WEERBERICHT WIELRIJDERS! RADIO DISTRIBUTIE HAARLEM fHak&efoestmm Speciaal EngeSsche Stoffen Kunnen zieke en zwakke kinderen te Haarlem geen onderwijs meer ontvangen DiENSTBODENVERZEKERING ZATERDAG 5 MAART 1933 HAAELE M'S DAGBLAD 2 Vcrecnigiuu; Danle Aligliieri. Causerie van dr. Morpurgo, Wellicht zullen velen zich hebben afge vraagd toen zij de uitnoodiging voor dezen avond ontvingen, wat die „Arti fantasiosa" wel zijn zou. Dr. Enrico Morpurgo bekende, dat hier een kleine list gebruikt was, omdat woord stucco-kunst bij velen in diserediet staat. Ten onrechte, Hij wilde betoogen en aantoonen hoe rijk en vol verbeelding deze kunst is, die waarlijk niet in den tijd der barok ontstaan is, doch reeds door de Assy- riërs en Egyptenaren ih toepassing werd ge bracht. In een allergeestigste causerie gaf spr. toen een overzicht van deze blijde, sier lijke kunstuiting, die niet zwaar wil zijn, maar in silhouetten luchtig en speelsch, gedachten en vormen weergeeft. Wat de materie betreft, de verschillende volkeren hebben diverse grondstoffen gebruikt: de Etrusken namen kalle en zand, de Romeinen mengden de kalk met een poederachtige stof, anderen met klei. Pompeï is een mijn van Stucco-kunst en in de latere eeuwen, met name in de renaissance, zouden de kunstenaars zich weer door die pe riode laten inspireeren. Aardig was hetgeen Dr. Morpurgo in dit verband vertelde over de beteekenis van het woord grotesk. Wetend dat er teekeningen te vinden waren op de mu ren der onder den grond nog bestaande Ro- meinsche paleizen, daalden de artisten in die onderaardsche „grotten" af en namen de mo tieven uit die wandschilderingen over in hun scheppingen. Deze uit de grotten nagebootste kunst droeg den naam van groteske kunst en werd later synoniem met overdreven dwaas. In de renaissance waren Giovanni da Udine en Vaga de grootmeesters van de stucco- kunst, die tot haar volle ontplooiing en ge weldige uitbundigheid kwam in de periode dei- barok, om daarna in verval te raken. Zooals ze ook in de 5de en 6de eeuw een tijd van verval gekend had, hetgeen men nog zien kan in een doopkapel te Ravenna. Na de pauze gaf. dr. Morpurgo een reeks zeer belangrijke lichtbeelden te zien, die hij ook weer heel raak commenteerde. Bijzon der mooi waren de opnemingen uit de Etrus- tische graven en de Romeinsche plafond versieringen. Het grootste deel der illustraties was genomen uit de overvloedige voorbeelden in de Oostenrijksche barokkerken De presidente, mevr. L. Vandervelden— Vijgh, die den spreker had ingeleid, bekende dat de vrees voor het onderwerp ongegrond was geweest en dat dr. Morpurgo wederom bewezen had, hoezeer hij zijn onderwerpen beheerscht en er een grondige studie van maakt. Terecht vragen de leden dan ook de zen geestigen causeur opnieuw uit te noodi- gen. Daarna herinnerde de presidente aan den filmavond van 14 Maart in de bioscoop zaal van Domi te Overveen en hoopte de tal rijke aanwezigen die het zaaltje van De Kerk uil geheel vulden, dan wederom in zoo groo- ten getale te mogen begroeten. 33 li PCT. LEENING ROTTERDAM. Inschrijving ten volle toegewezen. Naar wij vernemen, zullen de inschrijvingen op de 3—3Vs procents leenïng Rotterdam, groot f 24,360.000, ten volle worden toege wezen Een rijwiel koopen is een zaak van vertrouwen. Koopt daarom bij onderstaand adres, de keuze is niet moeilijk. RALEIGII, HUMBER, B. S. A. ,- R. S. STOKVIS, SIMPLEX, PIIOENIX, ADELAAR en MAXWELL RIJWIELEN. KINDERRIJWIELEN vanaf f 15.25. Reparatie-inrichting voor elk rijwiel. RIJWIELMAGAZIJN „A L B A", Groote Houtstraat 158, Tel. 15426 BETALING KAN GEREGELD WORDEN. PRIJSCOURANTEN op aanvrage GRATIS (Adv. inqez Mea.) AGENDA. Heden: ZATERDAG 5 MAART Dreefzicht: H. A. V. O.'s Apachenbal „Nuit de Montparnasse". 