Groote meerderheid voor het Fransche kabinet. Nederlandsche huisvrouw! Laat U niet verblinden: Bewogen dag te Craz. THIJS IJS EN KWEK-KWAK WA'AND AG 28 FEBRUARI '1938' HA'AREEM'S DAGBEAD' Vertrouwensmotie aangenomen na Chautemps' verdediging van het buitenlandsche beleid. p\ E Fransche Kamer heeft Zaterdagavond met overgroote meerder- heid haar vertrouwen in het kabinet-Chautemps uitgesproken. Dit geschiedde nadat de minister-president een verdediging van de buitenlandsche politiek van het kabinet had gehouden De in stemming gebrachte motie van vertrouwen leverde 439 stem men vóór en 2 tegen de regeering op. Men moet het in de lengte Of in de breedte Vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is 't eenmaal op aarde: Persil blijft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als Van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou 't Nederlandsch Publiek 't In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos Tot degenen, die Zaterdag het woord voer den in de Kanier behoorde de minister van buitenlandsche zaken, Delbos. Hij zeide, dat de regeering zeker is van de goedkeuring van het geheele parlement voor het ontwerp tot ver sterking der defensie. Als Frankrijk in gevaar zou komen, zou het oogenblikkelijk het voor deel van een algeheele nationale solidariteit hebben: dan zou er slechts één partij zijn: Frankrijk. De minister verklaarde een gereserveerde houding te moeten aannemen ten aanzien van de Britsche regeeringscrisis, doch hij wilde een oprechte hulde aan Eden brengen. Cham berlain heeft bij talrijke aangelegenheden aan de zijde van Frankrijk gestaan. Delbos her innerde aan de besprekingen tusschen hem en Chautemps eenerzij ds en Eden en Cham berlain anderzijds. Frankrijk blijft met Engeland nauw ver bonden door de gemeenschap van het parle mentaire stelsel en door het streven naar recht en vrede. De Fransch-Britsche vriendschap is de veiligste carrière tegen de gevaren, die den Vrede bedreigen. Delbos verklaarde vervolgens, dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk een vitaal onder deel van den vrede in Europa is. De aan wezigheid van een minderheid kan geen bui tenlandsche inmenging rechtvaardigen. Ik moet, aldus de minister, bovendien nog eens verklaren, dat de Fransche verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije zoo noodig trouw nagekomen zullen worden. Flandin pleit voor het Engelsche initiatief. Ook Flandin heeft het woord gevoerd. Toen hij het spreekgestoelte besteeg werd hij dooi de communisten met „Heil Hitier" begroet, terwijl de rechterzijde hem toejuichte. Flandin verklaarde, dat men thans handelend op moet treden, aangezien de vrede, zooals deze door het verdrag van Versailles werd gegarandeerd niet meer bestaat. Hij bracht hulde aan den moed van Neville Chamberlain, die erkende, dat Vrees voor politieke excessen leidde tot uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Orde werd niet ernstig verstoord. De Oostenrijksche stad Graz bood Zondag den aanblik van een stad, die in staat van verdediging was ge bracht. Dit was het gevolg van de houding der nationaal-socialisten, die betoogingen en een opmarsch naar Graz hadden georganiseerd. De politie was met militairen versterkt, boven de stad cirkelden legervlieg tuigen, zelfs tanks en machinegewe ren waren in gereedheid gehouden. Den nationaal-socialisten werd ver zocht hun opmarsch uit te stellen. De dag verstreek onder groote spanning, doch zonder dat zich ernstige inci denten voordeden. Havas meldt nader, dat zoodra de autori teiten hadden vernomen, dat de nationaal- socialisten in Stiermarken zich gereed maak ten om naar Graz op te marcheer en, de poli tie aldaar lieten versterken met colonnes uit Wiener Neustadt. Deze colonnes hadden tot taak al te groote afdeeligen der nationaal- socialisten tegen te houden. In de straten van Graz was het zeer druk. Tachtig procent der op straat aanwezigen