Haarlem's Dagblad GRATIS beha Nieuw Beleid. Badinage. WEEKBERICHT Soldaat door kameraad doodgeschoten. ng H. SCHOLTE sp m fc :j,,r 7: Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16775 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V, Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuïder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 28 Februari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per et. Advcrtcntiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek Het nieuwe beleid inzake de buitenlandsclie politiek, dat door den Britschen premier Neville Chamberlain is ingeluid en zijn minis ter van Buitenlandsclie Zaken Anthony Eden heeft doen aftreden, is nu ook in de Pransche Kamer ter sprake geweest. Die wil er nog niet aan. Het regeerende Volksfront is kennelijk niet bij machte deze koersverandering te vol gen, maar de vrijzinnig-democratische premier Chautemps heeft het debat besloten met de mededeeling: „Mijn regeering is bereid het veld te ruimen voor een gouvernement van nationale eenheid zoodra dit tot stand kan komen. Ik heb dit al bij mijn eerste optreden verklaard en herhaal het. Tijdens de thans eindigende debatten is evenwel duidelijk ge bleken, dat van volkomen eenstemmigheid tusschen de partijen geen sprake is". Hieruit blijkt wel dat de positie van Chau temps niet bepaald benijdenswaardig is. Hij zou graag anders willen maar kan niet. Hij ziet evenmin kans tot aftreden, althans niet op dit oogenblik en voor de zooveelste maal blijkt de groote fout in de praqjasche toepas sing van de Pransche grondwet: men durft de Kamerontbinding, die zij veroorlooft, niet aan. Als Chautemps de kiezers durfde te laten spreken zou een beslissing op korten termijn mogelijk zijn. Nu moet hij, met zwaar geschok te staatsfinanciën en een topzwaar bewape- nings-budget, een buitenlandsche politiek blij ven voortslepen waarbij Frankrijk zich overal bedreigd voelt en de hooggeroemde „veilig heid" een merkwaardige ironie schijnt. Aan zijn nieuwste motie van vertrouwen, aangeno men met 439-2 stemmen en 150 onthoudingen, heeft hij in deze omstandigheden al heel wei nig. Hij moet tusschen verschillende opvat tingen in zijn eigen meerderheid blijven la- veeren, hetgeen in de practijk zal moeten neerkomen op nietsdoen. Des te duidelijker wordt, hoeveel thans af hangt van het initiatief van Chamberlain, die met zijn nieuwbenoemden minister van Bui tenlandsche Zaken, Lord Halifax, naar een accoord met Italië en Duitschland streeft. Het eerste gevolg van Chamberlain's optre den is zeer zeker een ontspanning in Europa geweest, die zich, behalve in den vriendelijken toon van de Duitsche en Italiaansehe pers jegens Engeland, o'ok gemanifesteerd heeft in een betere stemming op de beurzen. Onze financiëel-economische medewerker heeft dat Zaterdag in zijn weekoverzicht met nadruk vastgesteld en het bewijst op zichzelf dat Chamberlain het bij het rechte eind had toen hij den kern van de internationale spanningen aanduidde. Inderdaad is er een ontspanning ingetreden zooals wij die in jaren niet gekend hebben. De rede van den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg, die zoozeer meeviel en een vrij1 onafhankelij ken toon deed hooren. heeft daar zeker ook toe bijgedragen. Nu is de vraag: belooft deze eerste ontspan- 1 ning een verderen gunstigen loop van zaken? Men verkeert thans in afwachting en is in een hoopvolle stemming, die door blijkbaar- geïnspireerde alarmberichten voorshands niet kan worden verstoord. Daar was de zon derlinge tijding, dat Italië de militaire con trole over het Suèz-kanaal zou eischen. Ware dit juist, dan zouden alle onderhandelingen hopeloos zijn. Maar Stefani heeft het categorisch tegen gesproken. Daar was Zaterdagmiddag ook het vreemde bericlït, dat de Vereenigde Sta ten, „zoodra er voldoende middelen voor wa ren" zouden beginnen met den bouw van een Atlantische Oceaan-vloot. Tegen wie? Wij moeten zeker gelooven: tegen