De „oudjes" zijn het nog niet verleerd Verdiende, maar geflatteerde 7-2 zege van de Nederlandsche ploeg Voetbal Nederland-België Vier doelpunten van Kick Smit Belgen gaven voor de rust goed partij Zwemmen te Rotterdam Weer een wereldrecord aan Willy den Ouden ontnomen Door haar clubgenoote Rie van Veen Smitswerk. MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 HA'ARUEM'S DAGBEAD S P. NederlandBelgië 7Z. Toen ik voor den aanvang van den wedstrijd voor de tribune drentelde, kwam er een zeer oud-gediende in interland-voetbal naar mij toe. Hij sprak: Zoo, kom jij ook naar het drama kijken? Het drama. Ik weet niet, hoeveel oranjeklanten op de- sen Zondag meenden, dat het Nederlandsch voetbalelftal zijn kracht overleefd had en niet meer in staat zou zijn tot een behoorlijke pres tatie, laat staan tot een overwinning. Deze oudgediende had er in elk geval niet het min ste vertrouwen in. Hij redeneerde: de Belgen hebben hun slechte jaren gehad; zij hebben tijdig een nieuw jong elftal in het veld ge stuurd en nu dit de noodige routine heeft ver kregen, zijn zij weer in opgaande lijn. Wij daarentegen zoo sprak deze oudge diende wij gaan nog maar altijd door met de oudjes. Wij durven niet te experimenteeren. Wij durven niet eenige versche spelers op te nemen, om aldus geleidelijk het elftal te ver jongen. Het zal ons opbreken. Vandaag aldus sprak hij somber zal ons de les gele zen worden. Het is te hopen, dat wij haar ter- harte zullen nemen. Zeven-twee voor Nederland is het geworden. Maar laat ik eerlijk zijn, ik had een derge- lij.ken uitslag ook niet verwacht. Ik had ook nog de vage vrees, dat er wel eens een Belgi sche overwinning in zou kunnen zitten. En laat ik eerlijk blijven. Nederland heeft met 7—2 gewonnen, maar die cijfers zijn wel geflatteerd. Daarmede wil ik niets tekort doen aan onzen Haarlemmer Kick Smit, die vier maal den bal in het Belgische net knalde (of eigenlijk vijf maal, maar daarover later). De Belgen speelden in de eerste helft het zuiver ste voetbal van de beide ploegen. Ik geloof, dat daarover geen verschil van meening kan zijn. Dat het, niettemin 10 voor Nederland werd, vindt hls vanouds zijn oorzaak in het gebrekkig afwerken van den aanval bij de Belgen. In de tweede helft was het beeld heel an ders. Van het begin af hadden wij moeite in de gasten de befaamde Roode Duivels te her kennen. Er zat geen gang in bij de Belgen en de onzen begonnen er nu eigenlijk pas goed zin in te krijgen. Het werd spoedig 20. Op dit moment was het al overduidelijk dat Neder land, behoudens een ernstige inzinking, dezen wedstrijd zou moeten winnen. De Belgen speelden met te weinig overtuiging. En zelfs toen, heel kort na de tweede Hollandsche goal, Braine eenige Nederlandsche achterspelers in de luren legde en kalm hét eerste Belgische tegenpunt scoorde, kon dat ons geenszins ver ontrusten. Zelfs na dit succes bleef het be roemde Belgische „feu sacré" uit. En kort daarop kwam het dramatische mo ment, dat den wedstrijd besliste. Smellinckx speelde terug op Braet, zonder behoorlijk te kijken, waar deze stond. De doelman kon er niet bij en Wels, die zijn kans zag, schoot ach ter Braet langs en liep den bal in het net. Het was een katterig doelpunt en het de moraliseerde de Belgen blijkbaar volkomen. Gauw daarna werd het 41 door een fameu- zen kanjer van Smit. Weliswaar liep van Male daarna te ver uit bij een hoekschop, waardoor Voorhoof maar, voor het intrappen had en dankbaar van dit cadeautje gebruik maakte, maar het was wel heel