Haarlems Dagblad Spreekangst VSot spreken Neerland's Roem. groot diner in Londen Fa. VAN BASTEN Voor Gordijnenwerk Krestinski. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16780 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Zaterda Maart 1938 iand Abonnementen per week f 0.25. p i f 1.10. per H maanden f 3.25 franco per post f3.5S. losse nummers 6 cent per ex. Advertcnticn i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het Moskousche proces duurt voort en het !s vreemder nog dan zijn voorgangers. Toen het begon heb ik herinnerd aan het noodlot van den leider der Terreur tijdens de Fran- fche revolutie, Maximilien de Robespierre, die na reeksen executies-in-zijn-naam, ha een maandenlange opruiming van tegenstan ders, tenslotte ten prooi viel aan de men- schen, die wanhoopsmoed verzamelden uit de angst voor hun eigen hachje. Die historische herinnering teekent het gevaar dat Stalin thans voor zichzelf oproept. Het is geen won der dat onze teekenaar Piet van der Hem daar ook aan gedacht heeft en den geest van Robespierre heeft opgeroepen, die Stalin toevoegt: „Genoeg!Heeft de geschiede nis je dan niets geleerd?" Een prachtige tee- kening weer van een groot artist. Het proces is vreemder dan zijn voorgan gers. Het schijnt te moeten aantoonen dat de neven hooggeplaatste officieren met maar schalk Toechatsjefski als hoofdschuldige, die verleden jaar als slachtoffers vielen, terecht veroordeeld zijn. Want vele verdachten in het huidige proces leggen verklaringen af om trent hun samenspanningen met die offi cieren. Maar alles is op losse schroeven gezet door de ontkenningen, op den eersten dag van het proces, van den ex-volkscommissa ris Krestinski. Deze Krestinski had in de in structie al de hem ten laste gelegde euvel daden bekend. Op den eersten dag, in de openbare zitting, ontkende hij alles. Op den tweeden dag trok hij dat weer in en keerde tot zijn bekentenissen terug. Wat was er in middels gebeurd? Het geval-Krestinski is de eerste breuk ge weest in de eentonige reeks bekentenissen waardoor de politieke processen van de Sovjet-Unie zich kenmerken. Er is een man geweest die aan Stalin en aan den openbaren vervolger Wisjinski. wiens houding zoo sterk herinnert aan den Fouquier-Tinville der Fransche revolutie, het hoofd heeft geboden. Het heeft maar even geduurd, maar het heeft diepen indruk in de geheele wereld gemaakt. Er waren er tenslotte nog altijd velen die aan de echtheid van die bekentenissen min of meer geloofden. Dat Slavische ras is zoo anders dan de West-Europeanen, het schijnt zoo'n vreemd fatalisme te bezitten, het is in zulk een zon derling complex van begrippen beland boven dien. Maar Krestinski heeft deze onwaar schijnlijke aanvaarding van een theorie, waarbij een gansche reeks met-doodstraf- bedreigden zou afzien van eenigerlèi poging- het veege lijf te redden, doorbroken. Als men hem gedwongen heeft zijn ontkenningen te herroepen heeft dat den in het buitenland erdoor gewekten indruk toch niet meer teniet kunnen doen. Het heeft in dit opzicht althans niet meer gebaat. En in Rusland heeft het natuurlijk ook zijn uitwerking gehad, want ook al zullen de Russische bladen Krestinski's ontkenning en zijn mededeeling, dat de eerste bekentenis hem afgedwongen was, wellicht niet hebben mogen vermelden, het gebeurde moet wel uitgelekt zijn. Teveel menschen, te veel buitenlanders buitendien, zijn bij de be handeling van het proces tegenwoordig en bovendien komen 'natuurlijk buitenlandsche kranten in het