SERENADE. CELLO-RECITAL DONDERDAG 3 MAART 1938 HAARLE M'S DAGBLAD 9 Een filmwerk, waaruit voorname rust spreekt. Persoonlijkheid, hef kenmerk van Willi Forst's regie. Dat een jonge vrouw de liefde vaar een ouderen kunstenaar .prefereert boven de liefde van een jongeren man, die niet door de Muzen begiftigd werd, is vaafc een feit geworden, doch de benadering van het „Waarom" hier van is een zoo teer ding dat het vooralsnog niet tot de capaciteit van de film behoort. Willi Forst heeft dit zeer goed begrepen, want in zijn nieuwe film Serenade neemt hij de liefde van de jongere vrouw voor den kunstenaar als axioma aan; hij beschouwt die liefde als het uitgangspunt en poogt haar niet te verklaren. In zijn filmwerk onderwerpt Forst deze liefde aan een vuurproef, niet aan de min of meer alledaagsche vuurproef van den „opda- genden derde in het spel" maar aan de proef van eenherinnering. De violist professor Ferdinand Lohner is reeds getrouwd geweest, doch zijn vrouw werd hem, na beim een peri ode van volmaakt huwelijksgeluk te hebben geschonken, door den dood ontnomen. En de herinnering aan deze vrouw leeft voort in het huis waarin hij zijn tweede vrouw binnen leidt. Die herinnering leeft voort in de plaats, waar zij aan tafel zat,, in de graunofoonplateia, die haar stem vereeuwigden, in de muiltjes voor haar rustplaats, in de kasten van de kamer, in het schilderij boven den schoor steen en vooral in het lied „Serenade" dat Lohner voor haar componeerde. Overal fluis tert de stem van eén gelukkig verleden na En de jonige vrouw ziet dat haar figuur in de zonneschijn van dit verleden een schaduw werpt op de omgeving. De schoonmoeder van haar man verzet zich tegen haar omdat zij niet wil hebben dat haar schoonzoon de liefde fan zijn eerste vrouw vei-geet. Zij belet de toenadering tusschen Lohner's jonige zoon, hem door zij eerste vrouw geschonken, tot zijn 'n ieuwe' vrouw De jonge Irene Vecht 'tegen deze schaduw, doch zij kan hem niet verdrijven, want men belet haar de zou van haar eigen liefde om zich te laten schijnen. En zij geraakt in vertwijfe ling. Van één ding blijft zij zich echter onder alle omstandigheden bewust; dat zij haar man lief heeft. En wanneer Ferdinand de ge negenheid van zijn vrouw voor een jonge sportieve neef van haar, die bij de marine is, verkeerd interpreteert en zij plotseling gevoelt, dat het eenige, dat haar aan het leven bindt, de liefde voor hem, verguist dreigt te worden, trekt zij met die enorme intuïtie, de vrouw eigen, met één slag de uiterste consequentie uit haar levensloop; het einde. En in de be reidheid tot dit einde wordt het zedelijk recht, dat Irene op de plaats van de tweede vrouw in Ferdinand's leven heeft in filmlogische verheu- dingen verantwoord. En de vuurproef, die Irene moet doorstaan, geraakt plotseling tot een climax en een filmische verbeelding wan neer Lohner's huis, de stoffelijke herinnering aan het leven van zijn eerste vrouw, in vlaan- nien opgaat en Ferdinand en Irene gelouterd door het vuur der berpoeving uit de vlammen tevoorschijn ti-eden. Op dit symbolische ver loop komt 't neer, hoewel 't zich uiterlijk an ders voltrekt. En Irene's liefde zal Ferdinand weer iai staat stellen zijn kunstenaar's licht over de wereld te laten schijnen. Het verleden heeft de fakkel overgegeven aan het heden. Willi Forst is een merkwaardige figuur in de filmwereld. Hij heeft in zijn filmwerk steeds de snelheid, de vaart van de ontwikkeling van de intrige volgens Hollywoodsche filmwet geving een essentieele voorwaarde voor elk filmproduct! genegeerd. Hij is steeds zijn eigen gang gegaan, in „Leise flehen .meine Lieder", in „Maskei-ade", in „Episode", in „Ma zurka" en thans in .Serenade" Mogen Willi Forst's