duidelijk dat de B'elgen reeds alle illusies hadden verloren. De doel punten van Smit, Vente en Spaendonck die nog volgden waren keurig, vooral het enorme schot van Kick, maar zij waren ongetwijfeld een gevolg van het gebrekkige spel van de Belgen in de laatste periode van den strijd. Stuk voor stuk begingen onze zuidelijke voet balbroeders fouten, die zij in normale omstan digheden niet gemaakt zouden hebben en die zij zeker vóór de rust niet vertoonden. Daar door werd het een geflatteerde, maar niette min volkomen verdiende zege voor oranje. Resumeerende zou ik willen zeggen, dat de Belgen in de eerste helft beter voetbal speel den dan de onzen. Het was merkwaardig om te zien, hoe aanvankelijk Voorhoof (rechts buiten) en Braine (rechtsbinnen) uitermate gevaarlijk waren. Toen was Caldenhove, altijd een langzaam starter, er nog niet in. Latei- kregen zij geen kans mee- en eenigen tijd na de rust ging Voorhoof r' .irom maar rechts binnen spelen met Bra1 .e in het midden en Capellen rechtsbuiten. Maar toen had Calden hove geen pardon meer. Na de rust speelden de Belgen zonder over tuiging en nu kon het Nederlandsche enthou siasme zich ten volle uitleven. Er werd door de onzen nog steeds veel onzuiver geplaatst, maai er werd ook enorm gewerkt en met name door Smit en Anderiesen. Deze beiden verzetten een fantastische hoeveelheid werk en vooral Smit was na de rust de man, die den Neder landsche aanval voortdurend weer opstuwde en onvermoeibaar was. Smit verdient een eeresaluut voor een schit terenden wedstrijd. In de eerste helft maakte hij veel fouten met plaatsen, in de tweede was hij onvolprezen als zwoeger en opportunist. En twee zijner goals waren schoten, die Bakhuys in zijn allerbesten tijd hem niet zou heb ben verbeterd. Vier doelpunten maa>r.p Kic.k Smit en, zooals ik al eerder opmerkte, eigen lijk vijf. Dat zat zoo. Toen het nog 00 was, gaf Wels een scherpen voorzet. Braet ving den bal op en meteen liep Smit hem dien uit de handen. De bal kwam achter de doellijn, maar de scheids rechter gaf een vrijen schop voor België, we gens ongeoorloofd aanvallen van den doel man. Ik geloof, dat dit een absoluut foutieve beslissing was. Misschien herinneren som mige lezers zich nog, hoe de Iersche midden voor Moore een paar jaar geleden in het Am- sterdamsche Stadion een goalvoor Ier land scoorde. Van Male had den bal toen ge grepen, talmde iets en Moore liep keeper en bal in het net. De scheidsrechter gaf goal en niemand van ons had er iets op aan te merken Dezen Zondag deed Smit precies hetzelfde, met dit verschil dat Braet door den schok den bal liet vallen. In elk geval is het niet ongeoor loofd den keeper een duw te geven, als deze den bal in de handen heeft. Het is alleen ver boden, hem den bal uit de laanden te schop pen, of hem aan te vallen als hij den bal niet vast heeft. Elke Duitsche scheidsrechter zou dit aanvallen van Smit ongetwijfeld bestraft hebben. M.i. dan ten onrechte. En van een Engelschen scheidsrechter, zooals in dit ge val, bevreemdde het. De eenige verklaring is, dat hij gemeend moet hebben, dat Braet den bal niet in de handen had, toen hij aangeval len werd. Maar hierin was hij, naar mijn stel lige overtuiging, dan toch mis. Wat nog over de Nederlandsche spelers te zeggen. Smit was de held van dezen dag met Anderiesen. Zeer goed waren ook Caldenhove. van Male (ondanks die eene fout) en Paauwe. Web er was tenslotte zijn plaats waard, even als Mijnders. Vóór de rust kreeg de D. F. C.'er vrijwel geen bal