9—4 uur. H. K. B'. Tempeliersstraat: Cabaretvoorstel ling Nederlandsche Reisvereeniging met Coos en Polly Speenhoff Jr., 8 uur. Gebouw H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13: Maranatha-weekend. 3 en 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De weg Terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Greta Garbo en Charles Boyer in „Marie Walewska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater:„De Mail-express" „Re cordvlucht", 8 uur. Teyler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 6 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Lodewijk de Elfde" door het Gezelschap Jan Musch, 8.15 urn1. Gemeentelijke ConcertzaalVolksconcert H. O. V., 2.30 uur. Gebouw H. K. B„ Tempeliersstraat: Dancing Band „The Margians". 8 uur. Gebouw Olympia, Kinderhuissingel: Jack Stone, Exotisch Danser, en Engel Paap, ac- eordieon-virtuoos. 8 uur. Rembrandt Theater: Met de Josselin de Jong naar Amerika, 11.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmorgen voordracht Psycho Synthese, 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds MAANDAG 7 MAART Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 5 Maart 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 11 Maart zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. H. J. M. Bartels, Firma C. G, Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W Ferguson, Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793 W. C. Keizer, Teyler-Apotheek. Teylerplein 38. Tel. 17946. ADRES VER ANDERING Het Hoofdkantoor v/h. N. Gracht 5 is om reden van techn. aard verplaatst naar de VAN KEULENSTRAAT 5 TELEFOON 10010 Het tel.no. van de CENTRALE „RADIO" is vanaf heden eveneens 10010. (Adv. Inqez. Med.) Amsterclamsche Droogdok Maat schappij N.V. Tien procent dividend (v. j. nihil). Aan het verslag over het boekjaar 1937 van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. is het volgende ontleend: Door de belangrijke toeneming van ontvan gen orders, vooral voor buitenlandsche reke ning, was ons bedrijf gedurende het jaar 1937 volledig bezet, hetgeen sinds vele jaren niet het geval is geweest. Hierdoor konden wij een bevredigend overschot op onze exploitatie rekening verkrijgen. Diti overschot verminderd met het nadeelig saldo der interestrekening geeft een saldo van f 766.359.18, waarvan de raad van commissarissen volgens art. 14 le lid der statuten f 652.243.98 onderstaande be stemming gaf: Afschrijving op roerende en onroerende goe deren f 459.742.90, vorming van een „buiten gewone reserve" f 100.000, toevoeging aan de „reserve voor ondersteuingen" f 60.000, reser ve voor dividend- en tantième belasting f 10.819.21, over te brengen op nieuwe reke ning f 21.681.87. Hierna resteert een bedrag van f 114.115.20 waarvan, volgens art. 14 2e lid,der statuten eerst 5 pet. dividend voor de preferente aan deelhouders en daarna 5 pet. dividend voor gewone aandeelhouders wordt uitgekeerd, totaal f 45.500, de overblijvende f 68.615.20 worden dan, volegns art. 14 3e lid der statuten, als volgt verdeeld: Gewone aandeelhouders f 44.599.88, commis sarissen en directie f 17.153.80, statutaire re serve f 6.861.52. De preferente aandeelhouders ontvangen dus 5 pet. div. terwijl aan de gewone aandeelhou ders, mede door aanwending van f 400.12 on verdeeld dividend over 1929, 10 pet. dividend kan worden uitgekeerd. De in de vorige balans voorkomende 5 pet hypotheek u/g groot f 21.000, werd in den loop van 1937 afgelost terwijl het fonds W. Fenenga buiten het be drijf werd belegd. De rekening „ondersteu ningsfonds" per 1 Jan. 1937 groot f 341.258.20 werd vermeerderd met de rente en verminderd met de gedane uitkeeringen, waardoor het „ondersteuningsfonds" met f 315.869.25 op de balans voorkomt. TOONEELVEREENIGING „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" heeft