Engeland. Een onzinnig bericht. Er zijn in deze dagen van afwachting meer vlieger-oplatingen van der- gelijken aard te voorzien; het is niet zoo lastig uit te rekenen wie daar belang bij hebben. Inmiddels is de Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, naar Londen vertrokken om zijn instructies te halen en een periode van ongetwijfeld ingewikkelde onderhandelingen vangt aan waarbij de Engelsehen gezien Chamberlain's eersten stap in de onpret tige noodzaak zullen blijven verkeeren den schijn althans van het diplomatieke succes aan de tegenpartij te laten. Want het wezen der dictatuur eischt een prestige-politiek waarin het Ier-wille van den vrede in Europa buitengewoon tactloos is als dagbladen in an dere landen de Engelschen gaan hoonen van wege hun toegevendheid. Niet openbare diplomatieke succesjes zijn de inzet, maar de rust waarnaar Europa snakt en de wegneming van het ellendige wantrou wen en de haatzaaierijdie iedere kans op overeenstemming uitsluiten. Als men eens zóó modern kon denken dat men inzag dat Enge- lands werkelijke machtspositie, die bekend genoeg is, volstrekt niet geschokt wordt door welke toenaderings-poging ook, die een gun stiger atmosfeer en een kans op het behoud van den vrede geeft, zou men een Stuk verder zijn. En helpen die sfeer te verwekken. Slaagt Chamberlain, dan zal Frankrijk hem wel moeten volgen. En blij zijn het te kunnen doen NASPOKINGEN NAAR HET VERMISTE VLIEGTUIG VOORTGEZET. De nasporingen naar den vermisten En gelschen bommenwerper zijn Zondag hervat, nadat op het Britsche ministerie van Lucht vaart bericht was ontvangen dat in Cheviots bij Langholm (Dumfriesshire) wrakstukken waren gevonden. Vliegtuigen, politie en jacht opzieners nemen aa .1 het opsporingswerk deel. (In de beroemde Fransche bad plaats Trouville zal een museum aangelegd worden van het badpalc van 1S40 tot heden.) Badpakstijl van honderd jaren, Alle mode wijzigt veel, En, men zal het hier ervaren, 't Bakpak nam daar sterk aan deel Ik geloof te mogen zeggen Dat het plan, waarvan ik las, Dit museum aan te leggen, Een Trouville-trouvaille was. Men zal daar dan kunnen leeren Dat men honderd jaar gelee Badend meer aan badineer en, Dan aan werklijk baden dee'. Baden was nog lang geen rage, In dien tijd, zoo lang voltooid. „Bad" kwam in die badinage Nauwlijks voor en „nage" nooit. Vroeger was het pak voor 't baden In den waren zm een pak Dat men op z'n rug moest laden, Tot z'n loodzwaar ongemak. Men pleegt nogal eens te klagen Dat de eenvoud van 't bestaan, Sedert overopa's dagen, Radicaal heeft afgedaan. Als men het evolueeren Van de badpakmode ziet, Zal men moeten concludeeren: Hierop slaan die klachten niet. Want op dit punt werd een streven Naar meer eenvoud niet slechts klaar, Maar zelfs rijklijk overdreven In de laatste twintig jaar. P. GASUS C©öp. Vooruitgang U.A., HAARLEM. ROOMBOTER per pond 79 ets. GROOTE VERSCHE EIEREN 10 stuks 38 ets. SPERCIEBOONEN per 1/1 blik 16 ets. ANDIJVIEper 1/1 blik 16 ets STOOPSLA per 1/1 blik 16 ets! MET D9VIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Noodlottig gevolg van stoeipartij. Zaterdagavond is in de infanteriekazerne te Ede het geweer afgegaan van den milicien T. Het schot trof den soldaat D. uit St. Pan- cras, die na enkele oogenblikken overleed. D. en T. die afkomstig is uit Schevenin- gen zijn beiden dienstplichtig en ingelijfd bij het Regiment Jagers, dat voor vervolgoefe- ningen te Ede is gedetaceerd en gelegen is in de groote barakken achter het groote ka zerne-gebouw, dat het normale garnizoen van Ede herbergt.