waren nationaal-socialisten. Orde bleef bewaard. Havas verneemt uit Weenen, dat de geno men voorzorgsmaatregelen over het algemeen hun doel hebben bereikt. In Graz is 't kalm gebleven en de pogingen van zekere extremis tische nationaal-socialisten om in de stad een toestand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Duitsche inmen ging, kon worden voorkomen. Het feit, dat het leger in volle discipline de gegeven be velen heeft opgevolgd is een goed teeken voor den huldigen toestand in Oostenrijk, al dus luidt de Weensche opvatting. In den avond werd vernomen, dat zich in Stiermarken eenige incidenten hebben voor gedaan, o.a. te Admont, waar een nationaal socialistische vergadering verstrooid moest worden. Hierbij werd niemand gewond. In den loop van den middag werd de plaatsvervanger van minister Zernatto, Dworchak. naar Graz gezonden met volmach ten om op te treden als een soort regeerings- commissaris voor Stiermarken van het Va- derlandsche Front. De zaken van het vader- landsche front zijn thans geconcentreerd in de handen van Zernatto. Deze heeft dit Zon dagmiddag door middel van de radio bekend gemaakt. Tegelijk deelde hij mede. dat de vroegere leider van het Vaderlandsche Front in Stiermarken, Gorbach, die door de natio naal-socialisten gehaat werd, was terugge roepen. Men hoopt hierdoor de samenwer king van het Vaderlandsche Front met de nationaal-socialisten te vergemakkelijken. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Seyss Inquart, heeft verklaart zich naar Graz te zullen begeven teneinde de opneming van de nationaal-socialistische bevolkingsgroep in het Vaderlandsche Front te verwezenlij- k<De Universiteit, de Poltechnische School en andere instellingen voor onderwijs zijn tot nader order gesloten. de Volkenbond geen veiligheid meer biedt. Spr. drong er op aan, dat Frankrijk zijn samenwerking met En geland niet zou beperken tot den Vol kenbond en hij vroeg de regeering of zij de Britsche formule wilde aan nemen. Flandin zeide, dat hij 11 April 1936 heeft ge poogd de banden met Italië weer aan te knoo- pen en dat hij de aandacht van de Britsche regeering hierop heeft gevestigd. Léon Blum heeft evenwel toen het tegengestelde aange raden. Blum interrumpeerde hier Flandin en zeide, dat Albert Sarraut hem heeft geraadpleegd over het telegram, dat naar Londen gezon den zou moeten worden, hij achtte dit in strijd met de goede betrekkingen tusschen Parijs en Londen. Blum bevestigde zijn meening in een een brief aan Paul Boncour. Hij richtte zich vervolgens tot Flandin en zeide, dat deze door hem te raadplegen, bewezen heeft niet zeker te zijn geweest van zijn zaak, terwijl hij thans Blum aansprakelijk wil stellen voor het mis lukken van zijn politiek. Flandin gaf toe, dat Blum gelijk had, doch de verkiezingen waren gehouden en Flandin kon de buitenlandsche politiek niet langer leiden. Hij voegde hieraan toe, dat niettegen staande de overtuiging van Blum inzake de collectieve veiligheid en niettegenstaande aan de andere zijde van het Kanaal een man de leiding had, die een voorstander was van den Volkenbond, deze toch ineen is gestort ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje en het Verre Oosten en thans weer in Oostenrijk. Flandin meende voorts, dat Frankrijk zon der vrees besprekingen met Duitschland kan voeren, want, zoo zeide hij, indien Duitschland een land van veroveraars is, dan is Frankrijk een land van soldaten. Tijdens de pauze keurde de commissie der linksche fracties een dagorder goed welke was ingediend door den voorzitter van de radicaal socialisten, Chichery, waarin het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken voor het voeren van de traditioneele politiek van Frankrijk van aanhankelijkheid aan den Vol kenbond, trouw aan de collectieve veiligheid en tot ontspanning in Europa. Paul Reynaud zeide vervolgens, dat hij er voor Ls met Duitschland te praten. Doch wat