dezer dagen voor een ge heel bezette zaal in het hotel „Het Statenwa- pen" te Breukelen een opvoering van het. blij spel „Muggen om de kaars" gegeven. De Haarlemmers hadden onder leiding van den heer Frans du Mee een groot succes. Einde April zal de vereeniging wederom aldaar een opvoering geven van. het tooneelwerk „Opoe", terwijl 15 Mei a.s. het stuk „Muggen om de kaars" wederom zal gaan voor de leden van de N.V. Sociëteit „Thalia" te Bergenop Zoom. Gezien het succes dat de vereeniginghad met ,,'n Zomerzotheid" zal Dinsdag 15 Maart een tweede voorstelling, voor introducés van 'n Zomerzotheid, blijspel in 3 bedrijven, naai de roman van Cissy van Marxveld plaats vinden in den Stadsschouwburg. Met medewerking van de directie van 't ge bouw „La Gaité".is het bestuur.er in geslaagd zulks Zaterdag 19 Maart geheel gereserveerd te krijgen voor „Jacob van Lennep" voor haar 29ste jaarlijksche balmasqué „Mica- rème". Het ligt in de bedoeling van „Jacob van Lennep" voor hare leden 5 April een cabaret avond te organiseeren. De slot-tooneeluiivoe- ring zal Donderdag 28 April ln den Stads schouwburg plaats vinden. LEGER DES IIEILS. Zondag a.s. 6 Maart worden de samenkom sten geleid door kolonel J. P. Rawie, Maat schappelijk secretaris van Nederland. De ko lonel is geen onbekende in Haarlem. Vele voorname aanstellingen heeft hij in ons land gehad, zoo ook mocht hij een aantal jaren in Ned. Oost-Indië arbeiden. Hij zal spreken uit zijn rijke schat van ervaringen. De samen komsten worden des morgens en des avonds gehouden. Maandagmiddag zal mevrouw Kolder, van Amsterdam, een bijzondere Gezinsbondsa menkomst leiden voor zusters. Donderdagavond heeft een bijzondere Hei ligingssamenkomst plaats, welke staat onder leiding van adjudante van Amerongen van Amsterdam. Het doel dezer samenkomst is, verdieping van het geestelijk leven. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING „VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL" Bovengenoemde tooareelvereeniging hoopt op 6 Maart haar vijftien jarig bestaan te her denken. Tevens hopen de voorzitter der ver eeniging, de heer v. d. Eijkhof en zijn echt- genoote dien dag te herdenken, dat zij vijftien jaar geleden de vereeniging V.Z.O.D. mede hebben opgericht. De voorzitter heeft veel voor de vereeniging en voor de werkloozen ge daan. Er bestaat gelegenheid om de vereeniging en den voorzitter en zijn echtgenoote te com plimenteeren na afloop van de jubileumvoor stelling op 25 April in het gebouw „St. Bavo". Zij. die hiervoor niet in de gelegenheid zijn, wenden zich tot het secretariaat van de feest commissie, Leliestraat 6. NED. KAPPERSBOND. schen Kappersbond hield Woensdag 2 Maart De afdeeling Haarlem van den Nederland- j.l. in het gebouw van den Haarl. Kegelbond haar 38e jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in 1937 vooruitgegaan was met 70 nieuwe leden. Uit het jaarver slag van den kenningmester bleek, dat de financiën iets achteruit waren gegaan, maar dat hiervan de oorzaak was een groote uitgaaf voor propaganda. Beide jaarverslagen werden goedgekeurd. Secretaris en penningmeester werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Twee nieuwe bestuurders werden gekozen, zoodat het bestuur bestaat uit N. J. Vos, voorzitter C. F. de Jong, secretaris, W. v. Amstel pen ningmeester en medebestuurders C. Stolwijk, A. J. de Jonge, J. de Iaat en A. de Jong. De Bilt voorspelt: In het Zuiden zwakken tot matigen, in het Noorden meest matigen, Westelijken tot Zuidelijken wind, plaatselijke mor genmist, overigens licht tot half bewolkt, droog weer, overdag zachter in het Zui den, in het Noorden weinig verande ring in temperatuur.. BAROMETERSTAND Hoogste 781.2 m.M. te München. Laagste 726.6 m.M. te Seijdisfjord. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. De hooge drukking handhaafde zich' over het vasteland en het zuiden der Britsche eilan den, haar kern bewoog zich in de afgeloopen 24 uur naar Zuid-Duitschland. Het weer in dit geheele hoogedrukgebied blijft rustig, windstil doch tengevolge van de sterke nachtelijke uit straling^ vormen zich uitgebreide plaatselijke mistgebieden. In ons land meldden hedenmor gen de zuidelijke stations dikken mist, terwijl uit het noorden helder tot licht bewolkt weer wierd gemeld. De temperaturen zijn over het zuidoosten van ons land, België en het aan grenzende Duitschland onder het vriespunt gedaald. Over de noordelijke helft van het waarnemingsgebied trekt weer een buiten gewoon diepe depressie, welke westerstorm brengt over Schotland, Faroer, Shetlands en Zuid-Noorwegen. Over IJsland en langs de Noorsche kust vielen weer matige neerslag hoeveelheden. Het weer ten onzent blijft nog steeds onder invloed van 't hoogedrukgebied. Behoudens plaatselijke morgenmist is later op den dag op lichten tot half bewolkten hemel te rekenen. In het zuiden mag ten opzichte van heden e enige temperatuurstijging worden verwacht. BAROMETERSTAND Vorige stand 773 m.M. Stand van heden 775 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr, Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 5.24 uur; n.m. 17.44 uur. Strand berijdbaar van 10.30—15.45 uur. Maandag v.m. 6.04 uur; n.m, 18.26 uur. Strand berijdbaar van 11.00—16.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. 'A. P. DE GRAAFF KLEERMAKER HAARLEM ALEXANDERSTR. 2-4 - Tel. 12018 f65.- f75.- f85.- ALLEEN DE BETERE KWALITEITEN. (Adv. Inqez. Med.) A.V.R.O.-bridgekampioenscliap. Heden worden in „Kraspanolsky" té Am sterdam de demi-finale en de finale om het A.V.R.O.-bridgekampioenscliap van district V. (Noord-Holland) gespeeld. Totaal dongen in de te Helder, Alkmaar, Hoorn, Haarlem, Amsterdam en Hlversum ge speelde drives 1554 personen mede naar een plaats m de kwart-finale, welke vorige week werd gespeeld; 84 bridgers (-sters) behaal den daarbij een resultaat, dat hen voor plaat sing in de demi-finale in aanmerking deed ko men. Zij zullen hedenmiddag kampen in een wedstrijd, gelijk aan de tot nu toe gespeelde drives, om een plaats in de finale. Deze wordt hedenavond gespeeld. Het Scheveningsch systeem met de match- puntberekening per tafel wordt dan echter vervangen door het Howell-systeem met matchpuntberekening per spel. Het kampioenspaar zal met het paar, dat de finish als 2de eindigde, het district V verte genwoordigen in den eindstrijd tegen de ove rige 5 districten om den titel „A.V.R.O.-bridge- kampioeh 1938". De datum van deze landsfi- nale, die in Hilversum in de A.V.R.O.-studio zal worden gespeeld, is 10 April 1938. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van de Jos. Butler Vereeniging haar jaarlijksche ledenvergadering onder leiding van mevr. A. M. Kool Pierson. Bij afwezigheid van de secre taresse bracht de presidente verslag uit over het afgeloopen jaar. a In set jaarverslag werden gememoreerd de lezingen van Mr. A. de Graaf over het leven van Gerard Velthuizen, van mej. C. Thierry over het congres van de Féd. Abol. Intern, in Mei 1937 te Parijs gehouden en van den heer Nolthenius de Man over de bestrijding van de pornografie. Nadat dit verslag was goedgekeurd en ook de penningmeesteresse, mevr. M. J. Keiser Andreae, haar financieel verslag over 1937 had uitgebracht, dat door de kascommissie was goedgekeurd, werd overgegaan tot periodieke verkiezing van bestuursleden en leden van de commissie van advies. In het bestuur werden de aftredende mevr. Kool Pierson en dr. A. Y. van der Meulen bij ac clamatie herkozen; in een door bedanken ont stane vacature wordt gekozen mevr. R. Brusse- Swart te Heemstede. Als lid van de Comm. v Advies