land. En er is de radio. Even als de buitenwereld moet het geheele Russi sche volk nu weten wat Krestinski heeft ge zegd en men huivert bij de gedachte, hoe deze man wel zijn dood zal vinden. Volgens verklaringen van Trotski, vandaag gemeld, is het gansche proces gebaseerd op „inquisitie-methoden, waarmee de verkla ringen der ongelukkige slachtoffers hun zijn afgeperst". Velen zullen niet geneigd zijn bij zondere waarde aan uitlatingen van Trotski toe te kennen. Maar het treft dat hij zich op de wetenschap van Fransche en Amerikaan- sche autoriteiten beroept als hij zegt dat hij Krestinski op 10 October in 1933 n i e t in Italië heeft kunnen ontmoeten, omdat hij toen in Frankrijk was. En daar is de in het proces genoemde Duitsche journalist Paul Scheffer, correspondent van het Berliner Tageblatt te New-York, die aan zijn blad mededeelt dat hij den verdachte Tsjernof nimmer gezien heeft. Tsjernof heeft „bekend" dat Scheffer hem in 1930 tweemaal in Rusland bezocht zou hebben. Toen woonde ik niet meer in de Sovjet-Unie, bericht Scheffer, en ik heb nooit met hem in eenigerlei verbinding gestaan. Het is te verwachten dat er nog wel meer ontkenningen van met name genoemde bui tenlanders zullen komen. Als dit proces een rechtvaardiging van de justitieele methodes der Sovjet-Unie had moeten brengen, schijnt dat nu reeds volkomen mislukt R. P. Aanslagen te Sjanghai. Bommen in de internationale concessies. In de internationale nederzetting te Sjanghai werd Vrijdagavond een bomaanslag gepleegd op het Chineesche blad Lipau. In het ge bouw van dit blad is ook de drukkerij geves tigd van een dagblad, de „Tamei Wanpau", dat als Amerikaansche onderneming is in geschreven. Vier personen werden gewond. Bovendien werd groote materieele schade aangericht. De daders konden ontkomen. Des middags is op den weg naar Voyron in de Fransche concessie een handgranaat ge worpen. tengevolge waarvan drie Chineezen gewon''1 werden. Een tweede aanslag in deze concessie was op een schoolgebouw gemunt. Ook in dit ge val werden vier personen gewond, In het R. A. I.-gebouw te Amsterdam is Vrijdagmiddag de 59ste Beurs van de Dameskroniek geopend. De bekende actrice Mary Dresselhuys hield bij deze gelegenheid de openingsrede. (De heer Sydney A. Clark schrijft in een Avierikaansch blad over de onovertroffenheid van den K.L.M.- dienst, de luchthaven Schiphol en het eten daar). Het is altijd een prettig ding, Te lezen van een A'reemde hand, Hoe het den schrijver goed verging Bij een visite aan ons land. Als de heer Sydney Clark met klem. Schrijft van verrukking en van vreugd, Beleefd aan onze K.L.M., Dan doet d.at ons niet weinig deugd. Daar ligt zegt hij een stukje grond, Heel klein, ontwoekerd aan de zee, Dat vliegt in 't allereerste front Met alle groote landen mee. .Het heeft een luchthaven, Schiphol, Zoo fraai,"zoo goed, zoo af in 't kort, Dat op den heelen wereldbol. Geen tweede zoo gevonden wordt. En 't wijntje, dat men je daar schenkt, De keur van spijzen, die hij vond, Als de heer Clark er nu aan denkt. Loopt hem nog 't water om den mond. Wij krijgen hier, dat blijkt althans, 't Moderne antwoord op de vraag: Hoe gaat de weg naar 't hart des mans? Via het luchtruim door de maag. P. GASUS. Wegens de vele navragen houdt FRANK REUSCH, Psycholoog, a.s. MAANDAG 7 MAART, te half negen, in REST. BRINKMANN, Groote Markt, Haarlem, een laatste voordracht over SPRAAKSTORINGEN en zoowel in het gezelschaps-, beroeps -als ver- eenigingsleven. Zelfbevrijding van angst en vreestoestanden