- Zij waren goede kameraden. Zaterdagavond waren beiden in de wacht ingedeeld. In het wachtlokaal hebben zij, waarschijnlijk om zich te vermaken, een weinig gestoeid en daarbij is gegrepen naar het geladen geweer, dat tot hun beschikking stond. De negentien jarige T. richtte daarbij omstreeks negen uur het gevaarlijke vuurwapen op zijn kameraad. En wat zoo vaak gebeurt, wanneer een vuur wapen als speeltuig gebruikt wordt, gebeur de ook ditmaal. Het wapen ging plotseling af en D. werd getroffen en was op slag dood. Soldaten uit de omgeving, die het schot gehoord hadden, kwamen daarop toeloopen en zagen in het wachtlokaal een verschrik kelijk schouwspel: S. doodgeschoten, de da der T. totaal overstuur en overspannen toen hij begreep wat hij had gedaan. T. werd terstond gearresteerd. Het was noodig voor den totaal overspannen jonge man doktershulp in te roepen. De Koningin naar Den Haag vertrokken.- SOESTDIJK, 28 Februari. Hedenochtend kwart over elf is H.M. de Koningin, in ge zelschap van een hofdame, in een gesloten auto van het paleis Soestdijik- naar 's-Gra- venhage vertrokken. Voor dat H.M. in de auto stapte, wendde zij zich op de stoep nog even om en wuifde Prinses Juliana, die voor een der vensters van de benedenverdieping stond, ten af scheid hartelijk toe. WIELRIJDER DOODGEREDEN. KLIMMEN. 28 Februari. Zondagmiddag tegen half twee is de fietser H. Lemlijn, die den Klimmenerberg afreed, door een achter- oprijdende auto overreden, en op slag gedood. Het slachtoffer was 23 jaar, ongehuwd en woonachtig te Klimmen-Ransdaal. De auto mobilist is een taxi-chauffeur, ook woon achtig te Klimmen. De Kon. marechaussee heeft de zaak in onderzoek. 440.000 werkloozen. Volgens het Centraal Bureau voor ile Statistiek stonden op 31 Januari j.l. ingeschreven 439.278 werkloozen. tegen 437.469 in eind December 1937. Eind Januari 1937 was het aantal werkloozen 466,242, zoodat er nu dus 27.000 menschen minder werkloos zijn dan een jaar geleden. De stijging van December op Januari bedroeg 1800 werkloozen, tegenover ,11.000 in de zelfde periode van het vorige jaar. Wie vóór 6 Maart bij Bakker zijn behang koopt, krijgt bij elke 3 rollen die hij koopt, één rol cadeau. Als U dus 12 rollen noodig hebt, betaalt U er maar negen. Ook zon der deze tijdelijke korting zijn onze prijzen reeds èxtra laag. Het is dus Uw^voordeel Uw behang steeds te koopen bij H.M.Bakker, Gen.Cronjéstr. 165, Tel.11657 (Adv. tngez. Med.) Boetenko of pscudo-Boetenko Roemccnsche ambtenaar naar Rome ter identificeering van den vluchteling. BOEKAREST, 28 Februari. (Reuter). De Roemeensche regeering heeft, naar vernomen wordt, een ambtenaar naar Rome gezonden, die tot taak heeft de identiteit op te helde ren van den man, die zich uitgeeft voor den vermisten Sowjet-Russischen diplomaat Boe tenko. Deze ambtenaar heeft Boetenko goed gekend en zal dus in staat zijn hem te iden- tificeeren. Zooals men weet betwijfelt men in Rusland nog steeds de identiteit van den man, die in Rome de pers ontvangen heeft en voor de radio heeft gesproken, zeggende de vermiste Boetenko te zijn. HOOVER TE GENèVE. GENèVE, 28 Februari. (Havas). Hoover, de oud-president der Vereenigde Staten, is op zijn rondreis door Europa hedènmorgen uit Parijs hier heeft hij een bezoek aan president Lebrun gebracht te Genève aan gekomen, waar hij drie of vier dagen denkt te blijven. Hij zal o.a. besprekingen voeren met persoonlijkheden uit de kringen van dén Volkenbond en het Internationaal Arbeids bureau. Amsterdam kan rechtstreeks interlocaal automatisch telefoneereu. Inschakeling geschiedt hedenmiddag. De laatste dag van deze maand wordt een zeer belangrijke voor het hoofdstedelijk tele foonverkeer en evenzeer voor de ontwikke ling van de telefonie in Nederland. Heden toch wordt *t automatisch interlocaal verkeer voor de geabonneerden van het gemeentelijk te lefoonnet Amsterdam mét die van de geauto matiseerde rijkstelsfoonnetten in de distric ten Amsterdam, Haarlem. Utrecht en Alk maar opgengesteld. De directeur-generaal der P.T.T.. dr. ïr. M. H. Damme zal in eeri bijeenkomst van ge meentelijke autoriteiten, van vertegenwoor digers van den rijkstelefoondienst en van belanghebbenden groepen uit het particu liere bedrijfsleven de beteekenis van deze gebeurtenis nader toelichten en aan den bur gemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, ver