opvattingen inzake het creëeren van films al niet stroken met de eischen die Hollywood c.s. aan haar producten stellen, in ieder geval staat vast dat elk van Forst's films doordrongen is van de persoon lijkheid van den vervaardiger, en dat kan nu niet bepaald van vele andere films gezegd worden. Er zijn in alle takken van kunst plotseling menschen komen opdagen, die de geschre ven wetten voor de verschillende wijzen van vormgeving met de voeten tradeai en hun eigen manier volgden. En nog altijd is m.i. de waarde van de persoonlijkheid sterker dan de 1 waarde van het systeem, ook in de kunst, zelfs in de filmkunst. Helaas is bij de menschen in deze geeste lijk zoozeer verruwde tijden de ontvanger, die „ziel" heet nog slechts bereikbaar voor een beperkt aantal stations. Zoo zullen er onge twijfeld menschen zijn, die het station, dat „Willi Forst" heet niet kunnen hooren. Zij zullen precies als de radio wanneer die het station niet kan vinden fluiten en deze film „Serenade" traag en vervelend vinden. Het bewijs slechts voor hun eigen beperktheid, welke zij zelf echter nooit kunnen toegeven. Doch zij, die wél toegankelijk zijn voor den geest, welke uit Forst's werk spreekt, zullen een keer te- aaieer de voorname rust, waarmede deze kun stenaar zijn filmmaterie vormt, deelachtig kunnen worden uit de film „Serenade". Forst's film heeft niets van de gejaagdheid van het visioen der wenschdroomen, niets van de snelheid van de amusementsmanifestaties, snelheid om de angst één oogenblik te kunnen verslappen, niets van de krampachtige ge beurtenissen opeenvolging van de films-met strekking, krampachtig om geen moment ge legenheid tot denken te latenUit Forst's films spreekt een enorme rust. De geloovigen hebben geen haast. Ook zij, die in de film ge- looven, niet. En Forst gelooft in de film. niet als een vlucht uit het leven, maar als een parallel van het leven. Igo Sym maakt na zijn jeune premier rollen van jaren her een wonderlijk filmretour in de rol van Ferdinand Lohner. Zijn vertolking overtuigt. De andere ledeai van het Lohner- kwartet zijn Walter Janssen, Fritz Odemar en Junkermann. Albert Matterstock, die zijn filmdebuut maakte in Reinhold Schünzel's „Land der Liebe" zien we hier als den jongen zeeofficier. Claus D. Sierck is goed op zijn plaats als zoon van Lohner's eerste vrouw. Hilde Krahl, wier gevoelvol spel in Willi Forst's „Serenade" tot een volle ont plooiing komt. Hilde Krahl is Irene. En hoewel wij deze jonge goede actrice gaarne ervoor willen be hoeden haar carrière als een tweede Paula Wessely te moeten slijten, gaan onze gedach ten inzake Forst's keuze van vi-ouwlijke hoofdpersonen toch onwillekeurig terug naar „Maskerade", waarin „die Wessely" op den voorgrond trad. Hilde Krahl is een kunstenaresse. Wie toe gankelijk is voor ietwat hooger geordende emoties zal het moment, waarop zij in „Sere nade" haar neef omhelst hem vluchtig kust en zegt „Liebeist nicht nur so" en vooral het moment daarna niet meer vergeten. Want men voelt dat deze vrouw in die oogenblikken geeft al hetgeeai in haar is in het geloof het te anoeten geven als kunstenai-es. Moge het niet „umsonst gewesen sein". De muziek van Peter Kreuder speelt een zeer schoone,. verantwoorde rol. Al de elementén, het geluid, het spel en het decor worden door Willi Forst's persoonlijk heid gevormd tot één geheel. De film heet „Serenade". Maar ze is ook een serenade. Een serenade aan de muze van de filmkunst. v. H. Zondagochtend/voorstelling Rembrandt Theater. Filmcauserie De Josselin tie Jong. De cultuurfilm „Door het Land der Dollars en Wolkenkrabbers", met een toelichting van den bekenden causeur de heer de Josselin de Jong, geeft een eerlijke, onopgesmukte repor tage van