worden her- resp. ge-kozen mevr. Is. Droog Deckers en de heer D.'Kool. Nadat ver volgens mevr. Cohen TervaertKoch war aangewezen tot afgevaardigde op de eerst daags te Amsterdam te houden algemeen 'edenvergadering' van de Jos. Butler Vereen waarvoor de te volgen gedragslijn werd be sproken, sloot de Presidente met een woord van clank de vergadering. Nuttige commissie wordt tot staking van haar werk gedwongen. Gemeente verleent geen subsidie meer. Alle Nederlandsche kinderen moeten volgens de Leerplichtwet onderwijs ontvangen. Dit is niets nieuws, zult ge zeggen, maar wat mis schien wèl nieuw is: er zijn nog verschillende kinderen die van dit onderwijs verstoken blij ven. Wij bedoelen die categorie van kinderen die te ziek of te zwak zijn om de school te kun nen bezoeken en waarbij meestal van leeren niet veel of heelemaal niets terecht komt. Toch is er ook voor hen een lichtpuntje. In vele steden en ook te Haarlem zijn commissies gevormd die tot taak hebben in deze leemte te voorzien. Ook te Haarlem bestaat een dergelijke com missie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Om streken", die thans echter ernstig in haar be staansmogelijkheid wordt aangetast. Wat is toch het geval? Deze commissie die in 1916 werd opgericht onder voorzitterschap van wijlen dr. E. S. Frank, en die thans onder leiding staat van dokter W. B. Smit directeur van den G. G. D. ontving jaarlijks een subsidie van de ge meente van f 2000. Daaruit werden de kosten die per jaar on geveer f 3000 bedroegen voor het grootste deel bestreden, de rest kwam van bijdragen van vereenigingen, leden en ouders. De gemeenteraad heeft deze subsi die onder druk der regeering echter ge schrapt en thans staat een vereeniging die haar nut reeds tientallen jaren bewezén heeft op 't punt te moeten verdwijnen. Bij uitstek sociaa De tweede secretaris van deze commissie de heer J. H. W. Habermehl heeft ons in een on derhoud een en ander over het werk van deze bij uitstek sociale commissie verteld en het was duidelijk te bemerken hoe pijnlijk hij door dit raadsbesluit was getroffen. Twee maal per week wordt het op herstel van zijn gezondheid wachtende kind door een onderwijzer thuis bezocht en de ervaring heeft geleerd dat deze twee maal voldoende zijn geweest om het kind op peil te honden. Natuurlijk moet ook dé medewerking van de ouders erf kinderen wórden verkregen maar dit levert meestal niet veel moeilijkheden op. Ook de ziekenhuizen worden niet vergeten en met goedvinden van de directie en den be-handelenden medicus wordt ook hier' dit onderwijs gegeven. Wilt u vooral'niet vergeten 'om duidelijk te doen uitkomen dat wij. kinderen van elke godsdienstige gezindte helpen en dat met de geloofsopvatting natuurlijk rekening wordt gehouden,, vroeg de volijverige tweede secre taris en hiermede hebben wij deze belofte dus ihgelost. - Volkeiis" .statisti§us volgen hiér nog é'énige cijfers.'In het afgèlóopen jaar werd aan 78 zie'ké en zwakke kinderen huisonderwijs ge geven; iri de laatste acht jareri bedroeg dit aantal 515. De leerkrachten die- voor dit on derwijs noodig zijnworden gerecruteerd uit werklooze onderwijzers of onderwijzeressen, zoodat' ook hier de s.terke sociale inslag van de commissie weer eens duidelijk naar voren komt. Is het niet treurig, zeide de heer Habermehl, dat een stad als Haarlem de vijfde stad des lands, niet in staat is om 1750 (de subsidie aanvrage was reeds tot dit bedrag verlaagd) als, subsidie toe te kennen aan zulk een prach tig werk als het onderwijs aan het zieke en zwakke kind. Onderwijs, het kind van de rekening. Moeten dan al die kinderen, die diwijls latei- weer gezond in de maatschappij terug keeren •geen onderwijs ontvangen? De bezuinigingen op het onderwijs zijn zoowel hier als elders aan veel critiek onderhevig