zoeken de symbolische handeling voor de opening te verrichten. Verwacht wordt, dat Amsterdam dus op 28 Februari te ongeveer 16 uur in den namid dag en niet eerder in het automatische interlocale verkeer zal worden ingeschakeld. Het heeft bij het publiek wel eens verwon dering gewekt, dat het inkomend automa tisch interlocaal verkeer naar Amsterdam reeds in Mei 1936 werd ingevoerd, terwijl het nog tot thans, Februari 1938, heeft geduurd voor de Amsterdamsche abonnés ook het uit gaand automatisch interlocaal verkeer ter beschikking kon worden gesteld. In dien tusschentijd moest echter niet al leen het voor Amsterdam bestemde gedeelte der districtscentrale worden geleverd en ge- instaleerd, doch tevens moesten de bestaan de stadscentralen voor het automatisch uit gaand verkeer geschikt worden gemaakt. Dit is een omvangrijk en vaak zeer moei lijk werk geweest. HEDEN GEOPEND de SPECIAAL- g ZAAK in TENNISRACKETS. GIERSTRAAT 59, HAARLEM, TELEF. 11524. (Adv. Ingez. Med.) Zuster Schouten neemt afscheid. Naar wij vernemen zal Zuster P. L. Schou ten, de bekende Zuster van Maatschappelijk Werk, hedenavond te haren huize afscheid nemen van vertegenwoordigers van eenige organisaties, die in de 16 jaren, gedurende welke zij haar functie van Zuster van Maat schappelijk Werk te Haarlem heeft uitgeoefend (zij ontving haar opleiding als verpleegster in het Groote Gasthuis), met haar in aan raking zijn gekomen en haar hoogelijk heb ben leeren waardeeren. Zuster Schouten is n.l. op het oogenblik met ziekteverlof en het is zeer waarschijnlijk, dat zij niet in haar functie zal terugkeeren, al zal het ziekteverlof nog wel een paar maanden duren. Zr. P. L. Schouten. Wij hebben indertijd Zuster Schouten op genomen in onze in 1934 en '35 verschenen serie van „Bekende Haarlemmers"; zij mocht daarin zeer zeker niet ontbreken. Talloos velen kennen haar als Zuster van Maatschappelijk Werk, zoowel degenen, die door haar bemid deling en hulp „gr weer bovenop" kwamen, na moeilijke tijden te hebben doorgemaakt, als zij, die gaarne met haar medewerkten en haar en de andere Zusters van Maatschappelijk Werk in staat stelden, haar moeilijke taak te blijven vervullen. Een moeilijke taak inderdaad, die veel ijver eischt, veel toewijding en veel takt. Ook wel eens veel doortastendheid. En al deze eigen schappen bezit Zuster Schouten in hooge mate! Het is zeer te betreuren, dat nu gezond heidsredenen haar hoogstwaarschijnlijk weldra zullen nopen, ook officieel die taak neer te leggen, die zij nu officieus eigenlijk al neer gelegd heeft. Het officieuse afscheid van hedenavond zal een zeer intiem karakter dragen. Japansclie oppositie staat aan bedreiging bloot. Parlementsleden wenden zich tot dc regeering. TOKIO, 28 Februari. (Reuter-A.N.P.) Vier leden van het Lagerhuis, hebben een be zoek gebracht bij den minister van Binnen- landsche Zaken, admiraal Soeetsoegoe, wien zij. hedenmiddag, het verzoek deden regee- ringsmaatregelen te nemen ten aanzien van het aanplakken van opruiende biljetten in de stratën, waarin de leden van Lagerhuis, die oppositie voeren tegen de" wet op de na tionale mobilisatie, bedreigd worden. De par lementsleden verzochten den minister zorg te willen dragen voor een straffer toezicht .der regeering op orde en rust in Tokio Ad miraal Soeetsoegoe heeft de verzekering ge geven, dat hij zijn best zou doen aan de verzoeken gevolg te geven. 1 Bij de dezer dagen in Roemenië gehouden volksstemming over de nieuwe grondwet moesten de kiezers met een mondeling „ja" of „neen" hun meening kenbaar maken. Wie tegenstemde moest zijn naam opgeven en zijn houding toelichten. Onze afbeelding toont den Roeineenschen minister-president Miron Christea in een der stemlokalen. Het woord is aan Kotzebue: Alle menschen dwalen, doch slechts groote menschen er kennen hun dwaling. Ierland's territoriale verdeeldheid belemmering voor verzoening met Engeland. Oordeel van De Valera. DUBLIN. 