moet gebeuren, wanneer Duitschland de vroe gere rol van Pruisen zou. willen spelen. Hier op antwoordt „Mein Kampf": een groot Ger- maansch Europa zou Frankrijk isoleeren. Spreker was van meening, dat een samen gaan van alle Franschen mogelijk is. De laatste spreker was minister-president Chautemps. De regeering wil geen afstand van de col lectieve veiligheid zeide hij, en zich niet scharen onder de totalitaire mogendheden. De regeering wil trouw blijven aan de tra ditioneele politiek van de republiek, zonder in iets de vriendschap met Engeland te scha den. Wel heeft de Volkenbond desilusies ge bracht, doch heeft niet de Britsche minister president gezegd, dat hij aan geen enkel artikel van den Bond wil raken in de loop dat deze eens zijn rol zal terugvinden? De Volkenbond is volgens Chautemps nog de beste garantie voor den vrede in de bescha ving. - Hij wenschte Engeland en Italië succes bij de besprekingen. Frankrijk staat sympathiek tegenover het Italiaansche volk en het zou gaarne nieuwe banden aanknoopen. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland herinnerde Chautemps aan de besprekingen van Blum en Schacht. Spreker betreurde verder de gebeurtenissen en verkla ringen van den laatsten tijd en hij zeide even als Delbos, dat Frankrijk zijn plicht, de mo gendheden van Midden-Europa te bescher men niet zal verzaken. Hij hoopt evenwel dat onderhandelingen tot stand zullen komen tot een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Chautemps wilde, dat alle energie van Frankrijk zich zou verzamelen en dat een maximum van nationaal samengaan zich zal scharen rond de regeering. Hij besloot met te zeggen: „De Fransche repupliek zal het meest edele antwoord geven op zekere bedreigingen en zal overwinnen, niet in een oorlog, doch in vrede". De rede van den minister-president werd luide toegejuicht. Herhaaldelijk werd de rede door gejuich onderbroken. Nadat Marcel Héraud verklaard had tegen de regeering te zullen stemmen, bracht de voorzitter van de radicaal-socialistische fractie de motie van vertrouwen in de regeering in stemming. Zooals reeds gemeld, behaalde de regeering' 439 stemmen, terwijl twee leden tegen stem den. JR u slsnndl Rykof j Jagoda en Rakofski en vele anderen op 2 Maart voor den Krijgsraad. Op 2 Maart zal voor den Oppersten Krijgsraad te Moskou een nieuw groot politiek proces beginnen. Tot de beklaagden behooren de vroegere volkscommissarissen Rykof, Krestinsky, Rosenholz, de oud voor zitter der derde Internationale Boe- charin, de vroegere chef der Gepeoe Jagoda, en de oud-premier der Oekraine,, Rakofski. Zij worden beschuldigd van terro risme, vernieling en van pogingen de Oekraine, Centraal Azië. Georgië, Azerbeidsjan, Armenië en Wladi- wostok van de Sovjet Unie te hebben willen afscheiden. Verder worden vier medische professoren, Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof, beschul digd Maxim Gorki te hebben vergiftigd, als mede den opvolger van Jagoda als leider van de Gepeoe, Mensjinski en Koeibisjaf, voorzit ter van de commissie tot het opstellen van plannen. Alle beklaagden worden beschuldigd van Trotskiïsme, Boecharinisme en Mensjewisme. Het totaal bedraagt een en twintig. Trotski zelf wordt beschuldigd met agenten van een buitenlandsche mogendheid te hebben samen gewerkt,reeds in 1921, toen hij nog bevelhebber was van het Roode Leger. Enkele van de beklaagden worden be schuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin te vermoorden. Ook zouden zij in der tijd Lenin hebben willen dooden en ook Swerdlof. Het proces is openbaar. Ciuilba Revolutionnaire beweging tegen het bewind van Batista. Havas meldt uit Havanna: De militaire autoriteiten hebben aangekon digd, dat 27 Cubanen en Spanjaarden lid van de onlangs wettig verklaarde linksche partijen, zijn gearresteerd in verband met het ontdek ken van een samenzwering tot het omverwer pen van de regeering door middel van een re volutionnaire staking. De politie heeft wapenen ontdekt, alsmede pamfletten, waarin de bevolking werd aange spoord zich tegen de regeering van kolonel Batista te verzetten. De samenzweerders waren voornemens een Cubaansch volksfront te vor.