middelen tegen blozen concentratie in plaats van verstrooidheid zeker optreden de kunst om onderhoudend te zijn. Cursisten, die slechts enkele lessen gevolgd hebben, houden toespraken. TOEGANG VRIJ. (Adv. ingez. Med.) Dapper gedrag met zware verwondingen bekocht. Baggermolen omgeslagen. Tijdens de baggerwerken in het afvoerka naal van de rivier de Aa. nabij Beek en Donk (N. Br.) is Vrijdagmiddag de baggermolen van den aannemer van der Vlies uit Slie- drecht omgeslagen. Toen twee arbeiders nog wilden trachten de dieselmotor van den molen buiten werking te stellen, ontstond, waarschijnlijk doordat wa ter in de motor drong, een gasontploffing. Omstanders hoorden een hevigen knal. Bei de arbeiders, de 47-jarige Beenhakker en de 22-jarige de Bruin, beiden uit Sliedrecht, werden met brandende lcleeren naar buiten geslingerd en kwamen in het water terecht. Zij hadden deerlijke brandwonden opgeloopen. Spoedig aanwezige geneeskundige hulp achtte overbrenging vain beide slachtoffers naar het R.K. ziekenhuis te Helmond drin gend noodzakelijk. Daar zijn beiden opgenomen. Later op den middag is de baggermolen met behulp van een lier rechtgezet. U zoudt voor zoo'n diner hooge eischen stellen aan Uw costuum. Hoe hóóger de eischen, die U stelt, hoe zékerder U terecht moet bij: N.V. KLEEDERMAKERIJ GERARD A. v. J. STEUR KRUISSTR. 7, TEL. 10730 (Adv. Ingez. Med.) De Ilaliaanselie doodenlijst in Oost-Afrika. In Abessynïë sneuvelden sedert 1 December 40 manschappen. ROME. 4 Maart. Tusschen 1 December en 28 Februari zijn bij verkenningsdiensten en politie-operaties in Abessynië in het berg achtige Amhara, 29 officieren, 6 onderoffi cieren. 2 soldaten en 3 zwa'rthemden gesneu veld. Door dienstoorzaken en ziekte ovërleden in Italiaansch Oost-Afrika 13 officieren, 12 onderofficieren, 46 soldaten en 23 zwarthem- den. Sedert 1 Februari 1935 zijn 4241 man schappen en officieren gevallen. Verdrag met Duitscliland tegen dubbele belasting. landscbe Spoorwegen. Geen ratificatie-voorstel. De regeerïngspersdienst deelt mede: Met betrekking tot de goedkeuring van het op 13 Mei .1937 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten verdrag- ter voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en naar het vermogen en tot rege ling van eenige andere vragen op belasting gebied, op welke goedkeuring eenerzijds wordt aangedrongen, terwijl anderzijds daar tegen bezwaren worden geopperd, kan wor den medegedeeld, dat de regeering na nauw gezette overweging van een en ander heeft besloten, een ontwerp van wet tot goedkeu ring van dit verdrag niet aan de Staten-Ge- neraal aan te bieden. Uvl atuurlijk een Groentje in Haarlem's Dagblad. Dat is de leuze van de Haar- lemsche huisvrouw, die iets wil opruimen of iets te vragen heeft. En ook de leuze van haar man. Prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. wordt genoemd. Naar wij vernemen zal voor benoe- ming tot directeur der N.V. Neder- landsche Spoorwegen, in de vacature welke door het overlijden van ir. van Dijk was ontstaan, in aanmerking worden gebracht prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., onder-directeur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. De herroepen bekentenis van Krestinski. Foltermethodes van de Gpoe? De Warschausche correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau heeft, naar hij meldt, uit* betrouwbare bron te Moskou bijzonder heden vernomen over de methodes, waarme de men Krestinski in de Lubjankagevange- nis gedwongen zou hebben zijn ontkenning te herroepen. Volgens deze inlichtingen zou de openbare aanklager Wisjinski woedend den Gpoe- commissaris' Jesjof verwijten hebben ge maakt over het falen der Gpoe m deze aan gelegenheid. Jesjof zou daarop met Krestinski per auto naar de Lubjanka zijn gereden, waar Krestinski in den kelder in han den gegeven zou zijn van de speciale brigade". De zegsman van den D.N.B.