28 Februari (Havas-A.N.P.) In een interview met Press Association heeft De Valera verklaard, dat met Engeland geen wer kelijk algemeen accoord tot stand kan komen. Ieder accoord, waarbij Ierland in territoriaal opzicht verdeeld blijft, zal slechte een gedeel telijk accoord zijn, en op zijn hoogst een schre de naar de vestiging van vriendschapsbanden tusschen de beide landen kunnen zijn. Ik kan slechts herhalen dat, zoolang verzet zal worden geboden tegen de eenheid van Ier land, er geen verzoening tusschen Engeland en Ierland tot stand kan komen. Het Brit sche parlement heeft thans nog de hoogste macht over het afgescheiden gebleven gedeelte van Ierland. Zonder Briteche strijdkrachten en zonder Britsche fondsen zou de verdeeling niet kunnen voortduren. De Valera besloot met den tegenwoordigen toestand in Ulster als onduldbaar te kenmer ken. Balkan Eiitenle erkent Abcssynic als ïtaliaansch bezit. Economisch contact met Nationalistisch Spanje. ANKARA, 28 Februari. (Havas-A.N.P.) De Raad der Balkan-Entente heeft, een com muniqué geplubliceerd, waarin gewezen wordt op de solidariteit, die Roemenie. Joegoslavië, Turkije en Griekenland vereenigt en de trouw dezer staten aan den Volkenbond be vestigd wordt. Voorts wordt verklaard, dat voor de Balkan- Entente een Abessynische kwestie niet meer bestaat en dat bijgevolg, na Joego-Slavië, ook Roemenië het Italiaansehe keizerrijk erkent, terwijl Turkije en Griekenland zich binnen kort bij deze houding zullen aansluiten. Tenslotte deelen de leden van de Entente mede, dat zij, voor het tot stand brengen van contact met de regeering van Franco om zoodoende hun economische belangen te be schermen, agenten zullen kunnen afvaardi gen en ontvangen. FRANSCHE SENAAT NEEMT DE ARBITRAGEWET AAN. PARIJS. 28 Februari (Havas-A. N. P. Kort voor middernacht kwam de senaat bij een ter behandeling van artikel 8 van het ontwerp inzake verzoening en arbitrage in arbeidsgeschillen. De commissie van handel had voorgesteld, het artikel zoodanig te wijzigen, dat de aan passing der loonen zou geschieden bij een stij ging der kosten van levensonderhoud met tien, in plaats van twaalf procent. De verhoo ging zal slechts gelden voor een basisloon. dat met een noodzakelijk minimum overeen komt. Aanpassing der loonen zal slechte kunnen geschieden zes maanden na vorige aan passing. Ondanks het feit, dat Chautemps erop wees, dat de voorgestelde tekst een achteruitgang tegenover den oorspronkelijken tekst be tee kent, nam de senaat het artikel aan, evenals de volgende artikelen. Het ontwerp werd ten slotte in zijn geheel aangenomen. De vergadering werd daarop tot hedenmid dag verdaagd. N.V. Concertgebouw in Amsterdam. Het financieel verslag van de N.V. „Het Concertgebouw" te Amsterdam over hel sei zoen 19361937 vermeldt een verlies van f 1720,20 (tegen f24.823 in het voorafgaande jaar). Deze verbetering Is niet zoozeer te danken aan een stijging der inkomsten, (de baten waren slechts f 553 hooger) doch aan ver doorgevoerde bezuinigingen, waardoor de lasten f 22.019 minder waren dan in het sei zoen 1935/'36. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Te Ede is, een soldaat bij een stoeipartij per ongeluk doodgeschoten. 1 Mr, A. R. Andringa is tot officier van Jus titie te Rotterdam benoemd. 3 De sneltrein Amsterdam-Parijs is ont spoord; er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. 3 Te Doesburg is een vrouw door een schot uit een schietmasker gedood. 3 De Fransche Kamer heeft met groote meer derheid haar vertrouwen in het kabinet Chautemps uitgesproken. 4 Als gevolg van de houding der nationaal- socialisten heeft de Oostenrijksche stad Gi'az gisteren een bewogen dag meege maakt. 4 Te Moskou begint deze week een nieuw groot politiek proces. 4 Nederland wint met 7—2 den voetbalwed strijd tegen België. 5 en 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nieuw beleid. j J. B. Schuil: Corps M. T. S. Im wciszen Ross'l g Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1