsch Katholieken. Maar zij moeten van hun leant ook de overtuiging van anderen eer biedigen. Een uitspraak van den Hoogen Raad heeft beslist, dat de gemeentelijke autoriteit be voegd is maatregelen vast te stellen tot ver bod van propaganda voor geboortebeperking als aanvulling van het Wetboek van Straf recht. Maar is dit gewenscht? Spreker ont kent dit. Als een scherpere regeling een lands belang was, zouden de Gereformeerde en R.K. Ministers van Justitie wel met maatregelen gekomen zijn. Waarom moet de plaatselijke overheid het nu doen? Een studie heeft aangetoond, dat ook het geboortecijfer bij de R.K. is achteruitgegaan. Propaganda voor geboortebeperking zonder middelen valt geheel buiten de wet. Die zou dan ook buiten de gemeentelijke verordening, die de heer van der Veldt wil, moeten vallen. In het Wetboek van Strafrecht zijn maatre gelen getroffen tegen excessen op het gebied der geboortebeperking. Wie verder wil gaan, wil zijn eigen wil opdringen aan anderen en dat is af te keuren. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woens dagmiddag. STADS BILIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Zede- en Zielkunde Chardonne. L'amour e'est beaucoup plus que l'amour: pensées d'un romancier. Forman. Groote profetieën der mensch- heid. Hutton. De ongehuwde vrouw; zielscon flicten en sexueele problemen. Kerner. Die Seherin von Prevorst; Eröff- nungen iiber das innere Leben des Men schen und über das Hereinragen einer Geis- terwelt in die unsere. Woolf. After the deluge; a study of com munal psychology. Sociale Wetenschappen Everts (red.) Gids voor maatschappelijk hulpbetoon in Nederland. Proost. Henriëtte Roland Holst in haar strijd om gemeenschap. Tabellen en grafieken betreffende de Ne derlandsehe conjunctuur. Natuurlijke Historie: Binsbergen en Mooy. Zien is kennen. Zakdetennineerboek voor alle in Nederland voorkomende vogels Kunst: Art, L'. dans la vie moderne Friedlander. Die altniederlandische Ma lerei Bd. 14; Brueghel und Nachtrage zu den früheren Banden. Low. Ye madde designer. Plasschaert. Het werk van Willem van Konijnenburg. Verkruysen. Scholenbouw. Nederl. en in het Nederl. vertaalde romans: Bruyn. Een zakkennaaister grijpt naar het geluk. Ebermayer. Terug tot het leven. Földi. Echtgenooten. Iioltby. Vrouwen aan het roer. NesUil kens, Van De zoeker. Poortmans. Moeder, ik sterf; een verhaal uit de Congo. Slauerhoff. De opstand van Guadalajara. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort Koningstraat. Als u weet, hoevelen lijden Door hun zorgen en verdriet, Hopen wij, dat tusschenbeiden Voor ons werk wat overschiet. Postgiro 212793. Telefoon 11855. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Armband, Kraamwinkel, Jan Evertsenstraat 13; Rioolbuis, Verloop, Brou wersstraat 58; Das, Fortgens. Marnixstraat 78 Enveloppen, v. d. Velden. Scheepmakersdijk 6 rood; Hond, v. Soest, Atjehstraat 21; Gul den. fa. Brederode, Groot Markt 21. Zakmes, Nie, Dunklerstraat 8: Nummerplaat, Vannie, Dunkerstraat 18; Portemonnaie met inhoud; Rosenberg, Haitsma Mulierstraat 25; Rijwiel plaatje, Bosch, Meester Joostenlaan 31; Rij wielplaatje, Lips, Voorhelmstraat 60; Rijwiel. Politiebureau, Smedestraat; Plaat triplex, de Heus, Brouwerstraat 28 rood; Vulpen, v. Leeu wen, Korte Heerenstraat 6. R.K. HARM. ST. CAECILIA HAARLEM (N.) Morgen, Zondag 27 Februari geeft dc R,K. Uarm. St Caecilia een Non-stop-avond in de ,-roote zaal van gebouw St. Bavo in dc Smede straat, Medewerking verleent het Kleinkunst- Ensemble. De avond wordt besloten met een bal in Vastenavondtrar>t.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9