geweest. Wie de verslagen van de Kamers en de gemeente raden bestudeert weet, dat in velerlei krin gen over deze bezuinigingen ontevredenheid heerscht. Het „Nood breekt Wet" snoert echter de cri tiek tot op zekere hoogte den mond, doch de drastische bezuiniging mag toch niet leiden dat een vereeniging als de hierboven ge schetste in haar bestaan zou worden aange tast. Wat moet er van iemand worden die in zijn jeugd door ziekte of'zwakte geen onderwijs heeft genoten en op lateren leeftijd zonder ook maar de minste elementaire kennis in de maatschappij komt te staan? De werkloosheid onder jeugdige, personen, die vooral op de lichamelijk zwakkeren zoo bizonder demoraliseerend werkt zal dan ook hun deel worden. DEMONSTRATIEVE MIDDENSTANDS- VERGADERING TE AMSTERDAM. De datuan van de demonstratieve vergade ring der Noord-Hollandsche Districten van den Kon. Neder 1. Middenstandsbond te Am sterdam, waaraan zooals reeds is bericht, ook de Haarlemsche Handelsvereeniging deel neemt, is thans definitief bepaald op Donder dag, 24 Maart a.s. des middags half drie. De leiding der vergadering berust bij een Commissie van Uitvoering, bestaande uit de heeren J. J. Korff en M. de Vries (van de Al- gemeene WinkeJiersvereeniging te Amster dam), W. D. Niestadt te Schagen, A. C. van Oeveren te Middenmeer, PI. J. Sindram te Hoorn, V. Huisman te Monnikendam, A. J. Frederiks te Zaandam en H. C. Sprenger te Haarlem, secretaris der Haarlemsche Han delsvereeniging'. In een dezer dagen verzonden circulaire worden de leden der Haarlemsche Handels vereeniging krachtig opgewekt om met hun dames op 24 Maart a.s. naar Amsterdam te trekken. Gok de leden der aangesloten vakorgani saties worden op deze demonstratieve ver gadering met hun dames verwacht. Het secretariaat der Haarl. Handelsvereeni ging, Lange Begijnestraat 20, tel. 10403, ver zoekt allen, die aan deze actie van de boven genoemde Noord-Hollandsche Middenstands organisaties willen deelnemen, zich zoo spoe dig mogelijk op te geven aan het reeds ge noemde adres: Lange Begijnestraat 20, tel. 10403. Nadere berichten omtrent deze belangrijke vergadering volgen nog. Van het ziekenhuis naar het stempellokaal is geen aanlokkelijk vooruitzicht en zal zeker niet stimuleerend werken en de genezing niet bespoedigen. Deze commissie mag daarom niet verdwijnen, haar bestaan is van te groot sociaal belang en kan de gemeente geen sub sidie geven, dan zullen andere maatregelen beraaand moeten worden om het voortbestaan te verzekeren. In de statuten lezen we dat de geldmiddelen der vereeniging bestaan uit: 1. schenkingen en legaten. 2. bijdragen in eens. 3. jaarlijksche bijdragen. 4. süfosidiën van gemeentebesturen en an dere corporatiëii. Punt 4 vormde tot nu toe de belangrijkste pijler waarop deze Koninklijke goedgekeurde commissie rustte, thans is haar die pijler ont nomen en het komt er nu maar op aan om een van de drie andere punten zoodanig te verstevigen dat de zieke en zwakke kinderen die toch al zooveel moeten missen, tenminste niet van het noodige onderwijs worden ver stoken. Het laatste woord is hier aan de Haarlem mers zelf. De penningmeesteresse van de commissie is mevrouw W. ReusGoudsmit, Emmastraat 36, gironummer 3974. Voor vele vereenigingen en instellingen wordt in dezen tijd een beroep gedaan op de milddadigheid, zelden echter is dit beroep met zooveel klemmende noodzaak gedaan als thans, Haarlemmers „let op uw saeck"! Vólgens 'art. 1638y van de Wet op het Arbeids contract, bent U verplicht 6 weken voor de geneeskundige behandeling van Uw inwonend personeel zorg te dragen. Vraagt eens een prospectus. Ass. Bedrijf Fa. HENDRIK KWAK Ilzn. NASSAUPLEIN 4—6, Telef. 