toegespeeld, zoo zelfs, dat het publiek er zich mee ging bemoeien. Als afge sproken was, hem te negeeren, zou het haast niet vollediger gebeurd kunnen zijn. Maar na de rust rechtvaardigde hij zijn opstelling volkomen. Van Heel blonk niet uit en Vente evenmin, terwijl Wels bij vlagen goed speelde. Maar voor v.Spaendonck (hoewel die in de reeks van doelpunten tenslotte ook nog zijn graantje kon meepikken) moet men toch een ander zoe ken. Hij is ijverig genoeg, maar past niet in het milieu, door 'gebrek aan spelbegrip. En de Belgen? Zij begonnen rustig en góed, maar raakten later volkomen in de war, waar van tal van fouten het gevolg waren. Een goed gebalanceerd elftal overigens, met een gebrek aan schotvaardigheid en met B'raine nog steeds als uitblinker. Tenslotte nog de opmerking, dat de Rótter- damsche politie de verkeerspuzzle nu toch blijkbaar heeft opgelost. Het autoverkeer ver liep in elk geval zoo vlot als men maar vergen mocht. Hulde! Het was alleen maar jammer, dat de weergoden den 52000 menschen, die in het Feijenoord Stadion hun opwachting maak ten, niet een Zondagsche voortzetting van het mooie weer van de vorige week gunden. HET Nederlandsche elftal heeft na een wedstrijd, die vooral in de tweede helft door het productieve aanvalsspel der Oranje-ploeg het aankijken ten volle waard was, de Belgen een gevoelige 72-nederlaag toegebracht. Zij die echter meenen dat de Nederlanders voortdurend gedomineerd hebben, vergissen zich deerlijk. Vooral in de eerste helft gaf de Belgische ploeg uitstekend partij en de 10 stand die met rust bereikt werd ,liet nog alle mogelijkheden open. Het is vooral de Haarlemmer Smit geweest, die na de rust de voor hoede en de geheele ploeg wist mee te sleepen door zijn uitstekend spel. Hij was de maker van vier van de zeven doelpunten, waarvan het eene nog fraaier was dan het andere. De Hollanders danken deze overwinning aan hun productiever aanvalsspel, terwijl het spel der Belgen vooral van de verdediging, niet mee viel. Nadat van Heel wegens het spelen van zijn zestigsten wedstrijd op het middenveld is ge huldigd en de toss heeft verloren, stelden de beide eltallen zich op. Het ziet er aanvankelijk niet naar uit dat deze wedstrijd in een groote overwinning der onzen zal eindigen want direct na het begin zet de Belgische voorhoede eenige gevaarlijke aanvallen op die echter nogal eens onder broken worden door buitenspel. Vooral de vleugel Braine-Voorhoof is goed op dreef en daar Caldenhove zich zooals gewoonlijk eerst even in moet spelen zijn deze aanvallen niet van gevaar ontbloot. Een goede voorzet van Voorhoof weet van Male nog juist weg te stompen, de bal komt dan in het bezit van v. d. Eynde die hoog over de op den grond liggenden Nederlandschen doelman, maar ook hoog over de goal schiet. Een vliegend schot van Voorhoof gaat eveneens rakelings over de bovenlat. De Belgen zijn dit eerste kwar tier beslist sterker; de Nederlandsche mid- Ook Ragnhild Hveger zwom onder den ouden wereldreco rdtijd van Willy Tijdens de Internationale zwem wedstrijden welke Zaterdag avond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Rotter - damsclie Dames Zwemclub in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zijn georganiseerd, is Rie v. Veen (RDZ) er in geslaagd het wereldrecord 200 meter borstcrawl op haar naam te brengen door dezen afstand in den tijd van 2 min. 24.6 sec. af te leggen. Het oude record stond sedert 8 September 1935 op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., gevestigd