het Amerikaansche leven van alle dag, dat wij door de zgn. speelfilms zeker niet leereri kennen. Immers langs de bedrijvigste streken van de Vereenigde Staten trekt deze cinematografische reis en wel door Boston, Buffalo, Akron, waar de Zeppelins vervaardigd worden, Detroit, het automobielcentrum, de Niagara Falls, verder langs het roezige New York met zijn Lunaparken, waar millioenen tegelijk geamuseerd worden, enz. Verder geeft deze rolprent een duidelijk beeld van het ge scheiden strandleven het blanke en het zwarte „stille strand" van de gemechani seerde landbouwbedrijven, terwijl wij in De troit de befaamde „tot brekens toe proeven" met de nieuwste wagentypes meemaken. MUZIEK VEREENIG ING ..GELOOF EN WETEN SCHAP". De veertiende bijeenkomst van de Vereeni- ging „Geloof en Wetenschap" in dit seizoen zal plaats hebben op Donderdagavond 10 Maart a.s. in den Stadsschouwburg'. Op deze bijeenkomst zal dr. W. P. Theunissen uit 's-Hertogenbosch een voordracht met licht beelden en gramofocnplaten houden over „In de monniken-republiek van den berg Athos". Rafael Lanes met Theo van der Pas. Het voortreffelijke spel van Rafael Lanes, den eersten solo-violoncellist van het Concert gebouworkest hebben we hier in Haarlem reeds vroeger meer dan eens kunnen bewon deren, wanneer hij als solist hetzij met het Amsterdamsche orkest, hetzij met onze H, O. V. optrad. Een recital van hem hoorden we hier Woensdagavond voor het eerst. Theo van der Pas was zijn partner. Van de samenwer king van twee zulke fijnzinnige en met tech nisch meesterschap uitgeruste instrumenta listen waren niet anders dan schoone resulta ten te verwachten en in deze verwachtingen zijn we dan ook niet teleurgesteld. Nevens werken, waarin de violoncelpartij de belangrijkste was, bevatte het programma Beethoven's Variaties over een Thema uit „Die Zauberflöte" en twee deelen uit Chopin's So nate op. 65, werken dus, waarin het klavier als gelijkwaardige optreedt. Lanes legde den nadruk op de idee „cellorecital" door ook in deze composities zijn partij uit het hoofd te spelen, wat wel niet gebruikelijk is, indien de pianist het ook niet doet, maar wat toch de vertrouwbaarheid van zijn geheugen in een duidelijk licht stelde. De feilloosheid van Lanes' techniek bleek reeds uit zijn voordracht van Boccherini's Adagio en Allegro, dat vol van subtiele tech nische moeilijkheden is. Het heeft nauwelijks zin om bijzondei'heden der technische presta ties naar voren te brengen: alles slaagde vol komen, zoowel in dit nummer als in alle vol gende. Dat desondanks zijn spel in Reger's Suite voor cello-solo aaiet tot het einde toe boeien koaa lag aaai den aard dezer muziek, die vooral in het Largo vrij langdradig is; het Praeludium en de Gavotte zijn daarvan wel de beste deelen, hoewel in deze laatste de me triek vreemd aandoet. De tweede helft van den avond begon met het Largo en daarna het Scherzo uit Chopin's Sonate voor piano en cello, muziek van groote schoonheid, die onberispelijk vertolkt werd. In muzikaal opzicht moest daarna Voormolen's Romance wel zeer afvallen. Een zeer karakte ristiek „Cortège" van Bosnians en een gees tig Capriccio van Hindemith, waarin ook Van der Pas als steeds superieur spel te genieten gaf, voltooiden het programma, doch niet de rij der vertolkingen, want de bijval noopte de spelers tot twee toegiften: „Le vol du bourdon" van Rimsky Korsakow en een Spaansche Dans van Granados. De heer Nico Hoogerwerf bood den uitvoe renden twee rijk vergulde lauwerkransen aan. Hoewel dit concert tegen zeer gereduceerden prijs toegankelijk was voor de leden van K, a. h. V., was er geen talrijk publiek aaerwezig. Het spel der beide kunstenaars had veel groo- ter belangstelling verdiend. Deze