17771 b.g.g. 26835. (Adv. Inqez. Medj MUZIEK UNITAS STUDIOSORUM AMSTELODAMENSIUM. Gevolg gevende aan de vriendelijke uitnoo diging der Perscommissie van U. S. A. om kennis te maken met- het Kamerorkest, dat ongeveer anderhalf jaar geleden door leden van het Muziekgezelschap dezer studenten organisatie gevormd is, heb ik het Vrijdag avond in de groote zaal van het Muzieklyceum te Amsterdam gegeven concert bijgewoond. Het Kamerorkest van M. U. S. A. staat sinds een jaar onder leiding van den med. cand. Nico Richter, die muziekstudies bij Hermann Scherchen gemaakt heeft en van wien verle den jaar een compositie op een der concerten der „Maneto" uitgevoerd is. Het was dus te verwachten, dat moderne muzikale richtin gen op het programma van het Kamerorkest vertegenwoordigd zouden zijn; echter was de eerste helft geheel aan oudere muziek gewijd: een Ouverture van William Boyce (1710 —'79), een Symphonie van Carl F. Abel (1726—'87) en Vijf Contradansen K. V. 609 van Mozart (1756'91). De uit een langzame Inleiding en een op een zeer lang thema gebouwd Fugato be staande Ouverture van Boyce is zeer goed ge speeld. In alle instrumentengroepen was de uitvoering der figuraties duidelijk en correct. De Symphonie van Abel een leerling van J. S. Bach maar in zijn stijl meer een repre sentant der Mannheimer school kwam er wat nuchter en stijf af. Wel heeft deze muziek geen belangrijken inhoud, maar uit het zang thema van het Allegro en vooral uit het An dante zou toch heel wat meer te halen ge weest zijn dan nu geschiedde. De dirigent moge trachten zich meer los te maken van de partituren en zich groot-er vrijheid en ex pressiviteit in zijn leiding eigen te maken: dit zal zeker aan de vertolkingen ten goede komen. De Vijf Contratanze de 4de is eigenlijk een Landler die Mozart in 1791 voor de K. K. Redoutenballe te Weenen schreef, bevat ten evenals de vele andere, die hij in zijn kwaliteit van K. K. Hofcompositeur leverde, tal van geestige trekjes: zoo begint no. 1 van K. V. 609 met een herinnering aan een zeer bekende aria uit Mozart's eigen opera „Le Nozze de Figaro". De uitvoering van deze lichte muziek was over 't algemeen verdiens telijk te noemen, al kwamen in die van no. 5 nogal wat onzuiverheden voor. Het tweede gedeelte van het programma begon met een Serenade voor 2 violen, cello, fluit, clarinet en gitaar van Nico Richter: drie korte deeltjes, die even plotseling ophou den als ze aanvangen en waarvan het derde, het Vivo, door afwisselende maatsoorten ge kenmerkt werd. Ik vernam dat deze Serenade op een of andere wijze bekroond is; waarom, is me bij het aanhooren vooralsnog niet dui delijk geworden. Met „Trois Chansons" van Honegger betrad men een gebied dat eigenlijk buiten het be reik van dilettanten geacht moet worden, maar het dient gezegd dat de voordracht der sopraan-soli aangename indrukken naliet, zoowel wat betreft de stemmiddelen als wat betreft de vocale'ontwikkeling der soliste. Ook de Imfonietta van Roussel is voor dilettanten wel erg moeilijk. Het kamerorkest speelde haar kranig, maar slaagde er toch niet in om deze muziek tot haar volle recht te helpen. Al kon dus dit nog jonge ensemble nog niet aan alle door de werken gestelde eischen vol doen, toch verwekte zijn arbeid groote inge nomenheid en verdient zijn streven aanmoe diging. Er is voorzeker door de leden reeds ernstig gestudeerd om te bereiken wat het Vrijdagavond presteerde en er ligt nog een prachtig arbeidsveld voor hen open. Het beste succes zij hun en hun leider Nico Richter daarbij toegewenscht. Het concert was goed bezocht. Leden van den Senaat van U. S. A. en bestuursleden van vele zusterverenigingen waren aanwezig. Zij allen werden door den voorzitter van M. U. S. A. welkom geheeten. De dames-medewerken den ontvingen bloemen en de Rector van den Senaat bood Nico Richter een lauwerkrans aan. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2