-cor- respondent, die zelf in dienst is geweest van de Gpoe. maar die afkeerig is geworden van deze methodes en zoo spoedig mogelijk Rus land wil verlaten, vertelt bij zijn verblijf in de Lubjankagevangenis nog 'vernomen te hebben, dat Krestinski tot na middernacht gemarteld is. De martelingen zouden gewoonlijk door de speciale brigade als volgt worden uitgevoerd: In een keldervertrek wordt de delinquent blootgesteld aan een temperatuur van ruim vijftig graden Celsius. De man moet blijven staan en leder half uur een glas zoutwater drinken, terwijl hem voortdurend de vreeselijkste folteringen ver teld worden, waaraan hij zal worden onder worpen, wanneer hij niet bekent. Op deze wijze zou spoedig de krachtigste tegenstand zijn gebroken Kort na middernacht zou Wisjinski met Jesjof in de gevangenis zijn verschenen, waar hij tot ongeveer twee uur is gebleven. Krestinski werd naar een ander vertrek over gebracht. Hij was geheel apathisch en ge broken en maakte den indruk van een waan zinnige. De gevangenisdok ter heeft hem toen een inspuiting gegeven. Jesjof kwam des morgens nogmaals alleen naar de gevangenis om zich er van te overtuigen, dat Krestinski thans zou bekennen. Carré herdenkt vijftigjarig bestaan. Paardenspel in den ouden vorm. 3 December van het vorige jaar was het een halve eeuw geleden, dat de openingsvoorstel ling van het gebouw Carré aan den Amstel te Amsterdam werd gegeven, nadat in April 1887 de -eerste paal voor dit paleis van onge dwongen vermaak in den grond was geheid. Thans zal men eindelijk dit feit, dat reeds een jaar geleden met ophef was aangekondigd, met een feestelijke voorstelling vieren en om de vroegere en wel wat verwaarloosde glorie van het circus Carré in eere te herstellen, zal ook ditmaal heden met een galavoorstelling van het circus Jean Houcke de nieuwe periode worden ingezet. Het programma is dat van het klassieke circus, ofschoon er moderne ideeën in zijn toegepast. Van de 120 paarden, die op de piste zullen draven, zijn de meesten van het Parij- sche circus Cavallo^ Er is verder een gedres seerde hippopotamus er zijn zebra's en kamee- len en er zijn ook Hollandsche artisten, wien het circusbloed niet vreemd is. Behalve Jean Houcke en zijn familieleden en de kleinzoon van Oscar Carré treden ook Oscar Tourniaire en Nell Knoop in het programma op. Het circus Houcke blijft tot en met 10 April aanstaande. Doorbraak aan het Alberlkanaal voorloopig gestuit. Water zakt in de overstroomde gebieden. liet persbureau Belga meldt, dat men er thans in geslaagd is voorloopig het gat in der. dijk van het Albert-kanaal te dichten. De scheepvaart wordt omgelegd, voor zoover dit - mogelijk is over Turnhout. Het peil van het water op het overstroomde land daalt langzaam. De Vlaamsche brug die in aanbouw is over de Houtvaart. Door deze brug komt de directe verbinding Watergracht—Ramplaankwarticr tot stand. Het woord is aan La Bruyère: Al onze ellende komt hier uit voort: dat zoij niet alleen kunnen zijn. Vijl* voorstellen van Hitier aan Londen. LONDEN, 5 Maart (iHavas). De Berlijn- sche correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat Von Ribbentrop naar Londen zal komen met een lijst van welom schreven voorstellen, die hij aan Chamberlain zal voorleggen. De besprekingen zullen, naar hij meent, op de volgende vraagstukken betrekking heb ben: 1. Het koloniale vraagstuk. Duitschland hoopt, dat Engeland zijn aanspraken zal er kennen. 