avond stond op één lijn met het beste wat we in Haarlem op dit gebied te hoor-en krijgen en het zou zeker jammer zijn indien we Theo van der Pas, van wien de couranten onlangs meedeelden dat hij binnenkort ons land metterwoon zal verlaten, in volgende jaren niet meer geregeld op ons podium zouden zien. We hopen dat hij hiervoor tijd en gelegenheid zal behouden. K. DE JONG. Vereeniging „De Hyacinth". Rapport Commissie van 24 wordt aan dc regeering' gezonden. Woensdagmiddag kwam de vereeniging „De Hyacint" in café-restaurant „De Nachte gaal'''- te Lisse in vergadering bijeen onder leiding van den heer M. Veldhuyzen van Zan ten van Lisse. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de aanwezigen, in het bijzonder dr. A. Verhage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, prof. dr. E. van Sloeh- teren en ir. K. Volkersz, directeur der E.T. W.S. te Lisse. Vervolgens kwam in behandeling het rap port der commissie van 24, (zie ons vorig nummer) Voor dat dit punt in behandeling kwam, sprak de heer P. L. van der Hulst uit Voor hout welke verschillende aangelegenheden naar voren bracht. De heer 't Mannetje van Hillegom, wilde eerst, alvorens het rapport in behandeling kwam, vragen of de geheele commissie van 24 aanwezig was en zag gaarne dat het be stuur een uiteenzetting gaf. De heer G. Th. Freriks had eenige bezwa ren. o.a. dat de uitschotbollen zullen worden ingenomen tegen 50 pet. van de waarde van de kleinste maat leverbaar (1314 c.M.) en zag dit gaarne op 25 pet. gesteld, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit niet ge- wenscht is daar dit van de kleinste maat der 13 c.M. bollen is. Vervolgens stelde de heer Freriks voor, de Commissie van 24 niet herkiesbaar te stellen, daar dan na eénigen tijd ook weer anderen in het bestuur kunnen komen. De heer Segers van Lisse besprak het mis bruik der scheurbodems, waarvan nog al veel misbruik gemaakt wordt, hetgeen eveneens door den heer Van Reisen onderstreept werd. Met de volmacht, die de heer Van Reisen te vens ter sprake bracht zal door de Commissie terdege rekening moeten worden gehou den. De heer D. W. Lefeber van Lisse hield een groote beschouwing over het rapport der Commissie van 24 in het algemeen. Elk be drijf, aldus spreker, zal afzonderlijk bezien moeten worden. We zullen zeker rekening moeten houden met allerlei natuurrampen, water en hagelscnade e.d„ welke het gewas der bloembollen kunnen beïnvloeden. Vervolgens besprak de heer Lefeber het prijzenstelsel en de bevoegdheid op wettelij- ken grondslag. De heer 't Mannetje van Hillegom behan- derde hierna verschillende punten van 't rap port en verzocht tenslotte niet tot stemming over te gaan doch deze uit te stellen tot de volgende vergadering. Hij diende een getee- kende lijst van verschillende hyacintenkwee kers in. De verschillende discussies brachten eenige beroering in de vergadering. Na eenige overweging zeide de voorzitter, dat 't rapport gaat over de welvaart van de hyacintencultuur. Voor uitstel van de stem ming voelde spr. niets, daar dit de goede ver standhouding niet ten goede zal komen. De roe-heffing zal nader onder het oog worden gezien. De heer Van Reisen besprak hierna de aanleiding tot het rapport. Hij zeide, dat veel ten goede van de kweekers komt, de lasten echter komen voor rekening van de expor teurs. Op verzoek van den voorzitter werd bij zit ten en opstaan stemming gehouden nf mer over het rapport zal stemmen, ja dan neen. Hetgeen tot resultaat had dat 26 kweekers opstonden en de stemming doorging. De uit- Het portret van Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, geschilderd door den Haarlem- schcn schilder H. J. Wesseling. slag was dat het bestuursvoorstel, het rap port ter kennis der Regeering te brengen, met 137 tegen 31 stemmen werd aangeno men (4 blanco). Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter dank aan de vereeniging „De Hyacint" en in het .bijzonder aan de Com missie van 24 voor het samenstellen van het rapport, dat zooveel arbeid gevraagd heeft. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Het bestuur van de afd. Haarlem en om streken vaai de Ned. Vereen, van Huisvrou wen heeft voor Maart het volgend program ma opgemaakt. Dinsdagmiddag 8 Maart: groote zaal Con certgebouw: demonstratie van de N.V. Kraft Kaasfabrieken. Vrijdagmiddag 11 Maart: zaal „Zang en Vriendschap", lezing van den heer A. de Braconier uit Deventer over het onderwerp; „Het leven en de taak van den Europeaan in het huidige Indië", 1626 Maart: in de Expositiezaal van het Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Hoe teekent het kind in Indië?" Maandagmiddag 21 Maart: Tuinzaal Con certgebouw: vertooning van de cultuurfilm „Lente over Europa" met toelichting van den heer H. C. Vërkruysen, uit Haarlem. Donderdag 31 MaartDonderdag 7 April: Voorjaarsbeurs. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Lieve Vrienden kijkt eens rond, Of ge nog een restje vondt. Alles hartelijk welkom hoor! Bel maar op. ge krijgt terstond gehoor. Postgiro 212793. Telefoon 12255. DE VROEGERE POOLSCHE PREMIER GRABSKI OVERLEDEN. Professor Wladyslaw Grabski, die van 1920 tot 1923 minister-president en vijfmaal mi nister van Financiën is geweest, is Dinsdag te Warschau overleden. Grabski, die 65 jaar oud is geworden, heeft in 1923 de valuta gestabiliseerd door de Pool- sche marken om te zetten in zlotys. HENGELEN. „ONDER ONS". Dit college hield Zondag een onderlingen wedstrijd in de Kruisvaart. De prijzen werden gewonnen als volgt: Broekhuizen, de meeste; Leuven, de grootste; v. d. Werf, het kleinste; Haasbeek het laatste vischje. Een extra prijsje, beschikbaar gesteld 'door den heer Brand, werd gewonnen door Haasbeek. Na afloop wer den de prijzen in het clubhuis door den voor zitter uitgereikt aan de Brouwersvaart. GYMNASTIEK. Christ. Gymnastiek vereeniging „Kracht en Vriendschap". Woensdagavoaad had in de groote zaal van het Concertgebouw de jaarlijksche uitvoering plaats van bovengenoemde vereeniging onder leiding van den heer D. C. van Alewijk, Te 8 uur stonden de deelnemenden opgesteld; toen werd aan de vele aanwezigen de „Vaandel- groet" gebi-acht. De heer J. van Egmond, voorzitter, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den voorzitter van het Ned. Christelijk Gymnas- tiekverbond en de afgevaardigden' van 'de zus- tervereenigingen. Daarna werd met de vlot verloopende uitvoering begonnen. Vatten we het oordeel samen van het gedeelte vóór de pauze, dan dragen de dames met haar bal oefeningen den eêrepalm weg; dit was een mooi nummer, gracieus uitgevoerd. Ook de heeren gaven aan de hooge brug mooie, goed afgewerkte oefeningen te zien. Het toesteltur- nen door dames aan twee bruggen en aan het paard was over het algemeen goed; enkelen grepen wat te hoog in de oefenstof. De kinderdansen waren: „Vroolijk en Vlot". Het toestelturnen jongens kon beter; aan de afwerking der oefeningen moet meer zorg be steed worden. Het slotnummer vóór de pauze door meisjes I werd aardig uitgevoerd. Na de pauze waren de lieer en met rektur- nen weer aan de beurt; mooie oefenstof werd verwerkt. Het springen jongens kon minder bekoren; aan de afwerking der sprongen werd geen aandacht besteed. De serie vrije oefenin gen heeren mocht gezien worden; fraaie oefenstof en veel werk werd verricht. De knotsoefeningen meisjes I werden keu rig afgewerkt: de oefeningen meisjes II waren niet alleen aardig van samenstelling, maar werden