- men. De politie zoekt thans naar vijfhonderd personen, die bij de zaak betrokken zijn. (Adv. Ingez. Med.) Duitsclie dokter in Sjanghai mishandeld. Voor Engelschman aangezien. Een Japansche soldaat, heeft te Sjanghail dr. Edward Birt een belangrijke persoonlijk heid onder de in China wonende Duitschers, uitgescholden voor „Engelsch varkeni' en hem met een dolk wonden toegebracht in het ge zicht. Dr. Birt werd overvallen, toen hij op zijn paard reed buiten de internationale neder zetting. Twee Chineesche politiebeambten zijn Birt te hulp gekomen. Men vreest dat hij een oog zal moeten missen. Het gebeurde heeft te Sjanghai groote ver ontwaardiging gewekt. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de aanvaller een drohken soldaat was, die deel uitmaakt van de intendance troepen. Een volledig rapport is overhandigd aan den Duitschen consulgeneraal, die, naar men ver moedt, met kracht zal protesteeren. Japansche oorlogsschepen tot zinken gebracht? Werk van Chineesche vliegers. Naar het te Hankau gevestigde hoofdkwartier van de Chineesche luchtmacht mededeelt, hebben de Chi neesche vliegtuigen Zaterdag een aan val gedaan op een groep Japansche oorlogsschepen in de rivier de Jangste op 12 mijl ten Westen van Woehoe en daarbij een Japanschen torpedojager en een kanonneerboot tot zinken ge bracht. De eiscli tegen Ds. Niemoeller. Een jaar en tien maanden. Het Algemeen Handelsblad verneemt uit be trouwbare bron dat tegen den Duitschen pre dikant Ds. Niemoeller een gevangenisstraf van een jaar en tien maanden is geëischt. Deze eisch berust niet op landverraad, doch op overtreding van het „Heimtueckegesetz" (de z.g. kanselparagraaf) en op ongehoorzaamheid aan staatsverordeningen. De uitspraak zal waarschijnlijk vandaag vallen. DE ITALIAANSCHE VLIEGER MAZOTTI TERECHT. Maarschalk Balbo, die persoonlijk deelnam aan het zoeken naar den verdwenen vlieger Mazotti, heeft Zondag het verdwenen vlieg tuig gevonden op 300 KM ten westen van de oase Koefra. Balbo slaagde er in bij 't vlieg tuig te dalen. De bemanning bleek in goeden welstand te verkeeren. Zij zouden des avonds met het vliegtuig van Balbao naar Koefra worden gebracht. KARL BARTH HOOGLEERAAR. TE BAZEL. De bekende Duitsche evangelische theo loog Karl Barth, die bij het aan het bewind komen der nationaal-socialisten moest af treden als hoogleeraar te Bonn, is benoemd tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de universiteit van Bazel. Geschenk der Leidsche studenten voor Prinses Beatrix. Hedenmiddag heeft het bestuur van de ver- eeniging van vrouwelijke studenten te Leiden, de vereeniging waarvan H.K.H. Prinses Julia na gedurende haar studietijd lid was, aan het paleis Soestdijk, namens de vrouwelijke Leid sche studenten, een geschenk voor Prinses Beatrix afgeven. Het is een kinderbordje, ontworpen door een studente, mej. Exalto, en vervaardigd door Brouwer's aardewerkfabrieken te Leiderdorp. Yerdoovingsmiddelen in parfumeriezaak verkocht. Directeur tot ƒ50.boete veroordeeld. De Amsterdamsche kantonrechter mr. G. L. de Vries Feyens veroordeelde den directeur van een parfumeriezaak te Amsterdam, waar in strijd met de wet, de verdoovingsmiddelen Veronal en Pyramidon verkocht worden, con form den eisch van het O.M. tot f 50 boete, subs, twee weken hechtenis. Deze geneesmid delen mogen alleen verkocht worden door apothekers of apotheek houdende artsen. PRCERAMMA DINSDAG 1 MAART 1938. HILVERSUM 1, 1875 M. en 415.5 M. AVRO-uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 10.Morgen wij ling, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jetty Can tor's Esemble. 11.Huishoudelijke Wenken. i.