2. De propaganda. Hitier zou een Britsch- Duitsch persaecoord wenschen, 3. De minderheden. Hitier verwacht, dat Engeland 't beginsel zal erkennen, dat de toekomst der Sudeten Duitschers en Oosten rijkers door een volksstemming dient te wor den bepaald. 4. De Duitsch-Italiaansche betrekkingen. Engeland zal niet mogen trachten de as Rome-Berlijn te verzwakken. 5. De Fransch-Russische betrekkingen. Geen toenadering is mogelijk met Engeland en Frankrijk, aldus zou Von Ribbentrop ver klaren, zoolang de democratische mogend heden haar samenwerking met de Sovjets niet staken BURGEMEESTER VAN WESTZAAN VRAAGT ONTSLAG. De heer H. E. Wempe heeft per 1 Juli a.s. ontslag aangevraagd als burgemeester van Westzaan wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. Op 10 Dec. 1925 werd burgemeester Wem pe als zoodanig geïnstalleerd. Hij was gep. lui tenant-kolonel bij het wapen der infanterie in het Ned.-Indisch leger, toen hij naar West zaan kwam. MAHARADJA VAN SIRMOER BREEKT MET TRADITIES De 25-jarige maliaradja van Sirmoer. een staatje in het heuvelland van Simla, heeft een nieuwe methode in toepassing gebracht om voeling te houden met zijn onderdanen.Tij- dens een inspectietocht door zijn staat zal hij- maaltijden voor de inlanders aanrichten en muziekuitvoeringen laten geven. Gewoonlijk ontvangen Britsch-Indischc vorsten deputa ties en petities, doch de maharadja is van meening, dat dit gebruik ouderwetsch is. HET MOTORTANKSCHIP „OPALTA" TE- WATER GELATEN. AMSTERDAM. 5 Maart, Als tweede van het viertal tankschepen bij de Nederlandsche Dok-Maatschappij N.V. in aanbouw voor de Koninklijke Shell groep, werd heden door mevrouw Mak van Waay-Zulver het motor tankschip „Opalia" te water gelaten. De „Opalia" is een van de schepen, die behoorden tot de zeer belangrijke order, welke de Koninklijke Shell groep aan de Ne derlandsche werven gaf. De tewaterlating werd. begunstigd door fraai weer, door vele belangstellenden bij gewoond. vtxrt (wee ve\hwu\ II ZONDER CHAUFFEUR ALLEEN TURFMARKT ZO TELEF. 15138 BETROUWBARE WAGENS VANAF, r, Sr P. DAG (Adv. Ingez. Med.ï Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. IngezMed.) HEDEN16 PAGINA'S De nieuwe directeur der Neder- pag. Kunnen zieke en zwakke kinderen tc Haarlem geen onderwijs meer ont vangen? 2 Minister Romme verdedigt zijn beleid in de Eerste Kamer. 3 Te Zcelst is een roofoverval op een jeugdig bakker gepleegd. 3 De Amsterdamsclie Droogdok Maatschap pij keert weer dividend uit. 3 Een nieuwe vloed van bekentenissen in het proces te Moskou. 4 Ds. Niemocller zou naar een concentratie kamp overgebracht zijn. 4 Bioscopen g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Krestinski. j K. de Jong: Unitas Studiosorum Amstelo- damensium P. v. d. Hem: De processen in Moskou. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Wereldhandel en wereldproductie. 4 II. D. Vertelling: De proef. 5 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 7 T. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 7 Vele sprekers hebben Vrijdag dr. L. C. Kers bergen gehuldigd. g Financieel Economisch weekoverzicht: Een nederlaag van het Beleggersfront. 0 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1