ook goed uitgevoerd Het slotnummer vrije oefeningen dames zet te de kroon op het werk in het tweede deel. De toestelcommissie verdient een pluim voor het snelle en vele werk, door haar verricht, waar door een vlotte afwerking der nummers werd bevorderd. De voorzitter wekte ln zijn slotwoord op en vneranenafReeling te stichten, waarna de uitvoering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. Directeur, bestuur en leden mogen op een geslaagden avond terugzien. „TURNLUST". Hedenavond zal een begin worden gemaakt met de lessen voor eda mes-senioressen in het gebouw gelegen Kleine Houtweg, hoek Bad huisstraat. Vrijdagavond zal begonnen worden met het geven van voorturnlessen, welke tien opvolgende weken gehouden zullen worden. Deze lessen staan onder leiding van den heer W. H. Verkes Sr. DAMMEN. DAMCLUB FLORA, De uitslagen der onderlinge wedstrijden van de Damclub „Flora" van Dinsdag waren als volgt: L. Mullei-—J. Burghout 02 A. ReedijkH. J, II, Nessen 11 A. KolB. Troost 02 J. H. Reedijk—C. Pot 2—0 A. ReedijkII. J. H. Nessen 02 G. KolM. v. Leeuwen 02 VOETBAL. Kennemers—D. W. V. uitgesteld. Naar wij vernemen hebben de pogingen van het bestuur van De Kennemers om den be langrijken competitiewedstrijd Kennemers D. W. V. a.s. Zondag doorgaaig te doen vinden, geen resultaat opgeleverd. De wedstrijd is definitief uitgesteld, vermoedelijk tot Zondag 13 Maart a.s. De Kennemers zullen nu Zondag in het Gem. Sportpark een vriendschappelijken wed strijd spelen tegen Z. F. C. BELGIë—LONDENSCHE COMBINATIE (2—0). De Tel. verneemt uit Brussel, dat een op zes plaatsen gewijzigd Belgisch elftal Dinsdag te Brussel een voetbalwedstrijd heeft gespeeld, die door de Belgen met 2—0 gewonnen werd. VOETBAL IN ENGELAND. Woensdag is in de eerste afdeeling van de Engelsche League de voetbalwedstrijd tus schen Charlton Athletic en Stoke City ge speeld. die door Charlton met 30 werd ge wonnen. In de tweede afdeeling won New castle United haar uitwedstrijd met 31 van. Stockport County. BILJARTEN. Wereld kaïn pioen sclia p vrij spel. Albert wint den titel. Woensdag zijn te Marseille de wedstrijden om het wereldkampioenschap vrij spel geëin digd. De Franschman Albert wist ongeslagen den wereldtitel te veroveren. Onze landgenoot Sweering eindigde op de vijfde plaats "in dit sterk bezette tournool. De laatste uitslagen waren: pnt. brt. l.S, gem. Joachim 446 17 212 26.23 Cote 500 17 199 29.41 Albert 500 16 194 31.25 Ferraz 465 16 247 27.18 Sweering 500 12 220 41.66 Galmiche 444 12 195 37.00 Thielens 500 30 93 16.66 Inaebnit 391 30 137 13.03 Cote 159 2 147 79.50 Ferraz 500 2 500 250.— Albert 500 21 170 23.80 Joachim 291 21 140 13.85 De eindstu d luidde: pnt. cai algem. h.s gem. Wereldkampioen Albert 14 3500 371 33.98 Ferraz 10 3292 500 32.59 Cote 10 3015 239 27.91 Joachim 10 3237 212 19.98 Sweering 5 2793 220 16.72 Galmiche 4 2597 210 19.09 Thielens 2 1961 93 13.52 Inaebhit 1 2062 210 13.21 Dekner en Romy beiden afgevallen. WANDELSPORT. C OMEN IU S - HERDENIN G SM AR S CII De Bussumsche Wandelclub „De Kievit" organiseert weer bovengenoemden marsch op Zaterdag 28 en Zondag 29 Mei. De afstand bedraagt 35 K.M. Het parcours voert door het schoonste gedeelte van het Gooi en langs de meest in aanmerking komen de bezienswaardigheden. Het moet afgelegd worden binnen zeven uur, wil men in aan merking komen voor het herinneringsbordje. Men kan inschrijven als individueel wandelaar of in groepsverband (minimum 10 personen plus leider). De groepen kampen om de fraaie wisselbo kaal, aangeboden dor de regeering van Tsjecho Slowakije. Nadare bijzonderheden kunnen aangevraagd worden bij J. Groeneweg, Keizer Ottostraat 121, Bussum.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13