te Kopen hagen. Ragnhild Hveger tikte met slechts 0.1 sec. verschil als tweede aan en bleef dus eveneens onder den ouden wereldrecordtijd. Het nummer 200 meter borstcrawl was even sensationeel als fraai. Ragnhild Hveger kwam tegen drie Nederlandsche meisjes uit en al verwachtte men wel een feilen strijd, een overwinning op de Deensche zwemster achtte men niet waarschijnlijk, maar dat was een misrekening. Dadelijk reeds zag men, dat Rie van Veen er alles op zette om de Nederlandsche eer hoog te houden. Baan na baan hield zij haar befaamde collega goed bij; wanneer men af en toe den indruk kreeg, dat zij begon af te zakken, bleek dit in werkelijkheid geenszins het geval. De 100 meter legde zij af in 1 min. 9,2 sec.; steeds bleef zij op gelijke hoogte met Hveger. Het laatste keerpunt namen beide zwem sters gelijktijdig; het was toen reeds duidelijk, dat het wereldrecord van Willy den Ouden ernstig gevaar liep. Een adembenemende spurt volgde; de jeug dige Rotterdamsche zwemster schoot door het water en tikte juist 0,1 seconde eerder aan. Luid gejuich steeg op, toen bleek, dat zij den afstand in den nieuwen wereldrecordtijd van 2 min. 24,6 sec had afgelegd, waarmede zij het oude record, dat sedert 8 September 1935 op naem stond van Willy den Ouden, met een tijd van 2 min. 25,3 sec. met niet minder dan 0.7 seconde had verbeterd. Indien men weet, hoe scherp de records van Willy stonden, wekt deze fenomenale prestatie des te grooter bewondering. Maar ook Ragnhild Hveger heeft schitterend werk geleverd; zij had bijna weer een wereld record aan haar reeks toegevoegd. De overgelukkige nieuwe wereldrecordhoud ster werd van alle zijden gelukgewenscht. De beide andere zwemsters op dit nummer brachten er, in vergelijking met Rie van Veen en Ragnhild Hveger, weinig van terecht. Willy den Ouden, sportief als altijd, is een der eersten, die Rie van Veen feliciteert en omhelst. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 100 m. borstcx-awl voor dames internationaal: 1. G. Kraft, Denemarken, 1 m. 8.4 sec.; 2. E. Svendsen, id., 1 m. 8.6 sec.; 3. B. Ove Petersen, id., 1 m. 9.1 sec. 200 M. borstcrawl voor dames internationaal: 1. R. van Veen, R.D.Z., 2 m. 24.6 sec. (wereld record); 2. R. Hveger, Denemarken, 2 m. 24.7 sec.; 3. C. van Zuuren, R.D.Z., 2 m. 41.3 sec. 100 M. Rugcrawl voor heeren nationaal: 1. H. Ph. van Schouwen, D.J.K., 1 m. 10.8 sec.; 2. J. P. Metman. Y.. 1 m. 152 sec.; 3. A. v. d. Berg. Delft, 1 m. 15.6 sec. 200 M. Schoolslag voor dames internationaal: I. J. Waalberg, A.D.Z., 3 m. 1.4 sec.; 2. V. Christensen, Denemarken, 3 m. 6.2 sec,; 3. J. Sörensen, id., 3 m. 6.8 sec. 100 M. Borstcrawl voor heeren nationaal: 1. C. Hoving, R.Z.C., 1 m. 0.8 sec.; 2. J. C. Schef- fer, D.J.K. 1 m. 1.8 sec.; 3. D. v. d. Kuil, S.Z.C., 1 min 2 sec. 100 M. Rugslag voor dames nationaal; 1, C Kint, Rotterdam, 1 m. 14 sec.; 2. D. Kerk meester, id., 1 m. 16.4 sec.; 3. N. Senff, A.D.Z.. 1 min. 16.5 sec. 200 M. schoolslag voor heeren nationaal: 1. Mevrouw P. van WuyckhuiseGroen is niet alleen de energieke presidente en trainster van de Rotterdamsche Dames Zwemclub, maar vooral een moederlijke vriendin voor de aan haar zorgen toevertrouwde jeugdige zwem sters. Deze afbeelding laat dan ook niets aan duidelijkheid te wenschen over. Rechts de nieuwe 15-jarige wereldkampioene Rie van Veen. H. Smitshuysen, A.Z. 1870, 2 min. 46 sec. (nieuw Ned. record)2. P. Kruithof, R.Z.C., 2 min. 48.6 sec.; 3. L. Korpershoek, R.Z.C., 2 min. 53 sec. 4 x 200 M. borstcrawl estafette voor heeren nationaal: 1. Het Y. in 9 min. 50.8 sec.; 2. R.Z.C, in 9 min. 52 sec.; 3. D.J.K. in 10 m. 1.3 sec. 4 x 100 M. borstcrawl estafette voor dames Internationaal: 1. Denemarken in 4 min. 40.6 sec.; 2. R.D.Z. in 4 min. 45.2 sec. Ik heb er bij gezeten, Toen Smit in Rotterdam, Den bal, juist afgemeten, Op 't voetbalschoeisel nam. Hij suisde door den regen, Hij bolde 't natte net En Smit heeft wel terdege 't Pubiek in gloed gezet. 