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1,— Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek 2.Het Omroeporkest en solisten. 2.45 Knip cursus 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Avro-Kinderkoor. 5.— Kinder half uur .3 5.0 Aeolian-orkest en solist. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen en eventueel gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dins- dagavondtrein. 9.20 Reportage. 10.Vervolg bonte Dinsdagavondtrein. 10.45 Gramofoon muziek. 11.— Berichten A.NP. Hierna Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11.3012.00 Eddie Oliver's Band. HILVERSUM n, 301 M. KRO-uitzending. 8.009,15 en 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 2.Vrouwenuur. 3.Modècursus. 4.Gra mofoonmuziek 5.05 KRO-orkest (Om 5.45 Fe- licitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.Be richten. 7.15 Causerie „De sociaal-economi sche ordening in het Derde Rijk". 7.35 Sport- halfuur. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Gevarieerd Programma (Om 10.30 Be richten A.N.P.) 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Orgelspel 12.05 Het Cole-Trio. 12.35 Wetenschappelijke causerie. 1.05 Gramofoon muziek. 1.502.20 De Caylus-Players. 4.20 H. Engleman's kwintet en solist. 4.50 Muzikale causerie (met gr.pl.) 5.20 Zangvoordracht. 5.40 Troise's Banje-orkest. 6.20 Berichten 6.45 Zang en piano. 7.05 BBC-Northern-orkest. 7.50 Causerie „The development of social insti tutions". 8.10 Declamatie 8.20 BBC-Theater- orkest, -koor en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch overzicht. 10.S't. Davids'Dag Programma. 10.50 Pianovoordracht. 11.25 Grosvenor House Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50 en 8.55—9.40, 10.40 en 11.20 Gramofoon muziek. 12.40 Balily-orkest (Lr de pauze: Zang). 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Cellovordracht. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Parijs Strijkkwartet en solisten. 9.50 Radio- tooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Omroeporkest. 11.20 Reportage. 12.35 Frankische Dorpsmuzi kanten. Omroep-Amusements-orkest en solis ten. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep- Amusements-orkest. 6.30 Reportage. 8.20 Om roeporkest, militair orkest en solisten. 12.00 12.20 Reportage. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep - dansorkest. In de pauze Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoon muziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 „Die rrei Walzer"-operette. (Om 9.05 Inter view). 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuzizek. 5.20 Het Van Hecke- kwartet. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Egon Kaiser. Erwin Steinbacher en Carl Woitschach met hun orkest. Boerenkapel en gramofoonmuziek. (Om 9.20 en 10.05 Berich ten) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTEILINC Ja, ik heb het kamertje wel gevonden, zei Thijs, maar ik weet heusch niet, waar ik al die benoodigdheden vandaan moet halen! Wat voor benoodigdheden? vroeg Kwek-Kwak. Nou, een tooverstaf en zoo. O, is dat de zaak? Nou, Knotje heeft een tooverstaf, die zij altijd bij zich heeft. Misschien kan je die. wel te pakken krijgen. Ik zal je dan wel verder helpen. Weet je dan, waar die Knotje zit? vroeg Thijs verder, terwijl hij om zich heen keek. Ik heb geen zin om die Hoedepet te ont moeten. Ja, beneden in de voorkamer. Maar jij hebt een tijdje geleden een spiegeltje van me gekregen, heb je dat nog? Dat kan ons goede diensten bewijzen! zei Kwek-Kwak. Zeker, heb ik dat nog, riep Thijs en haalde het spiegeltje te voor schijn. Kijk maar, hier is het! Mooi, dat kan ons van nut zijn, zei Kwek-Kwak opgewekt. We komen hier best uit geloof dat maar! En ik ben je erg dankbaar voor je hulp, Thijs! Och, laat toch, zei Thijs, die van geen bedanken wilde hooren. Nu staan we toch gelijkI Tenminste als het me lukt'

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6