't Kwam driemaal van zijn voeten En eenmaal van zijn kop En Braet moest ervoor boeten, Die haalde 't netje op. Ze noemen zooiets poeier, De kenners van het spel, Of ook weieens een snoeier, Een kanjer of een lel. Van onze landgenooten Heeft Smit het inderdaad, Toch wel het best geschoten, Gezien het resultaat. Viermaal zijn w' opgerezen, Al juichend: ja, die zit, Er moesten er meer wezen, Die spelen als een Smit. denlinie plaatst slecht waardoor de voorhoede weinig goed aangegeven ballen krijgt. Bo vendien vlot het in de Oranje voorhoede ook niet bizonder, alles wordt op Wels gespeeld en diens samenspel met den slecht startenden van Spaendonck laat veel te wenschen over. Hun Belgische collega's Branie en Voorhoof doen het veel beter. Eenmaal ontsnapt het Hollandsche doel ternauwernood aan een door boring- als v. d. Eynde hard en laag voorzet en de Belgische voorhoedespelers wegens de glad heid van het terrein, missen. De Nederlanders blijven abominabel slecht plaatsen. Vente krijgt enkele malen kansen, o.a. uit de eerste Hollandsche corner die na 15 minuten door Wels wordt genomen, doch hij kopt juist naast. De Hollanders werken zich dan weer wat los. Van Heel zet eenige malen zijn voorhoede aan het werk. Uit een van zijn passes lost Vente het eerste goed gerichte schot, doch Braet is op zijn post. Even later schiet onze middenvoor die meer opvalt door zijn harde werken dan door zijn technische capaciteiten, hard in het zijnet. Bij een Belgischen aanval lost Ceuleers een hard schot dat van Male met moeite corner kan stompen. Ook deze eerste Belgische corner levert niets op. In de Hollandsche voorhoede wil het nog steeds niet vlotten, vooral van Spaendonck speelt al heel slecht, terwijl Mijnders slechts sporadisch een bal toegespeeld krijgt. De achterhoede der Oranjemannen met de nu prachtig op dreef zijnden Caldenhove aan het hoofd weten thans beter aan de Bel gische aanvallen weerstand te bieden. Een maal komt Capelle in buitenspelpositie alleen voor van Male doch de scheidrechter heeft reeds gefloten. Kort achter elkaar krijgt v. d. Eynde twee corners te nemen die beide niets opleveren. Aan de andere zijde weet Vente niet veel be ters te doen dan den Belgischen doelman hardhandig aan te vallen wat echter geen en kel resultaat oplevert. Vooral Braine speelt nu uitstekend en is een voortdurend gevaar voor de Hollandsche verdediging. (Vervolg van het verslag op de volgende pagina). De samenstelling der elftallen Nederland: Van Male, (Feijenoord) Weber, Caldenhove, (A.G.O.V.V.), (D.W.S.) Paauwe, Anderiesen, van Heel, (Feijenoord), (Ajax) (Feijenoord) Wels, Van Spaandonck, Vente, Smit, (Unitas), (Neptnus), (Feijenoord), (Haarlem) Mijnders. (D.F.C.) Scheidsrechter: T. Thompson (Engeland). België: v. d. Eynde, Ceuleers, Capelle, (Beerschot). (Beerschot), (Standard), Braine, Voorhoof, (Beerschot), (Liersche S. K.) de Winter, Maertens, Dalem, (Beerschot), (Gantoise) (Standard). Smellinckx, Paverick, (Un. St. Gilloise), (Antwerp F. C.) Braet. .'(Brugge)-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9